_  

10 بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره

تا چند سال قبل یک بحث همیشگی بین هواداران فوتبال جریان داشت. آن ها همواره در مورد این که کدام لیگ اروپایی جذاب تر است اختلاف نظر داشتند. عده ای لیگ غیرقابل پیش بینی و پویای انگلیس را جذاب ترین می دانستند، برخی لیگ پر برخورد ایتالیا، بعضی لیگ سرعتی اسپانیا و عده ای هم لیگ منضبط آلمان را. اما اکنون دیگر کمتر کسی وجود دارد که به جذاب تر بودن لیگ جزیره اذعان نداشته باشد. در لیگ جزیره بیگ فور تبدیل به بیگ سیکس شده و اکنون شش تیم مطرح و مدعی عنوان قهرمانی در این لیگ پرهیاهو حضور دارند. از طرفی کوچ سرمربیان صاحب سبک و صاحب نام دنیا از جمله پپ گواردیولا، آنتونیو کونته و یورگن کلوپ به این لیگ به جذابیت های آن افزوده است.

10 بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره

پارک جی سونگ پرافتخارترین بازیکن آسیایی شاغل در لیگ جزیره

پارک جی سونگ پرافتخارترین بازیکن آسیایی شاغل در لیگ جزیره

اما احتمالا دانستن این که کدام بازیکنان آسیایی در تاریخ محبوب ترین لیگ دنیا بازی کرده و جزو بهترین ها بوده اند، برای خیلی از هواداران فوتبال جالب باشد. در این مقاله ۱۰ بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره را معرفی می کنیم:

 

۱۰—سئول کی هیون (ردینگ، فولهام) 

سئول کی هیون اولین بازیکن اهل کره جنوبی بود که موفق شد در رقابت های مهم لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کند( با لباس تیم اندرلخت بلژیک). کی هیون که سابقه بازی در تیم های ولورهمپتون و ردینگ انگلستان را داشت، در سال ۲۰۰۷ به باشگاه فولهام پیوست. او در این تیم روند نوسانی را طی کرد و نهایتا قبل از رقابت های جام جهانی سال ۲۰۱۰، در حالی که به طور قرضی برای الهلال عربستان بازی می کرد، قرارداد خود را با تیم فولهام فسخ کرد.

 

۹—مایا یوشیدا (ساوتهمپتون) 

پس از گذشت شش ماه از حضور ناموفق لی تاداناری ژاپنی در باشگاه ساوتمهمپتون، انتقال یوشیدای ژاپنی به این تیم ریسک بزرگی به شمار می رفت. البته این ریسک جواب داد و او برخلاف تاداناری در ساوتهمپتون موفق بود. اکنون یوشیدای ۲۹ ساله یکی از بازیکنان باسابقه این باشگاه به حساب می آید.

 

۸—لی یونگ پیو (تاتنهام) 

لی یونگ پیو نسبت به اعتباری که برای خود دست و پا کرد، بازیکن بهتری بود. او مجموعا ۷۰ بازی در لیگ جزیره انجام داد. دوران اوج او در لیگ جزیره، زمانی بود که در تاتنهام بازی می کرد. در فصل ۲۰۰۵/۰۶ او ۳۱ بازی برای تاتنهام انجام داد و نهایتا همراه با این تیم به مقام پنجمی لیگ جزیره رسید و در همان سال به عنوان چهارمین دفاع برتر لیگ انتخاب شد.

 

۷—سان جی های (منچسترسیتی) 

سان جی های اول بازیکن چینی بود که در لیگ جزیره گلزنی کرد و به همراه تیم منچسترسیتی به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست یافت. او هفت سال در این تیم بازی کرد و مجموعا ۱۵۰ بازی با منچسترسیتی انجام داد. 

 

۶—شینجی کاگاوا (منچستریونایتد) 

شینجی کاگاوای ژاپنی که هواداران تیم دورتموند او را خیلی دوست داشتند، آن طور که باید و شاید نتوانست قابلیت های خود را در لیگ جزیره همراه با منچستر یونایتد نشان دهد. اولین فصل حضور او در یونایتد با مصدومیت همراه بود، اما در همان فصل هم موفق شد در مقابل نوریچ سیتی هتریک کند. کاگاوا اولین بازیکن ژاپنی بود که موفق شد به عنوان قهرمانی لیگ جزیره دست یابد.

 

۵—کی سونگ یئونگ (سوانزی سیتی، ساندرلند) 

بهترین راه توصیف کی سونگ یئونگ کره ای، اشاره به تاثیرگذاری فراوان اوست. او در سال ۲۰۱۲ از تیم سلتیک به سوانزی پیوست و در فصل ۲۰۱۴/۱۵ به عنوان بهترین بازیکن این باشگاه انتخاب شد. کی سونگ یئونگ فصل قبل به طور قرضی به ساندرلند پیوست. قرارداد یئونگ امسال به پایان می رسد.

 

۴—شینجی اوکازاکی (لسترسیتی) 

سه بازیکن در این فهرست وجود دارند که قهرمان لیگ جزیره شده اند، اما تجربه قهرمانی هیچ کدام مثل قهرمانی شینجی اوکازاکی با لسترسیتی در سال ۲۰۱۶ شیرین و عجیب نبود. لسترسیتی در فصل قبل از قهرمانی تاریخی اش، به سختی از سقوط به دسته اول جان سالم به در برده بود و قطعا خوشبین ترین هوادار این تیم هم فکر نمی کرد تیم رانیری به فاصله یک سال بتواند فاتح این رقابت های دشوار شود. شینجی اوکازاکی در آن فصل به یاد ماندنی گران قیمت ترین بازیکن تیم لسترسیتی بود!

 

۳—علی الحبسی (بولتون، ویگان) 

علی الحبسی تنها بازیکن غرب آسیایی حاضر در این فهرست است. تنها بازیکنان بین الملی غرب آسیایی که در لیگ جزیره بازی کرده اند شامل: زش رحمان پاکستانی، کریم باقری، اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان ایرانی و علی الحبسی اردنی هستند. البته به ایرانی های شاغل در لیگ جزیره خیلی مجال خودنمایی نرسید. داستان علی الحبسی در این بین بسیار جالب است. او تا سن ۱۷ سالگی حتی قصد نداشته دروازه بان شود. اما یک گلر قدیمی استعداد او را در پست دروازه بانی کشف کرد. او مراحل پیشرفت را به سرعت پیمود و در سال ۲۰۰۶ به تیم بولتون واندرز در لیگ جزیره پیوست تا مشخص شود استعدادیابی دقیق جان باریج تا چه اندازه در زندگی حرفه ای الحبسی تاثیرگذار بوده است.

 

۲—سون هیونگ مین (تاتنهام) 

بی شک سون هیونگ مین در حال حاضر یکی از آماده ترین و تاثیرگذارترین بازیکنان شاغل در لیگ جزیره است. او بازیکنی سخت کوش است که کاملا در خدمت تیم بازی می کند. سون بازیکن محبوب هواداران و سرمربی تاتنهام نیز هست. مائوریسیو پوچتینو به خاطر توانایی بازی کردن سون در چندین پست مختلف، او را به روبرتو سولدادو، ونست یانسن و فرناندو یورنته ترجیح می دهد. سون که در حال حاضر تنها ۲۵ سال سن دارد، تا به حال ۱۶۵ بازی در دو باشگاه بوندس لیگایی، ۳۰ بازی در لیگ قهرمانان اروپا با لباس دو باشگاه مختلف و حدود ۱۰۰ بازی در لیگ جزیره را در کارنامه دارد. همچنین او ۲۰ گل ملی به ثمر رسانده و یکی از گران قیمت ترین بازیکنان آسیایی تاریخ به شمار می رود.

 

۱—پارک جی سونگ (منچستر یونایتد، کوئینز پارک رنجرز) 

اگر فصلی را که پارک جی سونگ به همراه با کیو پی آر به رقابت های چمپیون شیپ سقوط کرد و عملکرد چندان درخشانی نداشت در نظر نگیریم، بی شک لایق ترین فرد برای قرار گرفتن در این فهرست ۱۰ نفره کسی نیست جز خود او. پارک جی سونگ چهار بار همراه با منچستریونایتد قهرمان لیگ جزیره شده و یک مقام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را نیز در کارنامه دارد. او میان هم تیمی ها و هواداران یونایتد با عنوان بازیکن ”سه شُشه“ شناخته می شد. سر الکس فرگوسن گفته از این که در فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۰۸ پارک جی سونگ را در ترکیب اصلی منچستریونایتد قرار نداده سخت پشیمان است. پارک در دیدارهای مراحل یک چهارم نهایی و نیمه نهایی آن سال، به طور کامل بازی کرده بود. این مقاله را با سخنان ریو فردیناند در مورد پارک به پایان می رسانیم:

”پارک یک بازیکن واقعی برای هم بازیانش است. او به دلیل دوندگی و تحرک زیاد، هوش بالا و قدرت حمل توپ فوق العاده اش، در زمره برترین بازیکنان دنیا قرار دارد. سونگ پشت کار عجیبی دارد. او بازیکن سطح اولی است که دست کم گرفته می شود.“

گروه G : پیش بازی انگلستان پاناما

تنها چند ساعت دیگر تا آغاز دیدار انگلیس و پاناما باقی مانده است. در این گزارش ترکیب دو تیم، پیش بینی و عملکرد این دو نماینده قاره های اروپا و آمریکا در جام جهانی روسیه را بررسی خواهیم کرد.

گروه G : پیش بازی انگلستان پاناما

هری کین، ستاره تیم ملی انگلیس، به درخشش خود در جام جهانی روسیه ادامه می دهد

هری کین، ستاره تیم ملی انگلیس، به درخشش خود در جام جهانی روسیه ادامه می دهد

تیم ملی انگلیس از کسب پیروزی مقابل تیم ملی پاناما مطمئن است. تنها یک برد دیگر برای هری کین و یارانش کافی است تا انگلستان به دور یک شانزدهم نهایی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کند.

تیم ملی انگلیس امروز در استادیوم نیژنی نووگورود مقابل پاناما صف آرایی خواهد کرد. آن ها دیدار اول خود در گروه G رقابت ها را با نتیجه ۲ بر ۱ مقابل تونس به پایان رساندند و هر دو گل انگلیس توسط هری کین مهاجم این تیم به ثمر رسید.

در عین حال، پاناما با صفر امتیاز آخرین تیم گروه محسوب می شود. آن ها با باخت ۳ بر ۰ مقابل بلژیک کم شانس ترین تیم برای صعود به مرحله بعد محسوب می شوند. پاناما برای حفظ امید صعود، نباید بازی خود مقابل انگلستان را ببازد.

گرت ساوتگیت سرمربی تیم ملی انگلیس به پیروزی در این دیدار مطمئن است و با اعتماد به نفسی بالا تیم خود را راهی میدان خواهد کرد.

جدول زیر، اطلاعات پخش این بازی را به نمایش گذاشته است:

بازی

انگلیس مقابل پاناما

تاریخ

یکشنبه ۳ ام تیر ماه (۲۴ ام ژوئن)

ساعت

۱۶:۳۰ به وقت تهران

پخش

شبکه سه سیما (تکرار، روز بعد از شبکه ورزش)

 

ترکیب و اخبار دو تیم

پست بازی

بازیکنان انگلیس

دروازه بانان

پیکفورد، پوپ، باتلند

مدافعان

واکر، تریپیر، الکساندر-آرنولد، کی هیل، استونز، مگوایر، جونز، یانگ

هافبک ها

دایر، دلف، هندرسون، علی، لوفتوس-چیک، استرلینگ، لینگارد

مهاجمان

هری کین، جیمی واردی، مارکوس راشفورد، دنی ولبک

 

طبق مشاهدات، دله علی هافبک باشگاه تاتنهام به دلیل مصدومیت در ترکیب اصلی حضور نخواهد داشت. این مصدومیت، فرصتی را در اختیار روبن لوفتوس- چیک قرار می دهد تا اولین بازی خود در جام جهانی را تجربه کند.

یازده نفر اصلی احتمالی انگلیس: پیکفورد؛ استونز، مگوایر، واکر؛ تریپر، یانگ، لینگارد، هندرسون، استرلینگ، لوفتوس-چیک؛ کین

پست بازی

بازیکنان پاناما

دروازه بانان

پندو، کالدرون، رودریگز

مدافعان

بالوی، کامینگز، داویس، اسکوبار، ماچادو، موریلو، اوواله، تورس

هافبک ها

بارسنانس، کوپر، گودوی، گومز، پی منتل، کوئینترو، رودریگز

مهاجمان

آرویو، دیاز، پرز، تخادا، تورس

 

هرنان داریو، مربی تیم ملی پاناما می تواند از لوئیس تخادا برای حمله های بیشتر در روند بازی تیم خود استفاده کند. هم چنین احتمال تعویض خوزه لوئیس با اسماعیل دیاز وجود دارد.

یازده نفر اصلی احتمالی پاناما: پندو؛ موریلو، اسکوبار، تورس، داویس؛ گومز، گودوی، کوپر، دیاز، بارسنانس؛ تخادا

تیم ملی پاناما، با اولین حضور خود در جام جهانی به دنبال شگفتی سازی است

تیم ملی پاناما با اولین حضور خود در جام جهانی، به دنبال شگفتی سازی است

پیش بازی

عملکرد تیم ملی انگلیس در ادوار گذشته جام جهانی همواره با نا امیدی و ناراحتی همراه بوده است، اما برد ۲ بر ۱ آن ها مقابل تیم ملی تونس، انرژی مضاعفی را به بازیکنان این تیم داد.

گل هری کین در وقت های اضافه بازی، روحیه انگلیس را بسیار بالا برد. این در حالی است که تیم ملی انگلیس معمولا به دلیل انتظارات بالا از خود، فشار بالایی را تحمل می کند که در نهایت به سرخوردگی ختم می شود. طی بازی با تونس، دو ضربه بسیار مشکوک بر روی هری کین که در محوطه جریمه صورت گرفته بودند، خطا اعلام نشدند. با تمام این مشکلات، انگلیس توانست با تلاش بیشتر، گل اول بازی را به ثمر برساند.

رحیم استرلینگ، لینگارد و استونز نیز موقعیت های متفاوتی را بر روی دروازه تونس ایجاد کردند. چنین موقعیت هایی، خاطرات تورنومنت های خسته کننده قدیم را برای انگلیسی ها تداعی می کرد. با ادامه پیدا کردن بازی، تیم ملی تونس توانست با یک ضربه از روی نقطه پنالتی، بازی را مساوی کند.

تیم ملی انگلیس نسبت به جام جهانی برزیل، بسیار بهتر عمل کرده است. آن ها در سال ۲۰۱۴، حتی یک برد هم در مرحله گروهی بدست نیاوردند. بازی آن ها مقابل کاستاریکا مساوی، و مقابل اروگوئه و ایتالیا با شکست به پایان رسیدند. جام جهانی برزیل، با ناکامی و زودتر از تیم های دیگر، برای انگلیسی ها به پایان رسید.

این اولین حضور تیم ملی پاناما در تاریخ جام جهانی است و اگر چه احتمال صعود آن ها به مرحله بعد بسیار ضعیف است، اما بازی کردن در روسیه برای آن ها موقعیتی طلایی است. پانامایی ها با عملکرد خود می توانند استعدادهای خود را به جهانیان نمایش دهند و باعث افتخار طرفداران خود شوند.

پاناما طی نیمه اول دیدار خود مقابل بلژیک، عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشت و توانست با نتیجه مساوی ۰ بر ۰ به رختکن برود. این درخشش روملو لوکاکو و مرتنز در نیمه دوم بازی بود که پاناما را در اولین بازی تاریخ خود در جام جهانی، ناکام گذاشت.

تیم ملی پاناما هنوز هم به دنبال نمایشی بزرگ از خود است. با روند شکست تیم های بزرگ توسط تیم های کوچکتر، مانند آنچه برای آرژانتین و آلمان رخ داد، پانامایی ها به دنبال شگفتی سازی در این جام هستند.

منبع: Goal.com

گروه E : مروری بر بازی های روز جمعه جام جهانی : خروج برزیل از بحران با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار

روز جمعه در مرحله گروهی جام جهانی، برزیل پرافتخارترین تیم فوتبال جهان با ستاره های جدید خود و نیز ایسلند که در بازی اول آرژانتین را متوقف کرد، به مصاف حریفان خود رفتند.

گروه E : مروری بر بازی های روز جمعه جام جهانی : خروج برزیل از بحران با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار

برزیل در اولین بازی گروه E با نمایشی ناامید کننده در برابر سوئیس با نتیجه ۱-۱ متوقف شد. در این بین، ایسلند نیز در بازی اول خود در مقابل تیم قدرتمند آرژانتین به تساوی ۱-۱ دست یافت.

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است

ایسلند که کوچک ترین کشور دنیا است برای دومین بار است که در مسابقات مهم بین المللی حضور می یابد. این کشور کوچک، بعد از صعود دور از انتظار تیم ملی اش به مرحله یک چهارم نهایی یورو ۲۰۱۶، به یکی از محبوب ترین تیم های فوتبال دنیا تبدیل شد. پیروزی یا مساوی در بازی روز جمعه از گروه D ، ایسلند را نخستین تیمی می کند که پس از سنگال در سال ۲۰۰۲، دو بازی اولش را در جام جهانی نباخته است.

اما بازی اول روز جمعه، در سنت پترزبورگ، میان تیم های برزیل و کاستاریکا برگزار شد. پرسش هایی درباره ستاره برزیل نیمار و حضورش در این بازی به وجود آمده بود، آن هم پس از مصدومیتی که در تمرینات این هفته پیدا کرده بود.

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است.

نیمار در این ویدیو گفت:

من خوب تمرین کردم، راحت بودم. وضع پایم هم خوب است.

مسئولان فدراسیون فوتبال برزیل تأکید کردند که این موضوع ربطی به آن مصدومیت پای نیمار که او را سه ماهی از میادین دور کرد ندارد. برزیل پس از تساوی با سوئیس، برای کسب اولین پیروزی به نیمار نیاز داشت. این تیم از برترین تیم های دنیا است و هر نتیجه ای غیر از برد در برابر کاستاریکا شرایط صعود را برای آن ها بسیار دشوار می کرد.

برزیل همچنین با این مسئله که چه کسی را برای نقش مهاجم نوک انتخاب کند مواجه بود. گابریل ژسوس در بازی اول برزیل این نقش را به عهده داشت اما با روبرتو فرمینو تعویض شد، فرمینویی که در همان دقایق اندک حضورش بهتر بازی کرد و حتی نزدیک بود با یک ضربه سر گل پیروزی تیمش را به ثمر برساند.

در مقابل، کاستاریکا که چهار سال پیش به عنوان صدرنشین از گروه خود صعود کرد و تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی هم پیش رفت، در بازی اولش ۰-۱ از صربستان شکست خورد. کاستاریکا پیشینه خوبی در برابر برزیل نداشت: برزیل نُه تا از ۱۰ بازی با کاستاریکا را برده و تنها باختش هم برمی گردد به یک بازی دوستانه در سال ۱۹۶۰ . تنها پیروزی کاستاریکا در برابر تیمی از آمریکای جنوبی در جام جهانی، چهار سال پیش در مقابل اروگوئه بوده است.

نهایتا برزیل موفق شد طی یک بازی برتر با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار با نتیجه دو بر صفر کاستاریکا را شکست دهد.

حالا نگاهی بیندازیم به دیگر بازی های روز جمعه:

  • نیجریه در برابر ایسلند:

نیجریه بازی اول خود را در گروه اش با نتیجه ۰-۲ به کرواسی واگذار کرد و تاکنون یکی از تیم هایی بوده که پایین تر از سطح انتظار ظاهر شده است. تیم نیجریه با میانگین سنی زیر ۲۶ سال جوان ترین تیم جام جهانی امسال است، و با اینکه پرجمعیت ترین کشور آفریقاست(با حدود ۱۸۵ میلیون نفر) تاکنون هیچ گاه نتوانسته از مرحله یک شانزدهم نهایی بالاتر برود.

این بازی که در وولگوگراد برگزار شد با چنان پیش بینی هایی مبنی بر برد ایسلند همراه شده بود که اداره پست ملی این کشور اعلام کرده بود با توجه به اینکه بیشتر مردم می خواهند این بازی را تماشا کنند، سه ساعت زودتر تعطیل می شود.

مساوی در برابر لیونل مسی و آرژانتین در حد یک پیروزی بوده و ایسلندی ها را به صرافت انداخته بود که می توانند از گروه صعود کند. کاپیتان این تیم آرون گونارسون ، گفته بود که برای صعود باید بازی با آرژانتین را فراموش کرد.

گونارسون می گوید:

ما فعلا نمی توانیم روی آن بازی حسابی بکنیم. اگر بر بازی با نیجریه متمرکز نشویم و از آن نتیجه ای کسب نکنیم، آن وقت یک امتیاز بازی کذایی ( با آرژانتین ) به درد هیچ کس نمی خورد.

دروازبان ایسلند هانس هالدورسون قهرمان بازی با آرژانتین بود، به خصوص بعد از گرفتن پنالتی مسی.

هایمر هالگریمسون سرمربی ایسلند نیز گفت:

این بازی برای نیجریه حکم مرگ و زندگی را دارد، و همین باعث می شود که بازی اندکی جنبه روانی متفاوتی به خود بگیرد – آن ها مجبورند که ببرند. گویا سرنوشت این گروه قرار است در دقایق آخر، در بازی آخر معلوم شود. احتمالا این گروه با کمی حاشیه، یک ضربه ایستگاهی، یا گلی در وقت اضافه تکلیفش روشن شود. بازی های این گروه قرار است این شکلی باشد.

هر چند در این دیدار ایسلند نتوانست به پیروزی برسد و تحت تاثیر عملکرد بسیار خوب بازیکنان نیجریه قرار گرفت و با درخشش احمد موسی و با نتیجه دو بر صفر مغلوب این تیم شد. حال همه چیز به بازی های دور آخر مرحله گروهی بستگی دارد و تیم های صعود کننده آن زمان مشخص خواهند شد.

  • صربستان در برابر سوئیس

صربستان پس از پیروزی ۰-۱ در برابر کاستاریکا، آماده بازی با سوئیس شده بود و چشم امیدی نیز به مرحله یک شانزدهم نهایی داشت. صربستان در بازی روز جمعه خود قصد داشت یک برد مسلّم را در برابر سوئیس کسب کند.

الکساندر کولاروف کاپیتان صربستان پیش از انجام این دیدار گفت:

معلوم است که اگر به قصد مساوی بازی کنیم موفقیتی در کار نخواهد بود. البته که ما می خواهیم ببریم.

ضربه آزاد کولاروف بود که صربستان را به جایگاه محکمی در گروهش رساند اما سوئیس هم همان تیم سرسختی بود که در برابر برزیل ظاهر شده بود. سوئیس در ۲۳ بازی اخیرش فقط یک بار باخته بود، آن هم با نتیجه ۰-۲ به پرتغال در ماه اکتبر، در بازی های انتخابی جام جهانی. سوئیس برای تحت فشار گذاشتن برزیل از یک خط دفاعی و میانه قوی استفاده کرد و والون بهرامی شرایط بازی را برای نیمار بسیار دشوار کرده بود. بهرامی که با بازی در برابر برزیل، اولین بازیکن سوئیسی شد که در چهار دوره جام جهانی حضور می یابد، در دقیقه ۷۰ بازی به خاطر مصدومیت از ناحیه ران، زمین را ترک کرد. مشخص نبود که بهرامی شرایط حضور در بازی روز جمعه را داشت یا نه، چرا که دست کم در یک جلسه از تمرینات این هفته حضور نداشته است. صربستان نیز به دنبال آن بود که برای نخستین بار پس از ۱۹۹۸، که آن زمان نامش یوگسلاوی بود، در جمع ۱۶ تیم صعود کننده به مرحله بعد باشد. این تیم در جام های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ نتوانسته بود  از گروه خود بالا برود و چهار سال پیش هم جواز حضور در برزیل را کسب نکرده بود.

در نهایت دیشب در یک بازی دراماتیک تیم سوییس ابتدا بازی باخته را به تساوی کشاند و در دقایق پایانی نیز گل برتری را به ثمر رساند تا سوییس نیز مانند برزیل چهار امتیازی شود.

منبع: thestar.com

آشنایی با ورزشگاه میزبان فینال رقابت های جام جهانی 2018 روسیه

استادیوم لوژنیکی(Luzhniki Stadium) ورزشگاه ملی روسیه است که در مسکو پایتخت این کشور واقع شده. این ورزشگاه در تاریخ ?? جولای ???? میلادی افتتاح شده و ظرفیت 81000 نفری آن باعث شده به عنوان بزرگ ترین استادیوم فوتبال در روسیه و یکی از بزرگ ترین ورزشگاه های اروپا شناخته شود. این ورزشگاه میزبان رویدادهای ورزشی مهمی از جمله بازی ‌های المپیک تابستانی در سال ????، فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ????، فینال جام یوفا در سال ???? و مسابقات جهانی دو و میدانی در سال ???? بوده است.

آشنایی با ورزشگاه میزبان فینال رقابت های جام جهانی 2018 روسیه

نمایی زیبا از استادیوم لوژنیکی

نمایی زیبا از استادیوم لوژنیکی

 

این استادیوم بخشی از مجموعه المپیک لوژنیکی بوده و در منطقه خامونیکی شهر مسکو واقع شده است. نام لوژنیکی از سواحل مرجانی حوالی رود موسکوا گرفته شده که این استادیوم در آن مکان ساخته شده است. لوژنیکی لقب بزرگترین استادیوم شرق اروپا را نیز یدک می کشد.

ورزشگاه لوژنیکی، استادیوم اصلی بازی های المپیک ۱۹۸۰ بود، به طوری که مراسم های افتتاحیه و اختتامیه و همچنین برخی از مسابقات از جمله فینال مسابقات فوتبال در این ورزشگاه برگزار شد. لوژنیکی از سوی فیفا به عنوان ورزشگاه اصلی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ نام گرفت و میزبان چندین مسابقه از جمله دیدار فینال این رقابت ها خواهد بود.

ورزشگاه لوژنیکی در تاریخ ?? جولای ???? میلادی افتتاح شده

ورزشگاه لوژنیکی در تاریخ ?? جولای ???? میلادی افتتاح شده

 

این ورزشگاه در گذشته استادیوم خانگی(در زمان های مختلف) باشگاه های زسکا مسکو، تورپدو مسکو و اسپارتاک مسکو بوده است، اما در حال حاضر استادیوم لوژنیکی از هیچ باشگاهی میزبانی نمی کند. در حال حاضر از استادیوم لوژنیکی به عنوان یکی از زمین های اصلی تیم ملی فوتبال روسیه استفاده می شود. البته از این استادیوم برای برگزاری سایر رویدادهای ورزشی و کنسرت ها نیز استفاده می شود.

ورزشگاه لوژنیکی یکی از معدود استادیوم های مهم فوتبال اروپاست که از چمن مصنوعی بهره می برد. البته استفاده از چمن مصنوعی برای این استادیوم ضروری است، زیرا زمین های دارای چمن طبیعی قادر به مقاومت در برابر زمستان های سرد روسیه نیستند و ترمیم آن ها نیازمند هزینه های گزافی است. با این حال، برای دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۰۸، موقتا چمن طبیعی در لوژنیکی کاشته شد.

 استادیوم قدیمی لوژنیکی در سال ۲۰۱۳ تخریب شد تا راهی برای ساخت یک استادیوم جدید فراهم شود. به دلیل ارزش معماری این ورزشگاه، نمای آن حفظ شد و بعدها به یک ساختمان جدید متصل شد. 

استادیوم بزرگ لوژنیکی توسط فیفا به عنوان محل برگزاری دیدار نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ که در تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد، انتخاب شده است. در پایان رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، ورزشگاه لوژنیکی در کنار استادیوم های المپیکوی رم، المپیک برلین، المپیک مونیخ، سنت دنیس، استاد دو فرانس و استادیوم ومبلی لندن به عنوان تنها ورزشگاه هایی به شمار می روند که میزبان رقابت های جام جهانی فوتبال و لیگ اروپا/لیگ قهرمانان اروپا بوده اند و همچنین از آن ها به عنوان استادیوم اصلی بازی های المپیک تابستانی استفاده شده است.

همچنین دیدار بین تیم های ملی پرتغال و مراکش که همگروه های تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هستند، در ورزشگاه لوژنیکی برگزار خواهد شد.

 

استادیوم بزرگ لوژنیکی توسط فیفا به عنوان محل برگزاری دیدار نهایی رقا

استادیوم بزرگ لوژنیکی توسط فیفا به عنوان محل برگزاری دیدار نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ انتخاب شده است

آیا بارسلونای این فصل بهترین خط دفاعی تاریخ باشگاه را دارد؟

مردان ارنستو والورده در این دوره از رقابت های لالیگا هنوز شکستی را نپذیرفته اند و باشگاه بارسلونا این موفقیت را به خط دفاعی و درواز بان خود مدیون است.

آیا بارسلونای این فصل بهترین خط دفاعی تاریخ باشگاه را دارد؟

مدافعان بارسلوناتمرینات مدافعان بارسلونا

این فصل بارسلونا مبنا را بر استواری خط دفاع، هماهنگی بالا و منسجم بودن در خط حمله قرار داده است و آبی اناری ها در ۲۷ بازی خود تنها ۱۳ گل دریافت کرده و ۷۰ گل به ثمر رسانده اند و از این حیث آنها تا کنون بهترین آمار دفاعی خود را دارند.

شنبه گذشته بارسلونا مهمترین بازی فصل خود را مقابل اتلتیکو مادرید با نتیجه ۱-۰ به سود خود به پایان رساند و اختلاف را با اتلتیکو به ۸ امتیاز رساند. در این بازی طبق انتظار ها نفوذ به دفاع دو تیم برای مهاجمان بسیار دشوار بود و در آخر لیونل مسی بود که دروازه را با یک ضربه ایستگاهی باز کرد تا بارسایی ها هم پیروز میدان باشند و هم یک کلین شیت دیگر را رقم بزنند.

اکنون مروری کنیم بر دیگر آمار های دفاعی فوق العاده بارسلونا

یکی از بهترین خط دفاعی بارسایی ها به فصل ۱۹۷۳-۱۹۷۲ بر میگردد که آنها در ۳۴ بازی خود ۲۱ گل دریافت کردند. در فصل ۱۹۸۷-۱۹۸۶ در ۳۴ بازی خود ۲۲ گل و در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ با مربیگری پپ گواردیولا آمار بی نظیر ۲۱ گل دریافتی در ۳۸ بازی را به ارمغان آوردند.

جرارد پیکه اسپانیایی و ساموئل اومتیتی فرانسوی در میان خط دفاعی بسیار با بازی هم آشنایی دارند و یکدیگر را پوشش می دهند و در سمت چپ هم جردی آلبا بعد از اختلافاتی که با انریکه مربی سابق بارسلونا داشت اکنون زیر نظر والورده به شرایط خوب خود بازگشته است و در سوی دیگر خط دفاع سرخی روبرتوی جوان و یکی از امید های اسپانیا در سال های آینده حضور دارد که مسی از او را یکی از "بهترین مدافعان راست جهان" لقب داد.

در خط هافبک بارسلونا بازیکنانی مانند راکیتیچ، بوسکتس و پائولینیو به عنوان هافبک دفاعی به تیم کمک می کنند. به گفته والورده:

"راکیتیچ بازیکنی است که آرامش کامل را به تیم برمیگرداند. او تعادل را هم در حمله و هم در هنگام دفاع برقرار می کند و بازیکنی است که هر چه از او انتظار می رود را دارد.

10 ستاره ای که دستشان هرگز به جام لیگ قهرمانان اروپا نرسیده

لیگ قهرمانان اروپا بی شک مهمترین رقابت های باشگاهی در دنیاست. هر ساله فوتبالدوستان بی شماری در سراسر جهان چشم به این رویداد جذاب می دوزند تا به معنای واقعی کلمه از فوتبال لذت ببرند و ستارگان مورد علاقه شان را در مهم ترین عرصه باشگاهی مستطیل سبز ببینند. هر تیمی که فاتح این رقابت های دشوار شود حداقل تا یک سال طرفدارانش را در دنیای توپ گرد سرافراز می کند. اما در این بین، بوده اند ستارگان بدشانسی که به دلایل مختلف دستشان از این جام معتبر کوتاه مانده. در این مقاله 10 بازیکن بزرگی را معرفی می کنیم(هرچند قطعا نام های بزرگ دیگری نیز هستند که نامشان می توانست در این لیست جای گیرد) که به رغم تمام شایستگی هایشان هرگز نتوانستند بر این جام ارزشمند بوسه بزنند.

10 ستاره ای که دستشان هرگز به جام لیگ قهرمانان اروپا نرسیده

جان لوئیجی بوفون افسانه ای، مغلوب بزرگ سه فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپا

جان لوئیجی بوفون افسانه ای، مغلوب بزرگ سه فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپا

 

۱۰) رود فن نیستلروی

این مهاجم گلزن هلندی مجموعا ۵۶ گل در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رسانده است. جالب اینجاست که نیستلروی حتی یک بار هم به فینال رقابت ها نرسیده است. البته در سال ۲۰۰۲ نزدیک بود این مهم رخ دهد اما منچستریونایتد در مرحله نیمه نهایی با قانون گل زده در خانه حریف در مقابل بایر لورکوزن آماده، شکست خورد تا آرزوی نیستلروی نقش بر آب شود. 

 

۹) پاتریک ویرا

پت ویرا بازیکنی فوق العاده بود که ستون تیم ونگر در خط میانی به شمار می رفت. ویرا از معدود بازیکنان لیگ جزیره بود که سر الکس فرگوسن نبرد با او را ترسناک می انگاشت. به هر حال ویرا با آرسنال نتوانست موفقیتی در چمپیونز لیگ کسب کند.  مدتی بعد، وقتی او به یوونتوس پیوست تا شاید در آن جا بتواند به این افتخار برسد، اتفاق جالبی رخ داد. در سال ۲۰۰۶ و در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا یوونتوس به توپچی ها رسید اما پت ویرا و یارانش توسط تیم سابق خود از گردونه این رقابت ها حذف شدند. البته بعدها اتفاق بدتری هم برای ویرا در این زمینه افتاد. او در ژانویه ۲۰۱۰ اینتر را ترک کرد و در مِی همان سال اینتر میلان فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد. 

 

۸) هرنان کرسپو

مگر می شود بازیکنی دو گل در فینال رقابتی بزند و نتواند جام را ببرد؟ در پاسخ باید بگوییم که بله این اتفاق قبلا رخ داده است. هرنان کرسپوی آرژانتینی در فینال معروف سال ۲۰۰۵ میان آ ث میلان و لیورپول، در همان نیمه اول دو گل به لیورپولی ها زد که اتفاقا یکی از این گل ها از زیباترین گل های زده شده در ادوار فینال های چمپیونز لیگ بود. پس از این دو گل یان دال توماسون نیز یک بار دیگر دروازه لیورپول را گشود تا میلانی ها با برد سه بر صفر به رختکن بروند. اما حماسه فوتبالی دیگری در ورزشگاه المپیک آتاتورک رقم خورد و لیورپول با یک کامبک استثنایی قهرمان رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۵ شد تا دستان هرنان کرسپو درعین ناباوری از کسب جام کوتاه بماند.

 

۷) پاول ندود

پاول ندود در سال ۲۰۰۳ فاصله چندانی با کسب این عنوان مهم نداشت اما بدشانسی گریبانش را گرفت. در مرحله نیمه نهایی رقابت های آن سال پاول ندود با گل تماشایی که به ثمر رساند یکی از عوامل حذف رئال مادرید و صعود یوونتوس به فینال بود اما با تکلی که روی پای استیو مک منمن زد کارت زرد گرفت و از حضور در فینال محروم شد. در غیاب ندود، یوونتوس در دیدار پایانی مقابل میلان در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی بدون گل رسید و نهایتا این میلانی ها بودند که در ضربات بی رحم پنالتی فاتح چمپیونز لیگ شدند. پاول ندود در همان سال جایزه توپ طلا را از آن خود کرد.

 

۶) فابیو کاناوارو

آخرین بازیکنی که بدون حتی یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، توپ طلا را برده کسی نیست جز فابیو کاناوارو. کاناواروی ایتالیایی در دوران بازیگری خود، یکی از بهترین ترین مدافعان فوتبال مدرن به شمار می رفت. او یک بار با اینترمیلان به نیمه نهایی چمپیونز لیگ راه یافت. اینتر در آن مرحله با قانون گل زده در خانه حریف مغلوب آ ث میلان شد. کاناوارو بعدها با لباس تیم های رئال مادرید و یوونتوس در این رقابت ها به میدان رفت، اما هرگز نتوانست حتی به مرحله نیمه نهایی برسد.

 

۵) دنیس برکمپ

مرد یخی، لقب این اسطوره هلندی است که فوبیای پرواز با هواپیما داشت و همواره با قطار نقل مکان می کرد. گل های زیبایی که برکمپ در لباس تیم آرسنال و تیم ملی هلند به ثمر رسانده هیچگاه از ذهن و خاطر هواداران فوتبال پاک نخواهد شد. او پس از هشت بار حضور متوالی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا با لباس آرسنال، نهایتا در سال ۲۰۰۶ به فینال این رقابت ها رسید اما اخراج زود هنگام ینس لمن دروازه بان وقت آرسنال، رویای برکمپ را خراب کرد و آرسن ونگر تصمیم گرفت دنیس برکمپ را از زمین بیرون بکشد تا خلا ده نفره بودن آرسنال کمتر حس شود. توپچی ها با وجود داشتن یک یار کمتر، تا اواخر آن دیدار یک بر صفر از آبی اناری ها پیش بودند اما آلمونیا دروازه بان کم تجربه توپچی ها، دو گل زاویه بسته از اتوئو و بلتی دریافت کرد تا دنیس برکمپ هم به صف بازیکنان بزرگی بپیوندد که دستشان از این جام ارزشمند کوتاه مانده.

 

۴) گابریل باتیستوتا

باتی گل! چه بازیکنی! چه اسطوره ای! چه گلزن بالفطره ای! و چه حیف که باتیستوتا هرگز حتی حضور در دور حذفی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را نیز تجربه نکرد! او در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ و در دور گروهی چمپیونز لیگ گل هایی به یاد ماندنی به تیم های آرسنال و منچستریونایتد زد. در سال ۲۰۰۰، باتیستوتا بدون این که بتواند عنوان قابل توجهی با فیورنتینا بدست آورد(سومی در سری آ)، سومین مرد سال فوتبال جهان لقب گرفت.

 

۳) زلاتان ابراهیموویچ

بازیکنی منحصر به فرد که طی ۱۵ فصل حضور در لیگ قهرمانان اروپا، سابقه ۴۸ بار گلزنی در ۱۲۴ مسابقه را دارد. اما جالب اینجاست که در ویترین افتخارات زلاتان، حتی یک مدال طلای چمپیونز لیگ هم به چشم نمی خورد. ایبرا چهار بار با پاریسن ژرمن، دو بار با یوونتوس، یک بار با آژاکس و یک بار با میلان به یک چهارم نهایی این رقابت ها رسید که در تمامی آن دیدارها ناکام بود. او یک بار با بارسلونا نیز به نیمه نهایی رسید که در آن جا در مقابل تیم فصل قبل آن زمان خود یعنی اینتر میلان شکست را پذیرا شد. زلاتان با تیم های مختلف مجموعا در ۴۰ دیدار از دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفته و موفق شده ۱۰ گل به ثمر برساند! البته مارکوپولوی اروپا هنوز هم این شانس را دارد که امسال بتواند با منچستریونایتد به ناکامی های خود در این زمینه پایان دهد، اتفاقی که احتمال رخ دادنش بسیار اندک است!

 

۲) جان لوئیجی بوفون

دروازه بان افسانه ای یوونتوس و تیم ملی ایتالیا تنها به اندازه یک تار مو با کسب عنوان قهرمانی رقابت های چمپیونز لیگ فاصله داشته. بوفون که هنوز هم در چهل سالگی یکی از بهترین دروازه بانان دنیاست تا به حال سه بار با یوونتوس به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده اما هر سه بار طعم تلخ شکست را چشیده است. بوفون در ماه اکتبر ۲۰۱۷ اعلام کرد در پایان این فصل بازنسته خواهد شد، مگر این که امسال بالاخره بتواند فاتح چمپیونز لیگ شود. بوفون گفت:

”تمام خواسته من این است که دوران ورزشی ام را با یک پیروزی بزرگ به پایان برسانم. دوازده سال پیش جام جهانی فوتبال را بردم. از آن زمان تا به حال سه فینال لیگ قهرمانان اروپا را باخته ام.“

 

۱) رونالدو

رونالدوی اورجینال که بی شک یکی از بهترین بازیکنان تاریخ دنیای فوتبال است، صدرنشین این فهرست ده نفره می باشد. مصدومیت های بیش از حد باعث شده، رونالدو مجموعا تنها در ۴۰ بازی لیگ قهرمانان اروپا به میدان رود. او با پیراهن پی اس وی آیندهوون و بارسلونا بازی های کمی در این رقابت ها انجام داد. کمی بعد او به اینتر میلان پیوست ولی با این تیم هم در مرحله یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ سال ۱۹۹۹ حذف شد. رونالدو در آن مرحله، بازی رفت برابر منچستر یونایتد را به علت مصدومیت از دست داد و در بازی برگشت نیز تنها یک ساعت بازی کرد. در سال ۲۰۰۳ همه چیز برای رونالدو در کسب موفقیت با تیم رئال مادرید آماده بود. او در مرحله یک چهارم نهایی در ورزشگاه خانگی منچستر یونایتد هتریک کرد تا رئال مادرید راهی نیمه نهایی شود. کهکشانی ها در مرحله نیمه نهایی با یوونتوس روبرو شدند و رونالدو گل اول بازی رفت را در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به ثمر رساند تا ظاهرا همه چیز برای رئالی ها خوب پیش برود. اما باز هم یک مصدومیت بی موقع بلای جان رونالدو شد و او تنها در ۳۸ دقیقه از دیدار برگشت بازی کرد. رئال مادرید در مجموع دو بازی رفت و برگشت، با نتیجه چهار بر سه از یوونتوس شکست خورد. یک سال بعد مادریدی ها در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف موناکو رفتند اما فرناندو مورینتس که در همان فصل به طور قرضی از رئال به موناکو رفته بود، با بازی درخشان خود زمینه حذف رونالدو و یارانش را فراهم کرد.

ستاره های دیگری که می توانستند در این فهرست باشند: سرخیو آگوئرو، روبرتو باجو، فرانچسکو توتی، لیلیان تورام، لوتار ماتئوس، جاناتان هاگ، سسک فابرگاس و میشاییل بالاک.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن