شکست ناپذیرهای لندن

در انگلستان، شکست ناپذیرها یا  “The Invincibles”،  لقبی است که به تیم های فوتبال آرسنال و پرستون، پس از آنکه بدون شکست عنوان قهرمانی لیگ جزیره را کسب کردند، داده شد. پرستون در فصل 1888/89 با 27 بازی بدون شکست تحت سرمربیگری ویلیام سودل و آرسنال همراه با آرسن ونگر در فصل 2003/04 با 38 بازی بدون شکست به این عناوین دست یافتند.

شکست ناپذیرهای لندن

اصطلاح شکست ناپذیرها نیز در دیگر لیگ های فوتبال اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. به غیر از پرستون و آرسنال، تنها میلان و یوونتوس در بین تیم های پنج لیگ معتبر اروپایی، به ترتیب در فصول ۱۹۹۱/۹۲ و ۲۰۱۱/۱۲ به یک دوره سری-آ بدون شکست پایان دادند. در میان باشگاه های خارج از پنج لیگ معتبر اروپایی، تنها تیم سلتیک رقابت های لیگ و جام حذفی سال ۲۰۱۶/۱۷ در اسکاتلند را بدون شکست به پایان رسانده است.

در فصل ۲۰۰۳/۰۴ توپچی های لندن بدون متحمل شدن حتی یک شکست، عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلستان را به دست آوردند. آرسنالی ها طی ۳۸ دیدار، رکورد ۲۶ برد، ۱۲ تساوی و ۰ شکست را ثبت کردند. در هفته ششم لیگ، منچستر یونایتد می توانست به این رکورد پایان دهد اما رود فن نیستلروی در وقت های تلف شده یک پنالتی را از دست داد و بازی با نتیجه ۰ - ۰ به پایان رسید. سپس آرسنال در ۹ مسابقه لیگ به طور متوالی به پیروزی رسید و در پایان نیز با یک تساوی مقابل تاتنهام در آوریل ۲۰۰۴، مقام قهرمانی لیگ برتر انگلستان را به دست آورد. توپچی ها در مرحله نیمه نهایی جام حذفی در همان سال در برابر منچستر یونایتد و در رقابتهای جام اتحادیه در مصاف با میدلزبورو شکست خوردند. آرسنال به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا نیز رسید که در آن مرحله توسط یکی از رقبای لندنی خود یعنی چلسی، حذف شد.

در اواسط فصل بعد، یک جام طلایی ویژه لیگ جزیره، به دلیل کسب عنوان قهرمانی بدون متحمل شدن حتی یک شکست، به آرسنال اهدا شد. آرسنال در بازی دوم خود در لیگ برتر ۲۰۰۴/۰۵ میدلزبورو را شکست داد و به رکورد ۴۲ بازی بدون شکست ناتینگهام فارست دست یافت. این شاهکار توپچی ها با پیروزی در ۷ بازی دیگر به رکورد ۴۹ بازی بدون شکست تبدیل شد. سرانجام این منچستریونایتد بود که رکورد قرمزهای لندن را در بازی پنجاهم شکست. این دیدار با نتیجه دو بر صفر به نفع یونایتد به پایان رسید.

جام طلایی ویژه لیگ جزیره، به دلیل کسب عنوان قهرمانی بدون متحمل شدن حتی یک شکست، به آرسنال اهدا شد..jpg

جام طلایی ویژه لیگ جزیره، به دلیل کسب عنوان قهرمانی بدون متحمل شدن حتی یک شکست، به آرسنال اهدا شد.

چالش های پیش روی برزیل برای جام جهانی 2022 قطر

تیته سرمربی تیم فوتبال برزیل به تازگی قرارداد خود را تمدید کرده است و قصد دارد با برنامه ای منظم تمیش را برای جام جهانی بعدی به خوبی آماده کند.

چالش های پیش روی برزیل برای جام جهانی 2022 قطر

چالش های پیش روی برزیل برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

تیم فوتبال برزیل دوباره برای تحقق رویایش تلاش می کند

هفته گذشته فدراسیون فوتبال برزیل اعلام کرد که با تیته برای تمدید قرارداد به توافق رسیده است؛ وی قرارداد خود را به امضا رساند و بنابراین در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نیز هدایت سلسائو را بر عهده خواهد داشت. وی ۲ سال است که هدایت سلسائو را بر عهده دارد و در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز تا مرحله یک چهارم تیمش را بالا بُرد، اما در این مرحله توسط تیم ملی بلژیک از رقابت ها کنار رفت. سرمربی اسبق باشگاه کورینتیناس تیمش را در داخل و خارج از زمین متحول کرده و به همین خاطر دوباره شانس هدایت تیم فوتبال برزیل را برای جام جهانی بعدی به دست آورده است.

یکی از چالش هایی که این مربی با آن مواجه خواهد شد، کم کردن میانگین سنی تیم است. فقط ۷ تیم حاضر در جام جهانی روسیه میانگین سنی بیشتری نسبت به سلسائو داشتند. میانگین سنی این تیم برابر با ۲۸.۶ سال بود. دو بازیکن تیم ملی بریل در این تورنومنت از نظر فردی عملکرد فوق العاده ای داشتند؛ میراندا و تیاگو سیلوا. این دو بازیکن قطعا در جام جهانی بعدی حضور نخواهند داشت زیرا تا آن زمان هر دو ۳۸ ساله خواهند بود و قطعا یا از فوتبال خداحافظی کرده اند و یا کیفیت سابق را نخواهند داشت. فرناندینیو(۳۳ ساله)، فلیپه لوئیس(۳۲ ساله)، رناتو آگوستو(۳۰ ساله)، پائولینیو(۲۹ ساله) و حتی شاید مارسلو(۳۰ ساله) احتمالا آخرین جام جهانی خود را در روسیه تجربه کردند.

همچنین سرمربی برزیلی موظف خواهد بود تا ستارگانی که عملکرد نسبتا ضعیفی در جام جهانی ۲۰۱۸ داشتند را از نظر ذهنی و روانی آماده کند و اعتماد به نفس آنان را بازگرداند؛ به طور مثال گابریل ژسوس نتوانست عملکردی داشته باشد که از او انتظار می رفت و گلی برای تیم ملی کشورش به ثمر نرساند. اگرچه در استعداد و آینده درخشانی که ژسوس دارد هیچ شکی نیست و قطعا شماره ۹ آینده برزیل، وی خواهد بود.

تیته باید ستارگان نو ظهور فوتبال برزیل را نیز به دقت زیر نظر داشته باشد، بازیکنانی که به تازگی از لیگ برزیل به لیگ های اروپایی منتقل شده اند. در ماه سپتامبر تور جهانی برزیل در آمریکا شروع خواهد شد و انتظار می رود نام های جدیدی در لیست بازیکنان تیتیه برای حضور در این تور وجود داشته باشد. کوپا آمریکای بعدی نیز در برزیل برگزار می شود و سرمربی برزیلی فرصت دارد تا آن زمان ستارگان بزرگی را به جهانیان معرفی کند؛ بازیکنانی مانند آرتور ملو و مالکوم افرادی هستند که احتمالا در آینده در تیم ملی برزیل جایگاهی ثابت خواهند داشت. وینیسیوس جونیور و پائولینیو (بازیکن نوجوان تیم گرمیرو) از جمله نوجوانانی هستند که آماده می شوند اولین قدم های مهم دوران فوتبالی خود را بردارند.

برزیلی ها همیشه موضوعات داغ نقل و انتقالات بوده اند و انتقال های جذابی را رقم زده اند؛ تیم های مختلف در این پنجره نقل و انتقالاتی برای خرید بازیکنان برزیلی در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیون هزینه کرده اند. آلیسون که در جام جهانی ۲۰۱۸ جای ادرسون را در دروازه تصاحب کرد، در ازای مبلغی بسیار بالا به لیورپول پیوست و انتخاب اول تیته برای پُست دروازه بانی است؛ قرمز ها فابینیو ر نیز جذب کردند. منچستریونایتد فرد را به خدمت گرفت، اورتون با ریچارلیسون قرارداد امضا کرد، وستهام نیز فلیپه اندرسون را جذب کرد و اخیرا نیز بارسلونا مالکوم را با پرداخت ۴۰ میلیون یورو به خدمت گرفته است. تمام این بازیکنان اُمیدوارند در باشگاه های جدیدشان عملکردی در خور توجه داشته باشند تا بعدا در ترکیب ثابت تیم ملی کشورشان به میدان روند.

یکی از نقاط ضعف برزیل در روسیه، نبودن یک هافبک دفاعی ذخیره مناسب بود. آرتور ملو که به تازگی به بارسلونا پیوسته است، پاس های مناسبی برای بازیکنان ارسال می کند و قطعا جانشین مناسبی برای پائولینیو و یا رناتو آگوستو در تیم ملی خواهد بود. مالکوم، ریچارلیسون و فلیپه اندرسون باید برای حضور در پُست وینگر تیم ملی با یکدیگر رقابت کنند؛ در این پُست برزیل گزینه های بسیار زیادی دارد. مارکینیوش نیز احتمالا کاپیتان آینده برزیل خواهد بود؛ وی در اکثر مواقع (به غیر از جام جهانی) انتخاب اول تیته در خط دفاعی بوده است و قطعا دوباره در ترکیب ثابت سلسائو حضور خواهد داشت.

تمام این مسائل به دقت توسط تیته و کادر فنی اش بررسی خواهد شد اما قطعا برزیل این تغییرات را به یکباره انجام نخواهد داد. آخرین جامی که این تیم آن را کسب کرد مربوط به سال ۲۰۰۷ است و قهرمانی در کوپا آمریکای سال آینده(جام ملت های آمریکای جنوبی) می تواند انگیزه مثبتی برای حضوری قدرتمند در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر باشد. سرمربی برزیلی از زمانی که به عنوان سرمربی سلسائو انتخاب شده است، توسط هواداران و رسانه های برزیلی حمایت زیادی می شود و موفقیت در قطر می تواند نام وی را در تاریخ فوتبال سلسائو جاودانه کند. تا آن زمان این تیم ۸ تور مختلف برگزار خواهد کرد و تیته در این مسابقات تیم خود را محک خواهد زد و بازیکنان نوظهور فوتبال برزیل را به دقت زیر نظر خواهند داشت. وی اُمیدوار است بتواند سیستمی را مهیا کند تا در آن بیشتر بازیکنان جوان و مستعد فوتبال این کشور حضور داشته باشند و آینده تیم ملی کشورش را بسازد.

اولین بازی دوستانه سلسائو در تاریخ ۷ سپتامبر(۱۵ شهریور) و در ایالت نیوجرسی برگزار خواهد شد. در این تاریخ برزیل به مصاف ایالات متحده آمریکا خواهند رفت.

منبع: goal.com

مادر گابریل ژسوس از تمدید قرارداد فرزندش با منچسترسیتی ابراز خوشحالی کرد

باشگاه منچسترسیتی و گابریل ژسوس برای تمدید قرارداد تا سال 2023 با یکدیگر به توافق رسیده اند و حالا مادر این وینگر برزیلی نیز به فرزندش تبریک گفت.

مادر گابریل ژسوس از تمدید قرارداد فرزندش با منچسترسیتی ابراز خوشحالی کرد

گابریل ژسوس در تیم متمول منچسترسیتی ماندگار شد

گابریل ژسوس در تیم متمول منچسترسیتی ماندگار شد

گابریل ژسوس با پیراهن منچسترسیتی موفق شده است در ۵۳ مسابقه ۲۴ گل به ثمر برساند و حالا مادر این مهاجم برزیلی باور دارد که در آینده فرزندش نقش پُر رنگ تری در مسابقات خواهد داشت و پپ گواردیولا از وی بیشتر در ترکیب ثابت استفاده خواهد کرد. باشگاه انگلیسی ویدئویی از مکالمه گابریل ژسوس با مادرش منتشر کرده است؛

در این ویدئو ژسوس با تماسی ویدئویی خبر از تمدید قراردادش می دهد:

مادر من الان در باشگاه حضور دارم و همین حالا قراردادم را تمدید کردم.

مادر وی نیز در پاسخ سخنانی پند آمیز به زبان آورد و او را تشویق کرد:

بسیار عالیست؛ خدا را شکر. این فصل فوق العاده خواهد بود زیرا حالا دیگر تو یک مرد شده ای. سلام مرا به همه برسان. به تو تبریک می گویم و در این فصل خدانگهدار تو و هم تیمی هایت باشد. سلام مرا به پپ گواردیولا نیز برسان؛ هنوز وی را از نزدیک ندیده ام.

ژسوس همراه با منچسترسیتی در تور پیش فصل حضور دارد و یکشنبه در جام اتحادیه مقابل تیم چلسی قرار خواهند گرفت.

منبع: Marca.com

رئال مادرید برای هیچ بازیکنی بیش از 100 میلیون یورو خرج نخواهد کرد!

رئال مادرید به شدت خواهان جذب ادن هازارد است اما چلسی برای رضایت دادن به این انتقال 200 میلیون یورو طلب کرده و رئال نیز قصد پرداخت 100 میلیون یورو را دارد. بنابراین از اسپانیا خبر می رسد که کهکشانی ها احتمالا از پرداخت مبلغ درخواستی چلسی ممانعت خواهند کرد و بازیکن دیگری را به جای هازارد به خدمت می گیرند.

رئال مادرید برای هیچ بازیکنی بیش از 100 میلیون یورو خرج نخواهد کرد!

رئال مادرید از خرید هازارد صرفه نظر خواهد کرد؟

رئال مادرید از خرید هازارد صرفه نظر خواهد کرد؟

رئال مادرید با مدیریت فلورنتینو پرز چند سال پیش پروژه کهکشانی کردن رئال را آغاز کرد و با شکستن رکورد نقل و انتقالات توانست بازیکنانی مانند زین الدین زیدان، کریستیانو رونالدو و گرت بیل را به خدمت گیرد اما از سال ۲۰۱۴ تا به الان، قو های سپید دیگر چنین خرید های بزرگی نداشته اند. رسانه ها از حضور ادن هازارد در رئال مادرید خبر می دهند اما به نظر می رسد اوضاع به گونه ای دیگر رقم بخورد.

این تیم اسپانیایی در سال ۲۰۱۴ با پرداخت مبلغ ۸۰ میلیون یورو خامس رودریگز را پس از جام جهانی ۲۰۱۴ به خدمت گرفت و از این تاریخ به بعد دیگر چنین معامله بزرگی در استادیوم سانتیگو برنابئو رقم نخورده است. مدیران رئال در این سال ها تصمیم گرفته اند با پرورش جوانان مستعد تیمشان را هدایت کنند.

با انتقال کریستیانو رونالدو در ازای ۱۰۰ میلیون یورو به یوونتوس، شایعاتی به وجود آمد که فلورنتینو پرز با خرید بازیکنی بزرگ، جای برنده ۵ توپ طلا را پُر خواهد کرد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و بعید است که دیگر رئال مبالغ گزافی را برای خرید بازیکن هزینه کند. جدیدا نیز اخبازی منتشر شده است که تیم پایتخت اسپانیا قصد ندارند سیاست نقل و انتقالاتی خود را تغییر دهند و دوباره به مسیر کهکشانی شدن بازگردد. این موضوع توسط رسانه ورزشی اسپانیا یعنی موندو دپورتیوو نیز تایید شده است. بنابراین پرز دیگر قصد ندارد برای خرید یک بازیکن بیش از ۱۰۰ میلیون یورو هزینه کند.

البته هنوز هم قو های سپید در بازار برای خرید بازیکنان مبالغ قابل توجهی را هزینه می کنند اما مشخصا این تیم دیگر مانند گذشته بریز و بپاش های آنچنانی نخواهد داشت. مصداق بارز این موضوع آلیسون است؛ پرز قصد نداشت با مبلغ درخواستی آاس رم موافقت کند و در نهایت نیز دروازه بان تیم ملی برزیل به لیورپول پیوست. البته رسانه انگلیسی دیلی میل قبلا در گزارشی اعلام کرده بود که رئال مادرید برای خرید ویلیان از چلسی ۱۰۰ میلیون پوند هزینه خواهد کرد که این خبر توسط رسانه معتبری تایید نشد و باور کردن این موضوع برای کارشناسان فوتبالی سخت است.

گران ترین خرید این تیم مادریدی پس از سال ۲۰۱۴، وینیسیوس جونیور برزیلی است؛ پایتخت نشینان اسپانیا برای به خدمت گرفتن او مبلغی در حدود ۴۵ میلیون یورو هزینه کردند. رئال مادرید حدود یک و نیم سال پیش و در زمانی که او فقط ۱۶ سال سن داشت، برای خرید او اقدام کرد. هفته گذشته نیز مراسم معارفه وینیسیوس در استادیوم سانتیاگو برنابئو برگزار شد. علاوه بر وینیسیوس، هموطن او یعنی رودریگو گوئس نیز با ۴۵ میلیون یورو توسط مسئولان رئال خریداری شده است. گوئس نیز پس از اینکه به سن ۱۸ سالگی برسد، به تیم پایتخت اسپانیا می پیوندد.

البته شایعات خرید هازارد و ستارگان بزرگ دیگر هنوز پایان نیافته است اما شانس پیوستن ستاره ای بزرگ به رئالی ها، اندک به نظر می رسد.

منبع: ۹۰min.com

دلیل عدم جذب حتی یک بازیکن توسط تاتنهام از زبان پوچتینو

تاتنهام در این تابستان موفق به جذب هیچ بازیکنی نشد؛ بدین ترتیب این تیم به اولین باشگاه تاریخ لیگ برتر انگلستان تبدیل شد که حتی نتوانست یک بازیکن جذب کند. این باشگاه تلاش کرد جک گریلیش را از استون ویلا به خدمت گیرد اما موفق نشد.

دلیل عدم جذب حتی یک بازیکن توسط تاتنهام از زبان پوچتینو

مائوریزیو پوچتینو از سیاست های نقل و انتقالاتی باشگاه تاتنهام گفت

مائوریزیو پوچتینو از سیاست های نقل و انتقالاتی باشگاه تاتنهام گفت

مائوریزیو پوچتینو سرمربی باشگاه تاتنهام هاتسپر بر این باور است که قانون برکسیت و هزینه ساخت استادیوم جدید، دو عامل مهمی بودند که این تیم لندنی موفق به جذب بازیکن نشود. در پایان فصل گذشته، پوچتینو به مدیران تاتنهام هاتسپر توصیه کرد که برای خرید بازیکن در تابستان شجاع باشند و علنا به مسئولان تیمش پیغام داد که نیاز مبرمی به بازیکنان جدید دارد.

اما در این تابستان تیم لندنی نتوانست جک گریلیش را از استون ویلا به خدمت گیرد و به اولین تیم تاریخ انگلستان مبدل شد که حتی نتوانست یک بازیکن نیز جذب کند. همچنین با اجرا شدن قانون برکسیت و خروج انگلستان از اتحادیه اُروپا، تیم های انگلیسی برای خرید بازیکنان خارجی باید مبالغ سنگینی را هزینه کنند و تاتنهام نیز علاقه ای به پرداخت مبالغ سنگین نداشت.

اما در عوض پوچتینو توانست ستاره های تیمش را برای ماندن ترغیب کند؛ هری کین، داوینسون سانچز، سون هونگ مین، اریک لاملا و هری وینکس همگی قرارداد خود را به مدت چند فصل دیگر تمدید کردند. سرمربی آرژانتینی می گوید:

باشگاه جاه طلبی خود را نشان داد؛ زیرا در حال ساخت یک زمین تمرینی جدید است و تمدید قرارداد ستارگان تیم یک سرمایه گذاری عظیم است. همچنین ساختن استادیومی که هزینه ای نزدیک به یک بیلیون پوند دارد، کار بسیار سخت و شجاعانه ایست و این حقیقت است.

پوچتینو ادامه داد:

برخی رسانه ها هزینه ساخت استادیوم جدید را ۴۰۰ میلیون پوند ارزیابی کرده اند که نباید به حرف آن ها اعتماد کرد. قانون برکسیت نیز وضعیت را خراب تر کرد؛ هزینه جذب بازیکن جدید ۳۰ درصد افزایش یافته است و این غم انگیز است؛ برای مردم انگلستان متاسفم. ممکن است برخی بگویند تاتنهام هیچ بازیکنی جذب نکرده است اما نگه داشتن بهترین بازیکنانان عملکرد شجاعانه ای است.

اوایل تابستان از گریلیش به عنوان اصلی ترین هدف نقل و انتقالتی تاتنهام نام برده می شد. اما پیشنهاد ۲۵ میلیون پوندی اسپرز روز پنجشنبه توسط سران استون ویلا رد شد. مالکان میلیاردر استون ویلا نیازی به فروش بازیکنش نداشتند و بر این باور بودند که بازیساز تیمشان نباید از باشگاه جدا شود. پوچتینو از این که مدیران تیمش در ساعات پایانی نقل و انتقالات با عجله به سراغ بازیکنان ناشناخته دیگر نرفتند، خوشحال است:

ما باشگاهی هستیم که تصمیم گرفتیم در این تابستان به سراغ جذب هر بازیکنی نرویم. اگرچه خرید بازیکن در فوتبال امری رایج است اما تصمیم گرفتیم بازیکنی را در این تابستان جذب نکنیم. این موضوع ممکن است نامناسب به نظر رسد زیرا به شخصیت و تاریخ باشگاه آسیب می زند اما این تصمیم ما بود و می خواستیم بهترین بازیکنانمان را حفظ کنیم؛ این تصمیم بسیار شجاعانه بود. از چیزی نمی ترسم. باید به اندازه کافی باهوش باشید تا بر مشکلات غلبه کنید.

وی افزود:

باید استراتژی خودتان را داشته باشید و برای پیروزی تلاش کنید. اگرچه در زمستان برای تقویت تیم تلاش خواهیم کرد اما در صورتی که نتوانیم بازیکن جدیدی بخریم، مهمترین موضوع حفظ بهترین بازیکنان تیم است. این پنجره نقل و انتقالاتی عجیب و غریب بود. فکر می کردم تا وقتی که تیم ملی انگلستان در جام جهانی ۲۰۱۸ حضور دارد، نقل و انتقالات بزرگی رخ نخواهد داد. اما پس از جام جهانی نیز نقل و انتقالات سرد و بی روحی داشتیم. اگرچه سایر کشور های اُروپایی نیز زمان بیشتری برای نقل و انتقالات در اختیار دارند، اما به نظرم آن ها نیز در حال پشت سر گذاشتن بازار آرامی هستند. من تخصصی در زمینه کارشناسی نقل و انتقالات فوتبال ندارم و به نظرم افراد دیگر بهتر می توانند درباره این موضوع صحبت کنند.

پیشنهادات مختلفی برای توبی آلدروایلد، دنی رُز و موسی دمبله ارسال شده است و این بازیکنان در صورت اجازه باشگاه، می توانند تا آخر این ماه از تاتنهام جدا شوند. اگر آن ها در تاتنهام بمانند، باید در خدمت باشگاه و سرمربی باشند:

بازیکنان باید ذهنیت خودشان را تغییر دهند و در این مواقع بهترین عملکرد خود را در تمرینات داشته باشند؛ زیرا من رئیس آن ها هستم. اگر چیزی از بازیکنان بخواهم، باید برای رسیدن به آن تلاش کنند و باید به دستورات داخل و خارج از زمین مسابقه، گوش فرا دهند و به آن عمل کنند؛ حرفه ای بودن به این معناست. چرا مشکل آفرینی توسط بازیکن فقط باعث اخلال می شود و کمکی نمی کند؟ اگر بازیکن از سرمربی تیم خوشش نیاید در آن لحظه مشکلات زیادی برای سرمربی درست می کند. اما در حقیقت اول به خودش و سپس هم تیم هایش و باشگاه آسیب وارد می کند. هواداران هر ماه دستمزد بازیکنان را می پردازند بنابراین آن ها باید رفتار مناسبی داشته باشند.

منبع: Independent.co.uk

زنان فوتبالیست پنج برابر بیشتر از مردان در معرض خطر آسیب مغزی هستند!

بانوان فوتبالیست در مقایسه با مردان، با احتمال ابتلا به آسیب مغزی بیشتری مواجه هستند که این مساله در مطالعه‌ بلندمدتی  که به موضوع آسیب بافت مغزی در اثر ضربات سر به توپ پرداخته، مشخص شده است.  

زنان فوتبالیست پنج برابر بیشتر از مردان در معرض خطر آسیب مغزی هستند!

بازیکنان حرفه‌ای سابق، برای انجام تحقیقات بیشتر روی اثرات بلندمدت ضربات سر فراخوانده شده‌اند

بازیکنان حرفه‌ای سابق، برای انجام تحقیقات بیشتر روی اثرات بلندمدت ضربات سر فراخوانده شده‌اند

در این پژوهش نشان داده شده که بعد از یکسال بازی فشرده فوتبال، تعداد متوسط ضربات سر در میان مردان ۴۸۷ و در میان زنان ۴۶۹ است اما ناهنجاری‌ها در ماده سفید مغز در میان زنان ۵ برابر بیشتر از مردان دیده شده است.

اگر مطالعات بعدی نیز تاثیرات طولانی مدت این یافته‌ها بر سلامتی را تائید کنند، در این صورت نویسندگان و تحلیلگران پیشنهاد می‌دهند که برای داشتن فوتبال ایمن و سالم، لازم است که قوانین و مقرراتی متناسب با جنسیت وضع شوند.

 دکتر مایکل لیپتون استاد رادیولوژی که هدایت این مطالعات را در مرکز پزشکی مونتفیور در نیویورک برعهده داشته گفته است:

در هر دو گروه، با افزایش تعداد ضربات سر، میزانِ این اثری که در ماده سفید مشاهده می‌کنیم بیشتر می‌شود. اما در زنانی با تعداد ضربات سرِ برابر با مردان، ناهنجاری و آسیب‌های ریزساختاری در مغزشان ۵ برابر بیشتر دیده شده است.

این یافته‌ها بخشی از پژوهش کلی‌تری است که بازیکنان سابق خواهان آن شده بودند ازجمله ستاره سابق انگلیسی، آلن شیرر، تا بتوان تاثیرات بلندمدت ضربات مکرر سر را بر سلامتی بازیکنان بررسی کرد.

آسیب‌های جدی به مغز مانند صدمه مغزی، موجب ایجاد مشکلات و ناهنجاری‌هایی در ماده سفید مغز می‌شود؛ قسمتی که تاحد زیادی به خطر زوال عقل و بیماری‌های دیگر مرتبط است.

درحالیکه ضربه سر در بازی فوتبال نسبت به یک صدمه مغزی یا دیگر انواع آسیب‌های مغزی، چندان جدی بنظر نمی‌رسد اما استمرار و تکرار در ضربات سر، تاثیرات قابل رؤیتی را در ساختار مغزی ایجاد می‌کند.

فوتبال، محبوب‌ترین ورزش مشارکتیِ جهانی است و چنانکه پیمایش فیفا در سال ۲۰۱۴ درباره فوتبال بانوان نشان می‌دهد، درحال حاضر در سطح جهان بیش از ۳۰ میلیون فوتبالیست زن وجود دارد. به این ترتیب یک اثر کوچک می‌تواند انسان‌های زیادی را تحت تاثیر قرار دهد.

محققان با بکارگیری یک شکل پیشرفته از آزمایش ام.آر.آی که با عنوان انتشار تصویربرداری تانسور (DTI) شناخته می‌شود توانستند به تغییرات میکروسکوپی در مغز ۹۸ فوتبالیست غیرحرفه‌ای یا آماتور دست یابند.

این آزمایش‌ها با اندازه‌گیری (با عنوان آنیزوتروپی جزئی) نشان می‌دهند که مولکول‌های آب چگونه آزادانه اطراف مغز به حرکت درمی‌آیند. در ماده سفید مغزی سالم، بافت مغزی(که سلول‌های عصبی در ماده خاکستری را به یکدیگر متصل می‌سازد و به سیگنال‌ها اجازه می‌دهد که میان بخش‌های مختلف مغز حرکت کنند) آب اطراف مغز بصورت یکنواخت در جریان است. اما در بافت مغزی آسیب‌دیده و دارای ناهنجاری، این مولکول‌ها پراکنده هستند و در اندازه‌گیری آنیزوتروپی عدد پایین‌تری را نیز نشان می‌دهند.

دکتر لیپتون می‌گوید:

یک کاهش در عدد آنیزوتروپی نشان‌دهنده تغییرات یدر ریزساختار یا ساختمان میکروسکوپی ماده سفید مغز است که برای مثال ممکن است نشان از التهاب یا از بین رفتن عصب‌ها داشته باشد.

در نتایج این پژوهش که روز سه شنبه در مجله رادیولوژی منتشر شد، همچنین به این یافته اشاره شده است که این آسیب‌های مغری، در زنان در مقایسه با مردان بخش بزرگ‌تری از مغز را درگیر کرده است.  هرچند این مطالعات، این موضوع را مورد بررسی قرار ندادند که این افراد در سال‌های بعدی زندگی، چه کیفیت سلامتی‌ای را تجربه کردند و اینکه افرادی با ناهنجاری‌های بیشتر، کیفیت کمتری را تجربه کردند یا خیر.

دکتر لیپتون اضافه کرده است:

ما هنوز به اطلاعات کافی‌ای دسترسی نداریم تا بتوانیم به مقررات و دستورالعملی برای حفاظت از بازیکنان دست پیدا کنیم اما با شناخت ارتباط میان این مسائل(اینکه چگونه انسان‌های متفاوت، آستانه حساسیت متفاوتی در برابر ضربه سر با توپ دارند) می‌توانیم پیشنهاد دهیم که برای رسیدن به یک فوتبال ایمن‌تر و سالم‌تر، نیازمند مقررات جنسیت‌محور در این زمینه هستیم.

منبع: independent.co.uk


>