گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

پرونده‌های قضایی برای پیشرفت جامعه اسلامی باید کم شود

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تاکید کرد که اگر به دنبال پیشرفت در جامعه اسلامی هستیم باید میزان حجم پرونده‌های قضایی در استان و کشور کاهش یابد.

اعتمادآنلاین| آیت الله لطف الله دژکام چهارشنبه 17 مهر در دیدار با رئیس دیوان عالی کشور در شیراز، با تاکید بر اینکه نباید هر شکایت و اختلافی به صورت پرونده درآید و در قوه قضاییه به عنوان یک دعوای حقوقی مطرح شود، گفت: شوراهای حل اختلاف موظف هستند تا صلح و سازش در میان افراد ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در این میان شوراهای حل اختلاف جایگاه مناسبی بر عهده دارند و می توانند با ایجاد صلح و سازش که وظیفه اصلی آنان است از ایجاد پرونده های قضایی بکاهند.

امام جمعه شیراز با اشاره به رویکرد دستگاه قضا نیز گفت: یکی از برنامه هایی که در دستگاه قضایی مورد نظر قرار گرفته افزایش نقش مساجد در دعوی قضایی است از این رو مساجد می توانند نسبت به کاهش دعوی حقوقی اقدامات مناسبی داشته باشند.

رئیس دادگستری استان فارس نیز در ادامه این دیدار گفت: زمان رسیدگی به پرونده هایی که در شوراهای حل اختلاف حضور دارند تنها 23 روز است.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی افزود: در گذشته در فارس تنها 35 شورای حل اختلاف وجود داشت اما اکنون تعداد این شورا به هزار و 720 رسیده است.

او در خصوص طرح هر مسجد یک حقوقدان نیز گفت: یکی از برنامه هایی که در دستگاه قضایی مورد توجه بوده است، افزایش آگاهی بخشی به مردم در حوزه قضایی است.

موسوی با بیان اینکه بر اساس این طرح حقوقدانان و افرادی که نسبت به دستگاه قضایی آگاهی دارند با حضور در مساجد آگاهی مردم را در این بخش افزایش می دهند، اضافه کرد: قرار است حقوقدانان در مساجد حضور داشته باشند و اولویت حضور نیز با قضات این دستگاه است.

رئیس دادگستری فارس با اشاره به حضور قضات در تمامی مساجد استان، عنوان کرد: علاوه بر قضات، وکلا و کارشناسان حقوقی نیز همچون گذشته در مساجد حضور دارند و به افزایش آگاهی افراد کمک خواهند کرد.

منبع: ایسنا