سوچی: مروارید دریای سیاه

کشور سردسیر روسیه جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که از جمله مهم ترین آن ها میشود به کاخ کرملین و دریاچه بایکال و از همه مهمتر به سوچی اشاره کرد. در ادامه با این شهر سیاحتی بیشتر آشنا می شویم.

سوچی: مروارید دریای سیاه

شهر سوچی یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است.jpg

شهر سوچی یکی از جاذبه های گردشگری روسیه است

سوچی یکی از شهرهای گردشگری روسیه می باشد و در مرز غربی این کشور قرار گرفته است. شهر سوچی که یکی از چشم نوازترین جاذبه های گردشگری روسیه است و با طول ۹۰ مایل(۱۴۵ کیلومتر)، لقب طولانی ترین شهر روسیه و اروپا را یدک می کشد. این شهر توریستی در کراسنودار واقع شده است. همچنین شهر سوچی در مجاورت دریای سیاه و دامنه های پر برف رشته کوه قفقاز قرار دارد.

شرایط آب و هوایی شهر سوچی

شهر سوچی در فصل زمستان دارای آب و هوای معتدل بوده و در فصل تابستان نیز گرم است. این شهر به طور کلی از آب و هوای نیمه گرمسیری برخوردار است. سوچی یکی از شهرهایی است که قبلا میزبان المپیک زمستانی بوده. اکثر توریست هایی که به روسیه می روند به سوچی نیز سفر می کنند و به همین دلیل این شهر مهم ترین شهر سیاحتی در کشور روسیه است. یکی از لقب های شهر سوچی مروارید دریای سیاه است. این شهر پایتخت تابستانی کشور روسیه نیز به شمار می رود و گردشگران بسیاری در فصل تابستان از این شهر دیدن می کنند.

شهر سوچی به طور کلی از آب و هوای نیمه گرمسیری برخوردار است.jpg

شهر سوچی به طور کلی از آب و هوای نیمه گرمسیری برخوردار است

مناطق دیدنی شهر سوچی

  • کوهستان کراسنایا پولیانا
  • آب گرم ماتسستا
  • بیشه ی سرخدار
  • باغ گیاه شناسی
  • پارک ملی سوچی

پارک ملی سوچی 

پارک ملی سوچی در نزدیکی سواحل شمال شرق دریای سیاه واقع شده است. این پارک در سال ۱۹۸۳ به بهره برداری رسیده است. کوه ها، غارها و آبشارهای بسیاری پارک ملی سوچی را احاطه کرده اند که زیبایی این شهر را چندین برابر کرده است. یکی از موزه های معروف شهر سوچی، بنام موزه ی اقوام، در این پارک ساخته شده است. این پارک جزء اولین پارک های کشور روسیه بوده و یکی زیباترین جاذبه های گردشگری این کشور است.

پارک ملی سوچی در نزدیکی سواحل شمال شرق دریای سیاه واقع شده است.jpg

پارک ملی سوچی در نزدیکی سواحل شمال شرق دریای سیاه واقع شده است

مسیر دسترسی شهر سوچی

طبیعتا شهر سوچی نیز مانند اکثر شهرهای دنیا دارای فرودگاه، مترو و وسایل نقلیه عمومی است که جابجایی در شهر را آسان می کند. اما اگر با تور سیاحتی به سوچی سفر کنید دیگر نگرانی از بابت تهیه بلیط و اسکان وجود ندارد.

جمعیت شناسی شهر سوچی

از جمعیت شهر سوچی ?? درصد روس و ?? درصد ارمنی هستند. حدود ? درصد جمعیت این سوچی اوکراینی بوده و ? درصد نیز گرجی به شمار می روند. طبق نتایج سرشماری انجام شده در سال ???? میلادی، جمعیت شهر سوچی ??????? نفر برآورد شده است که ??????? نفرشان در ناحیه شهرنشین سوچی زندگی می کنند.

لازم به ذکر است شهر زیبای سوچی یکی از میزبانان بزرگ ترین رقابت های فوتبالی دنیا یعنی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است. این رقابت ها در ماه های خرداد و تیر ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

استادیوم شهر سوچی یکی از میزبانان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است.jpg

استادیوم شهر سوچی یکی از میزبانان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است

پنجره آفریقا به اروپا

روزانه صدها نفر از غار هرکول در تنگه جبل الطارق، آنجا که با زیبایی طبیعی و نسیم روح نواز به صورت اعجاب انگیزی با هم آمیخته شده اند، بازدید می کنند.

پنجره آفریقا به اروپا

پنجره آفریقا به اروپا

پنجره آفریقا به اروپا

این غار در نزدیکترین شهر مراکش به اروپا، شهر تانکا (طنجه) واقع شده است. این غار ۱۶ کیلومتر با اسپانیا فاصله دارد و در واقع پنجره ای است که از آفریقا به اروپا باز می شود.

غار هرکول در شهر تانکا (طنجه) در مراکش، نقطه تلاقی اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه می باشد. نقطه ای که دو بیکران آبی به هم می رسند. زیبایی طبیعی این منطقه به نحوی است که هر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. این غار که در ۳۰ متری زیر زمین قراردارد با انواع مصنوعات سنگی و سرامیکی و همچنین مجسمه های عظیم تزئین شده است.

گردشگرانی که از این غار بازدید می کنند، همگی از منظره ورودی غار شگفت زده می شوند. در این جا  تاریخ و جغرافیا به طرز زیبا و بهت آوری همدیگر را در آغوش گرفته اند. نسیم خنک اقیانوس چنان انسان را با تاریخ و جغرافیا به یک کل واحد تبدیل می کند که زمان و مکان در یک لحظه بی مفهوم می شود.

در مورد این غار افسانه های زیادی گفته شده است. افسانه هایی که چون روحی در این غار دمیده شده و آن را زنده نگه داشته است. مناظر غار انسان را به یک سفر اساطیری هزار ساله مهمان می کند. همیشه صدایی بهت آور در غار جریان دارد و این صدا تداعی عظمت یونان باستان را در خود فریاد می زند.

این غار کاملا طبیعی بوده و کمترین تغییرات در شکل اصلی غار انجام شده است. به این صورت که در داخل غار به جز مصنوعات سنگی و سرامیکی و همچنین مجسمه ها هیچ گونه تغییری در غار وجود ندارد. این غار دو ورودی دارد که به ورودی اروپا و آفریقا معروف است.

غار هرکول با نسیم دل نواز و سکوت بهت آور خود روح یونان باستان را تا ابد در آغوش گرفته است.

بخش گردشگری ترکیه در سال 2018 میزبان 35 میلیون توریست خارجی خواهد بود.

دست اندرکاران گردشگری در ترکیه انتظار دارند در سال آینده میزبان بیش از 35 میلیون گردشگر خارجی باشند؛ چرا که این بخش پس از یک دوره سخت، در سال آینده بهبود خواهد یافت.

بخش گردشگری ترکیه در سال 2018 میزبان 35 میلیون توریست خارجی خواهد بود.

میزبانی ۳۵ میلیون توریست خارجی بخش گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸.jpg

طبق اطلاعات اداره گردشگری در تاریخ ۱۸ دسامبر، تعداد گردشگران خارجی بازدید کننده از ترکیه در ده ماه اول سال جاری با ۲۸ درصد رشد به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که عمده این گردشگران را توریست های روسیه تشکیل می دهند.

عثمان عایک، رئیس فدراسیون هتلدارن ترکیه (TÜROFED)، گفت:

"تعداد گردشگران خارجی ترکیه در سال آینده افزایش یافته و گردشگری کشور با اتخاذ یک سری تصمیمات در نشست شورای هتلدارن و مقامات دولتی در ماه دسامبر به زودی به  روزهای خوب گذشته باز خواهد گشت."

عایک در ۱۲ دسامبر در اداره دولتی آنادولو همچنین گفت:

"تا زمانی که ترکیه شاهد هرگونه حمله تروریستی یا بحران نباشد، انتظار می رود با افزایش تعداد قابل توجه  گردشگران خارجی صنعت گردشگری رشد چشمگیری داشته باشد. هر دو بخش خصوصی و وزارت فرهنگ و گردشگری به شدت برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند. این بخش در سال جاری نزدیک به ۲۹ میلیون گردشگر خارجی را پذیرا بود. انتظار ما برای سال آینده میزبانی بیش از ۳۵ میلیون گردشگر خارجی است. "

با یک سری حملات تروریستی، تلاش شکست خورده برای کودتا و بحران دیپلماتیک با روسیه، شمار گردشگران خارجی که از ترکیه بازدید کرده اند، در سال ۲۰۱۶ به ۲۵.۳ میلیون نفر رسیده است که نسبت به سال  سال ۲۰۱۵ (۳۶.۲ میلیون نفر) به رقم قابل توجهی کاهش یافت. درآمد ۲۲.۱۱ میلیارد دلاری ترکیه از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال ۲۰۱۵ ( ۳۱.۴۶ میلیارد دلار) کاهش شدیدی یافت.

عایک خاطر نشان کرد:

" سال ۲۰۱۷ سال بازسازی بخش گردشگری ترکیه با بیش از ۲۰ میلیارد دلار درآمد در ۹ ماه اول سال بود."

پس از عادی سازی روابط دوجانبه بین دو کشور روسیه و ترکیه، پس از یک بحران دیپلماتیک بیش از ۴.۵ میلیون روسیه ای در ۱۰ ماه نخست سال جاری از ترکیه بازدید کرده اند که نسبت به سال قبل ۴۹۶ درصد  افزایش نشان می دهد.

وی افزود: " در مورد آلمان، که مدت زمان طولانی در بازار گردشگری شماره یک ما بود، میزان شدید کاهش رشد مشاهده می شود. ما حتی شاهد کاهش بیشتر تعداد ورودی ها از این بازار کلیدی هستیم. صنعت گردشگری ترکیه نیاز به تأکید خاص بر بازار آلمان دارد."

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

پورتوریکو، کوچکترین جزیره کارائیب، علیرغم وابستگی به ایالات متحده، به عنوان یک منطقه مستقل در امور داخلی محسوب می شود. این جزیره گرمسیری، زیبایی های فراوانی را در خود جای داده است. به بیان اکثر کارشناسان گردشگری، پورتوریکو، تجلی بهشت در روی زمین است. سان خوآن، واقع در اقیانوس اطلس، پایتخت این کشور جالب و سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد. همچنین سان خوآن، به عنوان یک شهر بندری در جزایر کارائیب، یکی از مهمترین توقف گاه های کشتی های کروز بوده و سالانه پذیرای هزاران نفر گردشگری می باشد که با این کشتی ها به آنجا سفر می کنند.

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند.

کشور پورتوریکو، در کنار جزایر مادر از جمله وایکس و مونا قرار دارد. پورتوریکو که از طریق پیمان پاریس، تحت حاکمیت ایالات متحده قرار گرفته است، از واحد پولی دلار استفاده می کند و ساکنان آن دارای پاسپورت ایالات متحده می باشند. افرادی که قصد دارند به پورتوریکو سفر نمایند، می بایست ویزای ایالات متحده را دریافت کنند. 

پورتوریکو، در مناطق آب و هوایی استوایی واقع شده و دارای تابستان های داغ و زمستان های معتدل و گرم می باشد. در اطراف پورتوریکو جزایر کوچکی قرار دارند که خالی از سکنه دائمی بوده و مردم این کشور در آنجا اقامت ندارند. از این جزایر صرفا جهت اهداف گردشگری استفاده می شود.

پروازهای مستقیم به پورتوریکو بسیار اندک بوده و اکثر مسافرت ها به این کشور گرمسیری از طریق ایالات متحده انجام می شود. به طوری که روزانه چندین پرواز مستقیم از فرودگاه های نیویورک، بوستون و شیکاگو به پورتوریکو دایر است و گردشگران از اقصی نقاط دنیا از طریق این فرودگاه ها به این جزیره مسافرت می کنند. مسافرت هوایی از نیویورک به پورتوریکو، سه و نیم ساعت طول می کشد. همچنین پروازهای مستقیم ترانزیتی از پورتوریکو به رم و آمستردام و بالعکس دایر می باشد. اما اکثر گردشگران به دلیل طولانی بودن زمان پرواز ( حدود ۳۰ ساعت )، این پروازها را ترجیح نمی دهند. فرودگاه بین المللی مریخ لوئیس مونز، در سن خوآن، در ۲ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. به دلیل محدودیت های تعداد پرواز و شرایط خاص شرکت هایی هواپیمایی فعال در این خطوط پرواز، برای تهیه بلیط مسافرت به پورتوریکو می بایست حداقل چند ماه پیش از سفر نسبت به تهیه بلیط اقدام کنند.

سان خوآن، پایتخت پورتوریکو، یک شهر بدون تعطیلات محسوب می شود. زندگی در این شهر به صورت ۲۴ ساعته در جریان است و گزینه های متنوع و متعددی برای گردشگران در این شهر فراهم آمده است. سان خوآن، دومین شهر قدیمی جزایر کارئیب، شهری است با ساختمان های رنگارنگ و خیابان های سنگی لبریز از نوستالژی. اکثر خانه های دو ستونی این شهر از چوب و آهن ساخته شده و معماری بسیار چشمگیری دارند. اکثر گردشگران در سان خوآن، بازدید خود را از کلیسای جامع این شهر آغاز می کنند. این کلیسا در سال ۱۵۴۰ ساخته شده و قبر اولین فرماندار این شهر نیز در آن جا قرار دارد.

ساختمان دولتی لافورتالزا ( La Fortaleza )، واقع در نزدیکی کلیسای جامع، به دلیل معماری باشکوه خود در فهرست میراث جهانی قرار دارد. این ساختمان که در سال ۱۷۰۰ بنا شده است، یکی مهمترین نمادهای شهر سان خوآن می باشد.

محله Calle del Cristo، که در مجاورت کلیسای جامع قرار دارد، بهترین مکان برای خرید و رفع خستگی گردشگران است. وجود غذاهای خوشمزه و گالری های هنری زیبای این محله را دو چندان کرده است و غالب گردشگران سوغاتی های خود را از این محله خرید می کنند. با اینکه اکثر هتل های با کیفیت در مرکز شهر قرار دارند، اما گردشگرانی که به زیبایی های طبیعی علاقه دارن، می توانند هتل های خارج از مرکز شهر را برای اقامت انتخاب نمایند.

راهنمای تورها برای صرف غذاهای سنتی این جزیره، آدرسهای Museo de Las Americas و Museo Pablocasals را به گردشگران توصیه می کنند. در حالی که برای بازدید از موزه های هنر معاصر محله Museo de Las Americas و برای آشنایی با آثار موسیقی دان ها و آهنگسازان مشهور دنیا محله Museo Pablocasals، پیشنهاد می شود. علاوه بر این گالری های هنر در این شهر بهترین مکان ها برای دریافت جزئیات مهم در زمینه هنر جزیره می باشند.

کلیسای Capillo de Cristo، در شهر سان خوآن با چشم انداز چشم گیر و نقوش طلایی و نقاشی های کلاسیک هنر کاتولیک، یک مکان ایده آل برای کشف معماری باشکوه جزیره و گرفتن عکس های یادگاری می باشد. از سوی دیگر آب های خنک اقیانوس در آب و هوای گرم جزیره، مزیتی است که همه گردشگران را به سواحل شهر می کشاند.

همچنین، جنگل های ال یونک ( El Yunque )، که در یک ساعتی شهر سان خوآن واقع شده اند، بهترین جا برای کشف زیبایی های طبیعی این جزیره می باشد. آبشارهای باشکوه و دریاچه های طبیعی این جنگل ها، تنوع محیط زیست را در این جزیره دو چندان کرده و گردشگران می توانند ضمن بازدید از این محیط طبیعی و مشاهده تنوع زیستی آن، ساعات دلپذیر و آرامی را در دل این طبیعت برای خود رقم زنند. جزیره La Isleta از دیگر جزایر کارائیب است که در فاصله اندکی از سان خوآن واقع شده و محیط طبیعی بسیار زیبایی دارد.

غذاهای پورتوریکو، ترکیبی از غذاهای اسپانیایی، مکزیکی و کوبایی، بوده که دارای طعم های مختلف استوایی می باشد. میوه های گرمسیری به طور گسترده در وعده های غذایی گروه های قومی ساکن این جزیره مورد استفاده قرار می گیرد. سس جلبک دریایی سوفریتو ( Softito )، تقریبا در همه غذای این جزیره مورد استفاده قرار می گیرد. غذای Arroz con Habichuelas یک غذای محلی بسیار محبوب است که با لوبیا و برنج محلی درست می شود. میوه هایی مانند آووکادو، نارگیل، موز و آناناس در اغلب رستوان های  جزیره، برای تهیه دسر و سالاد استفاده می گردد.

جهانگرد نابینا

در زمان ما، دیگر جهانگردی مقواله ای نادر و دور از دسترس نیست. در زمان ما حتی سیاحان ماجراجویی وجود دارند که با انواع وسایل نقلیه و حتی بعضا با پای پیاده راهی تور جهانی می شوند. تونی گیلز، که خود را "تونی مسافر" نامیده است، نیز یکی از آن جهانگردان است.

جهانگرد نابینا

جهانگرد نابینا.jpg

جهانگرد نابینا

با دانستن اینکه تونی تا الان ۱۲۴ کشور را با قدمهای خود پیموده، به راحتی می توان تخمین زد وی در جریان سفر از اماکن بی شماری بازدید کرده است. اما واقعیت اینست که وی در این تور جهانی در گذر از این ۱۲۴ کشور هیچ جایی را ندیده و از این به بعد هم اگر معجزه ای رخ ندهد، باز هم وی قادر به مشاهده آنها نخواهد بود. زیرا وی یک نابیناست و موضوع عجیب دیگر در مورد وی اینست که تا این لحظه گوش هایش ۸۰ درصد شنوایی خود را نیز از دست داده اند.

تونی در جریان این تور جهانی که تا الان ۶ قاره و ۲ قطب را پیموده و علیرغم اینکه در طول مسیر اغلب راه خود را گم کرده و مرارت های بسیاری را تحمل کرده است، هنوز هم به تنها سفر کردن خود اصرار می ورزد.

تونی گیلز دلایل اصلی این چالش را در درجه اول کشیدن خط و نشان و به مبارزه طلبیدن زندگی و در درجه دوم امکان آشنایی با افراد بیشتر توصیف می کند.


>