پیش بازی منچستریونایتد لیورپول به روایت آمار

تیم های منچستریونایتد و لیورپول امروز در دیداری حساس از هفته سی ام رقابت های لیگ جزیره، به مصاف هم خواهند رفت. این دیدار 170 امین رویارویی دو تیم در رقابت های لیگ برتر انگلستان خواهد بود.

تیم منچستر یونایتد امروز در ورزشگاه اولدترافورد میزبان تیم لیورپول است

تیم منچستر یونایتد امروز در ورزشگاه اولدترافورد میزبان تیم لیورپول است

در حالی که تنها چند ساعت تا شروع این دیدار حساس و نفس گیر در ورزشگاه اولدترافورد باقیست، آمار و ارقام تاریخچه مربوط به این دیدار را بررسی می کنیم:

۱-- بیشترین تعداد باخت تیم لیورپول در تاریخ رقابت های لیگ جزیره مقابل تیم منچستریونایتد بوده است(۶۷ باخت).

۲—دو دیدار از سه رویارویی قبلی دو تیم در لیگ جزیره گلی در بر نداشته. این آمار وقتی جالب است که بدانیم قبل از سه بازی اخیر، دو تیم تنها یک تساوی بدون گل طی ۴۹ دیدار رو در رو داشته اند.

۳—سه دیدار اخیر دو تیم مساوی شده است. این در حالی است که هیچ گاه در تاریخ رقابت های لیگ برتر انگلستان این اتفاق رخ نداده که چهار بازی متوالی دو تیم به تساوی بیانجامد.

۴—در سیزده دیدار اخیر برگزار شده بین تیم های منچستریونایتد و لیورپول در ورزشگاه اولدترافورد، تیم منچستریونایتد صاحب ۱۰ پیروزی شده است.

۵—تنها منچسترسیتی و چلسی(هر کدام ۶ بار) موفق شده اند بیش از تیم لیورپول(۵ بار)، منچستر یونایتد را در استادیوم اولدترافورد شکست دهند.

۶—در فصل جاری هیچ تیمی در ۵ لیگ معتبر اروپایی موفق نشده بیش از تیم لیورپول در بازی های خارج از خانه گلزنی کند(۳۴ گل، برابر با لیون فرانسه).

۷—روملو لوکاکو مهاجم تنومند بلژیکی تیم منچستریونایتد، در مجموع ۹۹ گل در رقابت های لیگ جزیره به ثمر رسانده است. اگر او در دیدار امروز گلزنی کند به پنجمین بایکن جوانی بدل خواهد شد که به رکورد ۱۰۰ گل زده در لیگ برتر انگلستان رسیده است. البته لوکاکو تنها ۱۶ گل از ۹۹ گل خود را به شش تیم برتر(Big Six) لیگ جزیره زده است.

۸—در هشت تقابل اخیر خوزه مورینیو و یورگن کلوپ در تمامی رقابت ها، تنها یک بار مورینیو پیروز بوده است(۴ مساوی و ۳ شکست). تنها پیروزی مورینیو در زمان سرمربیگری او در رئال مادرید بود که تیم او موفق شد تیم دورتموند به سرمربیگری کلوپ را در دور برگشت از مرحله نیمه نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، دو بر صفر شکست دهد(هر چند تیم مورینیو در مجموع دو دیدار رفت و برگشت با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب شاگردان کلوپ شد).

۹—محمد صلاح در ۵ مسابقه متوالی اخیر رقابت های لیگ جزیره موفق به گلزنی شده است. تنها دنیل استوریج(۸) و مایکل اوون(۶) موفق شده اند در دیدارهای متوالی بیشتری برای تیم لیورپول گلزنی کنند.

دیدار بین دو تیم منچستر یونایتد و لیورپول از هفته سی ام رقابت های لیگ جزیره از ساعت ۱۶ امروز به قضاوت کریگ پاوسن در ورزشگاه اولدترافورد آغاز خواهد شد. در حال حاضر تیم منچستر یونایتد با ۶۲ امتیاز در رده دوم جدول رده بندی قرار دارد و تیم لیورپول با ۶۰ امتیاز در رده سوم است.

به بهانه خروج رونالدو از رئال: 7 لحظه به یادماندنی کریس در برنابئو

نزدیک به یک هفته از خرید باشگاه یوونتوس می گذرد. خریدی تاریخی که یکی از بهترین بازیکنان دنیا را از کهکشانی ها جدا کرد. به بهانه خروج کریستیانو رونالدو از رئال مادرید، هفت لحظه به یاد ماندنی رونالدو در این تیم را با شما به اشتراک می گذاریم.

کریستیانو رونالدو طی یک دهه حضور در لالیگا، فوتبال دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد

کریستیانو رونالدو طی یک دهه حضور در لالیگا، فوتبال دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد

دنیای فوتبال هم چنان از انتقال کریستیانو رونالدو در شوک است. رونالدو با ۹ سال حضور در رئال مادرید، دوره ای از لالیگا و فوتبال اروپا را تحت تاثیر خود قرار داد و در نظر بسیاری از کارشناسان، او بهترین بازیکن دنیاست.

حال صفحه ای جدید از کتاب زندگی او در تورین باز می شود. جهان منتظر درخشش کریستیانو رونالدو در یوونتوس و فتح جام ها و مقام های جدید خواهد بود.

هفت لحظه به یاد ماندنی رونالدو در رئال مادرید را برای شما آماده کرده ایم:

۷. شکستن رکورد مبلغ نقل و انتقال از منچستر یونایتد

زمانی که کریستیانو رونالدو در سانتیاگو برنابئوی مملو از جمعیت، به عنوان بازیکن رسمی رئال مادرید معرفی شد، دنیای فوتبال شاهد سطوح جدیدی از انتظارات بود.

رونالدو در آن زمان، با مبلغ ۸۰ میلیون پوند، از منچستر یونایتد به پایتخت اسپانیا منتقل شد تا فصلی جدید را در فوتبال اسپانیا آغاز کند.

اگر چه، با کامل شدن چنین قراردادی، انتظارات از رونالدو بسیار بالا رفت. اما در آن زمان کمتر کسی انتظار داشت که این سوپر استار پرتغالی، فوتبال کهکشانی ها را دستخوش تغییر کند.

 

۶. بازگشت به الدترافورد برای شکار منچستر یونایتد

طی فصل ۱۳-۲۰۱۲ و در لیگ قهرمانان اروپا، رئال مادرید و منچستر یونایتد در دور یک شانزدهم نهایی، مقابل یکدیگر قرار گرفتند. کاملا مشخص بود که پسر طلایی سابق منچستر،  آماده درخشش و گل زنی مقابل باشگاه سابق خود بود. شرایط بازی بسیار سخت بود. مادرید برای انجام بازی برگشت به منچستر سفر کرده بود. بازی رفت با نتیجه مساوی ۱ بر ۱ در برنابئو به پایان رسیده بود. گل های دیدار اول نیز توسط دنی ولبک از منچستر و کرسیتیانو رونالدو از رئال به ثمر رسیده بود. بازی برگشت در الدترافورد، برای درامی بزرگ آماده شده بود و رونالدو از تاثیرگذاری بزرگ خودش در آن دیدار به هیچ عنوان دریغ نکرد. اگر چه درخشش رونالدو با اخراج شدن نانی از منچستر یونایتد، بسیار کمتر از قبل دیده می شد.

در ادامه بازی، لوکا مودریچ توانست گل به خودی راموس را جبران کند و رئال مادرید را به بازی برگرداند. این فرصتی طلایی برای رونالدو بود تا کهکشانی ها را برنده از میدان خارج کند. او توانست با حمله ای سهمگین به دفاع منچستر، گل برتری را به ثمر برساند تا شیاطین سرخ به بدترین شکل ممکن حذف شوند. کریستیانو پس از این گل ارزشمند، خوشحالی نکرد تا صحنه ای بیش از پیش نمادین در ذهن ها شکل گیرد.

 

۵. گل پیروزی مقابل بارسلونا در مسیر قهرمانی لالیگا

رئال مادرید تا سه سال پس از ورود کریستیانو رونالدو به این باشگاه، در سایه پیروزی های بارسلونا حریف دیرینه خود در لالیگا قرار داشت. رئال مادرید در آوریل ۲۰۱۲، در حالی وارد نیوکمپ شد که می دانست پیروزی در این ال کلاسیکو، اولین قهرمانی کهکشانی ها در لالیگا از سال ۲۰۰۸ تا آن زمان را به همراه دارد. سامی خدیرا در ابتدای کار رئال را ۱ بر ۰ پیش انداخت. اما دیری نپایید که الکسیس سانچز، گل مساوی بارسلونا را به ثمر رساند. باری دیگر، همه چیز برای درخشش رونالدو آماده شده بود. او با دریافت یک پاس کلیدی از مسعود اوزیل در محوطه جریمه، بی درنگ توپ را از کنار دستان ویکتور والدز به دروازه رساند تا بردی دراماتیک در نیوکمپ برای رئالی ها رقم بخورد. آن ها توانستند پس از سال ها تلاش و به بهترین شکل ممکن، قهرمانی لیگ برتر اسپانیا را کسب کنند.

 

۴. کمک به رئال مادرید برای برد سومین لیگ قهرمانان اروپای متوالی

رئال مادرید طی فصل ۱۷-۲۰۱۶، با برد ارزشمند ۴ بر ۱ مقابل یوونتوس(باشگاه فعلی رونالدو)، توانست برای دومین بار متوالی لیگ قهرمانان اروپا را فتح کند. پیش از آن و یک سال قبل، رئال با پیروزی در ضربات پنالتی مقابل اتلتیکو مادرید، لیگ قهرمانان را فتح کرده بود. پس از این دو سال، هیچ کس انتظار نداشت که شرایط برای کهکشانی ها رویایی تر از این پیش برود.

رئال مادرید در فصل ۱۸-۲۰۱۷ توانست با برد ۳ بر ۱ مقابل لیورپول و محمد صلاح، به سومین جام قهرمانان اروپای خود دست یابد و از این نظر، هت تریک کند. آن ها با بازی خود در کیف، بار دیگر سلطه خود بر جهان فوتبال را به رخ همگان کشاندند. رونالدو در آن دیدار موفق به گلزنی نشد، با این وجود نقشی کلیدی در تیمش ایفا کرد. او مسابقات را با ۱۵ گل زده به پایان رساند و توانست با اختلاف پنج گل با نفر دوم، در رده اول جدول گلزنان لیگ قهرمانان قرار گیرد.

 

۳. پرواز به سوی دروازه یوونتوس

پانزدهمین گل از سری گل های رونالدو طی مسیر سومین قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا، مقابل تیم یوونتوس به ثمر رسید. او با برگردان استثنایی خود توانست گلی حماسی را وارد دروازه یوونتوس و بوفون کند.

زین الدین زیدان مربی وقت کهکشهانی ها، در دیدار رفت دور یک چهارم نهایی، یوونتوس را با نتیجه ۳ بر ۰ شکست داد و این رونالدو بود که با ضربه کوبنده خود، توجه همگان را به گل خود جلب کرد.

 

۲. رهبری مادریدی ها به سوی کسب دسیما

مدت ها بود که رئال مادرید به دنبال دستیابی به لقب لا دسیما بود. این لقب به تیمی داده می شود که از ابتدای تاریخ خود، به ۱۰ عنوان لیگ قهرمانان اروپا دست پیدا کند. در عصر رونالدو و درخشش کهکشانی ها، این رویا در نهایت به حقیقت پیوست.

در حالی که رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۴، به مصاف حریف دیرینه خود، اتلتیکو مادرید رفت، فضایی عجیب استادیوم و زمین بازی را فرا گرفته بود. در نهایت، لیسبون میزبان ۱۰ امین قهرمانی کهکشانی ها در لیگ قهرمانان اروپا بود. بیش از هر بازیکن دیگری، این کریستیانو رونالدو بود که به رئال مادرید برای رسیدن به اهدافش کمک کرد. طی دیدار فینال، راموس با ضربه سر خود در راموس تایم! نتیجه را مساوی کرد تا بازی به وقت های اضافه کشیده شود. در ادامه کار، رونالدو با ضربه پنالتی خود، پیروزی ۴ بر ۱ مقابل اتلتیکو را برای رئالی ها تضمین کرد.

 

۱. دریافت دومین توپ طلای متوالی در سال ۲۰۱۷

با این حس که فوتبال اروپا تحت تاثیر و سلطه او است، کریستیانو رونالدو توانست باری دیگر توپ طلا را بدست آورد. این دومین بار متوالی بود که او این عنوان مهم را دریافت کرد. رونالدو با درخشش خود در سال ۲۰۱۷، توانست لیونل مسی را پشت سر بگذارد.

کسب این مقام، از آخرین دستاورد های رونالدو با رئال مادرید بود. نبرد رونالدو و مسی، داستان یک دهه از تاریخ لالیگا را رقم زد.

 

با انتقال رونالدو به باشگاه یوونتوس، یکی از بزرگترین رقابت ها از بین رفته است. این دو بازیکن مدت ها به عنوان رهبر دو تیم بزرگ اسپانیایی به مصاف یکدیگر می رفتند و آن چه مشخص است، پیروزی نهایی رونالدو است. او طی دو فصل گذشته جلوتر از لیونل مسی، به عنوان بهترین بازیکن دنیا شناخته شد.

رونالدو آخرین روزهای خود در رئال مادرید را با افتخار پشت سر گذاشت. او با درخشش خود در بین کهکشانی ها، عصری متفاوت را در تاریخ این تیم رقم زد و هم اکنون، به باشگاهی بسیار معتبر در دنیای فوتبال پیوسته است. حال باید منتظر عملکرد خارق العاده او در باشگاه یوونتوس باشیم.

منبع: ۹۰Min.com

یک چهارم نهایی: پیش بازی انگلستان سوئد: نگرانی های ساوت گیت از مصدوم های احتمالی

یکی از بزرگترین نگرانی های تیم ملی انگلستان، احتمال عدم حضور اشلی یانگ و جیمی واردی در ترکیب اصلی تیم، مقابل سوئد خواهد بود.

ساوتگیت باید آماده مصدوم های احتمالی تیم ملی انگلستان باشد

ساوتگیت باید آماده مصدوم های احتمالی تیم ملی انگلستان باشد

دیدار تیم ملی سوئد و انگلستان، یکی از حساس ترین بازی های مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی روسیه است. این بازی ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران، در سامارا آرنا برگزار خواهد شد. این در حالی است که گرت ساوت گیت، سرمربی تیم ملی انگلستان، با چندین مصدوم احتمالی برای این دیدار، دست و پنجه نرم می کند. پس از پیروزی انگلستان مقابل کلمبیا در ضربات پنالتی، احتمال از دست دادن چند بازیکن کلیدی برای بازی بعد وجود دارد.

  • اشلی یانگ، در وقت های اضافه دچار مصدومیت شد و نتوانست به بازی ادامه دهد، اما جیمی واردی تا آخر دیدار ایستادگی کرد؛ با این حال، به دلیل مصدومیتش از شرکت در ضربات پنالتی خودداری کرد.
  • اگر چه احتمال عدم حضور این دو بازیکن کلیدی در ترکیب اصلی وجود دارد، اما انگلستان همچنان ستاره های خود از جمله واکر، راشفورد و هری کین که تا به این جای کار آقای گل جام جهانی است را در ترکیب دارد. این سه بازیکن پس از دیدار قبلی خود، احساس ناراحتی و مصدومیت می کردند.
  • واکر و کین مقابل کلمبیا، دچار گرفتگی عضله شدند که مسئله ای جدی برای این دو ستاره نبود.  واکر زمانی که اریک دایر، گل پیروزی تیم ملی انگلستان را به ثمر رساند، لنگ لنگان با هم تیمی های خود جشن گرفته بود، اما هم اکنون در وضعیتی مناسب قرار دارد.
  • راشفورد نیز از روز چهارشنبه به تمرینات عادی تیم پیوسته است و مانند بازی با کلمبیا، در ترکیب اصلی تیم مقابل تیم ملی سوئد بازی خواهد کرد.
  • ساوت گیت به طور حتم هری کین را در ترکیب اصلی تیم قرار خواهد داد. کین فاصله چندانی با دستیابی به کفش طلای جام جهانی روسیه ندارد.
  • دنی رز، برای تعویض احتمالی با یانگ در پست دفاع چپ، آماده خواهد بود.
  • اشلی یانگ از ناحیه مچ پا دچار مصدومیت شده است و با این وجود، بر اساس اخبار منتشر شده از وب سایت تایمز، احتمال حضو او در ترکیب اصلی تیم وجود خواهد داشت. ستاره باشگاه منچستر یونایتد، یکی از کلیدی ترین بازیکنان در ترکیب اولیه تیم ملی انگلستان خواهد بود، اما حضور جیمی واردی در تیم بسیار بعید است.
  • جیمی واردی، پس از دیدار خود مقابل کلمبیا، مجبور به تزریق قند به عضله هایش شد، تا پروسه درمان سریع تر انجام گیرد.

تیم ملی انگلستان، برای پیروزی مقابل سوئد، به آمادگی کامل بازیکنان خود نیاز دارد. آن ها باید در نظر داشته باشند که مانند دیدار مقابل کلمبیا، احتمال کشیده شدن بازی به وقت های اضافه بسیار بالا است.

سه شیر ها برای پیروزی مقابل کلمبیا، مجبور به ۱۲۰ دقیقه بازی شدند و در نهایت، برای اولین بار در تاریخ انگلستان توانستند در ضربات پنالتی به پیروزی برسند و طلسم خود را بشکنند.

تیم ملی سوئد توانست در همان ۹۰ دقیقه معمول بازی ها، ۱ بر ۰ سوئیس را شکست دهد، اما در بازی خود مقابل انگلستان، کار سختی خواهد داشت.

منبع: Metro.co.uk

گروه D : دفاع سمپائولی از عملکرد مسی و مقصر خواندن دیگر اعضای تیم!!

لیونل مسی و هم تیمی های او، عملکرد مناسبی را طی دو بازی گذشته خود به نمایش نگذاشته اند. این در حالی است که تیم ملی آرژانتین، در آستانه سقوط از مرحله مسابقات جام جهانی روسیه قرار دارد.

لیونل مسی، طی دو بازی گذشته خود برای تیم ملی آرژانتین، عملکرد مناسبی را از خود به نمایش نگذاشته است

لیونل مسی، طی دو بازی گذشته خود برای تیم ملی آرژانتین، عملکرد مناسبی را از خود به نمایش نگذاشته است

خورخه سامپائولی سرمربی تیم ملی آرژانتین، از عملکرد مسی در بازی های گذشته دفاع کرده است اما دیگر بازیکنان تیم را مقصر نتیجه گرفتن آرژانتین در جام جهانی می داند.

این نماینده آمریکای جنوبی بازی اول خود مقابل ایسلند را با نتیجه مساوی ۱ بر ۱ پشت سر گذاشت تا آرژانتین با ۱ امتیاز شانس صعود داشته باشد. روز پنج شنبه و طی دور دوم دیدارهای گروهی، آرژانتین با دریافت ۳ گل، بازی را به کرواسی واگذار کرد. آینده این تیم به آخرین بازی خود در مرحله گروهی جام جهانی بستگی دارد.

عملکرد لیونل مسی ستاره بارسایی آرژانتین، در دو بازی گذشته بسیار ضعیف بوده است. شروع این عملکرد ضعیف نیز با از دست دادن ضربه پنالتی در بازی مقابل ایسلند بود. ضربه ضعیفی که هنوز هم سنگینی آن، بازی مسی را تحت الشعاع قرار داده است. با این وجود سمپائولی بازیکنان دیگر آرژانتین را مقصر می داند که توانایی هم پایی با استعداد مسی را ندارند.

در سوی دیگر مسابقات و در گروه B، کریستیانو رونالدو با اختلاف از لیونل مسی بهتر عمل کرده است. او در هر دو دیدار تیم ملی پرتغال گلزنی کرده است و در مجموع با چهار گل، بالای جدول گلزنان جام جهانی روسیه قرار می گیرد. بسیاری از طرفداران و فعالان حوزه فوتبال معتقدند که جام جهانی، مسابقاتی است که بازیکنان برتر را از دیگر بازیکنان متمایز می کند؛ با این وجود، سمپائولی باور دارد که کنار هم قرار دادن این بازیکنان در کنار یکدیگر ناعادلانه است. او طی مصاحبه ای با بی بی سی و پس از باخت روز پنج شنبه تیم خود، این چنین گفت:

به نظر من کریستیانو بازیکنی عالی است(شما می توانید به هر آنچه او برای تیم ملی و باشگاه خودش بدست آورده است، نگاه کنید). در حال حاضر، نباید این دو بازیکن را مقایسه کنیم. به نظر من، بازیکنان تیم آرژانتین، درخشش مسی را می پوشانند. لئو محدود است و این محدودیت او به خاطر ایده آل نبودن هم تیمی هایش است. به عنوان سرمربی، باید این موارد را متوجه و با آن ها رو به رو شویم. من نیز باید این حقیقت را قبول کنم.

خورخه سمپائولی در ادامه سخنان خود، مسئولیت عملکرد ضعیف آرژانتین را بر عهده گرفت:

من مسئول این نتیجه هستم. من هم مانند تمام طرفداران رویایی فکر می کردم و این نتیجه ضعیف، من را بسیار ناراحت کرد. فکر می کنم که هر آنچه در توان داشتم را انجام دادم و نتوانستم آنچه که طرفداران می خواستند را به آن ها بدهم.

آرژانتین برای بقا در جام جهانی، وابسته به عملکرد نیجریه مقابل ایسلند بود. طی بازی روز جمعه، نیجریه با درخشش خود، توانست بازی را با نتیجه ۲ بر ۰ به پایان برساند. حال برای صعود به دور بعد، همه چیز به بازی آخر تیم ملی آرژانتین با نیجریه بستگی دارد.

۹۰min.com

فشار لیگ ها و باشگاه های برتر فوتبال به رئیس فیفا

مسئولان لیگ های برتر اروپایی برای گلایه از سبک مدیریتی جیانی اینفانتینو رئیس فیفا، به او نامه نوشته اند.

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا)

گروه های نماینده لیگ های برتر فوتبال جهان در حال فشار به جیانی اینفانتینو رئیس فیفا به دلیل برنامه هایش برای معرفی رقابت های جدید هستند. او متهم شده است که بدون شور و مشورت با برخی از بزرگ ترین ذی نفعان این ورزش، اقدام به تغییرات بزرگ می کند.

این باشگاه ها و لیگ ها طی چند سری نامه با لحن تند که توسط نیویورک تایمز منتشر و در جلسه شورای حکام روز جمعه فیفا ارائه شده است، جیانی اینفانتینو را به عقب نشینی از وعده هایش مبنی بر پیشبرد توافق عمومی متهم کرده و همچنین گفته اند که او با لحاظ کردن برنامه هایی برای یک تورنومنت جدید بین المللی باشگاهی  و جام جهانی بانوان برای تیم های ملی، مسئله سلامت بازیکنان را در معرض خطر قرار می دهد.

این نامه ها، برای اولین بار، نگرانی فزاینده ای از سبک مدیریتی اینفانتینو را در معرض دید عموم قرار می دهد. منتقدان، از جمله برخی از بالاترین مقامات ارشد فیفا، به طور خصوصی و با عصبانیت، درباره سرعت و نحوه تصمیم گیری زیر نظر اینفانتینو، که در ۲۰۱۶ ریاست فیفا را بر عهده گرفته است، صحبت کرده اند.

اینفانتیو ماه گذشته عنوان کرده بود، این عادی است که مردم دیدگاه های متفاوتی داشته و راجع به آن ها بحث کنند و از قلمرو خود دفاع کنند.

او گفت:

"به عنوان ریاست فیفا، لازم است که تلاش کرده و مراقب تمام جهان باشیم. مشخصا این می تواند گاهی پرتنش شود؛ گاهی دیگر می تواند پر سر و صدا شود و در برخی مواقع نیز می تواند دوستانه باشد."

او همچنین اضافه کرد که این تصمیمات همواره پس از مشورت با تمامی ذی نفعان این عرصه گرفته شده است.

در دل تمام گلایه های اخیر، طرح شروع یک جام جهانی باشگاهی سودآور قرار دارد که پتانسیلی مالی آن معادل میلیون ها دلار می باشد، اما نیازمند این است که ۲۴ تیم باشگاهی در یک تورنومنت تابستانه شبیه به جام جهانی، که هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و برای فیفا ارزشی بیش از ۵ میلیون دلار دارد، شرکت کنند. قرار است این جام جایگزین جام کنفدراسیون هایی شود که یک سال قبل از جام جهانی برگزار شده و به عنوان یک تورنومنت تمرینی برای جام جهانی است و غالبا از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

فیفا با نمایندگان باشگاه ها، لیگ ها و اتحادیه بازیکنان در ماه فوریه ملاقات داشته و در مورد گسترش و جابجایی جام باشگاه های فوتبال جهان که در حال حاضر در ماه دسامبر برگزار می شود مذاکره کرده است؛ اما منابع رسمی اعلام کردند که قبل از انجام این مذاکره، جزئیات کمی در مورد این موضوع آماده کرده بودند.

در ۹ مارس، ریچارد اسکودامور، رئیس کمیته اجرایی لیگ برتر انگلیس، در نوشته خود در مقام رئیس اجرایی بهترین لیگ های قاره های مختلف، تحت عنوان انجمن لیگ های جهان، خطاب به اینفانتینو نوشت:

" فیفا با ارائه این راه حل به عنوان یک عمل انجام شده و بیان آن به عنوان نتیجه مشورت، تمامی تعاریف از عملکرد عالی و مدیریت خوب را نقض می کند."

چندی پیش نامه های جداگانه ای توسط باشگاه ها و لیگ های نماینده قاره به الکساندر سفرین، رئیس کنفدراسیون فوتبال اروپا(یوفا)، نوشته شد. این نامه ها در نشست هفتگی شورای فیفا بین اعضا توزیع شدند. سبک و لحن محتوای این نامه ها نیز مشابه نامه اسکودامور بود.

آندره آگنلی، رئیس اتحادیه باشگاه های اروپا، خطاب به سفرین نوشت:

"ما باید نگرانی های خود را در ارتباط با روندی که فیفا با آن درگیر است ابراز کنیم، چرا که به نظر می رسد چیزی که فیفا ارائه می کند یک سند تکمیل شده بدون هیچ گونه مشورت معناداری با شرکا یا در واقع جلب موافقت آن هاست."

آگنلی رئیس باشگاه یوونتوس است که یکی از موفق ترین تیم های ایتالیایی می باشد.

فیفا ۹۰ درصد درآمدش را از جام جهانی فوتبال مردان کسب می کند، اما باز هم به اروپا، جایی که یوفا ­می­ تواند هر فصل میلیون ها دلار از لیگ قهرمانان اروپا به عنوان بزرگ ترین رقابت باشگاهی به دست بیاورد، حسادت می ورزد. یک تورنومنت تابستانه که هر چهار سال برگزار شود می­تواند سرمایه فیفا را که به دنبال یک منبع درآمد است افزایش دهد تا به وعده های اینفانتینو مبنی بر توسعه گسترده تجهیزات که دو سال پیش در کمپین انتخاباتی خود اعلام کرده بود، جامه عمل بپوشاند.

جیانی اینفانتینو قبل از اینکه به سمت رئیس فیفا ارتقا پیدا کند دبیر عمومی یوفا، که دومین مقام رده بالای این سازمان می باشد، بود؛ وی در آن جایگاه با باشگاه ها همکاری می کرد تا لیگ قهرمانان اروپا را به یک غول جهانی تبدیل کرده و بدین وسیله میلیون ها دلار از اسپانسرها و رسانه ها جذب کند.

همچنین لیگ ها و باشگاه ها به وسیله ی آگنلی طرح پیشنهادی اینفانتینو درباره بازی های زنان را مورد بحث قرار داده و به آن ایراداتی وارد کرده اند که نه تنها توسعه باشگاه محور ورزش اروپا ، بلکه سلامت بازیکنانی را که با وجود "برنامه سنگین بازی های جهانی کنونی" به احتمال زیاد با "سفرهایی طولانی و خسته کننده" مواجه می شوند، به خطر می اندازد.

تحت فرمت پیشنهادی ویرایش شده توسط فیفا، ۱۶ تیم برتر باشگاهی دنیا به چهار گروه تقسیم می شوند و در چارچوب یک تورنومنت کوچک با یکدیگر رقابت می کنند تا قهرمان مشخص شود. تیم های برتر باید در پنجره سالانه ماه نوامبر بازی کنند. چهار لیگ منطقه ای کوچک تر نیز در پنجره ی بهار به رقابت خواهند پرداخت.

ولی ملت های اروپایی بزرگتر در گفت و گو با شورای فیفا معتقد بودند كه لیگ جدید بانوان می تواند  با قراردادهای تلوزیونی كنونی مقابله كند.

این نخستین باری نیست كه باشگاه ها و لیگ ها با فیفا رو در رو شده اند. در سال های اخیر بعد از اختلاف نظرهایی كه جام جهانی ۲۰۱۰ به دنبال داشت، این سازمان مبلغ پرداختی به تیم هایی كه بازیکنان را برای جام جهانی آماده می كنند، به طور قابل توجهی افزایش داده است. در آن زمان چندین باشگاه بزرگ به دلیل این که بازیكنانشان مصدوم از تورنومنت برگشته بودند، خشمگین شده بودند.

مدت كوتاهی پس از پیروزی اینفانتینو ۴۷ ساله در انتخابات، وی كمیته ای در جهت حمایت از بازیكنان، مربیان و مدیران باشگاه ها ایجاد كرد. وی در سند  پایه ای به نام فیفا ? نوشت:

"ایجاد چنین تغییراتی را برای «بالاترین استانداردهای شفافیت و مدیریت عالی» ایجاد می کند"

زمانی كه عده ای از تاثیر گذارترین مقامات فوتبال از جمله اسکودامور در كمیته جدید به عضویت درآمدند، اینفانتینو به تک روی در کار متهم شده بود. لارس کریستر اولسون كه ریاست اتحادیه لیگ های حرفه ای فوتبال اروپایی را بر عهده دارد، در نامه ای به تاریخ ۷ مارس نگرانی های خود را به سفرین ابراز كرد.

اولسون نوشت:

"من قبل از هرگونه تصمیم گیری، به دنبال یک رایزنی کاملا متفاوت و قابل اعتماد در مورد موضوعات مهم و حیاتی برای توسعه ی آتی فوتبال در راستای وعده هایی که رئیس فیفا هنگام تحویل گرفتن پست داده است، هستم."

راینهارد گریندل، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و عضو شورای فیفا نیز در مصاحبه ماه گذشته گفته بود:

"ما بزرگ ترین اتحادیه فوتبال و برنده جام جهانی هستیم ولی او حتی یك كلمه هم با من صحبت نمی كند."

شورای فیفا  ماه گذشته تصمیم گیری در مورد برنامه های گسترش جام جهانی باشگاه ها و رقابت های جدید بانوان را به تاخیر انداخت. نشست بعدی این شورا ماه ژوئن در شهر مسكو برگزار خواهد شد که در آن نشست، انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶  نیز در دستور کار شورای فیفا قرار دارد."

منبع: nytimes.com

 

10 بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره

تا چند سال قبل یک بحث همیشگی بین هواداران فوتبال جریان داشت. آن ها همواره در مورد این که کدام لیگ اروپایی جذاب تر است اختلاف نظر داشتند. عده ای لیگ غیرقابل پیش بینی و پویای انگلیس را جذاب ترین می دانستند، برخی لیگ پر برخورد ایتالیا، بعضی لیگ سرعتی اسپانیا و عده ای هم لیگ منضبط آلمان را. اما اکنون دیگر کمتر کسی وجود دارد که به جذاب تر بودن لیگ جزیره اذعان نداشته باشد. در لیگ جزیره بیگ فور تبدیل به بیگ سیکس شده و اکنون شش تیم مطرح و مدعی عنوان قهرمانی در این لیگ پرهیاهو حضور دارند. از طرفی کوچ سرمربیان صاحب سبک و صاحب نام دنیا از جمله پپ گواردیولا، آنتونیو کونته و یورگن کلوپ به این لیگ به جذابیت های آن افزوده است.

پارک جی سونگ پرافتخارترین بازیکن آسیایی شاغل در لیگ جزیره

پارک جی سونگ پرافتخارترین بازیکن آسیایی شاغل در لیگ جزیره

اما احتمالا دانستن این که کدام بازیکنان آسیایی در تاریخ محبوب ترین لیگ دنیا بازی کرده و جزو بهترین ها بوده اند، برای خیلی از هواداران فوتبال جالب باشد. در این مقاله ۱۰ بازیکن برتر آسیایی تاریخ لیگ جزیره را معرفی می کنیم:

 

۱۰—سئول کی هیون (ردینگ، فولهام) 

سئول کی هیون اولین بازیکن اهل کره جنوبی بود که موفق شد در رقابت های مهم لیگ قهرمانان اروپا گلزنی کند( با لباس تیم اندرلخت بلژیک). کی هیون که سابقه بازی در تیم های ولورهمپتون و ردینگ انگلستان را داشت، در سال ۲۰۰۷ به باشگاه فولهام پیوست. او در این تیم روند نوسانی را طی کرد و نهایتا قبل از رقابت های جام جهانی سال ۲۰۱۰، در حالی که به طور قرضی برای الهلال عربستان بازی می کرد، قرارداد خود را با تیم فولهام فسخ کرد.

 

۹—مایا یوشیدا (ساوتهمپتون) 

پس از گذشت شش ماه از حضور ناموفق لی تاداناری ژاپنی در باشگاه ساوتمهمپتون، انتقال یوشیدای ژاپنی به این تیم ریسک بزرگی به شمار می رفت. البته این ریسک جواب داد و او برخلاف تاداناری در ساوتهمپتون موفق بود. اکنون یوشیدای ۲۹ ساله یکی از بازیکنان باسابقه این باشگاه به حساب می آید.

 

۸—لی یونگ پیو (تاتنهام) 

لی یونگ پیو نسبت به اعتباری که برای خود دست و پا کرد، بازیکن بهتری بود. او مجموعا ۷۰ بازی در لیگ جزیره انجام داد. دوران اوج او در لیگ جزیره، زمانی بود که در تاتنهام بازی می کرد. در فصل ۲۰۰۵/۰۶ او ۳۱ بازی برای تاتنهام انجام داد و نهایتا همراه با این تیم به مقام پنجمی لیگ جزیره رسید و در همان سال به عنوان چهارمین دفاع برتر لیگ انتخاب شد.

 

۷—سان جی های (منچسترسیتی) 

سان جی های اول بازیکن چینی بود که در لیگ جزیره گلزنی کرد و به همراه تیم منچسترسیتی به عنوان قهرمانی این رقابت ها دست یافت. او هفت سال در این تیم بازی کرد و مجموعا ۱۵۰ بازی با منچسترسیتی انجام داد. 

 

۶—شینجی کاگاوا (منچستریونایتد) 

شینجی کاگاوای ژاپنی که هواداران تیم دورتموند او را خیلی دوست داشتند، آن طور که باید و شاید نتوانست قابلیت های خود را در لیگ جزیره همراه با منچستر یونایتد نشان دهد. اولین فصل حضور او در یونایتد با مصدومیت همراه بود، اما در همان فصل هم موفق شد در مقابل نوریچ سیتی هتریک کند. کاگاوا اولین بازیکن ژاپنی بود که موفق شد به عنوان قهرمانی لیگ جزیره دست یابد.

 

۵—کی سونگ یئونگ (سوانزی سیتی، ساندرلند) 

بهترین راه توصیف کی سونگ یئونگ کره ای، اشاره به تاثیرگذاری فراوان اوست. او در سال ۲۰۱۲ از تیم سلتیک به سوانزی پیوست و در فصل ۲۰۱۴/۱۵ به عنوان بهترین بازیکن این باشگاه انتخاب شد. کی سونگ یئونگ فصل قبل به طور قرضی به ساندرلند پیوست. قرارداد یئونگ امسال به پایان می رسد.

 

۴—شینجی اوکازاکی (لسترسیتی) 

سه بازیکن در این فهرست وجود دارند که قهرمان لیگ جزیره شده اند، اما تجربه قهرمانی هیچ کدام مثل قهرمانی شینجی اوکازاکی با لسترسیتی در سال ۲۰۱۶ شیرین و عجیب نبود. لسترسیتی در فصل قبل از قهرمانی تاریخی اش، به سختی از سقوط به دسته اول جان سالم به در برده بود و قطعا خوشبین ترین هوادار این تیم هم فکر نمی کرد تیم رانیری به فاصله یک سال بتواند فاتح این رقابت های دشوار شود. شینجی اوکازاکی در آن فصل به یاد ماندنی گران قیمت ترین بازیکن تیم لسترسیتی بود!

 

۳—علی الحبسی (بولتون، ویگان) 

علی الحبسی تنها بازیکن غرب آسیایی حاضر در این فهرست است. تنها بازیکنان بین الملی غرب آسیایی که در لیگ جزیره بازی کرده اند شامل: زش رحمان پاکستانی، کریم باقری، اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان ایرانی و علی الحبسی اردنی هستند. البته به ایرانی های شاغل در لیگ جزیره خیلی مجال خودنمایی نرسید. داستان علی الحبسی در این بین بسیار جالب است. او تا سن ۱۷ سالگی حتی قصد نداشته دروازه بان شود. اما یک گلر قدیمی استعداد او را در پست دروازه بانی کشف کرد. او مراحل پیشرفت را به سرعت پیمود و در سال ۲۰۰۶ به تیم بولتون واندرز در لیگ جزیره پیوست تا مشخص شود استعدادیابی دقیق جان باریج تا چه اندازه در زندگی حرفه ای الحبسی تاثیرگذار بوده است.

 

۲—سون هیونگ مین (تاتنهام) 

بی شک سون هیونگ مین در حال حاضر یکی از آماده ترین و تاثیرگذارترین بازیکنان شاغل در لیگ جزیره است. او بازیکنی سخت کوش است که کاملا در خدمت تیم بازی می کند. سون بازیکن محبوب هواداران و سرمربی تاتنهام نیز هست. مائوریسیو پوچتینو به خاطر توانایی بازی کردن سون در چندین پست مختلف، او را به روبرتو سولدادو، ونست یانسن و فرناندو یورنته ترجیح می دهد. سون که در حال حاضر تنها ۲۵ سال سن دارد، تا به حال ۱۶۵ بازی در دو باشگاه بوندس لیگایی، ۳۰ بازی در لیگ قهرمانان اروپا با لباس دو باشگاه مختلف و حدود ۱۰۰ بازی در لیگ جزیره را در کارنامه دارد. همچنین او ۲۰ گل ملی به ثمر رسانده و یکی از گران قیمت ترین بازیکنان آسیایی تاریخ به شمار می رود.

 

۱—پارک جی سونگ (منچستر یونایتد، کوئینز پارک رنجرز) 

اگر فصلی را که پارک جی سونگ به همراه با کیو پی آر به رقابت های چمپیون شیپ سقوط کرد و عملکرد چندان درخشانی نداشت در نظر نگیریم، بی شک لایق ترین فرد برای قرار گرفتن در این فهرست ۱۰ نفره کسی نیست جز خود او. پارک جی سونگ چهار بار همراه با منچستریونایتد قهرمان لیگ جزیره شده و یک مقام قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا را نیز در کارنامه دارد. او میان هم تیمی ها و هواداران یونایتد با عنوان بازیکن ”سه شُشه“ شناخته می شد. سر الکس فرگوسن گفته از این که در فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۰۸ پارک جی سونگ را در ترکیب اصلی منچستریونایتد قرار نداده سخت پشیمان است. پارک در دیدارهای مراحل یک چهارم نهایی و نیمه نهایی آن سال، به طور کامل بازی کرده بود. این مقاله را با سخنان ریو فردیناند در مورد پارک به پایان می رسانیم:

”پارک یک بازیکن واقعی برای هم بازیانش است. او به دلیل دوندگی و تحرک زیاد، هوش بالا و قدرت حمل توپ فوق العاده اش، در زمره برترین بازیکنان دنیا قرار دارد. سونگ پشت کار عجیبی دارد. او بازیکن سطح اولی است که دست کم گرفته می شود.“


بستن