گوش به زنگگوش به زنگ

زندگی نامه کریستوفر نولان


کریستوفر نولان:نابغه هالیوود 

کریستوفر نولان کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده 47 ساله انگلیسی-آمریکایی است. نولان در لندن به دنیا آمد و پدرش یک فیلمساز تبلیغاتی بریتانیایی و مادرش یک مهماندار و معلم زبان(انگلیسی) آمریکایی بود و همین مسبب سفر های متعدد او بین دو شهر لندن و شیکاگو در دوران کودکی بود.نولان یک برادر بزرگ تر به نام فرانسیس (یک مجرم محکوم) و یک برادر کوچک تر بنام جاناتان دارد. جاناتان  همکاری های پی در پی با کرستوفر در فیلم نامه نویسی داشته است.

او یکی از برجسته ترین و تحسین برانگیزترین کارگردان های قرن 21 محسوب می شود. در سن 7 سالگی ساخت فیلم را با دوربین سوپر 8 میلیمتری پدر خود آغاز کرد. نولان بسیار تحت تاثیر فیلم "جنگ ستارگان"(1977) بود و در سن 8 سالگی اولین فیلم استاپ موشن(یکی از تکنیک‌های انیمیشن سازی است که در آن شیئی را فریم به فریم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ضبط می‌کنند) خود را با نام "جنگ فضا" (space wars) ساخت، سپس در سن 11 سالگی فیلم سازی حرفه ای را آغاز کرد. او در کالج دانشگاهی لندن به آموزش ادبیات انگلیسی پرداخت که بعد ها به عنوان رئیس انجمن فیلم دانشگاه منسوب شد. دلیل انتخاب این دانشگاه تجهیزات ویژه فیلم برداری بود که شامل مجموعه تدوین "استین بک" (steenbeck) و دوربین های 16 میلیمتری بود.

کریستوفر نولان.jpg

کریستوفر نولان

او در دوران تحصیل به همراه اما توماس (همسر آینده اش) به نمایش فیلم های ۳۵ میلیمتری می پرداخت و از درآمد آن برای ساخت فیلم های ۱۶ میلیمتری در طول تابستان استفاده می کرد.

نولان دو فیلم کوتاه ساخت که اولین فیلم "تارانتلا" بود که در سال ۱۹۸۹ در “image union” به نمایش درآمد و فیلم دوم با نام "لارسنی" در سال ۱۹۹۵ ساخته شد. این فیلم با تجهیزات محدود، خدمه و بازیگر کم در تم سیاه و سفید به مرحله ساخت رسید.

نولان بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به عنوان فیلم بردار، کارگردان فیلم های شرکتی و صنعتی کار می کرد. او در سال ۱۹۹۷ سومین فیلم کوتاه خود را با نام "دودلباگ" (doodlebug) ساخت. داستان فیلم راجع به مردی در حال تعقیب کردن یک حشره با کفش هست ناگهان در حین کشتن آن در می یابد که حشره کوچک شده خود آن مرد است. در آن زمان فیلم ها و پروژه های نولان مورد توجه استودیو ها قرار نمی گرفت. او بعد ها با نام " قفسه نامه های مردودی" از آن زمان یاد کرد که همین امر باعث هجوم او به سمت شروع فیلم سازی و موفقیت شد. به گفته نولان: "فرصت های محدودی برای سرمایه گزاری و مشارکت های مالی در انگلیس وجود دارد. صادقانه بگم لابی گری های بسیاری وجود دارد و من هیچ وقت از صنعت فیلم سازی بریتانیا حمایت نشدم."

۱.او اولین فیلم بلند خود را در سال ۱۹۹۸ با سرمایه گذاری شخصی با کمک دوستان خود ساخت.

"تعقیب" (following)  نام فیلم اوست که داستان یک نویسنده ای بی کار که به دنبال نوشتن اولین رمان خود به تعقیب آدم های غریبه می پردازد، تا این که وارد یک سری از ماجرا های جنایی می شود.
این فیلم از تجربه? زندگی نولان در لندن و دستبرد زدن سارقان به آپارتمانش الهام گرفته است. بودجه این فیلم۳۰۰۰ دلار بود که در آخر هر هفته فیلم برداری می شد و یک سال به طول انجامید. نولان کار تدوین، نویسندگی و عکاسی این فیلم را شخصا به عهده گرفت. "تعقیب" جوایز متعددی را برد و نقد های بسیار مثبتی را دریافت کرد. به نوشته  “New Yorker” این فیلم ما را یاد فیلم های کلاسیک آلفرد هیچکاک می اندازد ولی نحیف تر و مرموز تر.

۲.بعد از موفقیت "تعقیب" نوبت ساخت "خاطره" (memento) رسیده است. در سال ۲۰۰۰ در راه شیکاگو به لس آنجلس ایده فیلم "خاطره" توسط جاناتان نولان مطرح می شود که داستان مردی با حافظه کوتاه مدت با یادداشت ها و خالکوبی روی بدن( برای یادآوری) را روایت می کند.

بودجه ساخت:۴.۵ میلیون دلار

فروش: ۴۰ میلیون دلار

جایزه: بهترین فیلم نامه و کارگردانی از ایندیپندنت اسپیریت

۳.سودربرگ که تحت تاثیر فیلم "خاطره" قرار گرفته بود، کارگردانی فیلم "بی خوابی" با حضور آلپاچینو، رابین ویلیامز و هیلاری سوانک را به کمپانی برادران وارنرز (warner bros) پیشنهاد داد اما آنها دنبال کارگردانی با تجربه بیشتری بودند اما سودربرگ برای انتخاب نولان پافشاری می کرد. داستان این فیلم بازسازی شده یک فیلم نروژی(سال ۱۹۹۷) با همین نام است. داستان این فیلم راجع به جست و جوی دو کارآگاه لس آنجلسی است که به دنبال قاتل یک نوجوان در شهر آلاسکان میگردند. این فیلم نقدهای بسیار مثبتی را دریافت کرد و توانست به فروش جهانی ۱۱۳ میلیون دلار دست یابد.

۴.در اوایل سال ۲۰۰۳ نولان که بسیار شیفته شخصیت و داستان های بتمن بود پیشنهاد ساخت سری جدید های بتمن را به "برادران وارنرز" داد. او ساخت درامی کلاسیک را در نظر داشت تا این که یک فیلم را مانند یک کتاب کمیک و فانتزی بسازد. "بتمن آغاز می کند" تا به آن روز بزرگترین پروژه کاری نولان محسوب می شد و بازیگرانی نظیر کریستین بیل، مورگان فری من، گری اولدمن و لیام نیسون در این فیلم حضور دارند. داستان این فیلم راجع به شخصیت بروس وین، ترس او از خفاش ها و غم از دست دادن خانواده اش در کودکی  و جنگیدنش با "راس الغول" یا همان "سر دیو" برای نجات شهر گاتام است.

بودجه ساخت: ۱۵۰ میلیون دلار

فروش: ۳۷۴.۲ میلیون دلار نهمین فیلم پر فروش دنیا در سال ۲۰۰۵

۵.در سال ۲۰۰۶ نولان فیلمی به نام "حیثیت" (The Prestige) ساخت که برگرفته از رمان کریستوفر پریست راجع به دو شعبده باز قرن ۲۱ بود. نولان همواره در فیلم های خود راضی را پنهان می کند.

کریستین بیل در فیلم حیثیت

کریستین بیل در فیلم حیثیت

در این فیلم شخصیت های "آلفرد بوردن و رابرت آنژیه" “abra” که به “abracadabra” به معنی "ورد" اشاره دارد و در این فیلم از ترکیب اول اسم شخصیت ها (دام، رابرت، ایمز، آرتور و آدریان، مال و سایتو)

کلمه “dream” به معنی رویا پدید می آید که به جریان فیلم بسیار ربط دارد.

بودجه ساخت: ۴۰ میلیون

فروش: ۱۰۹.۶ میلیون دلار

۶.بعد از فیلم "آغاز بتمن" نوبت به ساخت دومین فیلم از سه گانه به نام "شوالیه تاریکی" می رسد که یک داستان جنایی بزرگ در شهر گاتام است. مردم فقیر، مردم ثروتمند، سیستم عدالت، پلیس و مجرمان. این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های دهه ۲۰۰۰ و یکی از فیلم های ابر قهرمانی که تا به حال ساخته شده شناخته می شود.

بودجه ساخت: ۱۸۵ میلیون دلار

فروش: ۱,۰۰۴,۵۵۸,۴۴۴ دلار

جوایز: نامزد هشت جایزه اسکار و برنده دو تا از جوایز نظیر: بهترین تدوین صدا, صدا گذاری و بهترین بازیگر مکمل مرد "هیت لیجر" در نقش جوکر (محبوب ترین نقش منفی تاریخ سینما)

۷.بعد از موفقیت در فیلم "بتمن شوالیه تاریکی" برادران وارنرز قرار داد فیلم "تلقین" (inception) را با نولان امضا کردند. نولان نویسندگی این فیلم را بر عهده داشت و نکته جالب این است که نویسندگی "تلقین" یازده سال به طول انجامید.

بودجه ساخت: ۱۶۰ میلیون دلار

فروش: ۸۲۵.۵ میلیو دلار

جوایز: نامزد ۸ جایزه اسکار و برنده بهترین فیلم برداری، بهترین صذا گذاری، بهترین تدوین صدا و بهترین جلوه های ویژه

۸.حال نوبت به سومین قسمت سه گانه بتمن "شوالیه تاریکی بر می خیزد" می رسد. او در ابتدا کار تردید داشت اما با کمک برادرش و دیوید اس گوئر دریافت که می تواند این مجموعه را به پایان برساند و باز هم نقد های بسیاری را دریافت کرد.

لوگوی بتمن.jpg

لوگوی بتمن

در یکی از نمایش های شبانه یک فرد مسلح در حین نمایش فیلم بر روی مردم آتش افروخت که ۱۲ کشته و ۵۸ زخمی بر جای گذاشت که سپس نولان با انتشار بیانیه ای تاسف خود را راجع به این حادثه دلخراش ابراز کرد.

بودجه ساخت: ۲۵۰ میلیون دلار

فروش: ۱.۰۸۴ بیلیون دلار

۹.در سال ۲۰۱۴ نولان تصمیم به ساخت یک فیلم علمی-تخیلی به نام "میان ستاره ای"  (interstellar) گرفت. نسخه های ابتدایی آن توسط برادرش جاناتان نوشته شد و در آخر نولان به عنوان تهیه کننده و نویسنده فیلم را ساخت. داستان این فیلم راجع به سفر یک فضانورد قهرمان به فضا برای نجات مردم از گرد و خاکی که کره زمین را فرا گرفته است که این سفر فضایی او دستاورد های بزرگ و تبعات سنگینی برای او به همراه دارد.

بودجه ساخت: ۱۶۵ میلیون دلار

فروش: ۶۷۵.۱ میلیون دلار

۱۰. نوبت به آخرین ساخته نولان در سال ۲۰۱۷ به نام "دانکرک" می رسد. داستان این فیلم راجع به جنگ جهانی دوم و سربازان متفقین و تخلیه ساحل دانکرک کشور فرانسه در سال ۱۹۴۰ است. نولان به همراه همسرش توماس یک کشتی کوچک اجاره کرد و از عرض کانال انگلیس گذشت تا مسیر قایق ها و کشتی های آن زمان در دانکرک را دریابد.

نمایی زیبا از یک سکانس فیلم

نمایی زیبا از یک پلان از دانکرک

به گفته نولان:

 "ما این کار را مطابق آن زمان انجام دادیم، مسیری خطرناک و عجیبی را پیمودیم با این تفاوت که بمبی بر سر ما نمی افتاد."

نولان می گوید: "برای ساختن دانکرک صبر کردم تا اعتماد استودیو ها را برای ساخت این فیلم به عنوان فیلم بریتانیایی با بودجه آمریکایی جلب کنم."

بودجه ساخت فیلم: ۱۰۰ میلیون دلار

فروش: ۵۲۵.۲ میلیون دلار