تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

چرخش سفته‌بازان از یورو به دلار


-
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رادار سفته‌بازان بازار جهانی ارز از کاهش گرایش به سودگیری از یورو حکایت دارد. معامله‌گرانی که موقعیت‌های سفته‌بازانه در بازار آتی اتخاذ می‌کنند تا یک ماه پیش با این پیش‌فرض که یورو نسبت به دلار تقویت خواهد شد، به فعالیت می‌پرداختند؛ اما تغییر در حجم قراردادهایی که از این پیش‌فرض تبعیت می‌کنند بیانگر تغییر موقعیت سفته‌بازان بازار آتی است.


به گزارش دنیای اقتصاد، رشد نرخ تورم ممکن است با افزایش نرخ بهره در 4 نوبت (که یک نوبت بیشتر از برنامه فدرال رزرو است) همراه شود و این مساله برای سفته‌بازان به‌عنوان علامت افزایشی دلار تلقی شده است. تفاوت تعداد قراردادهای خرید‌وفروش به این سبک، در ابتدای ماه جاری میلادی (2 هفته گذشته) 138 هزار بود؛ اما آخرین وضعیت رادار بازار نشانگر کاهش 5 هزارتایی این عدد است.


معنای این کاهش، تغییر گرایش سفته‌بازان نسبت به آینده یورو تعبیر می‌شود؛ به این ترتیب دلار ذائقه کلی سفته‌بازان را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به سمت خود تغییر داده است. ظرف چند هفته اخیر، خرید دلار از سوی سفته‌بازان در بازار جهانی ارز افزایش یافته است. تحت این شرایط رقبای ارز آمریکایی بیشتر وارد پروسه فروش شده‌اند؛ البته ین ژاپن در این زمینه استثنا به‌نظر می‌رسد. بانک ژاپن از اتمام دوره انبساطی خود تا انتهای سال مالی 2019 خبر داده و همین سیگنال انقباضی برای روشن شدن چشم‌انداز افزایشی ین کافی بود. سفته‌بازان بازار آتی طلا نیز قراردادهای خود را طوری تنظیم کرده‌اند که چشم‌انداز کوتاه‌مدت فلز زرد با شیب اندکی افزایشی ثبت شده است.


پیش‌بینی روند با کمک سفته‌بازان
موقعیت سفته‌بازانه (Speculative Position) به خریدوفروش سودطلبانه با ریسک زیاد گفته می‌شود. برخی از معامله‌گران فعال در بازارهای آتی نیز جزو این دسته به‌شمار می‌روند و با پیش‌بینی روند کوتاه‌مدت جفت‌‌های ارزی یا کالاها در بازار نقدی، فردایی و آتی، اقدام به خرید برای فروش در قیمت بالاتر یا فروش برای خرید در قیمت پایین‌تر می‌کنند. حاشیه ریسک این گروه بیش از حاشیه سود‌ و زیان معمول است و از همین جهت به آنها سفته‌بازان بازار آتی گفته می‌شود.


بورس کالای شیکاگو (CME) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) هر هفته داده‌های مربوط به فعالیت سفته‌بازانه در بازار آتی را منتشر می‌کنند. موقعیت‌یابی قراردادهای سفته‌بازانه چشم‌انداز موجود در بازار آتی را تا حدودی مشخص می‌کند. روش مناسب استفاده از این داده‌ها محاسبه تفاوت قرارداد‌های خرید و فروش است که متغیر Net Positioning را حاصل می‌شود.


افزایش موقعیت فروش (Short) نشانگر حس نزولی در کوتاه‌مدت و افزایش موقعیت خرید (Long) بیانگر حس صعودی در کوتاه‌مدت است. وضعیت رادار سفته‌بازان از ابتدای سال 2017 تقویت یورو نسبت به دلار را نشان می‌داد. پس از گذشت یک سال یورو گام‌های افزایشی خود را برداشته و شاخص دلار نیز تضعیف شده است؛ اما تغییر موقعیت سفته‌بازان در جهت فروش یورو، تقویت کوتاه‌مدت دلار را محتمل نمایش می‌دهد. چنانچه این جهت‌گیری در طول‌ هفته‌های آتی به مراتب تکرار شود، به معنای خروج شاخص دلار از لاک دفاعی یک سال اخیر خواهد بود.


تورم طلا را صعودی کرد
وزارت کار آمریکا، نرخ رشد تورم ماه فوریه را نسبت به ماه مشابه سال گذشته 2/ 2 درصد پیش‌بینی کرده بود. برخی از کارشناسان اقتصادی نسبت به تحقق این نرخ شک داشتند؛ اما سایرین با توجه به تغییرات قیمت‌ کالاها و خدمات اصلی در فروشگاه‌های اینترنتی استاندارد، نرخ پیش‌بینی شده را برابر با نرخ واقعی توصیف می‌کردند.


سرانجام عصر دیروز شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منتشر شد و پیش‌بینی وزارت کار به واقعیت مبدل شد. اونس طلا که با نزول به پیشواز گزارش تورمی رفته بود نسبت به نرخ تورم 2/ 2 درصدی ماه فوریه (نسبت به فوریه سال 2017) واکنش سریعی از خود بروز داد و وارد کانال صعودی شد.


اونس فلز زرد با اینکه در 1323 دلاری استارت زده بود، تا پیش از انتشار گزارش به کف 1317 دلاری برخورد کرد؛ اما پس از ثبت نرخ تورمی که نسبت به ماه گذشته رشد داشت، از قیمت بازشده خود نیز عبور کرد و قیمت 1326دلاری برای طلا تا ساعت 8شب رقم خورد که با یک گپ افزایشی همراه شده بود.

منبع: انتخاب

کاهش بهای ارز در بازار ثانویه/ حجم معاملات افزایش یافت

کاهش بهای ارز در بازار ثانویه/ حجم معاملات افزایش یافت
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

نرخ معاملاتی در بازار ثانویه براساس دلار، امروز به 10 هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته 200 تا 250 تومان کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش فارس، در معاملات امروز بازار ثانویه بهای معاملاتی تا قیمت 10 هزار تومان کاهش یافت؛ بنابراین امروز نسبت به روز گذشته قیمت دلار معامله شده در این بازار حدود 250 تومان افت داشته است.

تفاوت دیگر امروز بازار ثانوی ارز با روز گذشته افزایش تعداد عرضه‌کنندگان بود به طوری که امروز حدود 5 شرکت هر یک در سطح 2 تا 3 میلیون دلار ارز عرضه کردند.

بهای معاملاتی ارز در بازار ثانویه از ابتدای شکل‌گیری این بازار همواره کمتر از بازار غیررسمی بوده است.

یکی از پیشنهادات مطرح شده در هفته‌های اخیر تعمیق بازار ثانویه ارز و افزایش مشمولان عرضه ارز در این بازار است که به نظر می‌رسد این پیشنهاد در دولت به طور جدی پیگیری می‌شود و یکی از محور‌های بسته ارزی جدید ارزی خواهد بود.

منبع: انتخاب

طیبه سیاوشی: حضور طیب‌نیا در کابینه قطعی شد/ نمایندگان از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد قانع نشدند

طیبه سیاوشی: حضور طیب‌نیا در کابینه قطعی شد/ نمایندگان از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد قانع نشدند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در مجلس در خصوص آقای طیب‌نیا خبرهای خوشی رسید و مطرح شد که ایشان قرار است به کابینه بیایند. این سمت یا برای سازمان برنامه بودجه است و یا وزرات اقتصاد که دقیق نمی‌دانم، اما من از یکی از مشاوران اقتصادی دولت پرسیدم و ایشان پاسخ دادند در خصوص آقای طیب‌نیا رایزنی‌های جدیدی صورت گرفته است.

طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز دستور کار اصلی حدود هشت الی 9 سئوال از وزیر بود که تقریبا تمامی سئوال‌ها هم به صحن علنی مجلس رفت.

وی افزود: سئوالات از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای و سایت‌های آنلاین فروش فیلم بود که نظارت خاصی روی آنها وجود ندارد. علاوه براین در جلسه مطرح شد در بازی‌های رایانه‌ای فقط رده سنی مشخص می‌‌شود و هیچ‌گونه نظارتی روی آنها وجود ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از سوالات از وزیر هم در خصوص تالیف کتاب و مشکلات در این حوزه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در بعضی موارد به وزیر فرصت داده شد تا ایرادات وارده را رفع کند و در صورت امکان سوال به صحن علنی مجلس نرود، در خصوص مطبوعات و حوزه کتاب این فرصت به وزیر داده شد اما در موارد دیگر نمایندگان قانع نشدند.

سیاوشی با اشاره به تغییرات احتمالی کابینه گفت: امروز در مجلس در خصوص آقای طیب‌نیا خبرهای خوشی رسید و مطرح شد که ایشان قرار است به کابینه بیایند. این سمت یا برای سازمان برنامه بودجه است و یا وزرات اقتصاد که دقیق نمی‌دانم، اما من از یکی از مشاوران اقتصادی دولت پرسیدم و ایشان پاسخ دادند در خصوص آقای طیب‌نیا رایزنی‌های جدیدی صورت گرفته است.

منبع: انتخاب

فروش اینترنتی محصولات گروه خودروسازی سایپا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
گروه خودروسازی سایپا طرح فروش متنوع محصولات خود را از ساعت 10 صبح چهارشنبه 10 مرداد ماه سال جاری آغاز می كند.

به گزارش سایپانیوز, گروه خودروسازی سایپا با توجه به افزایش تقاضای محصولات و در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان، شرایط فروش فوری و پیش فروش انواع محصولات خود را جاری خواهد كرد. در طرح جدید فروش، محصولات با محدودیت کد ملی و صرفاً جهت مصرف کنندگان نهایی از طریق سایت فروش اینترنتی انجام خواهد شد.

بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می توانند از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www.saipagroup.ir، نسبت به ثبت نام خودرو اقدام كنند.

همچنین مركز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا  با شماره تلفن 096550 پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
منبع: انتخاب

قیمت گوشت گوسفندی به56هزارتومان رسید/دلار، بازار قاچاق را گرم کرد

قیمت گوشت گوسفندی به56هزارتومان رسید/دلار، بازار قاچاق را گرم کرد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به افزایش قیمت این نوع گوشت به 56 هزارتومان، تصریح کرد: خواستار برخورد جدی مسئولان با قاچاق دام هستیم.

علی اصغر ملکی در گفتگو با مهر از افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار طی هفته های اخیر خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه در حال حاضر برای مغازه داران بین 50 تا 51 هزار تومان و با 10 درصد سود برای مصرف کنندگان حدود 56 هزارتومان است.

وی درباره اینکه چرا با وجود توقف صادرات، نرخ گوشت گوسفندی همچنان رو به افزایش است؟، افزود: برای صادرات دام مجوز صدور نمی شود اما قاچاق دام از کشور همچنان ادامه دارد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اضافه کرد: واردات گوشت نیز ادامه دارد اما با توجه به نزدیکی عید قربان، کمبود دام و رشد قیمت دلار که منجر به افزایش قاچاق دام زنده از کشور شده است، نوسانات بازار گوشت تداوم پیدا کرده است.

ملکی با تاکید بر اینکه خواستار برخورد با قاچاق دام زنده از کشور به صورت جدی هستیم، گفت: شرایط هفته به هفته بدتر می شود و برای عید قربان نیز نگرانی داریم ضمن اینکه تصورما این است با افزایش بیشتر قیمت هم مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه دام زنده در مناطق مرزی به عراق و ترکیه و از جنوب کشور به کشورهایی مانند امارات، کویت و قطر قاچاق می شود، افزود: خواستار نظارت و کنترل خیلی بیشتر مسئولان بر این موضوع هستیم چرا که علاوه بر گوشت گوسفندی بازار گوشت گوساله نیز چندان تعریفی ندارد و همه روزه شاهد افزایش نرخ هستیم.

منبع: انتخاب

دو فوریت تفکیک وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی رای نیاورد

دو فوریت تفکیک وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی رای نیاورد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در جلسه صبح امروز مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه تفکیک وزارتخانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کرد.

نمایندگان مردم در خانه ملت با دوفوریت لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند. نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 9 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دوفوریت لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با این دوفوریت مخالفت کردند.

گفتنی است جمشید انصاری در توضیح لایحه مذکور گفت: تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تشکیل دو وزارتخانه مستقل تعاون و کار و رفاه و تامین اجتماعی از اولویت های امروز کشور است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور افزود: در سال 90 براساس تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه کشور از تعداد وزارتخانه‌های دولت 4 وزارتخانه کاهش پیدا کرد، اما در حال حاضر دولت پیشنهاد تفکیک این وزارتخانه را برای حل ابرچالش های اشتغال و رفاه به مجلس تقدیم کرده است، بنابراین از مجلس انتظار می رود برای حل مشکلات اقتصادی که سه حوزه آن در این وزارتخانه قرار دارد با این فوریت موافقت کنند.

انصاری تاکید کرد: بخش رفاه و تامین اجتماعی نیز در حال حاضر مشکلاتی دارد که در دل وزارت کار رسیدگی به آنها امکانپذیر نیست، ضمن اینکه صندوق های بازنشستگی نیز در تامین حقوق و مزایای کارکنان خود با مشکلاتی روبرو هستند که این دوفوریت می تواند به حل این مشکل نیز کمک کند.

منبع: خانه ملت

منبع: انتخاب
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟