تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران


ژنرال جوزف ووتل، فرمانده «فرماندهی مرکزی آمریکا» در بیانیه‌ای در کمیته نیرو‌های مسلح مجلس سنا به تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران پرداخت.
تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران
به گزارش افکارنیوز،
ژنرال جوزف ووتل، فرمانده «فرماندهی مرکزی آمریکا» بیانیه‌ای در کمیته نیرو‌های مسلح مجلس سنا درباره «جایگاه فرماندهی مرکزی آمریکا» صادر و در آن اتهامات این کشور علیه ایران را تکرار کرد.

ووتل در بخشی از این بیانیه مدعی شد؛ ایران، روسیه و چین به شکل روزافزونی در حال رقابت هستند تا متحدان آمریکا را در زمینه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی- شریک خود کنند. در بخش دیگری از ادعا‌هایی که در این بیانیه مطرح شده، آمده است: سال‌ها مناقشه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن باعث ایجاد بحران‌های بزرگ انسانی شده و پناهگاه‌های امنی برای افراط گرایی ایجاد و مرز‌های ملی را کمرنگ کرده و به ایران و روسیه فرصت داده است تا نفوذ خود در منطقه را افزایش دهند.

ووتل همچنین مدعی شد؛ ایران نفوذ خود در منطقه را از طریق گروه‌های نیابتی، از جمله حزب الله لبنان که در چند کشور مختلف فعالیت می‌کند و همچنین گروه‌هایی که وی آن‌ها را تندرو و تحت حمایت ایران (اس ام جی) خواند، در عراق و سوریه افزایش داده و حمایت ایران همچنین باعث توانمند شدن انصار الله یمن شده است. نتیجه این حمایت، جنگ داخلی طولانی در یمن شده است که عربستان سعودی و امارات عربی متحده را تهدید می‌کند و خطر تبدیل شدن جنگ داخلی یمن به یک مناقشه منطقه‌ای را به همراه دارد.

این در حالی است که جنگنده‌های سعودی روزانه با چراغ سبز آمریکا و همراهی امارات زنان و کودکان یمنی را به خاک و خون می‌کشند. سازمان ملل متحد نیز بار‌ها توقف عملیات جنگی غیرقانونی سعودی‌ها را خواستار شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا مدعی شد؛ مناقشه‌های منطقه‌ای و عدم توازن قدرت باعث شده است کشور‌ها به دنبال سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک باشند تا بدین وسیله نفوذ خود را حفظ کنند. برای مثال، ایران همچنان به تولید قابلیت‌های موشک‌های بالستیک پیشرفته ادامه می‌دهد و آن‌ها را به انصار الله و گروه نیابتی حزب الله نیز منتقل می‌کند. این کار آن‌ها را قادر می‌کند به شرکا و متحدان آمریکا حمله کنند؛ خطر اینکه تهران برنامه هسته‌ای خود را در سال‌های پس از برجام بازسازی کند همچنان بالاست.
ووتل همچنین مدعی شده است؛ ایران همچنان یک تهدید بزرگ برای منافع آمریکا و شرکایش در «منطقه مرکزی» است. رقابت میان ایران وعربستان سعودی بر سر نفوذ در منطقه باعث تشدید مشکلات متعدد امنیتی در سراسر منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) شده است.
در ادامه این بیانیه در مورد ایران آمده است؛ روسیه در تلاش است روابط چند بُعدی با ایران ایجاد کند. مسکو و تهران گرچه رقبای تاریخی هستند، اما دارای منافع مشترکی در منطقه هستند، از جمله علاقه شدید به حاشیه نشین کردن – اگر نخواهیم بگوییم اخراج کردن – آمریکا در منطقه، روسیه و ایران هر دو در تلاشند سوریه را حفظ کنند، نفوذ نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را کاهش دهند و شراکت راهبردی دیرینه آمریکا و ترکیه را از هم بگسلانند.
چین نیز به دنبال افزایش همکاری اقتصادی و دیپلماتیک خود با ایران است. لغو تحریم‌های سازمان ملل بر اساس برجام مسیر را برای ایران جهت از سرگیری عضویتش در سازمان همکاری‌های شانگ‌های هموار کرد. این موضوع و همچنین همکاری در زمینه ابتکار جاده و کمربندی روابط میان دو کشور را تقویت می‌کند.
در بخشی از این بیانیه آمده است؛ مقابله با نفوذ ایران در منطقه یکی از عوامل کلیدی در تلاش ما برای دفاع از متحدانمان در برابر حمله نظامی، تقویت شرکا در برابر زورگویی، و به تقسیم مسئولیت‌ها برای دفاع مشترک است.

رابطه ما با کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج (فارس) نقش مهمی در این تلاش ایفا می‌کند. وی همچنین مدعی شد؛ ایران در سراسر منطقه بی ثباتی ایجاد می‌کند و «شبکه تهدید ایران» (آی تی ان) همچنان به توان خود می‌افزاید و ظرفیت خود برای تهدید منافع آمریکا و شرکای آمریکا را افزایش می‌دهد. در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد به نظارت و راستی آزمایی در زمینه اجرای برجام ادامه می‌دهد، اما تهران همچنان از میزان و سرعت لغو تحریم‌ها بر اساس برجام ابراز ناامیدی می‌کند؛ ایران به طور علنی از اظهارات آمریکایی‌ها در مورد تداوم حضور در برجام انتقاد می‌کند.

 

میلیاردر صهیونیست سیاستمداران آمریکایی مخالف برجام را با پول تشویق کرد


میلیاردر آمریکایی حامی رژیم صهیونیستی بعد از خروج آمریکا از برجام ، پنج کاندید شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره را به دلیل مخالفت‌هایشان با این توافق هسته‌ای با اعطای کمک‌های مالی انتخاباتی تشویق کرده است.
میلیاردر صهیونیست سیاستمداران آمریکایی مخالف برجام را با پول تشویق کرد
به گزارش افکارنیوز،

یک هفته بعد از اینکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد، «شلدون آدلسون»، مولتی میلیاردر آمریکایی حامی رژیم صهیونیستی و از حامیان مالی حزب جمهوری‌خواه با پرداخت پول به پنج کاندید مخالف این توافق هسته‌ای آنها را تشویق کرده است. 

طبق گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» اسناد مربوط به کمیسون انتخابات فدرال نشان می‌دهد ترامپ به هر یک از 3 سیاستمدار جمهوری‌خواه 5400 دلار و به دو نفر دیگر 2700 دلار پول کمک کرده است. 

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.

کارشکنی‌های آمریکا در اجرای برجام از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شدت گرفت.  او در اقدامی که نقض صریح بندهای توافق هسته‌ای با ایران محسوب می‌شود، بارها تهدید کرد کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و یا درباره تجارت با ایران به کشورهای اروپایی هشدار داد. 

ترامپ سرانجام روز سه‌شنبه 8 می (18 اردیبهشت‌ماه) آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد.

 

پیام روحانی به تیم ملی درباره بازی امشب ایران و پرتغال


حجت‌الاسلام حسن روحانی در پیامی درباره بازی امشب ایران و پرتقال، نوشت امشب قلب ایران با یک ضربان همراه شما می‌تپد.
پیام روحانی به تیم ملی درباره بازی امشب ایران و پرتغال
به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در پیامی در توئیتر درباره بازی امشب ایران و پرتقال، نوشت "امشب قلب ایران با یک ضربان همراه شما می‌تپد. پیروزی شما جنگیدن برای تحقق رویای یک ملت است."

تیم ملی ایران و پرتقال در اخرین دیدار مرحله گروهی جام جهانی 2018 ساعت 22:30 به مصاف یکدیگر می‌روند.

 

دوست دارم ایران ببرد،اما نگران نژاد پرستی هستم


دوست دارم ایران ببرد اما نگران نژادپرستی هم هستم. از این برد نه باید بهره‌برداری سیاسی کرد و نه بهره‌برداری نژادپرستانه. فقط یک بازی فوتبال است که ممکن است در آن پیروز شویم.»
دوست دارم ایران ببرد،اما نگران نژاد پرستی هستم
به گزارش افکارنیوز،

صادق زیباکلام عرق ملی دارد؟ این سوالی بود که عده‌ای بعد از دیدن آن جمله صادق زیباکلام که از باخت تیم ملی کیف می‌کنم نشان می‌دادند. او معتقد است فوتبال برای ما ایرانی‌ها نیازی برای تغذیه رفتار‌های نژادپرستانه‌مان شده است. 

آقای دکتر شما به عنوان یکی از منتقدین صدا و سیما چقدر تلویزیون تماشا می‌کنید؟

حقیقتش را بخواهید نه. تلویزیون ایران نگاه نمی‌کنم. من زمانی که در انگلستان دانشجو بودم یک رادیوی کوچک داشتم که دوستانم به شوخی می‌گفتند به رادیو 4 بی‌بی‌سی لحیم شده است. این کانال اصلا ساز و آواز نداشت و برنامه‌هایش اخبار، نمایشنامه و موسیقی کلاسیک بود. این رادیو همیشه در اتاق من روشن بود. الان هم که به ایران برگشتم همچنان به رادیو 4 و بی‌‌بی‌سی world service گوش می‌دهم. بنابراین تلویزیون ایران، بی بی سی فارسی و من و تو را نگاه نمی‌کنم و به رادیو فردا هم گوش نمی‌دهم.

فوتبال چطور؟

نه فوتبال هم تماشا نمی‌کنم.

مثل چپ‌ها اعتقاد دارید فوتبال افیون توده‌هاست؟

من به صورت افیون توده‌ها به آن نگاه نمی‌کنم. اما این جمله که فوتبال افیون توده‌هاست را کاملا درک می‌کنم. سال 57 موقع مبارزه علیه رژیم شاه، ایران به جام جهانی صعود کرده بود. آن موقع هم مثل حالا تب فوتبال در سطح جامعه خیلی وجود داشت نه فقط چپ‌ها و مارکسیست‌ها بلکه مسلمانان، روحانیون، نهضت آزادی، جبهه ملی و همه کسانی که مخالف رژیم شاه بودند معتقد بودند که تب فوتبال را نظام سرمایه‌داری به راه انداخته است که توجه را از مبارزه علیه سرمایه‌داری و استثمار جهانی به سمت سرابی به اسم فوتبال منحرف کند. در تایید این نظریه می‌گفتند ببینید حالا دیگر هیچکس در ایران به سانسور یا زندانی سیاسی فکر نمی‌کند. نکته جالب این بود که کسانی که سال 57 این تب فوتبال را توطئه سرمایه‌داری می‌دانستند حالا چه توضیحی دارند. اما من نمی‌گویم که فوتبال افیون توده‌هاست. بلکه می‌گویم انسان‌ها حق دارند ساعت‌ها بنشینند پای تلویزیون و از تماشای فوتبال یا تماشای نمایش لذت ببرند. به هیچ وجه نمی‌گویم مردم به جای تماشای فوتبال باید بنشینند کتاب بخوانند.

یعنی به فردگرایی لیبرالیستی احترام می‌گذارید...

دقیقا همین گونه است. اگر مردم دوست دارند می‌توانند فوتبال ببینند.

کسانی که به قول شما سال 57 فوتبال را افیون توده‌ها می‌دانستند اکنون در این حوزه هزینه میلیاردی می‌کنند. به طوری که اگر دقیق نگاه کنیم می‌بینیم یک کارگر ممکن است به خاطر چند ماه حقوق نگرفتن اعتراض کند. اعتراضی که می‌تواند به برخورد با او منجر شود اما حقوق سرمربی خارجی تیم ملی تاخیر ندارد. انگار فوتبال تافته جدابافته‌ای از دیگر حوزه‌هاست. چرا؟

اگر بخواهم دقیق‌تر صحبت کنم فوتبال در همه کشور‌ها اسباب تفریح و سرگرمی است. همانطور که مردم از تماشای یک فیلم یا گوش دادن به یک موسیقی لذت می‌برند بسیاری آدم‌ها از تماشای فوتبال لذت می‌برند. این یک چیز طبیعی است که ایرانی‌ها هم مثل بقیه دنیا عمل می‌کنند. اما در جامعه ما از قبل از انقلاب به فوتبال سیاسی نگاه می‌شود. همانطور که گفتم قبل از انقلاب فوتبال را مانع مبارزه با رژیم شاه می‌دانستند. اما حالا این به شکل دیگری درآمده است. خیلی از مردم از طریق فوتبال ابراز شادمانی می‌کنند. چون ما خیلی اجازه طرق دیگر شادمانی را نمی‌دهیم. نظام خیلی اجازه نمی‌دهد مردم بخواهند به بهانه دیگری به خیابان بروند و شادمانی کنند. ابراز شادمانی کردن برای فوتبال به نوعی به ابزار شادمانی اعتراضی تبدیل شده است. هیچ جنبه‌ای از فوتبال نیست که با فرهنگ یا ایدئولوژی سنخیت پیدا کند. از کارلوس کی‌روش گرفته که مربی غربی است، تا عرصه‌ای که فوتبال در آن انجام می‌گیرد یا شکل و شمایل فوتبالیست‌ها هیچ کدام با ارزش‌ها و ملاک‌های نظام هم‌خوانی ندارد. مثلا در عکسی دیدم یکی از بازیکنان تیم ملی ما می‌خواست پیراهنش را با پیراهن یکی از بازیکنان حریف عوض کند. تن بازیکن حریف پر از تتو بود. می‌خواهم بگویم فوتبال با هیچ کدام از ملاک‌های نظام همخوانی ندارد.

پس چرا آن قدر برای آن هزینه می‌شود؟

چاره‌ای نیست. فشار افکار عمومی به قدری است که مسئولین را وادار به این کار می‌کند. من یقین دارم که اگر مسئولین می‌توانستند به جای کی‌روش یک سرمربی ارزشی بگذارند دریغ نمی‌کردند اما این کار نشدنی است.

آقای زیباکلام که به بخش‌هایی از حکومت همواره اعتراض داشته فوتبال را حرکتی سیاسی و اعتراضی می‌داند، اما خودش فوتبال تماشا نمی‌کند. در جایی هم گفته اید که از باخت تیم ملی کیف می‌کنید. واقعا چرا؟

این حرف من به چند سال پیش برمی‌گردد. علت این حرف هم بهره برداری‌های سیاسی و ایدئولوژیک و نژادی بود که در آن مقطع صورت می‌گرفت. الان سال 97 است و ماجرا خیلی فرق می‌کند. فوتبال در گذشته ابزاری شده بود که سعی می‌کردند از آن بهره برداری سیاسی کنند. مثلا آقای علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد صعود ایران به جام جهانی را پیروزی نظام دانستند. دلیل دوم هم این بود که من معتقدم خیلی از ما ایرانی‌ها نژادپرست هستیم و پیروزی‌مان در فوتبال باعث می‌شود که عواطف نژادپرستی ما به جوش و خروش درآید. من اخیرا بعد از باخت 5 بر صفر عربستان در برابر روسیه مطلبی را خواندم که اتفاقا اصلاح‌طلبان آن را نوشته بودند. این مطلب پر از نیش و کنایه علیه نژاد عرب بود. من معتقدم نباید بگذاریم فوتبال به یک جریان نژاد پرستی تبدیل شود.

حد فاصل نژاد پرستی و عرق ملی در چیست؟

این که بخواهیم خط بکشیم و بگوییم تا این خط عرق ملی است و از آن به بعد نژادپرستی کار دشواری است. اما ببینید ما بعد از بازی با آرژانتین که ما یک بر هیچ باختیم مردم به خیابان ریختند و ابراز خوشحالی کردند که آرژانتینی که خدای فوتبال است فقط یک گل به ایران زد. من موقع بازی خانه بودم. تلویزیون هال روشن بود و بچه‌ها داشتند فوتبال می‌دیدند. بعد از بازی تلویزیون آهنگی پخش کرد که در آن هم آرش کمانگیر بود هم کوروش بود و هم علی ابن ابی طالب. من این را نژادپرستی می‌دانم. من هیچ جا ندیدم که اگر انگلستان در بازی فوتبال پیروز شود، در بی بی سی بگویند ما در جنگ واترلو بودیم و ناپلئون را شکست دادیم یا نیوتن و داروین انگلیسی بودند. اما متاسفانه برای خیلی از ما ایرانی‌ها فوتبال فوتبال نیست. فوتبال ابزاری است که نیاز‌های نژادپرستانه خود را تغذیه کنیم. این است که برای ما خطرناک است. این هم از طریق مردم و هم از طریق بعضی از مسئولین صورت می‌گیرد. مثلا بعد از بازی با اسپانیا ما شکست خورده بودیم اما مساله غرور ایرانی بود. آن صحنه‌ای که بازیکنان ما روی توپ افتاده بودند که وارد دروازه نشود را عرق ملی و ایرانی می‌دانستند. می‌گفتند ایرانی‌ها این گونه از خاک و وطن دفاع می‌کنند. به نظر من این‌ها نژادپرستی است. اعضای هرتیم دیگری هم که ببیند دروازه اش به خطر افتاده همان واکنش را نشان می‌دهد. خیلی مهم است که ما مرز طرفداری از تیم ملی مان را به نژادپرستی تبدیل نکنیم.

حالا دوست دارید امشب ایران پرتغال را ببرد؟

دوست دارم ایران ببرد اما نگران نژادپرستی هم هستم. از این برد نه باید بهره برداری سیاسی کرد و نه بهره برداری نژادپرستانه. فقط یک بازی فوتبال است که ممکن است در آن پیروز شویم.

 

توضیحات واعظی درباره عکس توچال رئیس‌جمهور


رئیس دفتر رئیس جمهور به خبر کوهنوردی روحانی با لباس برند خارجی واکنش نشان داد.
توضیحات واعظی درباره عکس توچال رئیس‌جمهور
به گزارش افکارنیوز،

دیروز خبری در خصوص کوهنوردی روحانی با لباس برند خارجی منتشر گردید که واکنش‌های بسیاری را دربرداشت. بازتاب این خبر، واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، در واکنش به تصاویر منتشر شده از حسن روحانی در مجموعه توچال گفت:

"ما روز جمعه 6 صبح کوه رفتیم. این اولین بار هم نیست و وقت‌هایی روز جمعه به کوه می رویم؛ چرا باید انتقاد شود؟ آیا اینکه کسی 6 صبح که بقیه در منزل خود خواب هستند به کوه برود اشکال دارد؟"

 

واکنش ایران به ترور یکی از علمای شیعه افغانستان


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ترور یکی از علمای شیعه هرات افغانستان را به شدت محکوم کرد.
واکنش ایران به ترور یکی از علمای شیعه افغانستان
به گزارش افکارنیوز،

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز تاسف از ترور حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر توکلی، از علمای شیعه هرات گفت: اینگونه اقدامات که به نظر می‌رسد با هدف ایجاد تفرقه بین گروه‌ها و مذاهب مختلف در جامعه افغانستان صورت می‌گیرد و اخیرا نیز شدت گرفته را به شدت محکوم می‌کنیم.

بهرام قاسمی ضمن ابراز همدردی با خانواده آن مرحوم افزود: اطمینان داریم مردم مسلمان و هوشیار افغانستان همانند گذشته توطئه دشمنان و تفرقه افکنان را ناکام خواهند گذاشت و تروریست‌ها و حامیان آنها قادر به شکستن وحدت مذاهب در آن کشور نخواهند بود.

 

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟