نگاهی به نامزدهای اسکار 2018

دیروز نامزدهای دریافت جوایز این مراسم در رشته های مختلف اعلام شدند. فیلم شکل آب(Shape of Water) در 13 رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در این زمینه از تمامی فیلم های سال جاری پیشی گرفت.

نگاهی به نامزدهای اسکار 2018

نودمین دوره مراسم اسکار در روز چهارم مارچ سال ۲۰۱۸ با اجرای جیمی کیمل برگزار خواهد شد

نودمین دوره مراسم اسکار در روز چهارم مارچ سال ۲۰۱۸ با اجرای جیمی کیمل برگزار خواهد شد

آخرین ساخته کریستوفر نولان بنام دانکرک(Dunkirk) در هشت رشته نامزد شد. فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری(Three Billboards Outside Eibbing, Missouri) نیز که در هفت رشته نامزد شد یک رقیب جدی برای سایرین محسوب می شود.

فرانسیس مک دورمند، گری اولدمن، سیرشا رونان و دنیل کالویا از جمله نامزدهای بهترین بازیگر بودند.

گرتا گرویگ(Lady Bird) و جوردن پیل(Get Out) نیز برای دریافت جایزه بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه اورجینال نامزد شدند.

شکل آب یک فانتزی کم هزینه در مورد یک سرایدار لال است که عاشق یک موجود دریایی می شود. این فیلم که لقب فانتزی ترین فیلم سال را یدک می کشد در ۱۳ رشته از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان(گیلرمو دل تورو) نامزد شده است.

درام انتقامی سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری نیز به عنوان یک رقیب بسیار قوی ظاهر شد و هفت نامزدی اسکار را در بخش های مختلف از جمله بهترین فیلم دریافت کرد.

فیلم جنگی دانکرک نیز در هشت رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شده که البته بسیاری از آن ها در بخش های فنی هستند. هر چند نام فیلم نولان در میان نامزدهای بهترین فیلم هم دیده می شود.

هر ساله بسته به نظر حدود ۸۴۰۰ عضو آکادمی علوم و هنرهای فیلم، بین پنج تا ده فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم می شوند که امسال نیز مثل پارسال ۹ فیلم در این رشته نامزد شدند.

از میان ۹ فیلم نامزد شده، فیلم های دانکرک و پست(The Post) توسط استودیوهای بزرگ هالیوود تولید شده اند.

نودمین دوره مراسم اسکار در روز چهارم مارچ سال ۲۰۱۸ با اجرای جیمی کیمل برگزار خواهد شد.

معرفی شش فیلمی که در اولین روز از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر راهی سانس فوق العاده شدند

طبق سنت هر ساله سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از دوازدهم بهمن ماه استارت خورد. اولین روز اکران فیلم ها با استقبال فوق العاده مخاطبین همراه بود به طوری که اکران شش فیلم در سالن های سینما به سانس فوق العاده کشیده شد.

معرفی شش فیلمی که در اولین روز از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر راهی سانس فوق العاده شدند

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از دوازدهم بهمن آغاز شده و تا بیست و دوم بهمن ادامه دارد

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از دوازدهم بهمن آغاز شده و تا بیست و دوم بهمن ادامه دارد

سوال اینجاست که در اولین روز جشنواره سی و ششم کدام فیلم ها و در کدام سالن ها، در سانس های فوق العاده به نمایش درآمدند؟

 

پردیس سینمایی آزادی

مصادره (مهران احمدی)

بمب، یک عاشقانه (پیمان معادی)

جاده قدیم (منیژه حکنت)

لاتاری (محمد حسین مهدویان)

چهارراه استانبول (مصطفی کیایی)

 • پردیس سینمایی چارسو

چهارراه استانبول (مصطفی کیایی)

 • پردیس سینمایی مگامال

 بمب، یک عاشقانه (پیمان معادی)

 • پردیس سینمایی کورش

 به وقت شام (ابراهیم حاتمی کیا)

 • سینما استقلال

مصادره (مهران احمدی)

 

این فیلم ها در اولین روز جشنواره با استقبال فوق العاده مخاطبان روبرو شدند و به سانس فوق العاده رسیدند.

محمدرضا فرجی مدیر امور سینماهای جشنواره گفت:

”رسیدن این تعداد فیلم به سانس فوق العاده در روز اول جشنواره فیلم فجر یک رکورد محسوب می شود.“

همچنین در روز اول جشنواره امسال، تمامی سالن های سینما پر شدند و بدون صندلی خالی به نمایش فیلم ها پرداختند.

در زیر به طور خلاصه به معرفی شش فیلمی که در روز اول جشنواره به سانس فوق العاده رفتند، می پردازیم:

۱) در خلاصه فیلم مصادره که در ژانرکمدی ساخته شده است، آمده:

”ایران خیلی بزرگه، اما ما هم خیلی بدشانسیم“.

  در این فیلم رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان، میرطاهر مظلومی، هادی کاظمی، مزدک میر عابدینی، سیامک صفری و مهران احمدی به همراه بازیگر خردسال امیر صدرا حقانی در این فیلم بازی کرده ‌اند.

  ۲) در خلاصه فیلم بمب، یک عاشقانه که داستان آن در زمان موشک باران تهران در سال ۱۳۶۶ روایت می شود آمده:

  ”در میانه سال های جنگ و بمباران شهری در تهران، زندگی با وحشت بسیار می گذرد. اما عشق و دل دادگی، زندگی و امید، وحشت واقعیت مرگ را به فراموشی می سپارد. رفتگان در محدوده کلماتِ زندگان تکرار می شوند. مرگ سوال مطلق است و زندگی و عشق ابهام مکرر.“

  محمود کلاری فیلم برداری این اثر را به عهده داشته است. بازیگران این فیلم لیلا حاتمی، حبیب رضایی، سیامک انصاری، سیامک صفری، بهادر مالکی ‌پور، رامین پور ایمان، معصومه قاسمی ‌پور، صبا گرگین‌ پور و شهروز آقایی هستند. همچنین خود معادی نیز در این فیلم ایفای نقش کرده است.

   

  ۳) در خلاصه فیلم جاده قدیم آمده:

  ”مینو زنی ?? ساله و موفق است که در شب سال نو، دچار حادثه ای دلخراش می شود.“

  معروف ترین بازیگران این فیلم مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی هستند.

   

  ۴) در خلاصه فیلم لاتاری آمده:

  ” خانواده های امیرعلی و نوشین با ازدواج آن ها موافق نیستند. آنها صبر پیشه کرده اند تا به مرور زمان، رضایت والدین خود را جلب کنند. آن دو، رویای مشترکی دارند. برنده شدن در لاتاری و دریافت گرین کارت آمریکا.“

  حمید فرخ ‌نژاد، جواد عزتی، ساعد سهیلی، هادی حجازی ‌فر و زیبا کرمعلی در این فیلم بازی می کنند.

   

  ۵) در خلاصه فیلم چهار راه استانبول آمده:

  ” احد و بهمن تولیدکنندگان ورشکسته ای هستند که از دست طلبکاران خود فراری اند. آتش سوزی پلاسکو، شرایط دیگری را برایشان رقم می زند.“

  بازیگران این فیلم پربازیگر عبارتند از: بهرام رادان، محسن کیایی، مهدی پاکدل، رعنا آزادی ور، سحر دولتشاهی، ماهور الوند، سعید چنگیزیان، پوریا رحیمی سام، بابک بهشاد، خسرو احمدی، تینو صالحی، حسین امیدی و با هنرمندی مسعود کرامتی.

   

  ۶) در خلاصه فیلم به وقت شام که فیلم برداری آن در لوکیشن های متعدد نظامی انجام شده است، آمده:

  ”دو خلبان ایرانی برای نجات مردمی که در محاصره داعش قرار گرفته اند به شهر تدمر اعزام می شوند، ولی موانع سختی مقابل آن هاست.“

  بابک حمیدیان، هادی حجازی فر، پیر داغر، خالد السید، جوزیف سلامه، رامی عطاالله، لیث المفتی، علی سکر،

  سامر خلیلی و محمد شعبان، بازیگران این فیلم هستند. همچنین آهنگسازی این اثر حاتمی کیا را کارن همایون فر

  عهده دار بوده است.

  سی و ششمین جشنواره فیلم فجر تا بیست و دوم بهمن ماه نود شش ادامه خواهد داشت.

  حضور دی کاپریو و تام کروز در فیلم جدید تارانتینو

  کوئنتین تارانتینو در فیلمی که هنوز نامگذاری نشده و درباره وقایعی است که در سال 1969 رخ داده، باز هم با لئوناردو دی کاپریو همکاری خواهد کرد.

  حضور دی کاپریو و تام کروز در فیلم جدید تارانتینو

  کوئنتین تارانتینو در فیلم جدید خود با لئوناردو دی کاپریو همکاری خواهد کرد.jpg

  کوئنتین تارانتینو در فیلم جدید خود با لئوناردو دی کاپریو همکاری خواهد کرد

  زوج تارانتینو-دی کاپریو پیش از این نیز در فیلم وسترن «جنگوی رها از بند» همکاری کرده بودند. دی کاپریو در این فیلم نقش اصلی شرور فیلم را داشت. هر چند دی کاپریو در حین فیلم برداری دست خود را برید، اما این نقش فقط یکی از نامزدی های پرشمار او را در اسکار به همراه داشت. اگر چه در آن سال بسیاری معتقد بودند اسکار حق دی کاپریو است، اما او برای فیلم «جنگوی رها از بند» برنده اسکار بهترین بازیگر مرد نشد.

  با این حال، جدیدترین همکاری لئوناردو دی کاپریو با کوئنتین تارانتینو، اولین فیلم این بازیگر از زمان بردن اسکار توسط او برای فیلم «از گور بازگشته» خواهد بود. جدیدترین نقش دی کاپریو ممکن است دومین جایزه اسکار را برای او به همراه داشته باشد. بر اساس کلیت فیلم و کارگردانی تارانتینو، به نظر می رسد این فیلم در کسب جوایز مختلف از پتانسیل بالایی برخوردار باشد. اگر چه تارانتینو هیچگاه شخصیت محبوب آکادمی اسکار نبوده، اما تاکنون موفق به دریافت دو اسکار بهترین فیلمنامه شده است.

  با توجه به محدودیت زمانی که برای ساخت فیلم وجود دارد، حضور دی کاپریو در فیلم جدید تارانتینو قطعی به نظر می رسد، هر چند قرارداد بین آن ها هنوز نهایی نشده است. فیلم هنوز عنوانی ندارد، اما تاریخ پخش آن خیلی مهم است زیرا اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این فیلم می تواند در پنجاهمین سالگرد قتل شارون تیت توسط خانواده منسون منتشر شود و مضمون فیلم نیز درباره همین واقعه است. طبق گفته های تارانتینو، فیلم واقعا درباره خانواده منسون نیست. این فیلمی مانند فیلم «داستان های عامه پسند» است که وقایع آن همزمان با قتل های منسون در هالیوود اتفاق می افتد.

  طبق گزارشات، دی کاپریو در فیلم جدید تارانتینو، نقش یک بازیگر سالخورده را ایفا می کند. البته تاکنون جزئیات مشخصی در مورد فیلمنامه یا کاراکتر دی کاپریو در فیلم منتشر نشده است. با این حال ظاهرا دی کاپریو یکی از دو نقش اصلی مرد فیلم خواهد بود. گفته می شود تام کروز نیز نقش اصلی دیگر فیلم است. تام کروز، مارگو رابی و لئوناردو دی کاپریو تنها نام های بزرگ مرتبط با فیلم جدید تارانتینو نیستند. به گزارش نشریه "ورایتی" تارانتینو می خواهد آل پاچینو را نیز در فیلم جدیدش بکار گیرد و گفته می شود حتی نقش خاصی را در فیلمش برای این بازیگر کهنه کار در نظر گرفته است.

   

  این که تمامی این ستاره ها قرار است در این فیلم با یکدیگر همکاری کنند بسیار هیجان انگیز است. البته باید منتظر بمانیم و ببینیم فیلم چگونه از آب در می آید. تارانتینو اخیرا بخاطر فیلم هایی که در گذشته ساخته، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. دلیل اصلی این انتقادات استفاده از لحن تند و سکانس های خونین متعدد در اکثر آثار اوست. هر چند قتل های منسون پس زمینه ای مناسب در جهت علایق کارگردان و دید خلاقانه اوست.

  این فیلم همچنین پتانسیل این را دارد که نهایتا جوایز اصلی اسکار از جمله جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را از آن تارانتینو کند. آکادمی اسکار معمولا به فیلم هایی که با محوریت هالیوود(به ویژه هالیوود قدیم) ساخته شوند، علاقه دارد.

  در نهایت اگر آکادمی به آخرین ساخته تارانتینو علاقه نشان دهد، احتمالا جوایز اسکار بیشتری به ویترین افتخارات این کارگردان بزرگ اضافه خواهد شد.

  زندگی نامه کریستوفر نولان

  کریستوفر نولان:نابغه هالیوود 

  کریستوفر نولان کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده 47 ساله انگلیسی-آمریکایی است. نولان در لندن به دنیا آمد و پدرش یک فیلمساز تبلیغاتی بریتانیایی و مادرش یک مهماندار و معلم زبان(انگلیسی) آمریکایی بود و همین مسبب سفر های متعدد او بین دو شهر لندن و شیکاگو در دوران کودکی بود.نولان یک برادر بزرگ تر به نام فرانسیس (یک مجرم محکوم) و یک برادر کوچک تر بنام جاناتان دارد. جاناتان  همکاری های پی در پی با کرستوفر در فیلم نامه نویسی داشته است.

  او یکی از برجسته ترین و تحسین برانگیزترین کارگردان های قرن 21 محسوب می شود. در سن 7 سالگی ساخت فیلم را با دوربین سوپر 8 میلیمتری پدر خود آغاز کرد. نولان بسیار تحت تاثیر فیلم "جنگ ستارگان"(1977) بود و در سن 8 سالگی اولین فیلم استاپ موشن(یکی از تکنیک‌های انیمیشن سازی است که در آن شیئی را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط می‌کنند) خود را با نام "جنگ فضا" (space wars) ساخت، سپس در سن 11 سالگی فیلم سازی حرفه ای را آغاز کرد. او در کالج دانشگاهی لندن به آموزش ادبیات انگلیسی پرداخت که بعد ها به عنوان رئیس انجمن فیلم دانشگاه منسوب شد. دلیل انتخاب این دانشگاه تجهیزات ویژه فیلم برداری بود که شامل مجموعه تدوین "استین بک" (steenbeck) و دوربین های 16 میلیمتری بود.

  زندگی نامه کریستوفر نولان

  کریستوفر نولان.jpg

  کریستوفر نولان

  او در دوران تحصیل به همراه اما توماس (همسر آینده اش) به نمایش فیلم های ۳۵ میلیمتری می پرداخت و از درآمد آن برای ساخت فیلم های ۱۶ میلیمتری در طول تابستان استفاده می کرد.

  نولان دو فیلم کوتاه ساخت که اولین فیلم "تارانتلا" بود که در سال ۱۹۸۹ در “image union” به نمایش درآمد و فیلم دوم با نام "لارسنی" در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. این فیلم با تجهیزات محدود، خدمه و بازیگر کم در تم سیاه و سفید به مرحله ساخت رسید.

  نولان بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به عنوان فیلم بردار، کارگردان فیلم های شرکتی و صنعتی کار می کرد. او در سال ۱۹۹۷ سومین فیلم کوتاه خود را با نام "دودلباگ" (doodlebug) ساخت. داستان فیلم راجع به مردی در حال تعقیب کردن یک حشره با کفش هست ناگهان در حین کشتن آن در می یابد که حشره کوچک شده خود آن مرد است. در آن زمان فیلم ها و پروژه های نولان مورد توجه استودیو ها قرار نمی گرفت. او بعد ها با نام " قفسه نامه های مردودی" از آن زمان یاد کرد که همین امر باعث هجوم او به سمت شروع فیلم سازی و موفقیت شد. به گفته نولان: "فرصت های محدودی برای سرمایه گزاری و مشارکت های مالی در انگلیس وجود دارد. صادقانه بگم لابی گری های بسیاری وجود دارد و من هیچ وقت از صنعت فیلم سازی بریتانیا حمایت نشدم."

  ۱.او اولین فیلم بلند خود را در سال ۱۹۹۸ با سرمایه گذاری شخصی با کمک دوستان خود ساخت.

  "تعقیب" (following)  نام فیلم اوست که داستان یک نویسنده ای بی کار که به دنبال نوشتن اولین رمان خود به تعقیب آدم های غریبه می پردازد، تا این که وارد یک سری از ماجرا های جنایی می شود.
  این فیلم از تجربه? زندگی نولان در لندن و دستبرد زدن سارقان به آپارتمانش الهام گرفته است. بودجه این فیلم۳۰۰۰ دلار بود که در آخر هر هفته فیلم برداری می شد و یک سال به طول انجامید. نولان کار تدوین، نویسندگی و عکاسی این فیلم را شخصا به عهده گرفت. "تعقیب" جوایز متعددی را برد و نقد های بسیار مثبتی را دریافت کرد. به نوشته  “New Yorker” این فیلم ما را یاد فیلم های کلاسیک آلفرد هیچکاک می اندازد ولی نحیف تر و مرموز تر.

  ۲.بعد از موفقیت "تعقیب" نوبت ساخت "خاطره" (memento) رسیده است. در سال ۲۰۰۰ در راه شیکاگو به لس آنجلس ایده فیلم "خاطره" توسط جاناتان نولان مطرح می شود که داستان مردی با حافظه کوتاه مدت با یادداشت ها و خالکوبی روی بدن( برای یادآوری) را روایت می کند.

  بودجه ساخت:۴.۵ میلیون دلار

  فروش: ۴۰ میلیون دلار

  جایزه: بهترین فیلم نامه و کارگردانی از ایندیپندنت اسپیریت

  ۳.سودربرگ که تحت تاثیر فیلم "خاطره" قرار گرفته بود، کارگردانی فیلم "بی خوابی" با حضور آلپاچینو، رابین ویلیامز و هیلاری سوانک را به کمپانی برادران وارنرز (warner bros) پیشنهاد داد اما آنها دنبال کارگردانی با تجربه بیشتری بودند اما سودربرگ برای انتخاب نولان پافشاری می کرد. داستان این فیلم بازسازی شده یک فیلم نروژی(سال ۱۹۹۷) با همین نام است. داستان این فیلم راجع به جست و جوی دو کارآگاه لس آنجلسی است که به دنبال قاتل یک نوجوان در شهر آلاسکان میگردند. این فیلم نقدهای بسیار مثبتی را دریافت کرد و توانست به فروش جهانی ۱۱۳ میلیون دلار دست یابد.

  ۴.در اوایل سال ۲۰۰۳ نولان که بسیار شیفته شخصیت و داستان های بتمن بود پیشنهاد ساخت سری جدید های بتمن را به "برادران وارنرز" داد. او ساخت درامی کلاسیک را در نظر داشت تا این که یک فیلم را مانند یک کتاب کمیک و فانتزی بسازد. "بتمن آغاز می کند" تا به آن روز بزرگترین پروژه کاری نولان محسوب می شد و بازیگرانی نظیر کریستین بیل، مورگان فری من، گری اولدمن و لیام نیسون در این فیلم حضور دارند. داستان این فیلم راجع به شخصیت بروس وین، ترس او از خفاش ها و غم از دست دادن خانواده اش در کودکی  و جنگیدنش با "راس الغول" یا همان "سر دیو" برای نجات شهر گاتام است.

  بودجه ساخت: ۱۵۰ میلیون دلار

  فروش: ۳۷۴.۲ میلیون دلار نهمین فیلم پر فروش دنیا در سال ۲۰۰۵

  ۵.در سال ۲۰۰۶ نولان فیلمی به نام "حیثیت" (The Prestige) ساخت که برگرفته از رمان کریستوفر پریست راجع به دو شعبده باز قرن ۲۱ بود. نولان همواره در فیلم های خود راضی را پنهان می کند.

  کریستین بیل در فیلم حیثیت

  کریستین بیل در فیلم حیثیت

  در این فیلم شخصیت های "آلفرد بوردن و رابرت آنژیه" “abra” که به “abracadabra” به معنی "ورد" اشاره دارد و در این فیلم از ترکیب اول اسم شخصیت ها (دام، رابرت، ایمز، آرتور و آدریان، مال و سایتو)

  کلمه “dream” به معنی رویا پدید می آید که به جریان فیلم بسیار ربط دارد.

  بودجه ساخت: ۴۰ میلیون

  فروش: ۱۰۹.۶ میلیون دلار

  ۶.بعد از فیلم "آغاز بتمن" نوبت به ساخت دومین فیلم از سه گانه به نام "شوالیه تاریکی" می رسد که یک داستان جنایی بزرگ در شهر گاتام است. مردم فقیر، مردم ثروتمند، سیستم عدالت، پلیس و مجرمان. این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های دهه ۲۰۰۰ و یکی از فیلم های ابر قهرمانی که تا به حال ساخته شده شناخته می شود.

  بودجه ساخت: ۱۸۵ میلیون دلار

  فروش: ۱,۰۰۴,۵۵۸,۴۴۴ دلار

  جوایز: نامزد هشت جایزه اسکار و برنده دو تا از جوایز نظیر: بهترین تدوین صدا, صدا گذاری و بهترین بازیگر مکمل مرد "هیت لیجر" در نقش جوکر (محبوب ترین نقش منفی تاریخ سینما)

  ۷.بعد از موفقیت در فیلم "بتمن شوالیه تاریکی" برادران وارنرز قرار داد فیلم "تلقین" (inception) را با نولان امضا کردند. نولان نویسندگی این فیلم را بر عهده داشت و نکته جالب این است که نویسندگی "تلقین" یازده سال به طول انجامید.

  بودجه ساخت: ۱۶۰ میلیون دلار

  فروش: ۸۲۵.۵ میلیو دلار

  جوایز: نامزد ۸ جایزه اسکار و برنده بهترین فیلم برداری، بهترین صذا گذاری، بهترین تدوین صدا و بهترین جلوه های ویژه

  ۸.حال نوبت به سومین قسمت سه گانه بتمن "شوالیه تاریکی بر می خیزد" می رسد. او در ابتدا کار تردید داشت اما با کمک برادرش و دیوید اس گوئر دریافت که می تواند این مجموعه را به پایان برساند و باز هم نقد های بسیاری را دریافت کرد.

  لوگوی بتمن.jpg

  لوگوی بتمن

  در یکی از نمایش های شبانه یک فرد مسلح در حین نمایش فیلم بر روی مردم آتش افروخت که ۱۲ کشته و ۵۸ زخمی بر جای گذاشت که سپس نولان با انتشار بیانیه ای تاسف خود را راجع به این حادثه دلخراش ابراز کرد.

  بودجه ساخت: ۲۵۰ میلیون دلار

  فروش: ۱.۰۸۴ بیلیون دلار

  ۹.در سال ۲۰۱۴ نولان تصمیم به ساخت یک فیلم علمی-تخیلی به نام "میان ستاره ای"  (interstellar) گرفت. نسخه های ابتدایی آن توسط برادرش جاناتان نوشته شد و در آخر نولان به عنوان تهیه کننده و نویسنده فیلم را ساخت. داستان این فیلم راجع به سفر یک فضانورد قهرمان به فضا برای نجات مردم از گرد و خاکی که کره زمین را فرا گرفته است که این سفر فضایی او دستاورد های بزرگ و تبعات سنگینی برای او به همراه دارد.

  بودجه ساخت: ۱۶۵ میلیون دلار

  فروش: ۶۷۵.۱ میلیون دلار

  ۱۰. نوبت به آخرین ساخته نولان در سال ۲۰۱۷ به نام "دانکرک" می رسد. داستان این فیلم راجع به جنگ جهانی دوم و سربازان متفقین و تخلیه ساحل دانکرک کشور فرانسه در سال ۱۹۴۰ است. نولان به همراه همسرش توماس یک کشتی کوچک اجاره کرد و از عرض کانال انگلیس گذشت تا مسیر قایق ها و کشتی های آن زمان در دانکرک را دریابد.

  نمایی زیبا از یک سکانس فیلم

  نمایی زیبا از یک پلان از دانکرک

  به گفته نولان:

   "ما این کار را مطابق آن زمان انجام دادیم، مسیری خطرناک و عجیبی را پیمودیم با این تفاوت که بمبی بر سر ما نمی افتاد."

  نولان می گوید: "برای ساختن دانکرک صبر کردم تا اعتماد استودیو ها را برای ساخت این فیلم به عنوان فیلم بریتانیایی با بودجه آمریکایی جلب کنم."

  بودجه ساخت فیلم: ۱۰۰ میلیون دلار

  فروش: ۵۲۵.۲ میلیون دلار

  بیوگرافی آرش و مسیح: از زیرزمین تا برگزاری کنسرت

  پنج شنبه هفته گذشته اولین کنسرت آرش عدل پرور و مسیح عدل پرور در تالار وزارت کشور برگزار شد که با استقبال فوق العاده دوستداران موسیقی همراه بود. در ادامه به معرفی این زوج موفق هنری می پردازیم. 

  بیوگرافی آرش و مسیح: از زیرزمین تا برگزاری کنسرت

  آرش و مسیح اولین کنسرت خود را پنج شنبه مورخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ در تالار وزارت کشور برگزار کردند

  آرش و مسیح اولین کنسرت خود را پنج شنبه مورخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ در تالار وزارت کشور برگزار کردند

  بیوگرافی آرش و مسیح

  این دو هنرمند جوان در عرصه موسیقی Rhythm&Blues)R&B) و پاپ فعالیت می کنند و با کارهای شنیدنی شان از مدت ها پیش مخاطبان زیادی را جذب خود کرده اند. مسیح  و آرش با هم برادرند. نام هنری این دو برادر ”مسیح“ و ”آرش AP است. آن ها یک سال با هم اختلاف سنی دارند و مسیح از آرش بزرگتر است. این دو برادر متولد تهران هستند.

  دوران قبل از دریافت مجوز

  زمان آغاز فعالیت هنری این دو برادر به اواسط دهه هشتاد باز می گردد. آرش و مسیح در آن دوران با برخی از خواننده های معروف زیرزمینی همکاری می کردند. به علاوه آرش تا چند سال گذشته نیز به عنوان یک رپر شناخته می شد. همچنین آرش قبلا عنوان کرده بود که ترانه سرایی را از برادر بزرگترش مسیح آموخته است.

  محبوب ترین قطعه

  قطعه های ”هنوز همونم“، ”خودتو برسون“ و ”دیوانه وار“ همگی آثار موفقی بودند که در دوران قبل از دریافت مجوز آرش و مسیح منتشر شدند. اما تک آهنگ ”بیا بازم“ مطمئنا ماندگارترین آثر آن هاست. این قطعه پس از انتشارش به سرعت هیت شد و بازخوردهای بسیار مثبتی میان علاقه مندان موسیقی داشت. آهنگ ”بیا بازم“، تنها در یکی از معتبرترین وبسایت های منتشرکننده موسیقی، حدود ۴۰ میلیون شنونده داشت!

  شروع دوران مجاز

  آرش و مسیح قبل از این که مجوز بگیرند قطعه های زیادی را منتشر کرده بودند که اکثر آن ها موفق بود. این دو از سال ۱۳۹۲ تا به امروز در زمره موفق ترین خواننده های پاپ ایران به شمار می روند. آهنگ ”دیوونه کن“ اولین قطعه مجاز این دو برادر به حساب می آید که در پاییز سال ۱۳۹۵ تحت لیبل ترانه شرقی منتشر شد. آرش و مسیح پس از این تک آهنگ، قطعه های ”تو که نیستی پیشم“، ”غوغا می کنم“، ”چه قشنگ“، ”آرومه دل“، ”گلی“ و ”خالی بود دستم“ را با اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد منتشر کردند.

  کاور آهنگ ”تو که نیستی پیشم“ یکی از آثار موفق آرش و مسیح

  کاور آهنگ ”تو که نیستی پیشم“ یکی از آثار موفق آرش و مسیح

  همکاری با هنرمندان دیگر

  مسیح و آرش در سال های اخیر با هنرمندان زیادی همکاری کرده اند که از جمله آن ها می توان به مسعود جهانی، سعید انصار، هوروش بند، ماکان بند، علی لهراسبی و ... اشاره کرد.

   

  برگزاری کنسرت

  پس از سال های زیادی که از فعایت های هنری مسیح و آرش می گذرد، پنج شنبه گذشته مورخ ۱۷ اسفند ۱۳۹۶، آن ها اولین کنسرت خود را در دو سانس مختلف با همکاری موسسه آراد در تالار وزارت کشور برگزار کردند که با استقبال شدیدی از جانب هوادارانشان همراه بود. جمعه نیز دومین روزی بود که این زوج هنری در تالار وزارت کشور کنسرت داشتند. همچنین به دلیل استقبال زیاد از کنسرت های برگزار شده آن ها، سومین کنسرت آرش و مسیح چهارشنبه هفته جاری مورخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ در دو سانس برگزار خواهد شد. گفتنی است این دو برادر پس از اتمام کنسرت های تهران، تور کنسرت های خود را در شهرهای دیگر ایران آغاز خواهند کرد.

  سومین روز از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر: روز پرالتهاب

  سومین روز از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نیز مثل روزهای قبل با استقبال چشمگیر مخاطبین همراه بود و طبق معمول حاشیه های زیادی داشت.

  سومین روز از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر: روز پرالتهاب

  سی وششمین جشنواره فیلم فجر: بهرام رادان و مهدی پاکدل بازیگران فیلم چهارراه استانبول

  سی وششمین جشنواره فیلم فجر: بهرام رادان و مهدی پاکدل بازیگران فیلم چهارراه استانبول

  یکی از حاشیه های روز سوم جشنواره مربوط به فیلم چهارراه استانبول مصطفی کیایی بود. پس از اکران این فیلم مشخص شد این کارگردان قصد نداشته حادثه حادثه تلخ آتش سوزی ساختمان پلاسکو را بازسازی کند و صرفا داستانی را روایت کرده و در حاشیه آن ادای دینی نیز به قهرمانان آتش نشان داشته است. البته نظرات مردم درباره آخرین ساخته کیایی ضد و نقیض بود. بعضی از او بخاطر این ریسک تقدیر کردند و برخی نیز سکانس های به نمایش درآمده از آتش نشانان را ترحم آمیز خواندند. البته مصطفی كیایی در نشست خبری این فیلم نسبت به بازخوردهای مثبت و منفی واکنش نشان داد:

  ”زمانی كه حادثه پلاسكو رخ داد جوگیر شده بودم كه حتما فیلمی بسازم كه پلاسكو در آن نقش داشته باشد. پلاسكو هم سیاسی بود هم تجاری. بحث من اقتصاد بود. پلاسكو اقتصاد ما بود كه ریخت و این برای من دغدغه بود.“

   

  مستند بانو قدس ایران نیز که در جشنواره سینما حقیقت سر و صدای زیادی به پا کرده بود، دیروز در پردیس گالری ملت به روی پرده رفت، در حالی که بحث و جدل حول این فیلم همچنان ادامه داشت. ابراهیم حاتمی ‌كیا این مستند را یک اثر تاثیرگذار توصیف كرد كه باعث شده چشمانش از اشک خیس شود. اما منتقدان نیز بودند که این فیلم را یک اثر تحریف شده خواندند.

  پس از نمایش مستند جنجالی بانو قدس ایران در پردیس ملت، نوبت به فیلم لاتاری اثر محمد حسین مهدویان رسید. پس از اكران لاتاری باز هم شاهد نقدها و تعریف ها بودیم. برخی انتخاب سوژه قاچاق دختران را برای این فیلم، اقدامی جسورانه و تابوشکن ‌خواندند. در پایان روز سوم جشنواره فیلم فجر، نشست خبری فیلم لاتاری هم برگزار شد و به عنوان پرجمعیت ترین کنفرانس خبری لقب گرفت‎. یک خبرنگار که منتقد فیلم بود در این رابطه گفت:

  ”فیلم شما نشان می‌ دهد در دستگاه اطلاعاتی می توان عملیات خودسرانه انجام داد.“

  ‏حمید فرخ ‌نژاد نیز در واکنش به این انتقاد تند با لحنی طنر آمیز گفت:

  ”با استدلال شما جان وین باید تا به حال چندین بار اعدام می ‌شد.“

   

  البته جشنواره فیلم فجر فقط در پردیس ملت برگزار نمی شود و عاشقان سینما به مانند سال های گذشته برای تماشای هر یک از فیلم ‌ها، ساعت‌ ها در صفوف طولانی سینماهای دیگر می ‌ایستند.

  به هر حال سومین روز از سی و ششمین جشنواره فیلم فجر هم با تمام حواشی که داشت به پایان رسید و دوستداران فیلم راهی خانه های خود شدند تا با انرژی مضاعف به استقبال روز چهارم جشنواره بروند.


  بستن