گوش به زنگگوش به زنگ

استقلال ایران-العین امارات: اِ مثل انتقام


تیم های استقلال ایران و العین امارات در حالی امشب به مصاف هم می روند که با توجه به اتفاقات رخ داده از سال گذشته تاکنون، همه چیز آماده است تا شاهد یک انتقام گیری دلچسب از جانب تیم احیا شده وینفرد شفر باشیم.

تیم های استقلال ایران و العین امارات امشب از ساعت ۱۹ به مصاف هم می روند

تیم های استقلال ایران و العین امارات امشب از ساعت ۱۹ به مصاف هم می روند

سال گذشته، استقلالِ منصوریان که موفق به صعود از دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا شده بود، در مرحله یک هشتم نهایی به العین امارات برخورد کرد. با توجه به دوم شدن استقلال در دور گروهی، ورزشگاه آزادی میزبان دیدار دور رفت دو تیم بود و آبی ها باید دیدار برگشت را در ورزشگاه خانگی العین انجام می دادند. منصوریان سرمربی وقت استقلال برای هموار کردن راه صعود از این مرحله، در وهله اول نیاز مبرم به گل نخوردن در آزادی و سپس کسب پیروزی داشت. با تاکتیک محتاطانه ای که علی رضا منصوریان به کار بست، استقلال نه تنها گلی در بازی رفت دریافت نکرد بلکه با پنالتی لحظات آخر کاوه رضایی به پیروزی یک بر صفر رسید تا اندوخته خوبی برای دیدار برگشت جمع کرده باشد. تا اینجا همه چیز برای استقلالی ها خوب پیش رفته بود و ایرانی ها امید زیادی داشتند که نماینده شان بتواند در دیدار برگشت حداقل یک مساوی از العین بگیرد و به دور یک چهارم نهایی رقابت ها صعود کند.

اما همه چیز به این سادگی ها پیش نرفت. منصوریان در دیدار برگشت تاکتیک های دفاعی اشتباهی انتخاب کرد و باعث شد سنگین ترین شکست تاریخ باشگاه استقلال در این رقابت ها رقم بخورد. البته تیم استقلال در ۲۵ دقیقه ابتدایی به خوبی دفاع کرد، اما درست در همین دقیقه فرشید باقری مصدوم شد تا تیم منصوریان بدون هافبک دفاعی بازی را ادامه دهد. تنها دو دقیقه بعد از خروج باقری از زمین، کایو گل اول بازی را برای العین به ثمر رساند و با همین گل شیرازه استقلال از هم پاشید تا العین امارات در ورزشگاه خانگی اش جشنواره گل به پا کند. کایوی برزیلی و عمر عبدالرحمان ستاره های تیمشان بودند و هر کدام دو گل وارد دروازه استقلال کردند. ضربه آزاد استثنایی کاوه رضایی در اواخر بازی هم نتوانست از سنگینی این شکست بکاهد و در نهایت استقلال در کمال ناباوری با نتیجه شش بر یک از العین شکست خورد.

با گذشت تنها یک سال از آن شکست تلخ، استقلال با العین امارات، الهلال عربستان و الریان قطر هم گروه شد. بسیاری از کارشناسان این گروه را گروه مرگ نامیدند. اما استقلال شفر نسبت به استقلال منصوریان تفاوت های زیادی داشت و پیرمرد آلمانی ارائه یک فوتبال جذاب و تاکتیکی را در تیم استقلال به خوبی جا انداخته بود. این قرعه در عین سخت بودنش، این امکان را فراهم می کرد که استقلال ایران بتواند از العین امارات انتقام بگیرد.

استقلال شفر رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را بسیار خوب شروع کرد و با کسب یک تساوی خارج از خانه برابر الریان قطر و پیروزی خانگی!(در کشور قطر) یک بر صفر برابر الهلال عربستان، با اندوخته چهار امتیازی به مصاف العین رفت. تمام ایرانی ها منتظر بودند استقلال انتقام آن شکست دور از انتظار را از العین بگیرد. اما در روزی که استقلال فوق العاده بازی کرد، تنها داور بازی توانست سه امتیاز را از چنگ شاگردان وینفرد شفر در آورد. هر چند سید حسن حسینی اولین پنالتی ناحق العین را با دبل سیو تماشایی خود مهار کرد و مارکوس برگ را ناکام گذاشت، اما داور مالزیایی بازی باز هم در اواخر بازی یک خطای مشکوک دیگر در محوطه جریمه برای العین اعلام کرد و این بار احمد خلیل از روی نقطه پنالتی دراوزه حسینی آماده را گشود. البته کسب یک امتیاز هم در این دیدار خارج از خانه نتیجه خوبی به شمار می رفت. به هرحال شاگردان وینفرد شفر، با وجود این که موفق به کسب سه امتیاز کامل این دیدار نشدند، بازی کم نقص خود را به تیم العین، آن هم در زمین حریف دیکته کردند.

به فاصله کمتر از یک هفته، بازی برگشت دو تیم امروز در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد. حالا تیم العین باید در جهنم آزادی در برابر هشتاد هزار هوادار پرشور ایرانی بازی کند. همه چیز آماده است تا تیم شفر با ارائه یک بازی حساب شده انتقام اتفاقات قبلی را بگیرد و علاوه بر ارائه یک نمایش دلچسب، سه امتیاز را هم به حساب استقلال ایران واریز کند. در صورتی که استقلال موفق به انجام این مهم شود، صعود خود را هم تا حد زیادی مسجل خواهد کرد.

نکته جالب اینجاست که شکایت استقلال از داور مالزیایی که انتظار می رفت منجر به محرومیت او شود، ظاهرا نتیجه عکس داده است چون این داور امروز قضاوت دیدار حساس دیگر این گروه، بین الریان قطر و الهلال عربستان را عهده دار خواهد بود!!!

البته تیم استقلال در حال حاضر به اندازه ای خوب است که فارغ از ایجاد هر گونه مساله حاشیه ای و ناداوری ها، باز هم بتواند به دور بعد صعود کند. مسلما امروز چشم میلیون ها ایرانی به ساق های پسران شفر خواهد بود.

امیدواریم هواداران امروز سنگ تمام بگذارند و پاسخ بی عدالتی های بازی رفت را فقط و فقط در مستطیل سبز بدهند و با پرتاب اشیا و نارنجک به داخل زمین بهانه دست اماراتی ها ندهند، چرا که اماراتی ها شدیدا به دنبال راهی هستند که عربستانی ها قبلا رفته اند(بازی نکردن در خاک ایران) و با توجه به نفوذ و پیگیری های فراوان آن ها در AFC، اگر هواداران استقلال امروز بی مبالاتی کنند، در واقع سران العین را در رسیدن به هدف شان یاری کرده اند.

بلیط فروشی این دیدار حساس، از ساعت ۱۱ امروز در مقابل درب ورزشگاه آزادی شروع شده است.

لازم به ذکر است دیدار تیم های استقلال ایران و العین امارات از ساعت ۱۹ در ورزشگاه آزادی تهران آغاز خواهد شد. فرهاد مجیدی و مجتبی جباری دو تن از اسطوره های تیم استقلال نیز امروز در ورزشگاه حضور خواهند داشت.