گروه خبری سیاسی

ظریف برای شرکت در کنفرانس بازسازی عراق به کویت رفت


-
ظریف برای شرکت در کنفرانس بازسازی عراق به کویت رفت
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر امور خارجه در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی جهت شرکت در کنفرانس بازسازی عراق به کویت رفت.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی دقایقی قبل تهران را به مقصد کویت جهت شرکت در کنفرانس بین المللی بازسازی عراق ترک کرد.

مشاور وزیر خارجه: احتمال اینکه عمان سعی کند اقدامات مثبتی در رابطه با ایران و آمریکا انجام دهد، وجود دارد / ترامپ اول به برجام بازگردد، بعد حرف از مذاکره بزند

مشاور وزیر خارجه: احتمال اینکه عمان سعی کند اقدامات مثبتی در رابطه با ایران و آمریکا انجام دهد، وجود دارد / ترامپ اول به برجام بازگردد، بعد حرف از مذاکره بزند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

«اگر رهبران ایران بخواهند دیدار کنند، هیچ پیش شرطی هم ندارم و هر وقت بخواهند با آنها دیدار می کنم». این جملات آخرین اظهارات رئیس جمهور جنجالی آمریکا دونالد ترامپ است.

او در حالی این سخنان را بر زبان می راند که پیش از این ضمن خروج از برجام، توهین های متعددی به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران کرده بود. همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور در اظهارات مداخله جویانه، شروط 12 گانه ای را برای مذاکره با ایران مطرح کرده بود. البته وی شب گذشته پس از سخنان ترامپ نیز مجددا از وجود پیش شرط برای مذاکره با ایران سخن گفت.

گفتگو با دکتر سید محمد صدر مشاور عالی وزیر امور خارجه و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را در ادامه می خوانید:

با توجه به خصلت های رفتاری ترامپ در سیاست مانند خروجش از پیمان های مختلف بین المللی و از طرف دیگر مذاکره اش با کره شمالی، نظر شما درباره پیشنهاد شفاهی او به ایران، علی رغم شروط 12گانه پمپئو چیست؟

همانطور که شما اشاره کردید، ترامپ هم در اخلاقیات و هم در موضع گیری هایی که درباره مسائل مختلف داشته، نشان داده که آدم قابل اعتمادی نیست و در هر زمان و مکانی، موضع گیری می کند و بعد نیز بسیار زود آن را تغییر می دهد. بنابراین، از آنجا که ایشان آدمی تاجر مسلک است و رفتارش در ارتباط با معاملات تجاری خاص بوده، امروز همان رفتار را در حوزه دیپلماسی وارد کرده و نمی داند که دیپلماسی با تجارت و معاملات بازرگانی متفاوت است.

رئیس جمهور آمریکا گمان می کند که اگر یک مقدار فشار بیاورد و تا حدّی نیز رو به تهدید بیاورد، موثر واقع می شود و طرف مقابل عقب نشسته و تسلیم خواسته ها و نظرات او می شود. او چنین رفتارهایی را علاوه بر ایران با کشورهای دیگر هم انجام داده است. از این رو، امروز زمانی که می بیند تهدیدهایش پاسخ دلخواهش را به همراه نداشته، پیش شرط هایش را کنار گذاشته و به پیشنهاد مذاکره روآورده است.

ترامپ دیده است که دولت انقلابی از هیچ تهدید و پیش شرطی واهمه ندارد.

هدف ترامپ دقیقاً چیست؟ آیا می خواهد ایران را در موقعیتی قرار دهد که اگر بعدها اتفاقات بدی افتاد، ایران مقصر جلوه داده شود؟ یا اینکه از روی تاجر مسلک بودن و میل به معامله داشتن چنین حرف هایی را می زند؟

هر دو این موارد وجود دارد؛ وی با پیش شرط گذاشتن و حملات و توهین های فراوان به این نتیجه رسیده که آن روش ها پاسخگو نیست و حالا پیشنهاد مذاکره بدون شرط می دهد. این پیشنهاد نیز بدین خاطر است که بگوید من آمادگی مذاکره داشتم، اما طرف ایرانی نپذیرفت. لذا برای اینکه این توطئه او خنثی شود، ایران باید بگوید؛ آقای ترامپ در ابتدا باید اول اشتباهات گذشته اش را جبران کند، بعد حرف از مذاکره بزند. یعنی رسماً اعلام کند که اشتباه کرده از برجام خارج شده و برجام را بپذیرد. همچنین به تمام قول ها و قرارهایی که داده، پایبند است.

بعد از اینکه رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که پایبند به برجام است، همانگونه که در گذشته در چارچوب برجام مذاکراتی انجام می شد، می توان بازهم با آمریکا مذاکره ای صورت گیرد؛ اما اگر این کار را انجام ندهد، بدان معناست که همچنان قابل اعتماد نیست و با انسان غیرقابل اعتماد نیز مذاکره بی معناست.

شما تقریباً در جریان فضای روانی ای که در رسانه ها و جامعه وجود دارد، قرار دارید. به نظر شما چگونه می توان افکار عمومی را را در این تصمیم همراه کرد و اقناع ساخت؟

این مطلبی که من عرض کردم، منطقی است و نشان می دهد که طرف مقابل قابل اعتماد و مذاکره هست یا خیر؟! نمی شود که فردی زیر قراردادی که امضا کرده بزند و همه چیز را کنار بگذارد و حملات بی وقفه سیاسی و تبلیغی کند و در عین حال بگوید که می خواهد مذاکره کند.

نمی توان با آدمی که عهدشکن است، مذاکره کرد چرا که مذاکره دوباره نیز موجب عهدشکنی می شود و نتیجه نمی دهد. بنابراین اگر رئیس جمهور آمریکا بخواهد حسن نیت خود را نشان دهد، باید رسماً اعلام کند که اشتباه کرده از برجام خارج شده، اگر این کار را انجام دهد همانطور که درگذشته مذاکراتی صورت گرفته، در آینده نیز چنین امکانی وجود خواهد داشت.

اگر پاسخی که شما گفتید، از سوی ایران به ترامپ داده شود، فکر می کنید که گام بعدی ترامپ چه خواهد بود؟

گام بعدی او این است که پیشنهاد ایران را بپذیرد و رسماً اعلام کند که برجام را قبول دارد و در چنین شرایطی، زمینه برای پیشرفت کارها فراهم خواهد شد.

آقای ظریف اخیراً مکررا به عمان سفر کرده و جمعه نیز وزیر خارجه عمان پس از سفرش به آمریکا به تهران می آید، این تصور وجود دارد که پیغام هایی میان دو کشور امریکا و ایران رد و بدل می شود، خبری در این باره دارید؟

خیر. خبری ندارم.

به نظر شما ممکن است که عمان درصدد ایفای نقش تاریخی خود باشد؟

عمان تنها کشور عربی است که دوست ایران است و همواره رابطه خوبی با ایران داشته و دارد و احتمال اینکه سعی کند اقدامات مثبتی انجام دهد، وجود دارد؛ اما من از آن بی اطلاعم.

منبع : جماران

ظریف به سنگاپور سفر می‌کند

ظریف به سنگاپور سفر می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان طی روزهای آینده به سنگاپور سفر می‌کند.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه با اعلام خبر فوق تصریح کرد: وزیر امور خارجه به منظور امضای پیمان مودت ایران و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) طی روزهای آینده به سنگاپور سفر می‌کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: اجماع در کشورهای جنوب شرق آسیا در پذیرش ایران به عنوان عضو پیمان مودت (TAC) با اتحادیه آسه‌آن، حاکی از اهمیت روابط و تعامل با ایران به عنوان یک قدرت مهم و تاثیرگذار بر معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی توسط تمام اعضای این اتحادیه است.

قاسمی: یادداشت اعتراضی ایران درباره سخنرانی پمپئو به سفارت سوئیس تحویل داده شد

قاسمی: یادداشت اعتراضی ایران درباره سخنرانی پمپئو به سفارت سوئیس تحویل داده شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در پی اظهارات مداخله جویانه و ادعاهای بی اساس مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در یک گردهمایی ضد ایرانی در کالیفرنیا، جمهوری اسلامی ایران طی یادداشتی که به سفارت سوئیس در تهران داده شد رسماً به این اقدامات اعتراض کرد.

به گزارش خبرآنلاین، بهرام قاسمی افزود: در این یادداشت ضمن اعلان مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا، اظهارات بی پایه و اساس وزیر امور خارجه این کشور را مداخله در امور داخلی ایران دانسته و محکوم شد و اقدام اخیر وزیر امور خارجه آمریکا را نقض منشور ملل متحد و تعهدات دوجانبه دولت آمریکا به ویژه بیانیه الجزایر دانسته شد که باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد

ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توییتر خود نوشت: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات نموده و بودجه هایی که می‌توانند برای ساختن فردایی بهتر مصرف شوند را به هدر می‌دهد؛ ولی سلاح‌های او حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد: 35 درصد هزینه نظامی جهان نتوانست مانع کشته و مجروح شدن بیش از 9000 آمریکایی توسط 15 شهروند سعودی شود.

ظریف: آمریکا دنیا را با صادرات سلاح خود بی ثبات کرده‌است/ این سلاح‌ها حتی نتوانسته به شهروندان خودش امنیت دهد

توییت سفیر انگلیس در تهران، پس از دیدار با روحانی

توییت سفیر انگلیس در تهران، پس از دیدار با روحانی
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

سفیر جدید انگلیس در تهران پس از تقدیم استوارنامه‌اش به حسن روحانی در صفحه توییتر خود نوشت: خوشحالم که در چنین زمان حساس و مهمی برای ایران، من به عنوان سفیر می‌توانم به انجام تمامی مسئولیت‌هایم بپردازم.

به گزارش ایسنا، صبح روز سه‌شنبه رابرت مک‌ایر سفیر جدید انگلیس در تهران با حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیدار و استوارنامه خود را به رییس‌جمهوری ایران تقدیم کرد.

روحانی در این دیدار، ملاقات‌ها و مذاکرات مسوولان دو کشور در مسائل دوجانبه و بین‌المللی را سازنده توصیف کرد و افزود: امروز در مقطع تاریخی بسیار مهمی در رابطه با برجام قرار داریم و بیان شفاف موضع اروپا نسبت به اقداماتی که باید برای جبران خروج غیرقانونی آمریکا از برجام انجام دهد، برای ملت ایران بسیار حائز اهمیت است.

رئیس‌جمهور کشورمان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال تنش در منطقه نبوده و نمی‌خواهد مشکلی در آب‌راه‌های جهانی ایجاد شود، اما هیچ‌گاه از حق خود در صادرات نفت نیز، به راحتی نمی‌گذرد.

روحانی با انتقاد از عدم اجرای کامل برجام در بخش‌های تجاری و اقتصادی و روابط بانکی از سوی برخی از اعضا، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره برای توسعه مناسبات و حسن رابطه با کشورهای اروپایی آماده است و اکنون پس از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، در فرصت محدود باقی‌مانده توپ در زمین اروپا قرار دارد.

هم‌چنین رابرت مک‌ایر سفیر جدید انگلستان نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهوری کشورمان با اشاره به اینکه دولت بریتانیا از اجرا و تداوم برجام حمایت می‌کند، گفت: امروز تلاش گسترده‌ای میان کشورهای اروپایی برای حفظ برجام بویژه در زمینه اقتصادی برقرار است که بی‌سابقه بوده است.

سفیر جدید انگلستان در تهران با بیان اینکه سیاست تنش‌زدایی ایران در منطقه بسیار حائز اهمیت است، گفت: ما به دنبال توسعه هر چه بیشتر روابط و مناسبات با ایران هستیم و معتقدیم، حل مشکلات و بحران‌ها تنها از طریق گفتگو و دیپلماسی امکان‌پذیر است.

>