گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سایر

سرهنگی: ادبیات جنگ جزو دارایی ملی کشورها است

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سایر

اقتصاد ایران: رئیس دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری خاطرات زمان جنگ را جزو دارایی ملی کشورها و به خصوص انقلاب اسلامی ایران دانست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مرتضی سرهنگی رئیس دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری عصر امروز (دوشنبه) در سخنانی اظهار کرد که جنگ‌ها در یک روز و ساعت مشخص آغاز شده و در روز و ساعتی مشخص نیز تمام می‌شود، اما دامنه مطالعاتی این جنگ‌ها تا قرن‌ها ادامه دارد ودنیا اهتمام ویژه‌ای به این نوع ادبیات دارد.

او که در مراسم رونمایی کتاب دارساوین که خاطرات سردار فتح‌الله جعفری را به رشته تحریر در آورده سخن می‌گفت ادامه داد: این ادبیات حاصل ویرانی‌ها، اسارت‌ها، شهادت‌ها و مجروحیت‌هاست و به همین خاطر است که این نوع ادبیات نسل به نسل می‌چرخد و به دارایی ملی کشورها افزوده می‌شود و برای احصای آثار نهفته آن جهان نیازمند است تا این ادبیات را زنده نگهدارد تا در قبال مشکلات و ناملایمت‌ها از این فداکاری‌ها استفاده کنیم.

سرهنگی در خصوص کتاب دارساوین بیان کرد: این کتاب نشان می‌دهد یک فرد نظامی در کنار نویسنده توانسته اثر دقیق و بدون مشکلی را خلق کند. متاسفانه کتاب‌های حوزه دفاع مقدس گاهی مشاور نظامی دارد اما مشاور ادبی ندارد و بالعکس که موجب ناقصی کار قرار می‌گیرد.

رئیس دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری ادامه داد: اگر این دو در کنار هم قرار بگیرند یک اثر خواندنی را تشکیل می‌دهند و باعث می‌شود قیمت تمام شده جنگ به دست بیاید. پس از آن هست که می‌فهمیم این انقلاب به چه قیمتی به دست آمده است.

وی ادبیات را موجب مشخص شدن قیمت تمام شده جنگ عنوان کرد و گفت: برای همین است که می‌گویند خاطرات مقدمه به دست آوردن اطلاعات از زمان جنگ است و می‌تواند آن دوران را برای ما بازنمایی کند.

سرهنگی در خاتمه بیان کرد: خاطرات زمان جنگ مثل دانه گندم است که وقتی نوشته می‌شود به گندم‌زار تبدیل می‌شود و وقتی منتشر می‌شود به قرص نانی تبدیل می‌شود که جامعه را سیر می‌کند.

برپایه این گزارش در آئین رونمایی این کتاب شخصیت‌هایی همچون سردار فتح‌الله جعفری راوی کتاب، سردار احمد حق‌طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های مقدس، بسیج و سپاه، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، سعید علامیان نویسنده کتاب و دیگر نویسندگان و فرمانده‌هان زمان جنگ و علاقمندان به حوزه ادبیات دفاع مقدس در تالار سوره حوزه هنری گرد هم آمدند تا از این ار ارزشمند رونمایی کنند.

انتهای پیام/

 addup.center