گروه خبری اقتصادی

نرخ مصوب انواع گوشت قرمز در ماه رمضان


نرخ مصوب انواع گوشت قرمز در ماه رمضان در تصویر زیر قابل مشاهده است.
نرخ مصوب انواع گوشت قرمز در ماه رمضان
به گزارش افکارنیوز،

نرخ مصوب انواع گوشت قرمز در ماه رمضان در تصویر زیر قابل مشاهده است.

 

طلا گران‌تر می‌شود؟


قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر رشد ارزش دلار آمریکا در بحبوحه دورنمای نرخ‌های بهره بالاتر این کشور، کاهش پیدا کرد.
طلا گران‌تر می‌شود؟
به گزارش افکارنیوز،

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات جاری بازار سنگاپور با 0.1 درصد کاهش، به 1267.23 دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت با 0.2 درصد کاهش، به 1268.80 دلار رسید.

به گفته بارناباس گان، تحلیلگر بانک ،در سنگاپور OCBC با توجه به تنش‌های تجاری فزاینده و همچنین رونق اقتصاد آمریکا در مقایسه با اقتصادهای دیگر، عواملی وجود دارد که قیمت دلار را بالاتر خواهد برد. قیمت طلا به شدت تحت تاثیر روند حرکت دلار قرار دارد و در واقع در واکنش به رشد ارزش دلار، طلا جذابیت کمتری پیدا کرده است.

بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه در بحبوحه تشدید تنش‌های تجاری جهانی سقوط کردند. شاخص دلار در برابر سبدی از شش ارز بزرگ در 94.525 واحد نیز ایستاد که بالاترین حد از ژوییه سال 2017 بود.

طلا معمولا در شرایط تنش‌های سیاسی و اقتصادی از تقاضا برای این فلز به عنوان دارایی مطمئن سود می‌برد، اما این‌بار رشد ارزش دلار باعث شده است این فلز ارزشمند برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر شود.

به گفته استفن اینس، مدیرمعاملات منطقه آسیا – اقیانوسیه در شرکت OANDA، در بحبوحه دورنمای نرخ‌های بهره بالاتر آمریکا و دلار قوی، معامله‌گران در زمان افزایش قیمت‌ها به فروش روی می‌آورند. برای این‌که طلا به بالای 1282 دلار صعود کند باید ارزش دلار به میزان قابل توجهی افت کند.

بر اساس گزارش رویترز، جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا، هفته گذشته اظهار کرد: این بانک به روند تدریجی افزایش نرخ‌های بهره ادامه خواهد داد.

نرخ‌های بهره بالاتر آمریکا از جذابیت طلا به عنوان یک دارایی بدون بازده کم می‌کند.

قیمت طلا هفته گذشته تحت تاثیر دورنمای نرخ‌های بهره بالاتر در آمریکا و ارزش بالای دلار، به پایین‌ترین قیمت در شش ماه اخیر سقوط کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با 0.6 درصد کاهش، به 16.34 دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.2 درصد کاهش، 871.49 دلار معامله شد و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با 0.3 درصد کاهش، در 954.10 دلار ایستاد.

 

سیف: با وحدت قوا جای هیچ نگرانی در مسئله اقتصادی نیست


رئیس بانک مرکزی در جلسه امروز با تأکید بر وحدت قوا گفت:‌ با حفظ این وحدت در حوزه اقتصادی جای هیچ نگرانی وجود ندارد و در این رابطه هم کالاهای اساسی اولویت‌بندی می‌شود.
سیف: با وحدت قوا جای هیچ نگرانی در مسئله اقتصادی نیست
به گزارش افکارنیوز،

محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ، در تشریح نشست مشترک امروز کمیسیون‌های صنایع و اقتصادی با حضور ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: جلسه امروز با حضور اعضای کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع مجلس و همچنین ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی و کارشناسان حوزه اقتصادی تشکیل شد.

وی افزود: در این جلسه از سوی رئیس بانک مرکزی توضیحاتی در خصوص بازار ارز ارائه شد و ضمن آن نمایندگان سوالات خود را درباره چرایی و علل افزایش نرخ ارز مطرح کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: در این جلسه همچنین تأکید شد که ما همواره باید به سمت ایجاد آرامش و وحدت بین قوا حرکت کنیم و بر اساس توضیحات رئیس بانک مرکزی سعی می‌شود بازار ارز تنظیم و کنترل شود.

عزیزی بر همین اساس اضافه کرد: رئیس بانک مرکزی همچنین با ارائه توضیحاتش به بحث اولویت‌بندی‌ها اشاره کرد و گفت:‌جای نگرانی نیست و در این زمینه باید کالاهای اساسی اولویت‌بندی شده و کالاهای لوکس و غیر ضرور که چندان برای مردم ضروری به نظر نمی‌رسند  ارز دولتی به آنها تعلق نگیرد.

وی همچنین به ارز مسافرتی از سوی اشخاص حقیقی هم اشاره کرد و گفت: به عقیده بنده کسی که می‌خواهد به مسافرت برود نباید ارز دولتی به این شخص تعلق بگیرد و هر کس می‌تواند با هزینه خود بدون تبدیل ارز هر کجا که می‌خواهد برود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه در جلسه امروز مسئله وحدت بین قوا و دستگاه‌ها مورد تأکید جدی نمایندگان و مسئولان حاضر قرار گرفت،‌گفت: در این بین تأکید شد که مجلس و دولت باید با همدلی بیشتری یکدیگر را همراهی کرده تا از این شرایط به نفع احسن عبور کنیم.

عزیزی با بیان اینکه به هر حال شرایط ناجوانمردانه و سختی از لحاظ اقتصادی بر کشور حاکم است،‌عنوان کرد: به هر حال مردم ما سختی‌های زیادی کشیده‌اند اما ما شاهد بودیم که در دوران‌های دفاع مقدس و سال‌های سخت مردم همواره پیروز میدان بودند و سربلند از این سختی‌ها بیرون آمده‌اند قطعاً‌ با تلاش دولت و مجلس و همکاری مردم از این مقطع فعلی هم سربلند بیرون خواهیم آمد.

 

دولت بازار ارز را رها کرده


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست تعیین نرخ 4200تومانی دلار در اقتصاد کشور معکوس عمل کرده است.
دولت بازار ارز را رها کرده
به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا پورابراهیمی در گفتگوی ویژه خبری ابراز کرد: طبق آمار سازمان گمرکات کشور، بیش از 27 میلیارد دلار تقاضا برای واردات کالا به‌ثبت رسیده و به‌نحوی نرخ چهار هزار و دویست تومان برای هر دلار آمریکا تبدیل به مزیتی برای واردات بیشتر شده و این روند اصلاً منطقی نیست.

او ادامه داد: معمولاً با کاهش ارزش پول کشور باید تأثیری بر صادرات کشور شکل گیرد اما­ صادرات ایران کاهش و واردات افزایش یافته است.

پورابراهیمی تصریح ­کرد: زمانی هر بشکه نفت ایران زیر 30 دلار بود و الآن به بالای 60 دلار رسیده، قیمت جهانی سنگ‌آهن ایران 1.2 بود الآن دو برابر شده، محصولات پتروشیمی زمانی 15 الی 20 میلیارد دلار صادرات را تجربه می‌کرد الآن این رقم به 100 رسیده است با چنین روندی برآورد می‌شود منابع ارزی کشور امسال به 110 میلیارد دلار برسد و انتظار می‌رود بانک مرکزی با اقتدار بتواند شرایط ارزی کشور را مدیریت کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: شرکتهای پتروشیمی که خوراکشان را با نرخ دولتی تهیه می‌کنند در حال حاضر به‌روشهای مختلف اقدام به دور زدن سامانه نیما می‌کنند، گزارش موثق داریم که پتروشیمی‌ای گفته است؛ "من ارزم را تحویل می‌دهم اما روش محاسبه ارز و مابه‌التفاوتها را خودم انجام می‌دهم."، حتی برخی هم می‌گویند "به‌جای واردات ارز، کالا وارد می‌کنیم".

او ادامه داد: در حال حاضر بخشی از مشکل بازار اینجاست که واردات با نرخ دلار آزاد انجام می‌گیرد و صادرات با دلار چهار هزار و دویست تومان، این روند اصلاً منطقی نیست.

پورابراهیمی ­رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت مطرح کرده بود که دلاری با نرخ 3 هزار و هشتصد تومان برای اقلام دارویی، 4 هزار و دویست را برای کالاهای اساسی اختصاص می‌دهد­ و نرخ سوم هم در کوچه و خیابان بماند، اما حقیقتاً سه‌نرخی کردن ارز به‌صلاح نیست.

پورابراهیمی گفت: در حال حاضر ارز لنگر اصلی اقتصاد کشور است و بازارهای گوناگون کشور دستخوش نوسانات این کالا قرار می‌گیرد. اگر مدیریتی نسبت به بازار ارز­ شکل نگیرد شرایط از این‌که هست بدتر می‌شود و گویا دولت هم این بخش را به حال خود رها کرده است، امروز در کشور ما دلیل و علل و فرمول و مؤلفه‌ای برای محاسبه نرخ ارز با چنین قیمتهایی وجود ندارد مگر اینکه بازار ارز متأثر از مکانیزم عرضه و تقاضا و هیجانات ناشی از دلال‌بازی شود.

 

تجمع جمعی از بازاریان و اصناف مقابل مجلس


جمعی از بازاریان، کسبه و اصناف ظهر امروز در اعتراض به بالا رفتن نرخ ارز، گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی عاجل به وضعیت معیشتی کنونی شدند.
تجمع جمعی از بازاریان و اصناف مقابل مجلس
به گزارش افکارنیوز،

جمعی از بازاریان، کسبه و اصناف ظهر امروز در اعتراض به بالا رفتن نرخ ارز، گرانی‌ها و افزایش قیمت‌ها مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.تجمع‌کنندگان از نمایندگان مجلس خواستار رسیدگی عاجل به وضعیت معیشتی کنونی شدند.

 

نصب و راه اندازی 100 سایت تلفن همراه در استان کرمان


با گذشت کمتر از 7 ماه از وقوع زلزله استان کرمان، همراه اول از نصب و راه اندازی 100 سایت شهری طی این مدت در این استان خبر داد.
نصب و راه اندازی 100 سایت تلفن همراه در استان کرمان
به گزارش افکارنیوز،

روز شنبه 2 تیرماه 97 با حضور مهندس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس حمید فرهنگ مدیرعامل همراه اول و جمعی از مدیران و مسؤولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استان کرمان، از دستاوردهای دولت و اپراتورهای تلفن همراه جهت رفع مشکلات ارتباطی ناشی از زلزله رونمایی و اعلام شد ؛ اپراتور اول تلفن همراه کشور، طی 6 ماه گذشته مبلغ 175 میلیارد ریال در مناطق زلزله شده استان کرمان سرمایه گذاری کرده است.

با سرمایه گذاری های صورت گرفته توسط همراه اول، طی 6 ماه اخیر 100 سایت BTS شهری در استان کرمان نصب و راه اندازی شده است.

همچنین طی بازه زمانی مذکور، تعداد 55 پهنای باند مورد نیاز در استان کرمان تأمین شده است.

در این مراسم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه با سرمایه گذاری 90 میلیارد تومانی دولت اکثر مشکلات ارتباطی مناطق زلزله زده کرمان رفع شده است، تأکید کرد: پیگیری های لازم برای رفع کامل مشکلات ارتباطی ناشی از زلزله در حال انجام است.

جهرمی با بیان اینکه 2400 روستا در استان کرمان وجود داشت که قبلاً خدمات همراه اول داشتند و از امروز خدمات ایرانسل نیز در این روستاها برقرار می شود، خاطرنشان کرد: بیش از 1700 روستا که عمدتاً در مناطق جنوبی و شرقی استان کرمان هستند و از اینترنت بی بهره بودند، اکنون از این خدمات بهره مند شده اند. 

 

 

>