آشنایی با ورزشگاه میزبان فینال رقابت های جام جهانی 2018 روسیه

استادیوم لوژنیکی(Luzhniki Stadium) ورزشگاه ملی روسیه است که در مسکو پایتخت این کشور واقع شده. این ورزشگاه در تاریخ ?? جولای ???? میلادی افتتاح شده و ظرفیت 81000 نفری آن باعث شده به عنوان بزرگ ترین استادیوم فوتبال در روسیه و یکی از بزرگ ترین ورزشگاه های اروپا شناخته شود. این ورزشگاه میزبان رویدادهای ورزشی مهمی از جمله بازی ‌های المپیک تابستانی در سال ????، فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ????، فینال جام یوفا در سال ???? و مسابقات جهانی دو و میدانی در سال ???? بوده است.

نمایی زیبا از استادیوم لوژنیکی

نمایی زیبا از استادیوم لوژنیکی

 

این استادیوم بخشی از مجموعه المپیک لوژنیکی بوده و در منطقه خامونیکی شهر مسکو واقع شده است. نام لوژنیکی از سواحل مرجانی حوالی رود موسکوا گرفته شده که این استادیوم در آن مکان ساخته شده است. لوژنیکی لقب بزرگترین استادیوم شرق اروپا را نیز یدک می کشد.

ورزشگاه لوژنیکی، استادیوم اصلی بازی های المپیک ۱۹۸۰ بود، به طوری که مراسم های افتتاحیه و اختتامیه و همچنین برخی از مسابقات از جمله فینال مسابقات فوتبال در این ورزشگاه برگزار شد. لوژنیکی از سوی فیفا به عنوان ورزشگاه اصلی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ نام گرفت و میزبان چندین مسابقه از جمله دیدار فینال این رقابت ها خواهد بود.

ورزشگاه لوژنیکی در تاریخ ?? جولای ???? میلادی افتتاح شده

ورزشگاه لوژنیکی در تاریخ ?? جولای ???? میلادی افتتاح شده

 

این ورزشگاه در گذشته استادیوم خانگی(در زمان های مختلف) باشگاه های زسکا مسکو، تورپدو مسکو و اسپارتاک مسکو بوده است، اما در حال حاضر استادیوم لوژنیکی از هیچ باشگاهی میزبانی نمی کند. در حال حاضر از استادیوم لوژنیکی به عنوان یکی از زمین های اصلی تیم ملی فوتبال روسیه استفاده می شود. البته از این استادیوم برای برگزاری سایر رویدادهای ورزشی و کنسرت ها نیز استفاده می شود.

ورزشگاه لوژنیکی یکی از معدود استادیوم های مهم فوتبال اروپاست که از چمن مصنوعی بهره می برد. البته استفاده از چمن مصنوعی برای این استادیوم ضروری است، زیرا زمین های دارای چمن طبیعی قادر به مقاومت در برابر زمستان های سرد روسیه نیستند و ترمیم آن ها نیازمند هزینه های گزافی است. با این حال، برای دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۰۸، موقتا چمن طبیعی در لوژنیکی کاشته شد.

 استادیوم قدیمی لوژنیکی در سال ۲۰۱۳ تخریب شد تا راهی برای ساخت یک استادیوم جدید فراهم شود. به دلیل ارزش معماری این ورزشگاه، نمای آن حفظ شد و بعدها به یک ساختمان جدید متصل شد. 

استادیوم بزرگ لوژنیکی توسط فیفا به عنوان محل برگزاری دیدار نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ که در تاریخ ۱۵ جولای ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد، انتخاب شده است. در پایان رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، ورزشگاه لوژنیکی در کنار استادیوم های المپیکوی رم، المپیک برلین، المپیک مونیخ، سنت دنیس، استاد دو فرانس و استادیوم ومبلی لندن به عنوان تنها ورزشگاه هایی به شمار می روند که میزبان رقابت های جام جهانی فوتبال و لیگ اروپا/لیگ قهرمانان اروپا بوده اند و همچنین از آن ها به عنوان استادیوم اصلی بازی های المپیک تابستانی استفاده شده است.

همچنین دیدار بین تیم های ملی پرتغال و مراکش که همگروه های تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هستند، در ورزشگاه لوژنیکی برگزار خواهد شد.

 

استادیوم بزرگ لوژنیکی توسط فیفا به عنوان محل برگزاری دیدار نهایی رقا

استادیوم بزرگ لوژنیکی توسط فیفا به عنوان محل برگزاری دیدار نهایی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ انتخاب شده است

به بهانه خروج رونالدو از رئال: 7 لحظه به یادماندنی کریس در برنابئو

نزدیک به یک هفته از خرید باشگاه یوونتوس می گذرد. خریدی تاریخی که یکی از بهترین بازیکنان دنیا را از کهکشانی ها جدا کرد. به بهانه خروج کریستیانو رونالدو از رئال مادرید، هفت لحظه به یاد ماندنی رونالدو در این تیم را با شما به اشتراک می گذاریم.

کریستیانو رونالدو طی یک دهه حضور در لالیگا، فوتبال دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد

کریستیانو رونالدو طی یک دهه حضور در لالیگا، فوتبال دنیا را تحت تاثیر خود قرار داد

دنیای فوتبال هم چنان از انتقال کریستیانو رونالدو در شوک است. رونالدو با ۹ سال حضور در رئال مادرید، دوره ای از لالیگا و فوتبال اروپا را تحت تاثیر خود قرار داد و در نظر بسیاری از کارشناسان، او بهترین بازیکن دنیاست.

حال صفحه ای جدید از کتاب زندگی او در تورین باز می شود. جهان منتظر درخشش کریستیانو رونالدو در یوونتوس و فتح جام ها و مقام های جدید خواهد بود.

هفت لحظه به یاد ماندنی رونالدو در رئال مادرید را برای شما آماده کرده ایم:

۷. شکستن رکورد مبلغ نقل و انتقال از منچستر یونایتد

زمانی که کریستیانو رونالدو در سانتیاگو برنابئوی مملو از جمعیت، به عنوان بازیکن رسمی رئال مادرید معرفی شد، دنیای فوتبال شاهد سطوح جدیدی از انتظارات بود.

رونالدو در آن زمان، با مبلغ ۸۰ میلیون پوند، از منچستر یونایتد به پایتخت اسپانیا منتقل شد تا فصلی جدید را در فوتبال اسپانیا آغاز کند.

اگر چه، با کامل شدن چنین قراردادی، انتظارات از رونالدو بسیار بالا رفت. اما در آن زمان کمتر کسی انتظار داشت که این سوپر استار پرتغالی، فوتبال کهکشانی ها را دستخوش تغییر کند.

 

۶. بازگشت به الدترافورد برای شکار منچستر یونایتد

طی فصل ۱۳-۲۰۱۲ و در لیگ قهرمانان اروپا، رئال مادرید و منچستر یونایتد در دور یک شانزدهم نهایی، مقابل یکدیگر قرار گرفتند. کاملا مشخص بود که پسر طلایی سابق منچستر،  آماده درخشش و گل زنی مقابل باشگاه سابق خود بود. شرایط بازی بسیار سخت بود. مادرید برای انجام بازی برگشت به منچستر سفر کرده بود. بازی رفت با نتیجه مساوی ۱ بر ۱ در برنابئو به پایان رسیده بود. گل های دیدار اول نیز توسط دنی ولبک از منچستر و کرسیتیانو رونالدو از رئال به ثمر رسیده بود. بازی برگشت در الدترافورد، برای درامی بزرگ آماده شده بود و رونالدو از تاثیرگذاری بزرگ خودش در آن دیدار به هیچ عنوان دریغ نکرد. اگر چه درخشش رونالدو با اخراج شدن نانی از منچستر یونایتد، بسیار کمتر از قبل دیده می شد.

در ادامه بازی، لوکا مودریچ توانست گل به خودی راموس را جبران کند و رئال مادرید را به بازی برگرداند. این فرصتی طلایی برای رونالدو بود تا کهکشانی ها را برنده از میدان خارج کند. او توانست با حمله ای سهمگین به دفاع منچستر، گل برتری را به ثمر برساند تا شیاطین سرخ به بدترین شکل ممکن حذف شوند. کریستیانو پس از این گل ارزشمند، خوشحالی نکرد تا صحنه ای بیش از پیش نمادین در ذهن ها شکل گیرد.

 

۵. گل پیروزی مقابل بارسلونا در مسیر قهرمانی لالیگا

رئال مادرید تا سه سال پس از ورود کریستیانو رونالدو به این باشگاه، در سایه پیروزی های بارسلونا حریف دیرینه خود در لالیگا قرار داشت. رئال مادرید در آوریل ۲۰۱۲، در حالی وارد نیوکمپ شد که می دانست پیروزی در این ال کلاسیکو، اولین قهرمانی کهکشانی ها در لالیگا از سال ۲۰۰۸ تا آن زمان را به همراه دارد. سامی خدیرا در ابتدای کار رئال را ۱ بر ۰ پیش انداخت. اما دیری نپایید که الکسیس سانچز، گل مساوی بارسلونا را به ثمر رساند. باری دیگر، همه چیز برای درخشش رونالدو آماده شده بود. او با دریافت یک پاس کلیدی از مسعود اوزیل در محوطه جریمه، بی درنگ توپ را از کنار دستان ویکتور والدز به دروازه رساند تا بردی دراماتیک در نیوکمپ برای رئالی ها رقم بخورد. آن ها توانستند پس از سال ها تلاش و به بهترین شکل ممکن، قهرمانی لیگ برتر اسپانیا را کسب کنند.

 

۴. کمک به رئال مادرید برای برد سومین لیگ قهرمانان اروپای متوالی

رئال مادرید طی فصل ۱۷-۲۰۱۶، با برد ارزشمند ۴ بر ۱ مقابل یوونتوس(باشگاه فعلی رونالدو)، توانست برای دومین بار متوالی لیگ قهرمانان اروپا را فتح کند. پیش از آن و یک سال قبل، رئال با پیروزی در ضربات پنالتی مقابل اتلتیکو مادرید، لیگ قهرمانان را فتح کرده بود. پس از این دو سال، هیچ کس انتظار نداشت که شرایط برای کهکشانی ها رویایی تر از این پیش برود.

رئال مادرید در فصل ۱۸-۲۰۱۷ توانست با برد ۳ بر ۱ مقابل لیورپول و محمد صلاح، به سومین جام قهرمانان اروپای خود دست یابد و از این نظر، هت تریک کند. آن ها با بازی خود در کیف، بار دیگر سلطه خود بر جهان فوتبال را به رخ همگان کشاندند. رونالدو در آن دیدار موفق به گلزنی نشد، با این وجود نقشی کلیدی در تیمش ایفا کرد. او مسابقات را با ۱۵ گل زده به پایان رساند و توانست با اختلاف پنج گل با نفر دوم، در رده اول جدول گلزنان لیگ قهرمانان قرار گیرد.

 

۳. پرواز به سوی دروازه یوونتوس

پانزدهمین گل از سری گل های رونالدو طی مسیر سومین قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا، مقابل تیم یوونتوس به ثمر رسید. او با برگردان استثنایی خود توانست گلی حماسی را وارد دروازه یوونتوس و بوفون کند.

زین الدین زیدان مربی وقت کهکشهانی ها، در دیدار رفت دور یک چهارم نهایی، یوونتوس را با نتیجه ۳ بر ۰ شکست داد و این رونالدو بود که با ضربه کوبنده خود، توجه همگان را به گل خود جلب کرد.

 

۲. رهبری مادریدی ها به سوی کسب دسیما

مدت ها بود که رئال مادرید به دنبال دستیابی به لقب لا دسیما بود. این لقب به تیمی داده می شود که از ابتدای تاریخ خود، به ۱۰ عنوان لیگ قهرمانان اروپا دست پیدا کند. در عصر رونالدو و درخشش کهکشانی ها، این رویا در نهایت به حقیقت پیوست.

در حالی که رئال مادرید در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۱۴، به مصاف حریف دیرینه خود، اتلتیکو مادرید رفت، فضایی عجیب استادیوم و زمین بازی را فرا گرفته بود. در نهایت، لیسبون میزبان ۱۰ امین قهرمانی کهکشانی ها در لیگ قهرمانان اروپا بود. بیش از هر بازیکن دیگری، این کریستیانو رونالدو بود که به رئال مادرید برای رسیدن به اهدافش کمک کرد. طی دیدار فینال، راموس با ضربه سر خود در راموس تایم! نتیجه را مساوی کرد تا بازی به وقت های اضافه کشیده شود. در ادامه کار، رونالدو با ضربه پنالتی خود، پیروزی ۴ بر ۱ مقابل اتلتیکو را برای رئالی ها تضمین کرد.

 

۱. دریافت دومین توپ طلای متوالی در سال ۲۰۱۷

با این حس که فوتبال اروپا تحت تاثیر و سلطه او است، کریستیانو رونالدو توانست باری دیگر توپ طلا را بدست آورد. این دومین بار متوالی بود که او این عنوان مهم را دریافت کرد. رونالدو با درخشش خود در سال ۲۰۱۷، توانست لیونل مسی را پشت سر بگذارد.

کسب این مقام، از آخرین دستاورد های رونالدو با رئال مادرید بود. نبرد رونالدو و مسی، داستان یک دهه از تاریخ لالیگا را رقم زد.

 

با انتقال رونالدو به باشگاه یوونتوس، یکی از بزرگترین رقابت ها از بین رفته است. این دو بازیکن مدت ها به عنوان رهبر دو تیم بزرگ اسپانیایی به مصاف یکدیگر می رفتند و آن چه مشخص است، پیروزی نهایی رونالدو است. او طی دو فصل گذشته جلوتر از لیونل مسی، به عنوان بهترین بازیکن دنیا شناخته شد.

رونالدو آخرین روزهای خود در رئال مادرید را با افتخار پشت سر گذاشت. او با درخشش خود در بین کهکشانی ها، عصری متفاوت را در تاریخ این تیم رقم زد و هم اکنون، به باشگاهی بسیار معتبر در دنیای فوتبال پیوسته است. حال باید منتظر عملکرد خارق العاده او در باشگاه یوونتوس باشیم.

منبع: ۹۰Min.com

گروه F : طوفانی از توهین های نژادی علیه "جیمی دورماز" بازیکن سوئد پس از شکست در برابر آلمان

پس از خطای جیمی دورماز و گل زیبای کروس که منجر به باخت تیم ملی سوئد در برابر آلمان در وقت اضافه شد، حساب اینستاگرام دورماز هدف موجی از نفرت نژادی قرار گرفته است.

پس از خطای جیمی دورماز بازیکن تعویضی تیم ملی سوئد که گل پیروزی آلمان را به دنبال داشت، این بازیکن هدف حملات شدید نفرت و تهدید نژادی قرار گرفته است. او در بازی روز شنبه و از گروه F جام جهانی، ضربه آزادی را در اختیار تونی کروس آلمانی گذاشت و کروس هم گل پیروزی تیمش را در وقت های اضافه بازی به ثمر رساند.

خطای دورماز که گل آلمانی ها را به دنبال داشت

خطای دورماز که گل آلمانی ها را به دنبال داشت

این موج توهین ها در حساب اینستاگرام این بازیکن ۲۹ ساله درست به محض ورود توپ به دروازه سوئد شروع شد. هم تیمی های دورماز نیز بلافاصله از او حمایت کردند و جان گیدتی مهاجم سوئد که بعد از او وارد میدان شد، هم تیمی خود را ستود.

گیدتی به خبرنگاران گفت:

او از وقتی وارد زمین شد می دوید و می جنگید، ولی بدشانسی آورد. این که او را به خاطر یک بدشانسی مورد نفرت قرار دهند خیلی ابلهانه است.

دورماز که در سوئد و از والدینی آشوری که از ترکیه مهاجرت کرده بودند به دنیا آمده، اهمیت چندانی به این توهین ها نداده است.

او گفت:

من از هیچ چیز ناراحت نیستم. من این جا با غرور حاضر هستم و دارم کشورم را نمایندگی می کنم.

سوئدی ها به دنبال گرفتن مساوی بودند تا اینکه کروس در اواخر اوقات تلف شده نتیجه بازی را به ۱-۲ تغییر داد. اما خون سوئدی ها پس از سوت پایان بازی به جوش آمد؛ مربی خشمگین سوئد یان اندرسون ، مسئولان آلمانی را متهم کرد که سر به سر اعضای تیمش گذاشته اند.

پونتوس یانسون  بازیکن تعویضی سوئد هم گفت که به خاطر رفتار آلمانی ها عصبانی شده بود، اما قبول داشت که آن ها در نهایت از کار خود اظهار پشیمانی کردند.

چهره مغموم جیمی دورماز پس از بازی تیمش سوئد در برابر آلمان

چهره مغموم جیمی دورماز پس از بازی تیمش سوئد در برابر آلمان

یانسون گفت:

به نظر من، بعضی از آن ها به طرز بی ادبانه ای شادی کردند. احساسات زیادی در کار بود، ما تازه گل خورده بودیم و بازی را باخته بودیم، برای همین آن کارها خیلی زننده بود. شاید هم آن عصبانیت من ضرورتی نداشت، ولی آن ها بعدش عذرخواهی کردند، پس باید می پذیرفتیم و قضیه تمام می شد. همه در آن لحظات، خیلی احساساتی شده بودیم.

به نظر می رسید که تاکتیک سوئد برای بستن مرکز دفاع و باز گذاشتن فضای دو جناح برای آلمانی ها داشت جواب می داد تا اینکه گل دیرهنگام کروس زده شد. حالا سوئد باید خودش را بازسازی کند و مکزیک را شکست دهد تا صعود خود را به مرحله دوم قطعی کند.

یانسون می گوید:

ما در رختکن گفتیم که همه چیز در دست های خود ماست. البته که ما عصبی و ناراحت هستیم ولی باید به شرایط عادی برگردیم و بازی بعد را ببریم.

تیم ملی سوئد در ۲۷ ژوئن(۶ تیر)، در ورزشگاه یکاترینبورگ ، به مصاف مکزیک می رود.

منبع: reuters.com

گروه E : مروری بر بازی های روز جمعه جام جهانی : خروج برزیل از بحران با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار

روز جمعه در مرحله گروهی جام جهانی، برزیل پرافتخارترین تیم فوتبال جهان با ستاره های جدید خود و نیز ایسلند که در بازی اول آرژانتین را متوقف کرد، به مصاف حریفان خود رفتند.

برزیل در اولین بازی گروه E با نمایشی ناامید کننده در برابر سوئیس با نتیجه ۱-۱ متوقف شد. در این بین، ایسلند نیز در بازی اول خود در مقابل تیم قدرتمند آرژانتین به تساوی ۱-۱ دست یافت.

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است

ایسلند که کوچک ترین کشور دنیا است برای دومین بار است که در مسابقات مهم بین المللی حضور می یابد. این کشور کوچک، بعد از صعود دور از انتظار تیم ملی اش به مرحله یک چهارم نهایی یورو ۲۰۱۶، به یکی از محبوب ترین تیم های فوتبال دنیا تبدیل شد. پیروزی یا مساوی در بازی روز جمعه از گروه D ، ایسلند را نخستین تیمی می کند که پس از سنگال در سال ۲۰۰۲، دو بازی اولش را در جام جهانی نباخته است.

اما بازی اول روز جمعه، در سنت پترزبورگ، میان تیم های برزیل و کاستاریکا برگزار شد. پرسش هایی درباره ستاره برزیل نیمار و حضورش در این بازی به وجود آمده بود، آن هم پس از مصدومیتی که در تمرینات این هفته پیدا کرده بود.

فدراسیون فوتبال برزیل روز پنج شنبه وضعیت نیمار را خوب اعلام کرده و عکس ها و نیز ویدیویی از تمرین روز چهارشنبه او را در کنار سایر بازیکنان تیم، منتشر کرده است.

نیمار در این ویدیو گفت:

من خوب تمرین کردم، راحت بودم. وضع پایم هم خوب است.

مسئولان فدراسیون فوتبال برزیل تأکید کردند که این موضوع ربطی به آن مصدومیت پای نیمار که او را سه ماهی از میادین دور کرد ندارد. برزیل پس از تساوی با سوئیس، برای کسب اولین پیروزی به نیمار نیاز داشت. این تیم از برترین تیم های دنیا است و هر نتیجه ای غیر از برد در برابر کاستاریکا شرایط صعود را برای آن ها بسیار دشوار می کرد.

برزیل همچنین با این مسئله که چه کسی را برای نقش مهاجم نوک انتخاب کند مواجه بود. گابریل ژسوس در بازی اول برزیل این نقش را به عهده داشت اما با روبرتو فرمینو تعویض شد، فرمینویی که در همان دقایق اندک حضورش بهتر بازی کرد و حتی نزدیک بود با یک ضربه سر گل پیروزی تیمش را به ثمر برساند.

در مقابل، کاستاریکا که چهار سال پیش به عنوان صدرنشین از گروه خود صعود کرد و تا مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی هم پیش رفت، در بازی اولش ۰-۱ از صربستان شکست خورد. کاستاریکا پیشینه خوبی در برابر برزیل نداشت: برزیل نُه تا از ۱۰ بازی با کاستاریکا را برده و تنها باختش هم برمی گردد به یک بازی دوستانه در سال ۱۹۶۰ . تنها پیروزی کاستاریکا در برابر تیمی از آمریکای جنوبی در جام جهانی، چهار سال پیش در مقابل اروگوئه بوده است.

نهایتا برزیل موفق شد طی یک بازی برتر با گل های دقایق پایانی کوتینیو و نیمار با نتیجه دو بر صفر کاستاریکا را شکست دهد.

حالا نگاهی بیندازیم به دیگر بازی های روز جمعه:

  • نیجریه در برابر ایسلند:

نیجریه بازی اول خود را در گروه اش با نتیجه ۰-۲ به کرواسی واگذار کرد و تاکنون یکی از تیم هایی بوده که پایین تر از سطح انتظار ظاهر شده است. تیم نیجریه با میانگین سنی زیر ۲۶ سال جوان ترین تیم جام جهانی امسال است، و با اینکه پرجمعیت ترین کشور آفریقاست(با حدود ۱۸۵ میلیون نفر) تاکنون هیچ گاه نتوانسته از مرحله یک شانزدهم نهایی بالاتر برود.

این بازی که در وولگوگراد برگزار شد با چنان پیش بینی هایی مبنی بر برد ایسلند همراه شده بود که اداره پست ملی این کشور اعلام کرده بود با توجه به اینکه بیشتر مردم می خواهند این بازی را تماشا کنند، سه ساعت زودتر تعطیل می شود.

مساوی در برابر لیونل مسی و آرژانتین در حد یک پیروزی بوده و ایسلندی ها را به صرافت انداخته بود که می توانند از گروه صعود کند. کاپیتان این تیم آرون گونارسون ، گفته بود که برای صعود باید بازی با آرژانتین را فراموش کرد.

گونارسون می گوید:

ما فعلا نمی توانیم روی آن بازی حسابی بکنیم. اگر بر بازی با نیجریه متمرکز نشویم و از آن نتیجه ای کسب نکنیم، آن وقت یک امتیاز بازی کذایی ( با آرژانتین ) به درد هیچ کس نمی خورد.

دروازبان ایسلند هانس هالدورسون قهرمان بازی با آرژانتین بود، به خصوص بعد از گرفتن پنالتی مسی.

هایمر هالگریمسون سرمربی ایسلند نیز گفت:

این بازی برای نیجریه حکم مرگ و زندگی را دارد، و همین باعث می شود که بازی اندکی جنبه روانی متفاوتی به خود بگیرد – آن ها مجبورند که ببرند. گویا سرنوشت این گروه قرار است در دقایق آخر، در بازی آخر معلوم شود. احتمالا این گروه با کمی حاشیه، یک ضربه ایستگاهی، یا گلی در وقت اضافه تکلیفش روشن شود. بازی های این گروه قرار است این شکلی باشد.

هر چند در این دیدار ایسلند نتوانست به پیروزی برسد و تحت تاثیر عملکرد بسیار خوب بازیکنان نیجریه قرار گرفت و با درخشش احمد موسی و با نتیجه دو بر صفر مغلوب این تیم شد. حال همه چیز به بازی های دور آخر مرحله گروهی بستگی دارد و تیم های صعود کننده آن زمان مشخص خواهند شد.

  • صربستان در برابر سوئیس

صربستان پس از پیروزی ۰-۱ در برابر کاستاریکا، آماده بازی با سوئیس شده بود و چشم امیدی نیز به مرحله یک شانزدهم نهایی داشت. صربستان در بازی روز جمعه خود قصد داشت یک برد مسلّم را در برابر سوئیس کسب کند.

الکساندر کولاروف کاپیتان صربستان پیش از انجام این دیدار گفت:

معلوم است که اگر به قصد مساوی بازی کنیم موفقیتی در کار نخواهد بود. البته که ما می خواهیم ببریم.

ضربه آزاد کولاروف بود که صربستان را به جایگاه محکمی در گروهش رساند اما سوئیس هم همان تیم سرسختی بود که در برابر برزیل ظاهر شده بود. سوئیس در ۲۳ بازی اخیرش فقط یک بار باخته بود، آن هم با نتیجه ۰-۲ به پرتغال در ماه اکتبر، در بازی های انتخابی جام جهانی. سوئیس برای تحت فشار گذاشتن برزیل از یک خط دفاعی و میانه قوی استفاده کرد و والون بهرامی شرایط بازی را برای نیمار بسیار دشوار کرده بود. بهرامی که با بازی در برابر برزیل، اولین بازیکن سوئیسی شد که در چهار دوره جام جهانی حضور می یابد، در دقیقه ۷۰ بازی به خاطر مصدومیت از ناحیه ران، زمین را ترک کرد. مشخص نبود که بهرامی شرایط حضور در بازی روز جمعه را داشت یا نه، چرا که دست کم در یک جلسه از تمرینات این هفته حضور نداشته است. صربستان نیز به دنبال آن بود که برای نخستین بار پس از ۱۹۹۸، که آن زمان نامش یوگسلاوی بود، در جمع ۱۶ تیم صعود کننده به مرحله بعد باشد. این تیم در جام های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ نتوانسته بود  از گروه خود بالا برود و چهار سال پیش هم جواز حضور در برزیل را کسب نکرده بود.

در نهایت دیشب در یک بازی دراماتیک تیم سوییس ابتدا بازی باخته را به تساوی کشاند و در دقایق پایانی نیز گل برتری را به ثمر رساند تا سوییس نیز مانند برزیل چهار امتیازی شود.

منبع: thestar.com

نکات ویژه دربی 86 شهرآورد خاص در حضور اینفانتینو

تنها چند ساعت تا آغاز یکی از حساس ترین شهرآوردهای تاریخ باقی مانده است. البته دربی همیشه حساس بوده، هست و خواهد بود. اما دربی ?? از جهات مختلفی برای هواداران دو تیم بسیار خاص است.

دربی ?? امروز از ساعت ??:?? در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد

دربی ?? امروز از ساعت ??:?? در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد

اگر پرسپولیس برنده دربی شود، شادی هوادارانش مضاعف خواهد بود چرا که علاوه بر چشیدن طعم شیرین پیروزی در این دیدار سنتی، قهرمانی زودهنگام تیمشان در لیگ برتر را نیز جشن خواهند گرفت، آن هم در برابر دیدگان هواداران رقیب! از طرفی تیم احیا شده استقلال که با روی کار آمدن وینفرد شفر متحول شده و فوتبال را زیبا بازی می کند، قصد دارد با برد در این دیدار، علاوه بر دیکته کردن کیفیت خود بر رقیب سنتی اش، انتقام دیدار رفت را بگیرد و اجازه ندهد پرسپولیسی ها فصل را رویایی تمام کنند.

دربی ?? نکات ویژه دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 

--حضور اینفانتینو در آزادی:

بی شک تماشاگر ویژه شهرآورد ??، رئیس فیفا خواهد بود و دربی را از نزدیک تماشا خواهد کرد. مطمئنا او از جو خاص حاکم بر استادیوم آزادی شگفت زده خواهد شد. حضور جانی اینفانتینو اتفاق مثبتی است که اگر سکوهای آزادی ملتهب نشوند، احتمال بازگرداندن میزبانی تیم های ایرانی برابر عربستانی ها را افزایش می دهد. همچنین ظاهرا قرار است تعداد محدودی از بانوان خبرنگار! هم به ورزشگاه بروند تا به اینفانتینو نشان دهیم قوانین فیفا را نقض نمیکنیم!!!

 

--احمدی گزارشگر دربی:

در حالی که گزارشگری جواد خیابانی در شهرآورد ?? رسما اعلام شده بود، خود او این خبر را در شب قبل از دربی تکذیب کرد و اعلام کرد که من دربی را گزارش نخواهم کرد. در نهایت صبح امروز مشخص شد محمدرضا احمدی مسئولیت گزارش این دیدار حساس را به عهده خواهد داشت و خیابانی مجری ویژه برنامه دربی هشتاد و ششم است.

 

--سورپرایز برانکو:

چند دیداری بود که برانکو ایوانکوویچ از محسن مسلمان در ترکیب پرسپولیس استفاده نمی کرد. با این حال، این مربی موفق کروات گفته برای دربی یک سورپرایز ویژه دارد. احتمالا سورپرایز برانکو، استفاده از مسلمان در ترکیب قرمزهاست.

 

--کری خوانی شفر:

وینفرد شفر آلمانی که کلا نوع رفتار و سبک بروز احساساتش به آلمانی ها شباهت ندارد، برای تیم رقیب حسابی کری خوانده. شفر در کنفرانس خبری پیش از دربی ?? گفت: “رویای من این بود که در فینال جام حذفی با برانکو و پرسپولیس روبرو شوم، اما آن ها از دور رقابت ها حذف شدند.”

 

--احتمال قهرمانی پرسپولیس در ابتدای نیمه دوم:

شرایط جدول به گونه ای است که اگر امروز ذوب آهن در برابر تیم پارس جنوبی جم بازی را واگذار کند، قهرمانی پرسپولیس مسجل خواهد شد! با توجه به این که آن دیدار ?? دقیقه زودتر از دربی آغاز می شود، در صورت غلبه شاگردان تارتار بر شاگردان قلعه نوعی،‌ هواداران پرسپولیس فارغ از کسب هر نتیجه ای در دربی،‌می توانند در دقایق ابتدایی نیمه دوم قهرمانی زودهنگام تیمشان در فصل جاری را جشن بگیرند.

 

--رحمتی رکورددار کلین شیت ادوار دربی ها:

سید مهدی رحمتی در تاریخ دربی های پایتخت، مجموعا ? بار کلین شیت کرده و از این نظر رکورد دار است. با توجه به سه اخطاره شدن و محرومیت سید حسین حسینی از این دیدار حساس، رحمتی امروز این فرصت را دارد تا رکورد خود را بهبود بخشد.

 

--تقابل خسرو و فرشاد:

وینفرد شفر در دیدار برابر الهلال از حیدری در سمت چپ خط دفاعی استفاده کرد. با توجه به عملکرد خوب خسرو احتمال این که امروز هم او را در سمت چپ ببینیم زیاد است. با توجه به این که وینگر راست پرسپولیس در این دیدار احتمالا فرشاد احمدزاده است، تقابل این دو بازیکن تکنیکی، جالب خواهد بود.

 

آمارها نشان می دهند که در دربی های برگزار شده در اسفند ماه، تیم استقلال موفق تر از تیم پرسپولیس عمل کرده است. در تمامی دربی هایی که در این ماه برگزار شده چهار بار استقلال برنده شده، سه بازی به تساوی انجامیده و یک بار نیز پرسپولیس پیروز میدان بوده است.

از طرفی برانکو ایوانکوویچ در دربی ها آمار نسبتا خوبی از خود به جا گذاشته. طی ? باری که برانکو در شهرآورد روی نیمکت سرخ ها نشسته، سه برد و دو تساوی کسب کرده و تنها یک بار طعم شکست را چشیده است.

هشتاد و ششمین شهرآورد پایتخت از ساعت ??:?? امروز به قضاوت علیرضا فغانی آغاز خواهد شد.

پیش بازی منچستریونایتد لیورپول به روایت آمار

تیم های منچستریونایتد و لیورپول امروز در دیداری حساس از هفته سی ام رقابت های لیگ جزیره، به مصاف هم خواهند رفت. این دیدار 170 امین رویارویی دو تیم در رقابت های لیگ برتر انگلستان خواهد بود.

تیم منچستر یونایتد امروز در ورزشگاه اولدترافورد میزبان تیم لیورپول است

تیم منچستر یونایتد امروز در ورزشگاه اولدترافورد میزبان تیم لیورپول است

در حالی که تنها چند ساعت تا شروع این دیدار حساس و نفس گیر در ورزشگاه اولدترافورد باقیست، آمار و ارقام تاریخچه مربوط به این دیدار را بررسی می کنیم:

۱-- بیشترین تعداد باخت تیم لیورپول در تاریخ رقابت های لیگ جزیره مقابل تیم منچستریونایتد بوده است(۶۷ باخت).

۲—دو دیدار از سه رویارویی قبلی دو تیم در لیگ جزیره گلی در بر نداشته. این آمار وقتی جالب است که بدانیم قبل از سه بازی اخیر، دو تیم تنها یک تساوی بدون گل طی ۴۹ دیدار رو در رو داشته اند.

۳—سه دیدار اخیر دو تیم مساوی شده است. این در حالی است که هیچ گاه در تاریخ رقابت های لیگ برتر انگلستان این اتفاق رخ نداده که چهار بازی متوالی دو تیم به تساوی بیانجامد.

۴—در سیزده دیدار اخیر برگزار شده بین تیم های منچستریونایتد و لیورپول در ورزشگاه اولدترافورد، تیم منچستریونایتد صاحب ۱۰ پیروزی شده است.

۵—تنها منچسترسیتی و چلسی(هر کدام ۶ بار) موفق شده اند بیش از تیم لیورپول(۵ بار)، منچستر یونایتد را در استادیوم اولدترافورد شکست دهند.

۶—در فصل جاری هیچ تیمی در ۵ لیگ معتبر اروپایی موفق نشده بیش از تیم لیورپول در بازی های خارج از خانه گلزنی کند(۳۴ گل، برابر با لیون فرانسه).

۷—روملو لوکاکو مهاجم تنومند بلژیکی تیم منچستریونایتد، در مجموع ۹۹ گل در رقابت های لیگ جزیره به ثمر رسانده است. اگر او در دیدار امروز گلزنی کند به پنجمین بایکن جوانی بدل خواهد شد که به رکورد ۱۰۰ گل زده در لیگ برتر انگلستان رسیده است. البته لوکاکو تنها ۱۶ گل از ۹۹ گل خود را به شش تیم برتر(Big Six) لیگ جزیره زده است.

۸—در هشت تقابل اخیر خوزه مورینیو و یورگن کلوپ در تمامی رقابت ها، تنها یک بار مورینیو پیروز بوده است(۴ مساوی و ۳ شکست). تنها پیروزی مورینیو در زمان سرمربیگری او در رئال مادرید بود که تیم او موفق شد تیم دورتموند به سرمربیگری کلوپ را در دور برگشت از مرحله نیمه نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، دو بر صفر شکست دهد(هر چند تیم مورینیو در مجموع دو دیدار رفت و برگشت با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب شاگردان کلوپ شد).

۹—محمد صلاح در ۵ مسابقه متوالی اخیر رقابت های لیگ جزیره موفق به گلزنی شده است. تنها دنیل استوریج(۸) و مایکل اوون(۶) موفق شده اند در دیدارهای متوالی بیشتری برای تیم لیورپول گلزنی کنند.

دیدار بین دو تیم منچستر یونایتد و لیورپول از هفته سی ام رقابت های لیگ جزیره از ساعت ۱۶ امروز به قضاوت کریگ پاوسن در ورزشگاه اولدترافورد آغاز خواهد شد. در حال حاضر تیم منچستر یونایتد با ۶۲ امتیاز در رده دوم جدول رده بندی قرار دارد و تیم لیورپول با ۶۰ امتیاز در رده سوم است.


بستن