گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

نحوه بررسی سوال از وزرا در مجلس تغییر می‌کند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

عباس پاپی‌زاده نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس با اشاره به انتقادات مطرح شده درباره بی‌اثر بودن طرح سوال از وزرا در مجلس، گفت:در قانون اساسی این پیش‌بینی شده که نمایندگان از بازوهای نظارتی خود به مانند طرح سوال، استیضاح و تحقیق وتفحص استفاده کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس از رایزنی با شورای نگهبان برای تغییر در نحوه بررسی سوال از وزرا در قوه مقننه خبر داد.

به گزارش تسنیم، عباس پاپی زاده نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقادات مطرح شده درباره بی اثر بودن طرح سوال از وزرا در مجلس، گفت:در قانون اساسی این پیش بینی شده که نمایندگان از بازوهای نظارتی خود به مانند طرح سوال، استیضاح و تحقیق وتفحص استفاده کنند.

وی با بیان اینکه طرح سوال از نمایندگان موضوعی است که مردم از طریق نمایندگان آن را دنبال می کنند، ادامه داد:متاسفانه در قانون اساسی سازوکاری در سطح پایین تر از استیضاح که وزرا را وادار به پاسخگویی کنیم پیش بینی نشده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس تصریح کرد: خیلی وقت ها سوال از وزیر در صحن پارلمان مطرح می شود و وزرا می آیند و پاسخ نماینده ها را می دهند و که در برخی مواقع نیز مجلس توضیحات وزرا را کافی نمی داند و از آن قانع نمی شود و نمایندگان به آن وزیر در عرف مجلس کارت زرد می دهند که در بهبود عملکرد وزیر کمک می کند.

نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس اضافه کرد: البته وزیری که 3 بار از مجلس کارت زرد دریافت می کند واقعاً از نظر عملکردی ضعیف است و ایرادی در زیر مجموعه او وجود دارد.

پاپی زاده ادامه داد:کارت زرد در مجلس عرفی است و در قانون برای اینکه وزیری پس از دریافت 3 کارت زرد چه اتفاقی برایش بیفتاد پیش بینی های لازم انجام نشده است.

منبع: انتخاب


addup.center