گروه خبری اقتصادی

ثبت رکوردهای جدید برای قیمت سکه طلا و دلار


ایرنا : بازار آزاد ارز و سکه امروز (سه شنبه) شاهد رکوردهای جدید قیمتی بود به شکلی که قیمت دلار به رقم 49 هزار ریال رسید و سکه تمام طرح جدید رقم 16 میلیون ریال را ثبت کرد.
ثبت رکوردهای جدید برای قیمت سکه طلا و دلار

بازار آزاد ارز که دیروز را با نرخ 48 هزار و 490 ریال پایان برده بود، معاملات امروز با را تداوم افزایش نرخ ها آغاز کرد و بین 48 هزار و 550 ریال تا 49 هزار ریال نوسان داشت.

عرضه ارز مداخله ای از سوی صرافی های منتخب بانک مرکزی از حوالی ظهر امروز آغاز شد و اکنون دلار آمریکا به صورت عمده 48 هزار و 590 ریال و به صورت خرد 48 هزار و 640 ریال به صرافی های مجاز فروخته می شود؛ قیمت هر یورو نیز در این صرافی ها 60 هزار و 990 ریال است.

به موازات این افزایش قیمت، هر دلار آمریکا امروز با 510 ریال افزایش به 49 هزار ریال و یورو با 500 ریال رشد به 61 هزار و 340 ریال رسید؛ هر پوند انگلیس با 860 ریال رشد 69 هزار و 730 ریال و درهم امارات با 260 ریال افزایش 13 هزار و 700 ریال به فروش رفت.

در سامانه نظارت ارز هر دلار 48 هزار و 488 ریال، یورو 59 هزار 821 ریال و درهم امارات 13 هزار و 201 ریال اعلام شده است که بیانگر میانگین نرخ فروش این ارزها در صرافی های مجاز سراسر کشور است.

افزایش قیمت ارزهای عمده در حالی صورت می گیرد که به عقیده مسئولان اقتصادی دولت، این افزایش قیمت ها منشاء هیجانی و روانی دارد؛ محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری جنس نوسانات نرخ ارز را غیراقتصادی خوانده و گفته است: ریشه های غیراقتصادی نوسانات نرخ ارز دنبال ملتهب کردن فضا بوده و هستند.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز گفته است: افزایش نرخ تسعیر ارز برای دولت قابل تحمل نخواهد بود و به نقطه واقعی و متعادل باز خواهیم گشت.

ورود سکه به کانال 16 میلیون ریالی 

در معاملات امروز بازار سکه، هر قطعه سکه تمام (طرح جدید) با 238 هزار ریال رشد به 16 میلیون و 18 هزار ریال رسید و سکه تمام بهار آزادی (طرح قدیم) با 230 هزار ریال افزایش 15 میلیون و 470 هزار ریال به فروش رفت.

امروز نیم سکه با 50 هزار ریال رشد 7 میلیون و 760 هزار ریال و ربع سکه با 95 هزار ریال افزایش 4 میلیون و 720 هزار ریال فروخته می شود و سکه گرمی با 30 هزار ریال افزایش به سه میلیون 120 هزار ریال رسیده است.

در بازارهای جهانی هر اونس طلا با 4 دلار و 61 سنت رشد به یک هزار و 329 دلار و 47 سنت رسیده است و هر گرم طلای خام 18 عیار در بازار ایران با رشد 5080 ریالی یک میلیون و 533 هزار و 410 0ریال فروخته می شود.

آیادلالان ارز به معاملات شبانه بازگشته‌اند؟


اقتصادنیوز: با ابلاغ دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز از سوی بانک مرکزی، دلالان به معاملات شبانه روی آورده و در حال انجام فعالیت های سفته بازی هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، ارز از جمله بازارهایی بود که از سال گذشته تاکنون سر و صداهای زیادی در اقتصاد و سایر بخش های مرتبط در کشور ایجاد کرده، نوسان های لحظه ای، هجوم مردم عادی برای خرید و فروش و حضور پُررنگ و همیشگی دلالان در این بازار از جمله موضوعاتی بود که بازار ارز طی یک سال گذشته به خود دید.

بانک مرکزی و دولت نیز در سویی دیگر ماجرا بیکار ننشسته و هرگونه اقدامی که موجب آرامش و ثبات بازار و همچنین کوتاه شدن دست دلالان بود انجام دادند. به گونه ای که در اوایل امسال شاهد اعلام نرخ 4200 تومان برای دلار و ممنوعیت فعالیت صرافان بودیم.

اما اخیرا با ارائه بسته ارزی و راه اندازی رسمی بازار ثانویه، بازار ارز و بازیگران این بازار نیز نسبت به این تغییرات واکنش نشان داده و موجب شد تا نرخ ارز از نوسان و هیجان های کاذب دور شود. بانک مرکزی نیز اواسط مردادماه دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز به شرکت‌های صرافی دارای مجوز معتبر فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد. در چند روز اخیر و بعد از باز شدن صرافی‌ها و شروع به کار بازار ثانویه، بازار ارز با ثبات بیشتری نسبت به گذشته به کار خود ادامه می دهد.

سفته بازان و دلالان که طی این چند ماه با ایجاد نوسان های شدید سودهای کلانی به سبب عدم شفافیت و قاچاق بودن ارز به جیب زده بودند در روزهای اخیر فضا را برای ایجاد نوسان شدید در قیمت سکه و ارز در طول روز بسته یافتند و نتوانستند در معاملات فیزیکی به بازار التهاب وارد کنند؛ از اینرو به روش قدیمی معاملات شبانه رو آورده اند و بعد از بسته شدن بازارها با معاملات کاغذی سعی در ایجاد التهاب و صعودی کردن بازارها دارند تا بتوانند همچون گذشته از آب گل آلود ماهی بگیرند.

مزیت معاملات شبانه در این است که بازیگران آن محدود هستند و عمق بازار کم و دیگر خبری از عرضه و تقاضا توسط مردم و یا بانک ها در آن وجود ندارد و هر فردی نمی تواند به راحتی به مافیای آن وارد شود به همین جهت به راحتی سفته بازان در این معاملات می توانند با قیمت ها بازی کرده و جهت را به سمت دلخواهشان تغییر دهند.

گفتنی است این مشکل معاملات کاغذی شبانه و جوسازی های شبانه در گروه ها و کانال های وابسته به سفته بازان که باند های مافیایی تعدادی از آنها در خارج از کشور هدایت می شوند از گذشته و سالیان قبل نیز وجود داشته اما تاکنون کنترلی بر فعالیت این قبیل معاملات و شبکه ها نشده است، در عین حال باید منتظر اقدامات مقابله ای بانک مرکزی و قو قضاییه در این رابطه باشیم.

انتشار باج‌افزار جدید؛ از فایل‌های خود پشتیبان بگیرید


?اقتصاد نیوز:نوع جدیدی از باج‌افزار STOP با نام KeyPass در حال انتشار است که فایل‌های مهم شما را هدف می‌گیرد و پس از قفل کردن آن‌ها، درخواست باج می‌کند.
انتشار باج‌افزار جدید؛ از فایل‌های خود پشتیبان بگیرید

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، نوع جدیدی از باج‌افزار STOP با نام KeyPass در حال انتشار است که از 17 مردادماه (هشتم ماه جاری میلادی) تاکنون در 20 کشور دنیا به‌طور چشمگیری گسترش یافته است. این باج‌افزار فایل‌های مهم شما را هدف می‌گیرد و پس از قفل کردن آن‌ها، درخواست باج می‌کند.

بر اساس اطلاعات دریافتی از مرکز مدیریت راهبردی افتا، این باج‌افزار بصورت خودکار و بدون نصب برنامه‌ای نمایان می‌شود. البته این باج‌افزار هیچ ارتباطی با ابزار مدیریت رمز عبور KeePass ندارد. برخی کاربران می‌گویند که باج‌افزار پس از دانلود و نصب کرک‌هایی مانند KMSpico شروع به کار کرده است.

هنگامی که کاربری به باج‌افزار KeyPass آلوده شود، فایل‌های وی رمزگذاری و به آن‌ها پسوند .KEYPASS اضافه می‌شود، باج‌افزار فایلی با نام ! KEYPASS_DECRYPTION_INFO!.txt ایجاد می‌کند که حاوی متن درخواست باج و نحوه پرداخت است. اطلاعات بیشتری از چگونگی انتشار آن در دست نیست .

با توجه به نامشخص بودن نحوه گسترش این باج‌افزار، برای جلوگیری از نفوذ آن لازم است تا توصیه‌های عمومیِ امنیتی جدی گرفته شوند .کارشناسان توصیه می‌کنند که حتما از فایل‌های خود پشتیبان بگیرید و به هیچ وجه فایل‌های کرک شده را دانلود و اجرا نکنید. همچنین کارشناسان امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات از کاربران می‌خواهند تا پیوست ایمیل‌هایی که منابع نامعتبر و نامشخص برای آنان ارسال کرده‌اند را باز نکنند و حتما پیوست ای‌میل‌ها را اسکن کنند.

پایگاه اینترنتی ID Ransomware تاکید می‌کند که لازم است تا کاربران بطور مستقیم سرویس‌های Remote Desktop را به اینترنت متصل نکنند و حتما از ارتباطات امن اینترنت استفاده کنند. کارشناسان همچنین به‌روزرسانی سیستم‌عامل دستگاه‌های رایانه‌ای و موبایلی را از راهکارهای مقابله با باج‌افزار KeyPass می‌خوانند و بر استفاده از رمزعبور قوی و همچنین استفاده از رمزعبورهای متفاوت برای وب‌سایت‌های مختلف تاکید می‌کنند.

مواضع دوگانه العبادی در قبال ایران و ترکیه


اقتصادنیوز؛ حیدر العبادی در سفر خود به آنکارا معیارهای دو گانه ای را در تعیین مواضع بغداد در خصوص مسائل منطقه ای اتخاذ کرده و پس از آنکه از التزام به تحریمهای آمریکا علیه ایران سخن گفته بود، این بار از ایستادن در کنار ترکیه علیه تحریمهای ایالات متحده خبر داد.
مواضع دوگانه العبادی در قبال ایران و ترکیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ روزنامه عرب زبان الاخبار نوشت: نخست وزیر عراق که از پایبندی به تحریمهای امریکا، با وجود اظهار همدردی اش با تهران، صحبت کرده بود، اعلام کرد در کنار آنکارا می ایستد و بویژه در مورد مساله لیره، از تمام تدابیری که ترکیه در پیش گیرد، حمایت می کند. عبادی در ضمن صحبتهای خود در واقع معیارهایی را در قبال مسائل منطقه ای مطرح کرده و تلاش کرد موضع گیری او به گونه ای نباشد که در آستانه به نتیجه رسیدن مناقشه هایی که برای تعیین نخست وزیر آینده صورت می گیرد، به ضرر او تمام شود؛ هر چند که شانس او برای باقی ماندن در این منصب بسیار ضعیف شده است.

در همین رابطه، اردوغان تصریح کرد:« امنیت و آرامش عراق، امنیت و استقرار ترکیه است. مذاکرات مفیدی را در سطوح سیاسی، نظامی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی انجام دادیم. ترکیه به آماده ارائه انواع کمک ها به دولت عراق است تا بتواند به خواسته های معترضان به شرایط اقتصادی پاسخ مثبت دهد».

در میدان داخلی عراق، حزب فضیلت اسلامی از آغاز اقداماتی در جهت سرعت بخشیدن به روند تشکیل دولت جدید در فضایی خبر داد که قوای شیعه وابسته به تهران در آن از شانس بیشتری برای موفقیت برخوردار هستند.

در صحنه تشکیل ائتلافها، یکی از رهبران ائتلاف فتح، حسن سالم، بر این مساله تاکید کرد که تشکلهای سیاسی در حال انجام مشاوره برای تشکیل یک ائتلاف بزرگ هستند و در این میان، دو محور اساسی وجود دارد، محور اول دربردارنده ائتلاف سائرون، الحکمه، ائتلاف ملی و نصر است؛ در حالی که محور دوم به تشکیل دولت نزدیکتر است، به این دلیل که به تعداد کرسی های بیشتری دست یافته است.

در مقابل، کمیته مذاکره در ائتلاف سائرون از توافق سائرون، نصر، الحکمه و ائتلاف ملی ، براساس مبادی و اصول تشکیل یک ائتلاف بزرگتر خبر داده و تصریح کرد طبق توافق بین انها، به نخست وزیر اینده صلاحیت انتخاب اعضای دولت از بین شخصیتهای مستقل و غیر مرتبط به احزاب، داده می شود.

فهرست پردرآمدترین بازیگران زن در جهان


اقتصادنیوز؛ اسکارلت جوهانسون با کسب درآمد 40 میلیون و 500 هزار دلاری در یکسال گذشته عنوان پردرآمدترین بازیگر زن سینما در جهان را به خود اختصاص داد.
فهرست پردرآمدترین بازیگران زن در جهان

به گزارش اقتصادنینوز به نقل از فرارو؛ اسکارلت جوهانسون یا اسکارلت یوهانسون (به انگلیسی: Scarlett Johansson) (زاده 22 نوامبر 1984 در نیویورک) بازیگر،  و خواننده? آمریکایی دانمارکی تبار است. اسکارلت چهار بار نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر گوی طلایی شده‌است.

بازی در فیلم ابرقهرمانی «انتقام‌جویان» اسکارلت جوهانسون را به پردرآمدترین بازیگر زن سینما در جهان تبدیل کرد. این بازیگر که در فیلم‌های «انتقام‌جویان» نقش بیوه سیاه را بازی می‌کند، بر اساس گزارش نشریه فوربز در یکسال گذشته 40 میلیون و 500 هزار دلار دستمزد گرفته است.

در رده دوم پردرآمدترین بازیگران زن جهان پس از جوهانسون، نام آنجلینا جولی به چشم می‌خورد که سال گذشته با پیوستن به فیلم «مالفیسنت 2» توانست درآمدی 28 میلیون دلاری کسب کند.

سومین بازیگر پردرآمد سینمای جهان در یکسال گذشته جنیفر آنیستون است.

پس از جنجال‌هایی که در چند وقت اخیر درباره اختلاف دستمزد زنان و مردان بازیگر برپا شده است، باید دید که فهرست بازیگر مرد چه اندازه با این فهرست تفاوت دارد. البته مجموع درآمد 10 زن پردرآمد فهرست امسال نسبت به فهرست سال گذشته 8 درصد افزایش نشان می‌دهد. معمولا فهرست بازیگران مرد پردرآمد به فاصله اندکی از این فهرست منتشر می‌شود.

فهرست پردرآمدترین بازیگران زن سینما:

اسکارلت جوهانسون: 40 میلیون و 500 هزار دلار

آنجلینا جولی: 28 میلیون دلار

جنیفر آنیستون: 19 میلیون و 500 هزار دلار

جنیفر لارنس: 18 میلیون دلار

ریس ویترسپون: 16 میلیون و 500 هزار دلار

میلا کنیس: 16 میلیون دلار

جولیا رابرتس: 13 میلیون دلار

کیت بلانشت: 12 میلیون و 500 هزار دلار

ملیسا مک‌کارتی: 12 میلیون دلار

گال گدوت: 10 میلیون دلار 

 

ترکیه: تحریم‌های آمریکا را بدون پاسخ نمی‌گذاریم


اقتصادنیوز: وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که چنانچه واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه آنکارا اعمال کند، این کشور دست به اقدام‌های تلافی‌جویانه خواهد زد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، اسپوتنیک نوشت، وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که اگر آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ترکیه اعمال کند، آنکارا در برابر آن سکوت نخواهد کرد.

وی افزود که به تحریم‌های آمریکا بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی واکنش نشان دادیم و در آینده نیز همین رویکرد را در پیش خواهیم گرفت.

بر اساس این گزارش، «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز گذشته –پنجشنبه- اعلام کرد که چنانچه ترکیه، «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی که به اتهام تروریسم بازداشت شده است را آزاد نکند، مجموعه تحریم‌های جدیدی علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

 

>