گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری خودرو

زانتیا را فراموش کن؛ c5 را به خاطر بسپار

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار خودرو

سایپا هیچ‌گاه امیدش را به همکاری با سیتروئن قطع نمی‌کند. برای همین تا با زانتیا به انتهای خط رسید c5 را جایگزین آن کرد.

سایپا هیچ‌گاه امیدش را به همکاری با سیتروئن قطع نمی‌کند. برای همین تا با زانتیا به انتهای خط رسید c5 را جایگزین آن کرد.

هم‌زمان با پنجره کوچکی که زمان برداشتن تحریم‌ها در سال 2016 باز شد، c5 به کشور رسید تا جای خالی زانتیا را پر کند اما آن پنجره هم زود بسته شد. حالا برای داشتن این خودرو راهی جز گشتن لا‌به‌لای آگهی‌های دیوار وجود ندارد.

اگر به جای زانتیای قدیمی، دنبال سفر کردن با خودرویی بدون دردسر باشید، می‌خواهید همه وسایل را در صندوق جا دهید، جای کافی برای پا داشته و در عین حال بنزین زیادی مصرف نکنید باید یک راست به سیتروئن c5 فکر کنید. خودرویی که می‌تواند جای خالی زانتیا را برای طرفداران سیتروئن پر کند.

اولین چیزی که در سی فایو به نظر می‌آید ظاهر عجیب و چراغ‌هایی است که شبیه هیچ خودروی دیگری نیست. همان طور که سال‌ها پیش یک بار از چراغ‌های زانتیا تعجب کرده بودیم، از این طراحی سی فایو یا c5 هم باید تعجب کنیم. موارد دیگری در این خودرو وجود دارد که ممکن است برای سرنشینان و راننده تازگی داشته باشند. مثلا جای تهویه هوا در آن با همه خودروها متفاوت بوده که خیلی زود به آن عادت می‌کنید یا اینکه روی فرمان دکمه‌های زیادی وجود دارد که کم کم کار با همه آنها را یاد می‌گیرید.

وضعیت رقبا

سوناتا یکی از رقیبان سی فایو است که تاکنون هفت نسل از آن در ایران معرفی شده. اگر سوناتای 2006 تا 2010 را با سی فایو مقایسه کنیم بدون شک سوناتا با موتوری سه لیتری و 235 اسب بخار وضعیتی بهتر دارد.

پروتون را هم رقیب دیگری در این سگمنت می‌دانند که موتوری 1٫6 لیتری با 110 اسب بخار قدرت و شتاب استانداردی در 13 ثانیه دارد. اگر ام‌جی 6 را هم در این دسته‌بندی به عنوان رقیب دیگری معرفی کنیم شاهد برتری سیتروئن خواهیم بود.

مشخصات فنی

اگر نام citroen c5  را در دیوار بنویسید و منتظر نتایج بمانید بیشتر خودروهایی که به شما پیشنهاد داده می‌شود در سال‌های 2006 تا 2011 تولید و به ایران وارد شده‌اند. مدل سال 2006 با مدل 2009 تا 2011 متفاوت است. اگرچه هر دو c5 با موتوری دولیتری تولید شده‌اند اما مدل 2006 فقط با گیربکس چهار سرعته اتوماتیک ساخته شده ولی مدل جدیدتر با پنج سرعته دستی و چهارسرعته اتوماتیک. این تغییرات منجر به تفاوت سرعت و شتاب و مصرف بنزین در خودرو هم شده‌اند. در جدول زیر تاثیر این تغییر را در شتاب و مصرف بنزین مشاهده می‌کنید.

مدلقدرت (اسب بخار)شتاب استاندارد(ثانیه)مصرف ترکیبیاستاندارد آلایندگی
مدل 20061381212یورو دو
مدا 2009 تا 20111439٫78٫4یورو چهار

امتیاز بزرگ new c5 را باید افزایش تعداد ایربگ به 7 کیسه بدانیم. در مدل 2006 این خودرو ایربگ زانویی به کار نرفته و در زانتیا فقط دو ابرگ تامین شده بود.

اتفاق دیگری که در این چند سال برای سیتروئن رخ داد، رسیدن به چهار ستاره ایمنی در مدل 2009 بوده. در مدل 2006 خودرو تنها موفق به گرفتن سه ستاره شده بود. باورش سخت است که بدانید زانتیا تنها دو ستاره از موسسه یورو ان کپ دارد. یعنی از نظر ایمنی چیزی شبیه ام‌وی‌ام 110 است.

در حال حاضر قیمت زانتیای 2006 بین 60 تا 70 میلیون تومان است و هنگام نوشتن این گزارش مدل 2011 سیتروئن سی فایو در سایت دیوار 160 میلیون تومان معامله می‌شود. همچنین مدل 2006 آن را 84 میلیون تومان خرید و فروش می‌کنند. در سایت دیوار از هر کدام از این سه مدل چند نمونه وجود دارد که بسته به بودجه و سلیقه‌تان می‌توانید با شماره آگهی‌دهنده تماس بگیرید و حضوری از آن خودرو دیدن کنید.

منبع : ویرلن