تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

تاسیس سومین بانک بزرگ در عربستان

تاسیس سومین بانک بزرگ در عربستان

  بزرگنمایی:

آریا بازار - سومین بانک بزرگ عربستان با ادغام 2 بانک دیگر این کشور با دارایی تقریبا 77 میلیارد دلار پا به عرصه می گذارد.
به گزارش ترید عربیا، بانک سعودی بریتانیایی ( SABB) و بانک الاول عربستان موافقت کردند که با یکدیگر ادغام شوند تا سومین بانک بزرگ عربستان سعودی را با دارایی تقریبا 77 میلیارد دلار تشکیل دهند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، این ادغام به عنوان اولین ادغام بزرگ در بخش بانکداری عربستان در حدود 20 سال اخیر است؛ ضمن اینکه دولت عربستان شروع به تغییر ساختار اقتصاد خود و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی را شروع کرده است.
بانک الاول به بورس عربستان اعلام کرد که هیئت مدیره 2 بانک در مورد «نسبت مبادله سهم» به توافق غیر الزام آور رسیده اند. در حال حاضر 40 درصد از بانک سعودی بریتانیایی ( SABB) برای هلدینگ «اچ اس بی سی» است و 40 درصد از بانک الاول متعلق به رویال بانک اسکاتلند است.

اختصاصی/ وقتی به میزان خسارات پی ببرند توافق خواهند کرد

اختصاصی/ وقتی به میزان خسارات پی ببرند توافق خواهند کرد

  بزرگنمایی:

بازار آریا - به باور یکی از مذاکره کنندگان سابق تجاری در دولت امریکا ،تنش تجاری بین چین و امریکا همچنان برای آینده قابل پیش بینی وجود خواهد داشت و تشدید می شود و این موضوع برای اقتصاد امریکا دردناک خواهد بود.


به گزارش بلومبرگ ،خانوم وندی کاتلر ، مذاکره کننده اسبق تجاری در دولت امریکا اعتقاد دارد برای آینده پیش رو و قابل پیش بینی ما وارد دنیای تعرفه ای خواهیم شد و تنش بالا خواهد گرفت.
البته این تحلیلگر تاکید دارد : با اینکه ما در مسیری احتمالا طولانی از جنگ و درگیری تجاری قدم گذاشته ایم ،اما در انتها و بعد از اینکه 2 طرف به خسارت دیدن بیش از حد اقتصاد های خود پی ببرند ،مداکرات جدید و توافق کامل حاصل خواهد شد .
سیاست و استراتژی تعرفه ای دولت ترامپ همچنان ادامه دارد و این هفته بر 200 میلیار کالای چینی تعرقه 10 درصدی وضع شد که دلیل آن از نطر امریکایی ها ناعادلانه بودن روابط تجاری چین با امریکا عنوان شده . تا به اینجا هیچ نشانه ای که از جواب دادن این استراتژی دولت ترامپ حکایت داشته باشد دیده نشده چراکه چین هم اقدامات تلافی جویانه خوذ را دنبال می کند .
طبق گفته های کاتلر، نگرانی در مورد شیوه های تجاری ناعادلانه چین، مدتی است که در سطح جهان مطرح شده و با اینکه کاتلر هم از این شیوه ها انتقاد دارد اما از تصمیم وضع تعرفه ها هم حمایت نمی کند.
وندی کاتلر در نشست مجمع جهانی اقتصاد در تیانجین، چین گفت :این اقدامات تعرف ای هرچند توجه چین و جهان را جلب کرده است، اما من معتقدم که آنها بیشتر به کارگران، مصرف کنندگان و شرکت های آمریکایی آسیب می زنند."
در حال حاضر به نظر می رسد همه فراموش کرده اند که همین 2 ماه پیش شاهد وضع تعرفه بر 50 میلیارد دلاری بودیم و رقم کمی بوده است . اما زمانیکه شما تعرفه 10 درصدی بر 200 میلیارد دلار کالا وضع کنید و احتمال افزایش آن به 25 درصد تاژانویه 2019 را نیز مطرح کنید آن وقت شما با رقم های بزرگی طرف خواهید بود که توانایی ایجاد هر گونه حرکتی را در اقتصاد خواهند داشت.
تعرفه ها بر واردات، مصرف کننده گان و تولید کنندگان تاثیر خواهد داشت. به همین خاطر من فکر می کنم زمانی خواهد رسید که میزان خسارت های اقتصاد امریکا بیشتر و بیشتر شود.
البته ایده ایجاد شغل های بیشتر و برگشت تولیدات به بازار امریکا با افزایش تعرفه بر کالاهای چینی آنگونه که در آمارهای دیده می شود تاثیر گذار نخواهد بود. دیدگاه رئیس جمهور امریکا ،ترامپ این است که با شکستن زنجیرهای عرضه باعث خواهد شد که شغل های جدید ایجاد شود که من فکر نمی کنم محاسبات ترامپ جواب دهد.v

راننده تریلر مقصر تصادف اتوبوس با تانکر سوخت شناخته شد/ جزییات نحوه برخورد و انفجار

راننده تریلر مقصر تصادف اتوبوس با تانکر سوخت شناخته شد/ جزییات نحوه برخورد و انفجار

  بزرگنمایی:

بازار آریا - عضو هیات عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با بیان اینکه طبق بررسی های پلیس راننده تریلر مقصر وقوع تصادف با یک دستگاه اتوبوس در مسیر نطنز شناخته شده،‌گفت: انحراف ناگهانی راننده تانکر سوخت عامل وقوع تصادف بوده است.


مهران قربانی که برای بررسی نحوه برخورد یک دستگاه اتوبوس با تاتکر سوخت در مسیر نطنز به محل وقوع سانحه اعزام شده بود،‌ درباره علت وقوع این سانحه اظهار داشت: طبق تایید پلیس مقصر این حادثه راننده تریلر حامل سوخت بوده است.
وی ادامه داد: این تصادف در موقعیت آزادراه کاشان – نطنز – اصفهان، قبل از خروجی بادرود در 25 کیلومتری نطنز در ساعت 23:08 شب رخ داد. اتوبوس از مبدا تهران به سمت رفسنجان و در ادامه به سمت کرمان در حال حرکت بود و در لحظه تصادف هم سرعت مجاز 103 کیلومتر در ساعت را داشت.
عضو هیئت عامل سازمان اراهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه راننده اتوبوس طبق اسناد و مدارک استراحت کافی را داشت، ادامه داد: میزان رانندگی راننده اتوبوس قبل از تصادف سه ساعت و 20 دقیقه بوده است که موارد ایمنی را هم رعایت کرده بود.
قربانی با بیان اینکه متاسفانه هم راننده و هم کمک راننده اتوبوس در لحظه تصادف فوت کردند، گفت: تانکر حمل سوخت از پالایشگاه اراک به مقصد میبد بار سوخت گازوئیل را حمل می‌کرد و مدل آن هم سال 91 بود و راننده دارای بارنامه بوده است و خوشبختانه در این تصادف جان سالم به در برده است.
وی درباره نحوه برخورد این دو وسیله نقلیه در مسیر مذکور گفت: این دو وسیله نقلیه در خط سرعت آزادراه نبودند. تانکر در خط کندرو خط سمت راست آزادراه در حال حرکت بوده و در خط دوم هم اتوبوس به مسیر خود ادامه می‌داد. سناریوهایی درباره نحوه برخورد این دو دستگاه مطرح است که محتمل‌ترین آن و سناریویی که مورد تایید پلیس قرار گرفته این است که راننده تانکر سوخت به ناگاه به سمت چپ منحرف شده و اتوبوس از سمت راست جلوی خود با سمت عقب چپ تریلر برخورد می‌کند یعنی دو کنج هر دو سیله نقلیه به یکدیگر اصابت می‌کند.
قربانی افزود: پس از برخورد انفجار صورت می‌گیرد تریلر 40 متر جلوتر سمت راست مهار می‌شود و راننده می‌تواند از سمت شاگرد از وسیله نقلیه خارج شود اما اتوبوس 70 متر جلوتر واژگون می‌شود و در حین واژگونی تعدادی از مسافران به بیرون پرت می‌شوند که این مسافرانی به بیرون پرتاب شده‌اند جان سالم به در برده‌اند اما مابقی در داخل اتوبوس گیر کردند و با سرایت حریق از جلوی اتوبوس دچار سوختگی و فوت شدند.
عضو هیئت مدیره سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه دو سناریو در این تصادف مطرح بود گفت: اولین سناریو این بود که راننده تانکر سوخت به صورت ناگهانی مسیر خود را تغییر داده و همین عامل باعث تصادف می‌شود و سناریوی دیگر این بود که راننده اتوبوس هم توجه به جلو نداشت. مرجع نهایی در بحث قضاوت در بروز تصادفات پلیس است که در نهایت تشخیص داده راننده اتوبوس تقصیری نداشته و علت تصادف انحراف ناگهانی راننده تریلر به سمت چپ بوده است.
قربانی با تاکید بر استاندارد بودن این آزادراه اظهار داشت: این آزادراه از جمله مسیرهای با استاندارد بالا در کشور است و در نقطه تصادف خط‌کشی، علائم و حتی چراغ چشمک‌زن نصب شده بوده که نقش هشدار دهنده داشته اما متاسفانه به آن توجه نداشتند. اتوبوس هم پس از واژگونی به باند مقابل وارد نشده است و در همان مسیر خود واژگون شد.
وی درباره معاینه فنی و صلاحیت حرفه‌ای این دو دستگاه خودرو و رانندگان گفت: اطلاعات واصله دال بر این است که صلاحیت لازم و گواهی‌های مورد نیاز را دارا بودند و اشتباه آنی راننده تریلر باعث وقوع این تصادف شده است.
قربانی در پاسخ به این سوال که آیا راننده تانکر سوخت از چراغ راهنما برای تغییر مسیر خود استفاده نکرده است، گفت: متاسفانه رانندگان در سفرهای برون شهری کمتر به این امر توجه دارند وقتی بنده با راننده تانکر حمل سوخت در پاسگاه انتظامی صحبت کردم مدعی شد مسیر مستقیم را در حال طی بوده و وسیله نقلیه اتوبوس از پشت به ناگاه با تانکر برخورد کرده است اما تحقیقات پلیس خلاف این ادعا را ثابت می‌کند.
وی ادامه داد: تصادف ساعت 11 شب رخ داده اینکه اتوبوس بدون علت و بدون تغییر سرعت مسیر خود را تغییر دهد و بدون استفاده از ترمز به تانکر اصابت کند از نظر پلیس بعید است.
عضو هیئت مدیره سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه تانکر حمل سوخت طبق مقررات باید مجهز به سامانه‌های هوشمند (جی پی اس و سپهتن) باشد ادامه داد: این موضوعات رعایت نشده است و به همین دلیل شرکت حمل و نقلی که متصدی بار بوده هم مقصر شناخته است.
وی در باره سابقه هر دو راننده اظهار داشت: رانندگان این دو دستگاه نقلیه هیچ سابقه تخلف جدی نداشته‌اند.
به گزارش ایلنا؛دقایق پایانی روز دوشنبه -26 شهریورماه- حدود ساعت 23:30 بود که یک دستگاه اتوبوس در آزادراه نطنز ـ کاشان در 25 کیلومتری شهر نطنز و در نزدیکی شهر بادرود با یک دستگاه تانکر حامل نفت‌گاز برخورد کرد و پس از واژگونی، در باند مخالف آزادراه‌ دچار آتش‌سوزی شد. متأسفانه در این حادثه تعداد 21 نفر از مسافران اتوبوس جان باختند.منبع:ایلنا

چرا شبکه‌های اجتماعی شما را افسرده می‌کنند؟

چرا شبکه‌های اجتماعی شما را افسرده می‌کنند؟

  بزرگنمایی:

بازار آریا - احتمالا شما تجربه پرسه‌زنی در شبکه‌های اجتماعی را دارید و شاید به‌دنبال آن به این فکر کرده باشید که زندگی همه از شما بهتر است؛ ولی به گفته کارشناسان، چنین مقایسه‌هایی غلط و صرفاً با احتمال بالاتر ابتلا به افسردگی در ارتباط هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اخیرا مطالعه‌ای در انجمن سالانه روان‌شناسان در سانفرانسیسکو ارائه شده که از وجود ارتباط بین افسردگی و پنج عادت در استفاده از شبکه‌های اجتماعی خبر می‌دهد. محققان اطلاعات حاصل از 500 دانشجوی مقطع کارشناسی و فعال در شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام و اسنپ‌چت را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
بر این اساس از شرکت کنندگان خواسته شد به سوالاتی درباره رفتارهای خاص در شبکه‌های اجتماعی و هم‌چنین علائم افسردگی حاد پاسخ دهند. محققان دریافته‌اند علل استفاده افراد از شبکه‌های اجتماعی ازجمله بی‌حوصله‌گی، سرگرمی و یا خبرخوانی با افسردگی در ارتباط نیست ولی نحوه استفاده از این شبکه‌ها با افسردگی مرتبط است.
رفتار افراد افسرده در شبکه‌های اجتماعی چنین گزارش شده است:
1- بعد از مقایسه خود و دیگران بشدت حسرت می‌خورند.
2- در آزمون‌های تشخیص اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، ناموفق بوده‌اند.
3- از تگ شدن نام خود در تصاویر نه چندان مناسب، مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.
از طرفی فعالیت‌های زیر به ندرت توسط افراد افسرده انجام می‌گیرد:
1- انتشار تصاویر دو یا چند نفره
2- برخورداری از بیش از 300 مخاطب مجازی
عدم رغبت افراد افسرده به انتشار تصاویر دو یا چند نفره از خود، با منزوی کردن خود مرتبط است. یافته‌های اخیر به هیچ وجه اعلام نــداشته این رفتارها مختص افراد افسرده است و مشخص نکرده است افراد مبتلا به افسردگی بطور یقین از خود چنین رفتارهای بروز می‌دهند و صرفاً ارتباط بین افسردگی و عادات خاص در شبکه‌های اجتماعی را بررسی کرده است. پژوهشگران امیدوارند این یافته آگاهی مردم از رفتارهای مرتبط به افسردگی را افزایش دهد.
بطور کلی مقایسه خود بویژه با اشخاص به‌ظاهــر برتر شایسته نیست؛ افراد در شبکه‌های اجتماعی سعی در بهتر جلوه دادن واقعیات زندگی خود داشته و هرگز وضعیت حقیقی زندگی خود را منعکس نمی‌کنند.
مطالعات پیشین نیز بر ارتباط بین علائم افسردگی با شبکه‌های اجتماعی صحه گذاشته‌اند. تحقیقات دانشگاه هیوستن در سال 2012 حاکی از ارتباط معنادار بین افسردگی و مدت زمان استفاده از فیس‌بوک دارد. در سال 2017 مطالعات نشان داد میزان زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ارتباط مستقیم با انزوا و جمع‌گریزی است.
بر این اساس استفاده غیرعادی از شبکه‌های اجتماعی یعنی کسب یک‌طرفه اطلاعات با شرایط روحی ناسالم مرتبط است و بالعکس ارتباط دوطرفه و فعال کاربر، با سلامت روانی هم جهت دانسته شده است. بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، بدلیل سیر تحقیقات در مراحل مقدماتی خود، اطلاعات بیش‌تری جهت تعمیم نتایج به سایر گروه‌های سنی میان سالان و کهن سالان مورد نیاز است. پژوهشگران در پی انجام مطالعات دیگری بر دانش‌آموزان غیردانشگاهی هستند و بیان کرده‌اند یافته‌های آن‌ها اصولاً بمعنی مضر بودن شبکه‌های اجتماعی نیست.
در این راستا، خانم هاروارد، عضو انجمن روانشناسی دانشگاه تگزاس می‌گوید: شبکه‌های اجتماعی به‌خودی خود بد نبوده ولی بستر سوءاستفاده را فراهم آورده‌اند. هرچند استفاده از امکانات این شبکه‌ها فرصت آشنایی با افراد با وجوه اشتراک فراوان را فراهم ساخته است.

آیا تنها راه کنترل نقدینگی، بالابردن نرخ بهره است؟

آیا تنها راه کنترل نقدینگی، بالابردن نرخ بهره است؟

  بزرگنمایی:

بازار آریا - کارشناسان اقتصادی، فشار بانک مرکزی در شهریورماه سال گذشته به بانکها برای الزام به رعایت نرخ سود 15 درصدی مصوب شورای پول و اعتبار را یکی از عوامل حرکت نقدینگی از بانک ها به سمت بازارهای موازی می دانند که به تشدید نوسان در بازار ارز، سکه و مسکن انجامید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، از این رو این دسته از کارشناسان برای مهار نقدینگی که عدد آن در پایان تیرماه امسال به بیش از 1600 هزار میلیارد تومان رسیده است، حبس پول در بانک ها را پیشنهاد می کنند تا از این طریق مزیت سرمایه گذاری در بانک ها را بالا برد و مردم را به بازگرداندن پول خود به بانک ها ترغیب کرد.
با این حال این کار مخالفان سرسختی دارد زیرا کارشناسان بر این باورند در شرایط کنونی تسهیلات بانکی نه با نرخ مصوب 18 درصدی بلکه با نرخ 25 درصدی به دست متقاضیان می رسد و از این رو هرگونه تغییر در ترکیب نرخ سود، به افزایش هزینه تمام شده تسهیلات برای بخش های اقتصادی بویژه تولید منجر می شود.
محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره گفته است: این کمیسیون با هرگونه افزایش نرخ سود بانکی مخالف است.
علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی نیز همین دیدگاه را دارد و بر این باور است که در شرایط کنونی که اقتصاد روی لبه تیغ قرار دارد، هرگونه تصمیم گیری در قبال نرخ سود باید با توجه به همه جوانب و تبعات ناشی از آن باشد.
به گفته وی، اگر چه افزایش نرخ سود در شرایط کنونی می تواند به طور موقت به کاهش التهاب در بازار ارز کمک کند اما هزینه بالایی را نیز بر ترازنامه بانک ها تحمیل می کند، ناترازی آنها را تشدید و به خلق نقدینگی کمک خواهد کرد که در میان مدت اثر تورمی دارد.
به باور کارشناسان، هر یک واحد درصد افزایش در نرخ سود همه سپرده‌های مدت‌دار بانکی، با توجه به ترکیب کنونی نقدینگی، 0.87 درصد به رشد سالانه نقدینگی کمک می کند.
وی بر این باور است که باید در شرایط کنونی نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار یعنی 15 درصد برای سپرده های یکساله و 10 درصد برای سپرده های کوتاه مدت ادامه یابد.
با این وجود، بانک مرکزی در بازه زمانی 9 ماهه گذشته، سه بار نرخ سودها را به صورت موردی در شبکه بانکی افزایش داده است؛ بار نخست در بهمن پارسال با مجوز افتتاح سپرده های ویژه ظرف 2 هفته 230 هزار میلیارد تومان نقدینگی را جذب کرد؛ بار دوم به برخی بانک ها مجوز صدور گواهی سپرده های ویژه با نرخ سود 18 درصدی را داد و بار آخر اوایل شهریور به بانک ها و موسسه های اعتباری اجازه داد حساب هایی که از تاریخ دوم شهریور تا 11 شهریور 1396 منعقد کرده اند، به مدت یک ماه با شرایط پیشین تمدید کنند که البته اغلب این حساب ها با نرخ سودهای بالای 20 درصد بوده اند.
هرچند از اقدام شهریورماه بانک مرکزی را به افزایش نرخ سود تعبیر کردند اما «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی دهم شهریورماه آن را رد کرد و درباره برنامه های احتمالی این نهاد برای نرخ سود گفت: «به طور قطع انتشار چنین اخباری از سوی افرادی که منافعی در زمینه نرخ سود دارند صورت گرفته است؛ البته این احتمال وجود دارد که به سمت رایج کردن سپرده‌های دو ساله و سه ساله برویم و دولت نیز اوراق چند ساله ارائه کند؛ همچنین می‌توان ریسک را کاهش داد و به این ترتیب راه‌حلی ایجاد کرد تا مردم دارایی‌های خود را حفظ کنند».
وی از اینکه برخی بانک‌ها نرخ سود مصوب را رعایت نمی‌کنند و بدون توجه به آثار مخرب این اقدام به این روند ادامه می‌دهند، انتقاد کرد و گفت: رشد سریع شبه پول در تعیین نرخ سود و اضافه برداشت‌های بی‌قانون و قاعده از سوی برخی بانک‌ها قابل قبول نیست. بر همین اساس با بانک هایی که این روش را در پیش بگیرند برخورد جدی خواهد شد.
«محمدرضا جمشیدی» دبیرکل کانون بانک های خصوصی و موسسه های اعتباری در این باره داشت: اینکه سپرده های چندساله بار دیگر در نظام بانکی رایج شود، یک ایده است که باید در شورای پول و اعتبار بررسی شود.
وی افزود: مشکل اصلی بانک ها این است که حساب سپرده افتتاح می کنند اما ممکن است مشتری به طور آنی از حساب خود برداشت کند یعنی اسم آن سپرده گذاری است در حالی که مثل حساب جاری هر لحظه اختیار برداشت آن وجود دارد.
این کارشناس بانکی، رایج شدن نرخ های ترجیحی در نظام بانکی را خواستار شد و گفت: اکنون نرخ رسمی سپرده های یکساله 15 درصد است؛ می توان همین نرخ را حفظ کرد و برای سپرده های دو یا چند ساله به تناسب افزایش سال، نیم تا یک درصد نرخ را افزایش داد.
جمشیدی در پاسخ به اینکه چه تضمینی وجود دارد که افراد به محض مشاهده سوددهی بازارهای موازی همچون طلا و ارز، نقدینگی خود را از بانک برداشت نکنند، گفت: باید روشی به کار بست که هزینه این کار از مشتری دریافت شود؛ برای نمونه به نسبت ماه هایی که از سپرده باقیمانده، درصدی از موجودی کسر و سودهای اعمال شده را تعدیل کرد.
وی تاکید کرد: درست است که افزایش نرخ سود در کوتاه مدت نقدینگی سرگردان را از جامعه جمع می کند اما بر سرمایه گذاری بخش خصوصی، تولید و اشتغال اثر منفی دارد زیرا به همان نسبتی که نرخ سود افزایش می یابد، نرخ تسهیلات نیز گران می شود.
دبیرکل کانون بانک های خصوصی و موسسه های اعتباری فاصله سه درصدی نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی را مناسب دانست و اظهار داشت: اگر نظام کارمزدی در شبکه بانکی کشور رایج شود، می توان با همین سه درصد هزینه بانک ها را کاهش داد و نرخ سود را نیز دستکاری نکرد.
وی گفت: زمانی که رئیس کل کنونی بانک مرکزی، رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی بود، به همراه رئیس کانون بانک های خصوصی نامه ای به رئیس وقت بانک مرکزی نوشت و خواستار افزایش نرخ کارمزد خدمات بانکی بویژه بانکداری الکترونیک در شبکه بانکی شد و اکنون باید دید که آقای همتی در مسند رییس کل قرار گرفته، حاضر است نرخ کارمزدها را بازنگری کند یا خیر.
وی تثبیت نرخ کارمزدها در شبکه بانکی را اشتباه دانست و گفت: بانک ها در سالیان گذشته هزینه بالایی برای توسعه بانکداری الکترونیک انجام داده اند که به رفاه مردم و صاحبان مشاغل مختلف انجامیده است و می توان با به روز کردن نرخ کارمزد خدمات بانکی، بخشی از هزینه های اداری بانک ها را پوشش داد و به جای آن نرخ سود سپرده ها و تسهیلات نیز تغییری نکند.

61 میلیارد درآمد گیشه‌ی تابستانه +جدول

61 میلیارد درآمد گیشه‌ی تابستانه +جدول

  بزرگنمایی:

بازار آریا - در گرمترین فصل سال وضعیت گیشه سینما تفاوت محسوسی با فصل پیش از خودش داشت، به این معنا که در تابستان حدود 22 فیلم سینمایی روی پرده رفتند و توانستند بیش از 61 میلیارد تومان عایدی وارد چرخه اکران کشور کنند، این درحالی است که حدود نیمی از این مقدار حاصل فروش یک فیلم سینمایی بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، روزهای ابتدایی فصل تابستان با جام جهانی فوتبال 2018 آغاز و پایان فصل نیز با فرارسیدن ماه محرم همراه شد. بنابر این مقداری افت فروش دراین بازه‌های زمانی طبیعی به نظر می‌رسد.
بر همین اساس امسال هم طبق روال چند سال قبل؛ کارگروه اکران فیلم‌های سینمایی تصمیم گرفتند که برای کم کردن تاثیر افت فروش در زمان جام جهانی، برخی از بازی‌های فوتبال را روی پرده نقره‎ای سینماها به نمایش درآورند، این تصمیم باعث شد میلیاردها تومان سود به سینماها وارد شود.
این در حالی است که مسئولین سازمان سینمایی بر این باورند که امسال افزایش مخاطب داشتیم اما این افزایش تعداد مخاطب با افزایش قیمت بلیت سینماهای درجه یک کشور که از ابتدای سال به اجرا درآمد، همراه شد.
معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی در آماری رسمی درباره گیشه تیرماه سینما اعلام کرده بود که میزان فروش سینمای ایران در تیرماه سال 97 معادل 21 میلیارد و 446 میلیون و 465 هزار تومان بوده و 2 میلیون و 334 هزار و 613 نفر به تماشای فیلم های اکران شده نشستند. همچنین با مقایسه تیرماه امسال با مدت زمان مشابه در سال 96، این رقم در سال گذشته 16 میلیارد و 890 میلیون و 850 هزار تومان بوده و 2 میلیون و 220 هزار و 641 نفر به تماشای فیلم‌ها نشستند که بر این اساس در تیرماه 97 سینما 27 درصد افزایش فروش و 15 درصد افزایش بیننده را شاهد بوده.
در بین آثار پرفروش سینمای تابستان ایران، «هزارپا» ابوالحسن داوودی با فروشی بیش از 35 میلیارد تومان در صدر جدول قرار گرفت و با فاصله زیادی، فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» بهرام توکلی و «دشمن زن» کریم امینی با حدود چهار میلیارد تومان در رده دوم و سوم قرار گرفتند.
با نگاهی سطحی واجمالی به جدول فروش سینمای ایران باز هم کاملا مشخص است که گیشه پرفروش‌های سینما در دست کمدی‌ها است و به گفته پخش‌کنندگان سینمایی شاید بتوان گفت که اگر «هزارپا» اکران نمی‌شد و جور سینما را نمی‌کشید، گیشه تابستان به رقم فروش پایین‌تری تقلیل پیدا می‌کرد. البته که در این فصل فیلم‌های کودک و نوجوانی مثل «خاله قورباغه» و دفاع مقدسی همچون «تنگه ابوقریب» و یا اجتماعی مانند «دارکوب» تاحدودی توانستند مورد استقبال تماشاگران قرار بگیرند. بنابراین از ویژگی‌های دیگر این فصل می‌توان به متنوع بودن ژانرهای سینمایی آن اشاره کرد.
در بین آثار اکران شده در این فصل، سه فیلم سینمایی از جمله آثاری بودند که در سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند؛ «شعله‌ور» حمید نعمت الله، «تنگه ابوقریب» بهرام توکلی و «دارکوب» بهروز شعیبی از این دسته فیلم‌ها بودند.
«تنگه ابوقریب» با دریافت 6 سیمرغ رکورددار دریافت بیشترین جایزه از این دوره جشنواره فیلم فجر شد و همچنین فیلم سینمایی «دارکوب» نیز دو سیمرغ از این جشنواره به دست آورد. امین حیایی هم برای بازی در فیلم سینمایی «شعله‌ور» دیپلم افتخار دریافت کرد.
رحیم طوفان و مصطفی سلطانی دو کارگردانی هستند که اولین فیلمهایشان در این فصل روی پرده رفت. فیلم سینمایی «یک کیلو و بیست و یک گرم» که مضمونی اجتماعی دارد و از سه قشر متفاوت در جامعه سخن می‌گوید، اولین تجربه کارگردانی رحیم طوفان و «چراغ‌های ناتمام» که در ژانر دفاع مقدسی ساخته شده اولین تجربه مصطفی سلطانی در مقام کارگردان بوده است.
بهمن کامیار نیز با کارگردانی دو فیلم سینمایی «مرداد» و «در وجه حامل» از جمه چهره‌هایی است که در این فصل دو فیلم سینمایی خود را روی پرده برد.
در ادامه این گزارش برای بررسی دقیق‌تر شرایط اکران‌های تابستان و امکان مقایسه بین آثار، جدولی تهیه شده که در آن فیلم‌هایی که در این فصل به نمایش در آمده و همچین آثاری که اکران آنها در تابستان هم ادامه پیدا کرده، آورده شده است. اعداد و عناوین مندرج در این جدول مربوط به اکران فیلم‌ها در کل کشور است و با استناد به آمار فروش مکانیزه سینماهای سراسر کشور و سینماتیکت گردآوری و تنظیم شده است.

شماره
نام فیلم
کارگردان
ژانر سینمایی
تاریخ شروع اکران
موسسه پخش
میزان فروش
1
هزارپا
ابوالحسن داودی
کمدی
13 تیر
فیلمیران
35?482?917?000
2
تنگه ابوقریب
بهرام توکلی
دفاع مقدس
17 مرداد
حوزه هنری
3?870?614?000
3
دشمن زن
کریم امینی
کمدی
23 خرداد
پویا فیلم
3?177?969?000
4
دم سرخ‌ها
آرش معیریان
کمدی
10 مرداد
نسیم صبا
2?385?627?000
5
خاله قورباغه
افشین هاشمی
عروسکی _ کودک‌ونوجوان
6 تیر
حوزه هنری
2?316?080?000
6
دارکوب
بهروز شعیبی
اجتماعی
6 تیر
سیمای مهر
2?068?178?000
7
کاتیوشا
علی عطشانی
کمدی
3 مرداد
رسانه فیلمسازان
2?061?277?000
8
دلم میخواد
بهمن فرمان‌آرا
کمدی
23 خرداد
فیلمیران
1?538?111?000
9
به وقت خماری
محمد حسین لطیفی
کمدی
6 تیر
رسانه فیلمسازان
1?086?772?000
10
شعله ور
حمید نعمت الله
اجتماعی
24 مرداد
حوزه هنری
776?099?000
11
من دیوانه نیستم
علیرضا امینی
اجتماعی
3 مرداد
هدایت فیلم
376?837?000
12
همه چی عادیه
محسن دامادی
کمدی
24 مرداد
رسانه فیلمسازان
212?879?000
13
داش آکل
محمد عرب
اجتماعی
7 شهریور
آفتاب عالمتاب
172?200?000
14
در وجه حامل
بهمن کامیار
اجتماعی
23 خرداد
خانه فیلم
145?712?000
15
پشت دیوار سکوت
مسعود جعفری جوزانی
اجتماعی
24 مرداد
جوزان فیلم
120?685?000
16
شماره 17 سهیلا
محمود غفاری
اجتماعی
30 خرداد
نسیم صبا
115?875?000
17
مرداد
بهمن کامیار
اجتماعی
6 تیر
آفتاب عالمتاب
111?203?000
18
آخرین بار کی سحر روی دیدی؟
فرزاد موتمن
پلیسی_اجتماعی
7 شهریور
شکوفا فیلم
82?972?000
19
ناخواسته
برزو نیک نژاد
اجتماعی
2 خرداد
رسانه فیلمسازان
74?985?000
20
راه رفتن روی سیم
احمدرضا معتمدی
اجتماعی
24 مرداد
نسیم صبا
46?727?000
21
یک‌کیلو و بیست و یک‌گرم
رحیم طوفان
اجتماعی
14 شهریور
گویا فیلم
20?996?000
22
چراغ‌های ناتمام
مصطفی سلطانی
دفاع مقدس
14 شهریور
سیمای مهر
17?442?000

جمع کل
61,262,157,000

انتهای پیام
لینک کوتاه

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟