گوش به زنگگوش به زنگ

کارنامه هنری کوئنتین ترنتینو


کوئنتین جروم ترنتینو، کارگردان، نویسنده و بازیگر آمریکایی متولد 27 مارس سال 1963 می باشد.

کوئنتین ترنتینو.jpgکوئنتین ترنتینو

تمام یافته های ترنتینو از سینما بصورت تجربی است و مدرک دانشگاهی ندارد. او در حین رفتن به کلاس های بازیگری در یک کلوب اجاره فیلم کار می کرد.

آغاز به کار او در اواخر سال ۱۹۸۰ با نویسندگی و کارگردانی فیلم "تولد بهترین دوستم" شروع شد و در اوایل ۱۹۹۰ کار خود را با ساخت فیلم "سگ های انباری" به عنوان یک فیلمساز مستقل شروع کرد که این فیلم از نظر مجله "امپایر" به عنوان "خارق العاده ترین فیلم مستقل تاریخ" شناخته شد.

در سال ۱۹۹۴ او فیلم "داستان عامه پسند" را با ژانر کمدی سیاه-جنایی ساخت که نقد های بسیار مثبتی از منتقدان و تماشاگران دریافت کرد و تنوانست در سایت IMDB نمره ۸.۹ از ۱۰ را کسب کند. بسیاری از منتقدین و محققین سینما این فیلم را یکی از مهمترین فیلم های سینمای مدرن می نامند.

در سال ۱۹۹۷ او فیلم "جکی براون" را بر اساس رمان المور لئونارد به نام "رام پانچ" ساخت.

در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ او فیلم انتقامی "بیل را بکش" را در دو بخش ساخت که یک ژانر تکان دهنده محسوب می شد که در آن تلفیق بسیار زیبایی از موسیقی و صحنه های خشن فیلم بود. در این فیلم از کنگ فو، هنرهای رزمی ژاپن، وسترن اسپاگتی استفاده شده است.

ترنتیتو در سال ۲۰۰۷ فیلم "دلیل مرگ" را نویسندگی و کارگردانی کرد که به فروش ۳۰.۷ میلیون دلار در "باکس آفیس" دست پیدا کرد و نمره ۷.۱ را در IMDB کسب کرد.

سپس در سال ۲۰۰۹ فیلم "حرامزاده های لعنتی" را ساخت که یکی از معروف ترین فیلم های او به شمار میرود. این فیلم بر اساس داستانی فرضی از جنگ جهانی دوم ساخته شده است که توانست رتبه ۸.۳ را از IMDB کسب کند.

کوئنتین ترنتینو در سال ۲۰۱۲ ساخت فیلم "جانگوی آزاد شده" را به اتمام رساند که توانست رتبه ۸.۴ را در IMDB  کسب کند و همچنین این فیلم پر فروش ترین فیلم اوست که توانست ۴۲۵.۴ میلیون دلار بفروشد.

آخرین فیلم او "هشت نفرت انگیز" که به گفته ترنتینو: "نمایشنامه ۱۴۶ صفحه ای فیلم را شرکتی آمریکایی از من دزدیده بود پخش کرد. فیلمنامه را فقط ۶ نفر از افرادی که به آنها اعتماد داشتم در اختیار داشتند." بعد از رسیدن این خبر او می خواست که ادامه فیلم را کنار بگذارد اما تصمیم گرفت که ساخت فیلم را آغاز کند. این فیلم توانست نمره ۷.۸ را از IMDB  کسب کند و به فروش ۱۵۵.۸ میلیون دلار دست یافت.