گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

آخرین خبر | توضیحات مدیرکل امنیت عمومی لبنان درباره آزادی «زکا»

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

فارس/ مدیرکل امنیت عمومی لبنان با بیان اینکه تبعه آمریکایی-لبنانی امروز سه‌شنبه آزاد می‌شود، گفت، این موضوع ارتباطی به تبادل زندانیان ندارد.«عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان که به ایران آمده، به خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد، «نزار زکا» تبعه لبنانی-آمریکایی زندانی در ایران امروز
فارس/ مدیرکل امنیت عمومی لبنان با بیان اینکه تبعه آمریکایی-لبنانی امروز سه‌شنبه آزاد می‌شود، گفت، این موضوع ارتباطی به تبادل زندانیان ندارد.

«عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان که به ایران آمده، به خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد، «نزار زکا» تبعه لبنانی-آمریکایی زندانی در ایران امروز (سه شنبه) آزاد می‌شود و با وی به لبنان بازمی‌گردد.

وی افزود؛ تکمیل اقدامات قضایی مربوط به آزادی زکا در آستانه پایان است و آنطور که برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند عملیات آزادسازی وی ارتباطی به تبادل زندانیان ندارد.

شبکه «ال‌بی‌سی» لبنان تصاویری از زکا و ابراهیم را در ایران در کنار یک میز نشسته‌اند و پرچم‌های ایران و لبنان در پشت سر آنها قرار دارند، منتشر کرد.

عباس ابراهیم به روزنامه «الجمهوریه» هم گفت: امنیت عمومی از همان ابتدا در راستای استرداد زکا و دیگر زندانیان دارای تابعیت لبنانی کار کرده است.

زکا در سال 2015 (1394) به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شد و در سال 2016 به 10 سال زندان و پرداخت غرامت 4.2 میلیون دلاری محکوم شد.

وزارت خارجه لبنان هفته گذشته بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد، تلاش‌ها برای آزادی زکا نتیجه داده است.

دیروز «میشل عون» در پاسخ به سوالی در این باره اعلام کرده است: «از زمانی که نزار در تهران بازداشت شد، نامه‌ها و درخواست‌هایی [برای کمک به آزادی وی] دریافت کردم. با خانواده وی نیز دیدار داشتم و مذاکرات ناموفقی که برای تبادل انجام شد، دنبال می‌کردم. زمانی که دریافتم مسأله وی نباید طول بکشد دست به کار شدم».

عون توضیح داد: نزار قبل از اینکه آمریکایی باشد، لبنانی است و نباید تنهایش گذاشت. نزد رئیس‌جمهور ایران حسن روحانی (برای آزادی وی) پادرمیانی کردم و وی [با درخواست من برای پیگیری موضوع] موافقت کرد. «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی را مأمور کردم تا هر آنچه لازم است در این باره انجام دهد، وی مرد این مأموریت‌هاست».

دیروز یک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس خبر تحویل نزار زاکا، جاسوس آمریکایی-لبنانی به حزب الله لبنان را تایید کرد. وی گفت؛ تحویل این جاسوس آمریکایی-لبنانی صرفا بنابر درخواست و میانجی‌گری «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله انجام پذیرفته است و در این راستا هیچ گونه مذاکره‌ای در هیچ سطحی با فرد و دولتی انجام نشده و صرفا بنابر احترام و منزلت سیدحسن نصرالله برای نظام جمهوری اسلامی ایران این امر صورت پذیرفته است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید