تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

سکه در اوج تاریخی


-
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند.

 به گزارش دنیای اقتصاد، همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

 بازار سهام/رشد آرام شاخص
دیروز شاخص کل بورس با رشد 120 واحدی (12 /0 درصدی) در سطح 96 هزار و 314 واحدی ایستاد. نماد هلدینگ «فارس» با تعدیل مثبت 24 درصدی در گزارش 6ماهه به دلیل رشد سودآوری شرکت‌های زیرمجموعه‌ با رشد نرخ فروش محصولات پتروشیمی و نرخ ارز ، متوقف شد. با شناسایی فرصت خرید «فولاد» و نرخ‌های فروش مناسب بورس کالا (با وجود ایجاد سقف‌ قیمتی در بورس کالا تا پایان خرداد) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت. با وجود رشد قیمت جهانی فلزات از کف‌های پیشین، تداوم ریسک جنگ تجاری نوسان کالاها را محدود کرده است. با وجود این همچنان سطوح کنونی قیمت‌ها و بازگشت نرخ دلار به کانال 4700 تومانی عامل حمایت از این نمادها است. در گروه خودرویی، با حمایت حقوقی‌ها «خودرو» در صدر معاملات قرار داشت. عرضه اولیه نماد «سپ» پرداخت الکترونیک سامان کیش نیز به تعویق افتاد.

بازار ارز/رشد آرام دلار
دیروز هر دلار آمریکا با رشد 9 تومانی به نرخ 4779 تومان معامله شد. پس از افت نرخ دلار به زیر سطح 4500 تومان (3 اسفند) روند نزولی دلار کاهش یافت. طی 15 روز معاملاتی پس از افت 450 تومانی (از سقف 4910 تومان) دلار به کف 4660 تومان رسید. با وجود این رشد قابل توجه تقاضا با شناسایی کف قیمتی، رشد تقاضای آربیتراژی رشد نرخ دلار در معاملات غیررسمی به بالاتر از 4750 تومان را به دنبال داشت. موضوعی که زمینه‌ساز تقویت سفته‌بازی در بازار ارز شد. به این ترتیب برای مقابله با اختلالات معاملات بازار ارز، صرافی بانک‌ها که پیش‌تر تعیین‌کننده نرخ دلار (به جای مکانیزم بازار بودند) روز دوشنبه نرخ دلار را در کانال 4790 تومان اعلام کردند. موضوعی که با شوک نسبی به بازار، دلار را به 4770 تومان رساند و دیروز با رشد اندک همراه شد.

 

بازار سکه/سقف‌شکنی سکه
دیروز هر سکه طرح جدید با رشد 18 هزار تومانی به قیمت یک میلیون و 610 هزار تومان معامله شد. پس از روند کم‌نوسان سکه در کانال یک میلیون و 580 هزار تومانی، دوشنبه سکه به سقف یک میلیون و 600 هزار تومان نزدیک‌تر شد. پیش‌تر با افت نرخ دلار، قیمت سکه به کف یک میلیون و 488 هزار تومان رسیده بود. اما در ادامه چشم‌انداز صعودی دلار، قیمت سکه را صعودی کرد. بنابراین رشد اخیر دلار تا حدی در سکه پیش‌خور شد. با وجود حمایت تنش‌های داخلی واشنگتن و ریسک ریزش بازارهای سهام و اوراق، چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در نشست مارس فدرال رزرو فشار را بر طلای جهانی حفظ کرده است. همچنان فعالان بازار، نزدیک شدن به عید نوروز با رشد تقاضا را نیز عامل دیگر حمایت از سکه می‌دانند. اما احتیاط در سطح کنونی مورد انتظار است.

 

بازار طلای جهانی/رشد طلا با اقدام «ترامپ»
دیروز ساعت 16 هر اونس طلای جهانی به قیمت 1326 دلار معامله شد. برکناری رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا از سوی ترامپ با تشدید تنش‌های داخلی واشنگتن در کنار رشد تدریجی نرخ تورم، عامل فشار بر شاخص دلار شد و از اونس طلا حمایت کرد. پیش‌تر در ابتدای معاملات سه‌شنبه چشم‌انداز تسریع روند افزایش نرخ بهره آمریکا (4 بار در سال جاری) نوسان طلا زیر سطح 1320 دلاری را رقم زد. با وجود رشد نرخ تورم مطابق پیش‌بینی‌ها (بدون تشدید روند افزایشی نرخ تورم) اما تشدید تنش‌های داخلی واشنگتن در کنار چشم‌انداز جنگ تجاری و دورنمای تشدید کسری بودجه آمریکا به دلیل سیاست‌های انبساطی مالی ترامپ، فشار را بر شاخص دلار حفظ کرده است. در روزهای آتی آمار خرده‌فروشی آمریکا بر طلا اثرگذار است. احتمال افزایش نرخ بهره در نشست مارس فدرال رزرو نیز مورد انتظار است.

 

بازار اوراق مسکن/کم‌نوسانی «تسه»ها نزدیک کف
دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 3/ 0 درصدی به قیمت 66 هزار و 167 تومان معامله شدند. تداوم روند نزولی قیمت اوراق تسهیلات مسکن در اسفند، پس از افت 8 درصدی «تسه»ها در آذر، دی و بهمن حمایت سطح 70 هزار تومانی از اوراق را در اسفند شکست. با وجود این شناسایی فرصت خرید در کنار چشم‌انداز رشد تدریجی تقاضای مسکن در بهار مانع از افت قابل توجه قیمت اوراق است. علاوه بر این با وجود افت تدریجی قیمت اوراق در ماه‌های اخیر، آمارها رشد 3/ 32 درصدی تعداد معاملات مسکن در 11 ماه ابتدایی سال و رشد 3/ 22 درصدی قیمت مسکن در بهمن نسبت به بهمن سال گذشته را نشان داد. موضوعی که در کنار رشد تقاضای واحدهای بالاتر از 15 سال، رشد تقاضای مصرفی در کنار تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را نشان می‌دهد.

 بازار نفت/ فشار شیل بر بازار نفت
دیروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمریکا به قیمت 1/ 61 دلار معامله شد. چشم‌انداز تسریع رشد تولیدات آمریکا با گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از چشم‌انداز رشد تولیدات شیل به میزان 131 هزار بشکه در روز و رسیدن به رکورد 95/ 6 میلیون بشکه در روز در پایان آوریل فشار را بر قیمت نفت حفظ کرده است. بنابراین با وجود سطح مناسب تعهد اوپک و غیراوپک همچنان شاهد تردیدها نسبت به بازگشت بازار نفت به تعادل با شتاب رشد تولیدات غیراوپک (چشم‌انداز افزایش تولیدات آمریکا به بیش از 11 میلیون بشکه در روز در پایان 2018) هستیم. با وجود این، اعتصاب کارگران در بندر صادراتی زاویه لیبی (بندر صادرات 308 هزار بشکه در روز از بندر الشراره) مانع از افت قابل توجه نفت شد. کارشناسان افزایش 9/ 1 میلیون بشکه موجودی نفت تجاری آمریکا در هفته اخیر را پیش‌بینی کردند.

 

منبع: انتخاب

کاهش بهای ارز در بازار ثانویه/ حجم معاملات افزایش یافت

کاهش بهای ارز در بازار ثانویه/ حجم معاملات افزایش یافت
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

نرخ معاملاتی در بازار ثانویه براساس دلار، امروز به 10 هزار تومان رسید که نسبت به روز گذشته 200 تا 250 تومان کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش فارس، در معاملات امروز بازار ثانویه بهای معاملاتی تا قیمت 10 هزار تومان کاهش یافت؛ بنابراین امروز نسبت به روز گذشته قیمت دلار معامله شده در این بازار حدود 250 تومان افت داشته است.

تفاوت دیگر امروز بازار ثانوی ارز با روز گذشته افزایش تعداد عرضه‌کنندگان بود به طوری که امروز حدود 5 شرکت هر یک در سطح 2 تا 3 میلیون دلار ارز عرضه کردند.

بهای معاملاتی ارز در بازار ثانویه از ابتدای شکل‌گیری این بازار همواره کمتر از بازار غیررسمی بوده است.

یکی از پیشنهادات مطرح شده در هفته‌های اخیر تعمیق بازار ثانویه ارز و افزایش مشمولان عرضه ارز در این بازار است که به نظر می‌رسد این پیشنهاد در دولت به طور جدی پیگیری می‌شود و یکی از محور‌های بسته ارزی جدید ارزی خواهد بود.

منبع: انتخاب

طیبه سیاوشی: حضور طیب‌نیا در کابینه قطعی شد/ نمایندگان از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد قانع نشدند

طیبه سیاوشی: حضور طیب‌نیا در کابینه قطعی شد/ نمایندگان از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد قانع نشدند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در مجلس در خصوص آقای طیب‌نیا خبرهای خوشی رسید و مطرح شد که ایشان قرار است به کابینه بیایند. این سمت یا برای سازمان برنامه بودجه است و یا وزرات اقتصاد که دقیق نمی‌دانم، اما من از یکی از مشاوران اقتصادی دولت پرسیدم و ایشان پاسخ دادند در خصوص آقای طیب‌نیا رایزنی‌های جدیدی صورت گرفته است.

طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز دستور کار اصلی حدود هشت الی 9 سئوال از وزیر بود که تقریبا تمامی سئوال‌ها هم به صحن علنی مجلس رفت.

وی افزود: سئوالات از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای و سایت‌های آنلاین فروش فیلم بود که نظارت خاصی روی آنها وجود ندارد. علاوه براین در جلسه مطرح شد در بازی‌های رایانه‌ای فقط رده سنی مشخص می‌‌شود و هیچ‌گونه نظارتی روی آنها وجود ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از سوالات از وزیر هم در خصوص تالیف کتاب و مشکلات در این حوزه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در بعضی موارد به وزیر فرصت داده شد تا ایرادات وارده را رفع کند و در صورت امکان سوال به صحن علنی مجلس نرود، در خصوص مطبوعات و حوزه کتاب این فرصت به وزیر داده شد اما در موارد دیگر نمایندگان قانع نشدند.

سیاوشی با اشاره به تغییرات احتمالی کابینه گفت: امروز در مجلس در خصوص آقای طیب‌نیا خبرهای خوشی رسید و مطرح شد که ایشان قرار است به کابینه بیایند. این سمت یا برای سازمان برنامه بودجه است و یا وزرات اقتصاد که دقیق نمی‌دانم، اما من از یکی از مشاوران اقتصادی دولت پرسیدم و ایشان پاسخ دادند در خصوص آقای طیب‌نیا رایزنی‌های جدیدی صورت گرفته است.

منبع: انتخاب

فروش اینترنتی محصولات گروه خودروسازی سایپا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
گروه خودروسازی سایپا طرح فروش متنوع محصولات خود را از ساعت 10 صبح چهارشنبه 10 مرداد ماه سال جاری آغاز می كند.

به گزارش سایپانیوز, گروه خودروسازی سایپا با توجه به افزایش تقاضای محصولات و در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان، شرایط فروش فوری و پیش فروش انواع محصولات خود را جاری خواهد كرد. در طرح جدید فروش، محصولات با محدودیت کد ملی و صرفاً جهت مصرف کنندگان نهایی از طریق سایت فروش اینترنتی انجام خواهد شد.

بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می توانند از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www.saipagroup.ir، نسبت به ثبت نام خودرو اقدام كنند.

همچنین مركز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا  با شماره تلفن 096550 پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
منبع: انتخاب

قیمت گوشت گوسفندی به56هزارتومان رسید/دلار، بازار قاچاق را گرم کرد

قیمت گوشت گوسفندی به56هزارتومان رسید/دلار، بازار قاچاق را گرم کرد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به افزایش قیمت این نوع گوشت به 56 هزارتومان، تصریح کرد: خواستار برخورد جدی مسئولان با قاچاق دام هستیم.

علی اصغر ملکی در گفتگو با مهر از افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار طی هفته های اخیر خبر داد و گفت: قیمت هر کیلوگرم شقه بدون دنبه در حال حاضر برای مغازه داران بین 50 تا 51 هزار تومان و با 10 درصد سود برای مصرف کنندگان حدود 56 هزارتومان است.

وی درباره اینکه چرا با وجود توقف صادرات، نرخ گوشت گوسفندی همچنان رو به افزایش است؟، افزود: برای صادرات دام مجوز صدور نمی شود اما قاچاق دام از کشور همچنان ادامه دارد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اضافه کرد: واردات گوشت نیز ادامه دارد اما با توجه به نزدیکی عید قربان، کمبود دام و رشد قیمت دلار که منجر به افزایش قاچاق دام زنده از کشور شده است، نوسانات بازار گوشت تداوم پیدا کرده است.

ملکی با تاکید بر اینکه خواستار برخورد با قاچاق دام زنده از کشور به صورت جدی هستیم، گفت: شرایط هفته به هفته بدتر می شود و برای عید قربان نیز نگرانی داریم ضمن اینکه تصورما این است با افزایش بیشتر قیمت هم مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه دام زنده در مناطق مرزی به عراق و ترکیه و از جنوب کشور به کشورهایی مانند امارات، کویت و قطر قاچاق می شود، افزود: خواستار نظارت و کنترل خیلی بیشتر مسئولان بر این موضوع هستیم چرا که علاوه بر گوشت گوسفندی بازار گوشت گوساله نیز چندان تعریفی ندارد و همه روزه شاهد افزایش نرخ هستیم.

منبع: انتخاب

دو فوریت تفکیک وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی رای نیاورد

دو فوریت تفکیک وزارت تعاون، کار رفاه اجتماعی رای نیاورد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در جلسه صبح امروز مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه تفکیک وزارتخانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کرد.

نمایندگان مردم در خانه ملت با دوفوریت لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند. نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 9 مرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دوفوریت لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با این دوفوریت مخالفت کردند.

گفتنی است جمشید انصاری در توضیح لایحه مذکور گفت: تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تشکیل دو وزارتخانه مستقل تعاون و کار و رفاه و تامین اجتماعی از اولویت های امروز کشور است.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور افزود: در سال 90 براساس تکلیف قانون برنامه پنجم توسعه کشور از تعداد وزارتخانه‌های دولت 4 وزارتخانه کاهش پیدا کرد، اما در حال حاضر دولت پیشنهاد تفکیک این وزارتخانه را برای حل ابرچالش های اشتغال و رفاه به مجلس تقدیم کرده است، بنابراین از مجلس انتظار می رود برای حل مشکلات اقتصادی که سه حوزه آن در این وزارتخانه قرار دارد با این فوریت موافقت کنند.

انصاری تاکید کرد: بخش رفاه و تامین اجتماعی نیز در حال حاضر مشکلاتی دارد که در دل وزارت کار رسیدگی به آنها امکانپذیر نیست، ضمن اینکه صندوق های بازنشستگی نیز در تامین حقوق و مزایای کارکنان خود با مشکلاتی روبرو هستند که این دوفوریت می تواند به حل این مشکل نیز کمک کند.

منبع: خانه ملت

منبع: انتخاب
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟