گوش به زنگگوش به زنگ

سه دلیل برای قهرمانی یک باشگاه انگلیسی در لیگ قهرمانان اروپای امسال


در این فصل پنج باشگاه انگلیسی در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا حضور دارند. تا به حال هیچ لیگی به چنین دستاوردی نرسیده است. این یعنی بازگشت لیگ جزیره به بالاترین سطح رقابت های لیگ قهرمانان اروپا.

تیم های انگلیسی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا بسیار با سابقه هستند.jpg

تیم های انگلیسی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا بسیار با سابقه هستند

تیم های انگلیسی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا بسیار با سابقه هستند. لیگ قهرمانان اروپا از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ تحت سلطه باشگاه های انگلیسی بود. این بازه زمانی، دوران طلایی انگلیسی ها بود. به غیر از فصل ۰۶/۲۰۰۵ در تمامی فصول این سال ها هر چهار نماینده انگلیس به مرحله یک چهارم نهایی رقابت ها رسیدند. در سه فصل متوالی بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹، سه تیم از چهار تیم حاضر در مرحله نیمه نهایی، انگلیسی بودند. همچنین از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ حداقل یک تیم لیگ برتری در فینال رقابت های لیگ قهرمانان اروپا حضور داشت. در سال ۲۰۰۸ نیز شاهد یک فینال تمام انگلیسی بودیم.

بعد از سال ۲۰۱۰ شرایط تغییر کرد. تسلط تیم های لیگ برتری در لیگ قهرمانان اروپا به دلیل رقابت شدید در مسابقات داخلی لیگ از بین رفت. درآمدهای ناشی از حق پخش تلویزیونی افزایش یافت و تقریبا همه باشگاه ها توانستند استعدادهای برتر فوتبال را جذب کنند. بیگ فور تبدیل به بیگ سیکس شد. دیگر منچستریونایتد، آرسنال، لیورپول و چلسی، تنها تیم هایی نبودند که جواز حضور در چمپیونزلیگ را به دست می آوردند. منچسترسیتی و تاتنهام نیز با سرمایه های کلان خود به جمع چهار قدرت برتر لیگ جزیره پیوستند.

طی این مدت بیگ سیکس با یکدیگر در چالش هستند. آنها می دانند که هر وقت در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا هستند باید نهایت تلاششان را برای کسب نتیجه انجام دهند، زیرا این امکان وجود دارد که سال آینده این فرصت نصیب باشگاه دیگری شود.

امسال با اضافه شدن منچستریونایتد از طریق سهمیه لیگ اروپا، پنج تیم انگلیسی از بیگ سیکس در مرحله گروهی رقابت ها حضور داشتند(به غیر از آرسنال) و هر پنج تیم نیز به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند. اگر متر و معیار دیگری را در نظر نگیریم، قوانین احتمالات باعث می شود که باشگاه های انگلیسی از بالاترین شانس برای کسب عنوان قهرمانی برخوردار باشند.

در ادامه سه ??دلیل را که می توان نسبت به رخ دادن این اتفاق خوشبین بود، بررسی می کنیم:

شرایط فعلی تیم ها در لیگ جزیره

منچسترسیتی هر هواداری را شیفته فوتبال شناور خود می کند. به نظر می رسد آن ها از الان لیگ را برده اند. با توجه به این که پپ گواردیولا با رویکردی جدید به هر بازی پای می گذارد، تصور این که سیتیزن ها تمرکز خود را در ادامه فصل از دست بدهند، دشوار است. با این تفاسیر عملیات پپ در لیگ جزیره تقریبا تمام شده و تمرکز اصلی شاگردان او بر رقابت های لیگ قهرمانان خواهد بود.

چهار تیم دیگر نیز به جای اینکه از شکست هایشان در لیگ جزیره ناراحت باشند، باید همین کار را انجام دهند. لیگ قهرمانان اروپا بهترین شانس آن ها برای درخشش است. هر پنج باشگاه باید برای رسیدن به کیِف(شهر میزبان فینال) عزم خود را جزم کنند.

عملکرد تیم ها در مرحله گروهی

به نظر می رسد امسال از هر لحاظ، سالِ تیم های انگلیسی باشد. چهار تیم از پنج تیم انگلیسی در گروه های خود اول شدند. آن ها کلا سه بازی را از دست دادند. تیم های انگلیسی در مجموع ۳۰ بازی انجام شده، ۸۰ گل زدند و تنها ۲۶ گل دریافت کردند که مشخصا آمار قابل توجهی است.

قرعه مناسب

چلسی قطعا از رویارویی با بارسلونا خوشحال نیست. اما چهار تیم دیگر با قرعه های نسبتا خوبی مواجه شده اند.

سیتی نسبت به تیم های انگلیسی دیگر ساده ترین قرعه را دارد. سیتیزن ها باید در این مرحله با بازل سوییس روبرو شوند. یونایتد و لیورپول نیز به ترتیب باید با سویا و پورتو مصاف دهند که هیچکدام قرعه بدی محسوب نمی شود. یوونتوس قرعه ای چالشی برای تاتنهامی ها خواهد بود. البته بانوی پیر در این فصل دارای بهترین فرم خود نیست. ناپولی نیز تا اینجای فصل، قهرمانی شش ساله متوالی یوونتوس در اسکودتو را به چالش کشیده است. این امر می تواند به تاتنهامی ها کمک کند.

به طور خلاصه، هیچ دلیلی وجود ندارد که حداقل چهار تیم از لیگ برتر انگلیس به مرحله بعد صعود نکنند. البته از آن جا به بعد، هر چیزی می تواند اتفاق بیفتد و اتفاقات قابل پیش بینی نخواهند بود.