گوش به زنگگوش به زنگ
حمله دموکرات‌ها به سیاست ضد برجامی ترامپ
دنیای اقتصاد : رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و عضو حزب دموکرات کنگره در گفت‌وگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت که رویکرد دولت ترامپ در رابطه با ایران از جمله سیاست آن درباره توافق هسته‌ای ایران «کاملا اشتباه» است. پیش‌تر نیز کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار بازگشت این کشور به برجام شده بود.
دماسنج اعتماد در استان‌ها
دنیای اقتصاد : وزارت اقتصاد وضعیت سرمایه اجتماعی در استان‌های کشور را منتشر کرد. این تعیین وضعیت با هدف پایش محیط کسب‌وکار انجام شده است. گزارش وزارت اقتصاد نشان می‌دهد شاخص اجتماعی در کل کشور برای سال ۱۳۹۶ امتیاز ۸۷/ ۱۰ را از ۲۱ امتیاز کامل گرفته است. استان‌های هرمزگان، مازندران و همدان در کفه بالا و استان‌های قزوین، اصفهان، و سمنان در کفه پایین شاخص قرار دارند. وضعیت سرمایه اجتماعی در ۲۰ سوال و بر مبنای پرسش از فعالان اقتصادی استان‌ها استخراج شده است. جزئیات گزارش نشان می‌دهد «نگرانی نسبت به آینده فرزندان» وضعیت مطلوبی ندارد. «ارائه نظرات به مقامات دولتی» نیز یکی از متغیرهای مولفه مشارکت مدنی است که بیشتر استان‌های کشور در آن امتیاز پایینی را کسب کرده‌اند تا ثابت شود ارتباط پایینی بین فعالان اقتصادی و دولت و حکومت وجود دارد. همچنین «یکسان اجرا شدن قانون برای فعالان اقتصادی» و «گرفتن حق در دادوستد» دو متغیر دیگری هستند که نمرات پایینی را در کشور ثبت کرده‌اند. در مقابل اینها، دو متغیر «صدقه دادن» و «کمک مالی به خانواده دیگر» بیشترین امتیاز را در کل کشور ثبت کردند؛ یعنی با وجود مشکلات اقتصادی، همچنان در بین مردم و فعالان اقتصادی اعتماد درون‌گروهی و حمایت‌های اجتماعی از شرایط مناسبی برخوردار است.
پیش‌نیاز ساماندهی نظام توزیع
دنیای اقتصاد : نمایندگان بخش‌خصوصی در نشست مشترک دو کمیسیون تخصصی اتاق تهران، شاخص‌ترین چالش‌های نظام توزیع در ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند. بررسی نظام توزیع از سه منظر حاکمیت، نظام توزیع و مصرف‌کنندگان نشان می‌دهد نگرش حاکمیت این است که در همه امور از قیمت‌گذاری گرفته تا نظارت و تعزیرات دخالت کند.
پزشکان ملزم به استفاده از کارت خوان شدند
دنیای اقتصاد : چهارمین جلسه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۸ دیروز در دو نوبت صبح و عصر در صحن علنی مجلس برگزار شد و نمایندگان بخش‌های درآمدی تبصره ۶ این لایحه را بررسی و بندهایی از آن را به تصویب رساندند؛ بندی که درآمدهای مالیاتی دولت در سال آینده را تشریح می‌کند.
تداوم کندی رشد تجارت در ۲۰۱۹
دنیای اقتصاد : بر اساس تازه‌ترین «شاخص چشم‌انداز تجارت جهان (WTOI)» که توسط «سازمان تجارت جهانی (WTO)» منتشر شده است، ضعف تجارت جهان احتمالا در نیمه نخست ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت. به گزارش این سازمان، کاهش همزمان چندین شاخص مربوط به تجارت باید سیاست‌گذاران را درخصوص روند نزولی شدیدتر تجارت بیدار کند، تا برای حل تنش‌های تجاری فعلی چاره‌ای بیندیشند.
اخلاق انتخاباتی
سیدجواد زمانی معاون استان‌های اتاق ایران یکی از مهم‌ترین تمهیدات آزادی و دموکراسی کشورها، بحث انتخابات و صحت و درستی برگزاری آن است که منجر به شور و هیجان در برهه‌ای زمانی در سطح کشور، منطقه و سازمان موردنظر می‌شود. انتخابات هنگامی منشأ اثر مثبت است که این هیجان به شعور تبدیل شود.
موضع سفیر آلمان در تهران درباره «اینس‌تکس»
دنیای اقتصاد : سفیر آلمان در تهران در گفت‌و گویی تاکید کرده که «اینس‌تکس» علیه هیچ کشوری و برای دور زدن تحریم‌ها نیست. او پذیرش استانداردهای FATF را برای اجرای «اینس‌تکس» ضروری دانسته است.
رفتار غیرمسوولانه اروپا را نمی‌پذیریم
دنیای اقتصاد : حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه هیات دولت، با اشاره به موفقیت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و پیروزی مداوم ملت ایران در برابر توطئه‌ها، زورگویی‌ها و قلدرمآبی آمریکا، تاکید کرد: همه باید نسبت به بیانیه رهبر معظم انقلاب برای گام دوم انقلاب و دهه جدید پیش‌رو احساس مسوولیت کرده و به آن عمل کنند.
موضع ایران درباره جنگ آزادسازی کویت از زبان بندر بن‌سلطان
دنیای اقتصاد : بخش جدیدی از مصاحبه تفصیلی رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان با ایندیپندنت منتشر شده است. او در این بخش به جریان دیدارش با علی‌اکبر ولایتی، وزیرخارجه وقت ایران در نیویورک و موضع ایران در رابطه با حمله صدام به کویت پرداخته است.
ادعای نفوذ آمریکایی‌ها در سیستم موشکی ایران دروغ است
دنیای اقتصاد : سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه ‌با بیان اینکه ادعای نفوذ آمریکایی‌ها به سیستم موشکی ایران بالاتر از دروغ و یک افتضاح بزرگ است، گفت: ما توانستیم با نفوذ به هواپیماهای جاسوسی آمریکا اطلاعات دست اول درباره داعش ‌به دست آوریم. روزنامه نیویورک‌تایمز اخیرا در گزارشی از یک برنامه سری در آمریکا برای نفوذ به برنامه موشکی ایران خبر داده بود.
سوت آغاز انتخابات در اتاق
دنیای اقتصاد : با اعلام فهرست نهایی کاندیداهای تاییدصلاحیت‌شده از سوی انجمن نظارت بر انتخابات، سوت آغاز انتخابات در اتاق زده شد. انتخابات اتاق‌های بازرگانی هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود و دارندگان کارت عضویت و کارت بازرگانی با شرکت در مهم‌ترین انتخابات بخش خصوصی، نمایندگان خود را برای نهمین دوره راهی پارلمان اقتصاد کشور می‌کنند. جزئیات اطلاعات انجمن نظارت نشان می‌دهد که بالاترین تعداد داوطلبان در سه اتاق تهران، مشهد و اصفهان ثبت شده است.
آمریکـا در تیـررس موشک‌هـای روسی
دنیای اقتصاد : پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه خود آمریکا را تهدید کرد که اگر موشک‌های میانبرد هسته‌ای خود را در اروپا مستقر کند، آمریکا را در تیررس موشک‌های خود قرار خواهد داد. این شاید تندترین تهدید پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه باشد که از زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ نسبت به آمریکا ابراز شده است. رویترز در گزارشی نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه ۲۰ فوریه در «سخنرانی وضعیت کشور» گفت: در صورت استقرار سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد در اروپا، روسیه خاک ایالات‌متحده و به‌ویژه «مراکز تصمیم‌گیری» در واشنگتن را در تیررس خود قرار خواهد داد. او گفت در چنین حالتی، روسیه همه کشورهای اروپایی که این نوع موشک‌ها در آنجا مستقر شود به اضافه خود ایالات‌متحده را در تیررس قرار خواهد داد.
زنگ خطر در جزیره
دنیای اقتصاد : تسای اینگ‌ون، رئیس‌جمهوری تایوان، نسبت به رفتار تهاجمی پکن در آسیا هشدار داد. وی که به‌طور اختصاصی با سی‌ان‌ان مصاحبه کرده، گفته است تهدیدات نظامی چین، با دکترین سیاست خارجی شی‌جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، به‌طور روزافزون در حال رشد است. تسای در این زمینه می‌گوید: «اگر امروز نوبت تایوان است، باید این سوال را پرسید، کشور بعدی کدام است؟ اگر با میل و اراده چینی‌ها هماهنگ نباشید، آنها شما را احتمالا با تهدید نظامی روبه‌رو خواهند کرد.»
زمستان اعتراضات در روسیه
دنیای اقتصاد : آمارهایی که به‌تازگی ازسوی موسسات نظرسنجی روسی منتشر شده است نشان از کاهش محبوبیت چشمگیر پوتین در مناطق حومه شهری دارد، مناطقی که زمانی برای او برگ برنده در انتخابات محسوب می‌شدند. برای نخستین‌بار از زمان به قدرت رسیدن پوتین شهروندان روسی معتقدند که کشورشان در مسیر اشتباه حرکت می‌کند. اکنون درحالی‌که دولت درحال پرداخت هزینه‌های سنگین برای به‌روز رسانی ارتش روسیه است، تحریم‌ها و کاهش قیمت جهانی نفت نیز لطماتی را به اقتصاد این کشور وارد آورده‌اند. برای مدت‌ها است که حمایت‌ها از حضور در سوریه و اوکراین که زمانی عامل محبوبیت پوتین بودند، کاهش یافته‌اند. مردم روسیه دیگر تمایل ندارند تا هزینه این مداخلات نظامی از جیب آنها پرداخت شود.
کنار گذاشتن ایده ناتوی عربی توسط آمریکا
وال‌استریت‌ژورنال : تلاش‌های آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف جدید در خاورمیانه برای مقابله با ایران به‌دلیل اتفاقاتی نظیر کناره‌گیری برخی از مقامات کلیدی دولت ترامپ و اختلاف‌نظر بر سر ماموریت‌های چنین ائتلافی به مشکل برخورده است. این طرح موسوم به طرح «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» زمانی تحت عنوان «نسخه عربی ناتو» تحسین شد؛ اما درحال‌‌حاضر این انتظار که در این طرح کشورها توافقی به سبک ناتو به منظور در نظر گرفتن حمله به یک عضو به‌عنوان اقدام جنگی علیه بقیه اعضا داشته باشند، وجود ندارد.
پیشنهاد راهبردی پکن به تهران
دنیای اقتصاد : چند روز مانده به سفر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به چین، وزیر امور خارجه این کشور در دیدار با محمد‌جواد ظریف گفت که پکن، خواستار «تعمیق اعتماد راهبردی» با ایران است. وانگ‌یی در ادامه در حاشیه دیدار خود با ظریف گفت که به باور او، محمدجواد ظریف در کنفرانس مونیخ «با صدایی رسا از حق ایران دفاع کرده است.» وی افزود: «فکر می‌کنم چند صد میلیون چینی هم سخنرانی شما را تماشا کردند و الان فرد مشهوری هستید.» او همچنین خواستار ایفای نقشی سازنده‌تر ازسوی ایران در منطقه شد.
ورشو؛ نماد شکاف در دو سوی آتلانتیک
دنیای اقتصاد : برگزاری نشست «ورشو» در مورد خاورمیانه بدون حضور ایران، روسیه و ترکیه -که در همان روز نشست دیگری را در مورد سوریه برگزار کردند- و با حضور محدود اروپایی‌ها به هیچ‌وجه آغاز خوبی برای دولت ترامپ نیست. از سوی دیگر شکست آمریکا در کنفرانس ورشو در تضاد با نشستی بود که همزمان در سوچی میان روسای‌جمهوری ایران، روسیه و ترکیه انجام شد. نشست سوچی نشان داد که تمایل ترکیه و روسیه برای همکاری با ایران در مورد سوریه توانایی آمریکا و شرکای ضدایرانی آن را در خاورمیانه برای منزوی ساختن ایران محدود خواهد کرد.
چتر فراگیر برای حمایت از کارگران
دنیای اقتصاد : بحث دستمزد سال آینده کارگران درحالی پیش می‌رود که با وجود افزایش هزینه‌ها، امکان افزایش حقوق متناسب با رشد سطح هزینه‌ها می‌تواند تهدیدی برای آینده شغلی بخشی از این جامعه باشد. از این رو برخی پیشنهاد می‌کنند با توجه به سهم دولت در هزینه‌های غیرنقدی سبد معیشت بهتر است با بازنگری در روش توزیع، یارانه‌های ارزی در قالب سیاست دلار ۴۲۰۰ شکل نقدی بگیرد؛ زیرا کالاهای تحت پوشش دلار ۴۲۰۰ به هدف اصابت نمی‌کند و قیمت‌گذاری بخش عمده‌ای از این کالاها با نرخ ارز بالاتری صورت می‌گیرد.
حملات تروریستی دامی برای جنگ ایران و پاکستان است
دنیای اقتصاد : پایگاه اینترنتی پرشیا‌دایجست در تحلیلی معتقد است: «عملیات تروریستی در شرق ایران می‌تواند دامی برای درگیر کردن تهران با اسلام‌آباد باشد که به وقوع جنگی غیرقابل کنترل در این حوزه منتهی شود.» هفته گذشته حمله انتحاری به اتوبوس حامل نیروهای سپاه در جنوب‌شرق ایران باعث شهادت ۲۷ نفر و مجروح شدن تعدادی دیگر شد. در واکنش به این حمله تروریستی، فرمانده کل سپاه از رئیس‌جمهوری ایران خواست دست سپاه را برای انتقام باز بگذارد. در همین اثنا وزیر خارجه پاکستان از آمادگی مشروط برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل خبر داد و بن‌سلمان ولیعهد عربستان نیز به پاکستان سفر کرد. چرا انتظارات برای بهبود روابط پاکستان و ایران در دوران نخست‌وزیری عمران‌خان برآورده نشده است؟
تعیین سقف معافیت‌مالیاتی حقوق و دستمزد
دنیای اقتصاد : مجلسی‌ها در سومین روز از بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، یکی از تبصره‌های درآمدی این لایحه را به تصویب رساندند که تکلیف مالیات سال آینده حقوق و دستمزد کارکنان دولتی و غیردولتی را روشن می‌کند. بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه که به موضوع مالیات حقوق و دستمزد می‌پردازد و دیروز هم نمایندگان پیشنهادهای متعددی را برای اعمال تغییرات در آن مطرح کردند، حاوی چند نکته است؛ نخستین نکته این بند، تعیین سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد است. براساس آنچه در مجلس به تصویب رسید، حقوق و درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی تا سقف ماهانه ۲ میلیون و۷۵۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شد. این معافیت مربوط به «حقوق»، «مزایا» و «کارانه» کارکنان دولتی و غیر‌دولتی است.

آخرین ویدیوها