گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری خودرو

پلیموث کودا 250 هزار دلاری با تاریخچه ای جذاب


کمپانی ” کرایسلر ” در سال 1970 پلت فرم جدید E-Body را معرفی کرد. خودروهای دوج چلنجر و پلیموث باراکودا بر پایه این پلت فرم ساخته شدند و خلاف مدل های قبلی، کوچک تر و چابک تر بودند.

پلیموث کودا در سال 1970 برای اولین بار در دید عموم ظاهر شد. خودرویی عضلانی که با رنگ های جذاب و موتورهای قدرتمند خود حسابی دلربایی می کرد. در میان آپشن های در نظر گرفته شده برای این خودرو، کودا با موتور 426 همی یک سر و گردن از بقیه بالاتر ( و البته گران تر) بود. حتا در دهه 70 میلادی با وجود تب داغ ماسل کارها، راندن یک نمونه کودا با موتور 426 همی برای خیلی ها یک آرزو بود. حال فکرش را بکنید که امروز بتوانید یک نمونه کودا 426 همی را برانید.

پلیموث کودا 426 همی یا همی کودا، از زیر بندی قدرتمند تر نسبت به مدل های دیگر بهره می برد تا بتواند 425 اسب بخار قدرت موتور را تحمل کند. انتقال قدرت هم به وسیله جعبه دنده دستی3 یا 4 دنده و یا اتوماتیک 3 دنده انجام می شد تا 640 نیوتن متر گشتاور را به چرخ های عقب منتقل کند. اما خودرویی که امروز می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، یک نمونه همی کودا مدل 1970 است که افزون بر شرایط عالی، تاریخچه جذابی هم دارد.


این خودرو ابتدا توسط یک عشق ماشین اهل ایالت ویسکانسین در دهه 70 خریداری شد. چندی بعد مالک خودرو به دلیل باردار شدن همسرش و مشکل مالی برای خرید خانه، مجبور شد همی کودای مورد علاقه اش را بفروشد. سپس این خودرو به یک مزرعه دار فروخته شد و سه دهه بعدی عمر خود را در مزرعه گذراند. در تمامی این سال ها صاحب اصلی خودرو این همی کودای جذاب را زیر نظر داشته و هر از چند گاهی به ملاقات آن می رفته است. پس از گذشت 20 سال کشمکش میان مزرعه دار و مالک اصلی خودرو بر سر فروش آن، سرانجام مزرعه دار راضی می شود خودرو را به صاحب اصلی اش بازگرداند.

این خودرو که در آن زمان به آهن قراضه ای تبدیل شده بود اکنون به بهترین شکل ممکن بازسازی شده تا به شرایط روز اول اش بازگردد. همی کودای جذاب داستان ما که به رنگ معروف Plum Crazy یا بنفش دیوانه رنگ آمیزی شده است، اکنون برچسب قیمت 250 هزار دلار خورده است. قیمتی که با وجود کمیاب بودن این نمونه شاید چندان هم عجیب نباشد.
ارشیا شیخ الاسلامی
پایگاه خبری اسب بخارaddup.center