_  

گروه خبری سیاسی

آقای لاریجانی اسامی کسانی که امضای سؤال از رئیس جمهور خود را پس گرفته‌اند اعلام کنید


نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس گفت: اسامی کسانی که امضای خود را از سؤال از رئیس جمهور گرفته اند اعلام کنید تا مردم بدانند چه کسی سؤال را امضا کرده و چه کسی امضا نکرده است.
آقای لاریجانی اسامی کسانی که امضای سؤال از رئیس جمهور خود را پس گرفته‌اند اعلام کنید
به گزارش افکارنیوز،

نادر قاضی‌پور در تذکر شفاهی خود در نشست علنی عصر امروز مجلس (سه‌شنبه ۲۲ ۹۶ مجلس) گفت:‌ آقای وزیر ۱۵ نفر از فک و فامیل خود را به داخل صحن مجلس آورده بود، آقای کاتب که مسئول این امور است از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد آیا لشکرکشی است این یک موضوع است که هیأت رئیسه در این مورد تخلف کرده است.

وی افزود: آقای لاریجانی در آن واحد استیضاح سه وزیر را قبول کردید این طور می‌گویند برای اینکه سؤال از رئیس جمهور مطرح نشود هیأت رئیسه مجلس این استیضاح‌ها را اعلام وصول کرد و مجلس را بازی داد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس خطاب به رئیس مجلس اظهار داشت: امضاهایی که در بحث سؤال از رئیس جمهور پس گرفته شده را اعلام کنید و باید مردم بدانند که چه کسی امضای خود را در مورد سؤال از رئیس جمهور پس گرفته و یا نگرفته است.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نماینده ارومیه گفت: این حرفی که درباره اعلام وصول استیضاح‌ها و بحث سؤال از رئیس جمهور می‌گویند خلاف است. سؤال از رئیس جمهور چه باشد و چه نباشد ربطی به استیضاح ندارد و زمان‌بندی آن نیز متفاوت است ووقتی حرفی زده می‌شود باید یک مبنای عقلایی داشته باشد. استیضاح ۱۰ روز وقت دارد و سؤال از رئیس جمهور یک ماه و اینها چه ربطی به هم دارد. تداخلی هم با هم ندارد که بخواهد مشکلی باشد.

 

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین‌گیر می کند


رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم نگاه امیدوارانه به مسائل در کشور، گفت: شورای عالی استان ها امتداد نظام قانونگذاری مجلس است.
جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت دولت را زمین‌گیر می کند
به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (پنجشنبه ۳۱ خرداد) در نشست شورای عالی استان ها سخنرانی کرد با تاکید بر عدم نگاه منفی به کار شوراها اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی به شوراها کم توجهی نمی شود، چنانچه شورای عالی استان ها امتداد نظام قانونگذاری مجلس بوده و نقش شما در استان ها مثل مجلس است.

وی تصریح کرد: امروز نیاز داریم با توجه به شرایط کشور واقع بینانه و امیدوارانه عمل کنیم که بر این اساس، طبق قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری مسائل شورا همواره مورد توجه بوده است.

 لاریجانی در ادامه با بیان اینکه مسائل شوراها در قانون اساسی به صورت مجموعه ای بوده و تفاسیر از آن متفاوت است اظهار داشت: درباره حدود اختیارات شوراها در شهرها پیش از هر اقدامی باید با شورای نگهبان صحبت شود چرا که یش از این، این موضوع مطرح شد و شورا آن را رد کرد لذا نباید کار بیهوده انجام دهیم و باید در چارچوب قانون اساسی اقدام کنیم چرا که مفسر قانون اساسی شورای نگهبان است با این حال می توان با گفتگو تغییراتی صورت داد که مجلس از آن حمایت می کند.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تاکید بر اینکه هر چه سیطره مدیریت را پهن کرده و دیوان سالاری را در کشور کاهش داد به نفع کشور بوده که البته نیاز به گفتگو دارد عنوان کرد: کسی قصد ندارد جایگاه شورا را کاهش دهد و این تلقی غلط نباید روی کار شما تاثیر بگذارد.

وی در ادامه درباره درخواست اعضای شورای عالی استان ها جهت تخصیص ساختمانی به آنها برای استقرار ابراز داشت:آقای افشانی و هاشمی شهردار و رئیس شورای شهر تهران در جلسه هستند و می توانند با بررسی ساختمانی را به شورای عالی اختصاص دهند.

لاریجانی در ادامه درباره لوایح و طرح هایی که مربوط به شورای عالی استان ها است گفت: شما می توانید در رابطه با موضوعات مربوط به خود در کمیسیون های مجلس حضور داشته باشید ونظرات خود را ارائه کنید و مجلس می تواند سازوکار آن را تعیین کند تا کمیسیون ها در مواقع ضروری از رئیس شورای عالی استان ها دعوت کنند تا در جلسه حضور یافته و کمیسیون ها نیز دید گسترده تری پیدا کنند.

ضرورت ایجاد منابع پایدار برای شهرداری ها

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه درباره برخی طرح ها و لوایح مربوط به شورای عالی استان ها که از گذشته در مجلس مسکوت مانده است، عنوان کرد: رسم بر این است در هر دوره جدید مجلس، دولت برای بررسی مجدد طرح ها و لوایح گذشته خود مجددا به مجلس نامه می زند از این رو شما می توانید اولویت های خود را مشخص کنید تا بررسی ها آغاز شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه معتقدیم باید منابع پایدار برای شهرداری ها ایجاد شود، ابراز داشت: ایجاد منابع پایدار جدید باید ساختار داشته باشد که فعلا با شیطنت های آمریکایی ها اوضاع پایداری نداریم؛ اما اصل موضوع مورد قبول بوده و باید پیگیری شود.

جبران کسری بودجه از طریق اوراق مشارکت در آینده دولت را زمین‌گیر می کند

وی افزود: هنوز بحث لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس تمام نشده که شورای عالی استان ها نیز می تواند پیشنهادات خود را در این زمینه ظرف سه هفته آتی به مجلس اعلام کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه در خصوص کمبود بودجه برای شورای عالی استان ها و درخواست آنها برای تخصیص اعتبار، عنوان کرد: برخی مسائل در قوانین برنامه و بودجه مصوب شده است که البته امکان تغییر مصوبات حین اجرا سخت بوده و ساده نیست به خصوص با گرفتاری هایی که درنظام بودجه کشور وجود دارد.

لاریجانی در ادامه با اشاره به ساختار بیمارگونه وضعیت بودجه کشور که باعث شده حجم بودجه عمومی نسبت به طرح عمرانی زیاد باشد، اظهار کرد: بخش دیوانی کشور به خاطر کمبودها و کسری های سال های گذشته فربه شده که از طریق فروش و واگذاری شرکت ها برخی از این کسری ها جبران شد؛ اما این منابع نیز به اتمام رسید از این رو به اوراق مشارکت روی آورده است که روش معقولی نیست چرا که در آینده دولت را زمین گیر می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر ضرورت کاهش اتکای صندوق های بازنشستگی به بودجه کشور تصریح کرد: باید سرمایه گذاری جدی صورت گیرد تا وابستگی سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کارکنان رسمی کشور ظرف دو تا چهار سال به بودجه قطع شود که در این زمینه با دولت همکاری خواهیم کرد.

نوآوری در خلق اعتبارات باعث کاهش وابستگی به بودجه کشور می شود

لاریجانی در ادامه نوآوری در خلق اعتبارات را یکی از راهکارهای کاهش وابستگی به بودجه کشور دانست و افزود: اداره کشور باید با ابتکارات نو انجام شود از این رو اگر استعداد، تخصص و تجربه دارید برای کاهش اتصال به بودجه عمومی کشور ابتکارات نو تعیین کنید.

وی همچنین با اشاره به این مطلب که ساختار دیوانی کوچک باعث کاهش بودجه جاری و کار عمرانی بیشتر می شود، ابراز داشت: با توجه به شرایط کنونی به خصوص برای شهرداری ها که پروژه های نیمه کاره دارند سهمی از اوراق در بودجه ۹۵ در نظر گرفته شد که البته اگر پروژه های روشن و شفاف و ثروت زا داشته باشید، می توان از اوراق بیشتری استفاده کرد این در حالی است که استفاده از اوراق برای هزینه های جاری بسیار غلط است.

زمینه استفاده از فاینانس برای انجام پروژه های کشور فراهم است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر سرمایه گذاری برای پروژه های ثروت زا گفت: باید تا جایی که امکان دارد از فاینانس استفاده شود چنانچه با مراوداتی که با کشورهای اروپایی و آسیایی داریم می توانیم حداکثر استفاده را از این مورد داشته باشیم به خصوص در حوزه گردشگری که مجلس نیز این پروژه ها حمایت می کند و استفاده از فاینانس نیز باعث می شود به کشور فشار چندانی وارد نشود.

لاریجانی ادامه داد: ارتباطات مردمی شورا باید قوی نگه داشته شود و به صورت طبیبانه با مسائل برخورد شود ضمن اینکه صرف ابراز درد، مشکلی  حل نمی شود بلکه باید راهکار ارائه شود که بر همین اساس توصیه روز گذشته رهبر معظم انقلاب برای مجلس، برای شما نیزصدق می کند و برای اداره کل کشور کلیدی است.

توسعه صنعت ساختمان نیازمند تغییر عملکرد بانک ها و شهرداری ها است

لاریجانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری برای اولویت های اقتصادی و سمت گیری به سمت مستضعفان عنوان کرد: در شورای هماهنگی قوا مقرر شد اختیارات متمرکز به استان ها بدهیم که دولت باید این موضوع را پیگیری کند و شما نیز در چارچوب کار به آن توجه کنید که البته اقدامات مورد نظر نیاز به نظام مندی دارد که لازم است چارچوبی برای آن تدوین شود.

وی در ادامه پیرامون توسعه صنعت ساختمان و اهمیت آن عنوان کرد: در دولت های گذشته و دولت جدید نسبت به این موضوع متفاوت عمل شد؛ اما در حال حاضر زمینه تحرک بیشتر شده است که بانک ها باید در این زمینه تغییر عملکرد دهند و البته بخشی نیز به شهرداری ها مربوط است.

شورای عالی استان ها دوره های آشنایی با قوانین برای شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار کند

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: در ابتدای پروژه ساخت بنا نباید منابع زیادی از مردم گرفته شود تا کار راکد بماند و می توان در دراز مدت از آنها تحت عنوان عوارض ساختمان یا سودهای دیگر استفاده کرد تا در ابتدای کار مردم درگیر پرداخت منابع نباشند.

وی در ادامه یکی از آسیب های شوراهای اسلامی شهر و روستا را عدم آشنایی کافی با قوانین دانست و خاطرنشان کرد: اگر تسلط به قوانین وجود نداشته باشد امورات به درستی انجام نمی شود لذا توصیه می کنیم شورای عالی استان ها چتر حمایتی خود را در چارچوب قوانین پهن کرده و دوره ها و کلاس های آموزشی برای آشنایی اعضای شوراهای شهر و روستا برگزار کند.

لاریجانی همچنین با تاکید بر ضرورت رسیدگی به شکایات مردمی از شهرداری ها عنوان کرد: برخی شکایات طبیعی است و برخی از آنها مربوط به رفتارها است لذا شورای عالی استان ها که مرجع بالاتر شهرداری ها است باید جایی را مشخص کند تا مردم به آن شکایت کنند و به خاطر شکایات خود به قوه قضائیه در دادگستری ها مراجعه نکنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: شورای عالی استان ها می تواند تدبیر کند تا مشکلات در داخل حل شود و نظام هایی برقرار کند تا نگرانی های مردمی کاهش یافته و به مقبولیت شوراها نزد مردم کمک کند.

وی در ادامه به توصیه سال های گذشته رهبر معظم  انقلاب درباره نظارت بر مجلس اشاره کرد و یادآور شد: ایشان فرمودند مجلس در راس امور است و باید خود آنها بر خودشان نظارت کنند و نظارت بر مجلس را نمی توان به عهده نهاد دیگری گذاشت که بر این اساس در مجلس قانونی گذاشتیم و هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان ایجاد کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: شما نیز در شورای عالی استان ها می توانید چنین ساختاری را در درون شورا برای نظارت بر رفتار اعضا ایجاد کنید تا دخالت دیگران بر کار شما از بین برود و از افراد شورا صیانت شود.

 

جهانگیری: دولت مردم‌سالار از منتقدین و معترضین آسیب نمی‌بیند


معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: یک دولت مردم سالار از ناحیه منتقدین و معترضین دچار آسیب نمی شود؛ اساسا معترضین و منتقدین نباید موضوع و سوژه امنیتی کشور باشند.
جهانگیری: دولت مردم‌سالار از منتقدین و معترضین آسیب نمی‌بیند
به گزارش افکارنیوز،

اسحاق جهانگیری امروز (پنجشنبه) در سیزدهمین کنگره جغرافیایی ایران با گرامیداشت یاد شهید چمران، اظهار داشت: آنچه می تواند کشور را تهدید کند افراد، گروه ها و مجموعه هایی هستند که اعتماد و امید مردم و سرمایه اجتماعی به عنوان مهمترین سرمایه کشور را نشانه رفته اند و می خواهند فرسایش اجتماعی ایجاد کنند.

وی خاطرنشان ساخت: ملتی که امیدش را از دست بدهد و نسبت به آینده خود مأیوس باشد به هیچ کاری دست نخواهد زد بنابراین وظیفه تک تک نخبگان، صاحب نظران و علمای کشور است که از سرمایه اجتماعی حفاظت کرده و امید و اعتماد مردم به آینده را بالا ببرند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه توسعه پایدار یک ضرورت برای کشوراست اما آنطور که باید به ابعاد توسعه پرداخته نشده است، به مسائل و مشکلات متعدد کلان شهرهای کشور از جمله اصفهان و تهران اشاره و خاطر نشان کرد: امروز مسایل مربوط به بحران آب در اصفهان و یا مسایلی نظیر ترافیک سنگین، سلامت مردم، مسائل زیست محیطی و حاشیه نشینی پایتخت و سایر کلان شهرها عوارض منفی به دنبال داشته و این مسایل بخاطر آن است که وقتی این شهرها توسعه می یافت به ابعاد توسعه و برنامه ریزی برای آن خوب فکر نشده است. 

جهانگیری همچنین مساله مهاجرت روستاییان به سمت شهرها را یادآور شد و تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که به همه نیازها و ابعاد زندگی مردم در روستاها پرداخته نشده و این در حالی است که یکی از آرمان های انقلاب اسلامی که امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید داشته اند توجه به مناطق محروم است. اما پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی با وجود آنکه در تمامی برنامه ها و سیاست گذاری های همه دولت ها و مجلس ها جهت گیری به سمت مناطق محروم بوده، اما مناطق محروم کشور هنوز به اندازه لازم ارتقاء پیدا نکرده و از مسیر توسعه عقب هستند. 

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: استان ها و مناطقی از کشور که از مسیر توسعه عقب بوده اند همچنان و پس از گذشت سال ها محروم هستند و رسیدگی به این مناطق همچنان در دستور کار دولت ها است تا محدودیت و محرومیت این مناطق را برطرف سازند. 

وی اضافه کرد: یک ضعف جدی که در این زمینه بوده و هنوز نیز وجود دارد آن است که بخش وسیعی از علوم که در توسعه موثر بوده اند، یا خودشان نتوانسته اند تاثیر لازم را داشته باشند و یا مسئولین کشور بعنوان تصمیم گیر و سیاست گذار،‌ نتوانسته اند به خوبی از این علوم در جهت توسعه کشور استفاده نمایند. 

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه زمانی عنوان می شد که محیط زیست موضوعی لوکس به حساب می آید، اما امروز همه به اهمیت رعایت این مساله در توسعه کشور پی برده اند، ‌خاطر نشان کرد: از برنامه اول توسعه موضوع آمایش سرزمین مطرح بوده و اکنون که در برنامه ششم توسعه هستیم، باز هم گفته می شود که اسناد آمایش سرزمین یا تدوین نشده و یا اگر هم شده آنطور که باید در سیاست گذاری و تصمیم گیری ها جای خود را پیدا نکرده اند.

معاون اول رییس جمهور گفت: بحران های ناشی از عوامل طبیعی نظیر چالش آب و مسائل زیست محیطی که پیشرفت و توسعه کشور را تهدید می کنند، در استان هایی نظیر خوزستان و در شرق کشور در قالب ریزگرد و طوفان شن مانع از روند توسعه شده است و مسائل دیگری نظیر بیکاری که حل آن نیازمند سرمایه گذاری است نیز به نوعی تبدیل به مسئله جدی در کشور شده اند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه همه جانبه و پایدار یک ضرورت جدی در کشور است و این توسعه زمانی محقق می شود که در تصمیم گیری ها آینده نگر باشیم و تاثیرات و تبعات هر تصمیم و سیاست گذاری را مدنظر قرار دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه رشته های مختلف دانشگاهی هر کدام دارای نقش و سهمی در توسعه همه جانبه کشور هستند اظهار داشت: صاحبنظران رشته جغرافیا نیز باید سهم مهمی در توسعه کشور ایفا کنند و باید خود این باور را داشته باشند که علم جغرافیا فقط یک علم تئوریک نیست که جایی در توسعه نداشته باشد بلکه علم جغرافیا امروز در دنیا از اهمیت فراوانی برخوردار است و شاخه ای از آن در حوزه سیاسی و ژئوپولیتیک به موضوعی پراهمیت تبدیل شده است . 

معاون اول رییس جمهور افزود: از دانشگاه ها و مسئولین برنامه ریزی کشور می خواهم در تعامل و ارتباط نزدیک و صمیمانه با صاحب نظران علم جغرافیا و سایر نهادهای مدنی فعال در این حوزه باشند تا بتوانیم با کمک هم مسائل و مشکلات کشور را حل و فصل کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه ایران از فرصت های فراوان و بی نظیری برای توسعه برخوردار است، خاطر نشان کرد: وقتی که در صدد برنامه ریزی برای توسعه مناطق محروم کشور بر می آییم مشاهده می کنیم که این مناطق فرصت های فراوانی برای پیشرفت دارند و زمینه های توسعه را دارا هستند. در چند سال اخیر که دولت با تاکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران وارد عمل شده است شاهد نعمت های فراوان خدادادی مانند آب های آزاد و مناطق وسیع در سواحل مکران هستیم که متاسفانه تاکنون کمترین کار توسعه ای در این مناطق انجام نشده است. 

جهانگیری افزود: خوشبختانه امروز خط انتقال گاز و انرژی به سواحل مکران رسیده است و کشورهای مختلف علاقمند هستند که از این فرصت های فراوان ایران استفاده و در این مناطق سرمایه گذاری کنند و در این زمینه رقابتی میان این کشورها شکل گرفته است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در کنار محدودیت ها و چالش ها، فرصت های بی نظیری در کشور وجود دارد که می توانیم با اتکا به این فرصت ها به سمت پیشرفت و توسعه حرکت کنیم، افزود: دشمنان هم با همین نگاه و با اطلاع از فرصت هایی که در ایران وجود دارد تلاش می کنند که ایران را از تمرکز بر این فرصت ها و دستیابی به توسعه برحذر دارند و چوب لای چرخ توسعه کشور قرار دهند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه چرخ توسعه ایران در سالهای اخیر پس از یک دوره وقفه به حرکت افتاده است و آمریکاییها با نهایت وقاحت سعی دارند از طریق بازگرداندن تحریم ها و اعمال فشارهای جدید در این مسیر مانع تراشی کرده و چوب لای چرخ پیشرفت ایران قرار دهند و هدف نهایی آنها از این اقدامات این است که اجازه ندهند ایران قدرتمند با توان بالا در منطقه شکل بگیرد.

جهانگیری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه شرایط جدیدی پیش روی کشور قرار گرفته و با فشارهای جدی روبرو هستیم، تصریح کرد: باید متناسب با شرایط موجود به توسعه ایران بپردازیم و آنچه می تواند توسعه ایران را پیش ببرد برخورداری کشور از نیروی انسانی متخصص و تجربه شش برنامه توسعه ای در کشور است. 

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: پیش نیاز توسعه که همه دستگاه های حاکمیتی، سیاست گذار و برنامه ریز کشور چه نهادهای رسمی و چه نهادهای مدنی و نیز عموم مردم باید به آن توجه داشته باشند «همبستگی اجتماعی» در همه سطوح و پرهیز از گسست در حوزه های مختلف است. تقویت سرمایه اجتماعی ، امید و اعتماد به آینده امری ضروری است و با اتکاء به سرمایه اجتماعی از همه بحران ها عبور خواهیم کرد. 

در این مراسم وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز ضمن تبیین و تشریح توطئه های آمریکا در اجرای طرح خاور میانه جدید و برنامه ریزی برای تجزیه کشورهای منطقه، گفت: با انسجام داخلی و همراهی میان قوای سه گانه کشور اجازه نخواهیم داد دشمنان کار خود را پیش ببرند و طرح جنایتکارانه آنها نتیجه ای جز آبدیده تر شدن ملت ایران و تعمیق نفرت مردم کشور از آمریکا نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه موضوع امنیت و توسعه موضوعی مرتبط با یکدیگر است،‌تصریح کرد: در جهان امروز نمی توان به صورت جزیره ای در گوشه ای از دنیا امنیت و توسعه ایجاد کرد زیرا این مقوله در سطح جهانی بهم پیوسته هستند.

در این مراسم همچنین رییس انجمن جغرافیایی ایران به تشریح نظرات و دیدگاه های خود در حوزه جغرافیا پرداخت و گفت: جغرافیا یک بسته فنی است که می تواند در حل چالش های کشور به دولت کمک کند و امیدوارم خروجی و نتیجه این کنگره منجر به تولیدات بومی و رفع مسائل کشور شود.

 

ناو بالگردبر «خارک»؛ گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس


فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اگر ماموریت اقیانوس اطلس در دستور کار قرار گیرد، ناو بالگردبر خارک یکی از گزینه‌های اصلی ما برای اعزام خواهد بود.
ناو بالگردبر «خارک»؛ گزینه اصلی برای اعزام به اقیانوس اطلس
به گزارش افکارنیوز،

امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به بازگشت ناو بالگردبر خارک به گشت دریایی، این ناو را به نوعی بزرگترین ناو پشتیبانی غرب آسیا برشمرد و اظهارداشت: ناو بالگردبر خارگ طی سال‌های گذشته برای تعمیرات اساسی از چرخه ماموریت خارج شده بود.

وی خاطرنشان کرد: در این تعمیرات سیستم رانش و قسمت‌های زیرآبی آن در داک خشک قرار گرفت و همه آنها توسط متخصصین داخلی تعمیر و نوسازی شد.

دریادار خانزادی با بیان اینکه فرآیند تعمیر رانش این شناور به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: خارگ تنها شناور سامانه بخار است و فناوری پیچیده و ارزشمندی دارد که صنایع داخلی ما به آن دست یافته‌اند.

به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش، در این پروژه، سیستم محرکه و اجزای مرتبط با آن تعویض و به طور کامل نو شده است و شناور خارگ بعد از چند مرحله آزمایش ساحلی و دریایی، به همراه ناوگروه ۵۴ عازم خلیج عدن شد.

وی در عین حال تاکید کرد: خارگ یک شناور بزرگ، پایدار و مناسب برای ماموریت‌های دوردست در نیروی دریایی ارتش است و قطعا اگر ماموریت اقیانوس اطلس در دستور کار قرار گیرد، ناوبالگردبر خارگ یکی از گزینه‌های اصلی ما برای اعزام خواهد بود.

دریادار خانزادی افزود: تعمیراتی که صورت گرفت پیشگیرانه نبود بلکه یک تعمیرات اساسی بود. این فناوری تنها در اختیار کشور انگلیس قرار دارد و آنها نیز هیچ اطلاعات و امکاناتی برای تعمیرات در اختیار ما قرار نمی‌دادند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش معتقد است که صنایع داخلی و متخصصین نیروی دریایی ما به خوبی توانستند سیستم رانش بخار این شناور را تعمیر و نوسازی کنند.

وی در پایان گفت: ناو خارگ در داخل بازسازی و قلب این مجموعه توسط متخصصین داخلی نو شد که وضعیت بهتری نسبت به سال‌های گذشته دارد.

کد خبر

 

در موضوع الحاق به CFT بر اساس تدابیر رهبری عمل خواهیم کرد


مجلس در موضوع الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم براساس تدابیر رهبری عمل می کند
در موضوع الحاق به CFT بر اساس تدابیر رهبری عمل خواهیم کرد
به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست شورای عالی استان ها که امروز (پنجشنبه ۳۱ خرداد) برگزار شد در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سرانجام لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) با توجه به فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری اظهار داشت: حتما این موضوع را با ایشان مطرح کرده و نظر رهبری را جویا می شویم و براساس تدابیر ایشان در مجلس عمل می کنیم.

شورای عالی استان ها ارتباط تنگاتنگی با مجلس داشته باشد

لاریجانی با بیان اینکه شورای عالی استان ها علاقمند به خدمت به مردم هستند و پیشنهاداتی برای ارتقاء جایگاه شورای عالی داشته اند، گفت: مقرر شد شورای عالی استان ها ارتباط تنگاتنگی با مجلس شورای اسلامی داشته باشند تا طرح ها و لوایح مورد نیاز شوراهای شهر و روستا بتواند با سرعت بیشتری در مجلس بررسی شود.

وی در ادامه در خصوص منابع پایدار شهرداری ها عنوان کرد: در این جلسه پیشنهاداتی درباره این موضوع مطرح شد و مقرر شد ساز و کاری برای خلق منابع تعیین شود.

رئیس مجلس افزود: این موضوع که سپهر مدیریتی شوراها علاوه بر شهرداری ها  به قسمت های دیگر نیز گسترده شود نیاز به قانونگذاری و تفسیر قانون از سوی شورای نگهبان دارد.

طرح نظام یکپارچه مدیریتی در مجلس در حال بررسی است

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره قانون مدیریت یکپارچه اظهار داشت: طرح نظام یکپارچه مدیریتی در مجلس مطرح بوده و در کمیسیون در حال بررسی است؛ اما به  دلیل  تفاسیر مختلف در روند آن تاخیر صورت گرفته چرا که شورای نگهبان درباره جایگاه وزراء  تفسیر متفاوتی دارد که نمی توان نظام جامعی برای حوزه های مدیریت شوراها ایجاد کرد؛ اما امکان آن در حوزه شهرداری ها وجود  دارد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: به هر حال انگیزه برای شکستن تمرکز دیوانی و حرکت به سمت مدیریت استانی وجود دارد که مفید است و راهکار آن این است که موقتا با سازوکاری قدرت شوراها را در استان ها و شهرها بسط دهیم و نتیجه را بررسی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نظر وی پیرامون مسابقه فوتبال دیشب برای فوتبالیست ها آرزوی توفیق کرد.

 

100 شرکت خارجی وارد مذاکراتِ کاری با طرف های ایرانی می‌شوند


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سفر خود به نروژ شامگاه چهارشنبه با دبیرکل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد.
100 شرکت خارجی وارد مذاکراتِ کاری با طرف های ایرانی می‌شوند
به گزارش افکارنیوز،

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سفر خود به نروژ شامگاه چهارشنبه ۳۰ خرداد با  هلگا اشمید دبیرکل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

صالحی در این ملاقات با تاکید بر اهمیت درک چندصدایی در جمهوری اسلامی ایران، توافق برجام را موضوعی جدی در مباحث سیاسی کشور عنوان نمود و بر رفع انتظارات از این توافق تاکید کرد.

وی افزود: برای حفظ برجام نیازمند برآورده شدن انتظارات و نیازها و رفع عملی و دائمی تحریم‌های ظالمانه هستیم و امکان پایبندی به تعهدات برجام همزمان با تداوم تحریم‌ها به هیچ عنوان مورد قبول جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: اروپا تاکنون گام های خوبی در جهت حفظ برجام برداشته، اما در شرایط کنونی می بایست بر نتایج عملی سیاست های اعلامی از سوی اتحادیه اروپا تمرکز نمود.

هلگا اشمید در پاسخ اظهار کرد: اروپا مصمم تر از همیشه درصدد حفظ برجام خواهد بود و با ایجاد مکانیزم های ویژه جهت رسیدن به این هدف تلاش خواهد کرد.

اشمید به ابتکار گفتمان سیاسی صنایع که دربرگیرنده مذاکرات تجاری شرکت های کوچک و متوسط در سطح اتحادیه اروپا با ایران است اشاره نمود و خاطرنشان کرد: قرار است به زودی ۱۰۰ شرکت وارد مذاکرات کاری با طرف های ایرانی شوند و با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد صنایع اروپا در این سطح فعالیت دارند، انتظار می رود چارچوب مناسبی برای همکاری با حمایت و مشارکت مستقیم اتحادیه اروپا به وجود آید.

وی همچنین درخصوص ساز و کارهای مالی و بانکی مورد نیاز نیز به تشریح آخرین وضعیت موجود پرداخت و اتحادیه اروپا را متعهد به یافتن راه حل مناسب برای برقراری روابط تجاری و مالی با ایران دانست.

 


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن