گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

پاسپورت خود را با سایر کشورها بسنجید؟


اعتبار گذرنامه ایرانی نسبت به سال گذشته اندکی کاهش یافته است. براساس آمار منتشرشده ژاپن قدرتمندترین گذرنامه را دارا است.
به گزارش افکارنیوز،

شاخص گذرنامه هنلی" برای سال 2018 حاکی از آن است که گذرنامه ژاپنی معتبرترین یا "نیرومندترین" گذرنامه در جهان است و دارندگان این گذرنامه با کمترین محدودیت و نیاز به اخذ روادید قادر به سفر بیشترین تعداد کشورهای جهان هستند.

پس از ژاپن، با 190 امتیاز، کشور سنگاپور با 189 امتیاز در رده دوم، ، فرانسه، آلمان و کره جنوبی با 188 امتیاز در رده سوم و دانمارک، فنلاند، ایتالیا، اسپانیا و سوئد با 187 امتیاز در رده چهارم جهانی قرار دارند. بریتانیا و ایالات متحده با کسب 186 امتیاز در رده پنجم جای گرفته‌اند.

گذرنامه‌های جمهوری دموکراتیک کنگو و ایران با 43 امتیاز مشترکا رده 98 از 106 رده را در اختیار دارند. کشورهای سومالی و سوریه با 32 امتیاز در رده 105 و افغانستان و عراق با 30 امتیاز در رده 106 قرار گرفته اند. تاجیکستان با 58 امتیاز در رده 83 جای گرفته است.

در مقایسه با سال گذشته، رده ایران بدتر شده، رده تاجیکستان تغییری نکرده و موقعیت افغانستان بهبود پیدا کرده است. ایران در سال 2017 با سریلانکا و بنگلادش در رده 95، افغانستان در رده 104 و تاجیکستان در رده 83 قرار داشتند.

افت اعتبار گذرنامه ایرانی نسبت به سال گذشته

موسسه هنلی و شریک هر ساله شاخص "قدرت" یا اعتبار گذرنامه کشورهای مختلف را براساس اطلاعات سازمان بین‌المللی ترابری هوایی - یاتا - و تحقیقات مستقل این موسسه تهیه و منتشر می‌کند. این شاخص شامل گذرنامه‌های 199 کشور یا سرزمین مجاز به صدور گذرنامه برای سفر به 277 کشور و سرزمین در جهان است. این اطلاعات در طول سال به تدریج به‌روز می‌شود.

برای محاسبه شاخص قدرت گذرنامه، موسسه هنلی ضوابط مشخصی را در نظر می گیرد. اگر دارنده گذرنامه یک کشور برای سفر به کشور یا سرزمین دیگری نیاز به ویزا نداشته باشد، یک امتیاز کسب می کند. دریافت ویزا یا هرنوع مجوز دیگر هنگام ورود به کشور سرزمین مورد نظر هم به منزله کسب یک امتیاز است. به عبارت دیگر، برای انجام چنین سفری، لازم نیست که دارنده گذرنامه پیشاپیش ترتیباتی برای ورود به کشور مقصد بدهد.

در مقابل، در صورت نیاز به اخذ ویزا یا مجوز دیگری قبل از سفر به سوی کشور دیگر به منزله امتیاز 0 است. به این ترتیب، امتیاز داده شده به یک گذرنامه نشانه تعداد کشورهای یا سرزمین هایی است که دارند می تواند بدون اخذ روادید قبل از ورود به آنها سفر کند.

در این محاسبه، صرفا گذرنامه های عادی مورد نظر قرار می گیرد و گذرنامه های دیپلماتیک، اضطراری یا موقت محاسبه نمی شود. همچنین فرض بر این است که دارنده گذرنامه شرایط لازم برای سفر از جمله منابع مالی مورد نیاز را دارد.

 addup.center