تبلیغات در تلکسیران

قطار عثمانی در تونس

قطار جورذون الاحمر که توسط امین عثمانی و خانواده اش در زمان دولت عثمانی در پایتخت تونس ساخته شده است، هنوز هم برای حافظه گردشگرانی که می خواهند به منطقه کوهستانی میتلوی واقع در جنوب این کشور سفر کنند، لحظات دلپذیری را خلق می کند.

قطار عثمانی در تونس

قطار عثمانی در تونس

قطار عثمانی در تونس

قطار جورذون الاحمر از میان کوههای جبل السلیج در منطقه میتلوی که رنگ خاک رنگ غالب آن است با واگن های چوبی و قرمز رنگ در حالی عبور می کند که در سال ۱۹۴۵ توسط دولت فرانسه به امین عثمانی حاکم وقت تونس اهدا شد.

در طراحی جدید این قطار تا آنجایی که امکان داشته، سعی شده است قالب تاریخی آن حفظ گردد. گردشگران داخلی و خارجی در مسافرت با این قطار خود را در گذشته احساس می کنند و از زیبایی های طبیعی، تونل های تنگ و تاریک و طراحی قدیمی قطار لذت می برند.

طارف الدیناری، مدیر قطار جورذون الاحمر، می گوید:

" قطار جورذون الاحمر، از ۶ واگن تشکیل شده است که ۴ واگن آن برای حمل مسافر و ۲ واگن آن برای حمل اشیاء اختصاص داده شده است. لوکوموتیو قطار نیز ساخت سال ۱۹۱۱بوده، اما موتور آن به مرور زمان به لحاظ فنی تغییر کرده است. "

علیرغم گذشت سالیان زیاد از افتتاح این خط راه آهن، تا آنجایی که ممکن بوده است، شکل قدیمی تونل ها، پل ها و خط راه آهن حفظ گردیده و همین مسئله زیبایی این قطار را برای گردشگران دو چندان نموده است. به نحوی سفر با این قطار، سفر به گذشته را نیز برای مسافران و گردشگران تداعی می کند.

قطار جورذون الاحمر که توسط دولت فرانسه به امین عثمانی هدیه شده بود، بین سال های ۱۹۴۳-۱۹۵۷ در مسافرت های امین عثمانی و خانواده اش به اطراف منطقه مورد استفاده قرار می گرفت.

سفری راحت با قطار مسافربری سیمرغ

سفر با قطار یکی از جالبترین وسایل برای خانواده ها است، سالانه گردشگران زیادی از این وسیله برای حمل و نقل استفاده می کنند.بروز رسانی این سیستم حمل و نقل می تواند ارزش افزوده بیشتری را برای اقتصاد کشور ایجاد نماید. بهبود این بخش می تواند خود بخش مهمی از چالش های حوزه گردشگری را رفع نماید.

سفری راحت با قطار مسافربری سیمرغ

هنگامی که قصد سفر با قطار را دارید بهتر است در مورد هر یک از قطار ها و این که چه خدمات و ویژگی هایی به شما ارائه می دهند تحقیق کنید چرا که انتخاب قطار خوب می تواند سفری لذت بخش و آرامش بخش برای شما به همراه داشته باشد. اولین قطار ویژه در شبکه ریلی ایران که دارای واگن های درجه یک ۴ تخته ی لوکس آلمانی باز سازی شده می باشد و با نام سیمرغ در شبکه ی ریلی کشور به مردم عزیز خدمات می دهد.در ادامه با اطلاعات سفر به کیش این بخش از وبسایت کیش قشم همراه باشید تا در مورد قطار سیمرغ و امکانات رفاهی آن برای شما بگوییم.

سفری راحت با قطار مسافربری سیمرغ

سفری راحت با قطار مسافربری سیمرغ

قطار سیمرغ چه امکاناتی دارد و چه خدماتی ارائه می دهد؟

 1. ظرفیت هر واگن ۳۲ نفر ظرفیت دارد به این صورت که ۸ کوپه ی ۴ نفره در آن قرار دارد.
 2. دارای سیستم صوتی و تصویری می باشند.
 3. سرو نوشیدنی های گرم و سرد و تنقلات در رستوران قطار.
 4. با پرداخت هزینه ی اضافه روی بلیط می توانید در قطار شام با منوی انتخابی سفارش دهید.
 5. در رستوران با پرداخت هزینه می توان از پلی استیشن استفاده کرد.
 6. دو دستگاه سرویس بهداشتی و کوپه مخصوص مهماندار
 7. تهویه ی مطبوع
 8. شیشه های دوجداره
 9. عایق بندی سالن و کوپه ها در مقابل حرارت و سر و صدا به دلیل بدنه ی کوپه ی دولایه
 10. وجود پریز برق ۲۲۰ ولت در کوپه برای وسایل الکترونیکی
 11. از دیگر امکانات این قطار می توان به کافی شاپ، کتاب خانه و آیفون احضار مهماندار اشاره نمود.

مهمانداران

در همه ی قطارها مهمانداران آموزش دیده با ظاهری آراسته و تمیز و با مهارت قرار گرفته اند تا به بهترین شکل به مسافران خدمات بدهند. اگر شما به چیزی نیاز داشتید و یا مشکلی در طول سفر برایتان پیش آمد با فشردن دکمه ی مخصوص مهماندار را احضار کنید تا مشکلتان را بر طرف کند.نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که درسته که بلیط قطار نسبت به بلیط هواپیما ارزان تر است اما بلیط قطار شیراز سیمرغ کمی گرون تر است برای مثال بلیط قطار تهران شیراز و بلیط قطار مشهد شیراز سیمرغ گرون تر از قطار معمولی است که آن هم به خاطر خدمات و کیفیت این خدمات می باشد.

امکانات پذیرایی در قطار سیمرغ چگونه است؟

شما با رفتن به رستوران قطار می توانید انواع نوشیدنی گرم و سرد و تنقلات سفارش دهید. هم چنین در ساعات ۷ صبح الی ۲۳ شب می توانید از خدمات رستوران که شامل وعده های غذایی هم می شود استفاده کنید. یك بطری آب آشامیدنی ۵۰۰ سی سی رایگان به صورت نیمه منجمد در طول سفر بر روی صندلی مسافر قرار داده شده است. چنان چه بازهم آبی احتیاج داشتید با مراجعه به رستوران آن را خریداری کنید.

سفری راحت با قطار مسافربری سیمرغ

اطلاعات عمومی سفر

 • در هردو سرسالن برای مواقع اضطراری كپسول‌ های اطفای حریق نصب شده است از دست زدن به آن ها اجتناب کنید. هنگامی که در موارد اضطراری خطری را حس کردید می توانید از دستگیره‌ ی ترمز خطر که در محفظه‌ ای مخصوص بالای در كوپه و راهرو قرار داده شده است استفاده کنید. ( چنان چه از عمد و به صورت غیر مجاز از این ترمز استفاده کنید شما برابرمقررات سازمانی جریمه نقدی می شوید. پس کاملا مراقب باشید).
 • توقف کردن دركنار درب‌ های كشویی سالن و نزدیك شدن به درب‌ های ورود و خروج از واگن در طول سفر به خاطر خطرات احتمالی دوری کنید.
 • بیرون انداختن زباله، بطری و وسائل اضافی، بردن سرودست خود بیرون از پنجره ممنوع می باشد.
 • به تابلوی برق سالن به دلیل بروز خطرات جانی دست نزنید.
 • هنگامی که قطار توقف لحظه ای کرده کوپه ی خود را ترک نکنید.
 • اصول بهداشتی را در محیط داخل قطار به ویژه سرویس‌ های بهداشتی رعایت کنید.
 • از افراد ناشناس دارو، خوراکی، نوشیدنی نگیرید و هم چنین، عطر و اسپری خوشبو كننده ی آنان را استشمام نکنید.
 • اگر کسی به شما گفت چک مسافرتی مرا تبدیل به پول کنید هرگز این کار را انجام ندهید.
 • اطلاعات شخصی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید.
 • اگر افراد ناشناس به شما گفتند وسایل آنان را به امانت نگه دارید و یا کودک خودشان را خواستند نزد شما به مراقبت بگذارند زیر بار این مسئولیت ها نروید.
 • اطلاع رسانی به رئیس قطار یا پلیس قطار جهت هر گونه مشاهده ی رفتار خلاف شئونات اخلاقی

توصیه های سفر با قطار

با توجه به بلیط خود شماره ی صندلی خود را پیدا کنید. هم چنین مبدا و مقصد قطار را بررسی کنید. هنگامی اذان ازطریق سیستم صوتی قطار و یا مامورین قطار به مسافران اطلاع داده می شود که برای نماز، قطار توقف ۲۰ دقیقه ای خواهد داشت. هنگامی که نمازتان را خواندید سریعا سوار قطار شوید. شئونات اسلامی را در قطار رعایت کنید. همیشه بلیط خود را جهت کنترل به همراه داشته باشید چرا که نداشتن بلیط منجر به پرداخت جریمه ی سنگین خواهد شد. هنگامی که به مقصد رسیدید کاملا مطمئن شوید وسایلی باقی نگذاشته باشید و چنان چه از همسفران شما وسیله ای جا گذاشته بودند آن را به واحد اشیای جامانده در سالن ایستگاه مقصد یا دفترنمایندگی شركت رجاء درناحیه تحویل دهید. اگر جزء مسافرینی هستین که می خواهید بین راه پیاده شوید به مهماندار خود اطلاع دهید تا قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظر به آن ها اطلاع رسانی کنند.

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

پورتوریکو، کوچکترین جزیره کارائیب، علیرغم وابستگی به ایالات متحده، به عنوان یک منطقه مستقل در امور داخلی محسوب می شود. این جزیره گرمسیری، زیبایی های فراوانی را در خود جای داده است. به بیان اکثر کارشناسان گردشگری، پورتوریکو، تجلی بهشت در روی زمین است. سان خوآن، واقع در اقیانوس اطلس، پایتخت این کشور جالب و سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد. همچنین سان خوآن، به عنوان یک شهر بندری در جزایر کارائیب، یکی از مهمترین توقف گاه های کشتی های کروز بوده و سالانه پذیرای هزاران نفر گردشگری می باشد که با این کشتی ها به آنجا سفر می کنند.

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند.

کشور پورتوریکو، در کنار جزایر مادر از جمله وایکس و مونا قرار دارد. پورتوریکو که از طریق پیمان پاریس، تحت حاکمیت ایالات متحده قرار گرفته است، از واحد پولی دلار استفاده می کند و ساکنان آن دارای پاسپورت ایالات متحده می باشند. افرادی که قصد دارند به پورتوریکو سفر نمایند، می بایست ویزای ایالات متحده را دریافت کنند. 

پورتوریکو، در مناطق آب و هوایی استوایی واقع شده و دارای تابستان های داغ و زمستان های معتدل و گرم می باشد. در اطراف پورتوریکو جزایر کوچکی قرار دارند که خالی از سکنه دائمی بوده و مردم این کشور در آنجا اقامت ندارند. از این جزایر صرفا جهت اهداف گردشگری استفاده می شود.

پروازهای مستقیم به پورتوریکو بسیار اندک بوده و اکثر مسافرت ها به این کشور گرمسیری از طریق ایالات متحده انجام می شود. به طوری که روزانه چندین پرواز مستقیم از فرودگاه های نیویورک، بوستون و شیکاگو به پورتوریکو دایر است و گردشگران از اقصی نقاط دنیا از طریق این فرودگاه ها به این جزیره مسافرت می کنند. مسافرت هوایی از نیویورک به پورتوریکو، سه و نیم ساعت طول می کشد. همچنین پروازهای مستقیم ترانزیتی از پورتوریکو به رم و آمستردام و بالعکس دایر می باشد. اما اکثر گردشگران به دلیل طولانی بودن زمان پرواز ( حدود ۳۰ ساعت )، این پروازها را ترجیح نمی دهند. فرودگاه بین المللی مریخ لوئیس مونز، در سن خوآن، در ۲ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. به دلیل محدودیت های تعداد پرواز و شرایط خاص شرکت هایی هواپیمایی فعال در این خطوط پرواز، برای تهیه بلیط مسافرت به پورتوریکو می بایست حداقل چند ماه پیش از سفر نسبت به تهیه بلیط اقدام کنند.

سان خوآن، پایتخت پورتوریکو، یک شهر بدون تعطیلات محسوب می شود. زندگی در این شهر به صورت ۲۴ ساعته در جریان است و گزینه های متنوع و متعددی برای گردشگران در این شهر فراهم آمده است. سان خوآن، دومین شهر قدیمی جزایر کارئیب، شهری است با ساختمان های رنگارنگ و خیابان های سنگی لبریز از نوستالژی. اکثر خانه های دو ستونی این شهر از چوب و آهن ساخته شده و معماری بسیار چشمگیری دارند. اکثر گردشگران در سان خوآن، بازدید خود را از کلیسای جامع این شهر آغاز می کنند. این کلیسا در سال ۱۵۴۰ ساخته شده و قبر اولین فرماندار این شهر نیز در آن جا قرار دارد.

ساختمان دولتی لافورتالزا ( La Fortaleza )، واقع در نزدیکی کلیسای جامع، به دلیل معماری باشکوه خود در فهرست میراث جهانی قرار دارد. این ساختمان که در سال ۱۷۰۰ بنا شده است، یکی مهمترین نمادهای شهر سان خوآن می باشد.

محله Calle del Cristo، که در مجاورت کلیسای جامع قرار دارد، بهترین مکان برای خرید و رفع خستگی گردشگران است. وجود غذاهای خوشمزه و گالری های هنری زیبای این محله را دو چندان کرده است و غالب گردشگران سوغاتی های خود را از این محله خرید می کنند. با اینکه اکثر هتل های با کیفیت در مرکز شهر قرار دارند، اما گردشگرانی که به زیبایی های طبیعی علاقه دارن، می توانند هتل های خارج از مرکز شهر را برای اقامت انتخاب نمایند.

راهنمای تورها برای صرف غذاهای سنتی این جزیره، آدرسهای Museo de Las Americas و Museo Pablocasals را به گردشگران توصیه می کنند. در حالی که برای بازدید از موزه های هنر معاصر محله Museo de Las Americas و برای آشنایی با آثار موسیقی دان ها و آهنگسازان مشهور دنیا محله Museo Pablocasals، پیشنهاد می شود. علاوه بر این گالری های هنر در این شهر بهترین مکان ها برای دریافت جزئیات مهم در زمینه هنر جزیره می باشند.

کلیسای Capillo de Cristo، در شهر سان خوآن با چشم انداز چشم گیر و نقوش طلایی و نقاشی های کلاسیک هنر کاتولیک، یک مکان ایده آل برای کشف معماری باشکوه جزیره و گرفتن عکس های یادگاری می باشد. از سوی دیگر آب های خنک اقیانوس در آب و هوای گرم جزیره، مزیتی است که همه گردشگران را به سواحل شهر می کشاند.

همچنین، جنگل های ال یونک ( El Yunque )، که در یک ساعتی شهر سان خوآن واقع شده اند، بهترین جا برای کشف زیبایی های طبیعی این جزیره می باشد. آبشارهای باشکوه و دریاچه های طبیعی این جنگل ها، تنوع محیط زیست را در این جزیره دو چندان کرده و گردشگران می توانند ضمن بازدید از این محیط طبیعی و مشاهده تنوع زیستی آن، ساعات دلپذیر و آرامی را در دل این طبیعت برای خود رقم زنند. جزیره La Isleta از دیگر جزایر کارائیب است که در فاصله اندکی از سان خوآن واقع شده و محیط طبیعی بسیار زیبایی دارد.

غذاهای پورتوریکو، ترکیبی از غذاهای اسپانیایی، مکزیکی و کوبایی، بوده که دارای طعم های مختلف استوایی می باشد. میوه های گرمسیری به طور گسترده در وعده های غذایی گروه های قومی ساکن این جزیره مورد استفاده قرار می گیرد. سس جلبک دریایی سوفریتو ( Softito )، تقریبا در همه غذای این جزیره مورد استفاده قرار می گیرد. غذای Arroz con Habichuelas یک غذای محلی بسیار محبوب است که با لوبیا و برنج محلی درست می شود. میوه هایی مانند آووکادو، نارگیل، موز و آناناس در اغلب رستوان های  جزیره، برای تهیه دسر و سالاد استفاده می گردد.

جهانگرد نابینا

در زمان ما، دیگر جهانگردی مقواله ای نادر و دور از دسترس نیست. در زمان ما حتی سیاحان ماجراجویی وجود دارند که با انواع وسایل نقلیه و حتی بعضا با پای پیاده راهی تور جهانی می شوند. تونی گیلز، که خود را "تونی مسافر" نامیده است، نیز یکی از آن جهانگردان است.

جهانگرد نابینا

جهانگرد نابینا.jpg

جهانگرد نابینا

با دانستن اینکه تونی تا الان ۱۲۴ کشور را با قدمهای خود پیموده، به راحتی می توان تخمین زد وی در جریان سفر از اماکن بی شماری بازدید کرده است. اما واقعیت اینست که وی در این تور جهانی در گذر از این ۱۲۴ کشور هیچ جایی را ندیده و از این به بعد هم اگر معجزه ای رخ ندهد، باز هم وی قادر به مشاهده آنها نخواهد بود. زیرا وی یک نابیناست و موضوع عجیب دیگر در مورد وی اینست که تا این لحظه گوش هایش ۸۰ درصد شنوایی خود را نیز از دست داده اند.

تونی در جریان این تور جهانی که تا الان ۶ قاره و ۲ قطب را پیموده و علیرغم اینکه در طول مسیر اغلب راه خود را گم کرده و مرارت های بسیاری را تحمل کرده است، هنوز هم به تنها سفر کردن خود اصرار می ورزد.

تونی گیلز دلایل اصلی این چالش را در درجه اول کشیدن خط و نشان و به مبارزه طلبیدن زندگی و در درجه دوم امکان آشنایی با افراد بیشتر توصیف می کند.

زیباترین اماکن تاریخی ترکیه: پاموک کاله (قلعه پنبه ای)

پاموک کاله (Pamukkale) واقع در استان دنیزلی، همراه با شهر باستانی هیراپولیس در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

زیباترین اماکن تاریخی ترکیه: پاموک کاله (قلعه پنبه ای)

زیباترین اماکن تاریخی ترکیه: پاموک کاله (قلعه پنبه ای).jpg

زیباترین اماکن تاریخی ترکیه: پاموک کاله (قلعه پنبه ای)

این واقعیت که سنت فیلیپس از حواریون حضرت عیسی در پاموک کله کشته شده است، باعث توجه ویژه مسیحیان به این منطقه شده است.

پاموک کاله بر روی تپه ای که اطراف آن را چشمه های معدنی و تپه های باستانی احاطه کرده، احداث شده است.

پاموک کاله شهر احاطه شده با آب های زیرزمینی و سنگ های تراورتن، که حتی از فاصله ۲۰ کیلومتری نیز دیده می شود، در کنار رودخانه مندرس قرار دارد.

در این منطقه ۱۷ منبع آب گرم با حدود دمای ۳۵ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد وجود دارد. این آب های طبیعی برای بسیاری از بیماری های مزمن مفید بوده و یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد. سالیانه هزاران گردشگر روسی از این چشمه های آبگرم برای التیام دردهای رماتیسم خود استفاده می کنند.

پاموک کاله واقع در جنوب غربی ترکیه، منطقه دریای اژه، دارای آب و هوای معتدل و محل زیبایی برای گردشگران است.

جذب 30 میلیون گردشگر در 11 ماه اول سال 2017 در ترکیه

اداره دولتی آنادولو گزارش داد که با توجه به داده هایی که اداره مهاجرت ترکیه در تاریخ 16 دسامبر منتشر کرده است، بیش از 30 میلیون اتباع خارجی در 11 ماه اول سال 2017 وارد ترکیه شدند.

جذب 30 میلیون گردشگر در 11 ماه اول سال 2017 در ترکیه

جذب ۳۰ میلیون گردشگر در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۷ در ترکیه.jpg

طبق بررسی اداره کل مدیریت مهاجرت در مجموع ۳۰.۳۷ میلیون تبعه خارجی وارد ترکیه شدند، در حالی که ۳۰.۴ میلیون نفر در همان زمان از کشور خارج شده اند.

در سال ۲۰۱۶، ۲۴.۷ میلیون گردشگر خارجی از ترکیه بازدید کردند، و در ۱۱ ماه اول سال جاری این رقم بیش از ۵ میلیون افزایش یافته است.

براساس داده ها، از طریق زمین، هوا، دریا و یا راه آهن، روس ها بیشترین تعداد مسافرت را به ترکیه انجام داده اند و سپس آلمانی ها و ایرانی ها در رده های بعدی قرار دارند.

در ماه اکتبر، فرماندار استان آنتالیا گفت که تعداد  گردشگران روسی در این شهر به طور مرتب بالا می روند و تا پایان ماه سپتامبر به ۳.۴ میلیون نفر می رسد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس داده های مرکز آمار ترکیه، درآمد کشور از بخش صنعت گردشگری در سه ماهه سوم امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۷.۶ درصد افزایش یافته و به ۱۱ میلیارد و ۳۹۱ میلیون و ۶۶۸ هزار دلار رسید.

بر این اساس ۷۷ درصد از این میزان درآمد (صرف نظر از هزینه های رومینگ) توسط گردشگران خارجی و ۲۳ درصد نیز از گردشگری شهروندان ترک مقیم خارج از کشور در سفرهایشان به ترکیه حاصل شده است.

از کل هزینه هایی که در دوره مذکور صورت گرفته ۸ میلیارد و ۸۵۵ میلیون و ۳۶۹ هزار دلار، شخصی و ۲ میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۲۹۹ هزار دلار در قالب تورهای گردشگری بوده است.

میزان متوسط هزینه های گردشگری برای هر شهروند ترکیه ۶۸۴ دلار و برای هر تبعه خارجی نیز ۶۳۴ دلار گزارش شده است.


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟