گروه خبری اقتصادی

اجاره کارت ملی برای معامله ارز!


الف: امروز نمایندگان پتروشیمی هیچ دلاری عرضه نکردند و نمایندگان بانک نیز میزان عرضه را کاهش دادند که این امر باعث شد تا قیمت دلار روند صعودی داشته باشد.
اجاره کارت ملی برای معامله ارز!

با وجود بارش باران و نزدیک شدن به پایان وقت کاری صرافی‌ها، همچنان صف‌هایی کوچک در مقابل صرافی‌های عرضه کننده دلار بانکی با قیمت  4 هزار و 788 تومان مشاهده می‌شود.

یکی از دلالان بازار آزاد ارز درباره افزایش قیمت دلار در روز جاری گفت: دلیل افزایش قیمت دلار عدم تعیین سیاست‌های بانک مرکزی برای دلار به صورت صحیح و تصمیم گیری‌های لحظه‌ای و ساعتی برای کنترل بازار بوده است. همچنین امروز نمایندگان پتروشیمی هیچ دلاری عرضه نکردند و نمایندگان بانک نیز میزان عرضه را کاهش دادند که این امر باعث شد تا قیمت دلار به صورت انفجاری رشد داشته باشد.

یکی از صرافان خیابان فردوسی از برخورد جدی با دلالان خبر می‌دهد و می‌گوید: خدا را باید شکر کرد که بالاخره بعد از چند هفته بانک مرکزی به این نتیجه رسید که با دلالان ارز و کسانی که کارت ملی اجاره می‌دادند برخورد کند؛ البته برخی صرافان مانند دلالان عمل می کنند و این ضرورت وجود دارد تا بانک مرکزی نظارت بیشتری داشته باشد.

وی افزود: برخی در خیابان فردوسی کارت ملی اجاره می‌دادند و برای هر کارت ملی 40 تا 70 هزار تومان دریافت می‌کردند و حالا با ایجاد مالیات بر درآمد ضربه سنگینی به این سودجویان وارد می‌شود.

بر اساس گفت‌وگوی ایلنا با فروشندگان دلار آزاد، قیمت خرید هر دلار آمریکا از 4 هزار و 860 تومان تا 4 هزار و 900 تومان متغیر است. همچنین قیمت فروش دلار از 4 هزار و 800 تومان تا 4 هزار و 830 تومان بسته به فروشنده متغیر است.

دلار امروز تا 4 هزار و 950 تومان افزایش قیمت پیدا کرد و این احتمال وجود دارد که در صورت تداوم کاهش عرضه و عدم عرضه نمایندگان پتروشیمی قیمت دلار از مرز 5 هزار تومان عبور کند.

مختصات گروه «اقدام علیه ایران»


در آستانه کودتای 28 مرداد علیه دولت ملی دکتر محمد مصدق، وزارت امور خارجه آمریکا گروه اقدام علیه ایران برای تغییر رفتار حکومت ایران تشکیل داد.
مختصات گروه «اقدام علیه ایران»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تابناک، وزیر خارجه آمریکا در سخنان کوتاهی از تشکیل «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه خبر داد و برایان هوک، مدیر سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا از سوی پمپئو به عنوان رئیس «گروه اقدام ایران» معرفی شد.

پامپئو ابتدا به تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران پرداخت و مدعی شد که این تحریم‌ها برای توقف حمایت ایران از تروریسم اعمال شده است.

وزیر خارجه آمریکا سپس به اعلام آمادگی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کشورش در خصوص آمادگی برای مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران پرداخت و گفت که «مذاکره منوط به تغییر رفتار رژیم ایران است.»

پامپئو در ادامه گفت که آمریکا متعهد به ایجاد تغییر در رفتار نظام حاکم بر ایران است.

ریاست گروه اقدام ایران برایان هوک است. هوک گفت که در تمامی عمرش در خصوص ایران کار کرده است و در گذشته مشاور جان بولتون بوده است.

هوک گفت گروه اقدام ایران یک‌گروه حرفه‌ای هست.

هوک در پاسخ به این سوال که آیا همزمانی تشکیل کارگروه اقدام ایران با سالگرد کودتای 28 مرداد علیه مرحوم دکتر مصدق، پیام خاصی دارد؟ گفت: «این فقط یک اتفاق است.»

پمپئو ، وزیر امورخارجه آمریکا در زمان معرفی هوک گفت این گروه کارش تغییر رفتار ایران است و هوک با کشورهای خارجی به خصوص اتحادیه اروپا مذاکره خواهد کرد و تنها به او گزارش خواهد داد.

هوک در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا مایل به گفت وگو با ایران است گفت: رفع تحریم ها و از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک و تجاری با ایران منوط به تغییر رفتار جدی ایران است. هوک در ادامه گفت با حدود 20 کشور درباره ایران مذاکره کرده ایم و رایزنی هایی برای فشار بیشتر بر این کشور در جریان است.

یکی از خبرنگاران به ممنوع شدن مذاکره با آمریکا بر اساس فرمایشات اخیر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت که ترامپ با وجود چنین ممنوعیتی، چگونه می‌خواهد با مقامات ایرانی مذاکره کند؟

هوک پاسخ روشنی نداد و گفت: «حالا دیگر مسئولیت بر روی شانه مقام‌های ایرانی است.»

 

محصولی که اپل را شرکتی 2 تریلیون دلاری می‌کند


?اقتصاد نیوز:براساس آخرین پیش‌بینی مینگ‌چی کو، اپل‌کار بین سال‌های 2023 تا 2025 معرفی می‌شود و اپل را به شرکتی 2 تریلیون دلاری تبدیل خواهد کرد.
محصولی که اپل را شرکتی 2 تریلیون دلاری می‌کند

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از زومیت، مینگ‌چی کو، تحلیل‌گر ارشد اپل پیش‌بینی کرده است که ارزش شرکت اپل با معرفی خوردوی جدید اپل‌کار به 2 تریلیون دلار خواهد رسید. انتظار می‌رود اپل‌کار در سال‌های 2023 تا 2025 به بازار معرفی شود.

با افزایش ارزش سهام اپل نسبت به آمازون و ارزش 207.05 دلار به ازای هر سهم، اپل به شرکتی یک تریلیون دلاری بدل شد. مینگ‌چی‌ کو معتقد است با در نظر گرفتن سرویس‌های آرم، ویژگی‌های واقعیت‌افزوده و پروژه‌ی Apple Car، اپل به شرکتی دو تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد. با وجودی که مینگ‌چی کو سال‌های 2023 تا 2025 را برای معرفی اپل‌کار مطرح‌ کرده است؛ ولی توضیح خاصی در مورد مشخصات خودروی هوشمند اپل ارائه نداده‌ و اصلا مشخص نیست این اعداد و ارقام بر چه اساس و مبنایی از سوی وی اعلام شده‌اند. بی‌شک با توجه به اینکه اپل همواره سعی دارد فناوری‌های نوینی را به بازار معرفی کند و حرف‌های تازه‌ای برای گفتن داشته باشد؛ برای بازار خودرو نیز قطعا از آخرین فناوری‌های نوین استفاده خواهد کرد؛ حتی انتظار می‌رود با معرفی اپل‌کار، بازار خودرو دستخوش تحولی بزرگ شود. مینگ‌چی کو معنقد است:«اپل از فناوری‌های پیشرو همچون واقعیت‌افزوده برای طراحی خودروی خود استفاده خواهد کرد. به‌همین دلیل انتظار می‌رود اپل‌کار، تبدیل به محصولی متفاوت نسبت به تمامی خودروهای معرفی‌شده‌ی بازار شود. با معرفی اپل‌کار و ورود اپل به بازار خودرو، شاهد رشد چشمگیری در سرویس‌های اپل خواهیم بود. اپل می‌تواند حوزه‌های سخت‌افزار، نرم افزار و سرویس‌های خود را به‌صورت یکپارچه در اختیار کاربران قرار دهد و از این حیث نسبت به سایر رقبای بازار خودرو، جلوتر خواهد بود.»

اپل کار

البته تلاش کوپرتینونشین‌ها روی خوردوی جدید کاملا محرمانه پیش می‌رود و با اینکه پروژه‌ی اپل‌کار در سال 2014 برای اولین بار کار خود را آغاز کرد، ولی اطلاعات چندانی در مورد آن منتشر‌ نشده است. پیشتر گفته شده بود که اپل درصدد راه‌اندازی کارخانه‌ی خوردوسازی در امریکا است. هرچند اپل برای پیشبرد اهداف خود در بخش خودروسازی، وارد مذاکره با شرکت‌هایی همچون BMW، مرسدس بنز، نیسان، مک‌لارن، مگنا استایر و BYD چین شد ولی درنهایت هیچ‌کدام از مذاکرات به‌ نتیجه نرسید و مذاکرات منجر به همکاری اپل با این شرکت‌های خودروساز نشد. البته سرمایه‌گذاری اپل در بخش خودروسازی، در کنار درآمد بالای بعدی، هزینه‌های بالایی نیز دارد. این پروژه نیاز به بیش از 1000 نفر نیروی انسانی و متخصصین نرم‌افزار و سخت افزار متمرکز بر پروژه دارد.

ظاهرا اختلاف‌نظرهایی بین استیو زادسکی، مدیر پروژه‌ی تایتان و مدیران ارشد اپل وجود داشت که باعث شد مدیر پروژه خودروی الکتریکی تایتان، اپل را ترک کند. زادسکی، در سال 2016 اپل را ترک کرد و باب منسفیلد، مدیر پروژه شد. با بازگشت مدیر پیشین اپل به پروژه تایتان، اعضای تیم تمرکز بیشتری روی حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از خود نشان داد و تعدادی از کارمندان پروژه هم تعدیل شدند. ظاهرا در حال حاضر، تعدادی از اعضای قدیمی تیم تایتان در کار خود مشغول فعالیت هستند و ظاهرا یکی از اعضای برجسته‌ی تیم به‌نام داگ فیلد، بعد از ترک اپل و همکاری با تسلا، مجددا وارد همکاری جدیدی با کوپرتینونشین‌ها شده‌ است.

کسب‌و‌کار اپل به‌شدت به سرویس‌های اپل وابسته است و خدماتی همچون آی‌کلاد، اپل موزیک، و اپل استور و AppleCare توانسته‌اند جای خود را در میان کاربران باز کنند. در سه‌ماهه‌ی اخیر، اپل درآمدی 9.5 میلیارد دلاری را برای خود رقم زد؛ که در سه‌ماهه‌ی قبلی رقمی در حدود 9.19 میلیارد دلار را به ثبت رسانده بود. مینگ‌چی کو معتقد است که با توجه به فناوری‌های جدید در حوزه‌ی واقعیت‌افزوده، درآمد اپل بیشتر هم خواهد شد. کوپرتینونشین‌ها، با معرفی محصولاتی مبتنی بر واقعیت‌افزوده تا سال 2020 می‌توانند درآمد خوبی با معرفی عینک واقعیت‌افزوده اپل کسب کنند. پیشتر گفته شده بود که عینک واقعیت افزوده اپل در سال 2021 عرضه می‌شود. مینگ‌چی کو معتقد است که حوزه‌ی واقعیت‌افزوده می‌تواند یکی از حوزه‌های روبه‌رشد و عامل سودآوری بیشتر اپل شود.

وضعیت وخیم فوتبالیست مشهور +عکس


اقتصاد نیوز: بازیکن بلژیکی منچستر سیتی به دلیل مصدومیت با عصا تردد می کند.
وضعیت وخیم فوتبالیست مشهور +عکس

به گزارش اقتصاد نیوز، مصدومیت شدید کوین دی بروینه که شاید او را دو ماه از میادین دور نگه دارد باعث شده تا او از عصا برای حرکت کردن استفاده کند.

 

 

رشد چشمگیر هواوی در بازار گوشی های پرچمدار دنیا


اقتصاد نیوز: شرکت Huawei نتایج کسب و کار نیمه اول سال 2018 بخش CBG را که مربوط به تولید موبایل، تبلت، لپ تاپ و تجهیزات جانبی می شود، اعلام کرد.هواوی در این زمان با فروش بیش از 95 میلیون گوشی هوشمند رشدی چشمگیر داشته است. بر مبنای گزارش IDC، هواوی به عنوان دومین تولید کننده بزرگ گوشی های هوشمند در جهان در سه ماهه دوم سال 2018 محسوب می شود که سهم بازار جهانی آن به 15.8 درصد رسیده است.
رشد چشمگیر هواوی در بازار گوشی های پرچمدار دنیا

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از کلیک، ریچارد یو، مدیر عاملHuawei  عنوان کرد: “شش ماه گذشته برای Huawei CBG باور نکردنی بوده است که نشان دهنده رشد قوی کسب و کار ما در تمام بازارها و خطوط تولید است. موفقیت ما به تعهد ما به نوآوری و مهمتر از همه مشتریان ما متکی است. همزمان با حرکت به جلو، هوآوی بر بهبود مداوم عملکرد هوش مصنوعی یا AI در گوشی های خود متمرکز است.”

طی ماه گذشته هواوی در سری های مختلف محصولات خود موفقیت های چشمگیری داشته که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:«سری HUAWEI P20: با ترکیب فن آوری و هنر، سری P20 در بین علاقمندان عکاسی حرفه ای بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. گوشی های HUAWEI P20 فروخته شده در سطح جهان تاکنون به بیش از 9 میلیون عدد رسیده است.»

سری HUAWEI Mate 10: آخرین سری HUAWEI Mate روند حرکت شرکت در ارتباط با محصولاتی که متمرکز بر هوش مصنوعی هستند را تقویت کرده و جایگاه هواوی را با فروش بیش از 10 میلیون گوشی در بازار کشورهای توسعه یافته اروپایی و آسیایی را مستحکم کرده است.

سری HUAWEI nova: در سراسر جهان، تعداد کاربران گوشی های nova بیش از 50 میلیون نفر است که نتیجه ی آن  رشد کل بازار گوشی های هوشمند متوسط ??است. مجموع کل فروش سری نووا در سال گذشته بیش از 60 درصد افزایش داشته  است.

  • تجهیزات جانبی و پوشیدنی های Huawei پیشرفتی معادل 147 درصد افزایش سالانه را داشته است.
  • توسعه کسب و کار در بازار خرده فروشی این شرکت در سراسر دنیا نیز افزایش یافته است و در حال حاضر تجهیزات Huawei در بیش از 53،000 فروشگاه و 3500 فروشگاه با امکان تجربه نزدیک تجهیزات این شرکت را در سراسر جهان عرضه شده است. این شرکت قصد دارد شبکه خرده فروشی خود را با اضافه کردن 10،000 فروشگاه خرده فروشی و 700 فروشگاه با امکان تجربه از نزدیک محصولات این شرکت در سراسر جهان تا پایان 2018، تقویت کند.

رشد جایگاه برند Huawei

عملکرد چشمگیر گوشی های پرچمدار و گوشی های هوشمندمیان رده Huawei به میزان قابل توجهی سبب بهبود ارزش نام تجاری Huawei در سطح جهان شده است: Huawei به عنوان برند 25 در لیست ارزیابی برندهای معتبر جهانی Brand Finance ، برند 48 در لیست 100 برند برتر جهان در لیست معتبر BrandZ و برند 79 در لیست برندهای ارزشمند Forbes قرار گرفته است. توجه داشته باشید، هواوی تنها شرکت چینی بود که توانست رتبه ای را در لیست Forbes حفظ کند.

اکوسیستم های جهانی برند هوآوی

  • سرویس جهانی ابری Huawei  دارای بیش از 400 میلیون کاربر تلفن همراه است که بیش از 40 میلیون کاربر این اکوسیستم خارج از چین هستند و انتظار می رود که کاربران خارج از این کشور در سال جاری به بیش از 58 میلیون نفر برسند.
  • تعداد توسعه دهندگان ثبت شده بستر های نرم افزاری هواوی به 450،000 نفر رسیده است.
  • در سال 2017 درآمد شرکای Huawei  در بخش سرویس های ابری 60? افزایش داشته است. Huawei پیش بینی می کند که این رقم در سال 2018 به 100 درصد می رسد.

طغیان دروازه بان استقلال تهران/ جنجال سازی حسینی در بوشهر


اقتصاد نیوز: استقلال دیشب در هفته چهارم مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور در شهر جم بوشهر با یک گل از پارس جنوبی شکست خورد تا اولین باخت خود در این فصل را کسب کند. اما قبل از آغاز این بازی دروازه بان استقلال جنجال آفرین شد.
طغیان دروازه بان استقلال تهران/ جنجال سازی حسینی در بوشهر

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایلنا، دروازه‌بان نیمکت نشین استقلال وقتی متوجه شد در بازی با پارس جم هم در ترکیب اصلی نیست واکنش تندی نشان داد.

ماجرای حضور دو گلر سطح بالا در یک تیم همیشه با حواشی زیادی همراه بوده و همانطور که ‌پیش‌بینی‌ می‌شد در استقلالِ فصل هجدهم هم شاهد چنین موضوعی هستیم و این اتفاق نهایتاً تا هفته چهارم و بازی با پارس جم به تاخیر افتاد.

 پیش از شروع بازی و زمانی که ترکیب استقلال اعلام شد، حسین حسینی، گلر جوان استقلال وقتی متوجه شد در ترکیب اصلی حضور ندارد حسابی از کوره در رفت و واکنش نشان داد.

حسینی زمان حضور رحمتی در زمین برای تمرین و گرم کردن وارد زمین نشد و وقتی رحمتی به رختکن رفت به زمین آمد تا با او روبرو نشود.

هنگام ورود زمین که هوادار خردسال قصد داشت به سمت حسینی برود ولی گلر جوان که حوصله کسی را نداشت با دست او را به کنار هول داد و وارد زمین شد.

وی هنگام گرم کردن درون چهارچوب دروازه ایستاد و واکنشی به شوت بازیکنان نداشت و شیرجه نمی‌رفت که با اعتراض بدنساز و پس از آن اشکان نامداری روبرو شد و بعد از این جریان به نشانه اعتراض به رختکن بازگشت.

به نظر می‌رسد صبر حسینی از نیمکت نشینی در استقلال تمام شده و اگر این موضوع توسط شفر مدیریت نشود به زودی یک حاشیه و بحران درون تیمی در جمع آبی‌پوشان ایجاد می‌شود که ممکن است دامنه‌اش به تیم ضربه بزند.

حسینی فصل گذشته نمایش درخشانی در ترکیب استقلال داشت و توانست رکورد کلین‌شیت تاریخ لیگ برتر را هم جابجا کند ولی در فصل هجدهم در 4 هفته ابتدایی جایی درترکیب آبی‌پوشان نداشته و رحمتی در ترکیب اصلی بازی می‌کند.

>