واکنش منطقه کردستان عراق به تحریم‌های ایران


یک مقام منطقه کردستان عراق ضمن ستایش از روابط دیرینه با تهران گفت که در زمینه تحریم‌های ضد ایرانی، تابع تصمیم‌های دولت مرکزی هستیم.
واکنش منطقه کردستان عراق به تحریم‌های ایران
به گزارش افکارنیوز،

یک مقام منطقه کردستان عراق روز چهارشنبه گفت که با وجود روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی با ایران، این منطقه از رویکرد «بغداد» در قبال تحریم‌های ایران پیروی می‌کند.

«عبدالله آکرای» رئیس بخش «ایران» منطقه کردستان عراق در گفتگو با وبگاه «کردستان 24» گفت:، کردستان روابط تاریخی با تهران دارد و دو طرف معمولا از طریق مسالمت آمیز قادر به حل مشکل‌های پیش آمده هستند.

وی در این زمینه توضیح داد: «روابط اقتصادی ما با ایران به عنوان منطقه کردستان، به صورتی که نیاز داشته باشیم ادامه خواهد داشت، اما اگر دولت عراق تصمیم به بستن مرز‌های خود را با این کشور همسایه داشته باشد، ما باید از این رویکرد پیروی کنیم.»

این مقام منطقه کردستان افزود: «بغداد تاکنون در مورد گذرگاه‌های مرزی حکمی صادر نکرده و ما حتی خواهان پیشرفت در روابط تجاری بین طرفین هستیم.»

این درحالی است که وزارت خارجه عراق در روز‌های گذشته در بیانیه‌ای با ستایش اقدام‌ها و موضع ایران در قبال عراق، از جامعه جهانی خواست تا با فشار به آمریکا، مانع تحریم‌های ضد ایرانی شوند.

در این بیانیه آمده است که عراق با اصل تحریم در قبال هر کشوری مخالف است، چرا که ضربه اصلی به ملت‌ها وارد می‌شود و «عراق مواضع همسایه‌ی خود، ایران را در هنگام بحران‌ها به خاطر دارد»

این بیانیه می‌افزاید: «وارد آمدن ضرر و زیانی به یکی از کشور‌های منطقه، بر امنیت و ثبات تمامی منطقه تاثیر منفی می‌گذارد و وزارت خارجه همزمان با ستایش موضع جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با تروریسم، از جامعه جهانی می‌خواهد برای توقف تحریم‌ها، دولت آمریکا را تحت فشار قرار دهند.»

 

الشرق الاوسط : رهبر ایران: نه جنگ؛ نه گفتگو با ترامپ


بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی و کنوانسیون حقوقی دریای خزر از جمله مهم‌ترین محور‌های برخی منابع عرب زبان از تحولات ایران در دو روز اخیر است.
الشرق الاوسط : رهبر ایران: نه جنگ؛ نه گفتگو با ترامپ
به گزارش افکارنیوز،

نکته جالب اینکه برخی از این روزنامه‌ها که تا پیش از این عناوین متعددی را به افزایش بهای دلار در ایران اختصاص داده و تحت عناوین مختلف در تلاش برای بزرگنمایی این موضوع بودند، اکنون این سیاست را در قبال ترکیه در پیش گرفته و عناوین مختلفی در این خصوص منتشر می‌کنند و به این ترتیب عناوین مرتبط با ایران جای خود را به ترکیه داده اند.

در مورد واکنش به پیشنهاد ترامپ برای گفتگوی بدون پیش شرط روزنامه الشرق الاوسط این عنوان را منتشر کرد: رهبر ایران: نه جنگ؛ نه گفتگو با ترامپ.

به نوشته این روزنامه، رهبر ایران در اولین اظهار نظر در قبال پیشنهاد ترامپ برای دیدار با مسئولان بلندپایه ایران اعلام کرد در شرایط کنونی هرگونه گفتگوی ایران و آمریکا را ممنوع می‌داند.

در مقابل پایگاه خبری العهد به ارزیابی اظهارات رهبر در این خصوص پرداخت و نوشت: رهبر ایران حد و مرز‌های جدیدی را برای بازی با آمریکا تعیین و پاسخ‌های منفی خود را در دو سطح داخلی و خارجی اعلام کردند، زیرا در شرایطی که ترامپ سیاست ضد و نقیض را در قبال ایران در پیش گرفته است، رهبر ایران پاسخ قطعی و اصولی خود را اعلام کرد: نه گفتگو با واشنگتن و نه جنگ.

نکته دیگر اینکه همزمان با انتشار برخی اخبار در شبکه‌های اجتماعی و فضا سازی علیه کنوانسیون حقوقی دریای خزر و تاکید مسئولان بر بی اساس بودن این اخبار، برخی منابع عربی نیز تحت عناوین مختلف سعی کردند توافق نشست سران در قزاقستان را به عنوان باخت ایران نمایش دهند.

در همین ارتباط روزنامه الشرق الاوسط مطلبی با عنوان "10 دلیل امضای سند بد روسیه از سوی روحانی" نوشت: بلافاصله پس از امضای این سند گروه‌های مختلف سیاسی ایران آن را تسلیم شدن در برابر روسیه دانسته و آن را محکوم کردند.

این روزنامه در مطلب دیگری به مقایسه وضعیت افزایش دلار در ایران و ترکیه پرداخت و نوشت حزب حاکم ترکیه توانست مردم را علیه واشنگتن بسیج کند تا جایی که ترک‌ها در اقدامی نمادین و به منظور اعلام حمایت از سقوط نرخ ارز کشورشان، دلار را آتش زدند.

روزنامه الاتحاد امارات نیز در یک تیر مغرضانه ایران را مسبب جنگ در یمن دانست.

پایگاه خبری الجزیره قطر نیز در مطلبی با عنوان: "یک نویسنده: سیاست ترامپ خطر تشکیل محور غیر قابل قبول را به وجود آورده است" نوشت:مارک الموند در یک مطلب در روزنامه دیلی تلگراف نوشت: ترامپ خطر تشکیل محور غیر قابل قبول بین ترکیه، ایران، چین و روسیه را به وجود آورده است.

این نویسنده انگلیسی که مدیر پژوهشکده بحران‌ها در آکسفورد است این سوال را مطرح می‌کند: آیا احتمال متحد شدن قربانیان جنگ تجاری ترامپ علیه او وجود دارد؟

روزنامه الزمان از هماهنگی بین تهران و دمشق برای احداث خط راه آهن بین دو کشور با مشارکت عراق و با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا خبر داد.

اما پایگاه خبری المسله مطلبی با عنوان "سفارت آمریکا: عراق تحریم‌های ضد ایرانی را نقض نکرده است".

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ارزیابی اظهارات حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در خصوص ادامه تجارت با ایران گفته بود، این احتمال هست که عاملان نقض تحریم‌ها علیه ایران خود نیز تحریم شوند.

حکم نمازخواندن در هواپیما


دراستفتایی از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب مطرح شد: اگر مسافران در هواپیما نتوانند قبله را مشخص کنند، به هر سمتی که گمان دارند قبله است، نماز بخوانند.
حکم نمازخواندن در هواپیما
به گزارش افکارنیوز،

وزارت راه و شهرسازی درباره نماز مسافر در هواپیما از دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استفتاء کرده است که در ادامه متن نامه و جوابیه استفتاء می‌آید:

بسمه‌تعالی

دفتر مقام معظم رهبری آیت‌الله العظمی خامنه‌ای

احتراماً‌ همانطور که مستحضرید نظارت بر زمان حرکت رسانه‌های سفری در تمام خطوط ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی برای جلوگیری از تضییع فریضه نورانی نماز از اولویت‌های این وزارتخانه می‌باشد. لذا نظارت بر زمان پرواز هواپیماها به ویژه در سه ماهه آخر سال جهت عدم تقارن زمان پرواز هواپیماها با اذان صبح و ابلاغ بخشنامه‌های متعدد و مؤثر که بر موضوع لحاظ نیم‌ ساعت زمان برای اقامه نماز مسافر در مبدأ و یا مقصد همواره مورد تأکید عالی‌ترین مقامات مسئول وزارتخانه‌ بوده که بحمدالله توفیقات فراوانی در این حوزه حاصل گردیده، ولی متأسفانه شرایطی پیش می‌آید که یک پرواز به دلایلی از قبیل نقص فنی و یا ... امکان اقامه نماز در مبدأ و مقصد وجود ندارد و وقت شرعی در همان پرواز آغاز و به پایان می‌رسد. لذا این ستاد برای اقامه نماز اضطراری درون هواپیما تمهیداتی اندیشیده که بر اساس آن استفتائات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) را از منابع و سایت‌های مختلف جمع‌آوری نموده تا به شکل کارتی زیبا چاپ و در حالت اضطرار در اختیار مسافرین محترم قرار گیرد، لذا به پیوست متن استفتائات جمع‌آوری شده مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) جهت مطابقت و تأیید آن دفتر محترم (پیوست) محضرتان ارسال می‌گردد.

** پاسخ

بسمه‌تعالی

احکام مندرج در متن پیوست با اصلاحات انجام گرفته مورد تأیید می‌باشد.

1- چنانچه مسافران محترم ناچار باشند که نماز را درون هواپیما اقامه نمایند، در صورتی که فضای مناسب برای اقامه نماز جانمایی شده باشد، می‌توان در آن محل نماز را با رعایت جهت قبله اقامه کرد و اگر فضایی مناسب جهت اقامه نماز در هواپیما وجود نداشت، می‌توان نماز را به صورت نشسته روی صندلی خواند و حتی‌الامکان جهت قبله را رعایت و در رکوع و سجده را با اشاره انجام داد.

2-برای تشخیص سمت قبله، با سوال از مهمانداران محترم جهت قبله را مشخص نمایید.

3-اگر مسافران در هواپیما نتوانند (اول با سوال از مهمانداران هواپیما) قبله را مشخص کنند، به هر سمتی که گمان دارند قبله است، نماز بخوانند و در صورت شک و وسعت وقت بنابر احتیاط واجب نماز را به چهار طرف و در تنگی وقت به میزانی که وقت دارند بخوانند کفایت می‌کند.

4-به هنگام تغییر قبله در صورت امکان با چرخیدن، جهت قبله را حفظ کنید و در حال چرخش به طرف قبله چیزی نخوانید.

5- سجده بر روی سنگ، کاغذ و نیز دستمال کاغذی که از چوب و گیاهان غیر از پنبه و کتان ساخته شده باشد نیز، صحیح است.

6- در صورتی که در داخل هواپیما، نماز با رعایت شرایط خوانده شد، صحیح و مجزی بوده و نیاز به اعاده ندارد.

7- در صورتی که شرایط وضو گرفتن فراهم نباشد، با درخواست از مهماندار، سنگ تیمم در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

8-اگر مکلف وقت کافی داشته باشد و بتواند پس از خروج از هواپیما نماز واجد شرایط را به جای آورد، نمازش که با اجزاء و شرایط کامل به جا آورده نشد، در هواپیما، صحیح نیست.

* پیشنهاد ارائه کارت «اقامه نماز درون هواپیما»

در همین راستا سیدسعید سیداعلایی معاون وزیر و رئیس ستاد اقامه نماز وزارت راه و شهرسازی در نامه‌ای به علی عابدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خواستار اجرای این استفتائات برای مسافران می‌شود که متن نامه در ادامه می‌آید:

جناب آقای مهندس عابدزاده

معاون محترم وزیر و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری

احتراماً‌ پیرو مذاکرات و پیگیری‌های چند سال گذشته در خصوص چاپ احکام ویژه نماز در شرایط اضطرار و عدم امکان اقامه نماز در فرودگاه و به منظور رعایت حقوق هموطنان و التزام به اقامه فریضه نورانی نماز، ضمن توصیه مجدد بر نظارت بر رعایت و تنظیم زمان پرواز هواپیماها با موضوع نماز به نحوی که حداکثر نیم ساعت در اختیار مسافرین جهت اقامه نماز در مبدأ و مقصد باشد، شایسته است دستور فرمائید در صورتی که در زمان انجام یک پرواز به دلایلی از قبیل نقص فنی و ... امکان اقامه نماز در مبداء‌ و مقصد وجود نداشته باشد و وقت شرعی در همان پرواز آغاز و به پایان می‌رسد مهمانداران محترم موظف به ارائه کارت «اقامه نماز درون هواپیما» به مسافرین باشند. لذا به پیوست احکام مرتبط که به تأیید و ممهور به مهر دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) می‌باشد. جهت ارائه به کلیه شرکت‌های هواپیمایی برای طراحی و چاپ (به شکل کارتی زیبا) جهت توزیع بین مسافرین ارسال می‌گردد.

 

کشته شدن 22 دانش آموز در یک حادثه


منابع سودانی از غرق شدن 22 دانش آموز و یک زن سودانی در دریاچه‌ای محلی واقع در شمال خارطوم خبر دادند.
کشته شدن 22 دانش آموز در یک حادثه
به گزارش افکارنیوز،

صبح امروز چهارشنبه، 22 دانش آموز و یک زن در حادثه غرق شدن قایقی در یک دریاچه محلی، جان باختند.

خبرگزاری دولتی سودان به نقل از مقامات دولتی اعلام کرد که 22 دانش آموز و یک زن سودانی در مسیر مدرسه در رود نیل واقع در شمال خارطوم، غرق شدند.

بر اساس این گزارش، این قایق در دریاچه محلی رود نیل از منطقه کنیسه به سمت کبنه و در مسیر مدرسه در حال حرکت بود که به دلیل خرابی موتور آن متوقف و غرق شد.

منابع محلی سودان می‌گویند که این قایق از سمت شمال به سمت جنوب یعنی برعکس جریان آب رود در حال حرکت بود.

 

شوخی مهراب قاسم‌خانی با نگرانی مردم درباره دریای خزر/ عکس


مهراب قاسم‌خانی با انتقاد از نگرانی ایجاد شده در جامعه برای کاهش سهم ایران از دریای خزر، با کنایه نوشت اگر توانایی نگهداری داشتیم از دریاچه ارومیه و هامون مراقبت می‌کردیم.
شوخی مهراب قاسم‌خانی با نگرانی مردم درباره دریای خزر/ عکس
به گزارش افکارنیوز،

مهراب قاسم خانی در واکنش به شایعاتی که درباره کاهش سهم ایران از دریای خزر ایجاد شده است در اینستاگرام نوشت: «الان واسه چى عصبانى هستین که سهممون از دریاچه خزر کم شده؟ خیلى دریاچه نگه دار بودیم، دریاچه ارومیه و دریاچه هامون رو نگه میداشتیم. باز اقلاً این یکى رو از دستمون نجات دادن، شاید زنده بمونه... راستشو بخواهید من بیشتر نگران این یازده درصدى هستم که دستمون مونده.»

واکنش مهراب قاسم خانی به نگرانی جامعه از کاهش سهم ایران در دریای خزر

 

>