تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

انتقاد از ابهام در تامین نیازهای ارزی مردم/ بازار ثانویه غیرواقعی است

انتقاد از ابهام در تامین نیازهای ارزی مردم/ بازار ثانویه غیرواقعی است

  بزرگنمایی:

آریا بازار - رییس اسبق کانون صرافان با بیان این که تلقی کردن نام بازار برای جایی که با محدودیت روبه رو باشد اشتباه است، اظهار کرد: هر بازاری که با محدودیت قیمت و سقف مواجه شود و افراد نتواند در آن آزادانه خرید و فروش کند، بازار واقعی نیست.
اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ اصغر سمیعی در گفت‎‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به این که روز گذشته در برخی از صرافی‌ها تحت عنوان بازار ثانویه معاملاتی صورت گرفته است، اظهار کرد: بر اساس آن چه که از طرف این صرافی‌ها اعلام شده، نرخ دلار برای انجام معاملات در بازار ثانویه حدود 7500 تومان بوده است.
این فعال بازار ارز تصریح کرد: از نظر من سازوکار این بازار به جهت این که همه مردم نمی‌توانند آزادانه در آن نیاز خود را تامین کنند مثبت نیست.
سمیعی با تاکید بر این که بازار یک معنی بیشتر ندارد و آن جایی است که در آن خرید و فروش کاملا آزادانه انجام شود، بیان کرد: هر بازاری که به نحوی محدود شود بازار واقعی نیست کما این که هرگونه محدودیت بر بازار، آن را از کارایی واقعی محروم می کند و دیگر نمی شود نام بازار را بر آن گذاشت از جمله بازاری که تحت عنوان ثانویه نام گذاری شده است.
وی افزود: نوسانات بازار های جهانی معمولا تاثیر چندانی بر بازار ایران ندارد زیرا شاخص پول ایران و درامد های نفتی، دلار است.
این فعال بازار ارز در پایان با طرح سوالاتی تحت عنوان گله از سیاست‌های جدید دولت و مشکلاتی که اخیرا برای صرافان ایجاد شده است، عنوان کرد: چرا صرافان ایرانی حق خرید و فروش معمول را مانند همه صرافان در دنیا نداشته باشند؟ آیا گناهی از آنها سرزده؟ اگر این حق از آنها سلب شود چگونه هزینه های خود و صرافی‌شان را تأمین کنند؟ آیا اصولا صرافان فایده ای برای نظام اقتصادی کشور داشته اند؟
آیا اگر مسافری برای بار دوم و سوم بخواهد به خارج برود ارز مورد نیاز خود را از کجا تأمین کند؟ وقتی مسافر از سفر بازگردد ارز اضافی خود را کجا تبدیل به ریال کند که احساس فریب خوردن نکند؟ توریست‌های خارجی که به کشور ما می آیند پول خود را کجا به ریال تبدیل کنند که سرشان کلاه نرود و به نفعشان باشد؟ اگر پدر و مادری یا فرزندی یا دوستی بخواهد برای فرزند والدین یا دوست خود که در خارج از کشور هستندپولی ارسال کند به کجا مراجعه کند؟
برعکس اگر کسی در یک کشور خارجی دارای درآمد باشد و بخواهد به دوست، والدین یا بستگانش در ایران کمک مالی کند چگونه این کار را در شرایطی که بانک های ما تحت تحریم های ظالمانه هستند انجام دهد؟ اگر کسی بدهی ارزی داشته باشد با رسیدن موعد پرداخت آن، از کجا ارز تهیه کند بدهی خود را بپردازد؟ اگر کسی بدهی ریالی داشته باشد و خودش در خارج باشد با رسیدن موعد بدهی، چگونه میتواند وجه ریال را از خارج حواله کند؟ چرا باید مردم از خدمات آنها محروم و آنها از پیدا کردن رزق حلال منع شوند؟
آیا همه خدمات فوق را صرافان نمی‌توانستند انجام دهند؟ و اگر می‌توانستند و می‌توانند چرا دست و پای آن‌ها را بسته‌اید؟ شاید بگویند: "آنها که در هر حال کار خود را می‌کنند" من هم منکر نیستم شاید بسیاری اجبارا و با ترس و لرز این خدمات را به آشنایان خود ارائه دهند ولی اولا چون این کار برای آنها خالی از ریسک نیست خدمات خودرا بسیار گران‌تر ارائه می‌دهند و این به ضرر مردم است و ثانیا شاید کسانی باشند که حاضر نباشند کار غیر قانونی کنند و دلشان می‌خواهد طبق قانون عمل کنند.

امیدواری دبیرکل اوپک به توافق بلندمدت با غیراوپکی‌ها

امیدواری دبیرکل اوپک به توافق بلندمدت با غیراوپکی‌ها

  بزرگنمایی:

بازار آریا - دبیرکل اوپک ابراز امیدواری کرد که این سازمان و متحدانش بتوانند در ماه دسامبر امسال درباره همکاری بلندمدت به توافق دست یابند.

دبیرکل اوپک ابراز امیدواری کرد که این سازمان و متحدانش بتوانند در ماه دسامبر امسال درباره همکاری بلندمدت به توافق دست یابند.
به گزارش بازارنیوز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، محمد سانوسی بارکیندو، اعلام کرد: سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش قصد دارند همزمان با نشست تولیدکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک در ماه دسامبر امسال در وین درباره چارچوب همکاری‌های بلندمدت به توافق دست یابند.
وی گفت: عزم ما این است که این همکاری را نهادینه کنیم و امید داریم در ماه دسامبر امسال، چارچوبی دائمی داشته باشیم.
دبیرکل اوپک همچنین اعلام کرد که در نشست الجزایر در یکم مهرماه، تولیدکنندگان نفت درباره بهترین سازوکار به منظور تضمین دستیابی به پایبندی 100 درصدی به سهمیه تولید خود، بحث می‌کنند.
لینک کوتاه خبر: bzna.ir/0009uI

افزایش قیمت خرده فروشی 6گروه مواد خوراکی/ خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی

افزایش قیمت خرده فروشی 6گروه مواد خوراکی/ خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی

  بزرگنمایی:

بازار آریا - بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور را اعلام کرد که طی آن قیمت 6 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و چهار گروه کاهش یافت.

بانک مرکزی خلاصه نتایج گزارش متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور را اعلام کرد که طی آن قیمت 6 گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش و چهار گروه کاهش یافت.
به گزارش بازارنیوز به نقل از آریا بازار ، در هفته منتهی به بیست و سوم شهریور ماه نرخ لبنیات 0.1 درصد، برنج 0.2 درصد، حبوب 0.2 درصد، سبزی‌های تازه 2 درصد، گوشت قرمز 7.7 درصد و روغن نباتی 0.4 درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش و نرخ تخم مرغ 0.8 درصد، میوه‌های تازه 1.7 درصد، گوشت مرغ 7 درصد و چای 0.1 کاهش یافت. قیمت قند و شکر نیز ثابت ماند.
لبنیات و تخم مرغ
در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت ماست غیرپاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل 0.3 درصد کاهش ولی بهای پنیر پاستوریزه 0.3 درصد افزایش یافت، قیمت سایر اقلام نیز ثابت بود. بهای تخم مرغ معادل 0.8 درصد کاهش داشت و شانه‌ای 138 هزار تا 210 هزار ریال فروش می‌رفت.
برنج و حبوب
در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی معادل 0.2 درصد و برنج داخله درجه دو 3.4 درصد افزایش ولی بهای برنج داخله درجه یک 0.2 درصد کاهش یافت. در گروه حبوب قیمت عدس معادل 0.7 درصد کاهش ولی بهای سایر اقلام بین 0.3 درصد تا 1.2 درصد افزایش داشت.
میوه‌ها و سبزی‌های تازه
در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری پرتقال درجه یک، نارنگی و انار عرضه نمی‌شد و سیب زرد، طالبی و موز عرضه کمی داشت. سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه‌فروشی‌ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد. میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه قیمت گلابی معادل 8.4 درصد، انگور 0.8 درصد، طالبی 4.9 درصد و هندوانه 11.1 درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام بین 0.5 درصد تا 8.5 درصد کاهش یافت. در گروه سبزی‌های تازه قیمت خیار بدون تغییر بود. بهای بادنجان معادل 4 درصد، پیاز 2.5 درصد و سبزی‌های برگی 1.4 درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام بین 2 درصد تا 9.6 درصد افزایش داشت.
گوشت قرمز و گوشت مرغ
در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند معادل 6.7 درصد و گوشت تازه گاو و گوساله 11.3 درصد افزایش ولی قیمت گوشت مرغ 7 درصد کاهش یافت.
قند، شکر، چای و روغن نباتی
در این هفته بهای قند و شکر ثابت بود. قیمت چای خارجی معادل 0.1 درصد کاهش ولی بهای روغن نباتی جامد یک درصد و روغن نباتی مایع 0.2 درصد افزایش داشت.
تغییرات یکساله
طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده‌فروشی لبنیات در هفته منتهی به بیست و سوم شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال قبل 38.4 درصد، تخم مرغ 61.2 درصد، برنج 12.6 درصد، حبوب 4.1 درصد، میوه‌های تازه 86.3 درصد، سبزی‌های تازه 40.1 درصد، گوشت قرمز 46.8 درصد، گوشت مرغ 21 درصد، قند و شکر 25.6 درصد، چای 22.7 درصد و روغن نباتی 11.4 درصد رشد داشت.
لینک کوتاه خبر: bzna.ir/0009uA

استقبال روسیه از نشست سران دو کره

استقبال روسیه از نشست سران دو کره

  بزرگنمایی:

بازار آریا - سفیر روسیه در کره‌شمالی گفت، مسکو از نشست اخیر بین دو کره به عنوان یک سازش برای کاهش تنش و ایجاد شرایطی در راستای اعتمادسازی مشترک در شبه جزیره کره استقبال می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، الکساندر ماتسه‌گورا، سفیر روسیه در کره شمالی گفت: ما نشست اخیر میان رهبران دو کره را کاملا مثبت ارزیابی می‌کنیم. سازش بین دو کره دقیقا همان چیزی است که باعث کاهش تنش، ایجاد اعتماد مشترک، همکاری در زمینه منافع دو کشور و در نهایت به کاهش تنش‌های نظامی بین دو کره منجر می‌شود.
وی ادامه داد: دولت آمریکا مدعی است که روسیه در حال تقلب در قعطنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی است و این ادعایی بی پایه و اساس است. روسیه از تعهدات کاملا پیروی می‌کند. به دلیل همین الزامات است که روابط تجاری دو جانبه بین کره شمالی و روسیه بیش از 70 درصد از آغاز سال جاری میلادی کاهش داشته است.
سفیر روسیه در کره شمالی همچنین ادامه داد: تقریبا 20 هزار کارگر کره شمالی روسیه را ترک گفته‌اند. آنها همچنان دارند از کشور خارج می‌شوند. در پایان سال جاری میلادی ما به تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی تحقق می‌بخشیم.

برهم صالح نامزد پست ریاست جمهوری عراق شد

برهم صالح نامزد پست ریاست جمهوری عراق شد

  بزرگنمایی:

بازار آریا - در پی انتشار اخباری از شانس بالای برهم صالح برای کاندیداتوری ریاست جمهوری عراق، اتحادیه میهنی کردستان او را نامزد این پست کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اتحادیه میهنی کردستان عراق امروز (چهارشنبه) برهم صالح، رهبر ائتلاف "دموکراسی و عدالت" را برای تصدی پست ریاست جمهوری نامزد کرد.
پیشتر منابع به شبکه خبری المیادین گفتند، با توافق احزاب کرد عراق درباره تعیین و معرفی برهم صالح به عنوان کاندیدای خود برای کسب کرسی ریاست جمهوری، شانس او برای پیروزی در این رقابت افزایش یافته و امروز این مساله اعلام می‌شود.
برهم صالح سابق بر این مرد شماره دوی اتحادیه میهنی کردستان محسوب می‌شد.

گمرک و نقش آن در مبارزه با قاچاق کالا و ارز

گمرک و نقش آن در مبارزه با قاچاق کالا و ارز

  بزرگنمایی:

بازار آریا - گمرک ایران به عنوان مرزبان اقتصاد کشور در سال‌های اخیر توانسته است با توسعه گمرک الکترونیک، ایجاد پنجره واحدتجارت فرامرزی و تجهیزات ایکس ری رتبه دوم کشف و مبارزه با قاچاق کالا را در جهان کسب کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، قاچاق ارز و کالا در ایران حکایت امروز و دیروز نیست که یک باره و در یک دولت یا در یک دهه کشور با آن درگیر بوده باشد، بلکه مساله ای است که از علل و عوامل بسیاری ناشی می شود و خود بستری برای ایجاد چالش در حوزه های مختلاف به شمار می رود و به تبع درمان آن نیز نه یک باره و موقتی که دائمی و زمان بر است.
وضعیت نامطلوب مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از محورهای مورد سوال نمایندگان مجلس شواری اسلامی از حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری در اوایل شهریورماه بود؛ رییس جمهوری در جلسه علنی مجلس گفت که برای جلوگیری از قاچاق باید از تولید داخلی حمایت کنیم و اگر از تولیدکنندگان دفاع کنیم، معنی ندارد قاچاق وارد شود.
وی در ادامه بر فرا قوه ای بودن مبارزه با قاچاق تاکید کرد و گفت: ظرف چهار سال و نیم گذشته میزان قاچاق به کشور از 25 میلیارد دلار به 12.5 میلیارد دلار کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: دولت با برنامه ریزی برای کنترل پیمایش خودروها و دادن گازوئیل بر مبنای پیمایش، قاچاق 7.8 میلیارد دلار به نیم میلیارد در سال 95 رساند.
رهبر معظم انقلاب نیز در دو نشستی که طی سه ماه اخیر با رییس‌جمهوری و اعضای هیات دولت داشتند، راهکارهایی برای حل مسائل اقتصادی کشور ارائه دادند که یکی از این راهکارها مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
گمرک جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از با سابقه ترین سازمان‌های دولتی و همچنین مرزبان اقتصادی کشور، نقش مهمی در اجرای سیاست ها و خط ‌مشی های اقتصادی - بازرگانی کشور دارد. از جمله اقدامات این سازمان برای مقابله با قاچاق کالا و ارز، راه اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی، و استفاده از تجهیزات کنترلی ایکس ری و گمرک الکترونیک بوده است.
این اقدام ها سبب شد تا در ابتدای فروردین ماه امسال رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در حرم رضوی از عملکرد سامانه جامع گمرکی در کاهش قاچاق به کشور تمجید کند؛ از این رو مرور اقدام های انجام شده برای مقابله با قاچاق سازمان یافته در گمرک خالی از لطف نیست.
** پنجره واحد تجارت فرامرزی
سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در راستای سیاست‌های ارائه تسهیلات به تجار و فعالان اقتصادی، با ایجاد اعتماد برای فعالان اقتصادی این امکان را برای صاحبان کالا، تجار و سایر ذینفعان تجارت مهیا می‌سازد که تمام فعالیت‌های تجاری خود را اجرا، پیگیری و مشاهده کنند.
این سامانه با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور و با هماهنگ کردن اقدامات سازمان‌های مسوول در فرآیند تجارت خارجی (واردات، صادرات و ترانزیت) در مبادی ورودی و خروجی و برقراری ارتباط لازم بین آنها به صورت منسجم و با برنامه زمان‌بندی مشخص اجرایی شد.
با توجه به اینکه پنجره‌ واحد مجازی در سطح منطقه‌ای نیز مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از کشورها در قالب اتحادیه‌های منطقه‌ای به دنبال اتصال پنجره واحد خود به هم هستند، این امکان به عنوان یک فرصت برای ارتقاء مراودات مرزی و بالابردن همکاری‌ها با کشورهای همسایه در نظر گرفته می شود.
همکاری‌های منطقه‌ای با همسایگان در قالب تفاهم‌نامه‌های دوجانبه و یا چندجانبه گمرکی می‌تواند ضمن ارتقاء سطح مبادلات تجاری از طریق بکارگیری بیشتر امکانات داخلی به مصون نگاه داشتن هرچه بیشتر کشورمان در برابر تهدیدات بین‌المللی کمک کند.
توسعه دروازه مشترک مجازی با گمرکات روسیه، ارمنستان و افغانستان و تبادل اطلاعات با گمرکات این کشورها برای توسعه پنجره واحد تجارت فرامرزی، راه‌اندازی آزمایشی تبادل اطلاعات با گمرکات روسیه، ارمنستان، افغانستان و توسعه تبادل اطلاعات با گمرک آذربایجان از جمله اقداماتی است که در حوزه تجارت فرامرزی انجام شده است.
همچنین اطلاعات اظهارنامه‌های وارداتی و یا صادراتی هرکشور به عنوان اطلاعات منشاء به صورت سیستمی جهت طرف مقابل ارسال خواهد شد و نیاز به ورود اطلاعات مجدد در زمان اظهار الکترونیکی کالا نخواهد بود و با اعمال مدیریت ریسک و کنترل‌های لازم براساس تبادل داده خودکار و ارتباط با پایگاه داده‌ها، امکان ارائه خدمات پیش از رسیدن محموله میسر گردیده که این امر نقش موثری در ایجاد شفافیت و ارائه تسهیلات در زنجیره تامین خواهد داشت.
کاهش زمان ترخیص واردات از 26 روز به کمتر از چهار روز و زمان ترخیص صادرات از 7 روز به کمتر از یک روز نیز از دیگر اقدامات پنجره تجارت فرامرزی است.
عملکرد درآمدی گمرک در زمینه حقوق ورودی، حاکی از افزایش حدود 175 درصدی از رقم حدود 80 هزار میلیارد ریال در سال 1392 به رقم بالغ بر 220 هزار میلیارد ریال در سال 1396 است. این در حالی است که طی سال‌های مورد اشاره، شاهد افزایش تنها هشت درصد در ارزش واردات بوده‌ایم.
رشد 24 درصدی عملکرد درآمدی گمرک در زمینه حقوق ورودی در سال 1396 نسبت به سال 1395 و رشد هشت درصدی آن در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال نتیجه این اقدام است. میزان درآمد حاصله از محل حقوق ورودی در سه ماهه نخست امسال 52 هزار میلیارد ریال اعلام شده است.
صرفه‌جویی تقریبا معادل 33هزار میلیارد تومان سالانه در چرخه تجارت کشور با اجرای سامانه جامع گمرکی و کاهش زمان ترخیص کالا با تسریع در فرایند ترخیص کالا، ارتقای 4 پله رتبه کشور در شاخص تجارت فرامرزی براساس گزارش بانک جهانی در سال 2018 و ارتقای 23 پله در شاخص عملکرد گمرک در گزارش لجستیک بانک جهانی در سال 2016 با استقرار اولیه سامانه یکپارچه امور گمرکی محقق شد.
همچنین رهگیری و شناسایی کارت‌های بازرگانی موسوم به اجاره‌ای از طریق سامانه جامع امور گمرکی و اعلام به سازمان توسعه تجارت ایران جهت ابطال کارت‌های بازرگانی مورد نظر نیز از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام می شود.
** تجهیزات کنترلی ایکس ری
در سال‌های اخیر تعداد دستگاه‌های ایکس ‌ری کامیونی به سه برابر قبل افزایش یافته و اکنون 16 دستگاه ایکس ‌ری کامیونی در گمرکات اجرایی با حداکثر ظرفیت فعال و در حال بهره‌برداری است که شامل 2 دستگاه ایکس‌ری پیشرفته پرسرعت است.
باقیمانده تجهیزات نیز در مرحله تامین و یا ساخت بوده و انجام تشریفات قانونی تعدادی از آنها از طریق بومی‌سازی و استفاده از توان صنایع داخلی و دانش و تخصص مهندسین کشور و امکانات داخل صورت پذیرفته است.
** سگ‌های موادیاب
مرکز آموزشی - عملیاتی سگ‌های موادیاب راه اندازی شد و مربیان مربوطه در تهران آموزش دیدند.
تعداد سگ‌های موادیاب 21 قلاده آماده به کار که 10 قلاده آن در سال 1395 خریداری و آموزش داده شده و هشت قلاده نیز امسال از طریق سازمان ملل متحد به گمرک ایران اهدا شد. همچنین تشریفات قانونی تامین بیست قلاده سگ موادیاب و استقرار آنها در گمرکات اولویت‌دار در دست اقدام است.
توفیق گمرک در کشف مواد مخدر و پیش سازهای صنعتی سبب شده تا رتبه نخست جهانی را در این بخش به خود اختصاص دهد.
** گمرک الکترونیک
توسعه گمرک الکترونیک و یکپارچه با تمرکز بر پنجره واحد بین المللی یکی از اقدامات گمرک در بحث مبارزه با قاچاق کالا بود که براین اساس زیرسامانه های واردات همچون ورود موقت، خروج موقت و مرجوعی، صادرات و ترانزیت بسته‌های پستی و مسافری (اضافه نمودن اطلاعات مرتبط با گوشی همراه مسافر در راستای اجرای طرح رجیستری) توسعه یافت.
همچنین سامانه ملوانی و کوله بری راه ندازی شد و سامانه متروکه در گمرکات اجرایی از جمله فرودگاه امام (ره) و بوشهر توسعه یافت و زیرسامانه مدیریت لجستیک و کنترل ورود و خروج خودروها در 90 گمرک اجرایی کشور راه اندازی شد.
با توسعه گمرک الکترونیک ارتباط حضوری ارباب‌رجوع با کارمندان گمرک قطع و سلامت کاری افزایش یافت و تصاویر ایکس ری برای کنترل کامیون های ترانزیتی و وارداتی در مبدا و مقصد به کار گرفته شد.
با توسعه مدیریت لجستیک و کنترل ورود و خروج خودروها اطلاعات به صورت الکترونیکی بین گمرکات مبدا و مقصد ارسال و دریافت می شود. مسیر عبوری کامیون‌های ترانزیتی و انحراف از مسیر به صورت سیستمی کنترل می شود.
** اقدامات بین‌المللی
تهیه پیش‌نویس سند همکاری همچون «پروتکل تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی» و «تفاهم‌نامه ترانزیتی» بین ایران و ارمنستان، مبادله موافقت‌ نامه همکاری بین ایران و فنلاند و توافق روسای گمرکات ایران و ترکیه بر هشت محور مهم در همکاری‌های مشترک گمرکی از جمله 24 ساعته شدن مرز بازرگان از اقدامات بین المللی گمرک برای تسهیل مراودات و مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟