گوش به زنگگوش به زنگ

جشنواره چیست؟


جشنواره، نمایش آیین و فرهنگ یک کشور است که می تواند هم بصورت دوره ای و هم بصورت روزانه برگزار گردد. در سبک های مختلف: هنری، علمی، فرهنگی، صنعتی رخ می دهد. همیشه در جشنواره یک سخنران وجود دارد که در رابطه با موضوع تعیین شده سخن می گوید، اصولا در جشنواره ها از افراد فعال و درخشان، تجلیل و تقدیر به عمل می آورند. برخی از جشنواره ها فقط شکل می گیرند که معرفی محصولی را انجام دهند.

انتقال فرهنگ از طریق جشنواره .jpg

انتقال فرهنگ از طریق جشنواره

به نوعی تاریخچه جشنواره برمی گردد به حکومت موسولینی در ایتالیا که در نمایشگاهی بنام (( نمایشگاه بین المللی هنر سینما)) در ونیز تشکیل گردید، بعد از جنگ جهانی، فرانسه فستیوال خود را تشکیل داد، که امروزه جزء معتبرترین ها در جهان محسوب می شود. صنعت سینما دارای جشنواره های متفاوت و ارزشمندی است که در زمانهای مختلف برگزار می گردد. مطرح ترین آن شامل: جشنواره فیلم کن (فرانسه)،  جشنواره فیلم ونیز(ایتالیا)، جشنواره فیلم ادینبورک که انحصاری در حیطه فیلم های مستند و کوتاه فعال است (انگلستان)، جشنواره فیلم لوکارنو(سوئیس)، جشنواره فیلم برلین ( آلمان)، جشنواره فیلم سن سباستین(آرژانتین)، جشنواره فیلم فجر(ایران).

در واقع شکل گیری جشنواره برای تبادل فرهنگ، آیین ملتها و برقراری ارتباط بین آنها شکل می گیرد.

اصولا جشنواره ها رویدادهایی هستند که باید در مرکزیت خاص با توجه به موضوع اصلی جشنواره پیاده سازی شوند و اکثریت فستیوال ها در روزهای تعطیل و جشن ها برگزار می شود. عموما در جشنواره ها همیشه از اظهار نظرها و نقدها استقبال می شود.

همیشه در برگزاری جشنواره از بزرگان و پیشکسوتان مختص اون موضوع خاص دعوت به عمل می آید تا تجربیات ارزشمند خود را در اختیار دیگران قرار دهد.

برنامه زمانبندی جشنواره باید تعریف شده باشد و سازمانی باید مدیریت اجرای آن را به عهده گیرد.

جشنواره فیلم.jpg

جشنواره فیلم

در یونان و رم باستان جشنواره ها متصل به سازمانهای سیاسی و اجتماعی بودند، به نوعی یک فرآیند مذهبی محسوب می شد، اما در دنیای مدرن کنونی فستیوال ها در هر زمینه ای صورت می پذیرد و یکی از موارد تاثیرگذار در جذب توریست می باشد.

واژه فستیوال تقریبا به قرن ۱۵ بر می گردد که از لاتین و فرانسه قدیم ریشه گرفته است. درسته که جشنواره ها در ابتدا جنبه مذهبی داشتند اما به مرور با پیشرفت فرهنگها و شکل گیری تمدنها جشنواره ها هم گسترش یافتند. یکی از فرزندان جشنواره ها، جشنواره هنری است، که به صورت تصویری پیاده سازی می گردد و نشان از  رشد و پیشرفت یک قوم دارد و اتفاقات جاری و گذشته مردمان یک سرزمین در اختیار دیگران قرار می دهد.