گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

چشم‌انداز مشترک، عامل پیوند تهران و پکن

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقه طولانی روابط حسنه میان تهران و پکن، نوشته است با توجه به دیدگاه مشترکی که دو کشور در مورد مسائل بین‌المللی دارند، لازم است که همکاری میان ایران و چین بیش از پیش افزایش یابد.

اعتمادآنلاین| محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه سفر به چین، در یادداشتی در یکی از نشریات این کشور نوشته است که چشم انداز مشترک در مورد مسائل بین المللی عامل پیوند تهران و پکن است.

ظریف در این یادداشت که در نشریه گلوبال تایمز منتشر شده، با اشاره به سفرهای پیشینش به چین و همچنین سابقه تمدنی چندین هزار ساله دو کشور، نوشته است: سابقه روابط میان ایران و چین به 2000 سال پیش بازمی گردد، زمانی که اکتشاف گران و بازرگانان از طریق جاده ابریشم با یکدیگر روبرو شدند. آنجا بود که دو ملت دریافتند که به عظمت تمدن یکدیگر احترام بگذارند. آن تماس های اولیه، زمینه را برای هزاران سال ارتباط ویژه میان دو مورد از بزرگترین، پیشرفته ترین و پایدارترین تمدن های جهان، فراهم کرد.

وزیر امور خارجه، چین امروز را شریکی غیرقابل چشم پوشی برای ایران خوانده و نوشته است که دو کشور اکنون در جبهه های متعددی به شرکای راهبردی یکدیگر بدل شده اند. وی با بیان اینکه دو کشور باید به سوی تقویت روابط دوجانبه حرکت کنند، توسعه پایدار، حفاظت از محیط زیست، ریشه کنی فقر و مقابله با افراط گرایی و تروریسم را از چالش های مشترک دو کشور توصیف کرده و نوشته است: معتقدیم که مسائل مشترک، به راهکار های مشترک و در نتیجه همکاری، هماهنگی و ارتباط بیشتر نیاز دارد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه پیوندهای گذشته و روابط کنونی چارچوبی برای همکاری میان تهران و پکن ایجاد کرده، نوشته است: اما واقعیت این است که این آینده است که ما را به هم پیوند می دهد. چشم انداز مشترک ایران و چین، دولت های دارای حاکمیت با سیاست خارجی مستقل در قاره آسیاست که به یکدیگر مرتبط بوده، با هم رشد کرده، ظرفیت های خود را تحقق بخشیده و به جایگاه حقیقی خود در جهان دست می یابند.

ظریف تهران و پکن را علاقمند به چندجانبه گرایی خوانده و نوشته است که هر دو طرف خواهان روابط تجاری منصفانه و متوازن بوده و هر دو از سوی خصومت تعصب آمیز، عوام فریب و یکجانبه گرای خارجی تحت فشار قرار دارند.

او سپس به نقش چین در حصول توافق هسته ای اشاره کرده و نوشته است که اکنون یک عضو توافق هسته ای به شکلی آشکار در حال نقض قوانین بین المللی و مفاد این توافق است. او نحوه پاسخگویی به این رفتار ایالات متحده را عاملی اثرگذار بر آینده دو کشور و چشم انداز مشترک پکن و تهران، ارزیابی کرده است.

وزیر امور خارجه ایران می نویسد: اینجاست که نقش ویژه کشورهای دارای اثرگذاری منطقه ای و بین المللی، نظیر چین و ایران، برای حراست از صلح و امنیت بین المللی برای همه، حیاتی می شود. مهمترین و اثرگذارترین پاسخ ما، حمایت از حاکمیت یکدیگر و بسط همکاری اقتصادی است. ما نیز باید مانند پدرانمان در اعصار کهن، از مسیر جاده ابریشم به غنای جامع فرهنگی و اقتصادی دست یابیم. ایران از گذشته تلاش برای اجرای این ایده را آغاز کرده است.

او همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در پروژه کمربند و جاده را نشانگر ورود روابط دو کشور به فازی جدید ارزیابی کرده و نوشته است که هرگونه مشارکت موفق راهبردی، نیازمند بنیان های قدرمند اقتصادی است که برای هر دو طرف سودمند باشد. ظریف تأکید کرده است که ایران مصمم است که به چین در ایجاد زیرساختی پیشرو در زمینه دانش، فناوری و ابتکار، کمک کند.

او در مورد جنگ تجاری آمریکا علیه چین نیز نوشته است: در ارتباط با تحولات جاری نیز، ایران قویا از موضع چین در به اصطلاح جنگ تجاری حمایت کرده و رویکرد حمایت گرایانه ایالات متحده و فاصله گرفتن ایالات متحده از مفاهیم تجارت قانون پایه را غیرسازنده، غیرمنطقی و مخرب می داند. علاوه بر این، ایران همواره از سیاست چین واحد حمایت کرده، به تمجید از دستاوردهای یک کشور، دو سیستم پرداخته و هرگونه مداخله در امور داخلی چین را رد کرده است.

ظریف در پایان با تقدیر از پکن به دلیل حمایت از توافق هسته ای با ایران، نوشته است: در میان اندیشمندان روابط بین الملل، اجماعی قدرتمند وجود دارد مبنی بر اینکه قرن بیست و یکم، قرن آسیایی است. در عین رویارویی چین و ایران با چالش های متعدد، نقاط مشخصی از غرب نشان داده اند که برای پذیرش این آینده روبرو نیستند. در چنین شرایطی، همکاری خستگی ناپذیر میان چین و ایران به عنوان دو کشوری که عمیقا به آسیایی به هم پیوسته و شکوفا متعهدند، امری ضروری و غیرقابل اجتناب است.

منبع: فارس