گوش به زنگگوش به زنگ

گروه F : طوفانی از توهین های نژادی علیه "جیمی دورماز" بازیکن سوئد پس از شکست در برابر آلمان


پس از خطای جیمی دورماز و گل زیبای کروس که منجر به باخت تیم ملی سوئد در برابر آلمان در وقت اضافه شد، حساب اینستاگرام دورماز هدف موجی از نفرت نژادی قرار گرفته است.

پس از خطای جیمی دورماز بازیکن تعویضی تیم ملی سوئد که گل پیروزی آلمان را به دنبال داشت، این بازیکن هدف حملات شدید نفرت و تهدید نژادی قرار گرفته است. او در بازی روز شنبه و از گروه F جام جهانی، ضربه آزادی را در اختیار تونی کروس آلمانی گذاشت و کروس هم گل پیروزی تیمش را در وقت های اضافه بازی به ثمر رساند.

خطای دورماز که گل آلمانی ها را به دنبال داشت

خطای دورماز که گل آلمانی ها را به دنبال داشت

این موج توهین ها در حساب اینستاگرام این بازیکن ۲۹ ساله درست به محض ورود توپ به دروازه سوئد شروع شد. هم تیمی های دورماز نیز بلافاصله از او حمایت کردند و جان گیدتی مهاجم سوئد که بعد از او وارد میدان شد، هم تیمی خود را ستود.

گیدتی به خبرنگاران گفت:

او از وقتی وارد زمین شد می دوید و می جنگید، ولی بدشانسی آورد. این که او را به خاطر یک بدشانسی مورد نفرت قرار دهند خیلی ابلهانه است.

دورماز که در سوئد و از والدینی آشوری که از ترکیه مهاجرت کرده بودند به دنیا آمده، اهمیت چندانی به این توهین ها نداده است.

او گفت:

من از هیچ چیز ناراحت نیستم. من این جا با غرور حاضر هستم و دارم کشورم را نمایندگی می کنم.

سوئدی ها به دنبال گرفتن مساوی بودند تا اینکه کروس در اواخر اوقات تلف شده نتیجه بازی را به ۱-۲ تغییر داد. اما خون سوئدی ها پس از سوت پایان بازی به جوش آمد؛ مربی خشمگین سوئد یان اندرسون ، مسئولان آلمانی را متهم کرد که سر به سر اعضای تیمش گذاشته اند.

پونتوس یانسون  بازیکن تعویضی سوئد هم گفت که به خاطر رفتار آلمانی ها عصبانی شده بود، اما قبول داشت که آن ها در نهایت از کار خود اظهار پشیمانی کردند.

چهره مغموم جیمی دورماز پس از بازی تیمش سوئد در برابر آلمان

چهره مغموم جیمی دورماز پس از بازی تیمش سوئد در برابر آلمان

یانسون گفت:

به نظر من، بعضی از آن ها به طرز بی ادبانه ای شادی کردند. احساسات زیادی در کار بود، ما تازه گل خورده بودیم و بازی را باخته بودیم، برای همین آن کارها خیلی زننده بود. شاید هم آن عصبانیت من ضرورتی نداشت، ولی آن ها بعدش عذرخواهی کردند، پس باید می پذیرفتیم و قضیه تمام می شد. همه در آن لحظات، خیلی احساساتی شده بودیم.

به نظر می رسید که تاکتیک سوئد برای بستن مرکز دفاع و باز گذاشتن فضای دو جناح برای آلمانی ها داشت جواب می داد تا اینکه گل دیرهنگام کروس زده شد. حالا سوئد باید خودش را بازسازی کند و مکزیک را شکست دهد تا صعود خود را به مرحله دوم قطعی کند.

یانسون می گوید:

ما در رختکن گفتیم که همه چیز در دست های خود ماست. البته که ما عصبی و ناراحت هستیم ولی باید به شرایط عادی برگردیم و بازی بعد را ببریم.

تیم ملی سوئد در ۲۷ ژوئن(۶ تیر)، در ورزشگاه یکاترینبورگ ، به مصاف مکزیک می رود.

منبع: reuters.com