تاسیس سومین بانک بزرگ در عربستان
گروه خبری اقتصادی

  بزرگنمایی:

آریا بازار - سومین بانک بزرگ عربستان با ادغام ۲ بانک دیگر این کشور با دارایی تقریبا ۷۷ میلیارد دلار پا به عرصه می گذارد.
به گزارش ترید عربیا، بانک سعودی بریتانیایی ( SABB) و بانک الاول عربستان موافقت کردند که با یکدیگر ادغام شوند تا سومین بانک بزرگ عربستان سعودی را با دارایی تقریبا ۷۷ میلیارد دلار تشکیل دهند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، این ادغام به عنوان اولین ادغام بزرگ در بخش بانکداری عربستان در حدود ۲۰ سال اخیر است؛ ضمن اینکه دولت عربستان شروع به تغییر ساختار اقتصاد خود و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی را شروع کرده است.
بانک الاول به بورس عربستان اعلام کرد که هیئت مدیره ۲ بانک در مورد «نسبت مبادله سهم» به توافق غیر الزام آور رسیده اند. در حال حاضر ۴۰ درصد از بانک سعودی بریتانیایی ( SABB) برای هلدینگ «اچ اس بی سی» است و ۴۰ درصد از بانک الاول متعلق به رویال بانک اسکاتلند است.

اردوغان: اسرائیل باید در محاکم بین المللی محاکمه شود
گروه خبری اقتصادی

  بزرگنمایی:

آریا بازار - رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت که رژیم صهیونیستی اسرائیل باید به علت کشتار بی گناهان و جنایت علیه بشریت و تروریسم دولتی در محاکم بین المللی مواخذه و محاکمه شود.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، اردوغان شامگاه روز جمعه در نشست فوق‌العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول افزود: به صراحت می گویم کاری که رژیم اسرائیل در غزه انجام داد، اوباشگری، وحشیگری و تروریسم دولتی بود.
وی در این نشست که برای بررسی تحولات اخیر در فلسطین، انتقال سفارت آمریکا به قدس و جنایات صهیونیست ها در نوار غزه در حال برگزاری است، بیان کرد: ترکیه هم با راههای دیپلماتیک و هم با اقدامات ملموس، موضع خود در قبال مساله فلسطین را اعلام کرده و نشان داده است و پس از تحولات اخیر نیز موضع خود را به طور آشکار مطرح کردیم.
وی اظهار کرد: رژیم اسرائیل ترکیه را بیشتر از همه کشورها مورد هدف قرار می دهد و خود من بیشتر از همه مورد هدف اسرائیل قرار می گیرم و این نیز نشان دهنده درست بودن موضع ما و تاثیر آن است.
وی ادامه داد: ما راه خود را درباره حمایت از فلسطین صحیح و درست می دانیم و و اعتقاد داریم که طبقه وعده الهی تنها خدا غالب است و حتی سلاح هسته ای و پیشرفته داشته باشی، باز سلاح خداوند، سلاح واقعی است.
وی با محکوم کردن انتقال سفارت آمریکا به قدس تاکید کرد: این گام یک جانبه و خودسرانه به مسلمانان و یهودیان آسیب خواهد زد.
اردوغان همچنین گفت: به رغم هشدارهای ما، آمریکا اسیر برخی کانون های خشونت پرور شده است.
وی با اشاره به مخالفت جهانی با اقدامات رژیم صهیونیستی و نیز انتقال سفارت آمریکا به قدس افزود: اقدام علیه جنایتکاران اسرائیلی که مردم فلسطین را قتل عام کردند، نشان داد که هنوز انسانیت نمرده است.
وی اظهار کرد: اگر ۱۴ ماه مه(روز کشتار فلسطینی ها در نواز غزه) به عنوان نقطه تاریکی در تاریخ انسانیت ثبت شده است، ولی امروز جمعه ۱۸ ماه مه را با تصمیم در این نشست و با تلاش های مشترک خود به روز رهایی شرافت انسان تبدیل خواهیم کرد.
رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: تصمیم آمریکا در مورد قدس پیام رسان اقدامات دیگری در خاورمیانه است و اگر در چنین وضعیتی گامی برنداریم، شاهد اقدامات بیشتری خواهیم شد.
وی بیان کرد: دست آمریکا به خون فلسطینی ها آلوده است، چرا که زمینه قتل عام آنها را توسط اسرائیل فراهم کرد.
اردوغان در ادامه گفت: متاسفانه تمامی گامهایی که در جهت تجلی عدالت در شورای امنیت سازمان ملل برداشته می شود، از سوی دولت آمریکا وتو می شود و این مساله را بار دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرده و حمایت تمامی کشورهای مسلمان و با وجدان را جلب خواهیم کرد.
وی افزود: ما امروز به کسانی که می خواهند منطقه ما را غرق خون و اشک کنند، توقف می گوییم و در این نشست، فریاد می زنیم که برادران فلسطینی ما در مبارزه خود تنها نیستند و بار دیگر می خواهم که همه بدانند مساله قدس، مساله تمامی مسلمانان محسوب می شود و قدس به اندازه ای مقدس است که نمی توان آن را به تشکیلاتی تحویل داد که دست آنها به خون دهها هزار فلسطینی آغشته است.
وی قدس را حافظه، میراث تاریخی و مشترک مسلمانان و شهر مقدس سه دین الهی عنوان کرد و گفت: ما با این گردهمایی از زندگی پیروان این سه دین در صلح و آرامش دفاع می کنیم و در این خصوص صهیونیست ها را به رسمیت نمی شناسیم.
رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد: اکنون همه ما به این واقعیت رسیده ایم که محکوم کردن، عصبانی شدن و فریاد زدن تا به امروز موجب متوقف اشغالگری و ظلم نشده و پس از این نیز این هدف محقق نخواهد شد و تا زمانی که مسلمانان حقوق خود را نگرفته اند، کسی حقوق ما را در سینی طلا به ما تقدیم نخواهد کرد.
نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به منظور حمایت از فلسطین و بررسی تحولات در سرزمین های اشغالی از ساعاتی پیش در سالن کنگره مرکزی شهر استانبول آغاز شده است.
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز وارد استانبول شده اند، در این نشست حضور دارند.
نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی برای بررسی تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی فلسطین و اعتراض به جنایات اسرائیل در غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس به دعوت مقامات ترکیه از روز گذشته به مدت دو روز و در سه سطح کارشناسان ارشد، وزرای امور خارجه و سران کشورهای اسلامی در شهر استانبول آغاز شده است.
در پی افتتاح سفارت آمریکا در قدس که سبب بروز اعتراضات شدید در فلسطین از جمله درگیری در نواز غزه و موجب شهادت ۶۲ نفر و مجروح شدن بیش از سه هزار فلسطینی شد، ترکیه همراه با بسیاری از کشورهای اسلامی اقداماتی را برای محکومیت این اقدام و اعلام همبستگی با مردم فلسطین آغاز کرد.
بر همین اساس نشست فوق العاده سران سازمان همکاری اسلامی برای بررسی آخرین تحولات در فلسطین، محکومیت جنایات صهیونیست ها در نوار غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس با حضور مقامات بیش از ۴۰ کشور در استانبول در حال برگزاری است.
در این نشست ۱۳ کشور در سطح رئیس جمهوری، ۲ کشور در سطح معاون رئیس جمهوری، سه کشور در سطح معاون نخست وزیر، ۱۲ کشور در سطح وزیر امور خارجه و همچنین دیپلمات هایی از ۱۱ کشور شرکت کرده اند.
سران کشورهای ایران، افغانستان، اردن، سودان، گینه، گینه بیسائو، قطر، کویت، موریتانی، بخش ترک نشین قبرس در این نشست حضور یافته اند.
دیروز نشست کارشناسان ارشد این اجلاس در هتل هیلتون استانبول برگزار شد و نمایندگان کشورهای اسلامی پیش نویس بیانیه نشست را برای جلسه سران که در حال برگزاری است، تدوین و ارائه کردند.
نشست وزرای امور خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی نیز ظهر امروز برای محکومیت جنایات اخیر صهیونیست ها در غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس برگزار شد.
ترکیه به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی سران و وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی را به منظور بررسی وضعیت سرزمین های اشغالی فلسطین برای نشست فوق العاده این سازمان در استانبول دعوت کرده است.
در پی افتتاح سفارت آمریکا در قدس سبب بروز اعتراضات شدید در منطقه و درگیری در غزه شد و در پی شهادت ۶۲ نفر و مجروح شدن بیش از سه هزار فلسطینی، ترکیه همراه با برخی کشورهای اسلامی اقداماتی را برای محکومیت این اقدام و اعلام همبستگی با مردم فلسطین آغاز کرد.
چهار روز پیش در اقدامی تحریک آمیز طی مراسمی با حضور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، جان سالیوان معاون وزیر خارجه، استیون منوچین وزیر خزانه داری و جرارد کوشنر مشاور رئیس جمهوری و چهار سناتور جمهوری خواه آمریکایی، سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انتقال یافت.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیام تصویری به این مراسم که در سایه مخالفت جهانی برگزار شد، اعلام کرد که موقعیت کنونی قدس، مسجد الاقصی و اماکن مقدس حفظ خواهد شد.
همچنین چهار روز پیش همزمان با هفتادمین سالگرد روز نکبت، دهها هزار فلسطینی در تظاهرات میلیونی بازگشت علیه انتقال سفارت آمریکا به قدس شرکت کردند که با یورش نظامیان رژیم صهیونیستی ۶۲ نفر از آنها به شهادت رسیدند و بیش از سه هزار نفر از آنها نیز زخمی شدند.
پارسال نیز در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به قدس، نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول برگزار شده و قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین اعلام و از همه کشورها خواسته شد که قدس شرقی را به عنوان پایتخت دولت فلسطین به رسمیت بشناسند.

اینژی فرانسه هم از ایران می‌رود
گروه خبری اقتصادی

  بزرگنمایی:

آریا بازار - یک شرکت فرانسوی دیگر هم اعلام کرده که در ماه نوامبر و پایان مهلت ۱۸۰ روزه بازگشت تحریم‌های ایران توسط آمریکا، به فعالیت در ایران پایان خواهد داد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، یک شرکت فرانسوی دیگر هم اعلام کرده که در ماه نوامبر و پایان مهلت ۱۸۰ روزه بازگشت تحریم‌های ایران توسط آمریکا، به فعالیت در ایران پایان خواهد داد.
شرکت‌ برق چندملیتی «اینژی» که دفتر مرکزی آن در شهر پاریس قرار دارد روز جمعه اعلام کرد تا ماه نوامبر به قراردادهای مهتدسی خود در ایران خاتمه می‌دهد.
مدیر عامل شرکت اینژی در نشستی اعلام کرد که هیچ زیرساختی در ایران ندارد، اما تیم‌های مهدسی این شرکت در آنجا برای مشتری‌ها کار می‌کنند.
او گفت: «ما ۱۸۰ روز فرصت داریم که به این قراردادها خاتمه بدهیم، یعنی تا ماه نوامبر. این کار انجام خواهد شد.
اینژی شرکت برق چندملیتی می‌باشد، که دفتر مرکزی آن در شهر پاریس، فرانسه قرار دارد. این شرکت در عمل، در زمینه تولید برق، توزیع گاز طبیعی و انرژی‌های تجدید پذیر اشتغال دارد.
«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.
دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.
ترامپ سرانجام سه‌شنبه هفته گذشته ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.
«حسن روحانی» بعد از خروج آمریکا از برجام گفت در صورتی که ایران در هفته‌های آینده به این نتیجه برسد که با همکاری پنج کشور دیگر می‌تواند به خواسته‌های خود در برجام برسد اجرای این توافق هسته‌ای را ادامه خواهد داد.

ریزش کوه در محور هراز صحت ندارد
گروه خبری اقتصادی

  بزرگنمایی:

آریا بازار - رییس پلیس راه شرق استان تهران در خصوص انتشار فیلمی مبنی بر ریزش کوه در محور هراز گفت: ریزش کوه در محور هراز صحت ندارد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، سرهنگ سیاوش محبی ریزش کوه در محور هراز و فیلم منتشر شده در این خصوص را رد کرد و افزود: هیچگونه ریزش کوه و یا حادثه ای از این دست در محور هراز، در حوزه شرق استان تهران وجود نداشته است.
وی اظهار داشت: هم اکنون تردد در تمام محورهای مواصلاتی شرق استان تهران به صورت عادی و روان در جریان است و شاهد مشکل ترافیکی نیستیم.
رییس پلیس راه شرق استان تهران از رانندگان خواست از تعجیل برای رسیدن به مقصد در هنگام افطار ماه رمضان خودداری کنند و افزود: شتاب زدگی در این مواقع می تواند، سبب بروز حوادث جاده ای شود

ردپای بازگشت رکود به بازار مسکن/ اعطای وام 110 میلیون ساخت مسکن به انبوه سازان
گروه خبری اقتصادی

  بزرگنمایی:

آریا بازار - در حالی که در چند سال گذشته، به دلیل مازاد مسکن از یک سو و کاهش قدرت خرید اقشار متوسط از سوی دیگر، با رکود در این بازار مواجه بودیم، به نظر می‌رسد این معادله در حال معکوس شدن است.
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بنگاههای مشاوران املاک تا ماههای ابتدایی سال گذشته، با کمبود خریدار مسکن و مازاد فروشنده روبه رو بودند و این موضوع، یک معضل دامنه‌دار و فرسایشی از سال ۹۱ تا ۹۶ به شمار می رفت، اما از نیمه دوم سال گذشته، به تدریج با افزایش مبلغ وام مسکن از محل اوراق تسهیلات مسکن و آغاز اعطای وام خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم که به افزایش قدرت خرید مسکن اقشار متوسط منجر شده، بازار با کمبود شدید فایل‌های آماده فروش مواجه است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، این در حالی است که رکود بازار مسکن عمدتا در حدود ۶ سال گذشته، به معنای عدم تمایل مردم به خرید مسکن بود و این رکود، کاهش ساخت و ساز را در پی داشت، اما هم اکنون در دو سه ماه اخیر و همزمان با آغاز رونق در بازار مسکن و افزایش قدرت خرید، این معادله روندی معکوس به خود گرفته است؛ به گونه ای که بخش قابل توجهی از اقشار متوسط، خواهان خرید واحدهای مسکونی میان متراژ هستند؛ ولی از آنجایی که رکود بر فعالیت ساخت و ساز در ۶ سال گذشته حاکم بوده و آمار صدور پروانه های ساختمانی در تهران و کلانشهرها روند نزولی داشته یا بدون تغییر بوده است، خریداران هم اکنون با کمبود شدید واحدهای مسکونی، مطابق الگوی مصرف در کلانشهرها روبه رو هستند.
مشاهدات میدانی نشان می دهد بسیاری از کسانی که متمایل به فروش مسکن هستند، ولی اضطراری برای فروش ندارند، از به فروش گذاشتن ملک خود خودداری کرده اند؛ به خصوص که بیشتر مشاوران املاک معتقدند مسکن در ماه های آتی نیز گران تر شده و افراد متمایل به فروش واحد مسکونی را تشویق به تعویق فروش ملکشان می کنند.
تشویق خریداران اخیر به بازفروش مسکن
خانم حاتمی‌نیا گفت: من در اسفند ماه سال گذشته یک واحد مسکونی ۷۵ متر مربعی کمتر از ۵ سال ساخت را در خیابان جیحون به قیمت ۳۲۰ میلیون تومان خریداری کرده‌ام؛ با این حال مشاور املاکی که این واحد را به من فروخته بود، در اردیبهشت ماه بارها با من تماس گرفته و اعلام می کند مشتری حاضر است این واحد را به قیمت ۳۷۰ میلیون تومان خریداری کند.
این موضوع را تعداد زیادی از خریداران مسکن در ماه های اخیر و همچنین تعدادی از مشاوران املاک مناطق مختلف تهران نیز تأیید می کنند.
فروشندگان حرفه ای، پیشرو در بالا بردن شیب قیمت مسکن
حسین شهیدی، یک مشاور املاک در منطقه نارمک نیز اظهار داشت: یکی از انبوه سازانی که در سال ۹۴ چند بلوک ۸ واحدی ۶۰ تا ۸۰ متر مربعی احداث کرده بود، به دلیل رکود بازار مسکن در آن سال ها، از فروش آنها خودداری می‌کرد، در چند ماه اخیر واحدهای مسکونی ۳ سال ساخت را به اسم «کلید نخورده» در معرض فروش قرار داده است؛ اگرچه واحدهای این انبوه ساز با استقبال خوب خریداران مواجه شده، اما تغییرات قیمتی پیشنهادی ـ افزایشی ـ وی سبب شده تا برخی مشتریانی که یک هفته قبل، آماده خرید یکی از این واحدها بوده اند، با شنیدن رقم جدید، از خرید انصراف دهند.
پارادوکس ۲.۵ میلیون خانه خالی و کمبود واحد کوچک متراژ
اگرچه پیگیری های وزارت راه و شهرسازی برای افزایش رقم تسهیلات خرید مسکن از منابع مختلف بانکی و همچنین کاهش حداکثری نرخ سود تسهیلات مسکن صندوق یکم با هدف بازارپذیر کردن ۲.۵ میلیون خانه خالی بود، اما با توجه به اینکه این واحدها، اکثرا در مناطق گران قیمت پایتخت قرار دارند که دامنه قیمتی آنها از توان خرید اقشار متوسط بسیار بالاتر است، در نتیجه تقویت سمت تقاضا از یک سو و فراموش شدن سمت عرضه در سیاست های سیاست گذاران کلان بخش مسکن از سوی دیگر، سبب شده تا این تسهیلات به افزایش ناگهانی تقاضا برای خرید واحدهای کوچک و میان متراژ منجر شده و در نهایت، افزایش جهشی قیمت مسکن را در پی داشته باشد.
به دلیل شکست سیاست تقویت سمت تقاضا به عنوان یکی از سیاست های اصلی وزارت راه و شهرسازی، ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن نیز در هفته گذشته اعلام کرد که سیاست این بانک در سال جاری، حمایت از عرضه و تقاضای مسکن و اعطای تسهیلات تا سقف ۱۱۰ میلیون تومان (از ۷۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان) به ازای هر واحد مسکونی به انبوه سازانی است که بر اساس الگوی مصرف، اقدام به ساخت وساز کرده و ساخت واحدهای میان و کوچک متراژ (کمتر از ۱۰۰ متر مربعی) را در دستور کار قرار دهند.
عقبایی: رکود معکوس مسکن را تأیید می‌کنیم
حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک مسکن با بیان اینکه معکوس شدن رکود بازار مسکن را تا حدودی تأیید می کنیم، اظهار داشت: در ماه های اخیر توازن عرضه و تقاضای مسکن تغییر کرده و تقاضا از عرضه پیشی گرفته است.
وی با رد این ادعا که فروشنده‌ها از فروش واحد به دلیل آنکه احتمال افزایش قیمت مسکن در ماه های آینده وجود دارد، گفت: مسکن در سه ماه پایانی سال گذشته رشد خود را در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تجربه کرده است و اینکه فروشندگان از فروش ملک خود سر باز می زنند به این دلیل است که بازار در اصطلاح مشاوران املاک «گم» است؛ به معنای دیگر بازار دچار نوعی گنگی شده است که علت آن؛ عدم تثبیت بازارهای موازی مسکن و غیرقابل پیش بینی بودن وضعیت بازار در ماه های پیش رو است.
عقبایی تأکید کرد: به نظر من این وضعیت تا پایان رمضان به اتمام می رسد.
وی با اشاره به مؤثر بودن رکود ساخت و ساز مسکن در ۶ سال گذشته گفت: برای تغییر این وضعیت باید ۱۱ سال از سمت عرضه حمایت کنیم، تا توازن به عرضه و تقاضای مسکن بازگردد.

loading

شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن