گوش به زنگگوش به زنگ

آنتالیا میزبان 3.8 میلیون گردشگر روسی


با کاهش شدید تعداد گردشگران روسی سال 2016 برای گردشگری ترکیه سال پر اضطرابی بود. مخصوصا برای شهر تعطیلات؛ آنتالیا. با این حال آنتالیا در سال 2017، با افزایش 671 درصدی گردشگران روسی 3.8 میلیون بازدید کننده را در خود پذیرا بود.

آنتالیا میزبان ۳.۸ میلیون گردشگر روسی.jpgآنتالیا میزبان ۳.۸ میلیون گردشگر روسی

پس از گذشت یک سال دشوار در سال ۲۰۱۶ پس از بحران جت در نوامبر ۲۰۱۵، بزرگترین مقصد گردشگران روسی در ترکیه، استان تعطیلات، آنتالیا بود. آنتالیا در سال ۲۰۱۷ به عنوان شهر تاریخی شهرت یافت و در مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۳.۸ میلیون مسافر از روسیه این شهر را مکان تفریح و استراحت خود برای تابستان برگزیدند. این شهر سالیانه ۱۰.۵ میلیون گردشگر از مجموع ۱۸۴ کشور را در فرودگاههای آنتالیا و قاضی پاشا، استقبال می کند. علاوه بر این مسافرانی از استانبول نیز آنتالیا را به عنوان محل استراحت و گردش اتخاب می کنند. آمار سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش یافت اما مسائل منطقه ای و اقدام به کودتا در روز ۱۵ جولای، مشکلات عمده ای برای بخش گردشگری ترکیه بویژه آنتالیا به وجود آورد.

طبق گزارش فرمانداری ترکیه در سال ۲۰۱۶، ۶.۴ میلیون گردشگر بازدید کرده بود، اما تعداد بازدیدکنندگان تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۱۰.۵ میلیون نفر رسید.

روابط ترکیه و روسیه پس از سرنگونی یک فروند جنگنده سوخوی روسی در مرز ترکیه و سوریه در ماه نوامبر سال گذشته، تیره و متشنج شد و دولت روسیه پس از آن، سفر گردشگران روسی به ترکیه را ممنوع کرد.

دو کشور پس از عادی سازی روابط و دیدار روسای جمهور توافق کردند، سفرهای گردشگران روس به ترکیه از سر گرفته شود.

صنعت گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۶ همزمان با ناامنی های داخلی در ترکیه و نیز تیره شدن روابط سیاسی بین آنکارا و مسکو ، کسادی کم سابقه ای را تجربه کرده است.