گوش به زنگگوش به زنگ

10 بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره


تا چند سال قبل یک بحث همیشگی بین هواداران فوتبال جریان داشت. آن ها همواره در مورد این که کدام لیگ اروپایی جذاب تر است اختلاف نظر داشتند. عده ای لیگ غیرقابل پیش بینی و پویای انگلیس را جذاب ترین می دانستند، برخی لیگ پر برخورد ایتالیا، بعضی لیگ سرعتی اسپانیا و عده ای هم لیگ منضبط آلمان را. اما اکنون دیگر کمتر کسی وجود دارد که به جذاب تر بودن لیگ جزیره اذعان نداشته باشد. در لیگ جزیره بیگ فور تبدیل به بیگ سیکس شده و اکنون شش تیم مطرح و مدعی عنوان قهرمانی در این لیگ پرهیاهو حضور دارند. از طرفی کوچ سرمربیان صاحب سبک و صاحب نام دنیا از جمله پپ گواردیولا، آنتونیو کونته و یورگن کلوپ به این لیگ به جذابیت های آن افزوده است.

پارک جی سونگ پرافتخارترین بازیکن آسیایی شاغل در لیگ جزیره

پارک جی سونگ پرافتخارترین بازیکن آسیایی شاغل در لیگ جزیره

اما احتمالا دانستن این که کدام بازیکنان آسیایی در تاریخ محبوب ترین لیگ دنیا بازی کرده و جزو بهترین ها بوده اند، برای خیلی از هواداران فوتبال جالب باشد. در این مقاله ۱۰ بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره را معرفی می کنیم:

 

۱۰—سئول کی هیون (ردینگ، فولهام) 

سئول کی هیون اولین بازیکن اهل کره جنوبی بود که موفق شد در رقابت های مهم لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کند( با لباس تیم اندرلخت بلژیک). کی هیون که سابقه بازی در تیم های ولورهمپتون و ردینگ انگلستان را داشت، در سال ۲۰۰۷ به باشگاه فولهام پیوست. او در این تیم روند نوسانی را طی کرد و نهایتا قبل از رقابت های جام جهانی سال ۲۰۱۰، در حالی که به طور قرضی برای الهلال عربستان بازی می کرد، قرارداد خود را با تیم فولهام فسخ کرد.

 

۹—مایا یوشیدا (ساوتهمپتون) 

پس از گذشت شش ماه از حضور ناموفق لی تاداناری ژاپنی در باشگاه ساوتمهمپتون، انتقال یوشیدای ژاپنی به این تیم ریسک بزرگی به شمار می رفت. البته این ریسک جواب داد و او برخلاف تاداناری در ساوتهمپتون موفق بود. اکنون یوشیدای ۲۹ ساله یکی از بازیکنان باسابقه این باشگاه به حساب می آید.

 

۸—لی یونگ پیو (تاتنهام) 

لی یونگ پیو نسبت به اعتباری که برای خود دست و پا کرد، بازیکن بهتری بود. او مجموعا ۷۰ بازی در لیگ جزیره انجام داد. دوران اوج او در لیگ جزیره، زمانی بود که در تاتنهام بازی می کرد. در فصل ۲۰۰۵/۰۶ او ۳۱ بازی برای تاتنهام انجام داد و نهایتا همراه با این تیم به مقام پنجمی لیگ جزیره رسید و در همان سال به عنوان چهارمین دفاع برتر لیگ انتخاب شد.

 

۷—سان جی های (منچسترسیتی) 

سان جی های اول بازیکن چینی بود که در لیگ جزیره گلزنی کرد و به همراه تیم منچسترسیتی به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست یافت. او هفت سال در این تیم بازی کرد و مجموعا ۱۵۰ بازی با منچسترسیتی انجام داد. 

 

۶—شینجی کاگاوا (منچستریونایتد) 

شینجی کاگاوای ژاپنی که هواداران تیم دورتموند او را خیلی دوست داشتند، آن طور که باید و شاید نتوانست قابلیت های خود را در لیگ جزیره همراه با منچستر یونایتد نشان دهد. اولین فصل حضور او در یونایتد با مصدومیت همراه بود، اما در همان فصل هم موفق شد در مقابل نوریچ سیتی هتریک کند. کاگاوا اولین بازیکن ژاپنی بود که موفق شد به عنوان قهرمانی لیگ جزیره دست یابد.

 

۵—کی سونگ یئونگ (سوانزی سیتی، ساندرلند) 

بهترین راه توصیف کی سونگ یئونگ کره ای، اشاره به تاثیرگذاری فراوان اوست. او در سال ۲۰۱۲ از تیم سلتیک به سوانزی پیوست و در فصل ۲۰۱۴/۱۵ به عنوان بهترین بازیکن این باشگاه انتخاب شد. کی سونگ یئونگ فصل قبل به طور قرضی به ساندرلند پیوست. قرارداد یئونگ امسال به پایان می رسد.

 

۴—شینجی اوکازاکی (لسترسیتی) 

سه بازیکن در این فهرست وجود دارند که قهرمان لیگ جزیره شده اند، اما تجربه قهرمانی هیچ کدام مثل قهرمانی شینجی اوکازاکی با لسترسیتی در سال ۲۰۱۶ شیرین و عجیب نبود. لسترسیتی در فصل قبل از قهرمانی تاریخی اش، به سختی از سقوط به دسته اول جان سالم به در برده بود و قطعا خوشبین ترین هوادار این تیم هم فکر نمی کرد تیم رانیری به فاصله یک سال بتواند فاتح این رقابت های دشوار شود. شینجی اوکازاکی در آن فصل به یاد ماندنی گران قیمت ترین بازیکن تیم لسترسیتی بود!

 

۳—علی الحبسی (بولتون، ویگان) 

علی الحبسی تنها بازیکن غرب آسیایی حاضر در این فهرست است. تنها بازیکنان بین الملی غرب آسیایی که در لیگ جزیره بازی کرده اند شامل: زش رحمان پاکستانی، کریم باقری، اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان ایرانی و علی الحبسی اردنی هستند. البته به ایرانی های شاغل در لیگ جزیره خیلی مجال خودنمایی نرسید. داستان علی الحبسی در این بین بسیار جالب است. او تا سن ۱۷ سالگی حتی قصد نداشته دروازه بان شود. اما یک گلر قدیمی استعداد او را در پست دروازه بانی کشف کرد. او مراحل پیشرفت را به سرعت پیمود و در سال ۲۰۰۶ به تیم بولتون واندرز در لیگ جزیره پیوست تا مشخص شود استعدادیابی دقیق جان باریج تا چه اندازه در زندگی حرفه ای الحبسی تاثیرگذار بوده است.

 

۲—سون هیونگ مین (تاتنهام) 

بی شک سون هیونگ مین در حال حاضر یکی از آماده ترین و تاثیرگذارترین بازیکنان شاغل در لیگ جزیره است. او بازیکنی سخت کوش است که کاملا در خدمت تیم بازی می کند. سون بازیکن محبوب هواداران و سرمربی تاتنهام نیز هست. مائوریسیو پوچتینو به خاطر توانایی بازی کردن سون در چندین پست مختلف، او را به روبرتو سولدادو، ونست یانسن و فرناندو یورنته ترجیح می دهد. سون که در حال حاضر تنها ۲۵ سال سن دارد، تا به حال ۱۶۵ بازی در دو باشگاه بوندس لیگایی، ۳۰ بازی در لیگ قهرمانان اروپا با لباس دو باشگاه مختلف و حدود ۱۰۰ بازی در لیگ جزیره را در کارنامه دارد. همچنین او ۲۰ گل ملی به ثمر رسانده و یکی از گران قیمت ترین بازیکنان آسیایی تاریخ به شمار می رود.

 

۱—پارک جی سونگ (منچستر یونایتد، کوئینز پارک رنجرز) 

اگر فصلی را که پارک جی سونگ به همراه با کیو پی آر به رقابت های چمپیون شیپ سقوط کرد و عملکرد چندان درخشانی نداشت در نظر نگیریم، بی شک لایق ترین فرد برای قرار گرفتن در این فهرست ۱۰ نفره کسی نیست جز خود او. پارک جی سونگ چهار بار همراه با منچستریونایتد قهرمان لیگ جزیره شده و یک مقام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را نیز در کارنامه دارد. او میان هم تیمی ها و هواداران یونایتد با عنوان بازیکن ”سه شُشه“ شناخته می شد. سر الکس فرگوسن گفته از این که در فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۰۸ پارک جی سونگ را در ترکیب اصلی منچستریونایتد قرار نداده سخت پشیمان است. پارک در دیدارهای مراحل یک چهارم نهایی و نیمه نهایی آن سال، به طور کامل بازی کرده بود. این مقاله را با سخنان ریو فردیناند در مورد پارک به پایان می رسانیم:

”پارک یک بازیکن واقعی برای هم بازیانش است. او به دلیل دوندگی و تحرک زیاد، هوش بالا و قدرت حمل توپ فوق العاده اش، در زمره برترین بازیکنان دنیا قرار دارد. سونگ پشت کار عجیبی دارد. او بازیکن سطح اولی است که دست کم گرفته می شود.“