گوش به زنگگوش به زنگ

زوایای تاریک 5 کمپانی بزرگ جهان: از مک دونالد تا اپل


جف بزوس، پایه‌گذار وبسایت آمازون، روی یک کامیون توزیع‌کننده کالاها ایستاده و پشت به یک مرکز خرید در هند، رو به دوربین ژست گرفته است.

جف بزوس، پایه‌گذار وبسایت آمازون

جف بزوس، پایه‌گذار وبسایت آمازون

غالب شرکت‌هایی که موفق می‌شوند، این موفقیت را مدیون اعتبار و خوشنامی‌ خود هستند، اما همیشه هم اینگونه نیست. وبسایت راشا تودی، این گزارش را به ۵ شرکتی اختصاص داده است که با توجه به محتواهایی که در اینترنت درباره آن‌ها تولید و دست به دست شده، از منفورترین شرکت‌ها محسوب می‌شوند.

 

۱) مونسانتو (Monsanto)

شرکتی که چندان نیازی به معرفی ندارد. مونسانتو بزرگ‌ترین شرکت کشاورزی و غذایی در جهان و تولیدکننده «عامل نارنجی» و علف‌کش «راندآپ» است و بعنوان اولین شرکتی که با انجام اصلاحات ژنیتیکی روی محصولات کشاورزی، آن‌ها را به آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها مقاوم کرده، شناخته می‌شود.

علف‌کش‌های مونسانتو در میلیون‌ها هکتار زمین کشاورزی مورد استفاده قرار گرفتند درحالیکه مواد شیمیایی بکار رفته در آن‌ها، بعنوان مواد سرطان‌زا اعلام شدند. این شرکت قبل از آنکه به حوزه صنعت کشاورزی وارد شود، «عامل نارنجی»، پودر شیمیایی که توسط نیروهای آمریکایی در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار می‌گرفت را تولید می‌کرد. از سوی دیگر، پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق، این بذرهای تراریخته به کشاورزان عراقی فروخته شد و باعث شد کشاورزی این کشور که پیش‌تر بسیار پرمحصول بود، تضعیف شود. اگرچه دادگاه‌های آمریکایی در سال ۱۹۹۶ و سپس یک دادگاه در فرانسه در سال ۲۰۰۷ مونتسانتو را محکوم کردند اما این شرکت هنوز هم سهم عمده‌ای از بازارهای جهانی تولید بذرهای اصلاح ژنتیک شده را در دست دارد. (علفکش گلایفوسیت مدتهاست که در ایران هم مصرف می‌شود).

شکایت یک سرایدار مدرسه که سال‌ها در معرض این علفکش‌های قرار داشت و دادگاه و شواهد نشان دادند که سرطان اون بدلیل استفاده از محصولات مونسانتو بود، در نهایت توانست این شرکت را به پرداخت ۲۸۵ میلیون دلار غرامت وادارد اما این شرکت همواره این اتهامات را رد کرده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

 

۲) اپل (Apple)

اپل، شرکت محبوب کسانی که از مایکروسافت بدشان می‌آید، اخیرا متهم شده است که با کارکنان خود بدرفتاری می‌کند، حقوق کم به آن‌ها پرداخت می‌کند، مالیات پرداخت نمی‌کند و سرمایه خود را در دیگر کشورها پنهان می‌کند. این شرکت حتی به نقض قوانین سلامت انسان و حفظ محیط زیست نیز متهم شده است و اینکه از جایگاه انحصاری خود در بازار سوء استفاده می‌کند. همچنین متهم شده است که تعمدا سرعت عملکرد گوشی‌های آیفون قدیمی را کند کرده که برای این، از این شرکت شکایت هم شد. و گفته می‌شود که برای بوت کردن محصولات خود نیز بیش از اندازه پول می‌گیرد.

 

 

۳) نستله (Nestle)

بزرگترین شرکت تولید مواد غذایی و نوشیدنی جهان می‌گوید که به ارتقاء کیفیت زندگی و دستیابی به آینده سالم‌تر پایند است. با اینحال در زمینه برده‌داری و استثمار از کارگران، رسوایی‌های زیادی به بار آورده است. این شرکت چندمیلیتی، یکی از اصلی‌ترین شرکت‌هایی است که توسط گروه‌ها، افراد و جریان‌های اجتماعی متعددی در جهان بایکوت و مصرف محصولاتش تحریم شده است. یکی از دلایل آن نیز گزارش‌های نهادهای حقوق بشر و حقوق کارگرانی است که از وضعیت وخیم کارگران این شرکت در کشورهای مختلف منتشر شده است. این شرکت حتی در اظهارنظری در برابر انتقادها از خودش پذیرفته است که «احتمال دارد در بخش کشت و فرآوری قهوه، استثمار و برده‌داری نیروی کار صورت بگیرد».

 

 

۴) فیلیپ موریس (Philip Morris)

امروز محصولات این کارخانه آمریکایی تولید سیگار و تنباکو در ۱۸۰ کشور علاوه بر ایالات متحده آمریکا فروخته می‌شود. سیگار ماربورو متعلق به فیلیپ موریس است که یکی از بزرگترین برندهای جهانی سیگار محسوب می‌شود. منفور بودن این کارخانه از سال ۱۹۹۹ به اوج خود رسید. فیلیپ موریس در این سال از مقامات جمهوری چک خواست تا به حمایت از فروش سیگار روی بیاورد. استدلال کمپانی این بود که سیگار کشیدن با کاهش سلامتی و مرگ زودرس مردم، می‌تواند هزینه‌های رفاهی دولت ازجمله در زمینه‌های بهداشتی، بازنشستگی، تامین مسکن برای افراد را کاهش دهد و در واقع به اقتصاد کشور کمک کند!

 

 

۵) مک دونالد (McDonald s)

مک دونالد، فست فود آمریکایی در سال ۱۹۴۰ آغاز به کار کرد و هر روز به مشتریانی خدمات می‌دهد که جمعیتی بیش از کل جمعیت بریتانیای کبیر دارند اما در عین حال، سابقه طولانی مدتی در عملکرد نامناسب دارد؛ ارائه غذاهای غیرسالم و غیرمغذی و با ارزش غذایی بسیار پایین، چنانکه پژوهشگران اعلام کرده‌اند که همبرگرهای مک دونالد به تنهایی نمی‌توانند هضم شوند و نیاز به مواد دیگر برای تجزیه دارند.

 

 

منبع: rt.com