ایجنت ایرانی فیلیپ کوتینیو کیست؟ :فوتبال - تلکسیران
گوش به زنگگوش به زنگ

ایجنت ایرانی فیلیپ کوتینیو کیست؟


پشت هر فوتبالیست یک ایجنت وجود دارد. ایجنت در واقع کسی است که حرکت بعدی بازیکن خود را سازماندهی می کند.

کیا جورابچیان ایجنت ایرانی فیلیپ کوتینیو.jpg

کیا جورابچیان ایجنت ایرانی فیلیپ کوتینیو

تابستان همین امسال بود که بارسلونا تلاش کرد فیلیپ کوتینیو را با سه پیشنهاد جداگانه به نیوکمپ بیاورد، اما لیورپول تحت هیچ شرایطی به این انتقال تن نداد.

در آن زمان سران لیورپول گفتند کوتینیو به این سادگی ها فروشی نیست. بارسلونا در آن برهه ظاهرا در پروسه جذب کوتینیو شکست را پذیرفت. اما چه شخصی پشت پرده رایزنی برای انجام این انتقال بود؟

کیا جورابچیان تاجری است که بیشتر طرفداران فوتبال نام او را به خاطر کسب و کارش در نقل و انتقالات یک دهه گذشته می شناسند.

در سال های اخیر نام او کمتر شنیده شد، تا این که کوتینیو درخواست انتقال از لیورپول به بارسلونا را داد.

با این که سران لیورپول به شماره ۱۰ خود اعلام کردند که به هیچ وجه حاضر به فروش او نیستند، جورابچیان به این ستاره برزیلی توصیه کرد تا برای رفتن به تیم بارسلونا دست از تلاش برندارد.

این انتقال در تابستان رخ نداد اما نهایتا در نقل و انتقالات ژانویه کوتینیو و جورابچیان به هدفشان رسیدند و فیلیپ کوتینیو با انتقالی گران قیمت، تبدیل به شماره هفت آبی و اناری ها شد.

انتقال کوتینیو به بارسا نخستین مثلث همکاری میان لیورپول، بارسلونا و جورابچیان نبود.

کیا جورابچیان ۴۶ سال سن دارد و به گفته خودش یک "مدیر سرمایه گذاری" است. او مدیر برنامه های بازیکنانی برزیلی چون کوتینیو، اسکار و دیوید لوئیز بوده است. جورابچیان در سراسر جهان از جمله اروپا، لیگ برتر آمریکا(MLS) و سوپر لیگ چین نیز رابط های فراوانی دارد.

این ایجنت ایرانی برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ ایجاد یک همکاری با باشگاه کویینتیانس برزیل را آغاز کرد.

او در ژوئن ۲۰۰۶ به عنوان رئیس MSI انتخاب شد و تنها چند ماه بعد دو بازیکن مطرح کورینتیانس یعنی کارلوس توز و خاویر ماسکرانو را به تیم وستهام انگلستان برد.

این نقل و انتقالات غیرمنتظره منجر به انجام تحقیقات توسط مقامات لیگ جزیره شد. زیرا بخشی از حقوق اقتصادی آن ها متعلق به یک صندوق لندنی به ریاست جورابچیان بود. نهایتا به دلیل نقض پاره ای از قوانین، باشگاه وستهام ۵/۵ میلیون پوند جریمه شد و مالکیت شخص ثالث در ابتدای فصل ۰۹/۲۰۰۸ در انگلستان به طور کامل ممنوع شد.

دور از اختلافات حاشیه ای، ماسکرانو در آپتون پارک موفق نبود و او نهایتا پس از تنها پنج بازی برای وستهام، در سال ۲۰۰۷ به لیورپول نقل مکان کرد. ماسکرانو به سرعت در تیم لیورپول اوج گرفت و در ۱۳۹ دیداری که برای قرمزهای آنفیلد به میدان رفت، دو بار گلزنی کرد. این هافبک آرژانتینی در میان طرفداران محبوب شد و همراه با استیون جرارد و ژابی آلونسو تشکیل دهنده اضلاع مثلث میانه میدان تیم لیورپول بودند.

در تابستان ۲۰۱۰، ماسکرانو از طریق مشاوره با ایجنت ایرانی خود راه ورود به نیوکمپ را پیش گرفت. ماسکرانو به روی هاجسون سرمربی وقت لیورپول گفت می خواهد این تیم را ترک کند و تنها چند روز بعد او بازیکن بارسلونا بود.

اکنون پس از چند سال باز هم کیا جورابچیان نقش مهمی را در انتقال یک بازیکن مشهور به بارسلونا ایفا کرده است. کوتینیو با کمک ایجنت ایرانی خود سرانجام آنفیلد را ترک کرد و با قراردادی به ارزش ۱۶۰ میلیون یورو(۴۰ میلیون پاداش) راهی نیوکمپ شد.