_  

گروه خبری سیاسی

قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌ مؤسسات مالی را حل کند

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی گفت: ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رئیس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که 180 نماینده این سؤال را امضا کرده بودند. متأسفانه چند ماه این سؤال بدون اینکه آیین‌نامه اجازه دهد معطل ماند.
قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌ مؤسسات مالی را حل کند
به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در تذکر شفاهی در نشست علنی امروز عصر مجلس (سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۹۶) گفت:  ما در یک ماه گذشته دو سؤال از رئیس جمهور داشتیم یک سؤال در مورد مؤسسات مالی که ۱۸۰ نماینده این سؤال را امضا کرده بودند. متأسفانه چند ماه این سؤال بدون اینکه آیین‌نامه اجازه دهد معطل ماند و بعد از اینکه به کمیسیون مربوطه رفت باز هم ۱۳ روز معطل شد و حال اینکه اگر طبق آیین‌نامه یک هفته را ملاک قرار می‌دادید تعداد افراد حدنصاب برای اینکه سؤال برای رئیس جمهور ارسال شود و وی به مجلس بیاید وجود داشت.

وی افزود: این سؤالات تا ۱۳ روز معطل ماند و در زمانی که جلسات مجلس تعطیل بود و نمایندگان در حوزه انتخابیه خود بودند با پیگیری‌هایی که معاونین پارلمانی دولت داشتند تعداد امضاها را کم کردند.

نماینده مردم مشهد در مجلس اظهار داشت: امروز به شکل دیگری خلاف آیین‌نامه عمل می‌شود. بنابر آنچه در آیین‌نامه وجود دارد اگر ملاک را در نظر بگیریم تا روز یکشنبه دولت مؤظف بوده اگر کسانی که رأی و امضای‌شان را می‌خواهند پس بگیرند را بیاورد تا روز یکشنبه این تعداد امضاها برای طرح سؤال از رئیس جمهور در پنج محور حدنصاب را داشته است.

پژمانفر اضافه کرد: امروز آمده‌اند و تفسیر رأی می‌کنند. اینکه به دو جور تفسیر می‌شود و یک بار یک هفته را ۱۳ روز را حساب می‌کنند و یک بار یک هفته را ۸ روز حساب می‌کنند خلاف آیین‌نامه است. بعد هم می‌گویند که در مورد تقصیر و صراحت آیین‌نامه باید ببینید آقای لاریجانی چه می‌گوید. آیا آقای لاریجانی بالاتر از آیین‌نامه است؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مشهد گفت: اینکه شما می‌گویید سؤال چند ماه در هیأت رئیسه معطل ماند خودتان می‌دانید که اینطور نبود سؤال مطرح شد و در یک جلسه غیرعلنی رئیس بانک مرکزی توضیحاتی را ارائه کرد و من هم گفتم مسیری را ما طی کرده‌ایم تا تعداد کثیری از افراد گرفتار مؤسسات مالی شدند و قوه مجریه نمی‌تواند به تنهایی مشکلات‌شان را حل کند جلساتی را برای حل مشکلات این افراد برگزار کردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این جلسات بین قوای سه‌گانه برگزار شد و آقای پزشکیان از طرف قوه مقننه در این جلسات حاضر بود. بحث‌هایی کردند و بعد معلوم شد که دولت به تنهایی نمی‌تواند این مشکل را حل کند. چرا که اموال این مؤسسات ضبط شده و قوه قضاییه باید این اموال را بفروشد و طلب سپرده‌گذاران را بدهد.

وی افزود: با قوه قضاییه این موضوع را مطرح کردیم گفتند باید دادگاه تشکیل شود و تا دادگاه تشکیل شود نمی‌توانیم کاری کنیم. در جلسه عنوان کردیم که افرادی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان سپرده دارند مطالبات‌شان پرداخت شود قوه مجریه پذیرفت اما قوه قضاییه گفت که ما به دلیل شرعی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم و راست هم می‌گفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما از مقام معظم رهبری در این باره کمک خواستیم  چون این موضوع یک مسئله اجتماعی و چند میلیون آدم گرفتارش هستند اگر شما اذن بفرمایید مطالبات سپرده‌گذاران ابتدا تا سقف ۱۰۰ میلیون و بعد تا سقف ۲۰۰ میلیون پرداخت کنیم و در مرحله سوم افرادی که بیش از ۲۰۰ میلیون تومان سپرده‌گذاری دارند برای پرداخت مطالبات‌شان تأمین اعتبار شود و این پروسه خیلی طول کشید و بعد از اینکه اذن گرفته شد انجام کار شروع شد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این مسئله با هماهنگی همه قوا و لطف مقام معظم رهبری به اینجا رسیده و بانک مرکزی باید یک خط اعتباری برای این موضوع تخصیص دهد تا اموال مؤسسات مالی فروخته و مطالبات پرداخت شود و سؤال هم که مطرح شود چیزی جز این نخواهد بود و البته اگر شما می‌خواهید سؤال را دنبال کنید بفرمایید دنبال کنید.

وی افزود: خود آقایان به خاطر اینکه این مسیر انجام شده سؤال را دنبال نکردند و بعد از اینکه حدود یک ماه گذشت شما آقای پژمانفر تذکر دادید که چرا شما به عنوان رئیس مجلس جلوی این کار را می‌گیرد من جلوی سؤال را نمی‌گیرم من برایتان توضیح دادم و اگر فکر می‌کنید اینگونه میسر است انجام دهید شما هم اصرار کردید ما گفتیم موضوع به کمیسیون ارجاع شود. بنابراین هیچ مسئله‌ای برای جلوگیری از این سؤال وجود نداشت و تنها ما یک مصلحتی را برای پیگیری آن روش داشتیم و من فکر کردم نمایندگانی که طرح سؤال را امضا کرده‌اند پذیرفتند. من مطالب را خدمت‌تان گفتم اما اگر شما اصرار می‌کنید می‌توانید پیگیری کنید. خود دوستان پیگیری نکردند و معلوم بود که بدنه مجلس می‌خواهد این مسیر به نتیجه برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اینکه می‌گویید تفسیر آیین‌نامه با رئیس مجلس است و ما چه کاره‌ایم کم لطفی نفرمایید این آیین‌نامه میثاق همه ما است هم من باید رعایت کنم و هم شما. بحث این است که اگر در مجلس بررسی یک مسئله‌ای وجود داشت اینکه طبق قانون اساسی تخلفی در حال صورت گرفتن است تشخیص آن برعهده رئیس مجلس است این چیزی است که خودتان در آیین‌نامه به آن رأی داده‌اید بالاخره باید یک نفر تصمیم بگیرد.

لاریجانی اضافه کرد: این مورد اصلاً تفسیر لازم ندارد و عنوان کرده که بعد از اعلام نظر کمیسیون تا یک هفته بعد است و نیازی به تفسیر ندارد.

وکیلی، عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه صحبت‌های لاریجانی و در تشریح جزئیات آنچه در خصوص طرح سؤال از رئیس جمهور رخ داده است، اظهار داشت: آقای وقفچی سؤالی را در ارتباط با مؤسسات مالی از رئیس جمهور ابتدا داشتند که این سؤال ۱۸۰ امضا نداشت. ۱۸۰ امضا، امضاهایی بود که تقاضای ارجاع داشتند نه تقاضای سؤال و سؤال ۷۷ امضا داشت که به کمیسیون رفت و زمانی که ارجاع شد به کمیسیون، دولت امضاهای کاهش را به هیأت رئیسه ارائه کرد.

وکیلی خاطرنشان کرد: به‌رغم اینکه این امضاها ارائه شده بود ما معتقد بودیم باید اجازه داد موضوع در کمیسیون بررسی شود و بررسی شد. پایان گزارش کمیسیون که به هیأت رئیسه ارائه شد با هفته تعطیلات مجلس مصادف شد و چون با این تعطیلات همزمان شد چون امضاهای دولت کاهش پیدا کرده بود، پیوست بود  ما باید علی‌الاصول پس از یک هفته این سؤال را مختومه می‌کردیم

وی افزود: از آنجایی که این موضوع به هفته تعطیلات مجلس مصادف شده بود بنده به حاج‌آقای ذوالنوری و حاج‌آقای پژمانفر و آقای دکتر مطهری در حقیقت همراهی کردم و آن این بود که یک هفته را تمدید کردیم تا دوستان گفتند به نمایندگان برای راستی‌آزمایی یا امضاهایی که دولت ادعا می‌کند پس گرفته شده، دسترسی پیدا کنیم.

عضو هیأت رئیسه مجلس در تشریح جزئیات مربوط به طرح سؤال نمایندگان از رئیس جمهور رد پنج محور اظهار داشت: این سؤال وقتی با ۱۰۲ امضا به هیأت رئیسه تحویل داده شد بدون معطلی به کمیسیون ارجاع شد. کمیسیون در روز دوشنبه هفته گذشته جلسه خود را برگزار کرد و گزارش خود را به هیأت رئیسه ارائه داد.

وکیلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سؤال از رئیس جمهور امری مسبوق به سابقه بوده من با اجازه هیأت رئیسه فهمم از آیین‌نامه این بوده که روز دوشنبه را  روز برگزاری کمیسیون بوده جزو یک هفته محاسبه کردم، جمعه را از هفته کم کردم و روز یکشنبه هفته جاری با حاج آقای ذوالنوری به عنوان مؤلف امضاها تماس گرفتم و به آقای ذوالنوری گفتم فردا که دوشنبه است پایان یک هفته پیش‌بینی شده در آیین‌نامه برای طرح سؤال است. اگر اجازه می‌دهید ما تا ساعت ۱۵:۳۰ فردا دوشنبه صبر می‌کنیم و پس از این ساعت ملاحظه می‌کنیم. اگر امضاها به قوت خود باقی بود سؤال اعلام وصول می‌شود و حاج‌آقای ذوالنور هم پذیرفتند اما گفتند اگر امضاها کاهش پیدا کرد به اطلاع ما برسد.

وی افزود: دیروز که دوشنبه بود دولت ساعت ۱۵ تعداد ۴۰ امضا را که پس گرفته شده بود به هیأت رئیسه ارجاع داد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: حاج‌آقای ذوالنور مراجعه کردند و گفتند ۲۲ امضا از این ۴۰ امضایی که دولت ارائه کرده مجدد گفته‌اند که امضای ما در خصوص طرح سؤال از رئیس جمهور به قوت خود باقی است. من گفتم که با فهم خودم این امضاها را به هیأت نظار می‌دهم تا تطبیق بدهند اگر به قوت خود باقی است با اجازه رئیس مجلس به شرط تجدید ۵۹ امضای دیگر این سؤال مجدد به جریان می‌افتد. مگر اینکه آقای رئیس بگوید این مبنا را که بنده در تفسیر هفته ارائه کرده‌ام غلط است و اگر غلط است و این تفسیر باشد که پایان هفته یکشنبه بوده سؤال به قوت خود باقی است و اگر مبنای تفسیر این باشد که پایان هفته امروز بوده و نه دیروز و یا اینکه فردا باشد، بنابراین این امضایی که من کرده‌ام که سؤال مختومه است اعلام نشده و این موضوعی هم که من می‌گویم اعلام مختومه شدن نیست بلکه ما در حال رسیدگی وضعیت امضاها هستیم و راه باز است و هر تفسیری که از هفته ارائه شد ما براساس آن عمل می‌کنیم.

 

مبارز جهاد اسلامی: به حمایت معنوی و لجستیکی ایران از مقاومت افتخار می‌کنیم

در کلیپ ویدئویی بازدید خبرنگار شبکه «سی ان ان» از تونل جهاد اسلامی در غزه، یکی از مبارزان فلسطینی تصریح می‌کند که به هیچ عنوان به دنبال هدف قرار دادن کودکان صهیونیستی را ندارند و حمایت معنوی و لجستیکی ایران از مقاومت را افتخاری برای فلسطینیان توصیف می‌کند.
مبارز جهاد اسلامی: به حمایت معنوی و لجستیکی ایران از مقاومت افتخار می‌کنیم
به گزارش افکارنیوز،

در یک کلیپ ویدئویی که روز یکشنبه (دیروز) منتشر شد، «یان لی» خبرنگار شبکه آمریکایی «سی. ان. ان» که از تونل متعلق به جهاد اسلامی فلسطینیان در نوار غزه بازدید کرده بود، با جهاد اسلامی درباره حملات راکتی به اهداف رژیم صهیونیستی گفت‌وگو کرده بود.

روزنامه «تایمز اسرائیل» در خصوص این خبر گزارش کرد، یکی از مبارزان جهاد اسلامی به نام «ابوعبدالله» که به زبان عربی صحبت می‌کرد، در این نوار ویدئویی توضیح داد که این تونل‌ها برای جابجایی مبارزان جهاد اسلامی است تا بتوانند «ایفای نقش و از فلسطینیان دفاع کنند».

در بخش دیگری از این نوار ویدئویی که روی سطح زمین بود، عبدالله، یک موشک‌انداز چهار لوله‌ای را نمایش می‌دهد که به گفته وی در تقابل اخیر با رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار گرفته است.

عبدالله توضیح می‌دهد:‌ «جهان فقط از طریق صدای نتانیاهو، این درگیری‌ها را می شنود. ما سعی داریم که از طریق صدای این موشک‌های ساده، شنیده شویم».

خبرنگار سی ان ان از عبدالله این سؤال را می‌پرسد که به چه دلیل جهاد اسلامی موشک‌هایی را به سمت غیرنظامیان صهیونیست شلیک می‌کند که این مبارز فلسطینی در پاسخ می‌گوید:‌«جهان باید بداند که مقاومت هرگز قصد هدف قرار دادن کودکان را ندارد» اما چنین اشتباهاتی پیش می‌آید.

وی ادامه داد: «اسرائیل به حمایتی که از آمریکا دریافت می‌کند، افتخار می‌کند و ما نیز به حمایت معنوی و لجستیکی ایران از مقاومت فلسطینیان افتخار می‌کنیم. این مسئله هیچ ایرادی ندارد و محرمانه نیست».

رژیم صهیونیستی به دنبال ساخت یک مانع گسترده در امتداد مرز است و امیدوار است که بتواند این تونل‌های فلسطینیان را مسدود کند و در سال گذشته نیز ارتش رژیم صهیونیستی چندین تونل متعلق به فلسطینیان را مسدود کرده است.

 

مقصری که هیچ‌گاه پاسخگو نیست!

تاریخ به ما می‌گوید جام‌جهانی فوتبال، معمولا پوششی برای جنایات چاقوکشان کراوات‌پوش در واشنگتن، لندن، پاریس و تل‌آویو بوده و هست.
مقصری که هیچ‌گاه پاسخگو نیست!
به گزارش افکارنیوز،

تاریخ به ما می‌گوید جام‌جهانی فوتبال، معمولا پوششی برای جنایات چاقوکشان کراوات‌پوش در واشنگتن، لندن، پاریس و تل‌آویو بوده و هست. بر این اساس، فوتبال همانقدر که می‌تواند حال ما را خوب کند و به گواه شادی‌های جمعه‌شب عالی ‌کند، می‌تواند ترسناک و خونین هم باشد! ورای خباثت چاقوکشان، این اما هنری یگانه است که بتوانی حدود ۷ میلیارد جمعیت کره زمین را در عصر اطلاعات دور بزنی و در بزنگاهی چون جام‌جهانی، چاقوکشی‌ات را بکنی و بعد جلوی همه، نوای «وا حقوق بشرا هم سر دهی!» غربی‌ها اما چند قرن است در پیش گرفتن چنین رویکردی را با تکیه بر آرای غیرانسانی امثال ماکیاولی، تمرین کرده و در آن سرآمد شده‌اند. ماحصل چنین واقعیات تلخی، خلق تناقض‌هایی از این دست است که عربستان سعودی، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل‌شان می‌شود، یا اینکه فرانسه با تاریخی سراسر کشتار و استعمار، به مردم مستعمرات دیروز تحت عنوان سمبل آزادی معرفی می‌شود!
شاگردان دست‌آموز غربی‌ها در اینجا اما هنر کمتری از اربابان خود بروز نمی‌دهند. آنها قادرند همزمان در فضاهای مختلف به چندزیستی خود ادامه دهند، بدون آنکه عاقبت معلوم شود شتر بوده‌اند یا مرغ؟! خدا بیامرزد آقای هاشمی را، به جد معتقد بود «دکتر روحانی یک هفته قبل از انتخابات ۹۲، ۳ درصد رأی داشت که با حمایت من به بالای ۵۰ درصد رفت!» من البته آنقدر بخشنده نیستم که نقش آن مرحوم را اینقدر پررنگ تصور کنم. نقش محمد خاتمی در شکل‌گیری دولت حسن روحانی را نباید کمتر از هاشمی دانست. حالا این روزها اما کسی از خاتمی خبری نمی‌شنود! گویی او را تنها برای مطالبه آفریده‌اند، نه پاسخگویی! او تنها به آمدن از پس پرده برای «تکرار» عادت دارد و هنگام مطالبه و انتقاد از «تکرار شده» و پذیرفتن خطای خود در غیبت کبرا است! علاوه بر این، درست از پس از انتخابات ۹۶ برخی اصلاح‌طلبان مکرر سعی داشته‌اند اسحاق جهانگیری را وادار به استعفا کنند تا کلاً فاکتور دولت روحانی، به پای اصلاحات سیاهه نشود!
چنین مواجهه‌ غیرصادقانه‌ای با جامعه حتما از چشم‌ها پنهان نمی‌ماند و مردم نقش خاتمی و دوستانش در شکل‌گیری کلید روحانی، برجام، رکود، بتن ریختن در قلب رآکتور اراک، تعطیلی کارخانه‌ها و نابسامانی بازار ارز، سکه، خودرو و... را فراموش نمی‌کنند. مساله اصلی اما چیز دیگری است و آن را می‌توان «مسؤولیت‌گریزی اجتماعی» محمد خاتمی طی چند دهه اخیر دانست. چنانکه سمپات‌هایش دوست دارند، اگر خاتمی را شخصیتی دارای استقلال‌نظر و پایه‌گذار چیزی به نام اصلاح‌طلبی در ایران بدانیم هم، باز این ایراد اساسی به او وارد است که هنوز تعریف دقیقی از اصلاح‌طلبی به مخاطبان خود ارائه نکرده است. خاتمی روزی جامعه مدنی مدنظرش را همان مدینه..‌النبی می‌نامید و روزی دیگر می‌گفت: «اگر دین در برابر آزادی قرار گیرد، این دین است که باید محدود شود نه آزادی!»
خاتمی در جایی دیگر می‌گوید: «در زندگی قومی که عزم تعالی و پویایی کرده است هیچ تحول کارسازی پدید نخواهد آمد مگر آنکه از متن تمدن غرب بگذرد!» خاتمی طی ۸ سال دوران اصلاحات هم، نه غذا را می‌خورد، نه از سر سفره بلند می‌شد! رئیس دولت اصلاحات طی دوران یاد‌شده، نه مسؤولیت اقدامات دوستانش را به طور علنی می‌پذیرفت و  نه به طور علنی از آنها ابراز برائت می‌کرد. او سال ۸۸ هم ابتدا «مدعای تقلب» را مطرح کرد و بسیاری از جوانان کشور را به جان هم انداخت، بعدا اما در خفا از این ادعا عقب‌نشینی کرد اما هیچگاه حاضر نشد علنا بگوید دروغ گفته و مردم را بر پایه یک دروغ بزرگ دچار یک شکاف اجتماعی عمیق کرده است و در نخستین انتخابات مجلس پس از خرداد ۸۸ هم شرکت پرشوری از خود نشان داد! نتیجه چنین رویکردهای متناقضی از سوی این فرد، همین شده که علاوه بر آنکه عمده عمله‌های رسانه‌های فارسی آمریکا و انگلیس، پیشینه اصلاح‌طلبی دارند، شخصی چون هاشمی‌طبا هم مدعای اصلاح‌طلبی داشته و برای‌مان «ما گل‌های خندانیم» می‌خواند!
من گمان می‌کنم فراهم آوردن چنین ملغمه ۷۰ رنگی تحت عنوان اصلاحات، بیش از آنکه نتیجه اقدامات دیگران باشد، برون‌ریز منویات درونی رهبر اصلاحات است. اصلاح‌طلبان اما با هر رنگ و شکلی باز هم به خاتمی نیاز دارند تا از او استفاده خاص خود را بکنند،  لذا هرگز در اینکه با تمام این ضعف‌ها، باید از او حمایت کنند، تردید نکرده‌اند. انتشار نامه اخیر ۱۰۰ اصلاح‌طلب بی‌بهره از «کیک قدرت» به خاتمی هم در بیرون این پازل قابل تعریف نیست. آنها علاوه بر آنکه از عملکرد خاتمی در باندی کردن شورای‌عالی اصلاح‌طلبان و «افتضاح لیست‌ها» بشدت گلایه دارند، باز هم حمله واضح و مستقیم به او را به معنای بیرون افتادن همیشگی از باند قدرت می‌دانند و در این زمینه صبوری به خرج داده‌اند.
روزنامه‌های زنجیره‌ای اما مدل پیشرفته‌تری برای حمایت از خاتمی دارند. آنها تریبون‌های یکطرفه‌ای هستند که این روزها تلاش مجدانه‌ای برای پاک کردن حافظه تاریخی مردم دارند و ترجیح
می‌دهند همه چیز را از بیخ و بن انکار کنند. معدود دیالوگ‌های دوطرفه‌ای چون مناظره جبرائیلی و مدیرمسؤول شرق هم در همین جهت سعی می‌شود کاملاً از حافظه‌ها زدوده شود. آنها زمان مذاکرات هم منتقدان را همصدای نتانیاهو
می‌خواندند. حال آنکه منتقدان می‌گفتند چرا بدون گرفتن تضمین دارید تاسیساتی را که ملت برایش خون داده، تخریب و تعلیق می‌کنید، ولی انتقاد نتانیاهو این بود که چرا همه‌اش را تخریب نکرده‌اید؟! بنا بر سنت تمام کنش‌های قبیله‌ای، تداوم حیات سیاسی چنین جماعت متناقضی، بیش از هر چیز وابسته به نگرفتن پرِ برجام به عبای شیخ همیشه طلبکار است. خاتمی اما ظاهرا این بار علاجی جز پاسخگویی نخواهد داشت، ولو اینکه بخواهد به نامه‌نگارانی پاسخ دهد که سال ۸۸ به خاطر دروغ‌های او به زندان رفته‌اند!
خاتمی همه را دعوت به «تکرار یک اشتباه تاریخی» کرد و بسیاری از آنهایی که امروز از توبه‌کنندگان و پشیمانان حمایت از روحانی هستند هم می‌دانند به دعوت تکرار خاتمی پا به این ورطه گذاشته‌اند اما حالا که موعد پاسخگویی است و باید بگویند این تکرار چه بلایی بر سر اقتصاد و معیشت مردمی که فریب‌شان دادند، آورده است به خوابگاه زمستانی خود رفته است؛ او را از حیث فرار از پاسخگویی و مسؤولیت اجتماعی می‌توان به عنوان مرد شماره یک سیاست ایران نام نهاد!

یادداشت وطن امروز/ حسن رضایی

 

گزارش نتانیاهو به کابینه اسرائیل در خصوص رایزنی های ضد ایرانی

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نشست اخیر کابینه این رژیم گزارشی را در مورد آخرین رایزنی های ضد ایرانی خود با مقامات کشورهای دیگر جهان ارائه کرد.
گزارش نتانیاهو به کابینه اسرائیل در خصوص رایزنی های ضد ایرانی
به گزارش افکارنیوز،

 «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تماس‌های تلفنی تازه و جداگانه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر تاکید کرد که «اسرائیل با حضور نظامی ایران و هم پیمانان آن در سوریه کنار نخواهد آمد».

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو در نشست هفتگی کابینه خود در گزارشی که به وزیرانش ارائه کرد، اعلام کرد که به رئیس‌جمهوری روسیه و وزیر خارجه آمریکا گفته که اسرائیل هر اقدام نظامی را که علیه حضور ایران در هر جای سوریه لازم بداند، انجام خواهد داد.

وی در این جلسه افزود: «اصول ما در مورد سوریه به قوت خود باقی است؛ نخست اینکه ایران باید از تمام خاک سوریه بیرون برود؛ دوم آنکه اسرائیل هر اقدام نظامی را در سوریه در هر زمان که لازم بداند، انجام می‌دهد».

به گفته نتانیاهو، تحرکات ایران و هم پیمانانش، در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل و یا از عمق خاک سوریه، باید تمام شود.

خبرگزاری روسی ایتارتاس نیز گزارش داده که نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهوری روسیه در مکالمه تلفنی روز جمعه ۲۵ خرداد، برای «بحث در مورد امنیت مرز سوریه و اسرائیل»، بر هماهنگی کشورهای خود در ارتباط با سوریه و «مبارزه با ترور بین‌المللی» تاکید کردند.

گفتگوهای تلفنی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با رهبر روسیه و وزیر خارجه آمریکا، همزمان با سفر فرمانده نیروهای روسی در جنوب سوریه به اسرائیل در آخر هفته گذشته انجام شده است.

تلویزیون اسرائیل نیز جمعه شب گزارش داده بود که فرمانده نیروهای روسی در جنوب سوریه، در تلاش برای رسیدن به جزییات بیشتر در زمینه هماهنگی‌های دو کشور در مورد سوریه، به تل آویو سفر کرده است.

تماس‌های تازه سران اسرائیل و روسیه در حالی است که آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل دو هفته پیش در سفر به مسکو با همتای روس‌اش، ژنرال سرگئی شویگو در ارتباط با حضور نظامی ایران در سوریه گفتگو کرد و پیش از آن نیز بنیامین نتانیاهو در هشتمین سفرش به روسیه در دو سال و نیم اخیر، بر لزوم بیرون رفتن ایران از سوریه تاکید کرد.

همزمان با حضور لیبرمن در مسکو، در گزارش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آمده بود که بر اساس توافق اسرائیل و روسیه، مستشاران ایران، نیروهای حزب‌الله و سایر هم پیمانان ایران از هفتاد کیلومتری مرز سوریه با اسرائیل دور می‌شوند، و در برابر، اسرائیل از اقدامات نظامی که به تضعیف ارتش بشار اسد منجر شود، خودداری خواهد کرد.

اما هنوز چند روز از بازگشت لیبرمن به اسرائیل نگذشته بود که تل آویو دستیابی به توافق نهایی با روسیه را رد کرد و گفت خطوط قرمز نظامی اسرائیل در مورد سوریه گسترش یافته است.

نتانیاهو هفته گذشته همچنین فاش کرد که تل آویو هدف‌های وابسته به هم پیمانان ایران در سوریه را نیز بمباران می‌کند.

روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» هفته گذشته به نقل از فرماندهان معارضین سوری نوشته بود که حزب‌الله و سایر هم پیمانان ایران با تاکتیک‌های مختلف و از جمله پوشیدن یونیفورم ارتش سوریه، حضور خود را در نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل لاپوشانی می‌کنند.

روزنامه جروزالم پست نیز روز یکشنبه به نقل از معارضین سوری نوشت که حدود ۵۰۰ ایرانی و متحدین آن، در یونیفورم نظامیان سوریه، در نزدیکی مرز با اسرائیل مستقر هستند.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، چهارشنبه هفته گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «العالم»، گفت که همکاری نظامی ایران با ارتش سوریه «در مبارزه مشترک و راهبردی با تروریسم»، جنبه مستشاری دارد.

اسد این را نیز گفت که سوریه اگر لازم بداند، به ایران نیز پایگاه نظامی خواهد داد.

به گزارش رسانه های غربی، تماس تلفنی تازه بنیامین نتانیاهو با رئیس‌جمهوری روسیه می‌تواند نشان از آن داشته باشد که اسرائیل از آنچه که «درک» روسیه در «هماهنگی کامل» با اسرائیل در ارتباط با سوریه می‌نامد، هنوز رضایت کامل ندارد.

 

استیضاح ربیعی کلید خورد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از کلید خوردن طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خبر داد.
استیضاح ربیعی کلید خورد
به گزارش افکارنیوز،

حسین مقصودی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی از کلید خوردن استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی خبر داد و گفت: این طرح با ۵۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس می شود.

وی درباره محورهای این طرح ادامه داد: عدم توجه به برنامه‌های اعلامی، امنیت  شغلی کارگران،مشکلات بیمه روستائیان و قالیبافان، عدم تعامل با بیمه‌گزاران، مشکلات سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های وابسته، مشکلات شستا، عدم توجه به استفاده از مدیران جوان، عدم برنامه و چشم‌انداز شفاف و عملی برای کارگر و کارفرما، عدم توجه به سیاست‌های کلان کشور و برنامه‌های اقتصادی کشور از جمله محورهای این طرح استیضاح است.

 

نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبری می‌روند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر چهارشنبه با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند.
نمایندگان مجلس چهارشنبه به دیدار رهبری می‌روند
به گزارش افکارنیوز،

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته جاری (۲۹ خرداد ۹۷) با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند. 

این دیدار پیش از ظهر روز چهارشنبه برگزار می‌شود و بر همین اساس جلسه علنی مجلس در روز چهارشنبه تا حدود ساعت ۱۰ برگزار خواهد شد. 

 


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن