گروه خبری اقتصادی

جشنواره کتابخوانی رضوی فرصت خوبی برای ترویج فرهنگ مطالعه است


اقتصاد ایران: قزوین- استاندار قزوین گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی یک فرصت خوب و مغتنم برای ترویج فرهنگ و سیره رضوی و افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی ایجاد کرده است.

عبدالمحمد زاهدی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تقدیر از نهاد کتابخانه های عمومی بابت برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و ترویج فرهنگ مطالعه اظهار کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی می تواند یک تلاش مفید و فرصت خوبی برای ترویج و شناساندن سیره ائمه معصومین (ع) علی الخصوص آشنایی بیشتر افراد جامعه با فرهنگ و سیره حضرت امام رضا (ع) باشد.

وی افزود:ترویج سیره رضوی و معرفت شناسی نیازی است که در جامعه حس می شود که در این عرصه باید بسیار کار شود بخصوص که سیره رضوی بخش مهمی از ارزش های دینی، اسلامی، ملی و ایرانی ما به شمار می رود و از سوی دیگر برگزاری این جشنواره برای رده های سنی مختلف و خانواده ها حرکت مثبت و ارزشمندی است.

زاهدی اضافه کرد:برگزاری جشنواره های مختلف کتابخوانی و ترویج و نشر آن بخصوص در نسل کودک و نوجوان نقش موثر و قابل توجهی دارد و تکرار و تدوام این نوع جشنواره ها همراه با برنامه های بیشتر و متنوع تر باعث تحرک در امر کتابخوانی در جامعه خواهد شد.

وی در پایان گفت:ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه یک نیاز ضروری است و باید در سنین کودکی در خانواده ها جدی گرفته شود و سپس در مراحل بعدی زندگی به ویژه مدارس با برگزاری انواع کلاس ها در این زمینه،  ترویج یابد که اگر اینگونه باشد نسل کودک ما از همان سنین پایه با فرهنگ کتابخوانی و مطالعه عجین شده و نقش چشمگیری در ارتقای فرهنگ مطالعه در آینده خواهد داشت.

سلامتی رهبرم را از امام رضا (ع) می خواهم/ خدام رضوی بانی خیر در استانمان هستند


اقتصاد ایران: مشهدالرضا یکی از بهترین و آرامش‌ بخش‌ترین مکان‌ها برای ما مسلمانان و ایرانیان است و آرزوی قلبی هر ایرانی است که به زیارت این حرم امن الهی وارد شود.

سالانه میلیون‌ها زائر از سراسر دنیا برای زیارت هشتمین امام شیعیان راهی مشهد مقدس می‌شوند ولی این بار خدام رضوی با یک دنیا عشق و ارادت مهمان استان گلستان شدند و هدیه‌ای گرانبها برای این خطه سرسبز به ارمغان آوردند پرچم امام رضا (ع) هدیه‌ای است که خدام رضوی با یک دنیا عشق و خلوص نیت برای مردم استان گلستان هدیه آوردند.

مردم از گوشه و کنار استان گلستان در این مراسم شرکت کردند در بین جمعیت کسبه و بازاریان کودک و پیر و جوان به چشم می‌خورد همه آمدند تا با حضورشان در این مراسم ارتباط عاطفی و حسی با امام همام برقرار کنند.

عشق به امام مهربانی‌ها را می‌توان در لابه‌لای سخنان مردم جستجو کرد معصومه کلاگر یکی از مریدان آقا امام رضا (ع) است که آرزوی شفای همه مریضان را دارد و می‌گوید که انشاالله عاقبت همه ما ختم بخیر شود و نصیب ما زیارت امام رضا (ع) شود.

حس بی‌زبان قلم در دل گفته‌های ناب مردم کم می‌آورد واقعاً حس مردم نسبت به آقای مهربانی حضرت ثامن‌الحجج ستودنی است در میان جمعیت سراغ بانویی می‌رویم، در حالی که دست بر سینه به نشانه احترام به امام رضا (ع) گذاشته است و گریه فرصت سخن گفتن با او را نمی‌دهد و زیر لب نجوای السلام علیک یا امام رضا (ع) سرمی‌دهد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان گفت: من از امام رضا (ع) هیچ چیزی نمی‌خواهم فقط سلامتی رهبرم را از این امام مهربانی درخواست می‌کنم.

با این همه فشارها و تهدیدهایی که به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وارد آمده، از ته قلبم برای سلامتی رهبر عزیزم دعا می‌کنم و آرامش روح رهبر کبیر انقلاب را از خداوند متعال و امام رضا (ع) خواستارم، دیگر گریه امانش نداد و با عذرخواهی کردن خداحافظی کرد و رفت.

دلدادگان علی بن موسی الرضا(ع) امسال هم سنگ تمام گذاشتند و همه عشق و شیدایی‌شان را به امام رضا (ع) به نمایش گذاشتند در لابه‌لای جمعیت مادری را دیدم، در حالی که کودکی در بغل داشت با امام مهربانی‌ها نجوا می‌کرد و زیر لب برآورده شدن حاجات همه حاجتمندان را از خدا و امام رضا (ع) طلب می‌کرد.

در حالی که از این مادر بزرگوار سؤال می‌کنیم که اکنون لحظه وداع با خدام رضوی است حس و حالتان را برای ما بیان کنید؛ با گریه پاسخ می‌دهد: طی دو تا سه ماه اخیر چند باری است که خدا قسمت پابوسی امام رضا (ع) را به من عطا کرده است، اکنون آمدم تا از این امام مهربانی قدردانی کنم، آخرین باری که به حرم مطهر امام رضا (ع) آمدم دامادم مریض قلبی داشت و او را به بیمارستان مشهد منتقل کردیم.

از ته قلبم از امام رضا (ع) خواستم که دامادم را شفا بدهد، همه فرزندانم و خانواده‌ام برایش دعا کردند تا سلامت از زیر عمل بیرون بیاید خیلی نذر و نیاز کردم تا حاجتم برآورده بشود امروز آمدم تا از این امام مهربانی قدردانی کنم که حاجتم را برآورده کرد، امیدوارم باز هم زیارت حرم زیبای امام رضا (ع) قسمتم بشود و دوباره گنبد طلا رو با چشمام از نزدیک ببینم.

تا جایی که این کودک از زبان دلش برای امام رضا (ع) می‌گوید: «سلام آقای مهربان، من همیشه از دور به تو سلام می‌کنم، آخر خیلی وقت است که نیومدم مشهد خونت، مامانم همیشه می‌گه که آقا باید ما رو بطلبه.  یا ضامن آهو امیدوارم من رو همراه خانوادم به مشهد مقدست دعوت کنی.

کودکان هرچه بزرگ می‌شوند، دغدغه‌هایشان هم‌رنگ و بوی دیگری می‌گیرد، اما باز می‌توان، عشق به امام خوبی‌ها را در دل‌گفته‌هایشان حس کرد.

عشق به امام رضا (ع) نه‌ تنها در دل کودکان سرزمین خورشید، بلکه در قلب‌های همه کودکان جهان موج می‌زند، تا جایی که بسیاری از کودکان، سفر به مشهد و پابوسی حرم مطهر و پنجره فولاد را آرزو می‌کنند و تشنه زیارت هستند.

مریم اسدی دختری ۱۲ ساله است که برای ادای احترام و خوش‌آمدگویی به امام رضا (ع) در این مراسم شرکت کرده است و می‌گوید: از اینکه خدام رضوی وارد گرگان شدند و الان پرچمشان را به شهر ما هدیه آوردند بسیار خوشحال شدم و از طرفی باید از این خدام رضوی که بانی خیر و برکت در شهر و استانمان هستند خداحافظی کنیم که از این بابت خیلی ناراحتم و آرزو دارم که این امام همام برای من و تمام خانوادم دعا کنند و به زودی ما را به حرم امن خودش دعوت کند.

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در استان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: سفیران امام رضا (ع) به شهرهای استان گلستان طبیعتاً باعث تحکیم ارتباط مردم با اهل‌البیت (ع) خواهد شد و این امر باعث می‌شود تا انسان‌ها بیشتر به یاد خدا و ائمه اطهار بیافتند.

قدمی متذکر شد: اگر میادین، خیابان‌ها و کوچه‌ها به نام شهیدان و امامان معصوم نامگذاری شود باعث می‌شود مردم با این فرهنگ نزدیک شوند متاسفانه در شهرستان گرگان افرادی وجود دارند که عملاً مقابل این ایده ایستادند و مخالف این هستند که نام شهدا و امامان معصوم در میادین گذاشته شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه در گذشته که خیابان اصلی با نام مبارک «امام رضا» نام گرفته شده بود تغییر دادند و بلوار حسام نامگذاری کردند ما طرفدار این هستیم که نام خیابان‌ها و میادین با نام شهدا و امامان مزین شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اسامی خیابان‌ها اگر مزین به نام خدا و اولیای خدا باشد ما را به یاد خدا می‌اندازد ولی متاسفانه یک عده افراد سودجو هستند که از نام خدا خوششان نمی‌آید و می‌خواهند مردم را از یاد خدا دور کنند و کلماتی استفاده می‌کنند که ما را به گرگان قدیم و مشابه آن برسانند باید اسامی اسلامی بر روی خیابان‌ها گذاشته شود.

============

گزارش از سمیرا رجبی

============

انتهای پیام/ذ

سرمایه گذاری 7.4 میلیارد دلاری در کردستان/ بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری می کنم


اقتصاد ایران: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 7/4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کردستان انجام شده که تاکنون 2/4 میلیارد دلار آن به نتیجه رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محمد شریعتمداری ظهر امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح تولید کنسانتره،گندله و آهن اسفنجی سقز با ابراز رضایت از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کردستان اظهار کرد: از کسانی که در استان کردستان سرمایه‌گذاری می‌کنند حمایت خواهیم کرد و در این راه بسترهای لازم را برای آنان فراهم می‌کنیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طی سال‌های باقیمانده از دولت دوازدهم گام‌های مهمی برای توسعه کردستان برداشته شود، افزود: نیازمندی‌ها و ویژگی‌های فوق‌العاده کردستان می‌طلبد که سرمایه‌گذاری در این استان انجام شود و این مسئله همواره دغدغه دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، وجود پروژه تولید آهن اسفنجی در شهرستان سقز برای ایجاد اشتغال و رونق تولید را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: حضور سرمایه‌گذار خارجی در سقز نشان امنیت بالای استان برای رونق فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی است.

شریعتمداری با بیان اینکه از مجموع سرمایه‌گذاری‌های خارجی سه سرمایه‌گذار در سقز فعالیت می‌کنند، تبیین کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۷/۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده که تاکنون ۲/۴ میلیارد دلار آن به نتیجه رسیده است.

وی با بیان اینکه در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی استان معدن جایگاه ویژه‌ای دارد، ادامه داد: تمامی پهنه استان به وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع مورد اکتشاف قرار گرفته و این مهم پایه توسعه معدنی در استان به شمار می‌رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه عملیات‌های پیوسته اکتشافی را در استان با قوت ادامه خواهیم داد، گفت: بنابر مطالعات اولیه در ۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع پهنه های مطالعه شده نتایج و ذخایر قابل توجه طلا، سنگ آهن و باریت پیدا شده است.

مطالعات معادن طلای سقز به جد در دستور کار قرار می‌گیرد

شریعتمداری با بیان اینکه حتما مطالعات معادن طلای سقز به جد در دستور کار مطالعه و بررسی قرار خواهد گرفت خاطرنشان کرد: تلاش خواهیم کرد که معادن کردستان به دست بخش خصوصی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

وی از به‌کارگیری همه ظرفیت‌ها برای تکمیل زنجیره فولاد خبر داد و گفت: تکمیل زنجیره فولاد سقز از اهمیت زیادی برخوردار بوده و  تلاش خواهیم کرد واحد گندله سازی و کارخانجات کنسانتره آن نیز اجرا شود.

بازارچه‌های مرزی کردستان از مزیت‌های اقتصادی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه وجود بازارچه‌های مرزی در استان را مزیتی اقتصادی برشمرد و گفت: با تفکیک لیست کالاهای ممکن در بازارچه‌ها در صدد هستیم فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات مرزی را رونق دهیم.

بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری خواهم کرد 

شریعتمداری گفت: بازگشایی بازارچه سیف سقز را پیگیری خواهم کرد که در این خصوص رایزنی‌هایی با مقامات عراقی انجام شده است.

وی افزود: عدم بازگشایی بازارچه سیف سقز به دلیل مشکلات امنیتی آنسوی مرز است، امیدوارم در کمترین زمان این بازارچه نیز بازگشایی شود. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای ایجاد طرح آهن اسفنجی سقز نیز اشاره کرد و گفت: در این پروژه بالغ بر یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی انجام شده است که در نهایت از محل آن برای یک‌هزار و ۱۵۰ شغل ایجاد خواهد شد وهمچنین پنج هزار نفر دیگر نیز به صورت غیر مستقیم از منافع آن بهره می‌برند.

انتهای پیام/ذ

حفظ حیات سیستان به وسیله آب است/ دولت برای جبران خسارات خشکسالی تلاش دارد


اقتصاد ایران: وزیر نیرو گفت: حفظ حیات سیستان به وسیله توجه به موضوع آب است که باید توجه ویژه‌ای به مسئله تامین آب و چگونگی مصرف آن بپردازیم و برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از زابل، دقایقی پیش، به طور همزمان پروژه‌های بزرگ زیربنایی شبکه انتقال برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با حضور وزیر نیرو در سالن اجتماعات فرماندری زابل افتتاح شد.

در این مراسم مسؤولان استانی به تشریح آخرین وضعیت استان در حوزه آب و برق پرداختند.

وزیر نیرو نیز در این مراسم اظهار کرد: امروز باهدف  بازدید از طرح‌های مختلف آب و برق و شرکت در مراسم آغاز عملیات اجرایی چند طرح به سیستان و بلوچستان سفر کردم، این دومین سفرم به این منطقه که از نزدیک با مردم و معتمدان دیدار می‌کنم امیدواریم با کمک هم و مرزداران شریف استان مشکلات را حل کنیم.

رضا اردکانیان وحدت و همراهی مردم با نظام و دولت را بسیار خوب توضیف کرد و گفت: این روزها شاهد حرکات غیرمتعارف ترامپ در تمرد از یک توافقنامه بین المللی هستیم و به زودی آثار آن را در تحریم هایی که اعمال میشود مشاهده میکنیم اما در این تردیدی نیست که طراحی های آنها براساس مفروضاتی صورت گرفته و اهدافی را دارند.

وی ادمه داد: یکی از فرضیات غلط دشمن این است که دل بسته اند بر ایجاد اختلاف و فاصله بین مردم و اقوام کشور و قطعا این استان در اهداف برنامه های آنها است، مقابله موثر در بهم زدن فرضیات اینگونه دشمن تاثیر مثبتی در اقتدار و سربلندی نظام خواهد داشت.

وزیر نیرو گفت: مردم در سیستان و بلوچستان نشان داده‌اند که این فاصله‌گذاری‌ها هیچ گونه نتایجی به دنبال نخواهد داشت.

وی بیان کرد: انرژی در این استان دارای اهمیت است و تاثیر فراوانی در تامین آب استان دارد، امروز هفت پروژه زیربنایی شبکه انتقال برق سیستان شامل؛ خط ۴۰۰ کیلوولت سفیدآبه –ادیمی ، پست ۲۳۰/۴۰۰ کیلو ولت ادیمی ، خط ۲۳۰ کیلو ولت ادیمی-لوتک، خط ۶۳/۲۳۰ کیلو ولت ادیمی –هیرمند، پست ۶۳/۲۳۰کیلو ولت ادیمی ، پست ۶۳/۲۳۰ کیلو ولت هیرمند و توسعه و تکمیل پست ۶۳/۲۳۰ کیلو ولت لوتک  در این منطقه افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: حفظ حیات سیستان به وسیله توجه به موضوع آب است که باید توجه ویژه‌ای به مسئله تامین آب و چگونگی مصرف آن بپردازیم و برنامه‌ریزی کنیم.

اردکانیان با اشاره به مصوبه هیئت وزیران برای جبران خسارت خشکسالی در این استان، گفت: دولت برای جبران خسارات در تلاش است و امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.

وی بیان کرد: ۵۶ درصد از اعتباری که برای اتمام طرح فاضلاب زابل اختصاص یافته برای فاضلاب زابل و زهک و زاهدان است و تلاش می‌کنیم بتوانیم اعتبار بیشتری بگیریم.

وزیر نیرو بیان کرد: برای آبرسانی به زابل و هفت شهر در ین مسیر نیاز به ۱۶۰ کیلومتر لوله گذاری از چاه نیمه سوم داریم که ۱۱۰ کیلومتر آن اجرا شده و اکنون قرارداد دیگری  برای ۴۶ کیلومتر دیگر در حال اجرا داریم و ۳۴ میلیارد تومان ارزش آن است و در سر جمع ۱۱۵ کیلومتر از این ۱۶۰ کیلومتر کار شده و بجز هیرمند بقیه شبکه ها به میزان زیادی بهره مند هستند.

وی ادامه داد: قراردادی هم به ارزش ۳۲ میلیارد تومان برای ایستگه های پمپاژ داریم که آن نیز امیدواریم به انجام برسد.

اردکانیان با اشاره اهمیت انرژی‌های تجدید پذیر در سیستان افزود: مزرعه ۵۰ مگاواتی بادی در منطقه میل نادر در نظر گرفته شده و برنامه شروع به کار تدوین شده است.

 

 انتهای پیام/و

عدم اجرای احکام ژئوپولتیک غذا در کشور از سوی مجلس


اقتصاد ایران: اصفهان- نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: احکام خوبی در حوزه ژئوپولتیک غذا داریم اما مجلس شورای اسلامی تاکنون در حوزه عملیاتی کردن این احکام ضعیف عمل کرده و به نوعی این قوانین گم شده است.

حسن کامران صبح پنجشنبه در مراسم افتتاح کشتارگاه تمام اتوماتیک در کوهپایه اظهار داشت: در حال حاضر ژئوپولتیک غذا در سطح جهان مورد توجه واقع شده است.

وی بیان داشت: تاکنون احکام ژئوپولتیک غذا در سطح کشور محقق نشده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلام اعلام کرد: گاهی مرغ‌داران مشکلات را گردن یکدیگر انداخته‌اند و باید مشکلات را با کمک هم حل کنیم.

وی تصریح کرد: بانک کشاورزی قول همکاری برای برطرف کردن مشکلات مرغ‌داری داده است که نمایندگان مجلس نیز تمام سعی خود را بر رفع مشکلات این صنعت خواهد گذاشت.

کامران با اظهار اینکه به گفته رهبری ایجاد یک شغل به معنای مبارزه با آمریکا است، اضافه کرد: احداث کشتارگاه‌هایی با استفاده از سیستم قناتی در مناطق خشک جای تقدیر و تشکر دارد.

کارخانه آردسازی متخلف در زنجان محکوم شد


اقتصاد ایران: زنجان-مدیر کل تعزیرات حکومتی استان زنجان گفت: کارخانه آردسازی که اقدام به فروش غیرقانونی گندم درز نجان می‌کرد به پرداخت جریمه محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از تعزیرات حکومتی استان، مرتضی ممیزی افزود: کارخانه آردسازی که اقدام به فروش غیرقانونی گندم درز نجان می‌کرد به پرداخت جریمه محکوم شد و پس از احراز تخلف عرضه خارج از شبکه شعبه مربوطه، کارخانه متخلف به پرداخت جریمه ۵ میلیارد و ۹۵۹ میلیون ریالی محکوم شد.

وی اظهار کرد: طی سال گذشته یک کارخانه آردسازی اقدام به خرید ۷۵۰ تن گندم به نرخ دولتی جهت تهیه آرد کرده بود  و به‌جای تولید آرد به‌صورت غیرقانونی گندم خریداری‌شده را به واحدهای تولیدکننده خوراک دام و طیور فروخته بود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان گفت: بر این اساس پرونده در شعب این اداره کل تشکیل و جلسات رسیدگی برگزار شد.


بستن