گوش به زنگگوش به زنگ

فشار لیگ ها و باشگاه های برتر فوتبال به رئیس فیفا


مسئولان لیگ های برتر اروپایی برای گلایه از سبک مدیریتی جیانی اینفانتینو رئیس فیفا، به او نامه نوشته اند.

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا)

گروه های نماینده لیگ های برتر فوتبال جهان در حال فشار به جیانی اینفانتینو رئیس فیفا به دلیل برنامه هایش برای معرفی رقابت های جدید هستند. او متهم شده است که بدون شور و مشورت با برخی از بزرگ ترین ذی نفعان این ورزش، اقدام به تغییرات بزرگ می کند.

این باشگاه ها و لیگ ها طی چند سری نامه با لحن تند که توسط نیویورک تایمز منتشر و در جلسه شورای حکام روز جمعه فیفا ارائه شده است، جیانی اینفانتینو را به عقب نشینی از وعده هایش مبنی بر پیشبرد توافق عمومی متهم کرده و همچنین گفته اند که او با لحاظ کردن برنامه هایی برای یک تورنومنت جدید بین المللی باشگاهی  و جام جهانی بانوان برای تیم های ملی، مسئله سلامت بازیکنان را در معرض خطر قرار می دهد.

این نامه ها، برای اولین بار، نگرانی فزاینده ای از سبک مدیریتی اینفانتینو را در معرض دید عموم قرار می دهد. منتقدان، از جمله برخی از بالاترین مقامات ارشد فیفا، به طور خصوصی و با عصبانیت، درباره سرعت و نحوه تصمیم گیری زیر نظر اینفانتینو، که در ۲۰۱۶ ریاست فیفا را بر عهده گرفته است، صحبت کرده اند.

اینفانتیو ماه گذشته عنوان کرده بود، این عادی است که مردم دیدگاه های متفاوتی داشته و راجع به آن ها بحث کنند و از قلمرو خود دفاع کنند.

او گفت:

"به عنوان ریاست فیفا، لازم است که تلاش کرده و مراقب تمام جهان باشیم. مشخصا این می تواند گاهی پرتنش شود؛ گاهی دیگر می تواند پر سر و صدا شود و در برخی مواقع نیز می تواند دوستانه باشد."

او همچنین اضافه کرد که این تصمیمات همواره پس از مشورت با تمامی ذی نفعان این عرصه گرفته شده است.

در دل تمام گلایه های اخیر، طرح شروع یک جام جهانی باشگاهی سودآور قرار دارد که پتانسیلی مالی آن معادل میلیون ها دلار می باشد، اما نیازمند این است که ۲۴ تیم باشگاهی در یک تورنومنت تابستانه شبیه به جام جهانی، که هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و برای فیفا ارزشی بیش از ۵ میلیون دلار دارد، شرکت کنند. قرار است این جام جایگزین جام کنفدراسیون هایی شود که یک سال قبل از جام جهانی برگزار شده و به عنوان یک تورنومنت تمرینی برای جام جهانی است و غالبا از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

فیفا با نمایندگان باشگاه ها، لیگ ها و اتحادیه بازیکنان در ماه فوریه ملاقات داشته و در مورد گسترش و جابجایی جام باشگاه های فوتبال جهان که در حال حاضر در ماه دسامبر برگزار می شود مذاکره کرده است؛ اما منابع رسمی اعلام کردند که قبل از انجام این مذاکره، جزئیات کمی در مورد این موضوع آماده کرده بودند.

در ۹ مارس، ریچارد اسکودامور، رئیس کمیته اجرایی لیگ برتر انگلیس، در نوشته خود در مقام رئیس اجرایی بهترین لیگ های قاره های مختلف، تحت عنوان انجمن لیگ های جهان، خطاب به اینفانتینو نوشت:

" فیفا با ارائه این راه حل به عنوان یک عمل انجام شده و بیان آن به عنوان نتیجه مشورت، تمامی تعاریف از عملکرد عالی و مدیریت خوب را نقض می کند."

چندی پیش نامه های جداگانه ای توسط باشگاه ها و لیگ های نماینده قاره به الکساندر سفرین، رئیس کنفدراسیون فوتبال اروپا(یوفا)، نوشته شد. این نامه ها در نشست هفتگی شورای فیفا بین اعضا توزیع شدند. سبک و لحن محتوای این نامه ها نیز مشابه نامه اسکودامور بود.

آندره آگنلی، رئیس اتحادیه باشگاه های اروپا، خطاب به سفرین نوشت:

"ما باید نگرانی های خود را در ارتباط با روندی که فیفا با آن درگیر است ابراز کنیم، چرا که به نظر می رسد چیزی که فیفا ارائه می کند یک سند تکمیل شده بدون هیچ گونه مشورت معناداری با شرکا یا در واقع جلب موافقت آن هاست."

آگنلی رئیس باشگاه یوونتوس است که یکی از موفق ترین تیم های ایتالیایی می باشد.

فیفا ۹۰ درصد درآمدش را از جام جهانی فوتبال مردان کسب می کند، اما باز هم به اروپا، جایی که یوفا ­می­ تواند هر فصل میلیون ها دلار از لیگ قهرمانان اروپا به عنوان بزرگ ترین رقابت باشگاهی به دست بیاورد، حسادت می ورزد. یک تورنومنت تابستانه که هر چهار سال برگزار شود می­تواند سرمایه فیفا را که به دنبال یک منبع درآمد است افزایش دهد تا به وعده های اینفانتینو مبنی بر توسعه گسترده تجهیزات که دو سال پیش در کمپین انتخاباتی خود اعلام کرده بود، جامه عمل بپوشاند.

جیانی اینفانتینو قبل از اینکه به سمت رئیس فیفا ارتقا پیدا کند دبیر عمومی یوفا، که دومین مقام رده بالای این سازمان می باشد، بود؛ وی در آن جایگاه با باشگاه ها همکاری می کرد تا لیگ قهرمانان اروپا را به یک غول جهانی تبدیل کرده و بدین وسیله میلیون ها دلار از اسپانسرها و رسانه ها جذب کند.

همچنین لیگ ها و باشگاه ها به وسیله ی آگنلی طرح پیشنهادی اینفانتینو درباره بازی های زنان را مورد بحث قرار داده و به آن ایراداتی وارد کرده اند که نه تنها توسعه باشگاه محور ورزش اروپا ، بلکه سلامت بازیکنانی را که با وجود "برنامه سنگین بازی های جهانی کنونی" به احتمال زیاد با "سفرهایی طولانی و خسته کننده" مواجه می شوند، به خطر می اندازد.

تحت فرمت پیشنهادی ویرایش شده توسط فیفا، ۱۶ تیم برتر باشگاهی دنیا به چهار گروه تقسیم می شوند و در چارچوب یک تورنومنت کوچک با یکدیگر رقابت می کنند تا قهرمان مشخص شود. تیم های برتر باید در پنجره سالانه ماه نوامبر بازی کنند. چهار لیگ منطقه ای کوچک تر نیز در پنجره ی بهار به رقابت خواهند پرداخت.

ولی ملت های اروپایی بزرگتر در گفت و گو با شورای فیفا معتقد بودند كه لیگ جدید بانوان می تواند  با قراردادهای تلوزیونی كنونی مقابله كند.

این نخستین باری نیست كه باشگاه ها و لیگ ها با فیفا رو در رو شده اند. در سال های اخیر بعد از اختلاف نظرهایی كه جام جهانی ۲۰۱۰ به دنبال داشت، این سازمان مبلغ پرداختی به تیم هایی كه بازیکنان را برای جام جهانی آماده می كنند، به طور قابل توجهی افزایش داده است. در آن زمان چندین باشگاه بزرگ به دلیل این که بازیكنانشان مصدوم از تورنومنت برگشته بودند، خشمگین شده بودند.

مدت كوتاهی پس از پیروزی اینفانتینو ۴۷ ساله در انتخابات، وی كمیته ای در جهت حمایت از بازیكنان، مربیان و مدیران باشگاه ها ایجاد كرد. وی در سند  پایه ای به نام فیفا ? نوشت:

"ایجاد چنین تغییراتی را برای «بالاترین استانداردهای شفافیت و مدیریت عالی» ایجاد می کند"

زمانی كه عده ای از تاثیر گذارترین مقامات فوتبال از جمله اسکودامور در كمیته جدید به عضویت درآمدند، اینفانتینو به تک روی در کار متهم شده بود. لارس کریستر اولسون كه ریاست اتحادیه لیگ های حرفه ای فوتبال اروپایی را بر عهده دارد، در نامه ای به تاریخ ۷ مارس نگرانی های خود را به سفرین ابراز كرد.

اولسون نوشت:

"من قبل از هرگونه تصمیم گیری، به دنبال یک رایزنی کاملا متفاوت و قابل اعتماد در مورد موضوعات مهم و حیاتی برای توسعه ی آتی فوتبال در راستای وعده هایی که رئیس فیفا هنگام تحویل گرفتن پست داده است، هستم."

راینهارد گریندل، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و عضو شورای فیفا نیز در مصاحبه ماه گذشته گفته بود:

"ما بزرگ ترین اتحادیه فوتبال و برنده جام جهانی هستیم ولی او حتی یك كلمه هم با من صحبت نمی كند."

شورای فیفا  ماه گذشته تصمیم گیری در مورد برنامه های گسترش جام جهانی باشگاه ها و رقابت های جدید بانوان را به تاخیر انداخت. نشست بعدی این شورا ماه ژوئن در شهر مسكو برگزار خواهد شد که در آن نشست، انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶  نیز در دستور کار شورای فیفا قرار دارد."

منبع: nytimes.com