گوش به زنگگوش به زنگ

بخش گردشگری ترکیه در سال 2018 میزبان 35 میلیون توریست خارجی خواهد بود.


دست اندرکاران گردشگری در ترکیه انتظار دارند در سال آینده میزبان بیش از 35 میلیون گردشگر خارجی باشند؛ چرا که این بخش پس از یک دوره سخت، در سال آینده بهبود خواهد یافت.

میزبانی ۳۵ میلیون توریست خارجی بخش گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸.jpg

طبق اطلاعات اداره گردشگری در تاریخ ۱۸ دسامبر، تعداد گردشگران خارجی بازدید کننده از ترکیه در ده ماه اول سال جاری با ۲۸ درصد رشد به ۲۹ میلیون نفر رسیده است که عمده این گردشگران را توریست های روسیه تشکیل می دهند.

عثمان عایک، رئیس فدراسیون هتلدارن ترکیه (TÜROFED)، گفت:

"تعداد گردشگران خارجی ترکیه در سال آینده افزایش یافته و گردشگری کشور با اتخاذ یک سری تصمیمات در نشست شورای هتلدارن و مقامات دولتی در ماه دسامبر به زودی به  روزهای خوب گذشته باز خواهد گشت."

عایک در ۱۲ دسامبر در اداره دولتی آنادولو همچنین گفت:

"تا زمانی که ترکیه شاهد هرگونه حمله تروریستی یا بحران نباشد، انتظار می رود با افزایش تعداد قابل توجه  گردشگران خارجی صنعت گردشگری رشد چشمگیری داشته باشد. هر دو بخش خصوصی و وزارت فرهنگ و گردشگری به شدت برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند. این بخش در سال جاری نزدیک به ۲۹ میلیون گردشگر خارجی را پذیرا بود. انتظار ما برای سال آینده میزبانی بیش از ۳۵ میلیون گردشگر خارجی است. "

با یک سری حملات تروریستی، تلاش شکست خورده برای کودتا و بحران دیپلماتیک با روسیه، شمار گردشگران خارجی که از ترکیه بازدید کرده اند، در سال ۲۰۱۶ به ۲۵.۳ میلیون نفر رسیده است که نسبت به سال  سال ۲۰۱۵ (۳۶.۲ میلیون نفر) به رقم قابل توجهی کاهش یافت. درآمد ۲۲.۱۱ میلیارد دلاری ترکیه از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۶ به نسبت سال ۲۰۱۵ ( ۳۱.۴۶ میلیارد دلار) کاهش شدیدی یافت.

عایک خاطر نشان کرد:

" سال ۲۰۱۷ سال بازسازی بخش گردشگری ترکیه با بیش از ۲۰ میلیارد دلار درآمد در ۹ ماه اول سال بود."

پس از عادی سازی روابط دوجانبه بین دو کشور روسیه و ترکیه، پس از یک بحران دیپلماتیک بیش از ۴.۵ میلیون روسیه ای در ۱۰ ماه نخست سال جاری از ترکیه بازدید کرده اند که نسبت به سال قبل ۴۹۶ درصد  افزایش نشان می دهد.

وی افزود: " در مورد آلمان، که مدت زمان طولانی در بازار گردشگری شماره یک ما بود، میزان شدید کاهش رشد مشاهده می شود. ما حتی شاهد کاهش بیشتر تعداد ورودی ها از این بازار کلیدی هستیم. صنعت گردشگری ترکیه نیاز به تأکید خاص بر بازار آلمان دارد."