_  

گروه خبری سیاسی

تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران


ژنرال جوزف ووتل، فرمانده «فرماندهی مرکزی آمریکا» در بیانیه‌ای در کمیته نیرو‌های مسلح مجلس سنا به تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران پرداخت.
تکرار ادعا‌های واهی علیه ایران
به گزارش افکارنیوز،
ژنرال جوزف ووتل، فرمانده «فرماندهی مرکزی آمریکا» بیانیه‌ای در کمیته نیرو‌های مسلح مجلس سنا درباره «جایگاه فرماندهی مرکزی آمریکا» صادر و در آن اتهامات این کشور علیه ایران را تکرار کرد.

ووتل در بخشی از این بیانیه مدعی شد؛ ایران، روسیه و چین به شکل روزافزونی در حال رقابت هستند تا متحدان آمریکا را در زمینه‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی- شریک خود کنند. در بخش دیگری از ادعا‌هایی که در این بیانیه مطرح شده، آمده است: سال‌ها مناقشه در عراق، سوریه، افغانستان و یمن باعث ایجاد بحران‌های بزرگ انسانی شده و پناهگاه‌های امنی برای افراط گرایی ایجاد و مرز‌های ملی را کمرنگ کرده و به ایران و روسیه فرصت داده است تا نفوذ خود در منطقه را افزایش دهند.

ووتل همچنین مدعی شد؛ ایران نفوذ خود در منطقه را از طریق گروه‌های نیابتی، از جمله حزب الله لبنان که در چند کشور مختلف فعالیت می‌کند و همچنین گروه‌هایی که وی آن‌ها را تندرو و تحت حمایت ایران (اس ام جی) خواند، در عراق و سوریه افزایش داده و حمایت ایران همچنین باعث توانمند شدن انصار الله یمن شده است. نتیجه این حمایت، جنگ داخلی طولانی در یمن شده است که عربستان سعودی و امارات عربی متحده را تهدید می‌کند و خطر تبدیل شدن جنگ داخلی یمن به یک مناقشه منطقه‌ای را به همراه دارد.

این در حالی است که جنگنده‌های سعودی روزانه با چراغ سبز آمریکا و همراهی امارات زنان و کودکان یمنی را به خاک و خون می‌کشند. سازمان ملل متحد نیز بار‌ها توقف عملیات جنگی غیرقانونی سعودی‌ها را خواستار شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا مدعی شد؛ مناقشه‌های منطقه‌ای و عدم توازن قدرت باعث شده است کشور‌ها به دنبال سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک باشند تا بدین وسیله نفوذ خود را حفظ کنند. برای مثال، ایران همچنان به تولید قابلیت‌های موشک‌های بالستیک پیشرفته ادامه می‌دهد و آن‌ها را به انصار الله و گروه نیابتی حزب الله نیز منتقل می‌کند. این کار آن‌ها را قادر می‌کند به شرکا و متحدان آمریکا حمله کنند؛ خطر اینکه تهران برنامه هسته‌ای خود را در سال‌های پس از برجام بازسازی کند همچنان بالاست.
ووتل همچنین مدعی شده است؛ ایران همچنان یک تهدید بزرگ برای منافع آمریکا و شرکایش در «منطقه مرکزی» است. رقابت میان ایران وعربستان سعودی بر سر نفوذ در منطقه باعث تشدید مشکلات متعدد امنیتی در سراسر منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) شده است.
در ادامه این بیانیه در مورد ایران آمده است؛ روسیه در تلاش است روابط چند بُعدی با ایران ایجاد کند. مسکو و تهران گرچه رقبای تاریخی هستند، اما دارای منافع مشترکی در منطقه هستند، از جمله علاقه شدید به حاشیه نشین کردن – اگر نخواهیم بگوییم اخراج کردن – آمریکا در منطقه، روسیه و ایران هر دو در تلاشند سوریه را حفظ کنند، نفوذ نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را کاهش دهند و شراکت راهبردی دیرینه آمریکا و ترکیه را از هم بگسلانند.
چین نیز به دنبال افزایش همکاری اقتصادی و دیپلماتیک خود با ایران است. لغو تحریم‌های سازمان ملل بر اساس برجام مسیر را برای ایران جهت از سرگیری عضویتش در سازمان همکاری‌های شانگ‌های هموار کرد. این موضوع و همچنین همکاری در زمینه ابتکار جاده و کمربندی روابط میان دو کشور را تقویت می‌کند.
در بخشی از این بیانیه آمده است؛ مقابله با نفوذ ایران در منطقه یکی از عوامل کلیدی در تلاش ما برای دفاع از متحدانمان در برابر حمله نظامی، تقویت شرکا در برابر زورگویی، و به تقسیم مسئولیت‌ها برای دفاع مشترک است.

رابطه ما با کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج (فارس) نقش مهمی در این تلاش ایفا می‌کند. وی همچنین مدعی شد؛ ایران در سراسر منطقه بی ثباتی ایجاد می‌کند و «شبکه تهدید ایران» (آی تی ان) همچنان به توان خود می‌افزاید و ظرفیت خود برای تهدید منافع آمریکا و شرکای آمریکا را افزایش می‌دهد. در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد به نظارت و راستی آزمایی در زمینه اجرای برجام ادامه می‌دهد، اما تهران همچنان از میزان و سرعت لغو تحریم‌ها بر اساس برجام ابراز ناامیدی می‌کند؛ ایران به طور علنی از اظهارات آمریکایی‌ها در مورد تداوم حضور در برجام انتقاد می‌کند.

 

صالحی با وزیر خارجه عمان دیدار کرد


رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با وزیر خارجه عمان دیدار و گفتگو کرد.
صالحی با وزیر خارجه عمان دیدار کرد
به گزارش افکارنیوز،

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان دیدار کرد.

طرفین در این دیدار، درباره برجام و مسائل منطقه‌ای گفتگو کردند.

 

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین‌گیر می کند


رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم نگاه امیدوارانه به مسائل در کشور، گفت: شورای عالی استان ها امتداد نظام قانونگذاری مجلس است.
جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین‌گیر می کند
به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (پنجشنبه ۳۱ خرداد) در نشست شورای عالی استان ها سخنرانی کرد با تاکید بر عدم نگاه منفی به کار شوراها اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی به شوراها کم توجهی نمی شود، چنانچه شورای عالی استان ها امتداد نظام قانونگذاری مجلس بوده و نقش شما در استان ها مثل مجلس است.

وی تصریح کرد: امروز نیاز داریم با توجه به شرایط کشور واقع بینانه و امیدوارانه عمل کنیم که بر این اساس، طبق قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری مسائل شورا همواره مورد توجه بوده است.

 لاریجانی در ادامه با بیان اینکه مسائل شوراها در قانون اساسی به صورت مجموعه ای بوده و تفاسیر از آن متفاوت است اظهار داشت: درباره حدود اختیارات شوراها در شهرها پیش از هر اقدامی باید با شورای نگهبان صحبت شود چرا که یش از این، این موضوع مطرح شد و شورا آن را رد کرد لذا نباید کار بیهوده انجام دهیم و باید در چارچوب قانون اساسی اقدام کنیم چرا که مفسر قانون اساسی شورای نگهبان است با این حال می توان با گفتگو تغییراتی صورت داد که مجلس از آن حمایت می کند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تاکید بر اینکه هر چه سیطره مدیریت را پهن کرده و دیوان سالاری را در کشور کاهش داد به نفع کشور بوده که البته نیاز به گفتگو دارد عنوان کرد: کسی قصد ندارد جایگاه شورا را کاهش دهد و این تلقی غلط نباید روی کار شما تاثیر بگذارد.

وی در ادامه درباره درخواست اعضای شورای عالی استان ها جهت تخصیص ساختمانی به آنها برای استقرار ابراز داشت:آقای افشانی و هاشمی شهردار و رئیس شورای شهر تهران در جلسه هستند و می توانند با بررسی ساختمانی را به شورای عالی اختصاص دهند.

لاریجانی در ادامه درباره لوایح و طرح هایی که مربوط به شورای عالی استان ها است گفت: شما می توانید در رابطه با موضوعات مربوط به خود در کمیسیون های مجلس حضور داشته باشید ونظرات خود را ارائه کنید و مجلس می تواند سازوکار آن را تعیین کند تا کمیسیون ها در مواقع ضروری از رئیس شورای عالی استان ها دعوت کنند تا در جلسه حضور یافته و کمیسیون ها نیز دید گسترده تری پیدا کنند.

ضرورت ایجاد منابع پایدار برای شهرداری ها

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره برخی طرح ها و لوایح مربوط به شورای عالی استان ها که از گذشته در مجلس مسکوت مانده است، عنوان کرد: رسم بر این است در هر دوره جدید مجلس، دولت برای بررسی مجدد طرح ها و لوایح گذشته خود مجددا به مجلس نامه می زند از این رو شما می توانید اولویت های خود را مشخص کنید تا بررسی ها آغاز شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه معتقدیم باید منابع پایدار برای شهرداری ها ایجاد شود، ابراز داشت: ایجاد منابع پایدار جدید باید ساختار داشته باشد که فعلا با شیطنت های آمریکایی ها اوضاع پایداری نداریم؛ اما اصل موضوع مورد قبول بوده و باید پیگیری شود.

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت در آینده دولت را زمین‌گیر می کند

وی افزود: هنوز بحث لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس تمام نشده که شورای عالی استان ها نیز می تواند پیشنهادات خود را در این زمینه ظرف سه هفته آتی به مجلس اعلام کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه در خصوص کمبود بودجه برای شورای عالی استان ها و درخواست آنها برای تخصیص اعتبار، عنوان کرد: برخی مسائل در قوانین برنامه و بودجه مصوب شده است که البته امکان تغییر مصوبات حین اجرا سخت بوده و ساده نیست به خصوص با گرفتاری هایی که درنظام بودجه کشور وجود دارد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به ساختار بیمارگونه وضعیت بودجه کشور که باعث شده حجم بودجه عمومی نسبت به طرح عمرانی زیاد باشد، اظهار کرد: بخش دیوانی کشور به خاطر کمبودها و کسری های سال های گذشته فربه شده که از طریق فروش و واگذاری شرکت ها برخی از این کسری ها جبران شد؛ اما این منابع نیز به اتمام رسید از این رو به اوراق مشارکت روی آورده است که روش معقولی نیست چرا که در آینده دولت را زمین گیر می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر ضرورت کاهش اتکای صندوق های بازنشستگی به بودجه کشور تصریح کرد: باید سرمایه گذاری جدی صورت گیرد تا وابستگی سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کارکنان رسمی کشور ظرف دو تا چهار سال به بودجه قطع شود که در این زمینه با دولت همکاری خواهیم کرد.

نوآوری در خلق اعتبارات باعث کاهش وابستگی به بودجه کشور می شود

لاریجانی در ادامه نوآوری در خلق اعتبارات را یکی از راهکارهای کاهش وابستگی به بودجه کشور دانست و افزود: اداره کشور باید با ابتکارات نو انجام شود از این رو اگر استعداد، تخصص و تجربه دارید برای کاهش اتصال به بودجه عمومی کشور ابتکارات نو تعیین کنید.

وی همچنین با اشاره به این مطلب که ساختار دیوانی کوچک باعث کاهش بودجه جاری و کار عمرانی بیشتر می شود، ابراز داشت: با توجه به شرایط کنونی به خصوص برای شهرداری ها که پروژه های نیمه کاره دارند سهمی از اوراق در بودجه ۹۵ در نظر گرفته شد که البته اگر پروژه های روشن و شفاف و ثروت زا داشته باشید، می توان از اوراق بیشتری استفاده کرد این در حالی است که استفاده از اوراق برای هزینه های جاری بسیار غلط است.

زمینه استفاده از فاینانس برای انجام پروژه های کشور فراهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر سرمایه گذاری برای پروژه های ثروت زا گفت: باید تا جایی که امکان دارد از فاینانس استفاده شود چنانچه با مراوداتی که با کشورهای اروپایی و آسیایی داریم می توانیم حداکثر استفاده را از این مورد داشته باشیم به خصوص در حوزه گردشگری که مجلس نیز این پروژه ها حمایت می کند و استفاده از فاینانس نیز باعث می شود به کشور فشار چندانی وارد نشود.

لاریجانی ادامه داد: ارتباطات مردمی شورا باید قوی نگه داشته شود و به صورت طبیبانه با مسائل برخورد شود ضمن اینکه صرف ابراز درد، مشکلی  حل نمی شود بلکه باید راهکار ارائه شود که بر همین اساس توصیه روز گذشته رهبر معظم انقلاب برای مجلس، برای شما نیزصدق می کند و برای اداره کل کشور کلیدی است.

توسعه صنعت ساختمان نیازمند تغییر عملکرد بانک ها و شهرداری ها است

لاریجانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری برای اولویت های اقتصادی و سمت گیری به سمت مستضعفان عنوان کرد: در شورای هماهنگی قوا مقرر شد اختیارات متمرکز به استان ها بدهیم که دولت باید این موضوع را پیگیری کند و شما نیز در چارچوب کار به آن توجه کنید که البته اقدامات مورد نظر نیاز به نظام مندی دارد که لازم است چارچوبی برای آن تدوین شود.

وی در ادامه پیرامون توسعه صنعت ساختمان و اهمیت آن عنوان کرد: در دولت های گذشته و دولت جدید نسبت به این موضوع متفاوت عمل شد؛ اما در حال حاضر زمینه تحرک بیشتر شده است که بانک ها باید در این زمینه تغییر عملکرد دهند و البته بخشی نیز به شهرداری ها مربوط است.

شورای عالی استان ها دوره های آشنایی با قوانین برای شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار کند

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: در ابتدای پروژه ساخت بنا نباید منابع زیادی از مردم گرفته شود تا کار راکد بماند و می توان در دراز مدت از آنها تحت عنوان عوارض ساختمان یا سودهای دیگر استفاده کرد تا در ابتدای کار مردم درگیر پرداخت منابع نباشند.

وی در ادامه یکی از آسیب های شوراهای اسلامی شهر و روستا را عدم آشنایی کافی با قوانین دانست و خاطرنشان کرد: اگر تسلط به قوانین وجود نداشته باشد امورات به درستی انجام نمی شود لذا توصیه می کنیم شورای عالی استان ها چتر حمایتی خود را در چارچوب قوانین پهن کرده و دوره ها و کلاس های آموزشی برای آشنایی اعضای شوراهای شهر و روستا برگزار کند.

لاریجانی همچنین با تاکید بر ضرورت رسیدگی به شکایات مردمی از شهرداری ها عنوان کرد: برخی شکایات طبیعی است و برخی از آنها مربوط به رفتارها است لذا شورای عالی استان ها که مرجع بالاتر شهرداری ها است باید جایی را مشخص کند تا مردم به آن شکایت کنند و به خاطر شکایات خود به قوه قضائیه در دادگستری ها مراجعه نکنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: شورای عالی استان ها می تواند تدبیر کند تا مشکلات در داخل حل شود و نظام هایی برقرار کند تا نگرانی های مردمی کاهش یافته و به مقبولیت شوراها نزد مردم کمک کند.

وی در ادامه به توصیه سال های گذشته رهبر معظم  انقلاب درباره نظارت بر مجلس اشاره کرد و یادآور شد: ایشان فرمودند مجلس در راس امور است و باید خود آنها بر خودشان نظارت کنند و نظارت بر مجلس را نمی توان به عهده نهاد دیگری گذاشت که بر این اساس در مجلس قانونی گذاشتیم و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان ایجاد کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: شما نیز در شورای عالی استان ها می توانید چنین ساختاری را در درون شورا برای نظارت بر رفتار اعضا ایجاد کنید تا دخالت دیگران بر کار شما از بین برود و از افراد شورا صیانت شود.

 

ناو بالگردبر «خارک»؛ گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس


فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اگر ماموریت اقیانوس اطلس در دستور کار قرار گیرد، ناو بالگردبر خارک یکی از گزینه‌های اصلی ما برای اعزام خواهد بود.
ناو بالگردبر «خارک»؛ گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس
به گزارش افکارنیوز،

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به بازگشت ناو بالگردبر خارک به گشت دریایی، این ناو را به نوعی بزرگترین ناو پشتیبانی غرب آسیا برشمرد و اظهارداشت: ناو بالگردبر خارگ طی سال‌های گذشته برای تعمیرات اساسی از چرخه ماموریت خارج شده بود.

وی خاطرنشان کرد: در این تعمیرات سیستم رانش و قسمت‌های زیرآبی آن در داک خشک قرار گرفت و همه آنها توسط متخصصین داخلی تعمیر و نوسازی شد.

دریادار خانزادی با بیان اینکه فرآیند تعمیر رانش این شناور به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: خارگ تنها شناور سامانه بخار است و فناوری پیچیده و ارزشمندی دارد که صنایع داخلی ما به آن دست یافته‌اند.

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش، در این پروژه، سیستم محرکه و اجزای مرتبط با آن تعویض و به طور کامل نو شده است و شناور خارگ بعد از چند مرحله آزمایش ساحلی و دریایی، به همراه ناوگروه ۵۴ عازم خلیج عدن شد.

وی در عین حال تاکید کرد: خارگ یک شناور بزرگ، پایدار و مناسب برای ماموریت‌های دوردست در نیروی دریایی ارتش است و قطعا اگر ماموریت اقیانوس اطلس در دستور کار قرار گیرد، ناوبالگردبر خارگ یکی از گزینه‌های اصلی ما برای اعزام خواهد بود.

دریادار خانزادی افزود: تعمیراتی که صورت گرفت پیشگیرانه نبود بلکه یک تعمیرات اساسی بود. این فناوری تنها در اختیار کشور انگلیس قرار دارد و آنها نیز هیچ اطلاعات و امکاناتی برای تعمیرات در اختیار ما قرار نمی‌دادند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش معتقد است که صنایع داخلی و متخصصین نیروی دریایی ما به خوبی توانستند سیستم رانش بخار این شناور را تعمیر و نوسازی کنند.

وی در پایان گفت: ناو خارگ در داخل بازسازی و قلب این مجموعه توسط متخصصین داخلی نو شد که وضعیت بهتری نسبت به سال‌های گذشته دارد.

کد خبر

 

ورود کمیته رصد مجلس به 6 گروه کالای قاچاق


عضو کمیته «رصد قاچاق کالا» در مجلس گفت: «پوشاک»، «قطعات صنعتی»، «لوازم خانگی»، «لوازم آرایشی»، «طلا و ارز» و برخی اقلام ممنوعه از جمله شش گروه کالای قاچاق به کشور هستند که مورد بررسی این کمیته قرار خواهد گرفت.
ورود کمیته رصد مجلس به 6 گروه کالای قاچاق
به گزارش افکارنیوز،

سعید باستانی گفت: کمیته «رصد قاچاق کالا» پس از بررسی قاچاق پوشاک به بررسی قاچاق قطعات صنعتی ورود خواهد کرد.

وی افزود: البته میزان قاچاق لوازم آرایشی با قاچاق قطعات صنعتی برابری می‌کند و اعداد آن هم بالا است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: کمیته «رصد قاچاق کالا» مجلس قصد دارد بررسی شش گروه کالایی قاچاق را در برنامه کاری خود قرار دهد.

عضو کمیته «رصد قاچاق کالا» در مجلس گفت: «پوشاک»، «قطعات صنعتی»، «لوازم خانگی»، «لوازم آرایشی»، «طلا و ارز» و برخی اقلام ممنوعه از جمله شش گروه کالای قاچاق به کشور هستند که مورد بررسی این کمیته قرار خواهد گرفت.

باستانی ۲۷ فروردین ۹۷ به خبرنگار میزان گفت: نشست سه کمیسیون «امنیت ملی و سیاست خارجی»، «صنایع و معادن» و «حقوقی و قضایی» مجلس با حضور اعضای سه کمیسیون و برخی مسئولان دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی در مجلس برگزار شد و بر اساس مباحثی مطروحه در این جلسه، مقرر شد کمیته‌ای با عنوان کمیته «رصد کالای قاچاق» در مجلس شکل گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماموریت این کمیته بیان کرد: مقرر شد این کمیته عملیات اجرایی در زمینه قاچاق کالا در کشور را مورد رصد قرار دهد تا اگر مواردی اجرایی نمی‌شود، با پیگری این موارد اجرایی شود و این کمیته مشکلات تقنینی موجود در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را که نیازمند اصلاح است مورد پیگیری قرار داده و نهایتا گزارشی از روند عملکرد دستگاه‌های اجرایی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به نمایندگان ارائه دهد.

باستانی ۲۵ اردیشهت ۹۷ نیز به میزان از برگزاری دومین جلسه کمیته «رصد قاچاق کالا» در مجلس خبر داد.

وی با بیان اینکه این کمیته بر روی اقلام کالای قاچاق اولویت‌بندی داشته است اظهار داشت: با توجه به اینکه پوشاک مهم‌ترین کالای قاچاق در سال گذشته بوده و ارزش قاچاق آن به نزدیک به ۲/۵ تا ۲/۸ میلیارد دلار می‌رسد، ما تحقیقاتمان را در کمیته مذکور از بخش پوشاک آغاز کرده‌ایم تا جمع‌بندی لازم در این رابطه به دست بیاید.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: همچنین این کمیته در طی بررسی قاچاق پوشاک چندین بازدید از مناطق آزاد و مرز‌های کشور خواهد داشت و عمدتاً محوریت تحقیقات بر مبنای اتحادیه‌های پوشاک خواهد بود.

این نماینده مجلس تصریح کرد: البته کمیته مذکور درباره قاچاق پوشاک، ۱۱ مورد را احصاء کرده تا پیرامون این ۱۱ مورد گزارشات تهیه شود البته برخی این موارد به وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و حوزه مناطق آزاد مربوط می‌شود.

باستانی اظهار داشت: قاچاق پوشاک اولین موضوعی خواهد بود که این کمیته گزارش آن را به کمیسیون سه جانبه مجلس ارائه خواهد کرد.

عضو کمیته رصد قاچاق کالا در مجلس بیان داشت: این کمیته پس از ارائه گزارش قاچاق پوشاک به سراغ تهیه گزارش قاچاق لوازم خانگی خواهد رفت.

باستانی ۳۰ خرداد ۹۷ نیز در گفتگو با خبرنگار میزان، با اشاره به نتایج جلسات کمیته رصد قاچاق کالا در مجلس گفت: کمیته رصد قاچاق کالا ۱۰ بند را برای حمایت از تولید داخلی تدوین کرد.

وی افزود: این ۱۰ بند به حمایت‌های مادی و معنوی از تولید داخلی اشاره دارد و مورد تصویب اعضای این کمیته قرار گرفته است.

عضو کمیته «رصد قاچاق کالا» در مجلس تأکید کرد: ۱۰ بند تدوین شده به زودی در جلسه کمیسیون سه گانه مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت موافقت اعضا، در قالب طرحی به مجلس ارائه خواهد شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ۴ بند از این ۱۰ مورد به مبارزه با قاچاق کالا اشاره دارد، افزود: مباحثی نظیر تسهیلات بیمه‌ای، موضوعات ارزی و ریالی، ایجاد شبکه‌های نساجی و نحوه حمایت صدا و سیما از بخش تولید از جمله بند‌های این مجموعه است.

باستانی اظهار داشت: همچنین کمیته رصد قاچاق کالا قصد دارد در بحث قاچاق، معافیت‌های مالیاتی را حذف کند. همچنین سعی خواهد شد که ورود پوشاک قاچاق به کشور به هر دلیلی قطع شود و از طرفی دیگر از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود.

 

100 شرکت خارجی وارد مذاکراتِ کاری با طرف های ایرانی می‌شوند


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سفر خود به نروژ شامگاه چهارشنبه با دبیرکل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.
100 شرکت خارجی وارد مذاکراتِ کاری با طرف های ایرانی می‌شوند
به گزارش افکارنیوز،

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سفر خود به نروژ شامگاه چهارشنبه ۳۰ خرداد با  هلگا اشمید دبیرکل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

صالحی در این ملاقات با تاکید بر اهمیت درک چندصدایی در جمهوری اسلامی ایران، توافق برجام را موضوعی جدی در مباحث سیاسی کشور عنوان نمود و بر رفع انتظارات از این توافق تاکید کرد.

وی افزود: برای حفظ برجام نیازمند برآورده شدن انتظارات و نیازها و رفع عملی و دائمی تحریم‌های ظالمانه هستیم و امکان پایبندی به تعهدات برجام همزمان با تداوم تحریم‌ها به هیچ عنوان مورد قبول جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: اروپا تاکنون گام های خوبی در جهت حفظ برجام برداشته، اما در شرایط کنونی می بایست بر نتایج عملی سیاست های اعلامی از سوی اتحادیه اروپا تمرکز نمود.

هلگا اشمید در پاسخ اظهار کرد: اروپا مصمم تر از همیشه درصدد حفظ برجام خواهد بود و با ایجاد مکانیزم های ویژه جهت رسیدن به این هدف تلاش خواهد کرد.

اشمید به ابتکار گفتمان سیاسی صنایع که دربرگیرنده مذاکرات تجاری شرکت های کوچک و متوسط در سطح اتحادیه اروپا با ایران است اشاره نمود و خاطرنشان کرد: قرار است به زودی ۱۰۰ شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف های ایرانی شوند و با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد صنایع اروپا در این سطح فعالیت دارند، انتظار می رود چارچوب مناسبی برای همکاری با حمایت و مشارکت مستقیم اتحادیه اروپا به وجود آید.

وی همچنین درخصوص ساز و کارهای مالی و بانکی مورد نیاز نیز به تشریح آخرین وضعیت موجود پرداخت و اتحادیه اروپا را متعهد به یافتن راه حل مناسب برای برقراری روابط تجاری و مالی با ایران دانست.

 


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن