گوش به زنگگوش به زنگ

راز تبلیغات محیطی شرکت های ایرانی در مسابقات فوتبال لالیگا و لیگ جزیره


در سال های اخیر در برخی از بازی های لالیگا و اخیرا در لیگ برتر انگلستان تبلیغاتی محیطی از شرکت های ایرانی پارس آنلاین و اسنپ پخش شد که باعث تعجب بسیاری از بینندگان تلویزیونی گردید. سوال این بود: یعنی واقعا شرکت پارس آنلاین در لالیگا تبلیغ کرده است؟

تبلیغات محیطی با فناوری متفاوت.jpg

تبلیغات محیطی با فناوری متفاوت

در ابتدا بسیاری از دوستداران فوتبال به اشتباه تصور می کردند این تصاویر توسط صدا و سیمای ایران مخابره می شود. اما حقیقت چیز دیگریست. اخیرا یک فناوری جدید تبلیغاتی به نامdigital replacement technology توسط تعداد کمی از شرکت های تبلیغاتی با همکاری شبکه‌ های ماهواره‌ ای به بهره برداری رسیده و با استفاده از این تکنولوژی می‌ توان تبلیغات محیطی کنار زمین فوتبال را به طور هدفمند برای کشورهای مختلف تغییر داد. به این ترتیب امکان جایگزینی تبلیغات مختص هر کشور در طی یک رویداد بین ‌المللی مثل مسابقه فوتبال وجود دارد. به عبارت دیگر بینندگان تلویزیونی در هر نقطه از دنیا تبلیغی را مشاهده می کنند که شرکت های تبلیغاتی همان محل، آن ها را سفارش داده‌اند. نکته جالب فناوری یاد شده این است که هزینه تبلیغات برای شرکت تبلیغ دهنده به مراتب از هزینه تبلیغات در صدا و سیمای ایران پایین ‌تر است.

 

این فناوری دقیقا چیست؟ 

در وبسایت یکی از شرکت هایی که از این فناوری استفاده می کند، عنوان شده:

”ما یکی از آژانس های بین‌ المللی هستیم که از فناوری جایگزین تبلیغات Digital replacement technology استفاده می‌کنیم. رئال مادرید یا بارسلونا برای ما تفاوتی ندارد. در هر کشوری که باشید ما می‌ توانیم تبلیغات متفاوتی را برای بینندگان تلویزیونی نمایش دهیم.“

با استفاده از این فناوری برندهای محلی می‌توانند از یک رویداد بین ‌المللی مانند مسابقه فوتبال برای تبلیغ مستقیم شرکت خود استفاده کنند.

در این شیوه جدید تبلیغ، بیلبوردهای کنار زمین همچنان تبلیغات نرمال خود را نمایش می دهند اما بینندگان تلویزیونی در سراسر دنیا تبلیغات دیگری(بسته به موقعیت جغرافیایی) را مشاهده می‌کنند. این سیستم تصویری با یکسان سازی دوربین‌ ها و زوایایشان، طوری تبلیغات را به بینندگان تلویزیونی نمایش می‌ دهد که گویی این آگهی ها واقعا در حال پخش از طریق تابلو های کنار زمین هستند. 

با توجه به این که هزینه تبلیغات به این شیوه از هزینه تبلیغات در یک شبکه محلی به مراتب پایین ‌تر است، این فناوری احتمالا دغدغه بزرگی برای شبکه ‌های تلویزیونی خواهد بود.