گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

فاصله 5برابری رهن خانه با وام مسکن دانشجویی


یکی از روش‌هایی که دانشجویان برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود از آن بهره‌ می‌گیرند، استفاده از وام‌های دانشجویی دانشگاه‌هاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرهیختگان، یکی از مزیت های این وام ها نحوه دریافت آنهاست. دانشجویان می توانند با داشتن یک سند ضمانت از وام های مختلف دانشجویی استفاده کنند و از طرف دیگر زمان بازپرداخت این وام ها بعد از فارغ التحصیلی است تا دانشجویان با مشکلاتی ازقبیل بازپرداخت این وام ها حین تحصیل روبه رو نباشند. البته در کنار چنین محاسنی این وام ها بدون مشکل هم نیستند. مواردی ازقبیل پایین بودن مبلغ وام های پرداختی، محدودیت های زمانی، محدودیت های بودجه ای یا تاخیر در پرداخت وام های دانشجویی از نقاط ضعف این نوع وام ها محسوب می شود.

مبالغ وام های دانشجویی هر ساله توسط صندوق رفاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای دانشگاه های وابسته اعلام می شود. صندوق رفاه وزارت علوم امسال 20 وام دانشجویی ازجمله وام تحصیلی، شهریه، تغذیه و... را برای دانشجویان در نظر گرفته است که دانشجویان باید برای دریافت این وام ها دارای یک سری شرایط عمومی باشند؛ ازجمله صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی، اولویت نیاز مالی، استفاده نکردن از وام یا کمک بورس تحصیلی در زمان دریافت وام، عدم اشتغال (به استثنای کار دانشجویی)، ثبت نام حداقل تعداد واحدهای مورد لزوم طبق مقررات آموزشی (دانشجوی تمام وقت)، مشروط نبودن دانشجو در دو نیمسال قبلی (برای دانشجویان نیمسال سوم به بعد اعمال می شود) و سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر.

دانشجویان و خوابگاه های متاهلی و وام های نامناسب

تامین هزینه مسکن یکی از مشکلاتی است که دانشجویان به خصوص متاهلان با آن روبه رو هستند. هرچند بیشتر دانشگاه ها برای دانشجویان دوره روزانه خود خوابگاه هایی را در نظر گرفته اند، اما در سال های اخیر و با توجه به افزایش تعداد دانشجویان، خوابگاه های دانشجویی کاهش پیدا کرده است و دانشجویان دوره شبانه و سایر دانشجویان با مشکلاتی چون تامین مسکن و خوابگاه مواجه هستند. از طرفی ظرفیت پایین خوابگاه های متاهلی دانشگاه ها باعث شده است بسیاری از دانشجویان در صف انتظار دریافت این خوابگاه ها باشند یا اصلا شرایط دریافت این نوع خوابگاه ها را نداشته باشند؛ برای مثال بسیاری از دانشگاه ها تنها برای دانشجویان دکتری و آن هم پس از گذشت مدت زمانی مشخص خوابگاه متاهلی فراهم می کنند، درنتیجه دانشجویان مقاطع ارشد و کارشناسی عملا امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند. لذا دانشجویان متاهل بارها درمورد عدم پیگیری دانشگاه ها و وزارت علوم برای تسهیل در اسکان یا تحویل خوابگاه ها گلایه داشته اند.

ذوالفقار یزدان مهر، رئیس سابق صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم 24 بهمن ماه در گفت وگویی با اشاره به مشکلات پیش آمده برای دانشجویان متاهل، گفت: به دلیل کمبود خوابگاه های متاهلی بسیاری از دانشجویان اعتراض های زیادی در این زمینه داشتند و صندوق رفاه برای حل این مشکل افزایش وام مسکن متاهلی را پیشنهاد کرد که درصورت تامین بودجه، افزایش این وام ها از سال آینده اجرایی می شود.

او پیش از پایان مسئولیت خود پیرامون پیشنهادهای چند میلیونی، برای رفع مشکل دانشجویان اظهار داشت: براساس این پیشنهاد وام دانشجویان متاهل در تهران 70 میلیون تومان و در کلانشهرها 50 میلیون تومان افزایش یافته و در شهرهای بزرگ نیز افزایش چشمگیری خواهیم داشت.

این اظهارات رئیس سابق صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نشان دهنده آن است که این نگرانی ها از سال ها پیش برای تامین مسکن دانشجویان به خصوص دانشجویان متاهل مطرح بوده است. از طرفی همان طور که گفته شد دانشجویان دوره های شبانه و سایر دانشگاه ها با توجه به عدم مسئولیت دانشگاه ها در قبال تامین مسکن و خوابگاه های آنها، نیازمند حمایت های مالی هستند.

در این بین، صندوق رفاه برای کمک به دانشجویان، وام های مسکن و ودیعه ای را براساس شهرها و مقاطع مختلف تحصیلی افراد در نظر گرفته است که در مقایسه با قیمت مسکن در شهرهای مختلف کمک هزینه چندانی به نظر نمی رسد. برای مثال صندوق رفاه دانشجویان برای دانشجویان متاهل دانشگاه های تهران، ودیعه ای 10 میلیون تومانی در نظر گرفته است. با نگاهی به قیمت رهن مسکن در تهران در فروردین ماه امسال کمترین میزان رهن مسکن با متراژ 50 متر مبلغی حدود 50 میلیون تومان است. اختلاف 40 میلیونی میان وام ارائه شده از طرف صندوق رفا دانشجویان درحالی است که بسیاری از این دانشگاه ها فاقد امکانات خوابگاهی هستند و از طرفی بیشتر دانشگاه ها بر شاغل نبودن دانشجویان تحصیلات تکمیلی تاکید دارند. مقایسه هزینه های رهن مسکن و وام های ارائه شده صندوق رفاه به حدی است که عملا این وام ها کارکردهای خود را از دست می دهند. از طرفی دیگر وام ودیعه مسکن به علت شرایط ویژه آن یعنی بازپرداخت یکجای آن پس از پایان تحصیل باعث کاهش اقبال دانشجویان به این گونه وام ها شده است. به نظر می رسد درحال حاضر نه دانشگاه، نه وزارت علوم و ارگان های حمایتی ازقبیل صندوق رفاه دانشجویان تمایلی به حمایت از ازدواج دانشجویی در عمل و اختصاص کمک هزینه برای دانشجویان ندارند.

هرچند این میزان وام در سال های گذشته می توانست به دانشجویان کمک کند، اما با افزایش هزینه ها به خصوص در حوزه مسکن دیگر این مبالغ نمی تواند کمک حال چندانی برای دانشجویان باشد. حداقل اختلاف پنج برابری میان وام ودیعه مسکن و مبلغ بالای رهن منزل در شهر تهران نشان دهنده آن است که همان طور که مسئولان سابق به این نتیجه رسیده بودند، این وام ها نمی تواند پاسخگوی نیازهای دانشجویان به خصوص دانشجویان متاهل باشد. از طرفی دیگر سایر وام هایی که دانشگاه ها تخصیص می دهند، از قبیل وام ازدواج یا سایر وام ها به میزانی نیست که بتواند دانشجویان را در کاهش هزینه ها کمک کند و البته داشتن قواعد خاص مانند تاکید بر این موضوع که در صورت دانشجو بودن هر دو زوج تنها یک نفر از این دو می توانند از سهم خود استفاده کنند، محدودیت هایی را برای دریافت وام و درنتیجه کمک به دانشجویان به دنبال دارد. برای مثال در همین رابطه در صورتی که هر دو زوج دانشجو باشند، به کمک هزینه بیشتری نیازمند هستند و با این شیوه وام دهی، حتی کمتر از دیگر دانشجویان از وام استفاده می کنند و عملا حق استفاده یکی از آنها نادیده گرفته می شود. این موضوعات نشان دهنده آن است که مسئولان نه تنها باید مبالغ وام ها را افزایش دهند، بلکه نحوه دریافت آن را با شرایط دانشجویان به خصوص در حوزه هایی مانند وام مسکن و ودیعه مسکن تطبیق دهند.