_  

گروه خبری اقتصادی

چرخش سفته‌بازان از یورو به دلار

-
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رادار سفته‌بازان بازار جهانی ارز از کاهش گرایش به سودگیری از یورو حکایت دارد. معامله‌گرانی که موقعیت‌های سفته‌بازانه در بازار آتی اتخاذ می‌کنند تا یک ماه پیش با این پیش‌فرض که یورو نسبت به دلار تقویت خواهد شد، به فعالیت می‌پرداختند؛ اما تغییر در حجم قراردادهایی که از این پیش‌فرض تبعیت می‌کنند بیانگر تغییر موقعیت سفته‌بازان بازار آتی است.


به گزارش دنیای اقتصاد، رشد نرخ تورم ممکن است با افزایش نرخ بهره در ۴ نوبت (که یک نوبت بیشتر از برنامه فدرال رزرو است) همراه شود و این مساله برای سفته‌بازان به‌عنوان علامت افزایشی دلار تلقی شده است. تفاوت تعداد قراردادهای خرید‌وفروش به این سبک، در ابتدای ماه جاری میلادی (۲ هفته گذشته) ۱۳۸ هزار بود؛ اما آخرین وضعیت رادار بازار نشانگر کاهش ۵ هزارتایی این عدد است.


معنای این کاهش، تغییر گرایش سفته‌بازان نسبت به آینده یورو تعبیر می‌شود؛ به این ترتیب دلار ذائقه کلی سفته‌بازان را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به سمت خود تغییر داده است. ظرف چند هفته اخیر، خرید دلار از سوی سفته‌بازان در بازار جهانی ارز افزایش یافته است. تحت این شرایط رقبای ارز آمریکایی بیشتر وارد پروسه فروش شده‌اند؛ البته ین ژاپن در این زمینه استثنا به‌نظر می‌رسد. بانک ژاپن از اتمام دوره انبساطی خود تا انتهای سال مالی ۲۰۱۹ خبر داده و همین سیگنال انقباضی برای روشن شدن چشم‌انداز افزایشی ین کافی بود. سفته‌بازان بازار آتی طلا نیز قراردادهای خود را طوری تنظیم کرده‌اند که چشم‌انداز کوتاه‌مدت فلز زرد با شیب اندکی افزایشی ثبت شده است.


پیش‌بینی روند با کمک سفته‌بازان
موقعیت سفته‌بازانه (Speculative Position) به خریدوفروش سودطلبانه با ریسک زیاد گفته می‌شود. برخی از معامله‌گران فعال در بازارهای آتی نیز جزو این دسته به‌شمار می‌روند و با پیش‌بینی روند کوتاه‌مدت جفت‌‌های ارزی یا کالاها در بازار نقدی، فردایی و آتی، اقدام به خرید برای فروش در قیمت بالاتر یا فروش برای خرید در قیمت پایین‌تر می‌کنند. حاشیه ریسک این گروه بیش از حاشیه سود‌ و زیان معمول است و از همین جهت به آنها سفته‌بازان بازار آتی گفته می‌شود.


بورس کالای شیکاگو (CME) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) هر هفته داده‌های مربوط به فعالیت سفته‌بازانه در بازار آتی را منتشر می‌کنند. موقعیت‌یابی قراردادهای سفته‌بازانه چشم‌انداز موجود در بازار آتی را تا حدودی مشخص می‌کند. روش مناسب استفاده از این داده‌ها محاسبه تفاوت قرارداد‌های خرید و فروش است که متغیر Net Positioning را حاصل می‌شود.


افزایش موقعیت فروش (Short) نشانگر حس نزولی در کوتاه‌مدت و افزایش موقعیت خرید (Long) بیانگر حس صعودی در کوتاه‌مدت است. وضعیت رادار سفته‌بازان از ابتدای سال ۲۰۱۷ تقویت یورو نسبت به دلار را نشان می‌داد. پس از گذشت یک سال یورو گام‌های افزایشی خود را برداشته و شاخص دلار نیز تضعیف شده است؛ اما تغییر موقعیت سفته‌بازان در جهت فروش یورو، تقویت کوتاه‌مدت دلار را محتمل نمایش می‌دهد. چنانچه این جهت‌گیری در طول‌ هفته‌های آتی به مراتب تکرار شود، به معنای خروج شاخص دلار از لاک دفاعی یک سال اخیر خواهد بود.


تورم طلا را صعودی کرد
وزارت کار آمریکا، نرخ رشد تورم ماه فوریه را نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۲/ ۲ درصد پیش‌بینی کرده بود. برخی از کارشناسان اقتصادی نسبت به تحقق این نرخ شک داشتند؛ اما سایرین با توجه به تغییرات قیمت‌ کالاها و خدمات اصلی در فروشگاه‌های اینترنتی استاندارد، نرخ پیش‌بینی شده را برابر با نرخ واقعی توصیف می‌کردند.


سرانجام عصر دیروز شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منتشر شد و پیش‌بینی وزارت کار به واقعیت مبدل شد. اونس طلا که با نزول به پیشواز گزارش تورمی رفته بود نسبت به نرخ تورم ۲/ ۲ درصدی ماه فوریه (نسبت به فوریه سال ۲۰۱۷) واکنش سریعی از خود بروز داد و وارد کانال صعودی شد.


اونس فلز زرد با اینکه در ۱۳۲۳ دلاری استارت زده بود، تا پیش از انتشار گزارش به کف ۱۳۱۷ دلاری برخورد کرد؛ اما پس از ثبت نرخ تورمی که نسبت به ماه گذشته رشد داشت، از قیمت بازشده خود نیز عبور کرد و قیمت ۱۳۲۶دلاری برای طلا تا ساعت ۸شب رقم خورد که با یک گپ افزایشی همراه شده بود.

آمار و ارقام تولیدی در گروه خودروسازی سایپا/ افزایش تولید ملی، ارتقای کیفیت و کرامت نیروی انسانی

آمار و ارقام تولیدی در گروه خودروسازی سایپا/ افزایش تولید ملی، ارتقای کیفیت و کرامت نیروی انسانی
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آمار و ارقام تولیدی گروه خودروسازی سایپا بیانگر آغاز شتاب تولید از واپسین روزهای آبان ماه ۹۶ است و در حالیكه گروه سایپا در سال ۹۶ توانسته بود ۱۰۰درصد برنامه خود را محقق نموده و ۶۶۶۶۶۶ دستگاه خودرو تولید كند (۱۷ درصد بیشتر از سال ۹۵ و ۷۹درصد افزایش به نسبت سال ۹۴)، تا تاریخ ۱۹ خرداد ماه سال ۹۷ نیز توانسته ۱۲۷۴۵۷ دستگاه خودرو تولید نماید كه این به معنای شكستن ركورد تولید در همین بازه زمانی از شش سال گذشته و همچنین افزایش ۲۹۵۰۷ دستگاهی تولید نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ (رشد ۳۰ درصدی تولید) است. لازم به ذکر است گروه سایپا با این میزان تولید توانسته است ضمن دستیابی به نرخ تحقق ۱۰۳ درصدی برنامه تولید (۳۴۶۱ دستگاه بیشتر از برنامه)، بیشترین تولید خودرو در کشور را در همین مدت (فروردین،اردیبهشت و خرداد ۹۷) داشته باشد.

بهبود کیفیت محصولات (با برند سایپا) و محصولات مشترک با شرکا نیز از آذر ماه سال ۹۶ مورد توجه گروه سایپا قرار گرفت و این گروه خودروسازی توانست ضمن بالابردن سطح كیفیت محصولات خود موفق به ارتقا یک ستاره کیفی برای محصولات خانواده تیبا و پراید ۱۳۱ سایپا در بهمن ماه ۹۶ بشود، همچنین افزایش ۱.۵ درصدی میانگین رضایت مشتریان تر محصول در سال ۹۶ از جمله دستاوردهای سایپا در حوزه كیفیت محصول است، افرون بر این شاخص رضایت مشتریان از خدمات پس از فروش نیز با رشدی در حدود ۱۴درصد به نسبت سه ماهه پایانی سال ۹۴ به عدد ۷۱۳ در سه ماهه چهارم سال ۹۶ رسیده است. در ضمن گروه سایپا توانسته زمان رسیدگی به درخواستهای مشتریان را در سال ۹۶ به نسبت سال ۹۵ به میزان ۱۵درصد بهبود دهد و این موضوع بیانگر کاهش ۴ روزه مدت زمان پاسخگویی (از ۲۶.۱ روز به ۲۲.۱ روز) در این گروه خودروساز میباشد. همچنین با هدف ارتقا خدمت رسانی به مشتریان و براساس برنامهریزیهای صورت گرفته تعداد نمایندگیهای رتبه ۱ با ۲۸۰درصد افزایش به نسبت سال ۹۵ به نوزده نمایندگی رسیده و شاهد رشد ۱۱۸درصدی نمایندگیهای رتبه ۲ و رشد ۱۹درصدی تعداد نمایندگیهای رتبه ۳ را در زنجیره نمایندگیهای گروه سایپا شاهد هستیم. ذكر این نكته ضروری است كه در این مدت تعداد نمایندگیهای فروش و خدمات پس از فروش این گروه خودروسازی از ۹۰۹ نمایندگی به ۹۳۳ نمایندگی رسیده است.

بیشترین سهم بازار کسب شده در ۷ سال گذشته نیز یكی از مهمترین دستاوردهای گروه خودروسازی سایپا است كه محقق شده است. با توجه به گزارشههای تولید گروه سایپا در حالیكه متوسط فروش ماهانه تا آذر ماه ۹۶، ۴۲۲۹۷ دستگاه بوده به مدد همت جهادی پرسنل و تزریق تفكر جدید مدیریتی متوسط فروش ماهانه ازآذر ماه ۹۶ تا خرداد ۹۷ به ۵۹۹۰۹ دستگاه رسیده است. همچنین بر اساس گزارشهای ارائه شده توسط گمرك جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، سایپا توانسته در فروردین ماه سال ۹۷ بیش از ۴۶% سهم بازار خودرو در کشور را كسب نماید. درضمن مقایسه فروش (تعدادی) نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته تا تاریخ ۹/۳/۹۷ بیانگر افزایش ۴۰درصدی تعداد فروش است و این امر به معنای فروش ۱۰۵۴۲۹ دستگاه خودرو در این مدت است كه افزایش ۳۰۲۳۱ دستگاهی فاکتور فروش نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ و افزایش ۳۶۶۵۷ دستگاهی فاکتور فروش نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ را نشان میدهد.

بیشترین ارزش فروش محصولات در ۴ سال گذشته نیز حاصل همین افزایش تولید است. مقایسه فروش (ارزشی) نسبت به مدت مشابه سالهای گذشته تا تاریخ ۹/۳/۹۷ بیانگر افزایش ۵۰درصدی ارزش فروش است و این یعنی ۳۷۲۷ میلیارد تومان فروش انواع خودرو در این مدت كه افزایش ۱۲۳۸ میلیارد تومان فاکتور فروش نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ و افزایش ۱۸۱۳ میلیارد تومانی فاکتور فروش نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ را بیان میكند.

اسفند ماه سال ۹۶، ماه ثبت ركوردها در گروه سایپا بود، زیرا بیشترین تعداد فروش ماهانه به میزان ۹۱۶۰۰ دستگاه دراسفند ماه سال ۱۳۹۶ اتفاق افتاد و شکست رکورد فروش ماهانه (ارزشی) به میزان ۳۵۶۳ میلیارد تومان نیز در اسفند ماه سال نود و شش ثبت شد، همچنین ثبت رکورد فروش اینترنتی با فروش ۷۵۰۰ دستگاه ساندرو استپ وی در ۲.۵ ساعت در اسفند ماه سال نود و شش بیانگر به ثمر نشستن همه در تلاشهای پرسنل سایپا در یك سوم پایانی سال بود. لازم به ذكر است بر اساس گزارشهای ارائه شده، افزایش نسبت فروش اینترنتی به کل از ۱۲% به ۲۲% كه از آبان ماه سال ۹۶ اتفاق افتاده منجر به کاهش هزینه ۲۰ میلیارد تومانی برای گروه خودروسازی سایپا شده است.

گروه سایپا علاوه بر تمركز بر تولید و فروش محصولات در این مدت با بسیج همه امكانات و توانمندیهای خود اقدامات دیگری صورت داده كه از جمله میتوان به موارد زیر نیز اشاره كرد:

• تمرکز بر پرداخت نقدینگی به قطعه سازان ضعیف تر

• کاهش مطالبات قطعه سازان

• تامین ۱۰۰درصد نقدینگی از طریق فروش محصولات

• ساماندهی مجدد شبکه نمایندگی ها و تلاش برای اجرای عدالت

• شکستن رکورد فروش محصولات و به طبع آن ورود نقدینگی به شرکت

• شروع مذاکرات با برندهای برتر جهانی جهت تولید محصولات مشترک

• شفافیت و تعامل مناسب با بورس و سهامداران

• بازنگری برنامه توسعه محصول گروه

• تمرکز بر توسعه ساخت داخل به جای خرید های خارجی

• تمرکز بر توسعه سیستم های فروش جهت از بین بردن ناعدالتی و بعضا رانت

• جانمایی مناسب محصولات براساس ماموریت شرکت ها

• گسترده کردن مشارکت در تصمیم گیری های استراتژیک از چند فرد به یک تیم چند تخصصه

• کرامت نیروی انسانی و پرداخت عدالت محور بر اساس شایستگی در عملکرد

همه موارد ذكر شده فوق نشان دهنده عزم مدیران و تلاشگران عرصه صنعت در گروه خودروسازی سایپا است برای ارائه كالای ایرانی با كیفیت و در شآن ملت شریف ایران و همچنین توسعه اشتغال و كارآفرینی برای جوانان این مرز و بوم و تحقق منویات مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید.

عزم فعالان اقتصادی كیش برای بازگشت به رونق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 در دومین نشست فعالان اقتصادی كیش، سرمایه گذاران برنامه های خود را برای رونق دوباره كیش مطرح كردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد كیش، در دومین نشست اقتصادی مدیرعامل و معاونان سازمان منطقه آزاد كیش با فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان كیش كه شامگاه چهارشنبه ۲۴ خرداد برگزار شد مشاور بازرگانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد كیش و رییس جامعه بازاریان جزیره از تلاش برای رفع مشكلات مناطق آزاد خبر داد.

رحمان سادات نجفی گفت: الگویی برای رفع مشكل ثبت سفارش طراحی شده و در حال پیگیری است كه امیدواریم مورد تصویب قرار گیرد.

وی بر ضرورت گفتمان بین تجار و بازرگانان با سازمان منطقه آزاد كیش تاكید كرد و افزود: با هدف تسهیل فعالیت های تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی در پی این گفتمان ها بسیاری از مشكلات در حال پیگیری از سوی مدیرعامل و معاونان سازمان منطقه آزاد كیش است.

رئیس هیات‌ مدیره جامعه هتل‌ داران کیش توجه به حوزه  ای تی و گردشگری را کلید موفقیت و توسعه کیش دانست و افزود:  فعالیت ۵۰ هتل در کیش بستر مناسبی برای  جذب گردشگر خارجی است.

مخملباف افزود: برابر آمارهای معتبر گردشگری جهانی هر ۶ گردشگر خارجی یك شغل ایجاد میکند ولی هر ۶۰ گردشگر داخلی یك شغل ایجاد میکند به همین جهت کشورهای گردشگر پذیر دنیا از جذب گردشگر خارجی به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای اشتغال زایی و کارآفرینی استفاده می كنند. در حالیكه سهم ایران با توجه به ظرفیت های خدادادی و طبیعی و تاریخی بسیار ناچیز است.

وی افزود: کیش به جهت پتانسیل های موجود طبیعی و امکانات می تواند با ایجاد خط ارتباطی مستقیم بین کشورهای اسکاندیناوی میزبان گردشگران برای بهره گیری از آفتاب و دریا باشد.

توسعه و به روز رسانی اپلکیشن کیش و توجه ویژه به ظرفیت های هواپیمایی کیش از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی رییس هیات مدیره جامعه هتلداران كیش بود.

رییس سندیکای صنایع کیش نیز در این نشست با  تشکر از مسئولیت پذیری مدیران‌سازمان در شرایط فعلی گفت: امیدواریم با مدد گرفتن از نظرات نخبگان وكارشناسان و به پشتوانه همراهی و تعامل بیشتر بدنه سازمان و بخش خصوصی همه در هر جایگاهی به وظایفمان عمل كنیم و با توجه به توان دانش و مدیریتی تیم مدیریتی فعلی سازمان می توایم موفقیت های چشمگیری برای توسعه كیش بدست آوریم.

افزایش 35 درصدی خرید نفت خام دهلی از تهران/ ایران جایگاه عربستان را در صادرات نفت به آسیا گرفت

افزایش 35 درصدی خرید نفت خام دهلی از تهران/ ایران جایگاه عربستان را در صادرات نفت به آسیا گرفت
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

هند ۷۷۱ هزار بشکه نفت به طور روزانه از ایران در ماه می وارد کرده است و این یعنی ۳۵ درصد افزایش خرید از ایران در مقایسه با ماه گذشته داشته است. همین مساله رتبه ایران را به دومین صادرکننده بزرگ نفت به آسیا بعد از عراق ارتقا داده و رتبه عربستان پایین آمده است.

«گلف‌نیوز» نوشت، پیش از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مشتریان نفت جهان حریصانه خواستار خریداری نفت خام ایران هستند.

بر اساس این گزارش، هند ۷۷۱ هزار بشکه نفت به طور روزانه از ایران در ماه می وارد کرده است و این یعنی ۳۵ درصد افزایش خرید از ایران در مقایسه با ماه گذشته داشته است. همین مساله رتبه ایران را به دومین صادرکننده بزرگ نفت به آسیا بعد از عراق ارتقا داده و رتبه عربستان پایین آمده است.

بر اساس این گزارش، به گفته «ابهاشک کومار» تحلیل‌گر ارشد «اینترفکس گلوبال انرژی» در لندن، چرخشی در رقابت میان توزیع‌کنندگان برای سرمایه‌گذاری در بازار ایران با توجه به رشد نیاز به نفت ایجاد شده است. با این وجود توزیع نفت از سوی ایران از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا مصون نیست.

به گزارش «گلف نیوز»، هند که ۸۰ درصد نفتش را وارد می‌کند به دلیل قرابت جغرافیایی که هزینه‌های ارسال را کاهش می‌دهد و همچنین شرایط مالی پیشنهاد شده از سوی کشورهای حاشیه خلیج فارس، جذب نفت خام ایران شده است.

بر اساس این گزارش، پالایشگاه‌های هندی مجبور شده‌اند که خرید نفتشان را از ایران قبل از اعمال مجدد تحریم‌ها بالا ببرند. این ماه، شرکت نفت هند که بزرگترین پالایشگاه ملی هند است، خرید نفت خام را از تولیدکنندگان خاورمیانه تا هفت برابر بالا برده است و برنامه دارد هفت میلیون تن در عرض ۱۲ ماه خریداری کند. این میزان، ۴ میلیون تن بیش از مشابه سال گذشته است.

«راماچاندران» رییس پالایشگاه‌های «بهارات پترولیوم» که دومین پالایشگاه بزرگ دولتی هند است، گفته که هیچکسی نمی‌داند چه اتفاقی قرار است بیافتد؛ اما مردم هشیار هستند و شاید بر اساس پیش‌بینی‌هایشان عمل می‌کنند.

 

دارندگان سکه‌های پیش‌فروشی بخوانند/ چگونه سکه‌های پیش فروش به اوراق تبدیل می‌شود؟

دارندگان سکه‌های پیش‌فروشی بخوانند/ چگونه سکه‌های پیش فروش به اوراق تبدیل می‌شود؟
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

معاون بانک مرکزی با تشریح جزییات بهادارکردن اوراق پیش فروش سکه سررسیدهای تا دوساله سکه، گفت: اوراق در بازار سرمایه قابل خرید و فروش شد.

پیمان قربانی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به رشد ۱۲.۵درصدی اقتصاد در سال ۹۵با احتساب نفت گفت: در سال ۹۶ تمرکز بر رشد غیرنفتی اقتصاد بود که بر اساس گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی ۳.۷درصدی را تجربه کردیم. این در حالی است که رشد بدون نفت ۴.۷ درصد بود. البته باید به تقویت بخش غیرتفتی ادامه دهیم.

وی افزود: گروه نفت، کشاورزی، خدمات و بازرگانی تحولات خوبی را داشتیم و البته صنعت در فصل چهارم رشد خوبی داشته است.

قربانی با بیان اینکه در حساب های ملی ارقام سرمایه گذاری رشد ۱.۴درصدی را داشته است، گفت: در حوزه ساختمان رشد منفی سرمایه گذاری را در فصل چهارم داشته ایم؛ این در حالی است که حوزه مسکن در حال حرکت به سمت خوبی است و رشد معاملات را هم داشته ایم و سرمایه گذاری بخش خصوصی بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۶۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده ایم که نسبت به سال ۹۵ میزان آن کمتر شده است و بنابراین توجه بانک مرکزی از سرمایه در گردش به سرمایه گذاری ثابت منعطف شده است.

در جنگ روانی اقتصادی به سر می بریم

قربانی با اشاره به اینکه کشور در یک جنگ اقتصادی قرار دارد، گفت: مردم به سمت سرمایه گذاری مولد حرکت کنند؛ این در حالی است که در حوزه رشد سرمایه گذاری در سال ۹۶ مثبت ۱.۶ درصد رشد داشته ایم پس مردم سرمایه گذاری را به سمت تولید اشتغالزا پیش برند.

طرح بانک مرکزی برای فروش اوراق گواهی سکه

معاون بانک مرکزی با اشاره به طرح این بانک برای فروش اوراق گواهی سکه نیز خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه قبمت جهانی طلا در روز پنجشنبه هفته گذشته رشد کرده بود؛ اما نرخ سکه ۵درصد کاهش یافت.

وی افزود: هفته گذشته اطلاعیه بازارپذیرنمودن اوراق سکه را داشتیم که بر روی قیمت سکه در بازار اثرگذار بود؛ بر این اساس، علیرغم اینکه افراد احساس می کنند از بازار آشفته سکه منتفع شده اند ولی در درازمدت به نفع نیست. این در حالی است که التهابات روانی و سفته بازی مواردی است که به نفع نیست. در این راستا بانک مرکزی اجرای طرح پیش فروش را در سه مرحله اجرایی شد.

قربانی گفت: در قالب طرح پیش فروش سکه در سررسید یک ماهه، سه ماهه، نه ماهه، دوازده ماه، هجده ماه و دو ساله، وارد عمل شدیم که برای پیش فروش های یکماهه ۸۰۰هزار سکه به بازار تزریق شد و ماه متعهد به ارایه همه سکه ها هستیم.

وی افزود: سکه های تحویلی در سررسید یک ماهه، باز هم در بازار التهاب ایجاد کرد در حالی که مطالعه بانک مرکزی نشان می دهد برای سررسید یک ماهه ۱۰.۸ هزار میلیارد تومان معادل ۵.۱ درصد پایه پولی سال ۹۶ است، بنابراین اکنون بانک مرکزی امکان این را فراهم کرده است که اوراق همه سررسیدها قابلیت معامله داشته باشد و عملا هفت میلیون و ۶۴۴هزار سکه پیش فروش شده وارد بازار شود.

وی اظهارکرد: این گواهی ها و اوراق ها در بازار سرمایه عرضه خواهد شد و این بابت همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است و در این حوزه اثر مثبت در تعمیق بازار سرمایه خواهد داشت. افرادی که در طرح پیش فروش سکه وارد شدند، بابت حفظ دارایی این کار را کردند و بنابراین اکنون بانک مرکزی این امکان را فراهم کرده است که اوراقی به فرد داده شود که البته حسب اختیار او خواهد بود، تا بتواند سررسید اوراق را تبدیل به گواهی اوراق کند و در بورس معامله کرده و این اوراق صد در صد ارزش سکه دارد.

وی افزود: این یک مزیت برای دارندگان سکه است که واحدهای ذیربط در بانک مرکزی و بورس، مکانیزم اجرا را اعلام خواهند کرد و امیدوار هستیم این طرح ضمن مزیت به تعمیق بازار سرمایه نیز منجر شود.

وی افزود: این یک مزیت برای دارندگان سکه است که واحدهای ذیربط در بانک مرکزی و بورس، مکانیزم اجرا را اعلام خواهند کرد و امیدوار هستیم این طرح ضمن مزیت به تعمیق بازار سرمایه نیز منجر شود.

وی اظهار کرد: این گواهی ها و اوراق ها در بازار سرمایه عرضه خواهد شد و این بابت همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است و در این حوزه اثر مثبت در تعمیق بازار سرمایه خواهد داشت. افرادی که در طرح پیش فروش سکه وارد شدند، بابت حفظ دارایی این کار را کردند و بنابراین اکنون بانک مرکزی این امکان را فراهم کرده است که اوراقی به فرد داده شود که البته حسب اختیار او خواهد بود، تا بتواند سررسید اوراق را تبدیل به گواهی اوراق کند و در بورس معامله کرده و این اوراق صد در صد ارزش سکه دارد.

بانک مرکزی به تعهدات خود در پیش فروش پایبند است

قربانی تاکید کرد: بانک مرکزی به تعهدات خود در قالب طرح پیش فروش پایبند خواهد بود و افرادی که تمایل به تبدیل اوراق سکه نداشته باشند، در سررسید قابلیت دریافت سکه فیزیکی رازخواهد داشت.

وی اظهار داشت: افراد برای تبدیل سکه به اوراق، کارمزدی از افراد نخواهند داشت.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مزایای تبدیل سکه به اوراق قابل معامله افزود: مزیتی که برای افراد در این رابطه وجود دارد این است که نگهداری سکه نزد افراد مخاطرات امنیتی دارد و ممکن مفقود شده یا مورد سرقت قرار گیرد. اوراقی که بانک مرکزی در اختیار افراد قرار می دهد به حساب افراد در طرح پیش فروش سکه مرتبط است و لذا با نام است و این اوراق حکم سکه را دارد، البته پیش از تحویل فرد می تواند قیمت سکه را تنزیل کرده و آنرا نقد کند.

وی ادامه داد: در حالت قبل فرد دارنده قبض خرید سکه در سررسید دوساله باید دو سال صبر می کرد و قبل از آن عملا نمی توانست آنرا نقد کند. این عملا باعث می شود بین سررسیدهای سکه مثل یکماهه تا سه ماهه، بازار سکون نداشته باشد و امکان عرضه مداوم هموار شود.

ابهامات محدود شدن واردات با دلار 4200 تومانی و ورود نرخ سوم

ابهامات محدود شدن واردات با دلار 4200 تومانی و ورود نرخ سوم
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اخیرا خبرها و شنیده‌ها از برخی مسئولان از این حکایت دارد که سیستم ارزی و نحوه اختصاص ارز به واردکنندگان در آستانه تحول قرار گرفته است. از جمله محدود شدن کالاهای وارداتی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین احتمال ورود نرخی جدید برای تامین نیازهای ارزی. اما هیچ یک از این موارد به طور رسمی از سوی دستگاه‌های ذیربط تایید و اعلام نشده است.

به گزارش ایسنا، دو ماه از اجرای جدید سیاست ارزی و اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای وارداتی و از سوی دیگر خرید ارز از صادرکنندگان با همین نرخ و قیمت‌های مشخص شده در سایر ارزها می‌گذرد. در حالی در روش جدید باید تمام واردات کالا با انجام ثبت سفارش و بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شود که در این مدت آمارها از این حکایت دارد که ثبت سفارش کالاهای وارداتی حتی تا دو برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و رقمی تا مرز ۲۰ میلیارد دلار برای این موضوع ثبت شده که تامل‌برانگیز است. به هر حال تا پیش از این ارز مبادله‌ای که در مرکز مبادلات ارزی به واردات اختصاص پیدا می‌کرد و حدود ۳۸۰۰ تومان در آخرین نرخ‌گذاری ها قیمت خورده بود برای تمامی واردکنندگان نبوده و برای گروه های خاصی تعریف می‌شد، اما سایر متقاضیان باید از بازار آزاد تهیه می‌کردند، اما اکنون تمامی گروه‌ها مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی شدند که حدود ۲۵۰۰ تومان با نرخ بازار آزاد اختلاف داشته و شرایط جذابی برای واردکننده ایجاد کرده است. کارشناسان در این رابطه هشدار داده‌ بودند که با توجه به اختلاف قیمتی که بین دلار اختصاص یافته به واردکنندگان و نرخ بازار آزاد که تا ۷۰۰۰ تومان پیش رفته وجود دارد، عاملی خواهد شد برای واردات گسترده و همچنین رانت‌هایی که از راه‌های مختلف می‌تواند برای واردکنندگان ایجاد کند.

در این بین برخی مسایل در مورد نحوه اختصاص ارز به واردکنندگان از جمله اینکه آنها دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده و در نهایت کالاهای وارداتی را با بهای تمام شده‌ای بر مبنای دلار آزاد به فروش می‌رسانند حاشیه ساز شد و اخیرا رئیس کل بانک مرکزی در واکنشی در این رابطه اعلام کرد که این بانک در جریان چنین مسائلی قرار داشته و اقدامات لازم را برای پیشگیری از آن انجام می‌دهد. گر چه سیف، درباره ساز و کار و برنامه‌های بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها برای ممانعت از جریان موجود و مقابله با برخی سوء استفاده‌ها از سیستم ارزی توضیحی نداده است، اما خبرهایی وجود دارد که نشان می‌دهد ارز اختصاص یافته به واردات کالا محدود می‌شود، با این توضیح که برخی کالاها از جمع دریافت کنندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی و سایر ارزهای با قیمت تعدیل شده خارج خواهند شد که از جمله آنها می‌توان به کالاهای لوکس و خودرو اشاره کرد.

این در حالی است که تاکنون برخی انتقادها حتی از سوی مقامات مسئول بانکی در مورد عدم اولویت‌بندی کالاهای وارداتی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده بود چرا که معتقدند نباید تمامی کالاها در یک رده قرار گرفته و کالاهایی که هیچ ضرورتی بر واردات آنها وجود ندارد در کنار کالاهای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی شوند چراکه این خود موجب ایجاد سوء استفاده‌هایی در بازار به ضرر مصرف کنندگان شده است.

در سوی دیگر ماجرا با توجه به محدودیتی که برای تعداد کالاهای دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، موضوع دیگری مطرح است. اینکه قرار است بانک مرکزی در قالب سامانه سماصا تخصیص ارز را به روالی دیگر پیش ببرد به گونه‌ای که برای کالاهای اساسی دلار ۳۸۰۰ تومانی که مشمول دریافت یارانه ۴۰۰ تومانی است و همچنین بخشی از کالاهای وارداتی ارز ۴۲۰۰ تومانی و گزینه سوم ارز متقاضی است یعنی کسانی که نیاز آنها ضروری نبوده و با نرخی خارج از دو نرخ موجود باید ارز را تامین کنند که البته برخی خبرهای دریافتی از این حکایت دارد که ممکن است این نرخ سوم بر اساس قیمت‌های بازار و بالغ بر ۶۰۰۰ تومان تعیین شود.

با این وجود تاکنون هیچ یک از مقامات بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اخبار پیرامون محدود شدن کالاهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و همچنین روال جدید در سامانه سماصا را تایید نکرده‌اند، اما در مواردی این موضوع از سوی برخی مسئولان رد شده است. به تازگی مودودی- معاون سازمان توسعه تجارت- در رابطه با این موضوع تاکید کرده که بر اساس تمهیدات صورت گرفته از سوی دولت هیچ برنامه‌ای برای واردات با نرخ ارز دیگری غیر از آنچه که در مصوبات دولت آمده، امکان‌پذیر نیست و در عین حال ادعاهای مطرح شده در رابطه با محدود شدن کالاها و همچنین احتمال پرداخت ارز با نرخ سوم را رد کرده است.

این در حالی است که برخی مسئولان دیگر وجود چنین موضوعی را چندان غیرعادی ندانسته و رد هم نکرده‌اند و معتقدند که شرایط موجود و نحوه‌ای که برای اختصاص ارز بدون اولویت‌بندی کالاها وجود دارد، موجب هدررفت منابع ارزی و همچنین ایجاد رانت و مسائل دیگر در بازار می‌شود که می‌تواند به نفع مصرف‌کننده نباشد.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن