گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

لاریجانی: طلاب نظریه جدید تولید کنند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

رئیس مجلس با اشاره به فعالیت های ارزشمند مجتمع حوزوی خاتم‌الانبیا اراک گفت: آیت‌الله جوادی‌آملی ‌جوشش فکری ارزشمندی دارد ‌که از طلاب این مجتمع انتظار می رود نظریه جدید برای حوزه‌های مختلف کشور تولید کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مجلس با اشاره به فعالیت های ارزشمند مجتمع حوزوی خاتم الانبیا اراک گفت: آیت الله جوادی آملی جوشش فکری ارزشمندی دارد که از طلاب این مجتمع انتظار می رود نظریه جدید برای حوزه های مختلف کشور تولید کنند.

به گزارش تسنیم، علی لاریجانی دقایقی پیش در ادامه سفر یکروزه خود به استان مرکزی و در بازدید از مجتمع حوزوی خاتم الانبیا اراک اظهار داشت: در راه که می آمدیم آیت الله دری در ارتباط با آموزش های این مجتمع و تحولاتی را که برای آموزش عالی در این مجتمع داشتند ارائه کردند، خیلی مسرت بخش بود البته از آیت الله دری انتظار همین بود چراکه در هر جایی که بودند چه مجلس و چه سایر موارد همیشه نقش توسعه گرایی را داشتند.

وی افزود: برای بنده خوشحال کننده بود، اراک شهری با پیشینه ای که در معارف اسلامی دارند جایگاهی دارد که باید این مراکز در آن گسترش یابد، مرحوم آیت الله حائری، حضرت امام(ره) و خیلی از بزرگانی که در تاریخ دینی می درخشند از این استان بودند، از این جهت اعلای این حوزه ها باید با اهتمام جدی باشد که در این مسیر گام برداشته شده که شما عزیزان باید از این فرصت استفاده کنید.

لاریجانی تصریح کرد: امروز مسائلی که در حوزه اقتصاد، توسعه کشور، مسائلی که در حوزه بین المللی است، نیاز به کاوش های جدید دارد، که یک مورد آن بانک است که چگونه باشد و در نظام اسلامی به چه شکل فعالیت داشته باشند که هم براساس چارچوب اسلامی و هم در راستای توسعه کشور باشد که این نیاز به پژوهش دارد، من نمی گویم که نظام بانکی فعلی خارج از چارچوب اسلامی است اما شما دغدغه ها را می بینید.

وی ادامه داد: نظریه عدالت لازمه توسعه اقتصادی است، این که عدالت چه مولفه هایی و از نظر فقه اسلامی چه مولفه هایی دارد، وقتی می گوییم پیشرفت احتیاج به پژوهش دارد، در مسائل سیاست خارجی، سیاست داخلی باید پویا بود، نظر اسلام ایستا و ساکن نیست بلکه یک نظر پویاست.

رئیس مجلس بر ضرورت کاوش در امور مختلف تاکید کرد و گفت: یکی از عواملی که سبب پیشرفت ما در اسلام می شود کاوش های نظری است، این برعهده طلاب بوده که بهترین جای آن اینجاست، بنده خوشحال شدم که آیت الله دری نجف آبادی فرمودند مسائل فلسفی، تفسیری و کلامی در این حوزه وجود دارد.

لاریجانی بیان کرد: اینها جامعیت اسلام است که وقتی در حوزه فقه و اصول کار می کنند تسلطی داشته باشند، یکی از خصوصیات آیت الله جوادی که یکی از بزرگان است کار کردن در شعب مختلف بود اگر آثارشان را نگاه کنید جوشش فکری ایشان را می بینید که خیلی ارزشمند است، این در بخش های مختلف کار کردن باعث می شود که نظریه جدید تولید شود.

وی عنوان کرد: یکی از ویژگی های شهید مطهری هم همین بود که در حوزه های مختلف کار کرده بود، بنابراین نظریات ایشان از پختگی برخوردار است و می بینیم که با گذشت 40 سال از شهادت ایشان آثار وی آثاری هستند که بسیاری به آنها مراجعه کرده و از آنها استفاده می کنند، این قوام به سبب این بود که در شعب مختلف دینی کار کرده بودند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: البته این موضوع هم باید نظام بندی شود و این که در چه زمانی و به چه بخشی توجه شود باید تحت نظر استاد عمل شود، این مسیر، مسیر درستی است، بنابراین امیدواریم با هدایت هایی که آیت الله دری دارند و این که سال ها در نظام جمهوری اسلامی تلاش کردند و کمبودها و کاستی ها را می شناسند در مشاوره و کمک فکری دادن به شما که چگونه این سلوک علمی را داشته باشید می توانند نقش به سزایی داشته باشند، خیلی هم امیدوار به شما هستند.

لاریجانی با اشاره به فرهنگ و جایگاه استان مرکزی گفت: در استان هایی که می رویم معمولا در استان ها و شهرهایی که حوزه های علمیه فعال دارند یک تاثیر جانبی هم دارند و آن تاثیر فرهنگ مردم است، یعنی فقط این تحصیل برای خودتان نیست، حوزه های علمیه فعال فکری که واقعا درس خوان باشند، کار کنند و احساس مسئولیت داشته باشند، بر روی سایر مسائل آن شهر و استان اثرگذار خواهند بود، این خیر و برکتی است که حوزه های علمیه دارند.

وی اضافه کرد: ان شاءالله سال های آینده سال های پرفروغی در زندگی شما باشد و افراد موثری برای احیای تفکر اسلامی و کمک به نظام اسلامی باشید با تقویت و سلوک اخلاقی که در خود ایجاد می کنید.

منبع: انتخاب


addup.center