مردم فارس دوشنبه میهمان مقام معظم رهبری هستند


جمعی از مردم استان فارس دوشنبه هفته آینده به دیدار مقام معظم رهبری می‌روند. در این دیدار آیت‌الله لطف‌الله دژکام نماینده، ولی فقیه در استان فارس و جمعی از مسؤولان نیز مردم را همراهی می‌کنند.
مردم فارس دوشنبه میهمان مقام معظم رهبری هستند
به گزارش افکارنیوز،

دوشنبه هفته آینده مورخ 22 مردادماه، بیش از 600 نفر از مردم شیراز در قالب گروه‌هایی از دانشجویان و اساتید دانشگاه، اصناف و بازاریان، خانواده‌های معزز شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم، طلاب و روحانیون به همراه دیگر اقشار مختلف به دیدار مقام معظم رهبری خواهند رفت.

در این دیدار آیت‌الله لطف‌الله دژکام نماینده، ولی فقیه در استان فارس و جمعی از مسؤولان نیز مردم را همراهی می‌کنند.

 

پس‌لرزه‌های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97


لایحه قانونی بودجه 97 کل کشور با نرخ محاسباتی هر دلار 3500 تومان و صادرات 000/150/2 بشکه در روز و پیش‌بینی 260 هزار بشکه صادرات میعانات گازی به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید که در آن درآمد حاصل از عواید نفت هر بشکه 55 دلار پیش‌بینی شده بود.
پس‌لرزه‌های تصمیمات نادرست ارزی در بودجه 97
به گزارش افکارنیوز،
لایحه قانونی بودجه 97 کل کشور با نرخ محاسباتی هر دلار 3500 تومان و صادرات 000/150/2 بشکه در روز و پیش‌بینی 
260 هزار بشکه صادرات میعانات گازی به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید که در آن درآمد حاصل از عواید نفت هر بشکه 55 دلار پیش‌بینی شده بود. اوضاع مالیه عمومی کشور داشت روال خود را در دولت و بازار طی می‌کرد که به یک‌باره دولت طی مصوبه‌ای نرخ ارز را 4200 تومان تعیین کرد و در آن مصوبه ارز کالاهای اساسی را 3700 تومان یعنی 3500 تومان نرخ برابری ریال در برابر دلار را که قانون بودجه برمبنای آن محاسبه و سقف درآمدی دولت را  از این باب در ردیف 210101 جدول شماره 5 قانون بودجه را تشکیل می‌داد، دگرگون کرد. بدین نحو که طبق محاسبات ذیل درآمد بیش از 151 هزار میلیارد تومانی عواید حاصل از فقط صدور نفت را به تقویم زیر:
000/000/375/064/151= 3500 تومان ×55 دلار × 365 روز × 000/150/2 بشکه
تبدیل شد به بیش از 230 هزار میلیارد تومان به تقویم زیر :
000/000/500/716/230=4200تومان×70دلار ×365روز×000/150/2 بشکه 
این تغییر نرخ محاسباتی ارز 3500 تومانی مندرج در قانون مستندبه کدام قانون در تصمیم دولت به نرخ 4200 تومانی تبدیل شد؟ و پیامد این تصمیم نادرست در بازار چه بود؟! و ارقام و اعداد مصوب ماده واحده قانون بودجه سال 97 کل کشور را به چه میزان تغییر خواهد داد؟ و در یک کلام مرجع قانونی و متولی امر محاسبه تغییر تعیین نرخ ارز کیست؟ تعیین نرخ ارز، بدون محاسبه غیرقانونی و غیر عقلانی است متولی این محاسبه و ملاک این محاسبه کیست؟ توجه به مراتب زیر پاسخی است به این پرسش:
1- مستند قانونی مصوبه‌ای که دولت نرخ موسوم به ارز جهانگیری را به جای نرخ محاسباتی مجلس نشانید، متکی به اصل 138 و تبصره 3 ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 92 بود. در غیرقانونی بودن و نادرستی این مصوبه همین بس که اولاً با اتکاء به اصلی از قانون اساسی نمی‌توان نرخ محاسباتی مصوب مجلس به ماهو قانون عادی را تغییر داد. ثانیا تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم موضوع و هم حکمش با آنچه که مصوبه دولت به آن استناد کرده منطبق نیست. چرا که مقنن در این تبصره قانون عادی چنین می‌گوید: دولت حدود و مقررات استفاده از ارز را تعیین می‌کند. سوال این است آیا از موضوع و حکم این تبصره از ماده7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مفهوم و منطوق تعیین نرخ ارز که 4200 تومان باشد یا 4500 تومان مستفاد می‌شود؟ 
2- اصلا در بررسی صغرا و کبرای تعیین نرخ برابری ریال در برابر دلار آیا قانون مبارزه با قاچاق آن هم قاچاق کالا جایگاهی برای تعیین نرخ کاهش یا  افزایش ارزش پول ملی دارد؟
3- تعیین حد و حدود مقررات استفاده از ارز برای قاچاق بودن یا نبودن کالا و ارز آن هم در یک قانون خاص به همین نام مقوله‌ای متفاوت از تعیین نرخ ارز به مثابه ارزش‌گذاری به پول ملی است.  ربط دادن این دو مقوله متفاوت از هم، به هم در مصوبه دولت که ارزش ریال را بدون اذن مقنن از هر دلار مصوب نرخ محاسباتی 3500 تومان مجلس به 4200 تومان منتهی به کاهش ارزش پول ملی از جمله تصمیمات نادرستی است که به عنوان مصداق این گونه تصمیمات می‌توان برشمرد، اما آیا این کاهش ارزش پول ملی به همین جا ختم شد؟
4- متعاقب تصمیم نادرست دولت در تعیین نرخ رسمی برابری هر دلار 4200 تومان در برابر ریال بازار در تکانه ناشی از آن از سقف 4200 تومان به تدریج به 5و6و7و8و10 هزار تومان بیشتر عبور کرد که هم‌اکنون نیز حد یقفی بر آن متصور نیست و ارزش پول ملی برای هر دلار به 10هزار و 200 تومان در بازار متوقف شد. به صورتی که متولی امر یعنی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار و مجمع عمومی بانک در برابر آن جز تسلیم و رضا چاره‌ای نداشته و ندارند، چرا؟
5- گفتیم متولی امر؛ متولی امر تعیین نرخ برابری دلار در برابر ریال طبق قانون کیست؟ در بازار آزاد هر کالایی اعم از مصرفی و غیرمصرفی، طلا و سکه و ارز مافیایی دارد که متولی امر، تعیین کننده و تاثیرگذار هستند، امّا در حوزه مالیه عمومی متولی امر قانونی ارز برای تعیین ارزش پول ملی و مسئول حفظ نرخ برابری آن کدام مرجع قانوناً مسئول است؟
6-  متعاقب این افزایش افسارگسیخته قیمت طلا و سکه متاثر از آن بالا رفت به گونه‌ای که هر سکه از 000/500/1 تومان به 5/4 میلیون تومان رسید. آیا در چنین اوضاعی یک ریالی که طبق قانون پولی و بانکی ارزش برابری‌اش معادل 108055 ده میلیونیم گرم طلا بود به صدها برابر زیر آن رسید.  
سوال:  متولی تعیین نرخ برابری ریال کیست؟ جهانگیری یا روحانی یا هیئت  وزیران؟ جواب: به هیچ یک از این مقامات، مقنن چنین جوازی نداده پس دخالت آنها در این تعیین نرخ ارز 4200 تومانی غیر قانونی است. کدام قانون؟
7- مقنن در قانون پولی و بانکی (نه در قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز) تغییر برابری ریال نسبت به طلا را به پیشنهاد بانک مرکزی و موافقت وزیر دارایی و تایید هیئت  وزیران و تصویب مجلس مقرر کرده است. (1) به عبارتی تعیین ارزش پول ملی در برابر طلا که معیار انس جهانی‌اش همه ارزهای جهانی را متاثر از خود می‌کند، باید مطمح نظر دولت پس از عبور از مراحل چهارگانه فوق پس از چکش‌کاری کارشناسان باشد. نه یک قیام و قعود در جلسه هیئت  وزیران به ریاست آقای جهانگیری.
8- وقتی ریال ارزش برابری‌اش در مقابل طلا قانوناً مشخص شد آن هم به محوریت بانک مرکزی به ماهو ارکانش از جمله شورای پول و اعتبار از تصویب مجلس (این امر از شقوق تقنینی است نه اجرایی) گذشت می رسیم سر تعیین برابری ریال در برابر ارزهای خارجی.
9- قانونگذار این امر را هم بر عهده بانک مرکزی گذاشته و می‌گوید (2) نرخ خرید و فروش ارز از طرف بانک مرکزی با رعایت تعهدات کشور دربرابر صندوق بین‌المللی پول محاسبه و تعیین می‌شود. پس محاسبه برابری نرخ ارز در برابر ریال متولی‌اش بانک مرکزی است نه دولت به ماهو هیئت  وزیران. 
10- حال در ادامه بر ‌گردیم سر بودجه کل کشور و عدد و رقم ماده واحده آنکه  با دلار 3500 تومان بسته شده و با دلار جهانگیری 4200 تومانی باز شده و اکنون با دلار 10200 تومانی در بازار موسوم به بازار ثانویه ارز بازتر خواهد شد. تا ببینیم عواید حاصل از صدور ثابت مقدار تناژ نفت اما متفاوت با قیمت هر بشکه و نرخ ارز چه تقویمی خواهد یافت محاسبه زیر نشان می‌دهد آنچه که در بودجه 97 به عنوان درآمد نفت 151 هزار میلیارد تومان آمده بیش از 5 برابر می شود 
000/000/500/311/560 =10200تومان×70دلار ×365روز ×000/150/2 بشکه 
11- مخلص کلام. این درآمد فقط مربوط به نفت خام است که صادر می‌شود. اگر عواید حاصل از میعانات گازی و گاز طبیعی را هم بر آن بیفزاییم مشاهده می‌کنیم که در برابر کاهش ارزش پول ملی از طریق تعیین نرخ غیر قانونی برابری ریال در مقابل ارزهای خارجی در دولت منتهی بر پر و پیمان شدن جیب دولت این مردم هستند که از قبیل این‌گونه تصمیم نادرست زیان می‌بینند زیانی که با رکود در دولت یازدهم شروع و با تورم چند صددرصدی در دولت دوازدهم هم ادامه خواهد یافت.
12- ختم کلام. دولت در مصوبه مورخ 16/5/97 با تکرار اشتباهی که در جلسه 12/1/97 برای ارز 4200 تومانی گرفت با به رسمیت شناختن بازار ثانویه ارز به نرخ 10200 تومانی هر دلار فی الواقع رسمیت بخشید. این رسمیت بخشی همان ویژگی مغایر قانون بر شمرده شده مصوبه قبلی را داشت بااین تفاوت که این بار کاسه کوزه تصمیم نادرست متخذه بر گردن شورای عالی هماهنگی اقتصادی هم به تقریر زیر افتاده است:
هیئت  وزیران در جلسه 14/5/1397 به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تبصره 3 ماده 7 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز- مصوب 1392-و مصوبه جلسه 13/5/1397 شورای عالی هماهنگی اقتصادی و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب کرد: (3)
13- آیا مردم می‌دانند اعضای محترم این شورا چه کسانی هستند؟ و جایگاه تخصصی آنها در حوزه پولی و ارزی چیست؟ آیا با استقرار این شورا سایر قوانین و مقررات موضوعه قانون پولی و بانکی سالبه به انتفاء موضوع می‌شوند. آیا نقش محوری بانک مرکزی با آن همه کارشناس زبده در تصمیمات ا ین شورا به حاشیه نرفته؟ اگر بانک مرکزی از عهده وظایف‌اش در حوزه پولی و بانکی بر نمی آید پس این همه هزینه اداری و پرسنلی که در ساختمان چند ده طبقه میرداماد بر عهده مالیه عمومی کشور می‌شود چیست؟
سخن آخر اینکه مابه‌التفاوت عواید حاصل از اعمال نرخ محاسباتی مجلس با نرخ رسمی دولت و نیز نرخ بازار ثانویه در کدام سرفصل بودجه کشور به عنوان درآمد باید حسابدهی شده و درآمد آن متعلق به کدام دستگاه اجرایی است؟!
پی‌نوشت‌ها: 
(1) بند ج از ماده 1 قانون پولی بانکی
(2) بند د از ماده 1 قانون پولی بانکی
(3) تصویب نامه 63793 مورخ 16/5/97

غلامرضا انبارلویی

 

در برنامه نود دیشب چه گذشت؟


عادل فردوسی‌پور در آخرین برنامه نود مردادماه به بررسی بازی‌های هفته چهارم لیگ برتر پرداخت.
در برنامه نود دیشب چه گذشت؟
به گزارش افکارنیوز،

برنامه نود دوشنبه شب(بیست و دوم مردادماه) از ساعت 23:11 آغاز شد که مسابقات لیگ برتر در چهارم و داوری‌های آن مورد بررسی قرار گرفت و آیتمی هم به بازیکن پیشین فولاد خوزستان که مرتکب قتل شده و در آستانه اعدام است، اختصاص داشت که مشروح اتفاقات این برنامه را در زیر می‌خوانید:


* نظرسنجی


 مخاطبان برنامه نود با ارسال یک عدد دو رقمی که رقم اول «تعداد گل‌های تیم استقلال» و رقم دوم «تعداد گل‌های تیم السد قطر» است، نتیجه بازی رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آُیا بین تیم‌های استقلال و السد قطر را پیش‌بینی کنند.

 

 

* تراکتورسازی 1 سایپا 0


نکات بازی


تراکتورسازی 17 بازی و یک شکست .
اولین پیروزی تراکتورسازی در لیگ هجدهم.


- جان توشاک: فرصت‌های زیادی در طول بازی ندیدیم، از کناره‌ها دو، سه فرصت ایجاد شد ولی باید بگویم خیلی خوشحال هستم که یک بر صفر برنده شدیم؛ باز هم باید بگویم به کار زیادی نیاز داریم.

 

* ترین‌های هفته چهارم لیگ برتر


- حرکات تکنیکی: محمدرضا حسینی، کمال کامیابی‌نیا، میلاد زکی‌پور، اکبر صادقی، صابر حردانی، محمد ایران‌پوریان، اشکان دژاگه، روح‌الله سیف‌اللهی، مهدی زبیدی، مهرداد محمدی، رضا اسدی، محمدرضا عباسی و ایوب کلانتری.
تیرک دروازه: آرمان رمضانی(تراکتورسازی- سایپا)
- کار تیمی: پیکان(مقابل گسترش فولاد)
- نجات هفته: حیکم نصاری(پرسپولیس- نفت مسجدسلیمان)
- موقعیت از دست رفته: علی کریمی(پارس جنوبی جم- استقلال تهران)
- پاس گل: محمد نژادمهدی(ذوب‌آهن- سپاهان)
- مهار: ایمان صادقی(سپیدرود- پدیده)
- گل: وحید خشتان(صنعت نفت آبادان- استقلال خوزستان)


* ترین‌های بازیکنان در هفته چهارم لیگ برتر


پاس: اکبر ایمانی؛ شوت: محمدرضا حسینی؛ پاس کلیدی: سعید صادقی؛ نجات دروازه: ایمان صادقی؛ قطع پاس: علیرضا علیزاده؛ دفع توپ: محمدرضا مهدی‌زاده و سیاوش یزدانی؛ دریبل موفق: میلاد قربان‌زاده؛ تکل موفق: احمد نوراللهی؛ نبرد هوایی موفق: کی‌روش استنلی؛ خطای متحمل شده: اشکان دژاگه، روح‌الله سیف‌اللهی و رضا درویشی.

 

 

ترین های هفته چهارم لیگ برتر ایران 97-98

 

 

* به مناسبت بازی هفته پنجم تیم‌های استقلال تهران و فولاد خوزستان، کلیپی از لئوناردو پادووانی، مدافع آبی پوشان که در بازی فصل گذشته این دو تیم آسیب دید و اکنون ویلچرنشین است، پخش شد.

 

 

درد و دل پادوانی از دوران نقاهت خود

 

 

* پارس جنوبی جم 1 استقلال تهران 0


نکات بازی


پانزدهمین گل به خودی استقلال در تاریخ لیگ برتر.
پارس جنوبی بدون گل خورده در جم در سال 97.
تارتار سه مسابقه و دو پیروزی مقابل استقلال.
نخستین پیروزی استقلال در لیگ هجدهم.


- کنفرانس مربیان


مهدی تارتار: ما نمی‌توانیم با تیم‌هایی مثل استقلال، پرسپولیس ،ذوب‌آهن و سپاهان از نظر بودجه رقابت داشته باشیم؛ با این حال امیدوار هستیم که مسئولان این شرایط را ببینند. همه دوست داریم که تیم ما بالای جدول باشد تا بازیکنان برای تیم ملی دیده شوند.
وینفرد شفر: شانس‌های زیادی برای گلزنی داشتیم ولی در نیمه دوم خیلی خوب بازی کردیم اما باختیم؛ تیم ساختن ما کامل نشده و تعویضی‌های ما نشان دادند که تیم ساختن ما تکمیل نشده است.

 

 

شکست آبی های پایتخت در جم

 

 

* به بهانه گل به خودی آرمین سهرابیان در بازی هفته چهارم پارس جنوبی و استقلال، کلییپی از گل به خودی‌های استقلال در تاریخ لیگ برتر پخش شد.

 

 

گل به خودی های زیبای استقلال در لیگ برتر

 

 

* ذوب‌آهن 1 سپاهان 2


نکات بازی


دهمین گل محمدرضا حسینی با پیراهن ذوب‌آهن.
تنها یک تساوی در هشت دربی گذشته اصفهان.
ذوب‌آهن، خشن‌ترین تیم لیگ برتر.


- کنفرانس مربیان


امیر قلعه‌نویی: خدا را شکر برنده شدیم؛ این مسابقه می‌توانست مساوی شود یا ذوب به پیروزی برسد؛ با بازیکنانم برخورد کردم و 24 ساعت بعد هم برخورد می‌کنم؛ وقتی ذوبی‌ها 10 نفره شدند، ما در حد و اندازه نام سپاهان ظاهر نشدیم.
امید نمازی: بازی خوبی بود ولی تاسف‌آور است آخر مسابقه بگوییم حیف شد؛ سه امتیاز را در جایی که حق ما بیشتر از این بود، از دست دادیم.

 

* کارشناسی داوری با سیف‌الله‌پور


- پارس جنوبی جم و استقلال تهران


برخورد امیر میربزرگی با فرشید اسماعیلی پنالتی نبود و بازیکن استقلال به دلیل تمارض باید کارت زرد می‌گرفت که داور در عدم اعلام خطا تصمیم درستی داشت.
سیف‌اللهی بخاطر ضربه با دست به صورت بازیکن استقلال باید کارت زرد دریافت می‌کرد.


- ذوب‌آهن و سپاهان


قبل از گل اول سپاهان، محسن مسلمان خطایی روی مهرداد محمدی مرتکب نشد و داور نباید اعلام خطا می‌کرد.
بوحمدان به علت ضربه به ساسان انصاری باید کارت زرد دوم را می‌گرفت و از زمین اخراج می‌شد که این اتفاق رخ نداد.
مدافع ذوب‌آهن با دست روی مهاجم سپاهان مرتکب خطای پنالتی شد که داور چنین تصمیمی نگرفت.
سیاوش یزدانی خطایی روی فخرالدینی مرتکب نشد و داور به درستی تمارض مدافع راست ذوب‌آهن را اعلام کرد و کارت زرد داد.
محمد نژادمهدی روی ساسان انصاری تکل زد و داور باید اعلام پنالتی می‌کرد که به اشتباه خطا نگرفت.
داور به درستی نیک‌نفس را از زمین اخراج کرد ولی در ادامه نباید بخاطر اعتراض حدادی‌فر به او کارت زرد می‌داد.
کمک داور دوم به درستی عبور توپ از روی خط را تشخیص داد.
برخورد استنلی و محمدزاده خطای شدید نبود که داور به سود سپاهان پنالتی بگیرد.

 

* کلیپی از قهرمانی تیم ملی امید ایران که با هدایت علی پروین به قهرمانی در مسابقات آسیایی رسیده بود، پخش شد.


* گزارشی از بازیکن سابق فولاد خوزستان که به دلیل مرتکب شدن قتل غیر عمد در زندان است و سه روز دیگر اعدام می‌شود، پخش شد.

 

 

فراخوان‌فردوسی‌پور‌برای‌کمک‌به‌فوتبالیست‌سابق‌‌اهوازی

 


* پرسپولیس 0 نفت مسجدسلیمان 0


نکات بازی


چهارمین تیرک پرسپولیس در لیگ هجدهم.
کلین‌شیت در چهار هفته ابتدایی برای نخستین بار در تاریخ لیگ برتر.
نفت مسجدسلیمان تنها تیم بدون گل زده در لیگ هجدهم.
نفت مسجدسلیمان تنها تیمی که پرسپولیس بیش از دو بازی با آن انجام داده ولی موفق به پیروزی برابر آن نشده است.
صدمین بازی برانکو با پرسپولیس.


- کنفرانس مربیان


عبدالله ویسی: بچه‌ها خوب کار کردند؛ موقعیت داشتیم که می توانستیم استفاده کنیم؛ یک امتیاز گرفتن از پرسپولیس با شرایط ما خوب است.
برانکو ایوانکوویچ: کلید کل بازی گل اول بود؛ متاسفانه موقعیت‌هایی که ایجاد کردیم، واکنش خوب و دقت نداشتیم و به گل نرسیدیم و پدیده جدیدی نیست و مثل بازی با استقلال خوزستان شد؛ حریفان از این به بعد مقابل ما به این شکل ظاهر می‌شوند ولی باید تلاش کنیم به موفقیت برسیم.

 

 

تلاش بی نتیجه قرمز ها مقابل تازه واردان لیگ برتر

 

 

 

* فولاد خوزستان 2 نساجی مازندران 1


نکات بازی


هشت گل از 19 گل محمد عباس‌زاده در لیگ برتر به تیم‌های خوزستانی بوده است.
دومین گل به خودی فصل فولاد.


- کنفرانس مربیان


سید سیروس پورموسوی: هفته‌های قبل می‌گفتند فوتبال بازی کنید ولی امروز که فوتبال بازی کردیم و60 دقیقه مفید نمایش خوبی داشتیم؛ می‌خواستم بروم تا ببینم بعد از من چه کسی می‌آید؛ خدا را شکر بازی حساسی را بردیم و به بازیکنانم تبریک می‌گویم و برد را به آنها تقدیم می‌کنم.
جواد نکونام: متاسفانه اشتباهات فردی موجب گل خوردن ما شد ولی بازی همانطور که ما فکر می‌کردیم پیش می‌رفت.


* صنعت نفت آبادان 2 استقلال خوزستان 2


نکات بازی


گردان در سه تقابل اخیر با تیم‌های خوزستان در هر مسابقه حداقل دو گل دریافت کرده است.
تقابل دو تیم در آبادان همیشه مساوی شده است.
هشت ضربه از 10 ضربه در چارچوب استقلال خوزستان در این فصل را وحید خشتان زده است.


- کنفرانس مربیان


داریوش یزدی: به خوبی توانستیم از روزنه‌هایی که برای خودمان ایجاد کرده بودیم را استفاده کنیم و طبق برنامه پیش برویم.
سرجیو: اصلا کار راحتی نبود که به بازی برگردیم؛ بازی یک بر صفر و 2 بر یک باخته را با تلاش بازیکنانم جبران کردیم و به خوبی بازی را به اتمام رساندیم.

 

* گزارشی از عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در یک هفته اخیر پخش شد.

 

 

مروری بر عملکرد لژیونرها در این هفته (29-05-97)

 

 

* سپیدرود 0 پدیده 2


- نکته بازی: صدرنشینی تیم گل‌محمدی در لیگ برتر بعد از 94 هفته.


کنفرانس مربیان


سهیل حق‌شناس: بچه‌های ما از نظر بدنی به مرور زمان کم آوردند و نتوانستند تساوی را حفظ کنند.
یحیی گل‌محمدی: برنامه داشتیم تا هافبک‌های حریف را تحت فشار قرار دهیم؛ فشار سنگینی روی بازیکنان جوان ما آمد ولی توانستند از این مشکل بزرگ عبور کنند و به آنها تبریک می‌گویم.


* پیکان 1 گسترش فولاد 1


نکات بازی


باز شدن دروازه پیکان بعد از 306 دقیقه.
چهارمین تساوی پیاپی گسترش فولاد.


- کنفرانس مربیان


فیروز کریمی: هر دو تیم موقعیت گلزنی داشتند ولی ما فرصت‌های خوبی به دست اوردیم؛ بچه‌ها تلاش زیادی کردند ولی از نتیجه رضایت نداریم.
مجید جلالی: 90 دقیقه صاحب توپ بودیم ولی اینکه نتوانستیم به برتری برسیم، ضعف خودمان بود.

 

* کارشناسی داوری


- پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان


خطای پنالتی روی کامیابی‌نیا اتفاق نیافتاد و هافبک پرسپولیس تمارض کرد.
توپ به دست مدافع نفت برخورد نکرد و عدم اعلام پنالتی به سود پرسپولیس تصمیم درستی از سوی داور بود.

 
- صنعت نفت آبادان و استقلال خوزستان


خطای مدافع استقلال خوزستان روی کرار در سمت چپ محوطه جریمه خطا بود و داور باید پنالتی اعلام می‌کرد.
داور به درستی خطای پنالتی در برخورد مهاجم صنعت نفت و مدافع استقلال خوزستان را اعلام نکرد.
توپ به دست مدافع استقلال خوزستان برخورد کرد و باید یک پنالتی دیگر برای صنعت نفت گرفته می‌شد.
مهاجم استقلال خوزستان بعد از سر توپ با تکل مدافع صنعت نفت مواجه شد و داور باید اعلام پنالتی می‌گرفت که چنین تصمیمی نداشت.


* فولاد خوزستان و نساجی مازندران


برخورد محمد عباس‌زاده و مدافع فولاد به درستی اعلام پنالتی نشد.
بیت‌سعید در کنار حرکت با ممشلی تمارض کرد و داور که جای‌گیری بدی داشت، باید به او کارت زرد نشان می‌داد.
داور جای‌گیری بدی داشت و باید به صابر حردانی برای شبیه‌سازی کارت زرد نشان می‌داد.
خطای پنالتی به سود فولاد به اشتباه گرفته شد و بیت‌سعید در آن صحنه تمارض کرده بود.


* گزارشی از مسابقات هفته دوم لیگ دسته اول فوتبال ایران پخش شد.

 

 

نگاهی به هفته دوم لیگ آزادگان

 


* نتیجه نظرسنجی


یک میلیون و 413 هزار نفر در نظرسنجی برنامه نود این هفته شرکت کردند که 57/9 درصد اعتقاد به پیروزی استقلال در بازی رفت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل السد قطر داشتند.

 


برنامه نود این هفته ساعت 01:49 بامداد روز سه‌شنبه، سی‌اُم مردادماه خاتمه یافت.

 

مذاکره فرستاده ترامپ با کردهای عراق


نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در «اربیل» با رئیس سابق منطقه کردستان عراق دیدار کرد.
مذاکره فرستاده ترامپ با کردهای عراق
به گزارش افکارنیوز،

در حالی که برخی رسانه‌های عراقی از مداخله‌های «برت مک گورک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه تشکیل دولت جدید عراق بعد از انتخابات 22 اردیبهشت ماه این کشور خبر داده‌اند (+)، این مقام واشنگتن امروز دوشنبه به مرکز منطقه کردستان عراق سفر و با «مسعود بارزانی» رئیس سابق این منطقه دیدار کرد.

بنا بر گزارش شبکه «روداو»، دیدار مک گورک و بارزانی چهارمین دیدار آنها بعد از انتخابات پارلمانی عراق بوده است و دو طرف در آن درباره «تشکیل دولت جدید عراق» صحبت کردند.

در این دیدار علاوه بر نماینده ویژه ترامپ در ائتلاف آمریکا برای آنچه مقابله با «داعش» خوانده می‌شود، «استیو فاگین» سرکنسول جدید واشنگتن در اربیل هم حضور داشت.

دفتر مسعود بارزانی درباره این دیدار بیانیه صادر و اعلام کرد که او و مک گورک درباره آخرین تحولات منطقه‌ای، جنگ علیه داعش در غرب عراق و سوریه صحبت کردند.

بنا بر گزارش «روداو»، آنها درباره تلاش‌ها به منظور تشکیل دولت جدید عراق پس از انتخابات پارلمانی این کشور هم رایزنی کردند.

رئیس سابق منطقه کردستان عراق در این دیدار تاکید کرد که اولویت برای احزاب سیاسی در منطقه کردستان، تعهد احزاب عراقی به یک مشارکت واقعی در حکومت بر کشور است.

بنا بر بیانیه منشتر شده دفتر بارزانی، نماینده ویژه ترامپ در این دیدار بر ادامه کمک‌های آمریکا به عراق و منطقه کردستان این کشور تاکید کرد و ایجاد ساختمان جدید کنسولگری در اربیل را نشانه‌ای از حمایت بلندمدت آمریکا از این منطقه توصیف کرد.

این دیدار یک روز بعد از تایید نهایی انتخابات عراق توسط دادگاه فدرال این کشور صورت گرفت.

دادگاه فدرال عراق، جلسه دادگاه صبح امروز (یکشنبه) با حضور تمامی اعضاء برگزار شد و اعضاء به دقت اسامی اعلام شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات و اعتراضات وارده را بررسی کردند و این جلسه تا بعد از ظهر به طول انجامیده است.

چهارمین انتخابات پارلمانی عراق بعد از سقوط رژیم بعث، 22 اردیبهشت در سراسر عراق برگزار شد. ائتلاف سائرون (به رهبری مقتدی صدر)، الفتح (به رهبری هادی العامری)، النصر (به رهبری حیدر العبادی) و دولة‌ القانون (به رهبری نوری المالکی) به ترتیب بیشترین آراء را در این انتخابات به دست آوردند.

 

گلر استقلال منتظر واکنش سرمربی به شایعات اخیر/ پیشخوان


روزنامه های ورزشی امروز سه‌شنبه 30 مرداد ماه را اینجا بخوانید.
گلر استقلال منتظر واکنش سرمربی به شایعات اخیر/ پیشخوان
به گزارش افکارنیوز،

 

 
عناوین اخبار روزنامه ابرار ورزشى در روز سه‌شنبه 30 مرداد :

 

عناوین اخبار روزنامه ایران ورزشی در روز سه‌شنبه 30 مرداد :  راکت شکسته، ناکام همیشگی ؛سخنــی با مخاطبــان ؛ هت‌تریک کشتی با هادی ؛ پرویز هادی: باز هم بار ورزش را به دوش کشیدیم ؛
 

 

 
عناوین اخبار روزنامه استقلال جوان در روز سه‌شنبه 30 مرداد :

 

عناوین اخبار روزنامه پیروزی در روز سه‌شنبه 30 مرداد :
 

 

عناوین اخبار روزنامه خبر ورزشى در روز سه‌شنبه 30 مرداد :

 

عناوین اخبار روزنامه شوت در روز سه‌شنبه 30 مرداد :
 

 

 
 
عناوین اخبار روزنامه گل در روز سه‌شنبه 30 مرداد :

 

مراسم بزرگداشت 4 چهره مطرح سینما، برگزار می شود


آیین نکوداشت بزرگان سینمای ایران جمعه شب دوم شهریور ماه برگزار می شود.
مراسم بزرگداشت 4 چهره مطرح سینما، برگزار می شود
به گزارش افکارنیوز،

آیین نکوداشت بزرگان سینمای ایران جمعه شب دوم شهریور ماه در باغ کتاب تهران برگزار می شود.

این مراسم قرار بود پیش از این یکشنبه شب 28 مرداد ماه برگزار شود که خانه سینما به دلیل سوگواری جامعه سینمایی کشور برای درگذشت عزت الله انتظامی و سید ضیاء الدین دری برگزاری این مراسم را به تاخیر انداخت.

در این مراسم آیین نکوداشت داریوش اسدزاده، داریوش مهرجویی، ابوالحسن تهامی و سید مهدی شجاعی برگزار می شود.

>