تبلیغات در تلکسیران

بخش گردشگری ترکیه در سال 2018 میزبان 35 میلیون توریست خارجی خواهد بود.

دست اندرکاران گردشگری در ترکیه انتظار دارند در سال آینده میزبان بیش از 35 میلیون گردشگر خارجی باشند؛ چرا که این بخش پس از یک دوره سخت، در سال آینده بهبود خواهد یافت.

بخش گردشگری ترکیه در سال 2018 میزبان 35 میلیون توریست خارجی خواهد بود.

میزبانی ۳۵ میلیون توریست خارجی بخش گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸.jpg

طبق اطلاعات اداره گردشگری در تاریخ ۱۸ دسامبر، تعداد گردشگران خارجی بازدید کننده از ترکیه در ده ماه اول سال جاری با ۲۸ درصد رشد به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که عمده این گردشگران را توریست های روسیه تشکیل می دهند.

عثمان عایک، رئیس فدراسیون هتلدارن ترکیه (TÜROFED)، گفت:

"تعداد گردشگران خارجی ترکیه در سال آینده افزایش یافته و گردشگری کشور با اتخاذ یک سری تصمیمات در نشست شورای هتلدارن و مقامات دولتی در ماه دسامبر به زودی به  روزهای خوب گذشته باز خواهد گشت."

عایک در ۱۲ دسامبر در اداره دولتی آنادولو همچنین گفت:

"تا زمانی که ترکیه شاهد هرگونه حمله تروریستی یا بحران نباشد، انتظار می رود با افزایش تعداد قابل توجه  گردشگران خارجی صنعت گردشگری رشد چشمگیری داشته باشد. هر دو بخش خصوصی و وزارت فرهنگ و گردشگری به شدت برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند. این بخش در سال جاری نزدیک به ۲۹ میلیون گردشگر خارجی را پذیرا بود. انتظار ما برای سال آینده میزبانی بیش از ۳۵ میلیون گردشگر خارجی است. "

با یک سری حملات تروریستی، تلاش شکست خورده برای کودتا و بحران دیپلماتیک با روسیه، شمار گردشگران خارجی که از ترکیه بازدید کرده اند، در سال ۲۰۱۶ به ۲۵.۳ میلیون نفر رسیده است که نسبت به سال  سال ۲۰۱۵ (۳۶.۲ میلیون نفر) به رقم قابل توجهی کاهش یافت. درآمد ۲۲.۱۱ میلیارد دلاری ترکیه از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال ۲۰۱۵ ( ۳۱.۴۶ میلیارد دلار) کاهش شدیدی یافت.

عایک خاطر نشان کرد:

" سال ۲۰۱۷ سال بازسازی بخش گردشگری ترکیه با بیش از ۲۰ میلیارد دلار درآمد در ۹ ماه اول سال بود."

پس از عادی سازی روابط دوجانبه بین دو کشور روسیه و ترکیه، پس از یک بحران دیپلماتیک بیش از ۴.۵ میلیون روسیه ای در ۱۰ ماه نخست سال جاری از ترکیه بازدید کرده اند که نسبت به سال قبل ۴۹۶ درصد  افزایش نشان می دهد.

وی افزود: " در مورد آلمان، که مدت زمان طولانی در بازار گردشگری شماره یک ما بود، میزان شدید کاهش رشد مشاهده می شود. ما حتی شاهد کاهش بیشتر تعداد ورودی ها از این بازار کلیدی هستیم. صنعت گردشگری ترکیه نیاز به تأکید خاص بر بازار آلمان دارد."

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

پورتوریکو، کوچکترین جزیره کارائیب، علیرغم وابستگی به ایالات متحده، به عنوان یک منطقه مستقل در امور داخلی محسوب می شود. این جزیره گرمسیری، زیبایی های فراوانی را در خود جای داده است. به بیان اکثر کارشناسان گردشگری، پورتوریکو، تجلی بهشت در روی زمین است. سان خوآن، واقع در اقیانوس اطلس، پایتخت این کشور جالب و سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد. همچنین سان خوآن، به عنوان یک شهر بندری در جزایر کارائیب، یکی از مهمترین توقف گاه های کشتی های کروز بوده و سالانه پذیرای هزاران نفر گردشگری می باشد که با این کشتی ها به آنجا سفر می کنند.

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند

اینجا فقط زیبایی ها حکومت می کنند.

کشور پورتوریکو، در کنار جزایر مادر از جمله وایکس و مونا قرار دارد. پورتوریکو که از طریق پیمان پاریس، تحت حاکمیت ایالات متحده قرار گرفته است، از واحد پولی دلار استفاده می کند و ساکنان آن دارای پاسپورت ایالات متحده می باشند. افرادی که قصد دارند به پورتوریکو سفر نمایند، می بایست ویزای ایالات متحده را دریافت کنند. 

پورتوریکو، در مناطق آب و هوایی استوایی واقع شده و دارای تابستان های داغ و زمستان های معتدل و گرم می باشد. در اطراف پورتوریکو جزایر کوچکی قرار دارند که خالی از سکنه دائمی بوده و مردم این کشور در آنجا اقامت ندارند. از این جزایر صرفا جهت اهداف گردشگری استفاده می شود.

پروازهای مستقیم به پورتوریکو بسیار اندک بوده و اکثر مسافرت ها به این کشور گرمسیری از طریق ایالات متحده انجام می شود. به طوری که روزانه چندین پرواز مستقیم از فرودگاه های نیویورک، بوستون و شیکاگو به پورتوریکو دایر است و گردشگران از اقصی نقاط دنیا از طریق این فرودگاه ها به این جزیره مسافرت می کنند. مسافرت هوایی از نیویورک به پورتوریکو، سه و نیم ساعت طول می کشد. همچنین پروازهای مستقیم ترانزیتی از پورتوریکو به رم و آمستردام و بالعکس دایر می باشد. اما اکثر گردشگران به دلیل طولانی بودن زمان پرواز ( حدود ۳۰ ساعت )، این پروازها را ترجیح نمی دهند. فرودگاه بین المللی مریخ لوئیس مونز، در سن خوآن، در ۲ کیلومتری مرکز شهر واقع شده است. به دلیل محدودیت های تعداد پرواز و شرایط خاص شرکت هایی هواپیمایی فعال در این خطوط پرواز، برای تهیه بلیط مسافرت به پورتوریکو می بایست حداقل چند ماه پیش از سفر نسبت به تهیه بلیط اقدام کنند.

سان خوآن، پایتخت پورتوریکو، یک شهر بدون تعطیلات محسوب می شود. زندگی در این شهر به صورت ۲۴ ساعته در جریان است و گزینه های متنوع و متعددی برای گردشگران در این شهر فراهم آمده است. سان خوآن، دومین شهر قدیمی جزایر کارئیب، شهری است با ساختمان های رنگارنگ و خیابان های سنگی لبریز از نوستالژی. اکثر خانه های دو ستونی این شهر از چوب و آهن ساخته شده و معماری بسیار چشمگیری دارند. اکثر گردشگران در سان خوآن، بازدید خود را از کلیسای جامع این شهر آغاز می کنند. این کلیسا در سال ۱۵۴۰ ساخته شده و قبر اولین فرماندار این شهر نیز در آن جا قرار دارد.

ساختمان دولتی لافورتالزا ( La Fortaleza )، واقع در نزدیکی کلیسای جامع، به دلیل معماری باشکوه خود در فهرست میراث جهانی قرار دارد. این ساختمان که در سال ۱۷۰۰ بنا شده است، یکی مهمترین نمادهای شهر سان خوآن می باشد.

محله Calle del Cristo، که در مجاورت کلیسای جامع قرار دارد، بهترین مکان برای خرید و رفع خستگی گردشگران است. وجود غذاهای خوشمزه و گالری های هنری زیبای این محله را دو چندان کرده است و غالب گردشگران سوغاتی های خود را از این محله خرید می کنند. با اینکه اکثر هتل های با کیفیت در مرکز شهر قرار دارند، اما گردشگرانی که به زیبایی های طبیعی علاقه دارن، می توانند هتل های خارج از مرکز شهر را برای اقامت انتخاب نمایند.

راهنمای تورها برای صرف غذاهای سنتی این جزیره، آدرسهای Museo de Las Americas و Museo Pablocasals را به گردشگران توصیه می کنند. در حالی که برای بازدید از موزه های هنر معاصر محله Museo de Las Americas و برای آشنایی با آثار موسیقی دان ها و آهنگسازان مشهور دنیا محله Museo Pablocasals، پیشنهاد می شود. علاوه بر این گالری های هنر در این شهر بهترین مکان ها برای دریافت جزئیات مهم در زمینه هنر جزیره می باشند.

کلیسای Capillo de Cristo، در شهر سان خوآن با چشم انداز چشم گیر و نقوش طلایی و نقاشی های کلاسیک هنر کاتولیک، یک مکان ایده آل برای کشف معماری باشکوه جزیره و گرفتن عکس های یادگاری می باشد. از سوی دیگر آب های خنک اقیانوس در آب و هوای گرم جزیره، مزیتی است که همه گردشگران را به سواحل شهر می کشاند.

همچنین، جنگل های ال یونک ( El Yunque )، که در یک ساعتی شهر سان خوآن واقع شده اند، بهترین جا برای کشف زیبایی های طبیعی این جزیره می باشد. آبشارهای باشکوه و دریاچه های طبیعی این جنگل ها، تنوع محیط زیست را در این جزیره دو چندان کرده و گردشگران می توانند ضمن بازدید از این محیط طبیعی و مشاهده تنوع زیستی آن، ساعات دلپذیر و آرامی را در دل این طبیعت برای خود رقم زنند. جزیره La Isleta از دیگر جزایر کارائیب است که در فاصله اندکی از سان خوآن واقع شده و محیط طبیعی بسیار زیبایی دارد.

غذاهای پورتوریکو، ترکیبی از غذاهای اسپانیایی، مکزیکی و کوبایی، بوده که دارای طعم های مختلف استوایی می باشد. میوه های گرمسیری به طور گسترده در وعده های غذایی گروه های قومی ساکن این جزیره مورد استفاده قرار می گیرد. سس جلبک دریایی سوفریتو ( Softito )، تقریبا در همه غذای این جزیره مورد استفاده قرار می گیرد. غذای Arroz con Habichuelas یک غذای محلی بسیار محبوب است که با لوبیا و برنج محلی درست می شود. میوه هایی مانند آووکادو، نارگیل، موز و آناناس در اغلب رستوان های  جزیره، برای تهیه دسر و سالاد استفاده می گردد.

زیبایی های زمستان در کاچکار

با بارش برف در منطقه شرقی دریای سیاه، کوه های کاچکار که با جنگل های کاج پوشانده شده است، زیبایی بی نظیری دارند.

زیبایی های زمستان در کاچکار

زیبایی های زمستان در کاچکار.jpg

زیبایی های زمستان در کاچکار

علاقه مندان گردشگری از اقصی نقاط دنیا و از خود کشور ترکیه هر ساله برای دیدن این مناظر خیره کننده و عکاسی و کوهنوردی عازم این منطقه می شوند. بسیاری از تصاویر این منطقه در ترکیه و دیگر کشورها به صورت کارت پستال درآمده است.

کوه های کاچکار با ارتفاع ۳ هزار و ۹۳۷ متر در امتداد منطقه شرقی دریای سیاه  قرار دارند. دره ها، چشمه ها، دریاچه های یخ زده، آبشارها، همه و همه در کنار کوه های پوشیده از کاج ها، مجموعه ای بی نظیر از زیبایی های طبیعی را به نمایش می گذارد.

فلات آیدر  که کوه های کالچار در آن قرار دارند، با جنگل های پوشیده از کاج در زمستان پذیرای گردشگران زیادی بوده و عمده گردشگران این منطقه را کوهنوردان تشکیل می دهند.

با گسترش راه ها، حمل و نقل و دیگر امکانات ارتباطی این منطقه می تواند در طول ۱۲ ماه در سال پذیرای گردشگران باشد. کارشناسان گردشگری در ترکیه نبود امکانات ارتباطی و رفاهی کافی و مناسب را عامل منفی در توسعه گردشگری و اقتصاد منطقه می دانند.

مقامات گردشگری ترکیه قصد دارند با ایجاد فرودگاه و پیست های اسکی در این منطقه، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب کنند. امکانات رفاهی در این منطقه چندان جوابگوی گردشگری این منطقه نبوده و این مقامات در تلاشند تا با جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه امکانات رفاهی، گردشگری را در منطقه افزایش دهند.  

کرواسی از سواحل مدیترانه ای تا اقتصاد جهانی

کرواسی، تنها کشور اروپای مرکزی، دانوبی، پانونی و مدیترانه ای به صورت همان زمان است که با موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد خود، اروپا را به جهان متصل می کند.

کرواسی از سواحل مدیترانه ای تا اقتصاد جهانی

زیر ساخت های انرژی و حمل و نقل مدرن، دریایی فارغ از هرگونه آلودگی و منابع غنی آب شیرین بنیان کرواسی را مستحکم کرده و این کشور را در بازارهای اروپا و جهان مطرح کرده است.

کرواسی که در قلب اروپا واقع شده است، تنها دو یا سه ساعت فاصله ی هوایی تا هر مقصد اروپایی دارد. از طریق شبکه توسعه یافته جاده ها و راه آهن، از طریق دریا و فرودگاه ها، و همچنین آبراه های داخلی و ترمینال های ترابری، با اروپا و جهان ارتباط دارد.

کل کشور کرواسی به اینترنت مجهز شده است. شبکه گسترده توزیع گاز، آن را در صدر کشورهای اروپایی قرار می دهد. همه اینها باعث می شود کرواسی یک واسطه ایده آل برای حمل و نقل، ارتباطات و انرژی، نه تنها بین کشورهای منطقه، بلکه بین مدیترانه و سایر نقاط جهان باشد.

کرواسی ثبات و ایمنی فعالیت های تجاری را به عنوان یک فعال سیاسی در منطقه، عضو کامل ناتو و عضو بیست و هشتم اتحادیه اروپا (از ۱ جولای ۲۰۱۳) تضمین می کند. قوانین کرواسی با هماهنگی با مفاد اساسی اتحادیه اروپا، فعالیت های تجاری با بالاترین استاندارد را تضمین کرده و امکان استفاده از منابع مالی اتحادیه اروپا را به سرمایه گذاران می دهد. به عنوان عضو فعال بازار منحصر به فرد اتحادیه اروپا، کرواسی زمینه فعالیت تجاری با کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین سایر نقاط جهان را، به ویژه از طریق ارتباطات دریایی، فراهم می کند؛ و دارای توافق های دو جانبه برای جلوگیری از مالیات دوگانه و موافقت نامه های حمایت از سرمایه گذاری است.

گردشگری که از صنایع مهم و رو به رشد حال حاضر دنیاست در کرواسی نیز جایگاه ویژه ای دارد. این کشور با ۱۲۴۶ جزیره و ۷۰ تفرجگاه ساحلی و پارک های ملی دیدنی، مقصد بسیاری از گردشگران سواحل مدیترانه است. در سال ۲۰۱۵، ۱۲ میلیون توریست از کرواسی دیدن کردند. این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ این تعداد را با استراتژی خود به ۱۷.۵ میلیون توریست خارجی افزایش داده و درآمد حاصل از گردشگری را به بیش از ۱۷ میلیارد دلار افزایش دهد.

در سال ۲۰۱۵، ۱۲ میلیون توریست از کرواسی دیدن کرده اند.

در سال ۲۰۱۵، ۱۲ میلیون توریست از کرواسی دیدن کرده اند.

فرصت های سرمایه گذاری متعددی در کرواسی وجود دارد که شماری از آنها عبارتند از: دارو سازی و صنایع مرتبط با آن، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع چوب، کاشی و چرم، فلزات و خودروسازی، بخش انرژی و حفاظت محیط زیست، صنایع شیمیایی و پلاستیک و ...

کرواسی دارای ۱۱۹ موسسه آموزس عالی (کالج و دانشگاه) با ۱۵۸ هزار دانشجو بوده و سیستم آموزش آن مطابق سیستم آموزشی اروپاست.

در مجموع کرواسی با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک مناسب، همواره روابط اقتصادی و بازرگانی با ثباتی با اروپا و جهان داشته است و سالانه میلیون ها گردشگر از جزایر و سواحل زیبای مدیترانه ای این کشور دیدن می کنند. این کشور دارای نیروی کار با بازدهی بالاست و یک واسطه ایده آل برای حمل و نقل، ارتباطات و انرژی می باشد و فعالیت های تجاری بازرگانان داخلی و خارجی را به طور یکسان تضمین و پشتیبانی می کند.

منبع: اتاق اقتصاد و بازرگانی جمهوری کرواسی – سفارت جمهوری کرواسی در تهران

Source: Croatian Chamber of Economy – Embassy of the Republic of Croatia Tehran

جذب 30 میلیون گردشگر در 11 ماه اول سال 2017 در ترکیه

اداره دولتی آنادولو گزارش داد که با توجه به داده هایی که اداره مهاجرت ترکیه در تاریخ 16 دسامبر منتشر کرده است، بیش از 30 میلیون اتباع خارجی در 11 ماه اول سال 2017 وارد ترکیه شدند.

جذب 30 میلیون گردشگر در 11 ماه اول سال 2017  در ترکیه

جذب ۳۰ میلیون گردشگر در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۱۷  در ترکیه.jpg

طبق بررسی اداره کل مدیریت مهاجرت در مجموع ۳۰.۳۷ میلیون تبعه خارجی وارد ترکیه شدند، در حالی که ۳۰.۴ میلیون نفر در همان زمان از کشور خارج شده اند.

در سال ۲۰۱۶، ۲۴.۷ میلیون گردشگر خارجی از ترکیه بازدید کردند، و در ۱۱ ماه اول سال جاری این رقم بیش از ۵ میلیون افزایش یافته است.

براساس داده ها، از طریق زمین، هوا، دریا و یا راه آهن، روس ها بیشترین تعداد مسافرت را به ترکیه انجام داده اند و سپس آلمانی ها و ایرانی ها در رده های بعدی قرار دارند.

در ماه اکتبر، فرماندار استان آنتالیا گفت که تعداد  گردشگران روسی در این شهر به طور مرتب بالا می روند و تا پایان ماه سپتامبر به ۳.۴ میلیون نفر می رسد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، بر اساس داده های مرکز آمار ترکیه، درآمد کشور از بخش صنعت گردشگری در سه ماهه سوم امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۷.۶ درصد افزایش یافته و به ۱۱ میلیارد و ۳۹۱ میلیون و ۶۶۸ هزار دلار رسید.

بر این اساس ۷۷ درصد از این میزان درآمد (صرف نظر از هزینه های رومینگ) توسط گردشگران خارجی و ۲۳ درصد نیز از گردشگری شهروندان ترک مقیم خارج از کشور در سفرهایشان به ترکیه حاصل شده است.

از کل هزینه هایی که در دوره مذکور صورت گرفته ۸ میلیارد و ۸۵۵ میلیون و ۳۶۹ هزار دلار، شخصی و ۲ میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۲۹۹ هزار دلار در قالب تورهای گردشگری بوده است.

میزان متوسط هزینه های گردشگری برای هر شهروند ترکیه ۶۸۴ دلار و برای هر تبعه خارجی نیز ۶۳۴ دلار گزارش شده است.

در آدانای ترکیه روزانه 25 تن گوشت کباب می شود

اولین چیزی با شنیدن واژه آدانا به ذهن می رسد، کباب های خوشمزه ای است که در 2000 رستوران فعال در این شهر برای  گردشگران مختلف از اقصی نقاط دنیا و همچنین ساکنان شهر های کشور ترکیه و خود آدانا تهیه و ارائه می شوند. میزان گوشت مصرفی برای تهیه کباب در شهر آدانا روزانه 25 تن تخمین زده می شود.

در آدانای ترکیه روزانه 25 تن گوشت کباب می شود

در آدانای ترکیه روزانه ۲۵ تن گوشت کباب می شود

در آدانای ترکیه روزانه ۲۵ تن گوشت کباب می شود

با توجه فرهنگ غذایی آدانا و فعالیت گسترده رستوران ها و بارها در این شهر قیمت گوشت بره ۵۸ لیره می باشد که به نسبت قیمت جهانی گوشت و همچنین بازارهای داخلی ترکیه نرخ بالایی می باشد. کارشناسان اقتصادی در صنایع غذایی دلیل این مسئله را رغبت عمومی به کباب در این شهر عنوان کرده اند.

دنیا را بگرد، آدانا را بخور

یاشار آیدین یکی از کباب پزهای قدیمی در شهر آدانا است. وی می گوید:

" روزانه ۲۵ تن گوشت بره بدون استخوان در آدانا کباب می شود. مردم آدانا عاشق گوشت هستند و روزانه خارج از آدانا مردم مختلفی برای خوردن کباب آدانا به این شهر می آیند. ما مشتریانی داریم که از استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا برای خوردن کباب آدانا به شهر ما می آیند. اواخر هفته آدانا به دلیل وجود مسافرانی که از اقصی نقاط کشور به این شهر آمده اند، حال و هوای دیگری دارد. ما مشتریانی داریم که از کشورهای دیگر به این شهر می آیند. گوشت آدانا گران ترین گوشت در میان شهرهای مدیترانه شرقی است. دلیل آن هم وجود کباب آدانا و مصرف بی رویه گوشت در این شهر می باشد. دنیا را بگرد و آدانا را بخور. آدانا بهشت کباب است. آدانای دومی وجود ندارد. امروز در همه جای دنیا حتی در مراسم جایزه اسکار از کباب آدانا حرف می زنند و ما اهالی شهر آدانا باید در حفظ آن نهایت تلاش خود را انجام دهیم."

کباب لذیذ نماد شهر آدانا

شفیق اصلان، رئیس اتاق رستواران های و کبابی های آدانا می گوید:

" آمارها نشان دهنده این است که برای تولید کباب در این شهر روزانه بین ۲۰ – ۲۵ تن گوشت تولید می شود. به نظر من این عدد با توجه به شرایطی که در کبابی ها و رستوران های این شهر قابل مشاهده است، و با توجه به این که هر روز به تعداد مشتری های این رستوران ها افزوده می شود، عدد درستی می باشد. در این شهر ۲۰۰۰ کبابی و رستوران وجود دارد، با نمونه گیری از آن ها به راحتی می توان مصرف ۲۵ تن گوشت کبابی را در این شهر تائید کرد و این اصلا کار سختی نیست. آدانا شهر کباب است. کباب نماد فرهنگی این شهر می باشد. امروزه به واسطه کباب های لذیذ، این شهر در کل دنیا شناخته شده بوده و گردشگران زیادی برای خوردن کباب از همه جای دنیا به این شهر می آیند. "

آدانا باید برای این نماد تلاش کند

به گفته شهردار آدانا، این میزان گوشت مصرفی برای این شهر راضی کننده نیست. با پتانسیل هایی که در شهر آدانا وجود دارد می توان با افزایش جاذبه ها و امکانات گردشگری این میزان را به ۵۰ تن در روز رساند. مردم و مسئولان این شهر وظیفه خود می دانند که برای نماد این شهر تلاش کنند.


رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟