گروه خبری اقتصادی

سود حاصل از پیش فروش سکه نصیب 2درصد جامعه شد/ اصل پیش‌فروش سکه مردود است

سود حاصل از پیش فروش سکه نصیب 2درصد جامعه شد/ اصل پیش‌فروش سکه مردود است

  بزرگنمایی:

آریا بازار - عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی را حرکت غیرکارشناسی دانست که موجب به تاراج رفتن منابع متعلق به همه مردم شد.
اقتصادآنلاین – المیرا اکرمی؛ حسن حسینی شاهرودی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی اقتصادآنلاین گفت: اقدامی که بانک مرکزی در مورد پیش فروش سکه انجام داد، منابع این ملت را تاراج کرد و در اختیار عده خاصی قرار داد که سودهای کلانی از این راه کسب کردند.
وی با تاکید بر اینکه اصل پیش فروش سکه مردود است و مورد پذیرش نیست، اظهار داشت: سکه از کالاهای ضروری نیست که مردم نیازمند آن باشند و این پیش فروش سکه که به مثابه سکه پاشی در بازار است، از منابع مردم که متعلق به ۸۵ میلیون نفر جمعیت این کشور است، هزینه می‌شود.
حسینی شاهرودی در ادامه افزود: قطعا کسانی که به دنبال خرید سکه در تعداد زیاد هستند، می‌خواهند دارایی خود را تبدیل به سکه کنند تا سود کلانی را به دست بیاورند و در واقع این یک نوع سرمایه گذاری است که این سرمایه گذاری در اختیار همه قرار نمی‌گیرد و تنها در اختیار افراد خاصی که حدود ۲ درصد جامعه هستند، قرار می‌گیرد.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس در ادامه عنوان کرد: اگر هم بنا باشد سیاست دولت و شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد بر کنترل بازار سکه و طلا باشد، باید یک حد نصاب برای پیش فروش در نظر گرفته شود تا کسی نتواند هزاران قطعه سکه را خریداری کند و به شخص دیگری اصلا سکه نرسد. در این شرایط اگر بخشی از منابع داخلی کشور هم صرف شود، این منافع شامل تمام افرادی می‌شود که می‌خواهند سودی ببرند و اگر سکه توزیع شود، در اختیار همه مردم قرار بگیرد و نه فقط افراد خاصی.
حسینی شاهرودی در پایان اظهار داشت: ضمن اینکه با تعیین کردن یک حد نصاب، خروج سکه و طلا از کشور به راحتی اتفاق نمی‌افتد ولی وقتی سکه ها در اختیار چند نفر باشد، احتمال انتقال آنها به خارج از کشور و قاچاق سکه بیشتر خواهد شد.

شاخص کل بورس 588 واحد آب رفت/ توجه به کوچکترهای بازار با عقب نشینی فلزی-معدنی‌ها

شاخص کل بورس 588 واحد آب رفت/ توجه به کوچکترهای بازار با عقب نشینی فلزی-معدنی‌ها

  بزرگنمایی:

بازار آریا - معاملات منفی اولین روز هفته در بورس تهران با عقب نشینی قیمتی در گروه بزرگ فلزات اساسی، کلیت بازار را تحت تاثیر قرار داد. این در حالی است که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته در پایین ترین سطح خود قرار دارد.
اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ بورس تهران اولین روز هفته را منفی آغاز کرد تا پیش بینی‌ها در خصوص ادامه روند کاهشی قیمت فلزات و تاثیرگذاری آن بر بازار داخلی محقق شود. هفته پیش با اوج گرفتن مولفه‌های سیاسی، شاهد افت و خیزهای شدید در بورس تهران بودیم. اما با فروکش کردن نسبی این متغییرها به دلیل عقب نشینی محسوس مقامات آمریکایی در خصوص پذیرش پیشنهاد برخی کشورها برای خارج شدن از لیست تحریم‌ها ایران، جو نسبتا پایداری در بازار امروز حاکم بود.
بورس، در هفته ای که گذشت
اما هفته‌ای که گذشت، روزهای ناکامی های اهالی بازار سرمایه بود و شاخص کل به کانال ۱۰۹ هزار واحد بازگشت که اصلاح قیمتی نمادهای گروه فلزی دلیل اصلی افت های اخیر شاخص اصلی بود بازار چهارشنبه را در حالی به پایان رساندیم که با افزایش عرضه ها در اکثر گروه ها، بخصوص گروه های دلار محور و پیشروی فلزی، معدنی و پتروشیمی مواجه بودیم و افت قیمت و فشار فروش بالای اکثر گروه ها را نظاره گر شدیم که دلیل آنرا عرضه اولیه پتروشیمی پارس و ریزش قیمت های فلزات پایه در بازارهای جهانی می توان عنوان کرد نحوه معاملاتی که پیش بینی می شود در این هفته و به جز برخی نماد های کوچک و عرضه اولیه های «پارس»، «شغدیر» و «زبینا»، در سایر نمادها و گروه ها نظاره‌گر باشیم.
در بازارهای جهانی چه گذشت؟
اما در بازارهای جهانی تنش های سیاسی ناشی از جنگ تعرفه ای به اوج خود رسیده است. از این رو در پایان معاملات هفته جاری بازار فلزات لندن، قیمت فلز مس به کف یک ساله اخیر خود رسید و در محدوده ۶۲۲۰ دلار در هر تن آرام گرفت. این در حالی بود که فلز «روی» نیز از این امر مستثنی نبود و پس از ریزش سنگین در محدوده ۲۵۰۰ دلار قرارگرفت. طلا نیز با کاهش نرخ بهره کانادا نتوانست از مسیر نزولی خارج شود و به ۱۲۴۰ دلار در هر انس رسید.
اما نفت هم مانند سایر کامودیتی ها اخر هفته قرمز رنگی را پشت سر گذاشت و با ریزش بی سابقه در طول ۲.۵ سال اخیر به قیمت ۷۴ دلار در هربشکه رسید. بازگشایی چهار ترمینال نفتی لیبی و ادامه روند افزایش تولید از سوی عربستان و عراق مهم ترین عوانل تشدید فشار بر قیمت نفت در روزهای اخیر بود.
بهای متانول چین در آخرین روز معاملاتی هفته با ۰.۳۱ درصد افزایش به سطح ۴۳۴ دلار رسید که روند رو به رشد خود طی روزهای اخیر را تداوم بخشید. با توجه به اینکه ۴ هفته آینده آخرین بازه زمانی محتمل برای افت بهای جهانی متانول بطور سنتی در فصل گرما است و از انتهای تابستان به مرور بر تقاضای متانول افزوده خواهد شد ، می توان انتظار داشت که روند بهای متانول در ماه های پیش رو با افزایش فعالیت واحد های MTO و همچنین افزایش تقاضای متانول از ابتدای پاییز رشد خوبی را تجربه نماید.
همچنین بهای سایر محصولات مانند تولوئن ، استایرن ، بنزن ، اتیلن گلایکول ، پروپیلن و ... نیز شاهد افزایش قیمت در بازارهای جهانی بوده است. از این رو بهای تولوئن در بازارهای چین و حوزه CIS با رشد ۱.۰۶ درصد و ۱.۵درصد به رقم ۹۱۳ دلار و ۹۲۱ دلار رسیده است.
بهای استایرن در بازارهای چین و حوزه CIS با رشد ۱.۲۱ درصد و ۱.۰۴ درصدبه رقم ۱۶۷۱ دلار و ۱۵۹۰ دلار رسید. همچنین بهای بنزن در بازار چین با رشد ۰.۵۷درصدربه سطح ۹۴۹ دلار رسید.بهای اتیلن گلایکول در بازارهای چین بدون تغییر در سطح ۱۰۷۲ دلار باقی ماند.بهای پروپیلن در بازارهای چین با ۱.۷درصد افزایش به سطح ۱۷۵۹ دلار رسید. بهای محصولات پتروشیمی مانند هفته های گذشته بطور کلی روند رو به رشدی را تجربه کرد و از ثبات بیشتری نسبت به سایر بازارها برخوردار است.
اخبار موثر بین المللی
در حوزه ریسک های مرتبط با برجام، آمریکا با رد درخواست فرانسه، مجوز ادامه فعالیت تجاری شرکتهای فرانسوی و ایران بعد از ماه نوامبر را نمی دهد. از سوی دیگر وزیر نفت عربستان می گوید شورای نظارت بر سقف تولید اعضا JMMC بجای پایش کشور به کشور، در آینده رعایت مجموع سقف تولید اعضا را کنترل می کند. از سوی دیگر وزیر نفت کشورمان هفته گذشته در نامه ای به این اقدام اعتراض کرده است. با تحلیل فوق، عربستان می تواند در صورت کاهش تولید نفت ایران و ونزوئلا، اقدام به صادرات بجای آنها کرده و تنها تولید از سقف توافقی نباید افزایش یابد.
در ژاپن نیز پالایشگاههای این کشور ناامید از دریافت مجوز خرید نفت ایران، احتمالا واردات خود را به صفر می رسانند. از سویی دیگر در صنعت بیمه، مدیرعامل شرکت بیمه لویدز Lloyd s در لندن که بدلیل وجود سهامدار آمریکایی )شرکت DXC ) در سیستم مدیریت بیمه تحریم آمریکا، احتمالا امکان پوشش انواع خدمات بیمه ای آنلاین به ایران را ندارد. این خدمات شامل کشتی، بنادر، ریسک تجاری و ... می شود.
اما معاملات سهام در بورس‌های منطقه شرق آسیا با رشد شاخص‌ها همراه شد تا ریزش روز گذشته که بر اثر نگرانی‌های تجاری به‌ثبت رسیده بود، تا حدودی جبران شود. شاخص بورس شانگهای با ۲/۱۸ درصد افزایش، صعودی‌ترین شاخص بود. شاخص بورس توکیو نیز رشد بیش از ۱ درصدی را تجربه کرد. قیمت جهانی نفت و فلزات نیز بخشی از سقوط قیمتی سنگین روز گذشته خود را جبران کردند.
در اروپا نیز بازارها از شوک خبر اعمال تعرفه‌های وارداتی جدید از سوی امریکا، تا حدودی خارج ‌شده و شاخص‌های سهام در این قاره صعود کردند. برگزاری اجلاس رهبران کشورهای عضو ناتو، سفر قریب‌الوقوع ترامپ به انگلیس و هم‌چنین تحولات مربوط به برگزیت کانون توجه سرمایه‌گذاران در این قاره بود.
نزدیک شدن به زمان اعلام عملکرد سه‌ماهه دوم شرکت‌ها باعث شد شاخص‌های سهام در وال‌استریت هم رشد کرده و ریزش روز گذشته خود را تا حدودی جبران نمایند. شاخص نزدک با ۱/۴ درصد افزایش، بهترین عملکرد را در بین شاخص‌های سه‌گانه داشت که این عدد بیشترین رشد روزانه این شاخص در از ابتدای ژوئن به‌شمار می رود. گروه فناوری اطلاعات و به‌طور مشخص رشد قیمت سهام شرکت‌های فیس‌بوک، آمازون، مایکروسافت و آلفابت تاثیر زیادی در صعود این شاخص ایفا کردند.
در بازارهای موازی چه خبر؟
میزان تلاطمات سکه و دلار تا حد چشمگیری کاهش یافته و مهم ترین دلیل آن شاید حمایت اتحادیه اروپا از سرمایه گذاری در ایران باشد. از این رو امروز نیز شاهد روند کاهشی سکه نقدی و دلار آزاد بودیم. نرخ دلار در تهران ۷۸۶۰ تومان تا ۷۸۸۰ تومان همچنین قیمت هر عدد سکه نقدی در این لحظه دو میلیون و ۷۷۰ هزار تومان ثبت شده است.
آمار و ارقام بازار امروز
در جریان دادوستدهای امروز تالار شیشه ای شاخص کل با افت ۵۸۸ واحدی به رقم ۱۰۸ هزار و ۹۱۵ واحد رسید. این در حالی بود که شاخص هم وزن به دلیل اقبال اشخاص حقیقی به نمادهای گروه خودرو و انبوه سازی در محدوده های مثبت قرار گرفت و با افزایش ۵۱ واحدی در ارتفاع ۱۸ هزار و ۳۸۸ واحد آرام گرفت.
در این بین امروز ۸۱۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۷۹ میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان ۱۵۰ میلیارد تومان به معاملات خرد سهام وحق تقدم در بورس اختصاص داشت.
اما در بین گروه های صنعت، فلزات اساسی، خودورویی و کانه های فلزی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در این اما نمادهای گروه فلزی بنابه دلایل یاد شده روز سختی را پشت سر گذاشتند و اغلب آن ها در محدوده های منفی معامله شدند. از این رو نمادهای «فملی»، «کگل»، «فولاد» و «کچاد» هر کدام به ترتیب ۱۶۵، ۱۶۱، ۱۵۹ و ۱۱۸ واحد افت را به شاخص کل تحمیل کردند.
اما امروز نماد تازه وارد «پارس» از ابتدای بازار با صف خرید ۴۰۰ میلیونی همراه شد و با حجم معاملاتی بسیار اندک ۴۵۰ هزار سهم در سقف قیمت معاملات اولین روز پس از عرضه را پشت سر گذاشت.
در فرابورس اما ایفکس تقریبا بدون تغییر نسبت به چهارشنبه گذشته به کار خود پایان داد و در محدوده یک هزار و ۲۲۵ واحد آرام گرفت. در این بازار نیز ۳۲۸ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان تنها ۴۰ میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت.
در فرابورس نیز معاملات منفی «ارفع»، «هرمز» و «دماوند» توان آیفکس را برای صعودی شدن گرفت. اما دو نماد تازه وارد این بازار نیز همچون «پارس» روز پُرتقاضایی را پشت سر گذاشتند. «شغدیر» و «زبینا» هرکدام به ترتیب با ۱۲ و ۲۶ میلیون صف خرید در سقف قیمتی معاملات امروز خود را به پایان رساندند.

مظنه آپارتمان نوساز در تهران؟ +جدول

مظنه آپارتمان نوساز در تهران؟ +جدول

  بزرگنمایی:

بازار آریا - آریا بازار-رعنا بصیرت پور: آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی تیر ماه ۹۷ است. لازم به ذکر است که این ارقام مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد:
نوساز

رقابت 10 درصدی وکیوم باتوم «شبریز» / صدرنشینی وکیوم باتوم «شبندر»

رقابت 10 درصدی وکیوم باتوم  «شبریز» / صدرنشینی وکیوم باتوم «شبندر»

  بزرگنمایی:

بازار آریا - بیشترین ارزش معاملات امروز به وکیوم باتوم «پالایش نفت بندر عباس» در حدود ۲۳.۷ میلیارد تومان بدون رقابت نسبت به قیمت پایه تعلق گرفت. همچنین، وکیوم باتوم «پالایش نفت تبریز» با ۱۰ درصد افزایش نسبت به قیمت پایه خود معامله شد. شایان ذکر است، معاملات این کالا نسبت به قبل شاهد تغییر قیمتی نبود.
آریا بازار - لیلی شهیر؛ امروز ۲۳ تیرماه، تالارهای مختلف بورس کالا در مجموع ارزشی حدود ۱۱۷ میلیارد تومان داشتند. این معاملات در ۱۴۹ قرارداد منعقد شدند؛ از این میزان حدود ۷۲ میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق گرفت. تالار صادراتی نیز بیشترین ارزش معاملات امروز را در حدود ۴۵ میلیارد تومان به خود اختصاص داد.
گفتنی است، بیشترین ارزش معاملات امروز به «وکیوم باتوم» شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۲۳.۷ میلیارد تومان تعلق گرفت. این محصول به قیمت پایه یک هزار و ۴۸۲ تومان بدون رقابت، نقدی داد و ستد شد. قیمت این محصول نسبت به معامله قبلی خود در تاریخ ۲۰ تیر بدون تغییر باقی مانده است.
تالار صنعتی
امروز در تالار صنعتی بورس کالا، چهار هزار و ۹۱۰ تن سبد میلگرد ۱۲ تا ۳۲ شرکت ذوب آهن اصفهان عرضه شد اما معامله ای شکل نگرفت. این محصول به قیمت پایه دو هزار و ۹۶ تومان توسط کارگزاری «صبا جهاد» به طور سلف عرضه شده بود.
تالار پتروشیمی
تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالا نیز میزبان دادوستد ۲۳ هزار تن وکیوم باتوم بود. همچنین، طی این روز و در تالار مذکور چهار هزار و ۹۰۶ تن قیر، یک هزار و ۴۱ تن مواد پلیمری و ۱۳ هزار و ۲۳۶ تن مواد شیمیایی معامله شد. شایان ذکر است، ۲۶ هزار و ۸۴۰ تن قیر نیز در تالار صادراتی بورس کالای ایران دادوستد شد.
بیشترین ارزش معاملات امروز تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی به «وکیوم باتوم» شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۲۳ میلیارد و ۷۱۳ میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول به قیمت پایه یک هزار و ۴۸۲ تومان بدون رقابت توسط کارگزاری «بانک رفاه کارگران» در ۱۶ هزار تن به طور نقدی داد و ستد شد. قیمت وکیوم باتوم نسبت به معامله قبلی خود در تاریخ ۲۰ تیر بدون تغییر باقی مانده است.
همچنین طی این روز، «وکیوم باتوم» پالایش نفت تبریز نیز حدود هفت میلیارد تومان فروخته شد. این محصول با قیمت پایانی یک هزار و ۴۱۱ تومان با ۱۰ درصد رقابت در حجم پنج هزار تن توسط کارگزاری «پیشگامان بهپرور» معامله شد. کالای حاضر در معامله قبلی خود مورخ نهم تیرماه نیز با همین قیمت معامله شده بود.
گفتنی است، کم ارزشترین محصول این تالار هم به قیر آمونیاک (مایع) حدود ۹.۵ میلیون تومان اختصاص یافت. این محصول هم به قیمت پایه کیلویی ۹۵۷ تومان و حجم ۱۰ تن به طور نقدی (مچینگ) توسط کارگزاری «باهنر» فروخته شد.
تالار کشاورزی
تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران نیز در این روز معامله سه هزار و ۶۰۰ تن گندم خوراکی، یک هزار و ۹۰۰ تن شکر و ۲۰۰ کیلوگرم زعفران رشته ای را تجربه کرد.
بیشترین ارزش معاملات امروز تالار کشاورزی هم به «شکر خام» برزیل به میزان یک میلیارد و ۴۴۰میلیون تومان اختصاص یافت. این محصول با قیمت پایه دو هزار و ۴۰۰ تومان در حجم ۶۰۰ تن به طور نقدی توسط کارگزاری «باهنر» معامله شد. عرضه‌کننده این محصول نیز شرکت «مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران» بود.
کم ارزشترین محصول این تالار نیز امروز به شکر سفید «قند میبد» در حدود ۶۸ میلیون تومان تعلق گرفت. این محصول امروز با قیمت پایه دو هزار و ۷۲۲ تومان به حجم ۲۵ تن توسط کارگزاری «باهنر» داد و ستد شد. عرضهکننده این کالا، شرکت بازرگانی تولید شکر و صنایع جانبی بود. این محصول نیز نسبت به آخرین معامله خود در ۱۱ تیر تغییری در قیمت خود شاهد نبود.

جلسه فوری کرباسیان با مدیران گمرکی درباره دستورات اخیر/ بخشنامه وزیر اقتصاد به گمرکات و ادارات امور مالیاتی سراسر کشور

جلسه فوری کرباسیان با مدیران گمرکی درباره دستورات اخیر/ بخشنامه وزیر اقتصاد به گمرکات و ادارات امور مالیاتی سراسر کشور

  بزرگنمایی:

آریا بازار - وزیر اقتصاد در ادامه اقدامات اجرایی این وزراتخانه برای مبارزه با فساد، طی جلسه ای فوری با مسئولان گمرگ جمهوری اسلامی و سازمان امور مالیاتی، با تاکید بر لزوم برخورد جدی با تخلفاتی چون کم اظهاری مالیاتی و تخلفات گمرکی، با ابلاغ بخشنامه ای، این دو سازمان را موظف به همکاری کامل با بخش خصوصی شناسنامه دار کشور برای مبارزه با فساد کرد
به گزارش اقتصادآنلاین ، مسعود کرباسیان در خصوص جلسه مهم خود با مسئولان گمرگ جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مالیاتی کشور که صبح امروز برگزار شد طی یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: امروز برای بررسی روند اجرای دستورات اخیر، جلسه ای فوری با تمام مدیران گمرک برگزار شد.
طی این جلسه، با تاکید بر عزم جدی دولت برای مبارزه خدشه‌ناپذیر با فساد و با توجه به تاکیدات صورت گرفته در مورد شفاف‌سازی و نظارت دقیق برانواع فرآیندهای تجاری کشور، عنوان شد که گمرک جمهوری اسلامی هم باید تمام ابزارها و امکانات خود برای مبارزه با فساد را به کار گیرد.
وی افزود: از تمام مدیران گمرک جمهوری اسلامی خواسته ام که در این مسیر، با نهایت توان و قدرت، ایستادگی کنند و کوتاه نیایند.
وزیر اقتصاد گفت: در این جلسه، همچنین به صورت فوری در مورد شیوه برخورد و مقابله با انواع بیش اظهاری که نمونه‌هایی از آن را پس از بحران ارزی کشور مشاهده کردیم، تصمیم‌ های لازم اتخاذ شد که از همین امروز نیز در گمرکات سراسر کشور اجرایی می‌شوند.
این یادداشت می افزاید: بر اساس اصلاحات سیستمی بعمل آمده در گمرک، ورود هر کالا به کشور، با هرشکل و رویه، از مبدا ورود تا انتقال به انبار و رسیدن به مقصد رصد و بررسی می‌شود و وزارت اقتصاد به کمک سامانه جامع هوشمند گمرکی می‌داند چه کالایی دقیقا توسط چه کسانی وارد شده و اکنون کجاست.
وی با بیان اینکه صبح امروز به کمک گمرک جمهوری اسلامی ، گزارش‌های تکمیلی در مورد اتفاقات اخیر با جزئیات دقیق و کارشناسی تهیه شده‌است، افزود: در همین جلسه به مدیران گمرکی و مالیاتی سراسر کشور، بخشنامه‌ای در مورد اصلاح ارتباطات با بخش‌خصوصی شناسنامه‌دار کشور ابلاغ شد.
براین اساس از این پس تمام مسولان مالیاتی و گمرکی در تمام استان‌های کشور پیش از آنکه هر تصمیم اجرایی اتخاذ کنند، باید از نهادهای معتبر و شناخته‌شده بخش‌خصوصی مانند اتاق‌های بازرگانی و اتاق تعاون مشورت‌های لازم را کسب کنند.
یادداشت کرباسیان تصریح دارد: ما در مبارزه با فساد، همراه بخش‌خصوصی واقعی کشور هستیم و می‌دانیم که آنهایی که سرمایه‌هایشان را به کارخانه و کار تبدیل کرده‌اند، دل پردردی دارند.
در پایان یادداشت کرباسیان با تاکید بر اینکه وزارت اقتصاد از موضوع مبارزه با فساد کوتاه نمی‌آید، می خوانیم: برای نظارت هرچه بیشتر براین فرآیندها، گزارش کار و عملکرد آنها به صورت هفتگی به من ارائه می‌شود و شخصا بر آن نظارت می‌کنم.

سرویس‌دهی به فین‌تک‌ها از سوی آپ

سرویس‌دهی به فین‌تک‌ها از سوی آپ

  بزرگنمایی:

آریا بازار - اخبار پولی مالی - آسان پرداخت همواره از سرویس‌دهی به شرکت‌های فین‌تکی استقبال می‌کند و ما همواره درصدد همکاری و ارائه خدمات به کسب‌ و کارهای نوآورانه بوده‌ایم.

به گزارش آریا بازار -خرداد ماه سال جاری هیات دولت طی مصوبه‌ای بانک مرکزی را موظف کرد تا ظرف سه ماه فضای رقابتی و مساعدی را برای کسب‌ و کارهای فین‌تکی فراهم کرده و به شرکت‌های فین‌تکی خدمات مورد نیاز ارائه دهند.
مهدی شهیدی قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آسان پرداخت پرشین درباره همکاری آسان پرداخت با شرکت‌های فین‌تک گفت: آسان پرداخت همواره از سرویس‌دهی به شرکت‌های فین‌تکی استقبال می‌کند و ما همواره درصدد همکاری و ارائه خدمات به کسب‌ و کارهای نوآورانه بوده‌ایم. در سال‌های گذشته نیز آپ همکاری خود را با شرکت‌های فین‌تکی مهم آغاز و خدمات متعدد و متنوعی را به این شرکت‌ها ارائه کرده است. امسال نیز با تمام قوا آماده‌ایم تا درخواست‌ کسب و کارهای نوآورانه جهت تسهیل پرداخت الکترونیک کاربران را بشنویم و خدمات متناسب با نیاز آن‌ها را به ایشان ارائه کنیم.
خرداد ماه سال جاری هیات دولت طی مصوبه‌ای بانک مرکزی را موظف کرد تا ظرف سه ماه فضای رقابتی و مساعدی را برای کسب‌ و کارهای فین‌تکی فراهم کرده و به شرکت‌های فین‌تکی خدمات مورد نیاز ارائه دهند.
شهیدی درباره این مصوبه گفت: مصوبه اخیر هیات دولت مبنی بر ارائه خدمات PSPها به فین‌تک‌ها رویکرد مثبتی دارد و ما همچون گذشته تمام تلاش‌مان را جهت تحقق موضوعات عنوان شده در این مصوبه به‌ کار خواهیم بست. از دید ما مصوبه هیات‌ وزیران تاکیدی بر همکاری و ارائه خدمات به شرکت‌های فین تکی است، روندی که در حال حاضر نیز در آسان پرداخت در حال انجام است.
شهیدی همچنین در خصوص فضای رقابت در بازار پرداخت الکترونیک ایران گفت: «رقابت فشرده در صنعت پرداخت بیانگر فضای غیرانحصاری در این بخش است که در حال حاضر ۱۲ شرکت PSPدر آن مشغول به فعالیت هستند که سهم چند شرکت اول به‌ اندازه سهم تمام شرکت‌های بعدی است. از این رو با توجه به پیچیدگی‌ها و هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری و فرهنگ‌سازی استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک، برخی شرکت‌ها در این بخش توان رقابت با چند شرکت اول را ندارند و فعالیت آن‌ها به حوزه‌هایی کوچک محدود می‌شود.
قائم‌مقام مدیرعامل شرکت آسان پرداخت در پایان گفت: دلیل اصلی این مهم، ضریب نفوذ بالای چند شرکت اول در صنعت پرداخت به علت بهره‌گیری از فناوری و سرمایه‌گذاری سنگینی است که در بخش زیرساخت در حوزه پرداخت به خصوص کارت‌خوان‌های فروشگاهی انجام‌داده‌اند.


بستن