گوش به زنگگوش به زنگ

دروازه بان شماره یک کیروش در جام جهانی روسیه کیست؟


پس از همگروه شدن ایران با تیم های قدرتمند اسپانیا، پرتغال و مراکش در جام جهانی ???? روسیه، احتمالا در ذهن هر فوتبالدوستی این سوال ایجاد شده که دروازه بان مورد اعتماد کارلوس کیروش چه کسی خواهد بود؟

رشید مظاهری دروازه بان آماده سال های اخیر ذوب آهن، یکی از گزینه های کیروش

رشید مظاهری دروازه بان آماده سال های اخیر ذوب آهن، یکی از گزینه های کیروش

اواخر آذر ماه خبری در فضای مجازی منتشر شد. متن خبر این بود: لیست تیم ملی برای حضور در جام جهانی روسیه اعلام شد.

دروازه بانها: علیرضا بیرانوند(پرسپولیس)، امیر عابدزاده(ماریتیمو پرتغال)، محمدرشید مظاهری(ذوب آهن)، حامد لک(فولاد خوزستان)، علیرضا حقیقی(اسکیلستونا سوئد). مدافعان: ...

فدراسیون فوتبال به سرعت این خبر را تکذیب کرد. مهدی تاج گفت:

‏‏”تا به امروز نه ما لیستی به فیفا داده ایم، نه فیفا چنین درخواستی از ما داشته.”

با توجه به حضور چندین ساله کیروش به عنوان سرمربی تیم ملی ایران و شناختی که در این سال ها از او حاصل شده، انتظار می رود پس از اعلام رسمی لیست نفرات تیم ملی باز هم شاهد همین نام ها در پست حساس دروازه بانی باشیم. در این لیست جای سید حسین حسینی دروازه بان آماده این روزهای استقلال خالی است.

عملکرد دروازه بان های تیم ملی ایران در جام های جهانی طی بیست سال گذشته :

  • ???? فرانسه: آن روزها بی شک احمدرضا عابدزاده آماده ترین دروازه بان ایران بود. اگر او نبود احتمالا پس از دیدار حماسی ایران-استرالیا در مرحله پلی آف، نام تیم صعود کننده تغییر می کرد. پس از بیست سال هنوز از خداداد عزیزی بعنوان حماسه ساز ملبورن یاد می شود در حالی که خود خداداد بعدها اعتراف کرد حماسه ساز واقعی ملبورن شخصی بجز احمدرضا عابدزاده نبود. در جام جهانی داستان متفاوت بود. جلال طالبی(سرمربی وقت تیم ملی)‌ در دیدار اول تیم ملی ایران برابر یوگوسلاوی از نکیسا استفاده کرد و نهایتا ایران با ضربه آزاد میهایلوویچ کاشته زن بازی را واگذار کرد. در دو دیدار بعدی برابر آمریکا و آلمان، عابدزاده به جایگاه اصلی خود بازگشت و بخصوص در دیدار برابر آمریکا نقش بسزایی در پیروزی ایران ایفا کرد.

احمدرضا عابدزاده دروازه بان مطمئن ایران در جام جهانی ???? فرانسه.jpg

احمدرضا عابدزاده دروازه بان مطمئن ایران در جام جهانی ???? فرانسه

  • ???? آلمان:‌ اگر اکنون از یک ایرانی درباره خاطراتش از جام جهانی ???? سوال کنید، شاید اولین چیزی که به ذهنش برسد نام ابراهیم میرزاپور باشد. البته نه به دلیل درخشش در جام جهانی بلکه به خاطر اشتباه مرگباری که در دیدار اول ایران برابر مکزیک انجام داد. اخیرا برانکو ایوانکویچ(سرمربی وقت تیم ملی)‌ در مصاحبه ای عنوان کرده میرزاپور در آن زمان بهترین دروازه بان ایران بوده! اگر به عقب بازگردیم متوجه می شویم که آن موقع دروازه بان جوانی بنام وحید طالبلو در استقلال خوش می درخشید. او نیروی جوانی و تجربه را با هم داشت، بازی با پایش خوب بود و پنالتی گیر قهاری به شمار می رفت. به هر حال بنا به هر دلیلی برانکو ترجیح داد از میرزاپور به عنوان مرد شماره یک خود استفاده کند و البته میرزاپور نتوانست سنگربان شایسته ای برای کشورش در جام جهانی باشد.

ابراهیم میرزاپور در جام جهانی ???? آلمان متزلزل ظاهر شد.jpg

ابراهیم میرزاپور در جام جهانی ???? آلمان متزلزل ظاهر شد

  • ???? برزیل: پس از اختلافات میان کیروش و سید مهدی رحمتی حین رقابت های مقدماتی جام جهانی و خط خوردن دا‌ئمی رحمتی از تیم ملی، کیروش به تناوب گزینه های دیگری چون حقیقی، دانیال داوری و رحمان احمدی را محک زد. کارلوس کیروش در دیدار آخر دور مقدماتی جام جهانی برابر کره جنوبی به رحمان احمدی اعتماد کرد و او با درخشش در آن دیدار که به صعود ایران به جام جهانی منجر شد جواب اعتماد کیروش را داد. اما در کل رحمان آن دروازه بانی نبود که خیال همه را بابت خط دروازه راحت کند. هیچکس نمی دانست در ذهن سرمربی پرتغالی چه می گذرد. چه کسی قرار بود در جام جهانی از دروازه تیم ملی حفاظت کند؟ وقتی در دیدار اول تیم ملی ایران مقابل نیجریه مشخص شد علیرضا حقیقی دروازه بان شماره یک است، شاید خوشبین ترین ایرانی هم فکر نمی کرد او بتواند انقدر موفق عمل کند. حقیقی با واکنش هایش بارها و بارها سد راه ستاره های نیجریه و آرژانتین شد. هر چند او در دیدار آخر برابر بوسنی عملکردی معمولی داشت ولی در مجموع حقیقی فراتر از انتظارات ظاهر شد و به عبارتی ریسک بزرگ کیروش روی او جواب داد.

علیرضا حقیقی در جام جهانی ???? برزیل فراتر از حد انتظار ظاهر شد.jpg

علیرضا حقیقی در جام جهانی ???? برزیل فراتر از حد انتظار ظاهر شد

اکنون چهار سال پس از جام جهانی ???? برزیل، کارلوس کیروش باز هم برای انتخاب مرد شماره یک تیم ملی ایران با چالشی دشوار روبروست. ایران در کنار تیم های اسپانیا، پرتغال و مراکش در گروه دشواری قرار گرفته است. اگر چه حقیقی هنوز به اردوهای تیم ملی دعوت می شود ولی آمادگی چهار سال قبل را ندارد. از طرفی در سال های اخیر علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس، از لحاظ آمار کلین شیت فوق العاده بوده و از شانس بسیار بالایی برای حضور ثابت در جام جهانی برخوردار است. بعضی از فوتبالدوستان معتقدند آمار خیره کننده بیرانوند تنها به لطف خطوط دفاعی مستحکمی است که تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس دارند. به عقیده آن ها بیرانوند دروازه بان مطمئنی نیست.

از میان سایر دروازه بان های مد نظر کیروش، روی کاغذ هیچکدام شانس فیکس بازی کردن در جام جهانی روسیه را ندارند. به جز یک نفر: رشید مظاهری دروازه بان آماده سال های اخیر ذوب آهن که هم سنگربان مطمئنی است، هم در پنالتی گرفتن تبحر خاصی دارد. کیروش در بعضی بازی های دوستانه تیم ملی به مظاهری میدان داده و او هم تا بحال از فرصت های بدست آمده به نحو احسن استفاده کرده است.

آیا دروازه بان دیگری شایستگی حضور در روسیه را دارد؟

  • پاسخ مثبت است. سید حسین حسینی دروازه بان جوانی که سید مهدی رحمتی را در استقلال نیمکت نشین کرده و روز به روز در حال پیشرفت است. حسینی تا به حال به اردوی تیم ملی دعوت نشده ولی قطعا شایستگی حضور در روسیه حداقل به عنوان نیمکت نشین را دارد.

حال تنها کاری که می شود انجام داد این است که تا روز ?? خرداد ???? صبر کنیم تا مشخص شود سنگربان مورد اعتماد کارلوس کیروش در اولین دیدار تیم ملی ایران در جام جهانی ???? روسیه برابر شیرهای اطلس(لقب تیم ملی مراکش) چه کسی خواهد بود؟‌

علیرضا بیرانوند، علیرضا حقیقی یا رشید مظاهری؟!