_  

2018 سال مسی خواهد بود

2018 سال مسی خواهد بود

رئال مادرید و رونالدو فصل بسیار خوبی را در 2017 گذراندند رونالدو برنده جایزه “The Best” و همچنین برنده پنجمین توپ طلای خود شد و از این حیث به رکورد لئونل مسی رسید. این دو بازیکن افسانه ای 10 سال است بر جهان فوتبال سلطنت می کنند.

2018 سال مسی خواهد بود

.jpg

لیونل مسی بعد از گل مقابل رئال

در الکلاسیکویی که گذشت، در نیمه اول رئال مادرید بازی را به سرعت در دست گرفت. اما با شروع نیمه دوم و کاسته شدن انرژی رئال، بارسلونا بازی را در کنترل کرد و مسی مرکز زمین را در دست گرفت و یک گل و یک پاس گل به ثمر رساند و نمره ۱۰ را در انتهای بازی کسب کرد. مسی در این فصل در ۱۵۳۰ دقیقه ای که بازی کرده ۱۵ گل و ۶ پاس گل داده است. (تقریبا هر بازی یک گل) او همچنین در فصل ۲۰۱۷ بهترین بازی ساز و گلزن ترین بازیکن با زدن ۵۴ گل است و تنها یک رقیب به نام هری کین با ۵۳ گل دارد که ممکن است در آخرین بازی سال ۲۰۱۷ تاتنهام مقابل ساوتهمپتون این جایگاه را از او بگیرد.

مسی در این فصل موفق به دریافت کفش طلا شد.او با ۲۵ گل، گلزن ترین بازیکن تاریخ الکلاسیکو است و بالاتر از رائول گنزالس، دی استفانو و کریس رونالدو قرار دارد و همچنین تنها بازیکن تاریخ است که در مقابل رئال این تعداد گل را به ثمر رسانده است.

علاوه بر رکورد شکنی در تیم باشگاهی خود در تیم ملی (آرژانتین) هم رکورد زد. او با به ثمر رساندن  ۶۱ گل بالا تر از گابریل باتیستوتا با ۵۶ و کرسپو با ۳۵ و دیگو مارادونا با ۳۴ گل قرار گیرد. بعد از رکورد شکنی لئو مسی, باتیستوتا در مصاحبه ای اعلام کرد:

 " بعد از آقای گلی مسی در آرژانتین غمگین شدم اما همیشه می دانستم کسی خواهد آمد که رکورد مرا جابجا کند."

فشار لیگ ها و باشگاه های برتر فوتبال به رئیس فیفا

مسئولان لیگ های برتر اروپایی برای گلایه از سبک مدیریتی جیانی اینفانتینو رئیس فیفا، به او نامه نوشته اند.

فشار لیگ ها و باشگاه های برتر فوتبال به رئیس فیفا

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال

جیانی اینفانتینو رییس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا)

گروه های نماینده لیگ های برتر فوتبال جهان در حال فشار به جیانی اینفانتینو رئیس فیفا به دلیل برنامه هایش برای معرفی رقابت های جدید هستند. او متهم شده است که بدون شور و مشورت با برخی از بزرگ ترین ذی نفعان این ورزش، اقدام به تغییرات بزرگ می کند.

این باشگاه ها و لیگ ها طی چند سری نامه با لحن تند که توسط نیویورک تایمز منتشر و در جلسه شورای حکام روز جمعه فیفا ارائه شده است، جیانی اینفانتینو را به عقب نشینی از وعده هایش مبنی بر پیشبرد توافق عمومی متهم کرده و همچنین گفته اند که او با لحاظ کردن برنامه هایی برای یک تورنومنت جدید بین المللی باشگاهی  و جام جهانی بانوان برای تیم های ملی، مسئله سلامت بازیکنان را در معرض خطر قرار می دهد.

این نامه ها، برای اولین بار، نگرانی فزاینده ای از سبک مدیریتی اینفانتینو را در معرض دید عموم قرار می دهد. منتقدان، از جمله برخی از بالاترین مقامات ارشد فیفا، به طور خصوصی و با عصبانیت، درباره سرعت و نحوه تصمیم گیری زیر نظر اینفانتینو، که در ۲۰۱۶ ریاست فیفا را بر عهده گرفته است، صحبت کرده اند.

اینفانتیو ماه گذشته عنوان کرده بود، این عادی است که مردم دیدگاه های متفاوتی داشته و راجع به آن ها بحث کنند و از قلمرو خود دفاع کنند.

او گفت:

"به عنوان ریاست فیفا، لازم است که تلاش کرده و مراقب تمام جهان باشیم. مشخصا این می تواند گاهی پرتنش شود؛ گاهی دیگر می تواند پر سر و صدا شود و در برخی مواقع نیز می تواند دوستانه باشد."

او همچنین اضافه کرد که این تصمیمات همواره پس از مشورت با تمامی ذی نفعان این عرصه گرفته شده است.

در دل تمام گلایه های اخیر، طرح شروع یک جام جهانی باشگاهی سودآور قرار دارد که پتانسیلی مالی آن معادل میلیون ها دلار می باشد، اما نیازمند این است که ۲۴ تیم باشگاهی در یک تورنومنت تابستانه شبیه به جام جهانی، که هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و برای فیفا ارزشی بیش از ۵ میلیون دلار دارد، شرکت کنند. قرار است این جام جایگزین جام کنفدراسیون هایی شود که یک سال قبل از جام جهانی برگزار شده و به عنوان یک تورنومنت تمرینی برای جام جهانی است و غالبا از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

فیفا با نمایندگان باشگاه ها، لیگ ها و اتحادیه بازیکنان در ماه فوریه ملاقات داشته و در مورد گسترش و جابجایی جام باشگاه های فوتبال جهان که در حال حاضر در ماه دسامبر برگزار می شود مذاکره کرده است؛ اما منابع رسمی اعلام کردند که قبل از انجام این مذاکره، جزئیات کمی در مورد این موضوع آماده کرده بودند.

در ۹ مارس، ریچارد اسکودامور، رئیس کمیته اجرایی لیگ برتر انگلیس، در نوشته خود در مقام رئیس اجرایی بهترین لیگ های قاره های مختلف، تحت عنوان انجمن لیگ های جهان، خطاب به اینفانتینو نوشت:

" فیفا با ارائه این راه حل به عنوان یک عمل انجام شده و بیان آن به عنوان نتیجه مشورت، تمامی تعاریف از عملکرد عالی و مدیریت خوب را نقض می کند."

چندی پیش نامه های جداگانه ای توسط باشگاه ها و لیگ های نماینده قاره به الکساندر سفرین، رئیس کنفدراسیون فوتبال اروپا(یوفا)، نوشته شد. این نامه ها در نشست هفتگی شورای فیفا بین اعضا توزیع شدند. سبک و لحن محتوای این نامه ها نیز مشابه نامه اسکودامور بود.

آندره آگنلی، رئیس اتحادیه باشگاه های اروپا، خطاب به سفرین نوشت:

"ما باید نگرانی های خود را در ارتباط با روندی که فیفا با آن درگیر است ابراز کنیم، چرا که به نظر می رسد چیزی که فیفا ارائه می کند یک سند تکمیل شده بدون هیچ گونه مشورت معناداری با شرکا یا در واقع جلب موافقت آن هاست."

آگنلی رئیس باشگاه یوونتوس است که یکی از موفق ترین تیم های ایتالیایی می باشد.

فیفا ۹۰ درصد درآمدش را از جام جهانی فوتبال مردان کسب می کند، اما باز هم به اروپا، جایی که یوفا ­می­ تواند هر فصل میلیون ها دلار از لیگ قهرمانان اروپا به عنوان بزرگ ترین رقابت باشگاهی به دست بیاورد، حسادت می ورزد. یک تورنومنت تابستانه که هر چهار سال برگزار شود می­تواند سرمایه فیفا را که به دنبال یک منبع درآمد است افزایش دهد تا به وعده های اینفانتینو مبنی بر توسعه گسترده تجهیزات که دو سال پیش در کمپین انتخاباتی خود اعلام کرده بود، جامه عمل بپوشاند.

جیانی اینفانتینو قبل از اینکه به سمت رئیس فیفا ارتقا پیدا کند دبیر عمومی یوفا، که دومین مقام رده بالای این سازمان می باشد، بود؛ وی در آن جایگاه با باشگاه ها همکاری می کرد تا لیگ قهرمانان اروپا را به یک غول جهانی تبدیل کرده و بدین وسیله میلیون ها دلار از اسپانسرها و رسانه ها جذب کند.

همچنین لیگ ها و باشگاه ها به وسیله ی آگنلی طرح پیشنهادی اینفانتینو درباره بازی های زنان را مورد بحث قرار داده و به آن ایراداتی وارد کرده اند که نه تنها توسعه باشگاه محور ورزش اروپا ، بلکه سلامت بازیکنانی را که با وجود "برنامه سنگین بازی های جهانی کنونی" به احتمال زیاد با "سفرهایی طولانی و خسته کننده" مواجه می شوند، به خطر می اندازد.

تحت فرمت پیشنهادی ویرایش شده توسط فیفا، ۱۶ تیم برتر باشگاهی دنیا به چهار گروه تقسیم می شوند و در چارچوب یک تورنومنت کوچک با یکدیگر رقابت می کنند تا قهرمان مشخص شود. تیم های برتر باید در پنجره سالانه ماه نوامبر بازی کنند. چهار لیگ منطقه ای کوچک تر نیز در پنجره ی بهار به رقابت خواهند پرداخت.

ولی ملت های اروپایی بزرگتر در گفت و گو با شورای فیفا معتقد بودند كه لیگ جدید بانوان می تواند  با قراردادهای تلوزیونی كنونی مقابله كند.

این نخستین باری نیست كه باشگاه ها و لیگ ها با فیفا رو در رو شده اند. در سال های اخیر بعد از اختلاف نظرهایی كه جام جهانی ۲۰۱۰ به دنبال داشت، این سازمان مبلغ پرداختی به تیم هایی كه بازیکنان را برای جام جهانی آماده می كنند، به طور قابل توجهی افزایش داده است. در آن زمان چندین باشگاه بزرگ به دلیل این که بازیكنانشان مصدوم از تورنومنت برگشته بودند، خشمگین شده بودند.

مدت كوتاهی پس از پیروزی اینفانتینو ۴۷ ساله در انتخابات، وی كمیته ای در جهت حمایت از بازیكنان، مربیان و مدیران باشگاه ها ایجاد كرد. وی در سند  پایه ای به نام فیفا ? نوشت:

"ایجاد چنین تغییراتی را برای «بالاترین استانداردهای شفافیت و مدیریت عالی» ایجاد می کند"

زمانی كه عده ای از تاثیر گذارترین مقامات فوتبال از جمله اسکودامور در كمیته جدید به عضویت درآمدند، اینفانتینو به تک روی در کار متهم شده بود. لارس کریستر اولسون كه ریاست اتحادیه لیگ های حرفه ای فوتبال اروپایی را بر عهده دارد، در نامه ای به تاریخ ۷ مارس نگرانی های خود را به سفرین ابراز كرد.

اولسون نوشت:

"من قبل از هرگونه تصمیم گیری، به دنبال یک رایزنی کاملا متفاوت و قابل اعتماد در مورد موضوعات مهم و حیاتی برای توسعه ی آتی فوتبال در راستای وعده هایی که رئیس فیفا هنگام تحویل گرفتن پست داده است، هستم."

راینهارد گریندل، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و عضو شورای فیفا نیز در مصاحبه ماه گذشته گفته بود:

"ما بزرگ ترین اتحادیه فوتبال و برنده جام جهانی هستیم ولی او حتی یك كلمه هم با من صحبت نمی كند."

شورای فیفا  ماه گذشته تصمیم گیری در مورد برنامه های گسترش جام جهانی باشگاه ها و رقابت های جدید بانوان را به تاخیر انداخت. نشست بعدی این شورا ماه ژوئن در شهر مسكو برگزار خواهد شد که در آن نشست، انتخاب میزبان جام جهانی ۲۰۲۶  نیز در دستور کار شورای فیفا قرار دارد."

منبع: nytimes.com

 

گروه E : مروری بر بازی های روز جمعه جام جهانی : خروج برزیل از بحران با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار

روز جمعه در مرحله گروهی جام جهانی، برزیل پرافتخارترین تیم فوتبال جهان با ستاره های جدید خود و نیز ایسلند که در بازی اول آرژانتین را متوقف کرد، به مصاف حریفان خود رفتند.

گروه E : مروری بر بازی های روز جمعه جام جهانی : خروج برزیل از بحران با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار

برزیل در اولین بازی گروه E با نمایشی ناامید کننده در برابر سوئیس با نتیجه ۱-۱ متوقف شد. در این بین، ایسلند نیز در بازی اول خود در مقابل تیم قدرتمند آرژانتین به تساوی ۱-۱ دست یافت.

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است

ایسلند که کوچک ترین کشور دنیا است برای دومین بار است که در مسابقات مهم بین المللی حضور می یابد. این کشور کوچک، بعد از صعود دور از انتظار تیم ملی اش به مرحله یک چهارم نهایی یورو ۲۰۱۶، به یکی از محبوب ترین تیم های فوتبال دنیا تبدیل شد. پیروزی یا مساوی در بازی روز جمعه از گروه D ، ایسلند را نخستین تیمی می کند که پس از سنگال در سال ۲۰۰۲، دو بازی اولش را در جام جهانی نباخته است.

اما بازی اول روز جمعه، در سنت پترزبورگ، میان تیم های برزیل و کاستاریکا برگزار شد. پرسش هایی درباره ستاره برزیل نیمار و حضورش در این بازی به وجود آمده بود، آن هم پس از مصدومیتی که در تمرینات این هفته پیدا کرده بود.

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است.

نیمار در این ویدیو گفت:

من خوب تمرین کردم، راحت بودم. وضع پایم هم خوب است.

مسئولان فدراسیون فوتبال برزیل تأکید کردند که این موضوع ربطی به آن مصدومیت پای نیمار که او را سه ماهی از میادین دور کرد ندارد. برزیل پس از تساوی با سوئیس، برای کسب اولین پیروزی به نیمار نیاز داشت. این تیم از برترین تیم های دنیا است و هر نتیجه ای غیر از برد در برابر کاستاریکا شرایط صعود را برای آن ها بسیار دشوار می کرد.

برزیل همچنین با این مسئله که چه کسی را برای نقش مهاجم نوک انتخاب کند مواجه بود. گابریل ژسوس در بازی اول برزیل این نقش را به عهده داشت اما با روبرتو فرمینو تعویض شد، فرمینویی که در همان دقایق اندک حضورش بهتر بازی کرد و حتی نزدیک بود با یک ضربه سر گل پیروزی تیمش را به ثمر برساند.

در مقابل، کاستاریکا که چهار سال پیش به عنوان صدرنشین از گروه خود صعود کرد و تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی هم پیش رفت، در بازی اولش ۰-۱ از صربستان شکست خورد. کاستاریکا پیشینه خوبی در برابر برزیل نداشت: برزیل نُه تا از ۱۰ بازی با کاستاریکا را برده و تنها باختش هم برمی گردد به یک بازی دوستانه در سال ۱۹۶۰ . تنها پیروزی کاستاریکا در برابر تیمی از آمریکای جنوبی در جام جهانی، چهار سال پیش در مقابل اروگوئه بوده است.

نهایتا برزیل موفق شد طی یک بازی برتر با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار با نتیجه دو بر صفر کاستاریکا را شکست دهد.

حالا نگاهی بیندازیم به دیگر بازی های روز جمعه:

  • نیجریه در برابر ایسلند:

نیجریه بازی اول خود را در گروه اش با نتیجه ۰-۲ به کرواسی واگذار کرد و تاکنون یکی از تیم هایی بوده که پایین تر از سطح انتظار ظاهر شده است. تیم نیجریه با میانگین سنی زیر ۲۶ سال جوان ترین تیم جام جهانی امسال است، و با اینکه پرجمعیت ترین کشور آفریقاست(با حدود ۱۸۵ میلیون نفر) تاکنون هیچ گاه نتوانسته از مرحله یک شانزدهم نهایی بالاتر برود.

این بازی که در وولگوگراد برگزار شد با چنان پیش بینی هایی مبنی بر برد ایسلند همراه شده بود که اداره پست ملی این کشور اعلام کرده بود با توجه به اینکه بیشتر مردم می خواهند این بازی را تماشا کنند، سه ساعت زودتر تعطیل می شود.

مساوی در برابر لیونل مسی و آرژانتین در حد یک پیروزی بوده و ایسلندی ها را به صرافت انداخته بود که می توانند از گروه صعود کند. کاپیتان این تیم آرون گونارسون ، گفته بود که برای صعود باید بازی با آرژانتین را فراموش کرد.

گونارسون می گوید:

ما فعلا نمی توانیم روی آن بازی حسابی بکنیم. اگر بر بازی با نیجریه متمرکز نشویم و از آن نتیجه ای کسب نکنیم، آن وقت یک امتیاز بازی کذایی ( با آرژانتین ) به درد هیچ کس نمی خورد.

دروازبان ایسلند هانس هالدورسون قهرمان بازی با آرژانتین بود، به خصوص بعد از گرفتن پنالتی مسی.

هایمر هالگریمسون سرمربی ایسلند نیز گفت:

این بازی برای نیجریه حکم مرگ و زندگی را دارد، و همین باعث می شود که بازی اندکی جنبه روانی متفاوتی به خود بگیرد – آن ها مجبورند که ببرند. گویا سرنوشت این گروه قرار است در دقایق آخر، در بازی آخر معلوم شود. احتمالا این گروه با کمی حاشیه، یک ضربه ایستگاهی، یا گلی در وقت اضافه تکلیفش روشن شود. بازی های این گروه قرار است این شکلی باشد.

هر چند در این دیدار ایسلند نتوانست به پیروزی برسد و تحت تاثیر عملکرد بسیار خوب بازیکنان نیجریه قرار گرفت و با درخشش احمد موسی و با نتیجه دو بر صفر مغلوب این تیم شد. حال همه چیز به بازی های دور آخر مرحله گروهی بستگی دارد و تیم های صعود کننده آن زمان مشخص خواهند شد.

  • صربستان در برابر سوئیس

صربستان پس از پیروزی ۰-۱ در برابر کاستاریکا، آماده بازی با سوئیس شده بود و چشم امیدی نیز به مرحله یک شانزدهم نهایی داشت. صربستان در بازی روز جمعه خود قصد داشت یک برد مسلّم را در برابر سوئیس کسب کند.

الکساندر کولاروف کاپیتان صربستان پیش از انجام این دیدار گفت:

معلوم است که اگر به قصد مساوی بازی کنیم موفقیتی در کار نخواهد بود. البته که ما می خواهیم ببریم.

ضربه آزاد کولاروف بود که صربستان را به جایگاه محکمی در گروهش رساند اما سوئیس هم همان تیم سرسختی بود که در برابر برزیل ظاهر شده بود. سوئیس در ۲۳ بازی اخیرش فقط یک بار باخته بود، آن هم با نتیجه ۰-۲ به پرتغال در ماه اکتبر، در بازی های انتخابی جام جهانی. سوئیس برای تحت فشار گذاشتن برزیل از یک خط دفاعی و میانه قوی استفاده کرد و والون بهرامی شرایط بازی را برای نیمار بسیار دشوار کرده بود. بهرامی که با بازی در برابر برزیل، اولین بازیکن سوئیسی شد که در چهار دوره جام جهانی حضور می یابد، در دقیقه ۷۰ بازی به خاطر مصدومیت از ناحیه ران، زمین را ترک کرد. مشخص نبود که بهرامی شرایط حضور در بازی روز جمعه را داشت یا نه، چرا که دست کم در یک جلسه از تمرینات این هفته حضور نداشته است. صربستان نیز به دنبال آن بود که برای نخستین بار پس از ۱۹۹۸، که آن زمان نامش یوگسلاوی بود، در جمع ۱۶ تیم صعود کننده به مرحله بعد باشد. این تیم در جام های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ نتوانسته بود  از گروه خود بالا برود و چهار سال پیش هم جواز حضور در برزیل را کسب نکرده بود.

در نهایت دیشب در یک بازی دراماتیک تیم سوییس ابتدا بازی باخته را به تساوی کشاند و در دقایق پایانی نیز گل برتری را به ثمر رساند تا سوییس نیز مانند برزیل چهار امتیازی شود.

منبع: thestar.com

لیونل مسی روسیه آخرین شانس برای قهرمانی با آرژانتین است

لیونل مسی ستاره آرژانتین می داند که تمام فشار ها بر روی او است تا بالاخره بعد از چند شکست در فینال های مختلف بین المللی، پیروزی شیرینی بدست آورند و جام را بالای سر ببرند.

لیونل مسی  روسیه آخرین شانس برای قهرمانی با آرژانتین است

مسی گفت:

"جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برای من و هم تیمی هایم آخرین فرصت است تا عنوان قهرمانی را بدست آوریم."

لیونل مسی و تیم ملی آرژانتین در سه مرحله متوالی در بزرگترین رقابت های بین المللی خود در فینال ناکام مانند. رقابت هایی نظیر: جام جهانی ۲۰۱۴ و کوپا آمریکا ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶

مسی در مصاحبه با برنامه تلوزیونی "لا کورنیاسا" گفت:

"من بار ها اشک ریختم به خاطر ناکامی ها، فینال های از دست رفته و برای دست نیافتن به رویای کشورم برای دستیابی به افتخار پیروزی در جام جهانی."

لیونل مسی

لیونل مسی

مسی می داند که این آخرین فرصت برای او و هم تیمی هایش است تا در جام جهانی قهرمان شوند. مسی افتخارات فردی و تیمی بسیاری را در کارنامه خود دارد و به عقیده برخی فوتبال یک جام جهانی به این برنده ۵ توپ طلا بدهکار است. مسی که اکنون ۳۱ سال دارد و بازیکنانی مانند: سرخیو آگوئرو، گونزالو هیگواین، آنخل دیماریا، نیکولاس اوتامندی و خاویر ماسکرانو ۳۰ سال به بالا دارند که همه می دانند این آخرین شانس برای قهرمانی این تیم پر تجربه خواهد بود.

مسی گفت:

"این رویایی است که همیشه در سر داشتم تا بتوانم در تیم ملی باشم و جام را بالای سر ببرم و هر موقع به رقابت های جام جهانی نزدیک میشویم این رویا برای من قوی تر می شود."

"من می خواهم به تمام مردم کشورم بگویم که رویای آنها رویای من است. امسال هم به فینال خواهیم رسید، با این تفاوت که نتیجه فرق خواهد کرد و جام را بالای سر خواهیم برد و این خوشحالی را با هم شریک می شویم."

برای مشاهده ویدیویی از مهارت های لیونل مسی بروی لینک کلیک بفرمایید.

آیا بارسلونای این فصل بهترین خط دفاعی تاریخ باشگاه را دارد؟

مردان ارنستو والورده در این دوره از رقابت های لالیگا هنوز شکستی را نپذیرفته اند و باشگاه بارسلونا این موفقیت را به خط دفاعی و درواز بان خود مدیون است.

آیا بارسلونای این فصل بهترین خط دفاعی تاریخ باشگاه را دارد؟

مدافعان بارسلوناتمرینات مدافعان بارسلونا

این فصل بارسلونا مبنا را بر استواری خط دفاع، هماهنگی بالا و منسجم بودن در خط حمله قرار داده است و آبی اناری ها در ۲۷ بازی خود تنها ۱۳ گل دریافت کرده و ۷۰ گل به ثمر رسانده اند و از این حیث آنها تا کنون بهترین آمار دفاعی خود را دارند.

شنبه گذشته بارسلونا مهمترین بازی فصل خود را مقابل اتلتیکو مادرید با نتیجه ۱-۰ به سود خود به پایان رساند و اختلاف را با اتلتیکو به ۸ امتیاز رساند. در این بازی طبق انتظار ها نفوذ به دفاع دو تیم برای مهاجمان بسیار دشوار بود و در آخر لیونل مسی بود که دروازه را با یک ضربه ایستگاهی باز کرد تا بارسایی ها هم پیروز میدان باشند و هم یک کلین شیت دیگر را رقم بزنند.

اکنون مروری کنیم بر دیگر آمار های دفاعی فوق العاده بارسلونا

یکی از بهترین خط دفاعی بارسایی ها به فصل ۱۹۷۳-۱۹۷۲ بر میگردد که آنها در ۳۴ بازی خود ۲۱ گل دریافت کردند. در فصل ۱۹۸۷-۱۹۸۶ در ۳۴ بازی خود ۲۲ گل و در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۰ با مربیگری پپ گواردیولا آمار بی نظیر ۲۱ گل دریافتی در ۳۸ بازی را به ارمغان آوردند.

جرارد پیکه اسپانیایی و ساموئل اومتیتی فرانسوی در میان خط دفاعی بسیار با بازی هم آشنایی دارند و یکدیگر را پوشش می دهند و در سمت چپ هم جردی آلبا بعد از اختلافاتی که با انریکه مربی سابق بارسلونا داشت اکنون زیر نظر والورده به شرایط خوب خود بازگشته است و در سوی دیگر خط دفاع سرخی روبرتوی جوان و یکی از امید های اسپانیا در سال های آینده حضور دارد که مسی از او را یکی از "بهترین مدافعان راست جهان" لقب داد.

در خط هافبک بارسلونا بازیکنانی مانند راکیتیچ، بوسکتس و پائولینیو به عنوان هافبک دفاعی به تیم کمک می کنند. به گفته والورده:

"راکیتیچ بازیکنی است که آرامش کامل را به تیم برمیگرداند. او تعادل را هم در حمله و هم در هنگام دفاع برقرار می کند و بازیکنی است که هر چه از او انتظار می رود را دارد.

10 ستاره ای که دستشان هرگز به جام لیگ قهرمانان اروپا نرسیده

لیگ قهرمانان اروپا بی شک مهمترین رقابت های باشگاهی در دنیاست. هر ساله فوتبالدوستان بی شماری در سراسر جهان چشم به این رویداد جذاب می دوزند تا به معنای واقعی کلمه از فوتبال لذت ببرند و ستارگان مورد علاقه شان را در مهم ترین عرصه باشگاهی مستطیل سبز ببینند. هر تیمی که فاتح این رقابت های دشوار شود حداقل تا یک سال طرفدارانش را در دنیای توپ گرد سرافراز می کند. اما در این بین، بوده اند ستارگان بدشانسی که به دلایل مختلف دستشان از این جام معتبر کوتاه مانده. در این مقاله 10 بازیکن بزرگی را معرفی می کنیم(هرچند قطعا نام های بزرگ دیگری نیز هستند که نامشان می توانست در این لیست جای گیرد) که به رغم تمام شایستگی هایشان هرگز نتوانستند بر این جام ارزشمند بوسه بزنند.

10 ستاره ای که دستشان هرگز به جام لیگ قهرمانان اروپا نرسیده

جان لوئیجی بوفون افسانه ای، مغلوب بزرگ سه فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپا

جان لوئیجی بوفون افسانه ای، مغلوب بزرگ سه فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپا

 

۱۰) رود فن نیستلروی

این مهاجم گلزن هلندی مجموعا ۵۶ گل در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رسانده است. جالب اینجاست که نیستلروی حتی یک بار هم به فینال رقابت ها نرسیده است. البته در سال ۲۰۰۲ نزدیک بود این مهم رخ دهد اما منچستریونایتد در مرحله نیمه نهایی با قانون گل زده در خانه حریف در مقابل بایر لورکوزن آماده، شکست خورد تا آرزوی نیستلروی نقش بر آب شود. 

 

۹) پاتریک ویرا

پت ویرا بازیکنی فوق العاده بود که ستون تیم ونگر در خط میانی به شمار می رفت. ویرا از معدود بازیکنان لیگ جزیره بود که سر الکس فرگوسن نبرد با او را ترسناک می انگاشت. به هر حال ویرا با آرسنال نتوانست موفقیتی در چمپیونز لیگ کسب کند.  مدتی بعد، وقتی او به یوونتوس پیوست تا شاید در آن جا بتواند به این افتخار برسد، اتفاق جالبی رخ داد. در سال ۲۰۰۶ و در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا یوونتوس به توپچی ها رسید اما پت ویرا و یارانش توسط تیم سابق خود از گردونه این رقابت ها حذف شدند. البته بعدها اتفاق بدتری هم برای ویرا در این زمینه افتاد. او در ژانویه ۲۰۱۰ اینتر را ترک کرد و در مِی همان سال اینتر میلان فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد. 

 

۸) هرنان کرسپو

مگر می شود بازیکنی دو گل در فینال رقابتی بزند و نتواند جام را ببرد؟ در پاسخ باید بگوییم که بله این اتفاق قبلا رخ داده است. هرنان کرسپوی آرژانتینی در فینال معروف سال ۲۰۰۵ میان آ ث میلان و لیورپول، در همان نیمه اول دو گل به لیورپولی ها زد که اتفاقا یکی از این گل ها از زیباترین گل های زده شده در ادوار فینال های چمپیونز لیگ بود. پس از این دو گل یان دال توماسون نیز یک بار دیگر دروازه لیورپول را گشود تا میلانی ها با برد سه بر صفر به رختکن بروند. اما حماسه فوتبالی دیگری در ورزشگاه المپیک آتاتورک رقم خورد و لیورپول با یک کامبک استثنایی قهرمان رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۵ شد تا دستان هرنان کرسپو درعین ناباوری از کسب جام کوتاه بماند.

 

۷) پاول ندود

پاول ندود در سال ۲۰۰۳ فاصله چندانی با کسب این عنوان مهم نداشت اما بدشانسی گریبانش را گرفت. در مرحله نیمه نهایی رقابت های آن سال پاول ندود با گل تماشایی که به ثمر رساند یکی از عوامل حذف رئال مادرید و صعود یوونتوس به فینال بود اما با تکلی که روی پای استیو مک منمن زد کارت زرد گرفت و از حضور در فینال محروم شد. در غیاب ندود، یوونتوس در دیدار پایانی مقابل میلان در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی بدون گل رسید و نهایتا این میلانی ها بودند که در ضربات بی رحم پنالتی فاتح چمپیونز لیگ شدند. پاول ندود در همان سال جایزه توپ طلا را از آن خود کرد.

 

۶) فابیو کاناوارو

آخرین بازیکنی که بدون حتی یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، توپ طلا را برده کسی نیست جز فابیو کاناوارو. کاناواروی ایتالیایی در دوران بازیگری خود، یکی از بهترین ترین مدافعان فوتبال مدرن به شمار می رفت. او یک بار با اینترمیلان به نیمه نهایی چمپیونز لیگ راه یافت. اینتر در آن مرحله با قانون گل زده در خانه حریف مغلوب آ ث میلان شد. کاناوارو بعدها با لباس تیم های رئال مادرید و یوونتوس در این رقابت ها به میدان رفت، اما هرگز نتوانست حتی به مرحله نیمه نهایی برسد.

 

۵) دنیس برکمپ

مرد یخی، لقب این اسطوره هلندی است که فوبیای پرواز با هواپیما داشت و همواره با قطار نقل مکان می کرد. گل های زیبایی که برکمپ در لباس تیم آرسنال و تیم ملی هلند به ثمر رسانده هیچگاه از ذهن و خاطر هواداران فوتبال پاک نخواهد شد. او پس از هشت بار حضور متوالی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا با لباس آرسنال، نهایتا در سال ۲۰۰۶ به فینال این رقابت ها رسید اما اخراج زود هنگام ینس لمن دروازه بان وقت آرسنال، رویای برکمپ را خراب کرد و آرسن ونگر تصمیم گرفت دنیس برکمپ را از زمین بیرون بکشد تا خلا ده نفره بودن آرسنال کمتر حس شود. توپچی ها با وجود داشتن یک یار کمتر، تا اواخر آن دیدار یک بر صفر از آبی اناری ها پیش بودند اما آلمونیا دروازه بان کم تجربه توپچی ها، دو گل زاویه بسته از اتوئو و بلتی دریافت کرد تا دنیس برکمپ هم به صف بازیکنان بزرگی بپیوندد که دستشان از این جام ارزشمند کوتاه مانده.

 

۴) گابریل باتیستوتا

باتی گل! چه بازیکنی! چه اسطوره ای! چه گلزن بالفطره ای! و چه حیف که باتیستوتا هرگز حتی حضور در دور حذفی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را نیز تجربه نکرد! او در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ و در دور گروهی چمپیونز لیگ گل هایی به یاد ماندنی به تیم های آرسنال و منچستریونایتد زد. در سال ۲۰۰۰، باتیستوتا بدون این که بتواند عنوان قابل توجهی با فیورنتینا بدست آورد(سومی در سری آ)، سومین مرد سال فوتبال جهان لقب گرفت.

 

۳) زلاتان ابراهیموویچ

بازیکنی منحصر به فرد که طی ۱۵ فصل حضور در لیگ قهرمانان اروپا، سابقه ۴۸ بار گلزنی در ۱۲۴ مسابقه را دارد. اما جالب اینجاست که در ویترین افتخارات زلاتان، حتی یک مدال طلای چمپیونز لیگ هم به چشم نمی خورد. ایبرا چهار بار با پاریسن ژرمن، دو بار با یوونتوس، یک بار با آژاکس و یک بار با میلان به یک چهارم نهایی این رقابت ها رسید که در تمامی آن دیدارها ناکام بود. او یک بار با بارسلونا نیز به نیمه نهایی رسید که در آن جا در مقابل تیم فصل قبل آن زمان خود یعنی اینتر میلان شکست را پذیرا شد. زلاتان با تیم های مختلف مجموعا در ۴۰ دیدار از دور حذفی لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفته و موفق شده ۱۰ گل به ثمر برساند! البته مارکوپولوی اروپا هنوز هم این شانس را دارد که امسال بتواند با منچستریونایتد به ناکامی های خود در این زمینه پایان دهد، اتفاقی که احتمال رخ دادنش بسیار اندک است!

 

۲) جان لوئیجی بوفون

دروازه بان افسانه ای یوونتوس و تیم ملی ایتالیا تنها به اندازه یک تار مو با کسب عنوان قهرمانی رقابت های چمپیونز لیگ فاصله داشته. بوفون که هنوز هم در چهل سالگی یکی از بهترین دروازه بانان دنیاست تا به حال سه بار با یوونتوس به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده اما هر سه بار طعم تلخ شکست را چشیده است. بوفون در ماه اکتبر ۲۰۱۷ اعلام کرد در پایان این فصل بازنسته خواهد شد، مگر این که امسال بالاخره بتواند فاتح چمپیونز لیگ شود. بوفون گفت:

”تمام خواسته من این است که دوران ورزشی ام را با یک پیروزی بزرگ به پایان برسانم. دوازده سال پیش جام جهانی فوتبال را بردم. از آن زمان تا به حال سه فینال لیگ قهرمانان اروپا را باخته ام.“

 

۱) رونالدو

رونالدوی اورجینال که بی شک یکی از بهترین بازیکنان تاریخ دنیای فوتبال است، صدرنشین این فهرست ده نفره می باشد. مصدومیت های بیش از حد باعث شده، رونالدو مجموعا تنها در ۴۰ بازی لیگ قهرمانان اروپا به میدان رود. او با پیراهن پی اس وی آیندهوون و بارسلونا بازی های کمی در این رقابت ها انجام داد. کمی بعد او به اینتر میلان پیوست ولی با این تیم هم در مرحله یک چهارم نهایی چمپیونز لیگ سال ۱۹۹۹ حذف شد. رونالدو در آن مرحله، بازی رفت برابر منچستر یونایتد را به علت مصدومیت از دست داد و در بازی برگشت نیز تنها یک ساعت بازی کرد. در سال ۲۰۰۳ همه چیز برای رونالدو در کسب موفقیت با تیم رئال مادرید آماده بود. او در مرحله یک چهارم نهایی در ورزشگاه خانگی منچستر یونایتد هتریک کرد تا رئال مادرید راهی نیمه نهایی شود. کهکشانی ها در مرحله نیمه نهایی با یوونتوس روبرو شدند و رونالدو گل اول بازی رفت را در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به ثمر رساند تا ظاهرا همه چیز برای رئالی ها خوب پیش برود. اما باز هم یک مصدومیت بی موقع بلای جان رونالدو شد و او تنها در ۳۸ دقیقه از دیدار برگشت بازی کرد. رئال مادرید در مجموع دو بازی رفت و برگشت، با نتیجه چهار بر سه از یوونتوس شکست خورد. یک سال بعد مادریدی ها در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به مصاف موناکو رفتند اما فرناندو مورینتس که در همان فصل به طور قرضی از رئال به موناکو رفته بود، با بازی درخشان خود زمینه حذف رونالدو و یارانش را فراهم کرد.

ستاره های دیگری که می توانستند در این فهرست باشند: سرخیو آگوئرو، روبرتو باجو، فرانچسکو توتی، لیلیان تورام، لوتار ماتئوس، جاناتان هاگ، سسک فابرگاس و میشاییل بالاک.


شما میتوانید 5 خبرگزاری را پین کنید

می توانید یکی از خبرگزاری ها از حالت پین درآورده و مجددا تلاش کنید

بستن