گروه خبری اقتصادی

طولانی بودن پروژه های بیمارستانی در لرستان/ کمبود دارو و تجهیزات


اقتصاد ایران: دورود- فرماندار دورود گفت: یکی از مشکلات حوزه سلامت بحث طولانی شدن پروژه های بیمارستانی است.

علی کورانی فر در آیین آغاز عملیات اجرایی بیمارستان فوق تخصصی ۲۵۰ تختخوابی گهر دورود با اشاره به ضرورت تسریع در تکمیل بیمارستان فوق تخصصی دورود و ارائه خدمات درمانی در این شهرستان اظهار داشت: شهرستان دورود سومین شهر پرجمعیت لرستان است که جمعیت آن رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه به واسطه وجود ریل در دورود، به طور میانگین سالانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از طریق راه آهن در این شهرستان تردد دارند گفت: وجود کارخانجات بزرگ در این شهرستان ظرفیت هایی این شهر است.

فرماندار دورود عنوان کرد: در تابستان ها نیز حداقل ۳۰ هزار نفر به دریاچه گهر در این شهرستان تردد دارند.

کورانی فر با اشاره به زلزله خیز بودن شهرستان دورود گفت: منطقه سیلاخور منطبق بر گسل زاگرس مرکزی است، در توپوگرافی منطقه تغییراتی به واسطه زلزله بزرگ سیلاخور ایجاد شده است و موقعیت جغرافیایی دورود باعث شده تا در مواقع بحران به صورت معین به شهرهای دیگر خدمات رسانی کند و همه این ها ضرورت تسریع در احداث این بیمارستان را می رساند.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم این بیمارستان که کلنگ زنی آن با حضور وزیر بهداشت صورت گرفته اورژانسی احداث شود گفت: یکی از مشکلات حوزه سلامت بحث طولانی شدن پروژه های بیمارستانی است.

فرماندار دورود ادامه داد: بیمارستان آیت الله بروجردی امروز وارد یازدهمین سالگی خود می شود، بیمارستان الیگودرز بالای ۲۰ سال طول کشیده و امیدواریم بیمارستان دورود خط شکن شود و این تاخیر را از بین ببرد.

کورانی فر با تاکید بر ضرورت ارتقای مجتمع آموزش عالی شهرستان دورود به دانشکده بیان داشت: این امر طبیعتا زمینه تبدیل بیمارستان را به آموزشی فراهم می کند و می تواند در تربیت نیرو برای منطقه موثر باشد.

وی با تاکید بر راه اندازی بخش آنژیوگرافی در دورود گفت: بسیاری از مرگ و میرهای دورود ناشی از بیماری های قلبی و عروقی است، امیدواریم بخش آنژیوگرافی انجام شود.

فرماندار دورود با تاکید بر اینکه کمبود دارو و تجهیزات پزشکی در شهرستان داریم، گفت: کمبود پزشک عمومی برای خدمات اورژانسی، پرداخت نشدن معوقات پرسنل شبکه بهداشت و درمان و پزشکان، مناطق محروم از دیگر مشکلات این شهرستان است.

من تاکنون 50 تانک عراقی را منهدم کرده ام ؛ این جمله مسیر زندگی ام را تغییر داد


اقتصاد ایران: این شهید بزرگوار در آن روز گفت: «من تاکنون 50 تانک عراقی را منهدم کرده‌ام». و این جمله آن چنان تأثیری در من داشت که دیگری جای هیچ تردیدی را برای اعزام به منطقه باقی نمی‌گذاشت.

خبرگزاری فارس مازندران ـ حماسه و مقاومت/ الگوسازی و ایجاد نماد در هر جامعه‌ای می‌تواند به فرهنگ‌سازی و در نهایت دست‌یابی به اهداف ازپیش‌تعیین‌شده بیانجامد، کمتر جامعه دارای تاریخ و فرهنگ را می‌توان در جهان یافت که به این مهم به‌عنوان یکی از اولویت‌های فرهنگی خود بی‌توجه باشد.

فرهنگ ایثار و شهادت نیز از جمله مواردی بوده است که همواره در سال‌های پس از انقلاب اسلامی‌ مورد تأکید قرار گرفته و نقطه اوج آن در دفاع مقدس به تصویر کشیده شد.

فرزندان این ملت در دوران دفاع از کشور، ایثار و شهادت‌طلبی را به معنای واقعی صرف و تصویری جدید از این فرهنگ را متأثر از درس‌های عاشورا به جهانیان معرفی کردند و به‌راستی شهدا نمادهای این فرهنگ بودند، نمادهایی طلایی که ستاره‌های‌شان بر روی شانه‌های‌شان دوخته شده بود، پیش از آن که کسی از آنها تقدیر کند.

محمد صیدی از جمله ارتش‌مردانی است که به‌واسطه یکی از همین نمادهای ایثار و شهادت لباس خدمت به کشور را بر تن کرد و همچون دیگر هم‌قطارانش پای در کارزار دفاع از اسلام و قرآن نهاد.

صیدی از تأثیرگذاری امیر سرلشکر خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی بر او در مسیر خدمت به کشور روایتی جالب و خواندنی دارد که در پی می‌آید.

فارس: در آغاز گفت‌وگو از روزهای انقلاب بگویید و نقش ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی.

همان‌طور که می‌دانید انقلاب اسلامی‌ و وقایع سال ۵۷، به‌ طور کل مردمی‌ و برخواسته از درون جامعه بود، در واقع این ملت بودند که خواستار انقلاب بودند و اسباب پیروزی آن را فراهم آوردند، ارتش نیز به‌عنوان نهادهای مردمی، به خود ملت تعلق دارد و از این قاعده مستثنی نبود، سربازان ارتش، فرزندان این ملت بودند و در شرایطی که ملت خواستار تحول در جامعه بود، فرزندان آنان در لباس ارتش نیز با خانواده خود همراهی کردند.

معتقدم اگر ارتش و فرزندان این ملت به صفوف درهم‌تنیده جامعه نمی‌پیوست شاید وقایع بهمن ۱۳۵۷ به شکلی دیگر رقم می‌خورد.

فارس: فکر می‌کنم توضیحات شما یادآور شعار معروف آن روزها مبنی بر «ارتش فدای ملت، ملت فدای ارتش» باشد.

دقیقاً، سربازان ارتش، فرزندان ملت بودند و هستند و در واقع فدایی ملت، ملت با آغوش باز از فرزندان خود استقبال کرد و آن فرزندان خلف نیز به ندای رهبر و خانواده خویش لبیک گفتند.

فارس: جناب صیدی! توطئه بعدی دشمنان انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی بود، در ابتدا بفرمایید چه شد که وارد ارتش شدید و در روزهای جنگ چه می‌کردید؟

سؤال جالبی است، برای پاسخ شما باید به سال‌ها قبل برگردم و از سخنرانی شهید خلبان شیرودی در میدان اصلی شهرمان (تنکابن) یاد کنم، سخنرانی‌ای که مقدمه و جرقه ورود من به ارتش را زد و من را به‌ عنوان نوجوانی ۱۹ ساله وارد جبهه‌های حق علیه باطل کرد.

به‌ خوبی به خاطر دارم شهید شیرودی در آن سخنرانی حماسی خود با تصویرسازی مثبت و حماسی از جبهه‌ها چگونه روحیه ایثار و فداکاری را در بین حاضرین تحریک کرد، این شهید بزرگوار در آن روز گفت: «من تاکنون ۵۰ تانک عراقی را منهدم کرده‌ام». و این جمله آن چنان تأثیری در من داشت که دیگری جای هیچ تردیدی را برای اعزام به منطقه باقی نمی‌گذاشت، به بیان دیگر می‌توان از شهید کشوری و شیرودی و الگوسازی از رشادت‌های ایشان به‌ عنوان عامل محرک من برای ورود به جبهه‌ها یاد کرد.

اما همان‌گونه که اشاره شد به‌ عنوان جوانی ۱۹ ساله وارد جبهه شدم و از همان ابتدا در خط مقدم مشغول شدم، در بیشتر مناطق عملیاتی غرب، جنوب و جنوب غرب خدمت کردم، اما بهترین خاطراتم در مناطق عملیاتی غرب کشور بود، اجازه بدهید درباره سوابق خدمتی به همین اندازه اکتفا کنم، جنگیدن برای ما در واقع یک وظیفه الهی بود، پاسداری از خاک کشورمان، عزت و استقلال‌مان، شرافت و ناموس‌مان، پاسداری از خون شهدا و از همه مهم‌تر برای جلب رضایت پروردگار می‌جنگیدیم، ما دشمن ایران را دشمن اسلام می‌دانستیم و کوتاهی در انجام وظیفه را باعث شرمندگی.

فارس: اساساً نظر شما درباره پدیده جنگ چیست؟

به عقیده من جنگ را می‌توان از دو دیدگاه بررسی کرد، نگاه اول، نگاه تهاجمی است و بُعد دوم بحث دفاعی است، به‌جز عده‌ای محدود جنگ‌طلب در جهان استکبار و استعمار، فکر نمی‌کنم دیگر انسان‌های آزاده، منطقی و پایبند به اصول انسانی، جنگ و اقدام نظامی را از دیدگاه تهاجمی مورد تأیید قرار دهند.

 

 

تجاوز و اشغال‌گری پدیده‌ای بسیار زشت و زننده است که آثار تبعات منفی بسیاری را چه برای اشغال‌گر و چه برای کشور تحت اشغال ایجاد می‌کند، اما نگاه دوم یعنی بُعد دفاعی جنگ که با الفاظ و تعابیری همچون حُب وطن، عشق به خاک، التزام به رهبری و شهادت‌طلبی معنادار می‌شود، همان نگاهی است که در فرهنگ ما برای آن، جایگاه ویژه در نظر گرفته شده است، اگر به دفاع مقدس و اساساً تاریخ ۳۰ ساله انقلاب اسلامی دقت شود، درخواهید یافت ایران هیچ‌گاه مهاجم و متخاصم نبود و اما همواره برای دفاع از کیان ایران اسلامی آماده بوده است.

بنابراین می‌توان گفت در فرهنگ نظامی ما جنگ به معنای تهاجم و اشغال‌گری، پدیده‌ای مضموم و نکوهیده است اما به معنی دفاع از ارزش‌ها و اعتقادات، جایگاهی بسیار رفیع و متعالی دارد.

در ارتش ایران هیچ فرمانده‌ای جنگ‌طلب نیست اما زمانی که سخن دفاع از خاک و ناموس و اطاعت از رهبری به میان می‌آید، همه آماده‌ایم.

فارس: جنگ ۸ ساله و دفاع مقدس چه واقعیت‌هایی را برای ملت ایران از یک‌سو و دیگر ملل جهان به‌ویژه دشمن این انقلاب از سوی دیگر نمودار ساخت؟

به پرسش شما در قالب پیام‌های دفاع مقدس بر ایران و جهان پاسخ می‌دهم، مهم‌ترین پیام داخلی دفاع مقدس این بود که فرزندان شما تا آخرین نفس و تا آخرین قطره خون برای حراست از این خاک و ارزش‌های آن آماده‌اند و از هیچ قدرت و زوری واهمه ندارند.

مهم‌ترین پیام جنگ ۸ ساله برای خارج از کشور به‌ویژه دشمنان قسم‌خورده این نظام نیز، شناساندن واقعی فرهنگ شهادت‌طلبی موجود نزد این ملت بود، به بیان دیگر دفاع مقدس این پیام آشکار را برای جهانیان مخابره کرد که تا فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی در بین فرزندان این ملت وجود دارد، دراز کردن دست طمع به سوی ایران، اشتباهی نابخشودنی و شاید غیر قابل جبران باشد، اشتباهی که به شدیدترین و قاطع‌ترین شکل ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

فارس: اگر اشتباه نکنم در اصطلاح نظامی‌ به روزگار فراغت از جنگ، ایام صلح می‌گویند، خدمت در ایام صلح چگونه است؟

سؤال به جایی بود، چون بهانه‌ای دست می‌دهد برای اشاره به زحمات طاقت‌فرسا و ستودنی مرزبانان ارتش جمهوری اسلامی و به طور کامل تمامی سربازان نیروهای مسلح، همان‌طور که مطلعید طبق قانون اساسی پاسبانی و حراست از مرزهای کشور بر عهده ارتش گزارده شده است، با گستره پهناور مرزی و البته موقعیت حساس کشور عزیزمان در منطقه، تصور مرزبانی و حراست کامل از درب‌های ورودی کشور به هیچ وجه نمی‌تواند کار آسانی باشد، هنوز هستند هم‌قطاران ما که از روزگار جنگ به نوعی پاگیر مناطق عملیاتی شدند و تا همین امروز در آن مناطق خدمت می‌کنند، اگر با کاروان راهیان نور به مناطق عملیاتی سفر کرده باشد قادر خواهید بود تا اندازه‌ای واقعیت‌های یک منطقه عملیاتی را درک کنید و گوشه‌ای از مشکلات و مشقت‌های خدمت در آن مناطق را دریابید، پاکسازی مناطق مرزی از مین و دیگر بقایای جنگ تحمیلی و مقابله با دست‌درازی‌های بچه‌گانه برخی عناصر نفاق در برخی مناطق، گوشه‌ای از خدمات ارتش‌مردان جمهوری اسلامی در دوران صلح است، اما تمرکز اصلی ارتش در این دوران به بحث آموزش و تعلیم سربازان بازمی‌گردد، ایجاد آمادگی لازم در بین کارکنان وظیفه و پایور از طریق آموزش صحیح و هدفمند یکی از اولویت‌های ارتش در شرایط فعلی است، همچنین بحث و انجام رزمایش نگهداری و تعمیر نیز از دیگر اولویت‌های ما محسوب می‌شود.

موضوع مهم دیگر با توجه به بیانات فرماندهی کل قوا نوآوری و شکوفایی در عرصه نظامی‌ است، سال‌هاست این انقلاب با پدیده تحریم مواجه است و کوچک‌ترین فناوری را نیز از ملت ما دریغ می‌کنند اما آیا این ملت از کار ایستاده است؟ هر ساله چندین جنگ‌افزار جدید و مدرن به مجموعه تجهیزات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی‌ ایران افزوده می‌شود و این مرهون زحمات، تحقیقات و خلاقیت جوانان این کشور در بخش نظامی‌ است، بنابراین خدمت برای یک نظامی‌، پایانی ندارد حتی در زمان صلح.

فارس: مقایسه‌ای کوتاه از خدمت در خط مقدم و خدمت در پادگان آموزشی و یا رزمی‌ در زمان صلح می‌تواند، برای مخاطبان ما جالب باشد.

هر یک از این دو شرایط خاص خود را دارند، خدمت در منطقه عملیاتی آن هم در زمان جنگ مقتضیات خاص خود را دارد، در کارزار دفاع، کسی با کسی شوخی ندارد و اساساً هر کس توان تاب آوردن و ماندن ندارد، دل شیر می‌خواهد در مقابل توپ و تانک ایستادگی کردن، آن هم تنها به عشق الله، درست اینجاست که یک بُعد شهادت معنی‌دار می‌شود، رشادت و شهامت تا آنجا که از جان خود برای دفاع از خاک و ارزش‌ها بگذری.

اما خدمت در زمان کنونی جنبه دفاع از دستاوردها را دارد و حفظ آمادگی، امروز ما در سنگری دیگر از محصولی دفاع می‌کنیم که بذر آن را شهدا، جانبازان و رزمندگان پاشیدند.

فارس: اقتدار ارتش و میزان آمادگی نیروهای مسلح به‌طور کل چه تأثیری به تقویت جایگاه ایران در عرصه بین‌المللی خواهد داشت؟

ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرموده مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا بازوی قدرتمند این نظام است، تردیدی نیست ارتش ایران در کنار سایر نیروهای مسلح آنچنان اقتداری را برای این شجره طیبه به‌وجود آورده و خواهند آورد که حتی تصور دست‌اندازی به ایران اسلامی، خیالی واهی باشد، تردیدی نیست ارتش و نیروهای مسلح مقتدر در تقویت جایگاه و موقعیت سیاسی دولت‌ها نقشی بسیار حیاتی ایفا خواهد کرد.

فارس: در پایان نکته‌ای باقی مانده است؟

از فرصتی که در اختیار اینجانب به عنوان یک فرد نظامی‌ قرار گرفت تشکر می‌کنم و بار دیگر به‌عنوان سربازی کوچک بر این نکته تأکید دارم که ارتش همواره در رکاب مقام معظم رهبری خواهد بود و تا آخرین نفس تلاش خواهد کرد تا از دستاوردهای انقلاب، شهدا و امام شهدا پاسداری کند.

انتهای پیام/ذ

اجرای 16 پروژه آزادراهی در کشور/ساخت بیش از 7 هزار کیلومتر بزرگراه


اقتصاد ایران: معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: 16 پروژه آزادراهی در 10 محور کشور در حال انجام است که امسال و سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، خیراله خادمی ظهر امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه راه و شهرسازی این شهرستان اظهار کرد: بایستی با امکانات و شرایط موجود برنامه‌ریزی‌ها را در خصوص پروژه‌های عمرانی انجام داد، در غیر اینصورت برای مردم توقع ایجاد شده و نارضایتی به وجود می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: آنچه امروز دولت را تحت فشار قرار داده اجرایی کردن پروژه‌های عمرانی است و تاخیر به وجود آمده در عملیاتی شدن آن‌ها به دلیل مشکلات تامین منابع مالی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی کل شبکه ریلی کشور را ۱۳ هزار کیلومتر عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر ۳ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید در حال احداث داریم.

خادمی بیان داشت: طراحی فاز اول و دوم اتصال شبکه ریلی لرستان به جنوب کشور انجام شده که بخشی از آن از مسیر پل‌دخترعبور می‌کند و لذا برای مردم استان اشتغالزا نیز خواهد بود.

وی از امسال و سال آینده به عنوان سال نمونه کشور در خصوص پروژه‌های آزادراهی نام برد و افزود: ۱۶ پروژه آزادراهی در ۱۰ محور کشور در حال انجام است که امسال و سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی آزادراه خرم‌آباد-اراک تصریح کرد: قطعه نخست آن که شامل مسیر خرم‌آباد به بروجرد است، حداکثر تا نیمه نخست سال آینده افتتاح می‌شود.

خادمی ادامه داد: دولت در بخش آزادراهی سرمایه‌گذاری کلانی را انجام داده و پیش‌بینی می‌شود تا نیمه نخست سال آینده بتوانیم ۲۸۱ کیلومتر آزادراه را با اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

وی از در دست اجرا بودن ۷ هزار و ۸۰۰ کیلومتر بزرگراه در سطح کشور خبر داد و افزود: بخش زیادی از پروژه‌های بزرگراهی در مسیر لرستان قرار داشته که می‌تواند در توسعه گردشگری و اشتغال استان موثر واقع شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: منابع ساخت راه‌های روستایی استانی است، اما برای راه‌های اصلی وزارت راه اعتبار لحاظ می‌کند، با این وجود انتظار می‌رود بین ۲۸ تا ۳۰ درصد منابع استانی به ساخت و بهسازی راه‌های اصلی اختصاص داده شود.

انتهای پیام/خ

افزایش 3 برابری محصول جو و گندم در گمیشان پس از عملیات زهکشی


اقتصاد ایران: معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: نتایج برنامه زهکشی در اراضی کشاورزی استان به ویژه شهرستان گمیشان، موید موفقیت این طرح ملی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، علی مراد اکبری در جهاد کشاورزی شهرستان گمیشان اظهار کرد: این عملکرد مطلوب مرا بیشتر ترغیب می‌کند تا به طور جدی پیگیری اعتبار برای تداوم این طرح در گلستان و دیگر نقاط کشور باشم و حتما به شکل جدی آن را مورد توجه قرار خواهم داد.

وی خاطرنشان کرد: در دنیا نسبت به موضوع زهکشی مراتع  اراضی غفلت شده، اما خوشبختانه برآیند کار در گمیشان نشان می‌دهد که ما خوب کار کرده‌ایم و حتما مستندات این کار به وزارت جهاد کشاورزی و مراجع تصمیم‌گیری کشور منعکس می‌شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به میزان اعتبارات زهکشی در مرکز اذعان کرد: با تلاشی که انجام شده از محل تبصره ۳۶، تاکنون ۷۰ میلیارد تومان تامین شده و مطمئنا به دنبال تداوم این برنامه در سطح استان و کشور خواهیم بود.

اکبری با اشاره ارسال گزارش عملکرد زهکشی اراضی به سازمان فائو افزود: با توجه به تجربیات گذشته می‌توان بابت چنین عملکردی، کمک مناسبی را از این سازمان دریافت کرد که بر این اساس باید گزارشی تهیه و به «JSP» ارسال شود و از کارشناسان آن مجموعه دعوت شود تا این کارهای موفق را ملاحظه کند.

*افزایش سه برابری محصول جو و گندم در گمیشان پس از عملیات زهکشی

وی با اشاره به گزارش تهیه شده استان در زمینه اثرات مثبت زهکشی اراضی تصریح کرد: باید از مدیریت جهاد کشاورزی استان و فرماندار شهرستان بابت چنین همتی قدردانی کرد چرا که توانستند مردم را برای چنین موضوع مهمی ترغیب کند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: نتیجه این همراهی در سال اول عملیات زهکشی در گمیشان، افزایش دو یا سه برابری محصول گندم و جو در سطح هکتار بوده که منافع مناسبی را به لحاظ مادی عاید کشاورزان و به لحاظ اقتصادی نصیب کشور ساخته است.

اکبری ادامه داد: این موفقیت عینی، نشان از موفقیت طرحی دارد که برای انجام آن باید از توانمندی بخش خصوصی بیش از پیش بهره برد تا ضمن توانمندسازی بخش خصوصی آن را سریع تر به انجام رساند.

 معاون فرماندار گمیشان با تشکر از حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در این شهرستان، ابراز امیدواری کرد، این حضور، اثرات مثبتی بر توسعه شهرستان به ویژه فعالیت کشاورزان منطقه بر جای گذارد.

سید علیرضا حسینی خاطرنشان کرد: برنامه ذهکشی اراضی در شهرستان گمیشان، یک اقدام جهادی است که با تکیه بر دانش حوزه آب و خاک، شرایط خوبی را در عرصه کشاورزی شهرستان محروم گمیشان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: این عملکرد مناسب، مرهون حرکت با برنامه وزارت جهاد کشاورزی، زحمات جهاد کشاورزی استان و شهرستان و پیگیری‌های مدیریت ارشد اجرایی شهرستان و همراهی ائمه جماعات منطقه بوده است که برای به بار نشستن آن تلاش بسیاری به خرج داده‌اند.

 حسینی ادامه داد: وقتی رضایت کشاورزان این دیار به دلیل عملیات زهکشی در قالب  افزایش راندمان محصول حاصل می‌شود، این بدان معناست که  نتایج همه زحماتی که صرف شده به بار نشسته است.

وی با اشاره به توجه بیشتر جهاد کشاورزی به موضوع اصلاح بذر برای افزایش راندمان محصولی همچون گندم، خواستار توجه بیشتر متولیان جهاد کشاورزی کشور به این موضوع شد.

*انجام ۲۸هزار هکتار عملیات زهکشی اراضی در سطح گلستان

حسینی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی جهاد کشاورزی و تقویت این مراکز به لحاظ اعتباری می‌تواند در تحقق چنین تحولی در عرصه بذرهای کشاورزی و اقتصاد مقاومتی موثر باشد. 

وی یادآور شد: خوشبختانه بر اساس گزارش جهاد کشاورزی شهرستان در حالی که در سال ۱۳۹۶، شهرستان با وسعت اراضی بیشتر تنها ۳۸ هزار تن جو به دست آورد در سال جاری با با عملیات زهکشی اراضی، این میزان برداشت به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن رسید که حکایت افزایش حدود سه برابری است.

معاون فرماندار گمیشان تصریح کرد:عملیات زهکشی اراضی زراعی گمیشان از دو سال گذشته آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۸ هزار هکتار از این اراضی زهکشی شده‌اند و ۳۰ هزار هکتار باقی مانده نیز در مرحله دوم  برنامه زهکشی قرار دارند.

انتهای پیام/ذ

4 طرح مخابراتی در باغملک به بهره برداری رسید


اقتصاد ایران: اهواز ـ با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، چهار طرح مخابراتی در شهرستان باغملک به بهره‌برداری رسید.

صبح امروز در جریان دومین روز سفر محمد جواد آذری جهرمی به استان خوزستان، چهار طرح مخابراتی در شهرستان باغملک به بهره برداری رسیدند. 

 این پروژه ها شامل تامین ارتباط روستاهای شمال استان( uso ) با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال در شهرهای شمالی استان، طرح نوسازی و توسعه سایت های همراه اول با اعتباری بالغ بر ۶۷۰ میلیارد ریال، طرح ایجاد سایت های جدید همراه اول با اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال و طرح نوسازی و بازسازی سیستم های انتقال و دیتا با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال است به صورت همزمان در سراسر استان به بهره برداری رسید.

آذری جهرمی در اولین روز سفر به خوزستان به شهرستان بهبهان سفر کرد و در شورای اداری این شهرستان شرکت کرد. 

قاچاقچی سیگار در قزوین به پرداخت 370میلیون ریال جریمه محکوم شد


اقتصاد ایران: قزوین- مدیر کل تعزیرات حکومتی استان قزوین از محکومیت عامل قاچاق 5000 پاکت سیگار دراین استان خبر داد.

محمود احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان قزوین در حین گشت زنی و کنترل خودروها در محور اتوبان قزوین- تهران با مشکوک شدن به یک خودروی عبوری پس از متوقف ساختن آن ۵۰۰۰ پاکت انواع سیگار خارجی راکشف کردند.

وی ادامه داد: پس از بررسی، پرونده تشکیل و جهت رسیدگی به شعبه هفتم رسیدگی به جرائم قاچاق کالا و ارزتعزیرات حکومتی شهرستان قزوین ارجاع داده شد.

به گفته احمدی، این شعبه با احضار متهم و بررسی اسناد و مدارک موجود تخلف انتسابی را محرز تشخیص داده و متهم را علاوه بر ضبط کالای مکشوفه به نفع دولت به پرداخت ۳۷۰ میلیون ریال جریمه نقدی در حق دولت محکوم کرد.


بستن