_  

گروه خبری سیاسی

شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 97 ایراد گرفت


سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به اینکه مجلس اصلاحی را در بند الحاقی 2 تبصره 11 صورت نداده ایراد سابق شورای نگهبان در این باره همچنان پابرجاست.
شورای نگهبان به لایحه بودجه سال 97 ایراد گرفت
به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی شورای نگهبان گفت: با توجه به اینکه مجلس اصلاحی را در بند الحاقی ۲ تبصره ۱۱ صورت نداده ایراد سابق شورای نگهبان در این باره همچنان پابرجاست.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، با اشاره به نشست امروز اعضای شورای نگهبان گفت: در این جلسه اصلاحات مجلس در مورد لایحه بودجه سال ۹۷ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه مجلس در بند الحاقی ۲ تبصره ۱۱ بودجه اصلاحی صورت نداده است ایراد سابق شورای نگهبان همچنان به قوت خود باقی است.

 

طبل رسوایی اسرائیل و آمریکا در تمام جهان به صدا درآمده است


سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: طبل رسوایی آمریکا و اسرائیل در تمام جهان به صدا درآمده چرا که این دو کشور صراحتا اعلام می‌کنند پایبند به مبانی حقوق بشر نیستند،
طبل رسوایی اسرائیل و آمریکا در تمام جهان به صدا درآمده است
به گزارش افکارنیوز،

غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در واکنش به خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار کرد: آمریکا می‌خواهد خود را سر موضع قدرتی قرار دهد که نیازی به هیچ یک از سازوکار‌های جهانی برای پیشبرد اهداف خود ندارد, به همین دلیل یک به یک از ساز و کار‌های جهانی خارج می‌شود.

وی افزود: نکته ظریفی که در خروج آمریکا از شورای حقوق بشر آمریکا وجود دارد این است که ایالات متحده از ناقضان حقوق بشر بوده و یکی از نشانه‌های آن حمایت بی دریغ و خارج از چارچوب و از رژیم جعلی اسرائیل است.

مصباحی مقدم با اشاره به حمایت نتانیاهو از خروج امریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل تصریح کرد: طبیعتا اسرائیل از این امر استقبال می‌کنند, چراکه بر مبنای تروریسم پایه گذاری شده و موجودیت یافته است؛ لذا نمی‌تواند حامی حقوق بشر باشد و اصلا برای بشر موجودیتی قائل نیست که بخواهد برای آن حقی قائل باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان کرد: اکنون طبل رسوایی آمریکا و اسرائیل در تمام جهان به صدا درآمده چرا که این دو کشور صراحتا اعلام می‌کنند که پایبند به مبانی حقوق بشر نیستند، البته خروج آن‌ها از شورای حقوق بشر به این معنا نیست که می‌توانند فارغ از قوانین حقوق بشری فعالیت کنند و معتقدم که جهان باید نسبت به عدم رعایت حقوق بشر توسط آمریکا و اسرائیل انتقادی باقی بماند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به دلیل اصلی خروج آمریکا و اسرائیل از شورای حقوق بشر بیان کرد: آمریکا و اسرائیل به این دلیل از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شدند که می‌خواستند حقوق بشر ساخته دست خود را به جهانیان تحمیل کنند، اما چون نتوانستند اهداف خود را عملی کنند ناگزیر حسابشان را از مجامع حقوقی جهانی جدا کردند که این امر نشانه ضعف آشکار این دو کشور است.

مصباحی مقدم با تاکید بر سکوت آشکار اتحادیه اروپا در برابر نقض حقوق بشر توسط آمریکا و اسرائیل در کشور‌های مسلمان یادآور شد: اروپا در زمینه حقوق بشر رفتار دوگانه‌ای را اتخاذ کرده، به این معنا که اگر شخصی از اتباع کشور‌های غربی با کوچکترین مشکلی روبرو شود فریاد آن‌ها گوش دنیا را کر می‌کند، اما اگر هزاران نفر از مسلمانان جهان در کشور‌های یمن، بحرین و فلسطین مورد ظلم واقع شوند, دم نمی‌زنند چرا که حقوق بشر برای آن‌ها ابزاری است تا اهداف خود را دنبال کنند.

گفتنی است که اخیرا نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرد، کشورش به دلیل «جانبداری‌های نهادینه» شورای حقوق بشر علیه اسرائیل از این شورا خارج می‌شود.

همچنین نیکی هیلی با بیان این که آمریکا از شورای حقوق بشر خارج می‌شود، این شورا را سازمانی خواند که شایستگی نامش را ندارد.

این مقام آمریکایی در اظهارات بی‌اساس خود بیان کرد: وقتی که شورای به اصطلاح حقوق بشر نمی‌تواند به نقض شدید حقوق بشر در ونزوئلا و ایران رسیدگی کند و جمهوری دموکراتیک کنگو را به عنوان یک عضو می‌پذیرد، ارزش اسم خود را از دست می‌دهد.

 

طرح 20 شکایت علیه یک نماینده مجلس!


سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس تاکید کرد: دست این هیات بازتر باشد تا بتواند طبق قانون با تخلف نماینده برخورد کند.
طرح 20 شکایت علیه یک نماینده مجلس!
به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد جمالی نوبندگانی و درباره بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تقویت «نظارت بر رفتار نمایندگان» اظهار داشت: برای ما هم جالب بود که مقام معظم رهبری در کنار عموم توصیه هایی که به نمایندگان مجلس داشتند، بر روی مساله نظارت بر رفتار نمایندگان هم تاکید کرده و آن را مهمتر از نظارت مجلس بر دولت خواندند.

وی افزود: برداشت من این است که به نظر ایشان، اگر یک نماینده شئونات نمایندگی را رعایت کند و برای رضای خدا کار کند و نه رضایت دیگران، در آن صورت می تواند روی کار سایر قوا به خوبی نظارت کند.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس تصریح کرد:  بر این اساس، حفظ شئون نمایندگی یکی از شروط اساسی برای انجام وظایف نظارتی است، چرا که نماینده ای که خودش مشکل داشته باشد قطعا نمی تواند با اشکالات دیگران برخورد کند.

مطرح نشدن برخی شکایت‌ها باعث اصلاح نشدن نماینده متخلف می‌شود

جمالی با اشاره به اشکالات و ایراداتی که در حال حاضر در کار هیات نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد و باید برطرف شود، اظهار داشت: برداشت بسیاری از اعضای هیات از وظایف هیات این است که تا شکایتی دریافت نشود نمی توان با نماینده ای برخورد کرد؛ از طرفی، برخی مواقع نیز مشاهده می کنیم که نماینده ای برخی مسائل را رعایت نکرده و طرف های مقابل به خاطر ملاحظاتی شکایت نمی کنند و لذا نماینده نیز اصلاح نمی شود و چه بسا این موضوع باعث تجرّی او شود.

وی در عین حال تاکید کرد: البته نظارت بر رفتار نمایندگان هم نباید به گونه ای باشد که نماینده مردم را از اظهارنظر قانونی طبق قانون اساسی بترساند و بر حذر دارد. بلکه منظور ما اجتناب دادن نمایندگان از رفتارهایی است که در شان نماینده مجلس نیست و این رفتارها ممکن است شامل اقدامات خارج از عرف و قانون در داخل و خارج از مجلس، ارتباطات ناسالم اقتصادی و تهمت و توهین به دیگران باشد که با این مسائل نیز روبرو بوده ایم.

هیات رئیسه مجلس نسبت به تخلفات نمایندگان حساسیت بیشتری داشته باشد

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با تاکید بر اینکه باید دست این هیات بازتر باشد، گفت: هیات نظارت باید بتواند در مواردی که تخلف نماینده برایش محرز می شود طبق قانون برخورد کند؛ در این خصوص می توان از کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس استفسار کرد تا راهکاری را به ما ارائه کند.

جمالی افزود: علاوه بر این، هیات رئیسه مجلس هم که مرجع اولیه تایید اعضای هیات نظارت بر رفتار نمایندگان است، باید با توجه به توصیه های اخیر رهبر معظم انقلاب بر روی این قضیه حساسیت بیشتری داشته باشد.

شکایت‌های ۱۰ یا ۲۰ تایی علیه برخی نمایندگان

وی در پاسخ به این سوال که از ابتدای مجلس دهم تاکنون چه تعداد پرونده شکایت از رفتار نمایندگان به هیات نظارت واصل شده، تصریح کرد:  این موضوع را در دست بررسی داریم تا به صورت کلاسه‌بندی شده و با تایید رئیس هیات در اختیار رسانه ها قرار دهیم؛ البته اگر به عنوان مثال بگوییم ۱۰۰ پرونده شکایت مطرح بوده لزوما به معنای این نیست که برای ۱۰۰ نماینده پرونده تشکیل شده است.

جمالی در توضیح این نکته گفت: در حال حاضر نمایندگانی داریم که ۱۰ مورد یا حتی ۲۰ مورد شکایت علیه آنها مطرح شده که البته این قبیل شکایت های با آمار بالا، از سوی دولت یا قوه قضائیه از نمایندگان مطرح می شود.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: مواردی هم داریم که اشخاص حقیقی از نماینده ای شکایت می کنند که این موارد هم محدود است.

 

بازگشت 17 ملوان ایرانیِ زندانی در سومالی


17 ملوان یک لنج صیادی که مهر ماه گذشته به اتهام ورود غیر مجاز به آبهای سومالی بازداشت شده بودند، دقایقی پیش وارد تهران شدند.
بازگشت 17 ملوان ایرانیِ زندانی در سومالی
به گزارش افکارنیوز،

به دنبال تلاش ها و اقدامات چند ماه گذشته وزارت خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا, ۱۷ ملوان یک لنج صیادی که مهر ماه گذشته به اتهام ورود غیر مجاز به آبهای سومالی بازداشت و در یک دادگاه محلی هر یک به تحمل دو سال حبس و پرداخت جریمه مالی محکوم شده بود, آزاد و پس از انتقال به نایروبی و تحویل به سفارت جمهوری اسلامی ایران از طریق هوایی به کشور بازگشتند.

صیادان ایرانی در بازگشت به کشور در فرودگاه امام خمینی از سوی حسین پناهی آذر معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه مورد استقبال قرار گرفتند.

 

نویسندگان نامه مذاکره با آمریکا مضحک‌ترین پیشنهاد ممکن را دادند


نماینده مشهد گفت: نویسندگان نامه مذاکره با آمریکا مضحک‌ترین پیشنهاد ممکن یعنی مذاکره با سردمدار جنایت و خونریزی را دادند.
نویسندگان نامه مذاکره با آمریکا مضحک‌ترین پیشنهاد ممکن را دادند
به گزارش افکارنیوز،

جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به نامه برخی از شخصیت‌های سیاسی به مسئولان عالی نظام مبنی بر مذاکره مستقیم با آمریکا، اظهار کرد: این حرکت از قبل قابل پیش‌بینی بود که عده‌ای به صورت زنجیره‌ای دست به قلم ببرند و از مسئولان عالی نظام بخواهند که در برابر خواسته‌های آمریکا کوتاه بیایند.

وی ادامه داد: روند سیاسی در سرتاسر جهان حاکی از آن است که بین تفکری که ریشه در خباثت دارد و جریانی که به دنبال طهارت و پاکی است، جداسازی می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تأکید کرد: دست به قلم شدن عده‌ای خبیث در عالم سیاست به معنای واقعی کلمه آن است که این افراد از مبانی بشری دور هستند.

کریمی‌قدوسی تصریح کرد: این افراد خواستار مذاکره با ترامپ شده‌اند که دنیا او را متهم به نقض عهد می‌کند، شرکای قدیمی‌اش را هم به دلیل نقض عهدهای مکرر از دست داده است و نقش مستقیم در حمله به کشورهایی چون یمن دارد و پشتیبانی غذا و داروی ۸ میلیون جمعیت بی‌گناه را بسته است.

نماینده مردم مشهد با انتقاد از این افراد که چنین نامه‌های سخیفی را به مسئولان عالی نظام می‌نویسند، اظهار کرد: متأسفانه یکی از وزرای کنونی هم نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشته است مبنی بر اینکه ایران در مسئله مقاومت و مذاکره موشکی کوتاه بیاید که جای تأسف دارد و برخی از این افراد در دیدارهای خصوصی خود به دنبال راهکارهایی برای تضعیف جریان مقاومت هستند.

وی با بیان اینکه این افراد در جاهایی که باید حاضر باشند غایبند و آنجایی که نباید باشند حاضرند، اظهار کرد: این افراد باید بدانند که جهان جریان‌های سیاسی خبیث و طیب را از هم جدا می‌کند و به جهت مشخص شدن این صف‌بندی‌های سیاسی، ما خوشحال هستیم.

کریمی‌قدوسی افزود: برخی از این افراد در حال حاضر در آمریکا هستند و برخی هم لندن‌نشین هستند، بخشی در فتنه سال ۸۸ نقش داشتند و عده‌ای از آنان هم در حزب سرمایه‌داری کارگزاران نشسته‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه ماهیت این افراد برای ملت به خوبی روشن شده است، خاطرنشان کرد: این افراد مضحک‌ترین پیشنهاد ممکن یعنی مذاکره با رأس هرم نظام سرمایه‌داری و سردمدار جنایت و خونریزی یعنی ترامپ شده‌اند و با این کار خود برای همیشه خود را از دامان انقلاب جدا کردند.

 

جهانگیری: دولت مردم‌سالار از منتقدین و معترضین آسیب نمی‌بیند


معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: یک دولت مردم سالار از ناحیه منتقدین و معترضین دچار آسیب نمی شود؛ اساسا معترضین و منتقدین نباید موضوع و سوژه امنیتی کشور باشند.
جهانگیری: دولت مردم‌سالار از منتقدین و معترضین آسیب نمی‌بیند
به گزارش افکارنیوز،

اسحاق جهانگیری امروز (پنجشنبه) در سیزدهمین کنگره جغرافیایی ایران با گرامیداشت یاد شهید چمران، اظهار داشت: آنچه می تواند کشور را تهدید کند افراد، گروه ها و مجموعه هایی هستند که اعتماد و امید مردم و سرمایه اجتماعی به عنوان مهمترین سرمایه کشور را نشانه رفته اند و می خواهند فرسایش اجتماعی ایجاد کنند.

وی خاطرنشان ساخت: ملتی که امیدش را از دست بدهد و نسبت به آینده خود مأیوس باشد به هیچ کاری دست نخواهد زد بنابراین وظیفه تک تک نخبگان، صاحب نظران و علمای کشور است که از سرمایه اجتماعی حفاظت کرده و امید و اعتماد مردم به آینده را بالا ببرند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه توسعه پایدار یک ضرورت برای کشوراست اما آنطور که باید به ابعاد توسعه پرداخته نشده است، به مسائل و مشکلات متعدد کلان شهرهای کشور از جمله اصفهان و تهران اشاره و خاطر نشان کرد: امروز مسایل مربوط به بحران آب در اصفهان و یا مسایلی نظیر ترافیک سنگین، سلامت مردم، مسائل زیست محیطی و حاشیه نشینی پایتخت و سایر کلان شهرها عوارض منفی به دنبال داشته و این مسایل بخاطر آن است که وقتی این شهرها توسعه می یافت به ابعاد توسعه و برنامه ریزی برای آن خوب فکر نشده است. 

جهانگیری همچنین مساله مهاجرت روستاییان به سمت شهرها را یادآور شد و تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که به همه نیازها و ابعاد زندگی مردم در روستاها پرداخته نشده و این در حالی است که یکی از آرمان های انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید داشته اند توجه به مناطق محروم است. اما پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی با وجود آنکه در تمامی برنامه ها و سیاست گذاری های همه دولت ها و مجلس ها جهت گیری به سمت مناطق محروم بوده، اما مناطق محروم کشور هنوز به اندازه لازم ارتقاء پیدا نکرده و از مسیر توسعه عقب هستند. 

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: استان ها و مناطقی از کشور که از مسیر توسعه عقب بوده اند همچنان و پس از گذشت سال ها محروم هستند و رسیدگی به این مناطق همچنان در دستور کار دولت ها است تا محدودیت و محرومیت این مناطق را برطرف سازند. 

وی اضافه کرد: یک ضعف جدی که در این زمینه بوده و هنوز نیز وجود دارد آن است که بخش وسیعی از علوم که در توسعه موثر بوده اند، یا خودشان نتوانسته اند تاثیر لازم را داشته باشند و یا مسئولین کشور بعنوان تصمیم گیر و سیاست گذار،‌ نتوانسته اند به خوبی از این علوم در جهت توسعه کشور استفاده نمایند. 

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه زمانی عنوان می شد که محیط زیست موضوعی لوکس به حساب می آید، اما امروز همه به اهمیت رعایت این مساله در توسعه کشور پی برده اند، ‌خاطر نشان کرد: از برنامه اول توسعه موضوع آمایش سرزمین مطرح بوده و اکنون که در برنامه ششم توسعه هستیم، باز هم گفته می شود که اسناد آمایش سرزمین یا تدوین نشده و یا اگر هم شده آنطور که باید در سیاست گذاری و تصمیم گیری ها جای خود را پیدا نکرده اند.

معاون اول رییس جمهور گفت: بحران های ناشی از عوامل طبیعی نظیر چالش آب و مسائل زیست محیطی که پیشرفت و توسعه کشور را تهدید می کنند، در استان هایی نظیر خوزستان و در شرق کشور در قالب ریزگرد و طوفان شن مانع از روند توسعه شده است و مسائل دیگری نظیر بیکاری که حل آن نیازمند سرمایه گذاری است نیز به نوعی تبدیل به مسئله جدی در کشور شده اند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه همه جانبه و پایدار یک ضرورت جدی در کشور است و این توسعه زمانی محقق می شود که در تصمیم گیری ها آینده نگر باشیم و تاثیرات و تبعات هر تصمیم و سیاست گذاری را مدنظر قرار دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه رشته های مختلف دانشگاهی هر کدام دارای نقش و سهمی در توسعه همه جانبه کشور هستند اظهار داشت: صاحبنظران رشته جغرافیا نیز باید سهم مهمی در توسعه کشور ایفا کنند و باید خود این باور را داشته باشند که علم جغرافیا فقط یک علم تئوریک نیست که جایی در توسعه نداشته باشد بلکه علم جغرافیا امروز در دنیا از اهمیت فراوانی برخوردار است و شاخه ای از آن در حوزه سیاسی و ژئوپولیتیک به موضوعی پراهمیت تبدیل شده است . 

معاون اول رییس جمهور افزود: از دانشگاه ها و مسئولین برنامه ریزی کشور می خواهم در تعامل و ارتباط نزدیک و صمیمانه با صاحب نظران علم جغرافیا و سایر نهادهای مدنی فعال در این حوزه باشند تا بتوانیم با کمک هم مسائل و مشکلات کشور را حل و فصل کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه ایران از فرصت های فراوان و بی نظیری برای توسعه برخوردار است، خاطر نشان کرد: وقتی که در صدد برنامه ریزی برای توسعه مناطق محروم کشور بر می آییم مشاهده می کنیم که این مناطق فرصت های فراوانی برای پیشرفت دارند و زمینه های توسعه را دارا هستند. در چند سال اخیر که دولت با تاکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران وارد عمل شده است شاهد نعمت های فراوان خدادادی مانند آب های آزاد و مناطق وسیع در سواحل مکران هستیم که متاسفانه تاکنون کمترین کار توسعه ای در این مناطق انجام نشده است. 

جهانگیری افزود: خوشبختانه امروز خط انتقال گاز و انرژی به سواحل مکران رسیده است و کشورهای مختلف علاقمند هستند که از این فرصت های فراوان ایران استفاده و در این مناطق سرمایه گذاری کنند و در این زمینه رقابتی میان این کشورها شکل گرفته است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در کنار محدودیت ها و چالش ها، فرصت های بی نظیری در کشور وجود دارد که می توانیم با اتکا به این فرصت ها به سمت پیشرفت و توسعه حرکت کنیم، افزود: دشمنان هم با همین نگاه و با اطلاع از فرصت هایی که در ایران وجود دارد تلاش می کنند که ایران را از تمرکز بر این فرصت ها و دستیابی به توسعه برحذر دارند و چوب لای چرخ توسعه کشور قرار دهند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه چرخ توسعه ایران در سالهای اخیر پس از یک دوره وقفه به حرکت افتاده است و آمریکاییها با نهایت وقاحت سعی دارند از طریق بازگرداندن تحریم ها و اعمال فشارهای جدید در این مسیر مانع تراشی کرده و چوب لای چرخ پیشرفت ایران قرار دهند و هدف نهایی آنها از این اقدامات این است که اجازه ندهند ایران قدرتمند با توان بالا در منطقه شکل بگیرد.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه شرایط جدیدی پیش روی کشور قرار گرفته و با فشارهای جدی روبرو هستیم، تصریح کرد: باید متناسب با شرایط موجود به توسعه ایران بپردازیم و آنچه می تواند توسعه ایران را پیش ببرد برخورداری کشور از نیروی انسانی متخصص و تجربه شش برنامه توسعه ای در کشور است. 

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: پیش نیاز توسعه که همه دستگاه های حاکمیتی، سیاست گذار و برنامه ریز کشور چه نهادهای رسمی و چه نهادهای مدنی و نیز عموم مردم باید به آن توجه داشته باشند «همبستگی اجتماعی» در همه سطوح و پرهیز از گسست در حوزه های مختلف است. تقویت سرمایه اجتماعی ، امید و اعتماد به آینده امری ضروری است و با اتکاء به سرمایه اجتماعی از همه بحران ها عبور خواهیم کرد. 

در این مراسم وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز ضمن تبیین و تشریح توطئه های آمریکا در اجرای طرح خاور میانه جدید و برنامه ریزی برای تجزیه کشورهای منطقه، گفت: با انسجام داخلی و همراهی میان قوای سه گانه کشور اجازه نخواهیم داد دشمنان کار خود را پیش ببرند و طرح جنایتکارانه آنها نتیجه ای جز آبدیده تر شدن ملت ایران و تعمیق نفرت مردم کشور از آمریکا نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه موضوع امنیت و توسعه موضوعی مرتبط با یکدیگر است،‌تصریح کرد: در جهان امروز نمی توان به صورت جزیره ای در گوشه ای از دنیا امنیت و توسعه ایجاد کرد زیرا این مقوله در سطح جهانی بهم پیوسته هستند.

در این مراسم همچنین رییس انجمن جغرافیایی ایران به تشریح نظرات و دیدگاه های خود در حوزه جغرافیا پرداخت و گفت: جغرافیا یک بسته فنی است که می تواند در حل چالش های کشور به دولت کمک کند و امیدوارم خروجی و نتیجه این کنگره منجر به تولیدات بومی و رفع مسائل کشور شود.

 


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن