گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سایر

جزئیات لایحه بودجه پیشنهادی ترامپ

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سایر

اقتصاد ایرانی: دونالد ترامپ روز گذشته لایحه جاه طلبانه ای را به کنگره ارائه داد که باعث افزایش بدهی این کشور و تریلیون ها دلار کاهش در مخارج امنیت اجتماعی و سایر هزینه ها خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، طرح پیشنهادی برای سال مالی 2019، کاملا مغایر باهدف جمهوری خواهان برای رسیدن به یک بودجه متعادل در یک دهه است و انتظار می رود کسری بودجه در سال 2020 به قله جدیدی برسد و این کسری به دلیل مخارج پرهزینه دفاعی، تا آینده ای قابل پیش بینی باقی بماند.

یکی از ابتکارات این بودجه، برنامه احیای جاده ها، پل ها و فرودگاه های فرسوده این کشور است که صندوق های فدرال تنها 200 میلیارد دلار از وجوه آن را تامین می کنند و به گفته کاخ سفید 1.3 تریلیون دلار دیگر از این سرمایه گذاری ها را سرمایه گذاران بخش دولتی و خصوصی تامین خواهند کرد.

مقامات دولت برنامه زیرساختی بودجه را به عنوان بخشی از اولویت ملی در نظر گرفته اند و 50 میلیارد دلار از این طرح ها در مناطق روستایی خواهد بود که ترامپ در انتخابات سال 2016  وعده داده بود.

ترامپ روز گذشته در این باره گفت: ما هفت تریلیون دلار در جنگ های خاورمیانه هزینه کردیم، عجب اشتباهی! تلاش می کنیم جاده و پل بسازیم و پل ها را پیش از ریزش تعمیر کنیم؛ زمان سختی برای فراهم کردن مخارج مورد نیاز در پیش است.

طی 10 سال گذشته، لوایح بودجه پیشنهادی کاخ سفیدی به دنبال تریلیون ها دلار هزینه به ویژه در بخش سلامت و فقر بوده است اما لایحه جدید ممکن است برنامه بیمه درمانی باراک اوباما- رئیس جمهور پیشین- را از بین ببرد و بیش از 200 میلیارد دلار از کمک های غذایی به فقرا و کمک های خرید تجهیزات پزشکی به خانواده های فقیر و سالخورده آمریکایی را کاهش دهد.

با وجود این کاهش ها، لایحه 4.4 تریلیون دلاری بودجه پیشنهادی آمریکا مخارج را 10 درصد به نسبت سال 2017 افزایش می دهد. برنامه مالی دولت تاثیر واقعی اندکی را در مناظرات کنگره خواهد داشت و احتمال بسیار کمی وجود دارد که قانون گذاران با برخی از کاهش های قابل توجه موافقت کنند.

بودجه پیشنهادی کاخ سفید سیگنال مهمی از اولویت های دولت است و پیش بینی می شود کسری بودجه تا سال 2020 به 1 تریلیون دلار برسد و بدهی فدرال تا سال 2028 به میزان 61 درصد بیشتر از بدهی سال 2017 باشد.

بانک سرمایه گذاری "جی پی مورگان" دیروز اعلام کرد که انتظار می رود کسری بودجه دولت ترامپ در سال مالی 2019 به 5.4 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور افزایش یابد که بیشترین میزان در سال های بدون رکود بوده است و تنها کسری بودجه زمان بحران مالی جهانی بیش تر از آن است.

لایحه بودجه همچنین بر این فرض بنا شده است که اقتصاد آمریکا در شش سال آینده رشدی سه درصدی را تجربه کند که بسیاری از اقتصاددانان، آن را حتی با وجود تاثیر کوتاه مدت مثبت لایحه کاهش مالیات ها که در دسامبر سال گذشته تصویب شد، غیرواقع گرایانه می دانند.